Jongeren kwamen aan hun trekken C.H.U. LEGT POLITIEKE PROGRAMMA OP TAFEL Gasontploffing: 3 gewonden Steekpartij in logement Drang tot een politieke vernieuwing in impasse Vrachtauto slipte: drie doden Bestuur openbare school losmaken van overheid Auto in trek voor het winkelen en Lammetjes voor drie prinsjes Amsterdamse protest-crèche AR-voorzitter dr. Veerman: ARJOS: Geen samenwerking met V.V.D. Baron Bentinck overleden Vaassen in trek bij juwelendieven STAN 1 PUNT VAN D'66: DERDE INTERIM-RAPPORT COMMISSIE VOLMULLER M onumentenzorg gaat zelf molens restaureren DRONKEN MAN SCHIET OP CAFÉ Trein botste tegen auto: één gewonde Wasserij DUYN MAANDAG 9 MAART 1970 2 Lastige Amsterdammers verwijten mr. Samkalden discriminatie „Te veel links Behoudende groep „Socialistische tendens Mevr. Veder-Smit VVD - Ambassadeur in Parijs TERNEUZEN. Bij een grote gasont ploffing zaterdagavond in een woning in Terneuzen, zijn drie oersonen gewond. Twee van hen kregen ernstige brand wonden. Het ongeluk gebeurde toen iemand een sigaret opstak. De kracht van de explo sie was zo groot dat meubels, boeken en een schrijfmachine naar buiten werden geslingerd. De ontploffing werd gevolgd door een hevige uitslaande brand. De woning, een splinternieuwe bugalow, is geheel ver woest. Vermoed wordt dat gas is ontsnapt uit een aardgasbuis, die door grondwerkzaam heden in de tuin was lek gestoten. DEN HAAG. Een 47-jarige arbeider uit Den Haag heeft in de nacht van za terdag op zondag in een logement aan het Groenewegje in Den Haag de 40-jarige logementhoudster en een 30-jarige gast met een dolkmes gewond en de hond van de vrouw doodgestoken. De man, die in het logement verbleef, was enigszins onder drankinvloed. Toen de logementhoudster hem zei dat hij naar bed moest gaan protesteerde hij. Hij wilde eerst nog een sigaret roken. Er ontstond ook een schermutseling waarbij de hond van de vrouw de man aanviel. Deze trok een dolkmes en stak de hond dood. Een 30-jarige logementsgast die op het lawaai afkwam, werd door de arbeider in de rech terbil gestoken De man stak vervolgens de logementshoudster in de borst, waarbij een long geraakt werd. Hij werd tenslot te door twee man overmeesterd. De toe stand van beide gewonden is redelijk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De werkgroep „De Lastige Amsterdammer" heeft in een brief aan burgemeester Samkalden geprotes teerd tegen het „discriminerende optreden van de politie" bij de bakfietsactie in Am sterdam op 2 maart. De werkgroep dreigt met hardere acties indien de gemeente lijke overheid zou doorgaan het autover keer te bevoordelen boven het langzame verkeer, fietsers en voetgangers. „Dagelijks wordt een niet aangemelde optocht van particuliere auto's getolereerd, waarbij de tijgers niet alleen in de tank, maar ook achter het stuur zitten", aldus de werkgroep. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De algemene vergadering van de C.H.U. heeft zaterdag een be langrijk deel van het politieke programma aanvaard dat is voortgevloeid uit het in eind 1967 genomen besluit een vooruitstrevend beleid te voeren, gericht op de voor uitgang van de maatschappij in al haar geledingen. Oppositie van de rechtervleugel, verenigd in de centrum-gespreksgroep, tegen het progressieve karakter van het pro gramma. liep op niets uit. „De vergadering heeft een mentali teit getoond, die ons aanspreekt", zei jongeren-voorzitter Jac Huijsen na af loop. Naar zijn mening heeft de unie zich opgesteld als een open en vooruit strevende partij. De jongeren wisten niet alleen te bewerkstelligen dat de verga dering het ontwerp-programma zo onge schonden mogelijk aanvaardde, maar ook dat men zich in afwijking van de voorstellen uitsprak voor de invoering van een beperkt districtenstelsel en ver laging van de kiesgerechtigd0 'eeftijd tot 18 jaar. Mr. W. F Reus. de woordvoerder van de centrum-gespreksgroep, was voldaan over de beginselverklaring, welke zater dag eveneens werd aanvaard, maar was teleurgesteld over de veranderingen die de algemene vergadering aan het kies stelsel bleek te willen aanbrengen. Hij vond ook de sociaal-economische para graaf veel te links in opzet. Volgens hem beweegt die paragraaf zich ;,op het rand je van de aanvaardbaarheid". De an- vaarding van de beginselverklaring die de jongeren liever moderner geformu leerd hadden gezien, heeft volgens mr. Reus afsplitsing voorkomen, temeer daar de jongeren niet konden voorkomen dat daarin via een amendement nog eens extra de nadruk op de eerbiediging en bevordering van de zondagsrust werd gelegd. Andere leden van de centrum- gespreksgroep waren over de opstelling van de algemene vergadering echter ui terst onvoldaan en kondigden aan zich op de consequenties te zullen gaan bera den. De jongeren en de centrum-gespreks groep traden bij de behandeling van de staatsrechtelijke en sociaal-economi sche paragrafen herhaaldelijk tegen el kaar in het krijt. Amendementen waar in de behoudende vleugel zich keerde te gen inspraak van gemeenteraden en pro vinciale staten bij de benoeming van burgemeesters en commissarissen, als mede tegen wijziging van het kiesstelsel, werden met grote meerderheid verwor pen. Hetzelfde was het geval met voor stellen van die zijde tot handhaving van „het geheim van Soestdijk" tot beper king van het recht van demonstratie en opneming van scherpe bepalingen tegen de pornografie. De centrum-gespreks groep keerde zich ook vergeefs tegen in komensnivellering, waarop, naar haar mening, in de sociaal-economische pa ragraaf te sterk de nadruk wordt ge legd. Haar woordvoerders wilden ook niets weten van winstdeling en vermo- gensaanwasdeling voor werknemers en (Van onze correspondent) UTRECHT „De wensdroom van de V.V.D.-fractievoorzitter Geertsema voor het samengaan van de grote christelijke partijen met V.V.D. en D'66 in een stembusakkoord is op principiële en programmatische gronden voor ons onaanvaardbaar". Dit zei de voorzitter van de A.R.P., dr. Veerman, zaterdagmiddag aan het slot van de jaarvergadering van de ARJOS. Naar de mening van dr. Veerman is de vernieuwingsdrang op politiek gebied nu ln een impasse gekomen. Het is begonnen als een gezelschapspel: Hoe combineren wjj de partijen zó dat er meer politieke duidelijkheid komt. Dr. Veerman gaf toe dat hij het nu niet meer ziet. Wat nu alleen nog mogelijk is om enige duide lijkheid in de politiek te hrengen is een keihard programma, zei hij. Hij kon zich voorstellen dat het kabinet zich op zijn positie zal bezinnen wanneer de uitslagen van de statenverkiezingen op 18 maart ongunstig voor de regeringspar tijen zouden zijn. Hij wilde dit echter geheel aan het kabinet overlaten. De AR-jongeren hebban in een met overgrote meerderheid aangenomen reso lutie anderroae» u'4«r< 'i'ren dal zij >tn der geen beding het streven naar één christelijke voiksparlii van K V'.P C.H.U. en A.R.P. onderschrijven. Zij wensen de A.R.P. ais zelfstandige partij te zien ge handhaafd. De ARJOS is voorts van mening dat bij het uitstippelen van een politiek, ge richt op vernieuwing en opgezet vanuit ADVERTENTIE het evangelie, niet aan samenwerking kan worden gedacht met de V.V.D. Hoewel de vergadering in het algemeen de gedachte van haar voorzitter, Hans de Boer, wel kan delen dat aan het opstel len van een dergelijk programma van vernieuwing met duidelijke prioriteiten nog kan worden samengewerkt met K.V.P. en C.H.U., verwierp men aan de andere kant de uitspraak van de K V.P.- fractievoorzitter Schmelzer dat er over vijf jaar één Nederlandse C.D.U zou zijn. „Dan doe ik in elk geval niet meer mee", aldus Hans de Boer. Daar was men het in het algemeen wel mee eens. keerden zich tegen gelijke vertegenwoor diging van de verstrekkers van arbeid en kapitaal in de raden van commissa rissen. In de sociaal-economische paragraaf spreekt de C.H.U. zich uit voor een stij ging van de overheidsuitgaven ter finan ciering van gemeenschapsvoorzieningen en dringt zij aar. op een studie over de ne gatieve inkomstenbelasting, die de kinder bijslag zou moeten vervangen. Ir. J. Bijl uit Wassenaar diende een motie in, waar in hij zich keerde tegen „socialistische tendensen" in de politieke opstelling van de C.H.U. De motie werd echter niet in behandeling genomen omdat zij niet, zo als de statuten voorschrijven, namens een afdeling was ingediend. De voorzitter van de C.H.U.-Tweede- Kamerfractie, J. Mellema, hield in zijn slotrede de buitenwacht voor, dat de C.H.U. nu de eerste partij is die haar politieke programma op tafel legt. Hij nodigde de V.V.D uit eerst maar eens een eigen gezicht te laten zien alvorens de christelijke partijen voor een gesprek over een groot regeerakkoord te invite ren. D'66 moet volgens hem nu klare wijn schenken en anders aan het politie ke spel niet deelnemen. Over de P.v.d.A. zei hij: „Wie verwoordt nu eigenlijk het moderne socialisme, Nieuw-Links of de nieuwe partij D.S. 70"? Volgens de heer Mellema heeft de C.H.U. nu in ieder ge val getoond iets te zeggen te hebben. Hij vond dat dit in de verkiezingsuitslag zijn erkenning moet krijgen. In ons blad van zaterdag werd mevr. Veder-Smit, lid van de Tweede Kamer, door een typisch typografisch slippertje in de fractie van de PvdA geplaatst, ter wijl zij niet alleen volgens politieke over tuiging maar ook in overeenstemming met de uitslag van de vorige verkiezingen in de bank van de VVD behoort te zitten. Haar vragen over de watervervuiling van het noorden des lands die zij de minister stelde, zijn er niet minder belangrijk om. Prins Claus heeft zaterdag het sport en cultuurcentrum „De Jager" bij de gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk officieel geopend. Als dank hiervoor kreeg hij van de gemeenten drie lam metjes aangeboden voor zijn kinderen. Zo te zien waren de prins en dieren al snel goede kameraden. PARIJS (AP) Baron A. Benlincfc, de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, ij in de nacht van vrijdag op zaterdag in Parijs op 64-jarige leeftijd overleden. Baron Bentinck, die in 1937 in de diplo matieke dienst kwam, werd in 1963 tot ambassadeur in Frankrijk benoemd. Daar voor bekleedde hij verschillende diploma tieke posten in Boedapest, Cairo, Londen en Bern. Vrijdag had de ambassadeur nog een werkvergadering geleid. Hij is aan een hartaanval overleden. Baron Bentinck had reeds eerder hartaanvallen gehad. VAASSEN Bij een juwelier in Je Hoofdstraat in Vaassen is een inbraak ge pleegd, waarbij voor naar schatting 40.000 aan gouden voorwerpen en juwe len werd ontvreemd. Ongeveer een maand geleden was er ingebroken bij de andere juwelier in Vaassen. Bij hem werd voor 50.000,gestolen Op het Beursplein in Amsterdam was zaterdag een protest-crèche inge richt, waar de kleuters van winkelen de ouders werden beziggehouden. Het was bedoeld als protest tegen de verhoging van de crèche-gelden door de gemeente Amsterdam. KEULEN. Een vrachtauto uit Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de auto-snelweg b(j Hennef in Nrd.- rijn-Westfalen na een slippartij inge reden op een groep personen, van wie drie mensen omkwamen. Volgens de politie waren de inzittenden van twee personenauto's na een lichte botsing uitgestapt. Z(j stonden op de par- keerstrook langs de weg over het onge val te discussiëren. B(j hen hadden zich nog de chauffeur en de b(jr(jder van een vrachtwagen gevoegd. De Neder landse vrachtauto probeerde te rem men, maar slipte op het door de sneeuw glad geworden wegdek en reed op de groep in. GORSSEL. In Gorssel (Gld.) is zaterdag middag de 21-jarige G. J. Roessink uit deze plaats omgekomen toen hij met zijn bromfiets tegen een boom langs de weg reed. BARCHEM. Bij een parkeerterrein in Barchem is zondagmiddag de 4-jarige M. van Wijk uit Zutphen verongelukt. Het jongetje, dat met zijn ouders een dagje uit was, werd door een auto aan gereden. MARUM. In de nacht van zaterdag op zondag heeft in Marum de 42-jarige J. Hoekstra uit deze plaats het leven ver loren toen hij een weg overstak en werd aangereden door een auto. APELDOORN. Tussen Apeldoorn en Arn hem is zondag de 83-jarige mevrouw W. J. Criens uit Groningen omgekomen toen de auto waarin zij zat van de weg raakte en van een vier meter hoog ta lud naar beneden stortte. RAALTE. In Raalte is zondagavond de 38-jarige J. C. Stoffers uit Hardenberg verongelukt toen de auto waarin hij reed frontaal werd aangereden door een inhaalmanoeuvre op de linkerweg- inhaalmanoeuvre op de linkerweghelft helft geraakt en vervolgens geslipt. HEERDE. Zaterdagochtend is de 15-jari- ge scholiere Willy Sol uit Zwolle bij een verkeersongeluk in Heerde om het le ven gekomen. Het meisje, dat op de fiets reed, verleende geen voorrang aan een landbouwtrekker. Zij kreeg een klap van de aanhanger, ten gevolge waarvan zij overleed. DEN HAAG. De 19-jarige H. Doorenbos uit Kallenkote is zaterdagavond in Wapserveen met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een benzinepomp ge botst. Hij overleed later aan zijn ver wondingen. TILBURG. In de nacht van zaterdag op zondag is de 29-jarige J. Siegers uit Oisterwijk bij een auto-ongeluk in Til burg omgekomen. Hij zat met drie an deren in een personenauto, die op de Ringbaan-Noord door onbekende oor zaak via de middenberm op de andere rijbaan kwam en omsloeg. Drie inzit tenden, onder wie het slachtoffer, wer den er uit geslingerd. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. „Wij moeten de ver starde stellingen verlaten van de nog on der de oppervlakte voortsluimerende schooltijd, die een halve eeuw de poli tiek in ons land heeft verpest. D'66 staat op het standpunt dat het bestuur van de openbare school niet langer in handen van de overheid moet zijn. Dit zei het Tweede-Kamerlid drs. Dijkstra in Enschede over het partijprogramma van D'66, waarin staat dat leerkrachten, schoolleiders, bestuursleden, leerlingen met drie jaar voortgezet onderwijs en ouders ten aanzien van hun school be slissende invloed moeten kunnen uitoefe nen op doelstellingen en de grondslag van het onderwijs. Fractievoorzitter mr. Van Mierlo ver klaarde namens de voltallige Tweede-Ka merfractie, die aanwezig was op een zo genoemde „Derde Kamer" in de Twent se schouwburg, dat D'66 het onderwijs zodanig wil democratiseren, dat het be stuur van de openbare school wordt ont koppeld van de overheid. Dat betekent niet dat het openbaar onderwijs uitgele verd wordt aan het bijzonder onderwijs, temeer daar bij het bijzonder onderwijs ook nog heel wat te democratiseren valt. Deze kwestie kwam aan de orde bij een vraag over het verdeeld stemmen van de D'66-fractie in de Kamer over het al dan niet mogelijk maken dat on derwijzers van het openbaar onderwijs zitting kunnen nemen in een gemeente raad. Enkele Kamerleden wilden hierbij geen discriminatie met andere gemeen te-ambtenaren scheppen De overige D'66 ers wilden praktische voordelen laten prevaleren. Verscheidene politieke tegenstanders van D'66 stelden kritische vragen. Mr. Van Mierlo oogstte applaus met zijn op merking „niet in te zien waarom er een geweldige rel geschopt moet worden over een verspreking van een premier, die zich vaker verspreekt" Ook ging hij in op wat hi] noemde INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE DEN HAAG Bij een in het na jaar van 1966 gehouden onderzoek naar de verplaatsingsmogelijkheden van de bevolking in het westen van het land bleek, dat ongeveer acht per cent van de verplaatsingen naar of van de eigen woning gaat. Voor deze verplaatsingen bleken het werken op een vast werkadres en onderwijs de belangrijkste motieven te zijn. Van de niet-woon verplac-tsingen waren de motieven winkelen en sociaal. Bij deze niet-woonverplaatsingen werd relatief meer van de personenauto gebruik ge maakt en relatief minder van het onen- baar vervoer en de fiets of de bromfiets, dan bij verplaatsingen van en naar de eigen woning. Gemiddeld 75 percent van de treinreizi gers en ongeveer 70 percent van de tram of busreizigers bleken op het moment van de verplaatsing geen gebruik te hebben kunnen maken van een particulier ver voermiddel. Dit zijn enkele conclusies uit het derde mterimrapport, dat de Commissie Bevor dering Openbaar Vervoer westen des lands (commissie-Volmuller) minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft aangeboden. Het eerst en tweede interim-rapport verscheen respectievelijk in december 1965 en maart 1969. Het derde interim rapport gaat nader in op de resultaten van deze enquête, waarbij met name de motieven om op reis te gaan nauwkeu rig werden bekeken. Het motief van de reis blijkt namelijk een belangrijke rol te spelen bij de keuze van het vervoer middel. Bij de verplaatsingen per tram of bus werd van relatief zeer weinig reizigers (ongeveer 3 percent) geconstateerd, dat zij voor die verplaatsingen eventueel van een personenauto gebruik hadden kun- nene maken. Van de verplaatsingen per trein, was dit bij ongeveer 12 percent van de reizigers het geval. Het percen tage treinreizigers, dat de verplaatsing met een personenauto had kunnen maken, bleek afhankelijk te ziin van de ver plaatsingsafstand, op korte afstanden was dit percentage ongeveer 5 en op lange afstanden ongeveer 15. De aard van het verplaatsingsmotief bleek onafhanke lijk van het autobezit van de huishouding van meer invloed te zijn op de keuze van de vervoerwijze dan de af te leggen afstand. Van het totaal van de verplaat singen werd ongeveer 10 percent met het openbaar vervoer gemaakt. Gedurende het drukste ochtenduur werd ongeveer 8 percent van de in dat uur begonnen verplaatsingen met het openbaar vervoer gemaakt, tijdens het drukste avonduur was dit percentage ongeveer 12. Op de gemiddelde werkdag waren de drukste uren voor het openbaar vervoer van 7 tot 8 uur en van 17 tot 18 uur Met de voorbereiding van het vierde Interim-rapport van de commissie is in middels begonnen. Dit rapport zal gede tailleerde informatie bevatten over de wijze van vervoer in het westen des lands. Nog in de eerste helft van dit jaar hoopt de commissie dit vierde interim-rapport te kunnen aanbieden aan minister Bak ker. volstrekte verkiezingswaanzin van K.V.P.-fractievoorzitter Schmelzer" die beweerd zou hebben dat D'66 voorstan der zou zijn van gedwongen sterilisatie. Dat is een demagogische vertekening van het feit, dat wij meer aandacht heb ben gevraagd voor de mogelijkheid van vrijwillige sterilisatie. Wij willen de men taliteit, dat men maar aan de lopende band kinderen moet krijgen, veranderen. De bedoeling van Schmelser is onder het r.k.-volksdeel de indruk te wekken, dat wanneer de katholieken niet oppas sen D'66 hen allemaal zal laten ste- reliseren". aldus de heer Van Mierlo. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Rijksdienst voor Monumentenzorg neemt de restauratie van molens over van de Vereniging de Hollandsche Molen. De minister Klompé van CRM heeft hiertoe besloten op grond van de uitkomst van een onderzoek dat het ministerie heeft ingesteld. De werkzaamheden van de vereniging zullen hierdoor worden beperkt, wat een minder zware belasting van het vereni gingsbudget tot gevolg heeft. Bij de vere niging was een tekort ontstaan van 30.000. Minister Klompé heeft, om het tekort in te lopen, voor dit jaar en voor de twee volgende een subsidie van tel kens 10.000 toegezegd, aldus de vereni ging. ROTTERDAM. Een onder invloed verkerende 61-jarige Rotterdammer heeft zaterdagavond enkele schoten gelost op een 48-jarige caféhouder en diens echt genote. De Rotterdammer, die boven hef café van het echtpaar woont, was kwaad geworden, omdat hem drank werd gewei gerd. De man vuurde vanaf de straat op het café. De kogels sloegen door de ruit in de tapkast, waarachter het echtpaar stond, dat wonder boven wonder niet werd ge raakt. De Rotterdammer werd in zijn woning boven het café gearresteerd. Toen de po litie na de schietpartij bij het café aan kwam hing hij uit het raam te kijken naar de drukte op straat, die door de komst van de politie was ontstaan. GORSSEL. Zaterdagavond is een trein op een niet-beveiligde overweg in Eefde op een auto gebotst, waarin twee verloofde paren zaten. Het voertuig werd door de trein van de rails geslingerd. De bestuurder van de wagen, een 23-jarige dienstplichtige militair uit Doetinchem werd ernstig gewond. De anderen kwamen met de schrik vrij. Eleetroniscne irekking. De eerste trek king van de Staatsloterij met gebruik making van een nieuw electronisch trekkingsapparaat zal dinsdag 17 maart plaatshebben. Het apparaat werd in op dracht van de Staatsloterij ontwikkeld en vervaardigd door de Technische Ho geschool in Delft. Overleden. In Eindhoven is op 91-jarige leeftijd overleden mevrouw A. H. E. M. Philips-De Jotigh, sinds 1951 wedu we van dr. A. F. Philips. Voor haar vediensten op soiaal terrein werd zij in 1951 tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw benoemd. G. Oldenbroek overleden. De Nederland se vakbondsleider G. H. Oldenbroek is in Londen op 72-jarige leeftijd over leden. Hij was van 1949 tot 1960 secre taris-generaal van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, Voordien had hij belangrijke functies vervuld in Nederlandse en internatio nale bonden van transportarbeiders. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2