GEEN VOORUITGANG IN NEW YORK GEBOEKT" Oosteuropese chantage op Britse parlementsleden Betoging van Indianen Kiezers in Hessen bleven thuis Gaullisten winnen bij kantonale verkiezingen VS leden in Laos toch verliezen De CHU in beweMimi Abba Eban over Midden-Oosten-gesprek: Jarring komt morgen naar Oe Thant Lancering in Guyana werd uitgesteld Staking bij kranten in Saigon Gevangenen in Montevideo bevrijd Russen zullen Rhodesië niet erkennen Ontvoerde Amerikaan vrijgelaten commentaar SUNDAY TELEGRAPH ONTHULT COMPLOT Militair akkoord NIXON WAS SLECHT INGELICHT IJ 3 „Dial" morgen omhoog (Van onze correspondent) LONDEN De „Sunday Tele graph" onthult dat Scotland Yard van plan is ernstige waarschuwingen te richten tot Britse parlementsleden omtrent een wijd vertakt complot van de geheime politie van communisti sche landen om hen te compromit teren en chantage op hen te plegen. g* ~r~. Bomaanslag in Belfast Tevreden In Guatemala Het zou overdreven zijn om te zeggen dat zich binnen de C.H.U., die zaterdag tijdens haar algemene vergadering in Botterdam een deel van haar politieke programma vaststelde, een „Nieuw Links"-revolutie heeft voltrokken. Toch was het opmerkelijk dat zich bij de vast stelling van een inderdaad sterk progres sief getint beleid hetzelfde ontploffings gevaar voordeed waar indertijd de P.v.d.A. op het nippertje aan is ontsnapt, en dat eveneens het gevolg was van een emotionele rechtse reactie. De C.H.U. heeft een „centrum gespreks groep", die te vergelijken is met „Demo cratisch Appèl" bij de socialisten, althans met betrekking tot de verhoudingen bin nen de partij. Wanneer men de inzichten en wensen van de rechtervleugel van de C.H.U. naast die van Democratisch Appèl zou leggen, zou er van die vergelijking niets overblijven. Want de rechtse oppo sitie van de C.H.U. huldigt een koers die met het huidige maatschappijbeeld vol komen disharmonieert, wat men van De mocratisch Appèl niet kan zeggen. De meerderheid van de C.H.U. heeft zaterdag terecht begrepen dat de jonge ren het christelijke beginsel in de politiek sociaal vruchtbaar willen zien worden en is met enkele drastische wijzingen in de evangelische interpretatie van de maat schappelijke taak der partij akkoord ge gaan. Het is merkwaardig dat de rechter vleugel deze toch bij uitstek in de chris telijke sfeer passende sociale vooruitstre vendheid als „socialistisch" brandmerkte en verwierp, alsof sociale bewogenheid en maatschappijvernieuwing het mono polie van het socialisme zouden moeten zijn. De voorzitter van de C.H.U.-jongeren, de heer Jac. Huijsen, meende na afloop van de jaarvergadering die in mei zal moeten worden voortgezet ter behande ling van het laatste deel van het pro gramma dat de partij zich in de goede richting beweegt. Van die kant dreigt dus geen gevaar van afsplitsing. Hoe het aan de rechterkant gesteld is, werd zaterdag nog niet duidelijk uitgesproken maar het lijkt erop dat het onbehagen daar veel sterker is en ernstiger consequenties zal hebben. Ook in de P.v.d.A. heeft zich pas veel later gedemonstreerd dat ondanks de ogenschijnlijke berusting van de rechter vleugel de splijtzwam haar werk is blij ven doen, zodat tenslotte toch een rechts splintergroepje uittrad. Of zoiets bij de C.H.U. ook zal gebeuren, zal niet alleen afhangen van de realiteitszin waarover de rechtse oppositie beschikt maar ook van de al of niet aanwezigheid van enkele volkomen intolerante finguren. Dezulken kunnen soms een groepje meeslepen in een meestal mislukkend verkiezingsavon- tuur, dat alleen maar tot teleurstelling leidt en juist het partijbeginsel, dat bij confessionele partijen boven de prakti sche politieke werkzaamheid dient te staan, schade berokkent. WWWAAA/W\ArtAAAAAAA/VAAAAAfW\A/WVWVWWWWWWWWW\AAA/W\A/\/NAA/\A/\AAA/\AAAAA/W\AAAAAAA/WWWW VWWVWVWVVW>AAAA/WWWVWVVWWWVWVWWVVWVWWWVWVVWVWWWWVVVWVWVVWWVVWVV JERUZALEM (Reuter, AP en AFP) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban, heeft het kabinet van Israel meegedeeld uit be trouwbare kringen in New York te hebben vernomen dat er geen voor uitgang is gemaakt op de viermogend- hedenbesprekingen over het Midden- Oosten. De vier betrokken landen, de Verenigde Staten, Groot-Rrittannië, de Sovjet-Unie en Frankrijk blijven op hun standpunten staan, zei hij. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt dat zfjn speciale afgezant en bemiddelaar in het Midden-Oosten Gunnar Jarring morgen naar New York zal komen voor overleg over Jarrings vredesmissie. Hoewel Thant niets wilde zeggen, ver luidde zaterdag uit andere bronnen dat de vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie, de VS, Frankrijk en Groot-Brittan nië bijna tot overeenstemming zouden zijn gekomen over vier hoofdpunten, te weten 0 Terugkeer naar vrede in het gebied; 0 Israëlische terugtrekking uit het ge ADVERTENTIE KOUROU, (Reuter). De Franse ruimtevaart-technici op de lanceerbasis Kourou in Frans Guyana hebben giste ren bij het aftellen voor de lancering van de Westduitse „Dial"-kunstmaan een fout in het elektronisch systeem van de tweede trap ontdekt. De lancering, aanvankelijk vastgesteld voor vandaag, werd daardoor tot mor gen uitgesteld. Helemaal zeker is het nieuwe tijdstip niet, het, kan ook wel donderdag worden, wanneer het manke ment niet tijdig verholpen kan worden. De raket waarmee de „Dial" omhoog wordt gebracht is de drietraps „Dia mant-B", die een kunstmaan van 120 ki lo in een baan op 500 kilometer hoogte boven de evenaar kan brengen. De „Dia mant" is 23,5 meter hoog. De eerste trap wordt aangedreven door vloeibare brand stof, de twee volgende door vaste brand stof. Met de lancering komt het hoogtepunt bouw van de ruimtevaartbasis, die de enige ter wereld op de evenaar is. Deze basis is zeer modern, compleet met eer- ste-klas lanceerplaatsen, commandopos ten in bunkers, reusachtige radarinstal laties, volgstations en elektronische ver- werkingsapparaturen. Het opvallendst is het grote betonnen bouwsel van de Eldo (Europese Organisatie voor de Ontwikke ling van een Raket,) vanwaar in 1972 de eerste Europese telecommunicatie- kunstmaan moet wonden gelanceerd met de Europa-ll-raket. BANGKOK. (Reuter) Maleisië en Thailand hebben een nieuw akkoord ge tekend over samenwerking bij de gren zen. Daarin wordt voor het eerst opgeroe pen tot gebruik van de wederzijdse strijd krachten op eikaars grondgebied om te gen communistische guerrillastrijders te vechten. Vooruitlopend op het akkoord heeft de Thaise regering toegestaan, dat een Ma leisisch detachement van circa tweedui zend man zich bij de Thaise strijdkrach ten aansloot voor operaties tegen guerril lastrijders. De zogenaamde speciale afdeling van Scotland Yard zou beschikken over over stelpende hoeveelheden bewijsmateriaal waaruit blijkt dat vele tot kamerleden gerichte uitnodigingen voor bezoeken aan jaarbeurzen en ook inzake culturele uitwisseli gen en zelfs vakanties achter het ijzeren gordijn een dekmantel zijn, voor pogingen om de positie van parle mentsleden te ondermijnen. Er zou hier sprake zijn van een doel bewuste poging om parlementaire zaken te beïnvloeden en politieke vijanden tot zwijgen te brengen. Commander Jock Wilson, hoofd van de speciale afdeling van Scotland Yard heeft een diepgaand onderzoek onder de parlementsleden ingesteld om hun erva ringen bij bezoeken aan communistische landen na te gaan. De kamerleden die bij dit onderzoek hun medewerking hebben verleend zijn nooit gezwicht voor pogingen om hen te compromitteren. De nadruk wordt erop gelegd dat geen enkele poging wordt gedaan om de vrij- SAIGON (AFP) Alle dagbladen in Saigon zullen met ingang van morgen in staking gaan. Dit is gisteren meegedeeld door het „Strijdcomité van de Zuidviet- namese journalisten". In een communiqué wordt gezegd, dat „alle collega's is gevraagd vrijwillig het hoofd te laten kaalscheren en in honger staking te gaan." Deze maatregelen zijn genomen in het kader van een actie van de Zuidvietna- mese pers tegen een besluit van de re gering om het krantenpapier te belasten. Deze belasting is het tweevoudige van de prijs van het papier zelf. MONTEVIDEO. (AFP) Een groep verzetsstrijders in Uruguay heeft veer tien vrouwen, die gevangen zaten omdat zij aan guerrillaoperaties hadden deel genomen, tijdens een godsdienstige plech tigheid uit de kerk van de gevangenis in Montevideo bevrijd. Zij kwamen de kerk binnen door een deur die rechtstreeks tot de straat toe gang geeft. Zonder één schot te lossen brachten zij de vrouwen naar vijf gereed staande auto's, waaronder een ambulan cewagen en een als zodanig opgetuigde politiewagen. heid van kamerleden te beknotten om communistische landen te bezoeken of om het aantal van hun bezoeken te be perken. Het wordt echter noodzakelijk geacht dat zij voor hun vertrek tot in het klein ste detail op de hoogte zijn van het uit voerige programma van geplande chan tage en ondermijning van hun politieke positie. Nog nooit tevoren heeft Scotland Yard een dergelijk onderzoek binnen de mu ren van het Britse parlement uitgevoerd De ervaringen van het vroegere con servatieve lagerhuislid commander An thony Courtney heeft enkele jaren gele den een tip van de sluier van een veel omvangrijker operatie opgelicht. De heer Courtney werd door de gehei me politie gefotografeerd toen hij in zijn hotelkamer een ontmoeting had met een Russische vriendin die hij vele jaren had gekend. Toen Courtney later iets wilde doen te gen de spionage uitgaande van de Rus sische ambassade in Londen, stuurde de Russische geheime dienst een laaghartig drukwerk, dat de genomen foto's bevat te, aan vooraanstaande personen in En geland toe. Volgens het blad is nog niet beslist in welke vorm de waarschuwing zal wor den gegoten. Waarschijnlijk zullen leden van het Lager- en Hogerhuis een vertrouwelijk document ontvangen dat mede bijzonder heden over de ondermijningsmethode van de landen van het communistische blok zal bevatten. Maar aangezien de po litie dit onvoldoende acht, zal er waar schijnlijk een speciaal bureau worden geopend waar kamerleden die van plan zijn naar Oost-Europa te gaan, gedetail leerde aanwijzingen zullen ontvangen over de manier waarop zij, naar mag worden verwacht, zullen worden bena derd. bied dat in de oorlog van 1 juni 1967 werd bezet; Gegarandeerde vrijheid van scheep vaart voor Israëlische schepen in het Suezkanaal en de Golf van Akaba. De legering van een VN-vredesstrijd- -macht. Minister Eban, zei gisteravond ook nog dat Israel bereid is onverwijld een vredes akkoord met Libanon te ondertekenen op basis van de bestaande grenzen. Hij zei dit tegen Amerikaanse rabbi's. In Beiroet heeft een Libanese woord voerder melding gemaakt van de Israëli sche actie op Libanees grondgebied: za terdagmorgen vroeg zijn Israëlische strijd krachten Libanees grondgebied binnen gedrongen bij de grensplaats Aita-Sjaab. Onze strijdkrachten hebben zich verzet tegen deze agressie. Een gevecht volgde. Een Israëlische eenheid drong de plaats Aita-Sjaab binnen. De woordvoerder maakte bekend, dat aan Libanese zijde een soldaat is gesneuveld. Een burger is gewond en twee burgers werden ontvoerd. Guerrilla's van „El Fatah" hebben gister avond de Israëlische plaats Beit-Sjean gedurende een half uur met zware raket ten bestookt, dit heeft een woordvoerder in Amman meegedeeld. Volgens hem werd daarbij zware schade aangericht. Onze correspondent in Londen meldt: Twee Britse Lagerhuis-leden moeten op instructie van de Arabische terroristen organisatie „El Fata" worden vermoord. Een hunner is de 85-jarige Labour- veteraan en vroegere minister van Defen sie Emanuel Shinwell. Dit meldt de „Sun day Times", volgens welk blad El Fatah ook bezig zou zijn door te dringen tot de Britse universiteiten om te proberen de cwestie Palestina een belangrijk onder werp van linkse agitatie te maken. Een aantal Engelse studenten heeft al guerrillakampen van El Fatah bezocht. Een groep die zich „Palestina Solidari- teits Campagne" noemt, zou over duizend leden en een aantal afdelingen op ver scheidene universiteiten beschikken. De Amerikaanse filmster Jane Fonda is vannacht gearresteerd toen zij samen met een honderdtal indianen probeerde twee militaire bases bij de Amerikaanse stad Seattle te bezetten. De actrice, die zich al meermalen een fel strijdster heeft getoond voor de zaak van de indianen-minderheid, las voor een der bases een proclamatie voor waarin zij „het land opeist voor alle Amerikaanse indianen". Intussen stormden de indianen de bases op en probeerden het wachtlokaal en di verse andere belangrijke gebouwen te bezetten. Na enige strubbelingen met de militaire politie werden allen gearresteerd. Op de foto: Eén van de demonstranten ivordt weggedragen. (Van onze correspondent) BONN Een volksstemming ln de West duitse deelstaat Hessen (hoofdstad Wies- baden, voornaamste centrum Frankfort) is gisteren een droevige vertoning geworden. Slechts 40,3 percent van de kiezers kwam naar de stembussen om over het al dan niet verlagen van de kiesgerechtigde leef tijd te beslissen. Vóór verlaging stemden 62 percent, tegen 38 percent. In de stad Fulda was meer dan de helft van de opge komen kiezers tegen- In alle Westduitse deelstaten wordt de wet aangepast om 18-jarigen het stemmen mogelijk te maken (voorheen in de meeste gevallen 21 jaar) en 21-jarigen het recht te geven gekozen te worden (voorheen 25 jaar). Door een eenvoudige beslissing van de Landdag had die aanpassing in zeven deelstaten al plaatsgehad. In Bremen, Bei eren en Hessen kan echter de grondwet slechts worden veranderd als de bevolking er via een referendum mee instemt. De regering van Hessen heeft zich de afgelopen weken grote moeite gegeven om de 3,6 miljoen kiezers voor de zaak te in teresseren, die zo'n 190.000 teenagers het recht zal geven nog dit jaar aan Landdag verkiezingen deel te nemen. Er is een kapi tale campagne gevoerd en aangezien ook alle politieke partijen (met uitzondering van de onbeduidende N.P.D.) gezamenlijk voor verlaging ijverden, zou een grote meerderheid vóór de vernieuwing begrij pelijk zijn geweest. De werkelijkheid is echter dat tot het laatste moment enige onzekerheid heeft bestaan. De wens naar verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd bestaat algemeen onder geïnteresseerden, maar nooit was de grote massa van wat oudere kiezers om een uitspraak gevraagd. Daarbij kwam dat één keer eerder een volksstemming moest worden gehouden in Hessen (in 1950). Slechts 34 percent van de kiezers was toen opgekomen. Dat percentage Ug gisteren dus iets hoger, maar na dt kapitale propaganda campagne is het resultaat niettemin be droevend. Vooral veel kiezers die de ver nieuwing nergens goed voor achten, zullen ongetwijfeld in de behaaglijke warmte thuisgebleven zijn. MOSKOU (AP). De Sovjet-Unie heeft bekend gemaakt dat het de nieuwe repu bliek Rliodesië niet zal erkennen. De Sov jet-Unie beschuldigde Groot-Brittannië er van het bewind van premier Ian Smith te helpen een „nieuwe misdaad te be gaan tegen de volkeren van Afrika." 38 Afrikaanse landen hebben om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties verzocht ter bespre king van de toestand die is ontstaan door het uitroepen van de Republiek in Rho desië. De raad is vrijdag op Brits verzoek bij een geweest. Groot-Brittannië heeft een resolutie ingediend, waarin wordt voor gesteld de nieuwe republiek niet te er kennen. De zitting van de Raad is tot morgen verdaagd. BELFAST, (AFP). Gisteren is op een terrein bij een spinnerij in Belfast een bom ontpoft. De politie van de Noord- ierse hoofdstad en militairen van het Britse leger stellen een onderzoek in naar de daders van deze aanslag, die geen slachtoffers heeft geëist. (Van onze correspondent) PARIJS. De verkiezingen, waarvoor gisteren ongeveer de helft van het Fran se volk was opgeroepen om de kantonale bestuursorganen van de algemene raden te vernieuwen, hebben maar weinig nieu we gezichtspunten opgeleverd. Zoals ge woonlijk bleek maar ongeveer de helft van het électoraat bereid te zijn sneeuw, hagel en ijs te trotseren om zijn stem recht te vervullen. Van dat bescheiden percentage hebben ook nog maar heel weinig kiezers voor enige verrassing gezorgd. In afwachting van de tweede ronoe die volgende week zondag gestreden wordt, bood gister avond het totaalbeeld een lichte winst voor de gaullisten, een zwakke teruggang voor de communisten en een collectieve pas op de plaats voor de vele overige groepen en partijen van links, centrum of uiterst rechts. In alle districten, waar gisteren geen enkele kandidaat, dankzij een absolute meerderheid der uitgebrachte stemmen met de zetel kon gaan strijken, zal ko mende zondag dus opnieuw moeten wor den gestemd. Van de vier soorten van stembuswed lopen mogen, na de presidentiële, de ka mer- en de gemeenteraadsverkiezingen, die voor de kantonale raden bij het Fran se publiek zeker nog wel op de minste belangstelling bogen. Bovendien hebben de Fransen misschien wel genoeg van al le referenda en verkiezingen, nadat ze binnen twaalf jaren nu al veertienmaal naar de stembus werden geroepen. In de algemene raden wordt trouwens officieel geen politiek bedreven, terwijl de Parij- zenaars die de toon bij iedere verkiezing toch wel plegen aan te geven, gisteren niet eens van de partij zijn geweest. De politici van hun kant bekijken ook de kantonale verkiezingen met wat an dere en begeriger ogen en voor ieder der- ruim zestienhonderd zetels stonden gis teren dan ook gemiddeld drie kandidaten aangetreden. Afgezien van enkele nuan ces kunnen alle partijen zich tevreden to nen met de resultaten die gisteren zijn geboekt, al hebben, objectief gezien, de gaullisten dan misschien enige extra re denen voor voldoening, omdat zij in enke le zuidelijke districten die de radicalen van oudsher beheersten, hun posities nu enigszins wisten te verbeteren. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een woordvoerder van president Nixon heeft bevestigd dat, sinds het begin in 1962 van de Amerikaan se aanwezigheid in Laos, 27 Amerikanen door vijandelijke acties in dat land om het leven zjjn gekomen. President Nixon verklaarde vrijdag in een officiële uiteen zetting over het Amerikaanse beleid ten aanzien van Laos, dat er tot nu toe geen enkele Amerikaan in dat land was ge sneuveld. De verklaring werd uitgegeven nadat een Amerikaans dagblad berichtte, dat er Amerikanen waren omgekomen in het door premier Soevanna Phoema be stuurde land. De discrepantie tussen de feiten en de verklaring van de president werd door het Witte Huis uitgelegd als gebrek aan in lichtingen, waarover Nixon te beschik ken zou hebben gehad. Door anderen, bui ten regeringskringen, werd dit opmerke lijke verschil gezien als het begin van eën „geloofwaardigheidskloofcredibility gap) tussen wat de regering-Nixon zegt en doet. Senator Mike Mansfield, aanvoerder van de Democratische fractie in de Se naat, heeft er gisteren bovendien zijn be zorgdheid over uitgesproken dat de re gering-Nixon wel eens in een oorlog in Laos verzeild zou kunnen raken, zonder dat het Congres daarin gekend wordt. Mansfield zei dat zij alleen de Ameri kaanse tegenwoordigheid in Laos zou kunnen verdedigen wanneer die ertoe dient om de aanvoerlijn vanuit Noord Vietnam naar het zuiden door middel van bombardementen te blokkeren. Een Amerikaans persbureau heeft ver der bericht dat er dagelijks minstens vierhonderd Amerikaanse bombarde mentsvluchten plaatshebben op gebieden in Laos, dus ver verwijderd van de aan .voerlijn van Noord- naar Zuid-Vietnam. President Nixon repte in zijn verklaring over het Amerikaanse beleid in Laos met geen woord over dergelijke vluchten. Deze tegenstrijdige 'berichten zullen de regering-Nixon dan ook voor het eerst confronteren met pijnlijke vragen, die zoden aan de dijk kunnen zetten voor de Democraten, voor wie er tenslotte dit jaar veel op het spel staat in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat. GUATEMALA (Reuter) De Ameri kaanse diplomaat Sean Holly, die vorige week door opstandelingen in Guatemala werd ontvoerd, is gisteren vrijgelaten. De 40-jarige attaché is naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur, Natha niel Davis, gebracht. De opstandelingen hadden gedreigd hem te zullen doden wanneer de regering niet drie gevangenen zou vrijlaten. Twee van hen, José Aguir- re Monzon en diens vriendin Vidalina Atonieta Monzon, zijn inderdaad door de regering van Guatemala overgebracht naar de Costaricaanse ambassade, zoals was geëist. De regering verklaarde van de derde man, Leonel del Cid, niets af te weten. De opstandelingen hadden aan vankelijk ook vrijlating van een vier de man geëist, José Antonio Sierra. Maar deze bleek al op vrije voeten te zijn. Holly is gehuwd en heeft vijf kinderen. Hij was sinds juli 1968 in Guatemala. Een maand na zijn aankomst werd zijn am bassadeur, John Gordon Klein, door op standelingen vermoord. Holly werd ont voerd door zes jongelui met lichte machi negeweren. Dit gebeurde in het centrum van Guatemala voor de ogen van op wacht staande politiemannen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3