Franse minister van Buitenlandse Zaken over het Midden-Oosten „TOENADERING TUSSEN VS EN SOVJET-UNIE" biFBoldoot Staatskrediet voor Lockheed Londen reageert op vredespoging Laos IATA bepleit hard optreden tegen luchtpiraten m Groene Baretten het Indonesische helpen leger l'Innovation wordt morgen heropend Luns: Ook Nederland sluit wellicht consulaat Vaticaanse critiek op drie jezuieten Nanterre gaat weer open ratiS oudecpreqt Poes mocht niet mee omité tot herstel van de Boroboedoer Verbanning van vier Grieken verlengd FEITENVERDRAAIING EN ONEERBIEDIGHEID' Nieuw vredesplan van Pathet Lao DINSDAG 10 MAART 1970 3 Vredesmacht Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. E3 O L-DOOT Vliegtuigfabriek heeft financiële problemen VOORSTEL AAN MOSKOU OM BRIEF VAN PHOEMA TE DOEN CIRCULEREN BESTRIJDING ONDERGRONDS COMMUNISME Brins Bern hard beschermheer Brussels warenhuis nu wel goed beveiligd Na beslissing van VS in Rhodesië Na vechtpartijen tussen studenten en politie Wat kan er allemaal gebeuren als een belangrijke figuur van de rechterlijke macht een verkeersongeluk veroorzaakt? De nasleep van de „zaak-Rambonnet" vult langzamerhand ontelbare dossiermappen en nog is de ongelukkige affaire niet ge sloten. Nu is er weer een nieuwe neven ontwikkeling: de advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst is tijdelijk op non- actief gegaan naar aanleiding van een onderzoek, dat de minister wil doen in stellen over de gang van zaken bij een interview van de advocaat-generaal, ver schenen in De Telegraaf. Deze aangelegenheid krijgt steeds kwa lijker kanten. Baron van Voorst tot Voorst, die op genadeloos harde manier tegen de verdachte is uitgevaren tijdens zijn requisitoir, heeft in het betreffende interview nog eens een halve pagina druks toegevoegd aan dit requisitoir en daarin zowel naar de kant van de ver dachte als naar de rechterlijke macht be denkelijke opmerkingen geplaatst. Het interview werd op 28 februari uit de op de pers in produktie zijnde editie weggehaald, waarschijnlijk omdat baron Van Voorst tot Voorst zich bezonnen had en de kwalijke gevolgen van de publika- tie had beseft. Een gekuist en gewijzigd relaas van het interview werd later ge publiceerd, maar desondanks is er bij de rechterlijke macht en ook bij de minister ergernis gerezen. Deze ergernis laat zich beter begrijpen als men zich realiseert dat mr. Rambonnet nog steeds „sub judice" staat, dat wil zeggen nog niet tot in hoogste instantie onherroepelijk Ver oordeeld is. De objectiviteit van de recht spraak is in het gedrang gekomen en de sfeer rondom de zaak Rambonnet is on zuiver geworden. Dat is zowel voor de rechtszekerheid van de verdachte als voor de reputatie van de rechterlijke macht bijzonder ongewenst. Men vraagt zich af of pogingen van ju risten en publiciteitsmedia om de onaan tastbaarheid van onze rechterlijke macht door dik en dun te verdedigen en vrij te pleiten, niet sterk worden belemmerd door deze en andere verwikkelingen. Nog zelden heeft de rechterlijke macht zich zo ten binnenste buiten gekeerd. Het zal moeilijk zijn de bittere smaak weg te praten, die door deze affaire bij het proe ven van de rechtspraak wordt veroor zaakt. Natuurlijk moet men zich hoeden voor algemeenheden. Het falen van per sonen mag niet generaliserend worden aangewreven aan het apparaat. Eén ding echter blijft bedenkelijk. Men kan zich niet voorstellen dat een „gewo ne" verdachte, hoe spits en vakkundig ook verdedigd en hoe slagvaardig en kop pig zich verwerend, ooit zo veel deining en complicaties zou kunnen veroorzaken. Men krijgt de indruk dat in veel gevallen ver dachten om een of andere reden geen uit puttend gebruik kunnen maken van de mo gelijkheden die de wet hun toestaat. Aan gezien „juridische bijstand" geen formeel recht en zeker geen routineformaliteit is, vraagt men zich af of verdachten wel in al le gevallen de bijstand en voorlichting krij gen die hun het maximum aan rechtszeker heid bieden. Ook een rechtsprekend ma gistraat heeft de plicht, er zich van te vergewissen of de terechtstaande ver dachte in staat is van al zijn rechten ge bruik te maken. De status en de deskun digheid of routine van de verdachte zelf mogen daarbij geen rol spelen. yVVvvVWV'V^VVWVWWWWVWWVVWVWWVN/WWVVWVWWVAA/WWWWWWVyVWWWWWVWVWVWVV PARIJS (AFP) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Mau rice Schumann, heeft maandag op een persconferentie gezegd dat er „een streven naar ontdooiing, zo niet tot toenadering, is geweest tussen de standpunten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie", bij de jongste ver gadering van de Grote Vier over het Midden-Oosten. Frankrijk vraagt om opstelling van een lyst van punten van overeenkomst, om Gunnar Jar ring in staat te stellen zijn missie voort te zetten. De minister sprak op een lunchbijeen- komst te zijner ere van de Franse di plomatieke persvereniging. Hij zei dat de lijst van punten waarover de „Grote vier" het eens zijn, zeer groot is. De meningsverschillen beginnen op het ogen blik dat men een accent gaat leggen, het zij op de kestie van de ontruiming van van de bezette gebieden, hetzij op de waarborgen voor een duurzame vrede. Minister Schumann betoogde dat een regeling in de aanwezigheid van een vre desmacht van de VN moet voorzien, maar dan zo dat deze militairen niet worden teruggetrokken op een ogenblik dat hun aanwezigheid meer dan ooit noodzake lijk is, zoals in 1967. Over de houding van de joden tegen over de staat Israel zei de bewindsman, dat het niet aangaat, dat „een deel van de nationale opinie zich onderwerpt aan een andere natie". Dit neemt natuurlijk niet weg, dat iedereen vrij is zijn sym pathie met Israel te betuigen. Schumann verzekerde dat Frankrijk „elk rassen vooroordeel en elk anti-semiitisme af wijst". Nassim Majdalani, de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteroch tend de Franse ambassadeur in Libanon, Bernard Dufoumier, ontvangen. De minister heeft na afloop van het onderhoud verklaard, dat de ambassadeur hem te kennen heeft gegeven, dat Frank rijk „de jongste Israëlische agressie tegen het Libanese dorp Aita-Al-Sjaab" (in de nacht van 5 op 6 maart) afkeurt en dat Frankrijk de Israëlische regering heeft gewaarschuwd tegen ondoordachte acties tegen Libanon, zo meldt radio-Libanon. Radio-Libanon meldt verder, dat het gesprek met Majdalani met de Franse diplomaat ook betrekking had op de be tekenis, die gehecht moet worden aan „de jongste Israëlische dreigementen tegen Libanon". Libanon zal geen eenzijdig verdesver- drag met Israel sluiten omdat het volle dig solidair is met de andere Arabische landen inzake het Palestijnse vraagstuk. Dit heeft de Libanese minister van Voor lichting Osman Dama gisteren geant woord op vragen naar aanleiding van de uitlating van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban dat Israel bereid is met Libanon een vredesverdrag te sluiten. Dama zei voorts: „het officiële Libane se standpunt is bekend: conform de wa penstilstandsovereenkomst (van 1949) die Israel door herhaalde agressie tegen Li banees grondgebied is blijven schenden" ADVERTENTIE IMPERIALE qeurest GZoemen a/Zer aaarden- J.C.DOLDOOT <vfs-> Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. WASHINGTON (RTR). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendgemaakt dat aan de Lock heed vliegtuigfabrieken, die in financiële moeilijkheden verkeren, een kortlopend krediet zal worden verleend. Het werk aan de C-5a militaire trans portvliegtuigen en aan raketten en heli kopters waarvoor een contract is afgeslo ten, zal hierdoor voortgang kunnen vin den. De staatssecretaris van Defensie, David Packard, deelde mee dat intussen een besluit zal worden genomen over de aanvrage van de maatschappij voor een vooruitbetaling van 641 miljoen dollar. Lockheed heeft vorige week verklaard dat de defensie-programma's waarvoor een contract is getekend, niet voltooid kunnen worden zonder een vooruitbeta ling in contanten. LONDEN (Rtr.) De Britse regering heeft de Sovjet-Unie gisteren een bood schap gestuurd waarin zij haar steun be tuigt aan het verzoek van premier Soe- vanna Phoema om een conferentie over Laos te beleggen. Prins Soevanna Phoema deed dit ver zoek in brieven die hij circa 10 dagen geleden aan Engeland en de Sovjet-Unie zond. Engeland en de Sovjet-Unie zijn voorzitters geweest van de Geneefse con ferentie van 1962 die Laos tot een neu traal land maakte. Van doorgaans goed ingelichte kringen in Londen is meegedeeld dat Engeland de Sovjet-Unie heeft voorgesteld samen als voorzitters van deze conferentie de brief GENEVE (AFP). Het bestuur van de internationale vereniging voor het vervoer door de lucht (IATA), in Genève bijeen, heeft gisteren een program aan genomen om de veiligheid in de lucht te waarborgen. In dit program, dat gericht is aan de regeringen van een groot aantal landen, de luchtvaartmaatschappijen en de direc ties van de vliegvelden, wordt aange drongen op: Uitwerking van internationale rechts regels, op grond waarvan luchtpiraterij een misdaad in volkenrechtelijke zin wordt, en het geven van zeer zware straffen aan hen die in vliegtuigen ont plofbaar materiaal plaatsen met de be doeling schade aan het toestel, de be manning, de passagiers, de vracht of de post toe te brengen. Het bestuur van de IATA wil voorts dat de uitlevering van vliegtuigkapers gewaarborgd wordt, dat elke regering een coördinator benoemt voor de veilig heid in de lucht die rechtstreeks verant woordelijk is tegenover de betrokken mi nister, en dat de directies van de vlieg velden ervoor zorgen dat passagiers, ba gage, post en vracht kunnen worden on derzocht, waarbij gebruik moet worden gemaakt van drukkamers, röntgenstra len en elektronische opsporingsappara- tuur. Voorts zouden de luchtvaartmaatschap pijen hun veiligheidsvoorschriften moe ten gelijkschakelen en elkaar zoveel mo gelijk gegevens over de veiligheid moe ten verstrekken. Het bestuur heeft een commissie van drie man gevormd die de directeur van de IATA, Knut Hammerskjöld, van ad vies moet dienen over kwesties inzake de veiligheid in de lucht. van premier Soevanna Phoema van Laos te laten circuleren onder de landen die de neutraliteitsovereenkomst inzake Laos mede hebben ondertekend. De Britse re gering wil dat Londen en Moskou de hoop uitspreken dat deze landen hun di plomatieke invloed zullen gebruiken om de zekerheid te krijgen dat de „commu nistische" strijdkrachten niet verder op rukken. De Russen hebben tot nu toe de voor stellen van Engeland verworpen om via internationale diplomatieke stappen tot herstel van de vrede in Laos te komen. Mocht Moskou negatief reageren op de jongste Britse boodschap, dan zal Enge land waarschijnlijk de brief van prins Soevanna Phoema op eigen houtje laten circuleren. De landen die deelgenomen hebben aan de Geneefse conferentie van 1962, zijn de Sovjet-Unie, Engeland, de VS, Frankrijk, China, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam, Cambodja, Birma, Thailand, India, Cana da, Polen en Laos. De Noordvietnamese regering heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten het bombarderen van Laotiaans gebied geheel en onvoorwaardelijk te staken. Dit meldt het Noordvietnamese persbu reau. President Nixon wil het Amerikaanse volk door middel van publikaties van de verliescijfers in Laos op de hoogte hou den van het verloop en de omvang van de Amerikaanse deelname aan de strijd in dat land. Hij gaf zijn minister van De fensie, Meivin Laird, opdracht voortaan alle Amerikaanse verliezen aan mensen en vliegtuigen in Laos bekend te maken. Van de 75.000 inwoners van het Ita liaanse stadje Pozzuoli in de baai van Napels dat door een aardbeving wordt bedreigd, zijn er nu zesduizend geëvacueerd. Een eenzaam achterge laten poes probeert haar vrijheid te herkrijgen. (Van onze correspondent) DJAKARTA. Zes officieren van de „Groene Baretten" zijn na een verblijf van drie weken in Indonesië naar Viet nam teruggekeerd. Deze leden van de be kende Amerikaanse commando's behoren daar niet tot een operationele eenheid, maar tot de zogenoemde reconstructie troepen. Hun taak is het in op de Viet- kong veroverde dorpen een dusdanig so ciaal klimaat te scheppen dat de vijand er letterlijk en figuurlijk geen voedings bodem meer vindt. Men zou van een „pacificatie"-programma kunnen spre ken, maar dit woord is wellicht na de publikaties over de Atjeh-oorlog wat be smet. Het doel van bun bezoek was om hun Indonesische collega's te vertellen over de door de Amerikanen in Vietnam ge maakte fouten en hen aan te sporen niet in dezelfde fouten te vervallen bij zuive ringsacties tegen communistische onder grondse organisaties. Het spreeks overi gens van zelf, dat de situatie volledig verschillend is en het is misschien nutti ger als een aantal Indonesische officieren op hun beurt eens een kijkje in Vietnam gaat nemen. Kolonel Abbas, het hoofd van de vei' ligheidsdienst op het hoofdkwartier van de Siliwangi-divisie in Bandoeng, legde er de nadruk op, dat het verblijf van de Groene Baretten absoluut geen geheim was. Er is dan ook geen enkele poging gedaan hen „onzichtbaar" te maken, zi; wandelden rustig door Bandoengs druk ste winkelstraat. Hun komst naar Indo nesië was mogelijk door de reeds be staande samenwerking met het Amer! kaanse leger, die er op gericht is het Indonesische leger te helpen bij het vol voeren van zogenoemde civiele taken, zo als wegenaanleg etc. DJAKARTA (ANP). Prins Bernhard zal de mogelijkheden onderzoeken voor herstel van de beroemde tempel „Boro boedoer" bij Djokjakarta op Midden-Ja va en heeft het beschermheerschap op zich genomen van een „Comité tot her stel van de Boroboedoer" (Panitia Res- taurasi Borobudur). Hij heeft beloofd dat hij zal pogen hier voor gelden in Nederland in te zamelen. Dit schrijft de Indonesische ambassa deur in Nederland, generaal-majoor Tas- win A. Natadiningrat, in een voorwoord van een brochure die is uitgegeven ter gelegenheid van het bezoek van de Prins aan Indonesië, van 12 tot en met 27 maart. Prins Bernhard heeft veel belanstel- ling voor de opbouw van Indonesië en heeft verklaard daaraan concrete bijdra gen te zullen leveren, aldus de Inonesi sche ambassadeur, die tevens een bezoek van president Soeharto aan Nederland aankondigt, zonder daarbij een datum te noemen. Een dergelijk bezoek, zo verne men wij van de RVD, zal zeker door ko ningin Juliana wonden beantwoord. De brochure is uitgegeven door het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, in samenwerking met de RVD. BRUSSEL (ANP). Morgen zal in Brussel het geheel nieuw opgebouwde warenhuis l'Innovation, dat indertijd vol komen door brand werd verwoest, wor den heropend. Bij die ramp kwamen 300 mensen om. Gisteren heeft het bedrijf de pers de vele voorzieningen getoond die zijn getroffen om een herhaling van een ramp té voorkomen. Er zijn speciale toegangswegen voor de brandweer gemaakt, het gebouw bevat afzuiginstallaties voor rook en een auto matische blusinstallatie treedt in werking zodra ergens in het gebouw de tempera tuur boven het normale stijgt. De direc tie is er van overtuigd dat dit nieuwe gebouw op de drukste momenten binnen 2,5 minuten volledig ontruimd kan wor den. WASHINGTON. (Reuter) De Ver enigde Staten zullen op 17 maart hun consulaat in Salisbury sluiten, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren bekendgemaakt. De maatregel is een gevolg van de ten uitvoerlegging van de nieuwe Rhodesi- sche constitutie, waarbij met ingang van maart Rhodesië een republiek is ge worden, onafhankelijk van Engeland. In de verklaring van minister Roger* wordt gezegd, dat de Verenigde Staten Engeland blijven beschouwen als de wet tige soeverein over Rhodesië. Op 27 februari had woordvoerder Zieg- ler van het Witte Huis verklaard, dat de VS hun consulaat in Salisbury zouden handhaven zonder bet bewind van pre mier Ian Smith te erkennen. Vier uur later trok hij deze verklaring echter in met de mededeling, dat de regering nog geen beslissing had genomen. Het Amerikaanse consulaat in Salis bury behartigt de belangen van naar schatting 1200 Amerikaanse burgers. President Kenneth Kaoenda van Zam bia heeft aangedrongen op sluiting van alle consulaten in Salisbury. „Wij doen een beroep op de VS, West-Duitsland, Oostenrijk, Nederland en alle andere lan den die consulaten hebben in Salisbury, deze te sluiten als zij werkelijk tegen de maatregelen van het bewind van Smith zijn." NEW YORK, (ANP) Minister Luns heeft gistren te New York in commen taar op de sluiting van het Amerikaanse consulaat in Rhodesië gezegd, dat Neder land waarschijnlijk ook een dergelijke stap zal moeten nemen. De Nederlandse bewindsman sprak na afloop van een onderhoud van 35 minu ten met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Daarbij was alleen de toestand in het Midden-Oosten aan de orde gekomen. ATHENE. (Reuter) De Griekse auto riteiten hebben de verbanning van vier Grieken, onder wie twee voormalige par lementsleden, met een jaar verlengd. De betrokkenen worden beschouwd als een gevaar voor de openbare veiligheid. Zij verblijven al een jaar in het bergdorp Makrakomi in Midden-Griekenland. Het gaat om de afgevaardigden Manavis en Papadimitrioe van de partij van de „Unie van het Centrum", de arts Triarides en de journalist Netas. ff \tt VATICAANSTAD, (Reuter) De Va ticaanse radio heeft gisteren drie jezu ieten, die kritiek hebben geleverd op het verzet van het Vaticaan tegen het Ita liaanse wetsontwerp inzake invoering van echtscheiding, verdraaiing van de zaak en oneerbiedigheid jegens de paus verweten. De theoretische punten die het drietal in een dagblad-interview had aangesne den, waren ten dele aanvaardbaar of op z'n minst geschikt voor discussie, maar verdraaid om ze tegen de Heilige Stoel te gebruiken, aldus de radio. Bovendien sprak er „een oneerbiedige toon jegens de persoon van de Heilige Vader" uit. De drie die zich de verontwaardiing van radio-Vaticaan op de hals hebben gehaald zijn de Fransman Emile Pin, de Spanjaard José Diez Alegria en de Ita liaan Paolo Tufani, allen docent aan de beroemde Gregoriaanse universiteit in Rome. Volgens hen is het verzet van het Vaticaan tegen de invoering van echt- PARIJS (DPA) De filosofische fa culteit van de Parijse universiteit in Nan terre gaat vandaag weer open, na enige dagen gesloten te zijn geweest als gevolg van botsingen tussen linkse en rechtse studenten en ook tussen studenten in het algemeen en de politie. Na afloop van een gesprek tussen de minister van Onderwijs, Olievier Hui- chard, en de faculteitshoofden van Nan terre werd bekendgemaakt dat de colle ges aan de juridische faculteit pas don derdag zullen wonden hervat. scheiding in Italië onverenigbaar met de vrijheid van godsdienst, waar de paus zo vaak de nadruk op legde, en kon het wel een kwart van de rooms-katholieken in het land van de kerk vervreemden. De Vaticaanse radio wees op een ver klaring van het bestuur van de jezuie- tenorde, waarin was gezegd dat de drie docenten hun argumenten hadden geba seerd op ethische en herderlijke gron den, terwijl het Vaticaan handelde van uit een juridisch standpunt. Het argu ment van het Vaticaan is dat het toe staan van echtscheiding in strijd zou zijn met het concordaat van 1929. Het orde- bestuur der jezuieten heeft overigens ook verklaard, dat vrij kan worden gedis- sieerd over de niet-juridische aspecten van de zaak. Pater Pin noemde dit een grote stap vooruit, die de vrijheid van meningsuiting binnen de jezuietenorde en de katholieke wereld in ruimere zin bevestigde. VIENTIANE (AP). De Pathet Lao heeft vandaag bekendgemaakt, dat zij zo spoedig mogelijk een hoofdofficier naar Vientiane zal zenden met een nieuw vredesvoorstel voor premier prins Soe vanna Phoema van Laos. Soevanna reageerde met „hoe sneller hoe beter". Hij heeft het kabinet voor morgen bijeengeroepen om het nieuwe voorstel te bespreken. Het voorstel wil een politieke conferen tie, een voorlopige coalitie-regering, de vorming van een gedemilitariseerde zone en een wapenstilstand. Het vredesvoorstel zal uit Sam Neua naar Vientiane worden gebracht door ko lonel Thavinh Sienkahm, een van de naas te medewerkers van prins Soephanoevong, een halfbroer van Soevanna Phoema en leider van de Pathet Lao. In Sam Neua is het hoofdkwartier van de Pathet Lao gevestigd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3