Asiel helpt vogels In Zeewijk moet spoedig gymnastieklokaal komen en |onge zeehond Toneelgroep „Arena met fleurig jeugdtoneel B. en W. streven naar schoolraad voor openbaar kleuter- en basisonderwijs TWEEDE SECRETARESSE Nijpend tekort door groeiend aantal scholen Benoeming twee directeuren Groote Gasthuis Ook leerkrachten en gemeenteraad vertegenwoordigd Twee emmertjes water halen Verloren varkens brachten verkeer in de war Fleetwood Mac in Concertgebouw Bazaar brengt 7000,- op 3 weken IJMUIDER COURANT IJMUIDER COURANT DINSDAG 10 MAART 1970 VELSEN Een toneelgezelschap als „Arena", dat zich al vele jaren voornamelijk bezighoudt met het ver zorgen van school- en kindervoorstel lingen, heeft het voordeel zijn publiek uit een snel en geregeld wisselend arsenaal te kunnen recruteren. Het echte „kind zijn" is voor de mens im mers slechts voor een betrekkelijk korte periode weggelegd, zodat een specifiek blij- of toneelspel voor de eugd na een bepaald aantal jaren zonder enig bezwaar weer eens in het repertoire kan worden opgenomen, omdat de scholen inmiddels overal met nieuwe contingenten leerlingen zijn aangevuld. Jongetje aangereden Voor Hartenlust - m f-tllli WiMÊÈSÊfaMmMi i M (Van een verslaggever) VELSEN. De bouw van scholen in het uitbreidingsplan Zeewijk maakt het noodzakelijk, dat aldaar spoedig een gymnastieklokaal wordt gebouwd, zodat de lessen in de lichamelijke opvoeding zoveel mogelijk binnen kunnen worden gegeven. Weliswaar kan voor een gedeel te van de lessen gebruik worden gemaakt van de sporthal Zeewijk, maar dit gaat dan weer ten koste van andere scholen. Bovendien mag worden verwacht dat in 1971 naast de reeds gebouwde openbare lagere Zeewijkschool en de J. F. Kenne- dyschool nog een prot. christelijke basis school in gebruik kan worden genomen, zodat het tekort aan gymnastieklokalen nog nijpender wordt. In verband hiermede is gezocht naar een mogelijkheid om de tijd, welke is gemoeid met het uesteksklaar maken van het bouwplan en de procedure voor het verkrijgen van de goedkeuring daarop, zoveel mogelijk te bekorten. Met het oog hierop is gekozen voor een herhaling van het in 1960 gerealiseerde bouwplan van de Duinwijkzaal aan het Gijzenveltplant- soen in IJmuiden, welke zaal in de prak tijk uitstekend blijkt te voldoen. Uiter aard zijn in het Dlan, in verband met het feit dat inmiddels negen jaren zijn ver WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Kerbertasyl aan de Heerdenduinweg breidt regelmatig uit. De activiteiten beperken zich niet tot de verblijven voor de honden, doch gaan ook in andere richting omdat een asyi nu eenmaal vogels van diverse pluimage herbergt. In dit geval zijn de gedachten zeer speciaal daarheen uitgegaan, want naast de woning van de asylhouder staat nu een volière voor grote vogels. Daar bij denkt men dan aan zeemeeuwen en eenden om maar enkele te noemen. Nauwelijks was de volière dan ook ge reed of de eerste patiënt werd binnen gebracht: een gans, welke men in de pol der had aangetroffen en door gebrek aan vet onmogelijk tot zwemmen in staat was. Het dier dreigde als een baksteen te zin ken. Hetzelfde gold voor een kleine wil de eend, doch hier betrof het geen ge brek aan vet, doch een teveel aan teer, waarin het dier terecht was gekomen. Kennelijk was gepoogd het dier met een wasmiddel te reinigen, maar zonder re sultaat, reden waarom het in het asyl beter werd gedaan. Het opmerkelijke is nu, dat de eend in de gans zijn moeder ziet en telkens onder diens vleugels kruipt, hetgeen overigens geheel wordt toegestaan. Beide dieren krijgen een maal van ondermeer brood met levertraan in de hoop hen hiermede op krachten te brengen. Zij hebben bovendien gezel schap gekregen van een vleugellamme zeemeeuw, welke waarschijnlijk wel „een revalidatie-patiënt" zal blijven volgens de asylhouder. Deze gaat overigens nog een volière bouwen voor kleinere vogels, met een dichtere afrastering dus. Dit laatste met name met het oog op een euvel, dat meer en meer in deze streek wordt ge signaleerd: het werken met lijmstokken om vinken, roodborstjes, mezen en der gelijke vogeltjes te vangen. Reeds ver scheidene processen-verbaal zijn opge maakt tegen lieden die zich met deze nare praktijken bezig houden: voorname lijk lieden uit het zuiden van het land, die bij de plaatselijke industrieën arbeid hebben gevonden, doch kennelijk nog te veel tijd over hebben. Het zogenoemde „sijsjeslijmen" zo werd ons meege deeld komt tamelijk veel voor in Lim burg, waar men door stokken met lijm te besmeren, de kleine zang- en pronk- vogels vangt. Bij verschillende particulieren zijn de achterhaalde gevangen vogeltjes nu on derdak gebracht. Te zijner tijd zullen zij in het asyl op verhaal kunnen komen. De asielhouder de heer Kraaienoord in de volière voor grotere vogels, met zijn drie pensiongasten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De gemeenteraad zal morgenmiddag beslissen over de benoe ming van een meerhoofdige directie van het Groote Gasthuis. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft het college van regenten van dit zieken huis dr. J. van Mans velt voorgedragen als medisch-directeur en drs. W. de Waard als economisch directeur. Dr. Van Mansvelt is thans hoofd van de afdeling neurologie van het Groote Gasthuis en dr. De Waard economisch directeur van het elektriciteitsbedrijf van Groningen en Drente. Het zijn de enige twee kandida ten. Openbare lessen. Aan de Wencke bach MTS aan de Parallelweg in Bever wijk worden op zaterdag 14 maart van 10 tot 12.30 uur demonstraties gegeven van algemeen vormende-, praktijk-, te ken- en praktikumlessen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Kerbert-asyl aan de Heerenduinweg herbergt dit weekeinde een niet-alledaagse gast Het is een jon ge zeehond, welke door wissers was op gemerkt bij een strekdam nabij de zuid- pier. Het jonge dier was tussen de rots blokken terecht gekomen, waar het zich aan de onderzijde van het lichaam lelijk heeft geschaafd aan de ruwe stenen. De asylbeheerder de heer Kraaienoord heeft de zeehond opgehaald en meegenomen naar het asyl, waar het in een van de buitenverblijven onderdak en voedsel kreeg en bovendien regelmatig met water werd'overgoten. Daar de zeehond in zee water het best kan leven en waarschijn lijk het snelst zal genezen, heeft een lid van de plaatselijke afdeling van Dieren bescherming het dier vandaag meegeno men naar de Waddeneilanden teneinde het daar in rustig water zijn vrijheid te geven, tn verband met de vrij drukke scheepvaart nabij IJmuiden werden de Wadden verkozen, teneinde de Noordzee- bewoner zoveel mogelijk te vrijwaren van aanraking met scheepsschroeven. ONDERSTAANDE Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aanIJmuider Courant, Postbus 18. IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 8 weken voor totaal f 1.18. NAAM: i ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de raadsvergade ring van donderdagavond komt, zoals wij al hebben aangekondigd, een voorstel aan de orde om een schoolraad in het leven te roepen voor alle openbare scholen voor kleuter- en basisonderwijs. Na over leg met alle betrokken instanties stellen B. en W. voor om een schoolraad van 21 leden te kiezen, zodanig dat er afgevaar digden in zitten van de oudercommissies, van het onderwijzend personeel en van de gemeenteraad. Volgens een wijziging van de Lager On derwijswet van vorig jaar kan een ge meenteraad behalve oudercommissies en ouderraden ook schoolraden instellen. Het belang hiervan is, dat niet alleen ouders, maar ook leerkrachten, gemeentelijke bestuurders of functionarissen en andere deskundigen en belangstellenden hun in breng kunnen geven. Het is de wettelijk vastgelegde taak van een schoolraad om de bloei van het openbaar onderwijs te bevorderen, contact te onderhouden met oudercommissies of ouderraad, de ge meenschappelijke belangen van het open baar onderwijs te bepleiten bij het ge meentebestuur en het geven van alle ge wenste inlichtingen aan gemeentebestuur en rijksschooltoezicht. De schoolraad dient gehoord te worden voor de benoe ming van schoolhoofden, bij het vast stellen van de financiële bijdragen, voor de leerplannen van de scholen en voor de organisatie en uitbreiding van het open baar onderwijs in de gemeente. Het college van B. en W. heeft voor deze raadsvoordracht uitvoerig overleg gepleegd met alle betrokken organen en personen, zoals het rijksschooltoezicht, de ouderraad, de hoofden en hoofdleidsters van de scholen en de afdelingen Bever wijk en Wijk aan Zee van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Behalve de wettelijk vastgelegde taken, die wij hier boven hebben genoemd, zou deze schoolraad bovendien tot taak krij gen een ouderraad voor het kleuteronder wijs in te stellen (want die is er nog niet) en het werkterrein van de bestaande ou derraad voor basisonderwijs (lager on derwijs) zodanig uit te breiden, dat dit ook het buitengewoon basisonderwijs, dat ook nog geen ouderraad heeft, bestrijkt. De schoolraad zou als volgt moeten worden samengesteld: zes leden uit de oudercommissies van lagere scholen, twee uit oudercommissies van blo-scholen, vier uit oudercommissies van kleuterscholen twee hoofden of onderwijzers van het la ger onderwijs, één uit het blo, één hoofd leidster of leidster uit het kleuteronder wijs. drie gemeentelijke bestuurders of functionarissen (waarbij wordt gedacht aan raadsleden) en twee belangstellen den, te benoemen door B. en W., waar voor dit college contact opneemt met de plaatselijke afdelingen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. streken, enige wijzigingen, overigens van ondergeschikte technische aard, aange- bracht. Als plaats waar het nieuwe lokaal zal worden gebouwd is gekozen een terrein in de onmiddellijke omgeving van de openbare lagere Zeewijkschool, aange zien dit zich uitstekend voor het beoog de doel leent. De bouw- en inrichtingskosten van het gymnastieklokaal worden geraamd op ƒ342.800 waarin wegens grondkosten is begrepen een bedrag van 45.000 B. en W. stellen de raad voor zijn goedkeuring te hechten aan het onderha vige plan, in te stemmen met de keuze van de plaats waar het lokaal zal wor den gesticht en voor de uitvoering daar van een krediet ter beschikking te stel len van 342.800. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Luid schreeuwend hol de gistermorgen tegen half elf een vet varken de Schipholweg op, n agezeten door buurtbewoners. De achtervolging kwam ten einde toen een van de bigge- jagers het varken in de krulstaartgreep nam en gevankelijk meevoerde naar het gazon naast de rijbaan. Onderzoek wees uit, dat een 55-jarige inwoner van Vijfhuizen het varken had verloren op weg naar het Slachthuis in Haarlem- Oost, toen de sluiting van zijn bestelwagen was losgeraakt. Hij bleek nog een varken te zijn kwijtgeraakt iets oostelijker op de Schipholweg. Dit bracht het verkeer in gevaar door de rijweg haaks over te steken (Van onze correspondent) UTRECHT. Ondanks het voorstel van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) om samen met de British Musi cian Union stappen te ondernemen bij de Fédération International des Musiciens om het Concertgebouw een tijd te boy cotten, wordt er aanstaande vrijdagnacht toch een popconcert in dat gebouw ge organiseerd DIT GELDT dus ook voor Aad Grei- danus' blijspel voor kinderen „Twee em mertjes water halen", dat ruim tien jaar geleden en onder regie van Peter van der Linden voor het eerst door de toneelgroep „Arena" werd opgevoerd. Het is nu op nieuw te voorschijn gehaald en de com missie, welke zich in Velsen met het or ganiseren van schoolvoorstellingen belast, heeft de kans niet verzuimd het gezel schap voor vier opvoeringen naar de Stadsschouwburg te laten overkomen. Op deze wijze werd het theaterbezoek van vele honderden kinderen op een bijzon' der plezierige wijze gehonoreerd. WANT AUTEUR Greidanus heeft voor dit blijspel een aantal figuren bijeenge bracht, waarvan het streven en handelen het bevattingsvermogen van een jeugdig publiek nimmer te boven gaat, met als tweede verdienste het feit, dat in de sim pele handeling zelfs nog een zekere mo raal kan worden ontdekt. Het is allemaal begonnen om de rijke zakenman Alphon sius Dikkedak, die het te druk met geld verdienen heeft om aan prettige dingen te denken en de arme schoenmaker Do- philius. die zijn buurman toch wel om de ze materiële welstand benijdt. Door tus senkomst van de listige voddeman Hodel de Bodel worden zij in staat hesteld voor korte tijd met elkaar van plaats te ver wisselen, waarna beide jongemannen ten slotte met vreugde hun oude status weer begroeten. Onderwijl wisten zij zich hier bij elk nog een lieftallige dochter van de luie dorpsveldwachter als vrouw te veroveren. REGISSEUR Leonard Frank, die ook de fleurige decors en kostuums ontwierp. had bij zijn mise en «cène diverse fees telijke tafereeltjes ingebouwd, waar het jeugdige publiek zich kostelijk mee amu seerde. Zoals de grappige spiegelscène tussen John Kelly en Paul Romer, als Joris de veldwachter en Hodel de Bodel, waarvoor een gepast gebruik was ge maakt van een oeroude circus-act. Daar naast had Frank de bezetting, verder be staande uit Roelant Radier, Jan Kore vaar, Leonora César en Lia Oostdijck voldoende ruimte gelaten voor een vro lijke improvisatie, hetgeen alles resul teerde in voortreffelijk jeugdtoneel. Bij het verlaten van de Stadsschouwburg merkte een der prille bezoekers op: „Dat zie ik nou liever dan een film!". Een beter compliment had hij „Arena" waar schijnlijk niet kunnen maken. JAN DAN DAM. Het Nederlands initiatief kwam, nadat het Concertgebouwbestuur geweigerd had in mei de Rolling Stones voor twee con certen onderdak te verlenen. Het concert van vrijdagnacht, waarvoor de vijf musici tellende Engelse popgroep Fleetwood Mac is gecontracteerd, is georganiseerd door de Noordhollandse impresario Jacques Hetsen, die het concertgebouw begin ja nuari reeds besproken had. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op de Van Riems dijklaan is maandagmorgen een negen jarige jongen uit Beverwijk aangereden door een auto toen hij plotseling de weg overstak. Met een hersenschudding moest de jongen worden opgenomen in het Sint Jozefziekenhuis. ADVERTENTIE (Van onze redactie omstreken; BLOEMENDAAL De bazaar, die het afgelopen weekeinde in de gangen en lokalen van de Hartenlust MAVO aan de Vijverweg is gehouden, heeft ruim zeven duizend gulden opgebracht, welk bedrag is bestemd voor de verbouwing van de zolder tot recreatie-ruimte voor de leer lingen. De Hartenlustschool heeft een unieke happening meegemaakt, die door vele honderden mensen is bezocht. De school was voor de fancy-fair omgetoverd in één grote bazaar met een uit aluminiumfolie opgebouwde danstent en zo'n 35 stands. In kimono's gekleede meisjes serveerden thee en de fotoclub van de PEN had voor een fotostudio gezorgd. NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND De Nutsspaarbank is de grootste spaarinstellirg in haar werkgebied voor modern geldverkeer en alle bankzaken. Door de snelle uitbreiding van het aantal kantoren is er op het secretariaat van het hoofdkantoor be hoefte aan een Bent u goed in steno en typen dan hebben wij u een interessante positie aan te bieden. De Nutsspaarbank biedt u een aantrekkelijk salaris, goede sociale voorzieningen, vakantie-toeslag en een extra uitkering aan het einde van het jaar. Schrijft u eens of belt u eens op voor een afspraak. DIRECTIE NUTSSPAAARBANK WEST NEDERLAND HoofdkantoorJansstraat 19 - Haarlem - Telefoon 31 92 70

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5