Componist Voormolen met concert geëerd BOEKENBAL HEET NU LEZERSFEEST HILVERSUM 3 K AN VERONICA IN HALF JAAR WEGVAGEN 'Ze adverteren nou datje een groot stuk kaas moet kopen. Mag ik daar hartelijk om lachen?' Wouter Paap belichtte betekenis T oneelpian maakt weinig kans Bij zijn 75-ste verjaardag cAnti-tom Met kermis, circus en mime Discussie tussen Mary McCarthy en Giinther Grass Willem van Kooten TV vanavond President met machinepistool Moeilijkheden aan Academie Radio donderdag TV woensdag TV donderdag WOENSDAG II MAART 1970 11 AMSTERDAM Ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag is de Nederlandse componist Alexan der Voormolen dinsdagavond in de concertzaal van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam te Amsterdam een concert aangeboden, waarop enige van Voormolens vocale en instrumen tale composities ten gehore werden gebracht. Gezelschappen tegen? Picasso schenkt werk aan museum Barcelona (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het Boekenbal bestaat niet meer, het heet nu Lezers- feest. Daarmee willen de organisa toren (de propagandisten van het Nederlandse boek) aanduiden dat het geen feestje meer is voor geselecteerd publiek. Maar het lezersfeest, op 3 april in de Amstelhal van de RAI, is nog niet zo democratisch of men moet er nog twintig gulden per per soon voor over hebben om er bij te komen. Klacht Rengelink tegen journalisten Nog drie concerten door Edwin Hawkin Singers Natuurlijk mag u dat. U hebt vast geen kaas-uit-het-vuistje- eters in uw gezin. Maar wij horen juist dat 't zo vaak voorkomt dat iemand ernaast grijpt. 'Wat doe je in de keuken, Jan? Je neemt toch geen kaas, hè, want die is voor de kinderen morgen'. Da's toch niet nodig bij een goed, gezond, goedkoop iets als kaas. Daarom adverteren we in de damesbladen met: 'Neem een gróót stuk kaas in gedachten als u boodschappen doet'. Want je neemt gauw te weinig, als je vergeet waar je 't allemaal voor nodig hebt. Bij de borrel, op de boterham, in 't sausje, uit het vuistje Het concert was georganiseerd door de stichting „De Suite" en „Donemus" in samenwerking met het Genootschap van Nederlandse Componisten, Radio Neder land Wereldomroep en de VARA en me dewerking werd daaraan verleend door de zangeres Elisabeth Cooymans, de alt violist Hans Neuburger en de pianis ten Sas Bunge en Rudolf Jansen. Er waren op deze avond veel vrien den, componisten van het Genootschap en uitvoerende toneelkunstenaars geko men voor de informele muzikale viering van Voormolens verjaardag, die om pre cies te zijn, op dinsdag 3 maart viel. Natuurlijk was Voormalen ook van de partij. Hij wend onder hartelijk applaus binnengeleid door de directeur van „Do nemus" André Jurres, die zich verheugd toonde de bescheiden componist te kun nen begroeten op dit huldigingsconcert. Het ging er echt om Voormolen duide lijk te maken, dat men hem in muziek- kringen waardeert, als componist en als mens. De alt-violist Hans Neuburger en de pianist Rudolf Jansen begonnen als eer sten hun sympathie en bewondering voor de componist tot uitdrukking te brengen met het vertolken van de Sonate, die hij in 1953 voltooide, een evenwichtig, met zorg opgebouwd, probleemloos werk, waarmede het melodische principe voort durend en consequent hoog gehouden is. Hans Neuburger speelde zijn partij ge lijkmatig, met sonore toon, maar met vermijding van elke accentuering van de bewogenheidsuitdrukking, waar deze mu ziek toch wel om vraagt. Als eeb voor treffelijke begeleider, paste Rudolf Jan sen zich geheel bij de interpretatie van de alt-violist aan. Dat de vleugel moeilijk of geheel niet kon beantwoorden aan het verwachte klankideaal, werd na Rudolf Jansen ook Sas Bunge gewaar, toen hij de zangeres Elisabeth Cooymans ging begeleiden bij haar voordracht van enkele liederen van Voormolen, en ook toen hij de sonate voor piano door Voormolen in 1947 ge schreven ging uitvoeren. Niettemin heeft hij met zijn technisch beheerst en uitdrukkingsrijke spel de muzikale essentie van de sonate voor treffelijk tot uitdrukking gebracht en er (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De meeste Nederland se toneelgezelschappen staan zeer scep tisch tegenover het nieuwe toneelplan, dat Kommer 't Mannetje, Carl van der Plas en Hans Croiset vorige week in op dracht van de Vereniging van Nederland se Toneelgezelschappen hebben uitge bracht. De vakvereniging van de toneel kunstenaars heeft het plan al afgewezen. Volgens het plan zouden alle bestaande gezelschappen op 1 januari 1970 ophou den te bestaan. Vóór 1 oktober van dit jaar zouden bestaande en nieuwe groe pen van toneelkunstenaars hun plannen moeten indienen bij de overheid, die over subsidiëring moet beslissen. Het Rijk steunt plannen voor „landelijk belang". De lagere overheden (gemeenten en pro vincies) zouden rechtstreeks de groepen die in hun gebied wilden spelen, moeten subsidiëren. Vooral tegen dit laatste punt bestaan grote bezwaren bij de toneelgezelschap pen. Zij vrezen willekeurige beslissingen, ze menen verder, dat het plan niet voor ziet in een regeling voor onvoorziene te korten die volgens de huidige regeling achteraf gedekt worden als ze redelijk zijn. De directies van de meeste gezelschap pen zien verder als een groot tekort van het plan, dat het met geen enkel woord rept over regelingen voor het technisch en administratief personeel, noch over een afvloeiingsregeling voor die toneel kunstenaars, die op straat komen te staan als hun plan door de overheid wordt af gewezen. Gisteren heeft het driemanschap het plan moeten verdedigen in een vergade ring van vertegenwoordigers van alle to neelgezelschappen en enige ambtenaren van het ministerie van CRM. Op 24 maart zal de ledenraad van de vereni ging van Nederlandse Toneelgezelschap pen een beslissing nemen. Het ziet er naar uit dat het plan het niet zal halen. BARCELONA. Pablo Picasso heeft een collectie van ongeveer 900 van zijn tekeningen, schilderijen en gravures, die hij in zijn beginperiode als kunstenaar tot 1917 heeft vervaardigd, aan het Pi- casso-museum in Barcelona geschonken. mede aangetoond, hoe ook dit werk be rust op de vormgeving van centraal ge plaatste melodieën van geprononceerd ro mantisch karakter. Voormolen is in deze sonate zichzelf gebleven en heeft erin de muzikale gedachten ondergebracht, waar hij zelf achter kon staan. Dit bleek trouwens ook het geval te zijn met de liederen, die Elisabeth Cooy mans met fraaie, bezield klinkende stem vertolkte. De keuze der liedertek sten liet over de romantische gericht heid van Voormolen al evenmin twijfel bestaan. Hij had daarvoor weer klank gevonden in een Avondlied van Rhijnvis Feith, drie gedichten van Rilke en twee gedich ten van Henri de Régnier, twee „Mora- lites" van Charles Perrault en een ge voelig „Madrigal" op tekst van Jan de eerste, Hertog van Brabant. In plaats van Prof. Dr. E. Reesen, die door ziekte verhinderd was, heeft Wouter Paap in een causerie de betekenis van Alexander Voormolen voor het Neder landse muziekleven uiteengezet, een cau serie, die af en toe een gemoedelijke dia loog werd door de toelichtingen, die de componist zelf gaf bij hetgeen Wouter Paap vertelde. Na afloop van het concert werden bij een feestdrank nog vele gesprekken ge voerd, waarbij Alexander Voormolen uiteraard in het middelpunt der belang stelling bleef. P. ZWAANSDIJK ADVERTENTIE daniela dealtijdpas" panty L75 naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. ij alléén bij uw textielwinkelier Voor vaste Boekenbal-bezoekers de happy few, inderdaad zal het hard aankomen, dat voor het eerst sinds jaren de versieringen niet meer te ontvreemden zijn. Uren voor het einde van het Boe kenbal plachten de olijke sierstukken meestal van de hand van Metten Koom- stra al onder de jacquetpanden te ver dwijnen. Pieter Groot heeft dit keer de opsmuk verzorgd en hij denkt in golven de muren en ongrijpbare baldakijns. Dat dient dan allemaal om een zo beweeglijk mogelijk feest te garanderen, waar de drieduizend verwachte bezoekers aan de lopende band beziggehouden worden. Er is een kermisje te zien en variété; de mimegroep van Theater Carrousel treedt op; de olifanten van Boltini ont breken evenmin; er is een poppentheater en er treden minstens drie muziekgroe pen op: Herman Schoonderwalt Selection, CCC Folk and Blues Inc. en The Swing ing Soul Machine. En van de combo's rijdt musicerend op een plankier rond. O ja de boeken: er is een leeszaal met gratis boeken. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De heer J. W. Ren gelink, programmacommissaris van de NOS, heeft klachten gedeponeerd bij de Raad voor de Journalistiek tegen dr. Peter Hofstede en Rex Brico in verband met artikelen in Het Parool en Elseviers Weekblad over de moei lijkheden bij het NOS-journaal. In deze artikelen zou onbetamelijk zijn geschreven over de persoon van de heer Rengelink. Voorafgaand aan het feest staat een evenement van ernstiger aard op het pro gramma, dat wél voor een geselecteerd publiek wordt gehouden. De Duitser Gün- ther Grass en de Amerikaanse Mary Mc Carthy discussiëren met elkaar en een aantal Nederlandse schrijvers over litte ratuur en politiek. Toehoorders zijn hoofdredacteuren en litteratuur-redacteu ren van de Nederlandse bladen en om roepen. Bijna was het feest, waarmee de 35ste Boekenweek wordt geopend, niet door gegaan wegens een boycot van de schrij vers. Deze was uitgeroepen door de actie groep „Schrijversprotest", die van de uit gevers een betere regeling voor hun ho norering wil hebben. De actiegroep eist dat de uitgevers, met wie zij onderhan delen, een duidelijk mandaat, zwart op wit, van de voor hen belangrijke uitge vers van het Kon. Ned. Uitgevers Ver bond krijgen. De uitgevers komen daar toe de 24ste maart bijeen. Wordt dat mandaat niet gegeven, dan gaan de schrij vers alsnog het Lezersfeest boycotten. En als de onderhandelingen helemaal slecht verlopen dan gaat ook de Nederlandse Boekenmarkt in het najaar voor de bijl. Maar vooralsnog hebben de schrijvers vertrouwen dat het wat het mandaat be treft goed zal aflopen., zo heeft schrijver J. Bernlef dinsdag meegedeeld. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Sommige mensen zien al water spoelen over de achter plecht van het luttele tonnen metende brokje geuzendom, dat ons land heelt bewaard als „Veronica." Er zijn immers plannen om (voor de zoveel ste keer) de zendmast van het pop rijkje in de Noordzee neer te halen. Een van de drie kapiteins Verwey op de brug van roestig Veronica heeft inmiddels het volgende laten weten: „Niet te zee, dan te land." Landin waarts zegt ex-Veronica-kopstuk Wil lem van Kooten: ,^Als Veronica naar de haaien gaat, dan gebeurt dat van binnenuit." Willem van Kooten, wiens alias in kringen van lichtvoetig ethergenot Joost de Draaier is, mocht zich ge ruime tijd verheugen in de sympathie van de Verwey-brothers, wier aantal inmiddels met één mag worden ver minderd, aangezien Bul Verwey één lijn trekt met ontslagen schoonzoon Jan van Veen en een scheur in het familiebastillon riskeert. Maar Joost ging weg. „Omdat er nooit een donder van heeft gedeugd. Kijk, Jan is natuurlijk een beul, geen lekkere jongen, maar ze hebben hem nu tot de grote boef gebombardeerd. Kennelijk moet er weer eentje hangen. Veronica gaat aan zich zelf kapot." Wie de hoge golven beziet, die het scheepje van alle kanten bespringen, zou zich kunnen voorstellen, dat ze voor de „pilaarheiligen" uit Hilver sum als schone muziek moeten klin ken. Immers, het is nog steeds niet onredelijk Veronica als overscha duwende concurrent van Hilversum 3 te zien. Dus, als. „Welnee, welnee, welnee" roept Wil lem op blijmoedige toon, waarachter veel onmacht schuil gaat. „Afgezien van het feit dat ik niet geloof in een Veronica-op-'t-droge (de heren zijn aan alle kanten miljonair), is het zo, dat het de belangrijke mensen in Hilver sum niets interesseert. Ik garandeer je, dat Hilversum 3 binnen een half jaar Veronica zou kunnen wegvagen. Met het equipment, met de mogelijk heden tot live uitzenden." Willem, die nu als presentator van de „Top Der tig" van de VPRO de vrijdagmiddag op Hilversum 3 jeugdige glans geeft, voegt aan zijn bonde stelling toe: „Maar ik geloof, dat „de heren" Hil versum 3 niet te belangrijk willen ma ken. Dat zou ten koste gaan van 1 en 2. De onzin! Ik heb nog een voorstel, geef 3 aan de NOS, wat ligt nou meer in de sfeer van „ontmoeting" dan lichte muziek. Ik heb er verder gaen belang bij, ik heb mijn eigen zaken," zegt Van Kooten, „Je begrijpt vaak niet, dat zo veel kansen voorbij kun nen gaan, zonder dat er iemand in grijpt. De meeste discjockey's denken er zo over. De invloed in de top van de AVRO en de NCRV op VPRO en VARA is misschien toch sterker dan we denken. Over Radio Nordsee hoor je hier helemaal niks. Mens, dat ding loeit door de huiskamers en auto's. Ik zieg je toch, het interesseert ze niet." Nederland 1. Voor de kinderen voert de KRO de kinderkwis „Weet je veel" op met als deelnemers kinderen van de scholen uit Abcoude en Stompeto- ren. „Kijk zelf maar" beoogt de zelf- bekwaamheid van de jeugd te bevor deren. Na de fabeltjeskrant het eer ste journaal en Scala volgt de rubriek Kenmerk. Na bet tweede journaal de V.V.D. en een Socuterafilm. Hoofd schotel van de woensdagavond is de film, een oude showfilm: Singing in the rain. Tot slot van de avond in de rubriek Toonbeeld een concert door het Omroeporkest onder leiding van de Tsjechische dirigent Zdenek Ma- cal, die na de Russische inval in Ne derland ging wonen. Uitgevoerd worden werken van Tsjaikovsky (fragmenten uit Romeo en Julia) en Dvorak (en kele van zijn Slavische dansen). Nederland 2. Na de fabel en het nieuws komt de leut van de KRO. In Mik treden de vaste vrienden en vriendinnen op, zoals Drika, Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gortel en de Boertjes van Buuten. Als solisten ko men naar voren de Zuidafrikaans- Nederlandse zangeres Ilonka Biluska, de Bossche zanger Karei Thiel, het trio los Tres de Canarias en niet te vergeten de trompetspelend e jonge man Marty. In „Politie New York" een dossier uit de archieven van de politie van de wereldstad, waarop staat de Gluurder. Vijftig minuten vervol gens naar Haiti, het land even ten zuiden van de Ver. Staten, waar al jaren Dr. Francis Duvalier president is. De laatste tijd ontmoet zijn dicta tuur steeds meer tegenstand, niet al leen in het land zelf maar ook daar buiten. De Engelse televisie maakte deze documentaire, getiteld Papa Doe en Haiti. De ondertitel: President met machinepistool. Hans Bik is voor zijn Doe het zelf-rubriek ditmaal naar de Utrechtse Jaarbeurs gegaan, waar on langs de vakbeurs Karwei werd ge houden. Hierna is het tijd voor het laatste nieuws en twee Teleac-cursus- sen, nl. die in het Spaans en de se rie Studeren, waarin ditmaal de aan dacht wordt gevestigd op de genees kunde. GRONINGEN. De moeilijkheden aan de Academie voor Beeldende Kunsten Minerva in Groningen groeien opnieuw naar een climax. Het door de leerlingen en docenten opgestelde concept-reglement voor een academieraad wordt door dedi- recteur, de heer W. Zwiers, verworpen. De directeur verzet zich als enige van de hele academiegemeenschap. Hij zal wel een raad accepteren, maar een zon der beslissingsbevoegdheden. Maandag zal de Groningse gemeenteraad moeten beslissen wat er gaat gebeuren. Als de raad de directeur steunt, zullen de leer lingen „harder gaan optreden". Zij ver wachten echter, gezien de stemmenver houding binnen de academie (plusminus 275 voor en één tegen) dat de gemeente open zal staan voor hun wensen. De aca demie in Groningen heeft begin dit jaar van 6 januari tot half februari reeds gestaakt. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Edwin Hawkins Singers geven nog drie concerten in Ne derland. Hun succes is zo groot dat hun tournee, die tot begin maart zou duren, nu pas met Pasen afloopt. Op donderdag 19 maart is er een concert in Tivoli, Utrecht; op vrijdagavond 20 maart in de Kurzaal in Scheveningen en vrijdagnacht 20 maart in het Amsterdamse Concer- gebouw. DEN BOSCH. Het 17e internationaal vocalistenconcours zal van 29 augustus tot en met 5 september in de Bossche stadsschouwburg gehouden worden. De jury voor dit concours zal worden ge vormd door Manus Willemsen, voorzitter (Nederland), Kim Borg (Finland), Anton Dermota (Oostenrijk), Irma Kolassi (Frankrijk), Pierre Mollet (Zwitserland), Allen Percival (Engeland), Erna Spoo- renberg (Nederland) en Maria Stader (Zwitserland). ADVERTENTIE HILVERSUM 1. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte gramm. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo:, Lichte gramm. muz. (8.30 De groente man). 8.50 Morgenw. 9.00 Stereo: klankjuwelen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. Beursberich ten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Moderne muz. 14.25 Verslag bezoek leden Pen-Club aan Duitsland. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Opera. 17.00 Lichte gramm. 17.30 „O" een rindje radio. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitz. 18.30 Stereo: Lichte orkestmuz. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Stereo: Moderne muz. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nws. 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel. 19.50 Avondgebed. 20.05 Stereo: Moderne muz. 20.55 Ste reo: Klass. muz. 21.35 Hoorspel. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radio journ. 22.55 Stereo: Wenen Boeda pest. 23.20 Stereo: muz. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie. (7.30 Nws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00 Gymnastiek) 10.00 Peda gogische rubr. 10.20 Stereo: Muz. 11.00 Nws. 11.03 Progr. voor zieken .11.54 Bericht Vastenaktie. 11.55 Mededelin gen. 12.00 Los-Vast. (12.26 Mededelin gen land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Actualiteiten.) 14.00 Stereo: The Kilima Hawaiians. 14.30 Schoolradio. 14.50 Volksmuz. 15.00 Gereformeerde middagdienst. 15.30 Meer over minder. (1600 Nws.) 17.45 Sportaktualiteiten. 18.00 Stereo: Muz. 18.30 Nws. 18.41 Ac tualiteiten. Aansluitend om ca. 19.00 Spektrum. 19.15 Leger des Heilskwar- tier. 19.30 Kerkorgelconcert: 20.00 Ge varieerd progr. (22.20 Avondoverden king; 22.30 Nws; 22.38 Parlementair dagoverzicht.) 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Muz. 10.00 Nws. 10.03 Muz. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.03 Lichte platen. 13.00 Nws. 13.02 Actua liteiten. 13.08 Platenprogramma. 14.00 Nws. 14.03 Holster. (15.00 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 Popmagazine. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07 Verzoekpla- tenprogramma. BRUSSEL 324 M 18.00 Nws. 18.03 Popmuz. 18.28 Paar- desportuitslagen. 18.30 Franse taalwen- ken. 18.33 Lichte muz. 18.35 Verkeers- tips. 18.40 Gramm. muz. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm. muz. 19.00 Nws. 19.40 Inter mezzo. 19.45 Politieke tribune. 19.55 Muz. 20.10 Boekbespreking. 20.25 In termezzo. 20.30 Hoorspel. 21.05 Prome- nademuz. 21.40 Klankbeeld. 22.00 Nws. 22.20 Gevarieerde muziek. (23.OO Nws. 23.40 Nws. Nederland I 17.00 KRO: Voor de kinderen. 18.45 NOS'; De Fabeltjeskrant. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS: Scala. 19.30 CVK-IKOR-RKK: Kenmerk. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 Uitz. V.V.D. 20.30 Kleur: Uitz. Stichting Socutera. 20.30 Singing in the rain (speelfilm) 22.15 Omroeporkest o.l.v. Zdenek Macal. 22.55 Journaal. Nederland II 18.45 NOS: De Fabeltjeskrant. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 KRO: MIK 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 KRO: Politie New York (film) 20.45 Kleur: Papa Doe en Haïti. 21.35 Zelf Doen. 22.15 NOS: Journaal. 22.20 TELEAC: Spaanse les - les 7 23.00 Studeren - Geneeskunde (herh) Nederland I 10.45 en 14.00 NOS-NOT: School televisie. 18.45 NOS: De Fabeltjeskrant. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 VPRO: Canadese underground- film. 19.18 Pakistaanse muziekgroep. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 VPRO: Berichten uit de Samenleving. 20.35 Kleur: Dagboek van een oproerkraaier. 21.05 Kinkerstraat (impressie). 21.30 Progr. over Winnie-de-Poeh. 22.00 Kleur: Spel zonder woorden. 22.30 NOS: Journaal. 22.35 TELEAC: Bij leven en welzijn les 9 (herh.). Nederland II 18.45 NOS: De Fabeltjeskrant. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS: Scala. 19.30 Van gewest tot gewest. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 TROS: TROS-Toto. 20.40 Kleur: De dief van Washington 21.30 N'70 (doe.) 22.05 Kleur: Een half uur met Lara. 22.35 CVK-IKOR: Rep. van een politiek avondgebed in Keulen. 23.05 NOS: Journaal. WWWWWWWWAAAWA/lAAAAAAAAfWWWWVAAAAAA/M

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11