Carl Zeiss kwam „vroeger dan normaal" naar Amsterdam tijdelijk hele literfles Actiegroep „Supporters achter Haarlem" Ole Ritter bleef in Parijs- Nice uit greep van peloton DE ELFSTEDELINC NEDERLAND B BETER GELEGENHEIDSTEAM DAN LUXEMBURG: 3-0 ARIE PIENEMAN Full-time trainer van aan de weg timmerend ADO '20 Op weg naar Vorwarts raakte Jena ingesneeuwd DWS geen kans tegen amateurs Royal Club Tonic de pittige tonic Vermoeid Japan toch op winst Luxemburgse jeugd versloeg Nederland Oude kunsthallen in eer hersteld c WOENSDAG 11 MAART 1970 17 QUOr Zaalhandbal Naar aanleiding van spelersprotest Sparta kreeg boete DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K MBtz.cpve. LOOP Opgewekt Samenwerking (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Carl Zeiss Jena is tegen zijn gewoonte in vroeg naar Am sterdam gekomen voor de return tegen Ajax, vandaag voor de runnersup-cup. Terwijl praktisch alle ploegen al 's maandags arriveren als zij 's woensdags voor een Europees toernooi moeten aan treden, heeft de Oostduitse ploeg voor de gewoonte om pas laat aan de vooravond van zo'n wedstrijd neer te strijken. Voor diezelfde runnersup-cup bijvoorbeeld te gen Izmir (Turkije) kwam Carl Zeiss dinsdagavonds om elf uur aan en ging daarna nog trainen ook, t ot 2 uur s' nachts. Voor de wedstrijd tegen de Ita liaanse nummer één Cagliari was het al niet anders. „Een vreemde voorbereiding" meenden wij te moeten opmerken tegen Kessler, de secretaris van Carl Zeiss, de man, die alles regelt. Hij haalde zijn schouders op en zei: „We hebben Izmir en Cagliari uitgeschakeld. We vinden trainingskampen ook flauwekul. We moesten nu wel vroeger komen naar Am sterdam, omdat het bij ons zo'n slecht weer is. Na de wedstrijd van vorige week woensdag heeft het zestig uur onafgebro ken hard gesneeuwd. Van voetballen kwam niets meer. Ook niet tegen Vor- warts (bekend van Feijenoord) voor de beker. We gingen met de bus op weg naar Berlijn, maar na 40 km waren we inge sneeuwd en moesten we ijlings terug." Carl Zeiss heeft dus alleen de wedstrijd tegen Ajax van vorige week in de benen. Heeft die voorsprong van 3-1 (die in feite 2-1 is) de spelers niet wat overmoedig gemaakt? Coach Buschner (sedert elf jaar onafgebroken in dienst van de club; een wereldrecord waarschijnlijk) daar over: „Nee, zeker niet. We gelden nog steeds als de underdog, als de outsider. ZEIST. Het Nederlands amateurelf tal heeft gisteren op het KNVB-sport- centrum te Zeist een oefenwedstrijd te gen de eredivisieclub DWS met 4-0 ge wonnen. René van de Kerkhoff (3) en Henk Kiel zorgden voor de doelpunten. De wedstrijd paste in het kader van de voorbereiding op de ontmoeting met Wales voor het toernooi om de Europacup voor amateurlandenteams, op 21 maart in Oosterhout. ADVERTENTIE Ajax heeft tenslotte toch in de finale van de Europacup gestaan. Het heeft de spe lers natuurlijk wel goed gedaan, dat ze in de eerste helft zo'n grote voorsprong van 3-0 konden nemen. Normaal komen de doelpunten pas in de tweede helft" De spelers wilden niet veel zeggen over de noppenaffaire. Werner, de buiten het veld zeer vriendelijke, maar op het gras als bewaker van Johan Cruyff zeer verbeten speler: „Wat heten verkeerde noppen of verkeerde schoenen? Er wordt bij ons niet meer over gepraat." Irmscher, één van de verboden-noppen dragers in Jena, zal zijn eigen schoeisel moeten missen. Op Schiphol bleek bij aankomst zijn koffer zoek. „Misschien heb ik hem wel in Leipzig laten staan", mompelde hij. Niettemin ging hij er gis teravond stevig tegenaan, zoals ook zijn dertien collega's, bij de training op het bij terrein van het Olympisch Stadion. De spelers van Carl Zeiss mochten al leen even zonder bal op het hoofdveld van het stadion lopen om te wennen aan de omgeving en aan het licht, dat ze voortreffelijk vonden. „Zeker Philips", merkte Kessler op. „Nee, AEG". „Slechte beurt voor uw Nederlandse Philips" vond de van DDR-politiek doordrenkte heer Kessler. Hij sleepte er weer steeds de ver derfelijke Bundesrepublik bij. Bij Ajax en de functionarissen van het Olympisch Stadion waren er slechts glun derende gezichten. De kaartverkoop loopt dan ook beter dan men gedacht had. „Het ziet ernaar uit, dat we vanavond voor een uitverkocht stadion spelen", aldus Van Praag, die verzekerde dat er ook bij een uitverkocht stadion geen televisie-uitzen ding zou komen. De opstelling van Carl Zeiss Jena is de zelfde als die van vorige week in die zin, dat dezelfde spelers in het veld komen. Buschner liet wel doorschemeren, dat men natuurlijk meer het accent op de defensie zal gaan leggen. De duels CruyffWerner en KeizerStrempel zul len wel weer keihard worden. De opstelling van Carl Zeiss Jena luidt: Blochwitz Stein, Rock, Werner, Krauss - Strempel, Schlutter en Irmscher - P. Ducke, R. Ducke, Scheitler. De opstelling van Ajax zal ook waarschijnlijk dezelfde zijn als die tegen Carl Zeiss (en de be ginopstelling tegen Haarlem), dus: Bals - Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol - Rijn- ders, Mühren - Swart, Van Dijk, Cruyff, Keizer. Scheidsrechter is de Engelsman Buttinshaw. Trainer Buschner en Werner Cruyffs bewaker) van Carl Zeiss Jena zien de zaken niet somber in. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het blijft nog een vrij verwarrende situatie rond het al of niet aanblijven van Hughes als trainer van Haarlem. Hughes verklaarde vanochtend, dat het vrijwel definitief is, dat hij naar Go Ahead vertrekt, maar bij Haarlem is men daar zo zeker nog niet van. Voorzit ter Hut heeft gistermiddag een indrin gend gesprek met Hughes gehad. Zeker is, dat de financiële acties nu gebundeld zijn. Gisteravond hebben diverse mensen, die acties op touw wilden zetten een coördinerend gesprek gehad. Resultaat is, dat er één gironummer beschikbaar is gekomen, waar men geld ten bate van Haarlem kan storten: Amrobank 8238 ten name van „Supporters achter Haar lem." Gisteravond is de eerste bespreking ge weest om tot een actie te komen. Initia tiefnemers Van Keulen en Buter hebben contact opgenomen met de voorzitter van de supportersclub van Haarlem, Ter Rol. Vanavond en morgen worden de plannen verder uitgewerkt, onder andere met de vroegere secretaris van Alliance Ame- lung, die zich beschikbaar stelt om de ad ministratie van de actie te voeren, die de naam voert „Supporters achter Haarlem" Er zijn twee „secties" gevormd, de ene gaat het Haarlemse bedrijfsleven enta meren, de andere gaat de middenstand en de burgerij bewerken. Men wil zo snel mogelijk ook posters met het gironum mer maken die in de hele stad verspreid worden. Nog steeds komen intussen bij Haarlem aanbiedingen voor bedragen bin nen. De vraag is nu of een vertrek van Hughes remmend zal werken. Hughes: „Ik waardeer ontzettend wat de mensen doen, maar ik kan niet lang wachten op de zekerheid, dat mijn verlangens kun nen worden ingewilligd. Men moet in fei te Haarlem steunen, niet Hughes." HEERLEN. Het Nederlandse zaal handbalteam heeft zich in de tweede helft van de vriendschappelijke wedstrijd in de Heerlense sporthal tegen Japan goed kunnen herstellen. De forse achterstand van 6-12, die bij de rust op het scorebord stond, werd bijna geheel weggewerkt: 17-18. Maar men kwam net adem genoeg tekort. DEN BOSCH. Het Nederlands elftal, bestaande uit spelers van 16 en 17 jaar heeft gisteravond in het stadion De Vliert te Den Bosch de vriendschappelijke wed strijd tegen het Luxemburgse elftal in dezelfde leeftijdsgroep met 0-1 verloren. Küper maakte in de eerste helft voor vierhonderd toeschouwers het eerste doel punt. AMSTERDAM. Het bestuur van de (KNBB) Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft besloten voor de rest van het seizoen de oude, Belgische kunstbal van 218 gram en met een diameter van 61,5 mm in eer te herstellen. Men heeft dit gedaan naar aanleiding van het spelers protest na het nationale kampioenschap kader 47-2 in Valkenburg en de gebeur tenissen bij het Europees kampioenschap bandstoten in Apeldoorn, waar na de eer ste partijen de nieuwe 225 gram zware, Belgische kunstbal door ballen van Duit se makelij werden vervangen. UTRECHT. De strafcommissie van de KNVB heeft dinsdagavond in hotel Terminus de eredivisievereniging Sparta veroordeeld tot een voorwaardelijke geld boete van tweeduizend gulden met een proeftijd van één jaar. Dit naar aanlei ding van de ongeregeldheden bij de com petitiewedstrijd SpartaHolland Sport op 8 februari j.L AUTUN. De tweede etappe van de wegwedstrijd ParijsNice heeft een over winning opgeleverd voor een specialist in het tijdrijden. De Deen Ole Ritter, houder van het werelduurrecord, ontsnapte vijf tien kilomete rvoor de finish uit het pelo- tien kilometer voor de finish uit het pelo- den, waarvan er op de streep nog vier over waren. Het was een levendige rit, die over een iets gewijzigd traject voerde, dan oor spronkelijk was vastgesteld. Verschillende wegen waren onberijdbaar door de in Frankrijk heersende winterse omstandig heden. Diverse ontsnappingen deden zich voor, maar het peloton, dat gecontroleerd werd door Eddy Merckx en zijn ploegge noten, liet het niet te ver komen. Een serieuze poging kwam op naam van Jos van der Vleuten en de Fransman Roger Pingeon. Ook zij konden echter geen be slissende voorsprong nemen. De demarrage van Ritter kwam zelfs voor Merckx onverwacht. Er werd een felle jacht ingezet, maar de Deen, die niet als favoriet voor de eindzege geldt, was niet meer te achterhalen. 1. Ritter (Den) 5 u 41 min. 25 sec., op vier sec. 2. Leman (Belg), 3. Reybroeck (Belg), 4. Basso (It), 5. Mortensen (Den), 6. Chemello (It), 7. Merckx (Belg), 8. Beghetto (It), 9. Dancelli (It), 10. Gui- mard (Fr), allen dezelfde tijd als Leman. 12. Pijnen, z.t., 16. Dolman, 17. Vianen, 18. Jan Janssen, allen zelfde tijd als Leman, op 23 sec.: 70. Zoetemelk, 72. Bukacki, 75. Ottenbros, 76. Duyndam. op 10.28: 91 Dubois, op 11.53: 99. Steevens, op 15.35: 101. Holst, op 17.35: 102. Harrie Jansen, op 34.02: 110. Frijters. Algemeen klassement: 1. Ritter 9.44.10, op 4 sec. 2. Chemello, op 9 sec. 3. Rey broeck, 4. Leman, 5. Guimard (Fr) op 14 sec., 6. Dancelli (It) z.t., 7. Pijnen (Ned) z.t., 8. Mortensen (Den) z.t., 9. Beghetto (It) z.t„ 10. Pingeon (Fr) zt.., 12. Janssen (Ned) zt.., 22. Krekels (Ned) z.t.; 26. Van Katwijk (Ned) z.t., 29. Kar- Dokkumer ge K?MT CX\BI4 KORSRCeP' 7E6EM,PI£ ZOJUIST IN lypkkuH HET tcBBR PUfJT 0&- /OOMÊM WE8B6N WOUTJE UACWMAPiK Leeuw stens (Ned) z.t., 52. Ottenbros (Ned) op 32 sec., 55. Zoetemelk (Ned) 58. Vianen (Ned) op 1.00, 61. Duyndam (Ned) op 1.38, 67. Rentmeester (Ned) op 2.46, 72. Bukacki (Ned.) op 4.47, 81. Dolman (Ned) op 10.37, 91. Steevens (Ned) op 14.34, 100. Dubois (Ned) op 17 20; 101. Holst (Ned) op 17.44; 102. Jansen (Ned) z.t.; 109. Frij ters (Ned) op 38.27. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. „Ik wens mijn op volger, wie het ook is, alle goeds toe. Hij zal het nodig hebben", zo zei de bondscoach Georg Kessler na de door Nederland B van het Luxemburgse na tionale team gewonnen wedstrijd (3-0). Kessler coachte gisteravond voor de laatste maal in dienst van de KNVB. Weliswaar blijft hij tot 1 juni in dienst van de voetbalbond, maar noch het A-, noch het B-team of Jong Oranje zal voor die datum een wedstrijd spelen. Voor de bondscoach in dienst treedt van Sparta heeft hij een maand vrij, die hij gedeeltelijk zal besteden om gevolg te geven aan uitnodigingen van de West- duitse en de Oostenrijkse voetbalbond om gastcolleges van een week te komen geven. Voor wat betreft het gisteravond ge speelde duel toonde Kessler, die erg op gewekt was om niet te zeggen opge lucht, zich nog positiever dan na vorige interland-ontmoetingen. En dat terwijl het een zeer matige wedstrijd was. Het B-team (in feite een versterkt Jong Oran je) kwam beter uit de verf dan Luxem burg. Maar dit elftal kon evenals zijn te genstander niet verhelen dat het een ge legenheidsformatie was, die nog niet eer der had gespeeld. Het is een oud euvel van het Luxem burgse voetbal. De sterkste spelers van het toch al kleine landje worden wegge kocht door clubs uit nabuurlanden: Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Nederland Dat is op zich een nare zaak, maar voor het nationale team zou het geen ramp hoeven te zijn als de buitenlandse voet balclubs niet weigerden medewerking te verlenen. Dat nu gebeurt wél. Op weg naar Nederland mocht trainer Ernst Melchior, de opvolger van (AZ's-oefen meester) Heinz, de zes prof-spelers in zijn ploeg (Dublin, Leonard, Zangerlé, Jeitz, Philipp en Küffer) slechts oppik ken. Voor trainen in nationaal verband werd er door de verenigingen, waar de Luxemburgse internationals onderdak vonden, geen toestemming gegeven. Het gebrek aan voorbereiding was ook (zoals gezegd) duidelijk te zien bij de Nederlanders. Het duo Mansfeld-Strik bijvoorbeeld, de as van de achterste vier boette er door in waarde in. Veelvuldig waren de momenten waarop de twee el kaar (nog) niet begrepen. De twee kan sen die de Luxemburgers in de eerste helft kregen werden door misverstanden tussen Mansveld en Strik mogelijk. In de eerste minuten een schot van de felle rechtsbuiten Dublin, dat via de voet van de ADO-er Mansveld tegen de lat boven doelman Schrijvers spatte en in de veer tigste minuut een doorbraak van rechts buiten Zangerlé, die finishte met een hard schot dat voor het doel langs floot. Toch ondanks de misverstanden in de tweede helft vooral bij Mansveld een verslapte concentratie was er waar dering van Kessler voor het duo. „Strik en Mansfeld hebben uitstekend gespeeld. Ik hoop dat mijn opvolger Mansveld in de gaten zal houden en het experiment van vanavond een vervolg zal geven. Mansveld is een vrije verdedi ger van grote klasse. Hij zou dan ook be slist in het Nederlands elftal hebben ge staan als hij niet de pech had een speler als Israel voor zich te vinden. Een man van Europees formaat." Mansveld gaf toe dat zijn aandacht in de tweede helft wat verslapt was. „Maar", zo zei hij, „hoe kan het anders tegen een elftal als dat van Luxem burg. De grote uitblinker gisteravond was overigens niet Mansveld, noch Strik maar Klijnjan, de invaller voor Brokamp. De Spartaan (met zijn vierentwintig jaar één van de ouderen) scoorde twee maal. In de vijfendertigste minuut; nadat de Nederlanders vierendertig minuten lang in opdracht van Georg Kessler met har de schoten het Luxemburgse doel onder druk hadden gehouden. Klijnjan plaats te een prachtige lob a la Piet Keizer in de rechter bovenhoek. Doelman Hof- mann kon slechts kijken. Dat kon de keeper ook in de vijfenzestigste minuut van het duel toen Jan Klijnjan een pass van de naar zijn vorm zoekende rechts buiten Addie Brouwers afkapte. Hofmann die de bal in een andere hoek had ver wacht kon zich niet bijtijds herstellen. Naast de twee treffers viel ook het on vermoeibare werken van Klijnjan op. Nota bene dezelfde man, die enkele we ken geleden door trainer Pim Visser van Sparta naast het eerste team moest wor den gelaten omdat hij niet het vereiste niveau bereikte. Jan Klijnjan was gisteravond bijzon der tevreden: „Ik ben blij dat ik er weer bijhoor. Ik heb lekker gevoetbald. De samenwerking met Willy van der Kuylen beviel me vooral uitstekend. Met hem speel ik al vanaf mijn vijftiende jaar Die samenwerking werd overigens op de tribunes niet al te best begrepen. Het Eindhovense publiek, dat gewend is aan een in alle standen schietende Van der Kuylen moest even wennen aan een „concurrent" met meer flair en even groot schietvermogen. Een speler bo vendien, die om het geheel voor de Lu xemburgers wat moeilijker te maken vaak wisselde met Van der Kuylen en die de ene keer spitsspeler was en de volgende maal een rol in de tweede lijn speelde. Overigens doelpuntte ook Willy van der Kuylen. Dat was in de veertigste minuut van de wedstrijd. Een van de Luxemburgse verdediging afstuitend schot werd door de PSV-er ineens op zijn wreef genomen. De enige man, die werd vervangen door Kessler, was Theo Pahlplatz. Hij kwam na de rust niet meer terug omdat hij last had van maagstoornissen. Voor de rust had Pahlplatz het te veel gezocht in individuele acties, die geen van alle effectief waren. Bonfrère (MVV) ver ving hem. Lovende woorden tenslotte van de bei de bondscoaches voor het Nederlandse middenveld. Melchior (overigens een ex-speler, die vijfenzeventig keer uitkwam in het Lu xemburgse team): „Het middenveld van Nederland was sterk bezet. Ik geloof dat we daar de slag verloren. Drie nul vind ik overigens een wat geflatteerde uit slag Kessler: „Van Ierssel was voor mij een openbaring. In het begin was hij misschien wat te timide, maar dat kan moeilijk anders. Het was voor hem een hele tijd geleden dat hij werd opgeno men in een nationale selectie. Hij moest even wennen." (Van onze sportredactie) HEEMSKERK/HOENSBROEK - Toen Arie Pieneman in Zeist door bonds- oefenmeester Plooyer op het feit werd geattendeerd dat er bij derdeklasser ADO'20 uit Heemskerk een functie als full-time trainer vacant was, vormde dit voor 40-jarige Pieneman bene vens zes andere cursisten aanlei ding om onmiddellijk te solliciteren. „Waarom ik tenslotte ben uitverko zen", overpeinst Pieneman, „weet ik niet. Misschien is men op het advies van Plooyer afgegaan." In ieder geval valt de komst voor (voorlopig) twee jaar van Pieneman naar het aan de weg timmerende ADO'20 als uniek voor Noord-Holland te bestempelen. Het betekent voor de Heemskerkse club uiteraard een behoorlijke finan ciële aderlating, maar er bestaat een reële mogelijkheid dat het er ruim schoots uitkomt. Pieneman vertelt dan ook: ,Jk ben momenteel trainer bij Schuttersveld (vierde klasse KNVB). Daarnaast ben ik voor het 23ste jaar werkzaam bij de Staatsmijnen. Ik heb hier een eigen huis en door mijn dub bele maatschappelijke functie heb ik een goed bestaan. Ik wil echter dat is altijd mijn hartewens geweest een vaste baan als trainer. Aangezien ik er bij ADO financieel niet op achteruit ga (anders had ik het niet gedaan) en ik graag naar het westen wil en bo vendien bij ADO gewoon mogelijkhe den zie, heb ik gesolliciteerd." Waar bestaan die mogelijkheden uit? Pieneman: „Ik train met Schutters veld (twee jaar geleden gepromoveerd, vorig jaar op de tweede plaats ge ëindigd, en dit seizoen opnieuw een tweede positie op de ranglijst inne mend) twee avonden in de week. Daar komt vaak nog bij dat ik lang niet al tijd vanwege het feit dat er veel voetballers bij de mijnen werken en derhalve ongeregelde werktijden heb ben over alle spelers kan beschik ken. Bij ADO kan ik desnoods van maandag tot zaterdag trainen. Daar zijn uiteraard ook mensen die met hun werk zitten, maar wellicht ligt dat iets eenvoudiger." Ook voor een trainer blijft het wes ten van het land het voetbalmekka. Een bezwaar dat hieraan kleeft, is de grotere concurrentie. Pieneman durft dat wel aan en hij realiseert zich: „Juist daarom is het aantrekkelijker. Als je dan resultaten hebt dan is dat toch prachtig. Ik zie het daarom ook meer als een uitdaging." Of het lukt of niet, ADO '20 krijgt in ieder geval geen beginneling. Pie neman beschikt over tien jaar betaald voetbalervaring. Hij speelde negen jaar als voetballer in Fortuna (nu met Sit- tardia gefuseerd tot FSC) en was één jaar bij deze vereniging als hulptrai ner actief. In deze tijd gaf hij zich ook op voor de trainerscursus in Zeist die voor hem op zijn eind loopt. Bij ADO '20 waar Pieneman ge assisteerd zal worden door tien hulp trainers verwacht men veel van zijn komt. De razendsnel groeiende vereniging heeft hem ook hard nodig. Iets dat volmondig wordt onderkend door ADO-voorzitter Buur. die vertelt s „Onze snelle groei hangt nauw samen met de enorme groei van Heemskerk, dat twaalf, dertien jaar geleden uit de grond gestampt is. Heemskerk begint eigenlijk nu pas goed zijn jeugd af te leveren, die wil gaan voetballen. Het is onze taak die jeugd op te vangen en te begeleiden. Daarom krijgt Pie neman ook de supervisie over de jeugdtrainingen. Vroeger was het zo, dat als de jeugd om kwart voor vier uit school kwam er geen trainer be schikbaar was, om de doodeenvoudige reden, dat zo'n man op zijn werk zat. Misschien kunnen we wat dit betreft nu we constant de beschikking over één man hebben de zaken beter gaan coördineren." Pieneman, die (dat wordt nog wel even duidelijk gesteld) zich voorname lijk zal bemoeien met de selectie van het eerste elftal, is enthousiast. Hij vertelt tenslotte: Ik hoop dat het de moeite waard wordt. Ik heb op trai- ningsgebied nog nooit specifieke pro blemen gehad, dus het zal hier ook wel lukken." De tototips van Arie Pieneman lui den: GVAVTelstar SW—DWS ADO—NAC SpartaTwente NEC—PSV AZ '67Haarlem ElinkwijkVolendam Helmond SportVitesse DFC—HVC GraafschapFortuna VI. Velox—ZFC Heerenveen—PEC WageningenRoda JC

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17