Kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar terugbrengen Prinselijk paar naar Lech Lintjesregen dit jaar nog als voorheen Goedkoop onderdak voor jongeren gevraagd Op twee beren D'66 staat dichter bij PvdA dan bij VVD Schapensterfte rond Delfzijl „Maak einde aan milieuvervuiling REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN INITIATIEFVOORSTEL VAN OPPOSITIE: Unieke zaak Minister Lardinois voorzitter congres voedselvraagstuk Nederlander in DDR veroordeelc Tr oor stel Amsterdamse werkgroep Vijftig auto's in kettingbotsing bij dichte mist Mevrouw Van Someren: VROUWENBOND NVV IN TELEGRAM AAN PARLEMENT iiii, DICHTER BIJ DE DIEREN WOENSDAG 11 MAART 1970 Spoed gewenst Wegens mensensmokkel Onmiddellijke verlichting van Op voordracht van een groepje gieren Zijn elf wel erg aftandse dieren Gekozen in de raad van elf. Alleen een tweetal op zichzelf Toch niet bijzonder domme beren Kwam met een voordracht voor twee heren. Trijntje Fop Luchtverontreiniging? GIF STERILISATIE WANHOOP TEMPO THEOLOGIE Bejaardenoorden v Het indienen van een initiatiefvoor stel tot wijziging van de Grondwet is een unieke zaak. Eerder in deze eeuw is nog slechts vier keer een dergelijke poging gedaan, waarvan slechts één met succes is bekroond. Dat betrof een voorstel dat prof. Romme namens de K.V.P. en enkele andere grote partijen in 1947 indiende om in die naoorlogse periode het burgerlijk gezag meer be voegdheden te geven Een poging van mr. Oud (V.V.D.) in 1955, welke be trekking had op het tijdstip van aftre den van de leden der Staten-Generaal, werd wel aanvaard door de Tweede, maar niet door de Eerste Kamer DEN HAAG. „Zowel Jan met de pet ais Piet met de hoed en ook de mensen ciie niets op hun hoofd d ragen kunnen lintjes krijgen", zegt premier De Jong in zjjn antwoord op vragen over het deco- ratiebeleid, welke de voorzitter van de P.v.d.A., dr. Vondeling, als Tweede-Ka merlid had gesteld. „Noch het bezit, noch de aard van het hoofddeksel vormt een criterium voor een onderscheiding. Ook zij die bloots hoofds plegen te gaan kunnen in aanmer king komen voor ?en onderscheiding", al dus de premier. Dr. Vondeling had gevraagd of de rege ring ook dit jaar weer op Koninginnedag voor een stortregen van eretekenen zou zorgen en of het de bedoeling is, dat Tan met de pet medailles krijgt en Piet met de hoed lintjes". Omdat herziening van het decoratiebe- leid meer tijd vergt dan was verwacht zullen de onderscheidingen ook dit jaar op de gebruikelijke wijze worden toege kend, aldus de premier. Hij laat de door dr. Vondeling gebruikte kwalificaties voor diens rekening, maar wijst er wel op dat voor een benoeming in de ridderlijke graden van de orde van de Nederlandse Leeuw en van Oranje-Nassau bijzondere persoonlijke verdiensten als een eerste voorwaarde gelden. Voor het bepalen van de graad van de onderscheiding geldt als maatstaf de aard van de verrichte werk zaamheden en de daaraan verbonden ver antwoordelij kheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vier belangrijkste oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben een initiatiefvoorstel tot wijziging van de Grondwet ingediend, dat beoogt de kies gerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar. Omdat een grondwetswijziging altijd gepaard moet gaan met Kamerontbinding willen de betrokken partijen dat deze verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht in eerste termijn nog be handeld zal worden vóór de verkiezingen, die in 1971 voor de Tweede Kamer zullen worden gehouden. Het initiatiefvoorstel is ingediend namens de P.v.d.A. door drs. E. van Thjjn en mr. R. R. van den Berg, namens D'66 door mej. mr. A. M. Goudsmit, namens de P.S.P. door drs. H. Wiebenga en namens de P.P.R. door drs. J. M. Aarden. De initiatiefnemers zijn ervan over tuigd. dat steeds meer de wens voelbaar wordt dat de kiesgerechtigde leeftijd niet langer gehandhaafd kan worden op 21 jaar, maar tot 18 jaar moet worden ver laagd. Deze verandering heeft betrekking op de verkiezingen voor de Tweede Ka mer, voor Provinciale Staten en voor de gemeenteraad. In de toelichting staat dat de argumenten, die in 1963 hebben gegol den voor een verlaging van 23 tot 21 jaar, nu nog onverminderd van kracht zijn. Bovendien willen de indieners aanslui ting bij de situatie in de andere Westeuro- pese landen, waar ook de tendens bestaat het actief kiesrecht op jongere leeftijd te stellen. In Engeland is hiertoe reeds be sloten. De plannen hiertoe in West-Duits- land, België en Luxemburg verkeren in een vergevorderd stadium. De initiatiefnemers zetten uiteen, dat een wijziging van de Grondwet bij de komende verkiezingen waarbij de nor male ontbinding van de Tweede Kamer kan dienen als de noodzakelijke ontbin ding die voor een wijziging van de Grond wet nodig is het mogelijk zal maken dat bij de Kamerverkiezingen in 1975 voor het eerst de groep van achttienjari- gen kan deelnemen. Indien tot na de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen ge wacht zou worden met de verandering, dan zal deze groep jongeren pas in 1978 kunnen deelnemen aan de dan te houden verkiezingen voor Provinciale Staten eri gemeenteraden en pas nog een jaar later aan de verkiezingen voor de Tweede Ka mer. De voorstellers achten dit onaan vaardbaar, ook omdat jonge burgers het gevoel kunnen krijgen ongemotiveerd buiten spel te staan, vooral nu de op komstplicht is afgeschaft. De oppositiepartijen hebben de indruk dat van regeringszijde geen initiatief tot een verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd op korte termijn is te verwachten. Ook eventueel vervroegde Kamerverkie zingen hebben bij de betrokken oppositie partijen een rol gespeeld bij het nu indie nen van dit initiatiefvoorstel. De indie ners menen namelijk dat bij eventueel vervroegde verkiezingen de voorbereidin- I gen van de regering tot wijziging van de Grondwet niet zover zullen zijn, dat voor de Kamerontbinding de eerste termijn van de behandeling zal zijn geschied. Het passief kiesrecht (het recht om ge kozen te kunnen worden) is in het initia tiefvoorstel buiten beschouwing gelaten. In de eerste plaats heerst daarover, zowel binnen de kring van de indieners, als bij i andere partijen, nog niet voldoende over- I eenstemming over de juiste leeftijd. In de tweede Dlaats is men van mening dat het j doeltreffender is een wijziging van leef tijden in etappes door te voeren, omdat er in de Tweede Kamer wellicht anders over wordt geoordeeld dan in de Eerste Kamer. Een gelijktijdig indienen van voorstellen tot wijziging van het actief en *?.e*. Pass'ef kiesrecht zou wel eens een afwijzing van beide veranderingen kun nen betekenen. DEN HAAG. Minister ir. Lardinois van Landbouw en Visserij zal het voor zitterschap op zich nemen van het Twee de Wereldvoedselcongres, dat van 16 tot en met 30 juni in Den Haag wordt gehou den. t Prinses Beatrix, Prins Claus en hun zonen Willem-Alexander en Johan Friso in de koninklijke trein waarmee zij gisteravond uit Baarn naar het Oostenrijkse Lech vertrokken. Zij zullen daar een wintersportvakantie van enkele weken doorbrengen. BERLIJN. De Nederlandse jonge man Frans Feddema is in de Duitse De mocratische Republiek veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenis straf. Hij zou gepoogd hebben een Oost duitse illegaal naar het Westen te laten ontsnappen. Frans Feddema werd in sep tember in het oostelijk stadsdeel gearres teerd. Het is niet bekend of de Oostduitse, een verpleegster, ook is gestraft. Over het proces tegen Frans Feddema is niets bekend gemaakt. AMSTERDAM De Werkgroep Jeugdtoerisme in Amsterdam heeft bij de ge meente Amsterdam een plan ingediend waarin goedkoop onderdak wordt gevraagd I voor jeugdige toeristen. Gemeend wordt dat de hoofdstad in het komende vakantie- seizoen een invasie kan verwachten van jongeren, met name ook uit het buitenland. Deze zou het aantal van vorig jaar overtreffen. In de Werkgroep hebben onder meer I zitting vertegenwoordigers van VVV, de Nederlandse Jeugdherbergcentrale, Kosmos, Paradiso en het onlangs opgerichte Jongeren Adviescentrum. Het congres wordt geopend door ko ningin Juliana. Andere sprekers op de morgen van de eerste dag zullen zijn I O/) Riikwopp de secretaris-generaal van de Verenigde' IjKoiZ eg Do Naties, Oe Thant, en de oud-minister president van Canada, Lester Pearson, onder wiens leiding een belangrijk rap port tot stand is gekomen over de resul taten van de ontwikkelingshulp en de mo gelijkheden voor deze hulp in de toe komst. Op de middag van de openings dag spreken de oud-directeur-generaal der Verenigde Naties, dr. B. R. Sen, de En gelse voedseldeskundige Lord Boyd-Orr en de Nederlandse minister voor ontwikke lingshulp drs. B. J. Udink. Er zijn twee punten op het congres, waaraan 1200 personen zullen deelnemen: ten eerste zullen de gegevens worden be- studeerd van het „richtinggevend wereld plan voor agrarische ontwikkeling", ten tweede wondt nagegaan wat er gedaan kan worden door de vele verschillende groeperingen die men bij het congres wil betrekken, zoals kerken, industrie, handel en scholen. (Van onze correspondent) ALVERNA. Anderhalf uur lang heeft de Rijksweg 55 tussen Alverna en de Maasbruggen bij Grave gistermiddag dicht gezeten nadat daar in zeer dichte mist 50 auto's bij kettingbotsingen betrok ken waren geraakt In drie kwartier tijds deden zich op de drukbereden tweebaansweg zeven ket tingbotsingen voor, waarbij in totaal 50 auto's waren betrokken. Bij de eerste bot sing werd een automobilist ernstig ge wond. Bij de overige aanrijdingen vielen enkele lichtgewonden. Tegelijkertijd verzoekt de Werkgroep Daklozen, waarin onder meer de Kinder bescherming zitting heeft, de gemeente initiatieven te steunen voor de minder aangepaste jeugd. Zij wil een centrum voor de „damslapers" in het gebouw van de Vereniging tot Heil des Volks in de Willemstraat. Het gebouw staat op het punt gesloten te worden omdat er geen geld meer is. Verder wil zij een nieuw tehuis voor jongeren die ,in een crisis (geldgebrek, huisvestingsnood) verkeren en daar hoogstens een week zouden kun nen vertoeven, alsmede de vorming van „street comerwerk". Wat dit laatste be treft zou er contact moeten worden ge zocht met jongelui die alle relaties met de maatschappij hebben verloren of geregeld moeilijkheden veroorzaken. Zij zouden naar bepaalde instellingen kunnen wor den verwezen. De Werkgroep Jeugdtoerisme doet een beroep op de verdraagzaamheid voor het maken van muziek op de openbare weg, het straattekenen en het verkopen van sieraden. Een deel van de Nieuwe Kerk zou bij slecht weer een ontmoetingscen trum kunnen zijn. ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels e» spieren tot in de gewrichten o eumatische pijnen, «pit, zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatfe of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten Reumatische pijnen en stijfheid maken «poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dal 11 thuis altijd een tuhe Algesal bij de hand heht om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. ea drog. Voorts wordt gepleit voor de uitgave I van een krant waarin onder meer informa tie zou moeten worden gegeven over goedkope slaap- en eetgelegenheden, be middelingsinstanties, zwembaden, bad-1 huizen, wasserettes, en over wat wel en niet mag in Amsterdam (het verbod van drugs). Verder is er nog in voorbereiding de op- I richting van een Werkgroep Politie. Ini- tiatiefnemer is het Jongeren Adviescen trum. Deze wil een gesprek met de poli tie over het vreemdelingenbeleid, aange zien de vreemdelingenpolitie vorig jaar vele buitenlanders het land uitwees. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „D'66 staat dichter bjj de P.v.d.A. dan b(j de V.V.D.". Dat was de conclusie van V.V.D.-voorzitster mevrouw Haya van Someren-Downer gisteravond aan het slot van het televisiedebat tussen haar en D'66-voorzitter J. Beekmans over de positie van D'66. De heer Beekmans merkte op dat een beslissing over samenwer king, die in feite neerkomt op een keus tussen P.v.d.A. en V.V.D., is voorbehouden aan het congres dat zijn partij ruimschoots vóór de Kamerverkiezingen van 1971 hoopt te houden. Hij zag echter in de V.V.D. weinig aan wijzingen om met deze partij tot een ak koord te komen. „Als het gaat over de gekozen minister-president en het distric tenstelsel, twee zaken die D'66 wil reali- sren, valt met deze V.V.D. niet te pra ten", aldus de heer Beekmans. Mevrouw Van Someren verweet D'66 te veel nadruk te leggen op wat haar van andere partijen scheidt. „Dat valt me te gen van een partij die uit is op vernieu wing". MEVROUW VAN SOMEREN (Van onze correspondent) GRONINGEN. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Groningen en het Cen traal Diergeneeskundig instituut te Rot terdam stellen een onderzoek in naar de doodsoorzaken van schapen die lange tijd hebben gegraasd rondom het industriege bied van Delfzijl. De sterfte onder deze schapen schijnt sinds vorige zomer veel groter te zijn ge weest dan in de voorgaande jaren. Vee houders die een stuk van de zeedijk heb ben gepacht van de Provinciale Water staat om hun schapen daar te laten gra zen, sluiten de mogelijkheid niet uit dat het hoge sterftecijfer te wijten is aan ver giftiging door luchtverontreiniging ver oorzaakt door twee bedrijven in Delfzijl Bij de gezondheidsdienst voor dieren wil men, hangende het onderzoek, geen mededelingen doen. Er is in Groningen sectie verricht op een achttal schapen Er zijn wel bepaalde verschijnselen ge constateerd maar over de aard daarvan wenst men zich niet uit te laten. Volgens een woordvoerder van de gezondheids dienst is het vooralsnog moeilijk om de geconstateerde verschijnselen als bewijs materiaal tegen de twee bedrijven te han teren. UTRECHT. Aan het eind van de studie-conferentie „Welvarend Welzijn", van de Vrouwenbond NVV, die gisteren in Utrecht is gehouden, is besloten een telegram te sturen aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer waarin verontrusting wordt uitgesproken over de fatale milieuverontreiniging in Neder land. Zij dringen er met klem bij de Kamerleden op aan met voortvarendheid herstel en behoud van het levensmilieu te bevorderen door versnelde intensive ring van het wetenschappelijk onderzoek, het ten spoedigste treffen van wettelijke voorzieningen tegen de aantasting van het milieu, verschaffing van middelen voor het milieubehoud en in het onder wijs geïntegreerde milieu-educatie. De vierhonderd conferentiedeelneem sters namen verder vijf resoluties over deze problematiek aan. De vrouwenbond meent dat onverwijld wettelijke maatregelen noodzakelijk zijn om de lozing van door industrie en par ticuliere huishoudingen geproduceerd af val drastisch te beperken. Water-, bo dem- en luchtverontreiniging dient zoveel mogelijk te worden tegengegaan ook in dien dit voor de veroorzakers van die verontreiniging hoge kosten met zich mee zal brengen. Het gebruik van voor leven de wezens gevaarlijke bestrijdingsmidde len behoort volgens de NVV Vrouwen bond te worden verboden. In de tweede resolutie wordt gezegd dat het noodzakelijk en onvermijdelijk is dat matiging wordt betracht bij de ex pansie van de materiële welvaart. De vestiging van industrieën die toch scha delijk afval produceren of de lucht, de bodem en het water verontreinigen zal zoveel mogelijk beperkt moeten worden. Werkzaamheden die voor ieder mens schadelijk zijn, als eczeemverwekkende produktieprocessen moeten zonder meer worden verboden. Gezien de gevolgen van de snelle tech nologische ontwikkeling, aldus de derde resolutie, is een versneld en intensiever wetenschappelijk onderzoek naar leef- baarheidsbevorderende middelen vereist. In de toelichting wordt gezegd dat het onderzoek naar de gevolgen van milieu verontreiniging zich in een te traag tem po ontwikkelt, terwijl de aantasting van het leefklimaat blijft voortschrijden. De vierde resolutie vindt het noodzake lijk dat op korte termijn en op grote schaal de voorlicnting over vraagstukken van leefbaarheid en milieuhygiëne geïn tensiveerd en de vijfde resolutie tenslot te stelt dat overbevolking een bedreiging voor een leefbare maatschappij vormt. De overheid zal, aldus de vrouwenbond, door gerichte voorlichting een verant woorde gezinsplanning moeten stimule ren. Ir. Z. Salverda gal' een schets over het sluipende gevaar van de vervuiling: „Nederland heeft de grootste haven ter wereld. Ook het slechtste water en de vuilste lucht". Nagenoeg iedereen heeft gifstoffen in zijn lichaam, afkomstig van het spiuiten met insectendodende midde len, zo zei ir. Salverda. „Een Amerikaans onderzoek heeft in de borst van een zwangere vrouw zes keer zoveel DDT aangetoond als toelaat baar is. „Buiten het bereik van kinderen houden", staat er op dergelijke verdel gingsmiddelen". „Per etmaal komt via de Rijn, vuilnis vat van Europa, 50.000 ton zout ons land binnen. Daaruit moet Nederland straks tweederde van zijn drinkwater halen. De jaarlijkse zoutinvoer zou een duinland schap vormen van 10 kilometer lang. 50 meter breed, 25 meter hoog. En verder: „De zwarte, witte, rose en blauwe wolkjes uit onze fabrieksschoor stenen brengen per jaar 600 miljoen kilo zwaveldioxyde in de atmosfeer. De lucht in Den Haag is tot over de schreef ver ziekt door Westlandse kwekers die voor hun kasverwarming zware olie met be lastingverlaging Krijgen. „Ik denk omdat de olie-industrie ook van zijn zware olie afmoet". „We hebben een prachtige gasbel, die volkomen schone verbranding mogelijk maakt. Maar we versjacheren het gas naar het buitenland, in plaats van het zo goedkoop ter beschikking te stellen, dat ombouw van verwarmingsinstallaties lonend wordt". In een K. V.P.-radiouitzending heeft drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de K.V.P. het rapport van de werkgroep van D'66 over de bevolkingspolitiek gecritiseerd, met name het steriliseren van mensen. (De heer Van Mierlo heeft ontkend dat D'66 de mensen bij sterke bevolkingsgroei tot sterilisatie zou willen dwingen). Drs. Schmelzer zei er geen enkele twijfel over te willen laten bestaan dat de verantwoor delijkheid voor de bepaling van de gezins omvang uitsluitend gelegen is bij de ouders. „Inmenging van staatswege, on der welk motief ook, in de vorm van van verplichte sterilisatie wijzen wij met stel ligheid af" „A's de heren Schmelzer, Biesheuvel en De Jong nu stellen dat het kabinet ook bij verlies van de regeringspartijen moet blijven zitten, drijven ze het land naar een wanhoopssituatie". Dat zei P.v.d.A.- fractieleider Den Uyl gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van PAK-aanhan- gers in Eindhoven. Hij herinnerde voorts aan de uitspraak van mr. Van Mierlo dat D'66 uit over macht zou kiezen vóór de P.v.d.A. als hij voor die keuze zou worden gesteld. „De heer Van Mierlo weet heel goed dat er voor D'66 maar één keuze is:ofhandlan- ficr worden van de bestaande rechtse coalitie of kiezen voor samenwerking met de P.v.d.A.", aldus drs. Den Uyl. In Groningen verdedigde in een verkie zingsbijeenkomst van de A.R.P. mr. Bies heuvel nog eens het kabinet-De Jong. „Het is niet gering wat dit kabinet doet" zo zei hij, eraan toevoegend dat de Kamer er moeite mee heeft het tempo van het beleid bij te houden. Theologiestudent C. P. Bakker uit Kam pen staat als kandidaat vermeld van de C.P.N. „De laatste keer heb ik op Bies heuvel gestemd om zijn voorgenomen ra dicaal-evangelische politiek. Toen hij ech ter met de V.V.D. in zee ging heb ik een paar keer gevloekt en ben lid gewor den van de C.P.N.", zo zegt de heer Bakker. Hij vindt dat de vakbonden alles te mooi voorstellen. „De C.P.N geeft etn goede maatschappij-analyse. De C.P.N. weet dat er een groep mensen is die oo- ven, en een groep mensen die onder drijft. Een rel van die laatste groep is te ver wachten". DEN HAAG. Minister Schut heeft de Tweede Kamer een overzicht gezonden van de bezetting der Nederlandse bejaar den-oorden. Aangenomen wordt dat de op name-capaciteit op 1 januari op 100 000 bejaarden gesteld kan worden. Verwacht wordt dat in 1970 en 1971 25.000 aan dit totaal kunnen worden toe gevoegd met inbegrip van 4.000 door ver vangende nieuwbouw.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2