BEMIDDELAAR JARRING WEER IN NEW YORK Gevechtsgeld Amerikanen voor in Laos Oe Thant wil wereld-alarmnet tegen milieuverontreiniging Volgend Mariners jaar twee naar Mars Mislukte poging in DDR vliegtuig te kapen Niger ianen in Moskou Geen Duits topgesprek voor pasen verwacht Verkiezingsstrijd begonnen Vreemde munitie Mogelijk politieke zet van Oe Thant Bomaanslagen in strook van Gaza '&Ju Hulpplan voor Honden-eiland LAIRD VRAAGT MILJOEN DOLLAR VOOR ZUID-OOST AZIË 2 j Jieenverf *2* 'jhtlf? CL /-(ou {-£. Sieea k/t rt. WOENSDAG 11 MAART 1970 3 Heykal Meer hulp Regeling Betoging £00ftJr LL Of* 1/oot /ad rs/ei/fs *2x0 ns sfihoAen /LrAeè isn £iA*r> j£>e<iAerz yroe/7* L.eu*./)CL 'ti cfroom Meuke/7 'h keerlyk 3e.zoeAorre fóa/ict SLANKE Acht dagen later „Een debat is natuurlijk niet bedoeld om elkaar te overtuigen", aldus een bij zonder originele stelling van drs. Hoogen- dijk, die gisteravond het debat tussen V.V.D. en D'66 (met name tussen me vrouw Van Someren, voorzitster van de V.V.D. en de heer Beekmans, voorzitter van D'66) enige begeleiding trachtte te verschaffen. De stelling van drs. Hoogendijk is uiter aard in strijd met de wezenlijke bedoeling van het praatverkeer tussen de mensen, want elkander overtuigen is het enige argument dat kan gelden voor de oor verdovende praatwatervallen die wij tegenwoordig over alles en nog wat ont ketenen. Maar net zoals vele andere een voudige dingen heeft het politieke debat zijn logica verloren en is het voor mensen en groeperingen nog slechts een welkome gelegenheid zichzelf te laten zien en zich zelf en de eigen groep zoveel mogelijk populariteit te verschaffen. Dat geldt blijkbaar nog in veel sterker mate voor het politieke televisiedebat. Mevrouw Van Someren heeft gisteravond dankbaar gebruik gemaakt van het feit dat de AVRO een extra zendtijd voor twee politieke partijen beschikbaar had gesteld en zij nam de gelijktijdige aan wezigheid van D'66 daarbij voor lief, maar uitte zich volgens de regelen der kunst in formuleringen die de verkie zingsstrijd voorschreef. Terwille van de visuele propaganda had zij een wat su perieur medelijdend glimlachje gekozen, dat haar enkele malen zeer nadrukkelijk uitgesproken motto begeleidde: „D'66 is hopeloos ouderwets en daarom hebben wij bij de zo vooruitstrevende V.V.D. echt met die mensen te doen". Het is natuurlijk een oorspronkelijke gedachte om D'66 te bestempelen als een ouderwetse partij, vooral omdat het bij de komende stembusstrijd gaat om de jongere kiezers, die van ouderwetsheid niets moeten hebben. Het ouderwetse zat volgens mevrouw Van Someren in de weigering van D'66 om het onderlinge ge harrewar der politieke partijen te ver geten en partners te kiezen voor het vor men van een „sterke" regering. De heer Beekmans, haar tegenspeler, had te wei nig aan de voorbereiding van zijn „image building" gedaan. Hij deed de V.V.D. geen kwaad, noch door woorden noch door gelaatsuitdrukking, waarmee hij voorbij ging aan alle overwegingen waarmee de STER-reclame wordt gevoerd. Hij had geen motto dat dodelijk kon zijn voor de V.V.D., hij stelde slechts een nadenkende uitdrukking op zijn gelaat tegenover het vernietigende glimlachje van de V.V.D.- voorzitster, hij probeerde slechts te pa reren en niet te treffen. Zo ziet men dat het niet voldoende is, zich met eerlijke bedoelingen tol voorlichting voor de tv.- camera te wagen. Men moet ook het t.v.- spel weten te spelen en in die kunst was mevrouw Van Someren haar tegenstander verre de baas. „Een onduidelijke partij" met „duide lijke neigingen naar links" was het oor deel van mevrouw Van Someren. Net voor het afsluiten van de AVRO-micro- foon slaagde zij er nog in erbij te voegen „inclusief Nieuw Links" en zo moet D'66 er volgens de beginselen van de t.v.- invloed nu gekleurd opstaan: een linkse partij, die weigert een keuze te doen tussen de onveranderlijke en diep-ver- ankerde Nederlandse alternatieven socia listisch en liberaal, en daarom onduidelijk en zeer ouderwets is. Wat mevrouw Van Someren betreft is de verkiezingsstrijd al volledig ontbrand. En volgens drs. Hoogendijk heeft al het gepraat voor de camera, over welk onder werp ook en welke figuren het debat ook voeren, principieel niet de bedoeling el kander te overtuigen. Daar kunnen de t.v.-kijkers het voorlopig wel mee doen. Wat de verkiezingsstrijd betreft, het is wel heel duidelijk van welke kant het grootste gevaar gevreesd wordt: niet al leen de V.V.D. maar ook de A.R.P. en de K.V.P. hebben kennelijk besloten hun scherpste wapenen op D'66 te richten. Die scherpschutters zijn uiteraard in de eer ste plaats de heren Biesheuvel en Schmel- zer. In de afgelopen dagen zijn al een paar rake schoten gelost, maar daar zal het zeker niet bij blijven. Want wat de muni tie betreft is men er bij de confessionele partijen niet kieskeuriger op geworden en als men niet aarzelt om maar meteen te grijpen naar wat voor de hand blijkt te liggen, kan men gemakkelijk aan het schieten blijven. De heer Schmelzer heeft de Democra ten '66 ervan beticht dat zij gedwongen onvruchtbaarmaking van Nederlanders voorstaat, als dat met het oog op de overbevolking nodig zou zijn. Een wat ongelukkig geformuleerde uitspraak over het gevaar van overbevolking, waarin D'66 waarschuwt voor het gevaar dat een situatie zou kunnen ontstaan waarin het denkbeeld van gedwongen sterilisatie voet aan de grond zou kunnen krijgen, werd door de heer Schmelzer met grote ethische verontwaardiging aan de kaak gesteld, maar dan op een manier die D'66 het bedenkelijke odium gaf van dictato riale neigingen. Nog erger maakte het de heer Bies heuvel, die in zijn ijver om D'66 aan populariteit te doen inboeten, het ver schijnsel van de opkomst van D'66 en het pragmatische uitgangspunt van deze partij „on-Nederlands" noemde. „On-Ne- derlands en gevaarlijk" vond deze chris telijke voorman het ijveren voor uitdie ping en praktische toepassing van de de mocratie zonder dat de ijver ontsproten is aan een ideologisch beginsel. Ook hier VVVVVVOTWWVWMWrtAAAWVWlWVVVVWWWVVWWVWWWVUVWVVVVWUVVWW/VWVWW/VVWWVMWVVVVVVMVVWX» weer kennelijk het dogmatische denken dat men de sinds oudsher gegeven keuze in Nederland tussen confessioneel of so cialistisch danwel liberaal als typisch Nederlands moet beschouwen en zich daarbij gehoorzaam neerleggen. „On-Nederlands" was indertijd de NSB, on-Nederlands is ook een communisme dat gevoed en geïnspireerd wordt door buitenlandse invloeden. „Gevaarlijk" zijn nationaal-socialistische en communisti sche partijen vanwege hun onverzoen lijke houding tegenover de functie van het individuele menselijke recht en de afzwakking van de staatsmacht. Een par tij als D'66, die juist een op Nederlandse democratische beginselen gebaseerde ver nieuwing van het partij patroon wil be werkstelligen, in verkiezingstijd „on-Ne derlands en gevaarlijk" noemen vertolkt een soort desperate machteloosheid en een gebrek aan redelijke argumenten. En nu is het zo vreemd iets dergelijks van de heer Biesheuvel te moeten ervaren, omdat de A.R.P. uit haar confessionele en maatschappelijke beginselen talrijke argumenten tegen D'66 kan putten die wèl redelijk, wel steekhoudend en tege lijk ook nog politiek-ethisch verantwoord zijn. Hoe D'66 uit het spervuur te voorschijn zal komen, is moeilijk te voorspellen. Men moet van geroutineerde politici als Biesheuvel, Schmelzer en mevrouw Van Someren verwachten dat zij weten hoe zij een tegenstander met succes kunnen aanpakken. Als brandmerken een goed- werkend middel is, dat de politieke sfeer reinigt met bliksemkracht, dan zal het gewone, ouderwetse produkt van D'66 slecht verkocht worden. Maar de keuze ligt toch altijd nog bij de kiezer, de ko ning klant van de politieke winkel, en de uitslag wordt bepaald door de indruk die de reclame op het publiek maakt. NEW YORK (Reuter, DPA en AFP) De V.N.-bemiddelaar in het Midden-Oosten dr. Gunnar Jarring, is gisteravond na besprekingen in Mos kou in New York aangekomen. Men verwacht dat de Zweedse diplomaat twee weken in New York zal blijven voor besprekingen met secretaris generaal Oe Thant, de ambassadeurs van de Grote Vier bij de Verenigde Naties en vertegenwoordigers van Israel en de Arabische landen. In kringen van de Verenigde Naties staat men voor een raadsel waarom Oe Thant Jarring naar New York heeft laten komen. Men vermoedt een op handen zijnde politieke zet van de secretaris generaal om door de overkomst van Jar ring het vastgelopen gesprek van de vier VN-ambassadeurs weer op gang te krij gen. „De Russische regering staat op het punt een belangrijke beslissing te nemen ten aanzien van de crisis in het Midden- Oosten". Dit is vandaag in een vraaggesprek voor de Egyptische televisie verklaard door Mohammed Hassanein Heykal, hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Achram" en vertrouweling van pre- Volgens Heykal zou dit af te leiden zijn uit de anti-Israelische en anti-zionistische campagne die op het ogenblik in de Sov- sident Nasser. jet-Unie wordt gevoerd. Dergelijke cam- V.N.-secretaris-generaal Oe Thant pagnes vonden ook plaats voordat Mos kou in 1956 met een ultimatum inzake de kwestie-Suez kwam en voordat de landen van het Warschaupact in 1968 Tsjecho- Slowakije binnenvielen. Over de Rus sische wapenleveranties aan Egypte zei Heykal, dat deze belangrijker zijn dan die van de Verenigde Staten aan Israel. Het gesprek van de Grote Vier over het Midden-Oosten noemde Heykal nuttig. De Arabische landen zullen zich niet laten teleurstellen over het verloop van deze besprekingen. Met verwijzing naar de mogelijkheid dat de VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring zijn missie zal terugge ven, zei Heykal dat de enige oplossing zou zijn de status quo met geweld te wijzigen. Hij leverde critiek op andere Arabische landen in de strijd tegen Israel en zei dat zij niet zoveel doen als Egypte. Israel kan volgens hem een langdurige uitput tingsoorlog best hebben, daar het land toch geld en wapens van de Verenigde Staten zou blijven krijgen. Als de Egyp- WASHINGTON (Reuter en AP) Het Pentagon heeft gisteren toegegeven dat de Amerikaanse militairen in Laos al meer dan vier jaar een gevechtstoelage ontvangen van 65 dollar per maand precies evenveel als hun collega's in het aangrenzende Vietnam. Maar er is één ver schil, zo werd meegedeeld: de Amerika nen in Laos betalen over die toelage in komstenbelasting; die in Vietnam niet. President Nixon onthulde vorige week vrijdag onder druk van de publieke opi nie dat er 1040 Amerikanen in Laos zijn gelegerd. Hij ontkende echter dat ze deel nemen aan gevechten te land. Een in Laos gesneuvelde Amerikaanse officier heeft postuum een hoge oorlogs onderscheiding gekregen. Het Pentagon deelde gisteren mee dat kapitein Joseph Bush, die als legerattaché verbonden was aan de Laotiaanse strijdkrachten, de zil veren ster is toegekend omdat hij zonder hulp een aanval van twintig Noordviet- namese commando's het hoofd had gebo den. De kapitein en een sergeant be schermden een groep Amerikanen in een kampement. De sergeant was bij de aan val al snel gewond geraakt. De kapitein was gesneuveld nadat hij twee aanval lers had gedood. DE. Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft het Huis van Afge vaardigden om I miljard dollar gevraagd om de militaire steun te vergroten en de landen van Azië voor te bereiden op het nemen van verdere verantwoordelijk heid. „De militaire steun moet worden ver groot om de Nixon-doctrine te kunnen doorvoeren", aldus Laird. „De Vietnamisering was de eerste stap van dit programma en wij boeken voor' NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft voor gesteld een wereldomspannend waarschu- ningsnet tegen milieuverontreiniging te bouwen. Hij noemde het probleem van de lucht- en watervervuiling „ongeëvenaard in het 25-jarig bestaan van de volkeren organisatie". De toenemende bewustwording van de milieu-crisis is „het begin van een nieuw tijdperk in de menselijke geschiedenis", aldus Thant. Hij zei dat het wereldomspan nend lichaam een centrum moet worden voor het „harmoniseren van de activiteiten van landen bij het oplossen van deze pro blemen. Thant zei een en ander op de openings zitting van een commissie van 27 landen die een wereldconferentie over het mense lijk milieu moet voorbereiden. Deze confe rentie zal in 1972 in Zweden worden ge houden, het land dat het initiatief heeft genomen. De komende tien dagen zal de commissie plannen opstellen voor een stra tegie in de strijd tegen lucht-, water- en bodemverontreiniging, de bevolkingsexplo sie en andere milieuproblemen. De secretaris-generaal zei dat onder in vloed van de snelle wetenschappelijke en technologische veranderingen de volkeren van de wereld sneller naar elkaar toe wor den gedreven en dat de problemen ook in versnelde mate in alle landen dezelfde worden. Hij noemde het „van het grootste belang" dat jongeren ten nauwste bij de plannen zullen worden betrokken. „Ik geloof dat hun huidige onrust en opstandigheid tegen de achteruitgang van het menselijk milieu vele waarden van het verleden voor een deel voortkomen uit hun ongerustheid over en de toestand waarin de mensen zich be vinden". Thant vond dat de productie tot elke prijs, zonder voldoende rekening te houden met de gevolgen voor het milieu niet lan ger centraal mag staan. ADVERTENTIE tlMim ut. Degitgmt uitgang maar het betekent wel meer mi litaire hulp." Op de vraag hoe hij het Huis van Afge vaardigden om een miljard dollar kan vragen terwijl het Huis slechts een be drag van 350 miljoen dollar heeft goed gekeurd, antwoordde Laird dat hij een verzoek om verdere goedkeuring zal in dienen. „Wij hebben niet om die beperking ge vraagd", aldus de minister, „dat heeft het Huis zelf bedacht". Laird heeft de berichten dat hij om een miljard dollar heeft gevraagd, niet ont kend. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat de VS zich zullen verenigen met elke regeling tus sen de Pathet Lao en de Laotiaanse re gering, die de vrede en neutraliteit van Laos herstelt. Maar de Laotiaanse neu traliteit, zoals bedoeld in de Geneefse overeenkomst, zou niet kunnen bestaan zo lang de Noordvietnamese troepen in Laos zouden blijven. tische luchtmacht in staat zou zijn doelen diep in Israel aan te vallen dan „zouden wij kunnen zeggen dat wij even sterk zijn", aldus Heykal. Hij deed een beroep op West-Duitsland en Japan om nauwere banden aan te knopen. „Wij zullen in het bijzonder de hoop ten aanzien van West-Duitsland niet opgeven." Egypte on derhoudt geen diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek. Ongeveer driehonderd in Libanon ver blijvende Amerikanen hebben voor de Amerikaanse ambassade in Beiroet be toogd tegen de huns inziens pro-Israeli- sche politiek van de regering-Nixon. On der de betogers, die in optocht langs het ambassadegebouw trokken, bevonden zich zakenlieden en studenten. De Arabische guerrilla's hebben hun guerrilla-acties in de door Israel bezette strook van Gaza verscherpt. Zij gooiden drie handgranaten in een rij Arabische arbeiders, die op een bus stond te wachten. Volgens de eerste berichten werden acht arbeiders ernstig gewond. ADVERTENTIE WASHINGTON. (ANP) De NASA het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, gaat volgend jaar twee kunstmanen lanceren die ongeveer drie maanden rond de planeet Mars moeten blijven draaien, lang genoeg om onge veer zeventig percent van de oppervlakte van de rode planeet van een 1500 km hoogte te kunnen bestuderen. In die tijd zullen ook de tijdelijke veranderingen van de oppervlakte, die vanaf de aarde zijn waargenomen en als een wisseling van seizoenen zijn opgevat, nader wor den bekeken. De twee kunstmanen, de Mariners-8 en -9 hebben dezelfde instrumenten aan boord maar krijgen bij Mars verschillen de taken. Zij wegen elk bijna tien ton Met een Atlas-Centaur-raket zullen zij van Kaap Kennedy de ruimte in worden gebracht. De vorige Mariners, 6 en 7, zijn in de zomer vorig jaar wel langs Mars gevlogen, maar niet in een baan om de planeet gebracht. De twee volgende wor den voorzien van een remmotor. Tijdens de lange reis kan de koers tot vijf maal toe worden gewijzigd. Beide Mariners zijn voorzien van een 50 mm groothoektelevisiecamera, die beelden van een zo groot mogelijk deel ADVERTENTIE OOST-BERLUN, (Reuter). Een jong echtpaar heeft zich gisteren van het le ven beroofd na een mislukte poging een Oostduits lijnvliegtuig te kapen op een vlucht van Oost-Berlijn naar Leipzig. Functionarissen van het Oostberlijnse vliegveld deelden mee, dat de man en vrouw beiden ongeveer 20 jaar oud kort na het vertrek van de Antonov-24 de cockpit probeerden binnen te dringen. Ze trokken revolers, maar de deur bleek afgesloten en kon niet geforceerd worden. Toen de piloot bemerkte wat er gebeurde heeft hij het toestel teruggevlogen naar Oost-Berlijn. Bij de landing schoten de kapers zichzelf dood. Waar ze het vlieg- MOSKOU, (DPA). Een Nigeriaanse delegatie onder leiding van de minister van Verkeer, Malam Amino Kano, heeft in het Kremlin een boodschap van presi dent Jakoeboe Gowon overhandigd aan het Russische staatshoofd Nikolai Pod- gomy en aan premier Alexei Kosygin. Volgens het Russische persbureau Tass brengt Gowon hierin dank aan „het volk en de regering van de Sovjet-Unie voor de steun aan Nigerië. Beide landen willen hun bestaande „betrekkingen van vriend schappelijke samenwerking" verder ont wikkelen, aldus Tass. tuig heen wilden brengen is niet bekend. Het Oostduitse persbureau ADN meldde dat de poging van de twee „gewapende bandieten" is mislukt „dankzij het feit dat de bemanning de veiligheidsvoorschrif ten naleefde". Er werd niet bij gezegd hoeveel inzittenden het toestel had. Een Antonov-24 vliegt normaal met vijf be manningsleden en kan 48 passagiers ver voeren. LONDEN (RTR). De gemeentelijke autoriteiten van het Londense kiesdistrict Tower Hamlets, waaronder het rebelle rende Honden-eiland ressorteert, hebben gisteren een ontwikkelingsplan ingediend om de levensomstandigheden op het Hon den-eiland te verbeteren. De voorbereidingen voor het plan wa ren al begonnen geruime tijd voor een groep eilandbewoners een onafhankelijke republiek uitriep. In het ontwikkelings plan worden aanbevelingen gedaan voor scholen en open ruimten op een deel van de industrieterreinen die hun bloeitijd voorbij zijn, voor een gemeenschapscen trum, verbeterde busdiensten en een verbinding met een veerboot naar het na burige Greenwich. De eisen van de 11.000 eilandbewoners zijn hiermee vrijwel in gewilligd, maar president Ted Jones heeft aangekondigd zijn campagne t e zullen voortzetten om het plan ook uitgevoerd te krijgen. van het oppervlak moet leveren, en één camera met een 500 mm telelens voor beelden met meer bijzonderheden. Boven dien bevatten zij een meter van infrarode straling, om de oppervlaktetemperatuur vast te stellen, een ultraviolet-spectrome ter om de samenstelling van de atmosfeer te analyseren, en een infrarood intefero- meter-spectrometer voor onderzoek van zowel atmosfeer als oppervlakte. Voor twee experimenten behoeft geen speciaal instrumentarium te worden mee genomen. Dat zijn een verduisterings proef, die de uitwerking van de Mars- atmosfeer op de radiosignalen van de kunstmaan vaststelt en waarmee dus de dichtheid van die atmosfeer kan wonden gemeten, en een proef op het gebied van de hemelmechanica, die gegevens moet leveren waarmee de massa van Mars, de aarde en waarmee de astronomische leng te-eenheid (de afstand zon-aarde) nog verfijnder worden vastgesteld. Afhankelijk van het lanceertijdstip krijgen de Mariners de volgende taken in hun baan om Mars: Het ruimteschip dat omstreeks 14 november aankomt voert een verkenning uit. Het komt in een baan met grootste hoogte 24.000 km en kleinste 1600 km, en draait eens in de twaalf uur rond Mars. Op 1600 km hoogte zal Mars systematisch in kaart worden gebracht van 60 graden zuid tot 40 graden noord. Dat gebeurt in de 90 eerste dagen van het bestaan van de Mariner al» kunstmaan van Mars. Voor dit werk wordt de groothoeklens gebruikt, die een oplossend vermogen heeft van ongeveer een kilometer. Acht dagen na de eerste wordt de twee de Mariner gelanceerd. Deze komt om- treeks 24 november bij de planeet aan en krijgt diverse taken te vervullen. De baan om Mars krijgt als top 43.200 km en als kleinste afstand eveneens 1600 km. De omwentelingsperiode is dan 32,8 uur. Deze baan maakt het mogelijk elke vier de dag hetzelfde gebied van Mars waar te nemen, zodat de verandering van de seizoenen kan wonden nagegaan. BONN (DPA). De Westduitse rege ring rekent kennelijk niet meer op een gesprek tussen kanselier Brandt en de Oostduitse premier Stoph vóór Pasen. Re geringswoordvoerder Ahlers verklaarde gisteren dat het aanhouden van die ter mijn gezien het stokkende vooroverleg moeilijk zal zijn. De DDR wil niet, dat Brandt voor of na het topgesprek West-Berlijn aandoet. De bondskanselier heeft nu Oost-Duitsland voorgesteld een andere plaats van samen komst dan Oost-Berlijn te kiezen. De DDR kan elke gewenste plaats noemen, „of wij die accepteren is een andere zaak" zei Ahlers. Volgens hem is Brandts reis route het enige twistpunt bij het voor overleg. Er zijn nog wel meer kwesties die theoretisch aanleiding tot meningsver schil kunnen geven, maar Ahlers geloofde dat als op dit ene punt overeenstem ming is bereikt de rest betrekkelijk snel kan worden afgewikkeld. West-Duitsland is vetegenwoordiger Egon Bahr heeft gisteren in Moskou weer een onderhoud gehad met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko. Volgens waarnemers is er ook nu weer geen echte vooruitgang geboekt op de weg die moet leiden tot de sluiting van een verdrag tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland over het afzien van ge weld. De Poolse en Westduitse delegaties die in Warschau besprekingen voeren over verbetering van de betrekkingen hebben gisteren twee uur en 50 minuten verga derd. De voltallige delegaties kwamen vanmorgen weer bijeen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3