OPLOSSING VOOR STRANDVERKEER" NZH wil vrije busbaan over oude tramweg naar Zandvoort Ook voor politie brandweer en ambulance Mr. Biesheuvel handhaaft afwijzing van D'66 voor Kamer stembusakkoo r d P.S.P. wijst vijfde startbaan voor Schiphol af „De Ranitzweg ten koste van drinkwater" Leefklimaat beter beschermen" Kustvaarder in nood Vrouw schoot over motorkap heen TOPDAG VOOR LENTEFLORA Toogdag in Velsen op 30 maart PvdA-vrouwen Noord-Holland: VRIJDAG 13 MAART 1970 9 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De NZH meent een simpele en goedkope oplossing gevon den te hebben om de verkeersnood op de wegen naar Zandvoort te verlich ten: een eigen busbaan naar Zand voort, aan te leggen over het voor malige trambaantracé naast de Zand- voortselaan. Hierdoor zullen de bus sen met een zeer hoge frequentie ver bindingen tussen Amsterdam-Haar- lem-Bloemendaal en Zandvoort kun nen onderhouden, zonder dat land schappelijk verwoestingen hoeven te worden aangericht of peperdure kunstwerken gebouwd dienen te worden. Duur Verkiezingsavond in Concertgebouw Bewijs BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK HANS DE BOER: Millieuhygiëne in harmonie met de werkgelegenheid W enselijkheden Op Westelijke Randweg (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Omdat de lijstaan voerder van de P.S.P. voor de Provin ciale Staten, de heer P. Hoogerwerf uit Wormerveer plotseling door ziek te was verhinderd, hebben donder dagavond de bezoekers aan een ver kiezingsvergadering van deze partij in de tuinzaal van café-restaurant Brinkmann in Haarlem met twee sprekers genoegen moeten nemen. Van de drie aangekondigde propagan disten waren dus alleen mevrouw B. G. Harms-Matser uit Velsen-Noord en de heer H. de Nie uit Haarlem pre sent, die overigens voldoende capabel zijn gebleken een dergelijk hiaat aan te vullen. 99 DR. A. VONDELING: Nederland moet het voorbeeld worden voor democratie (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De afdeling Noord- Holland van de P.v.d.A.-Vrouwen bond heeft aan de Provinciale Staten van Noord-Holland en aan de Staten- Generaal een oproep gestuurd, waar in zij erop aandringt dat het nieuw te kiezen provinciaal bestuur doel treffende maatregelen moet nemen om het leefmilieu te beschermen tegen vervuiling, beschadiging en ver giftiging. PRIORITEIT Schiphol Verzilting 71 De visie van de vervoersmaatschappij ral maandag-morgen worden toegelicht tijdens de hoorzitting van de provinciale commissie in het Concertgebouw. Volgens de redactie van het NZH-maandblad. waarin het plan wordt gelanceerd, heb ben in het verleden al „enkele niet al te kortzichtige geesten in de richting van het openbaar vervoer gedacht. Er werd gesproken over een monorail, zelfs over een zweefbaan. Het is lofwaardig dat deze plannen worden geboren, maar wij menen dat ze niet van utopische facet ten vrij zijn". De NZH is duidelijk in haar standpunt ten opzichte van de plannen die de pro vincie heeft: „De zuidelijke agglomera- tieweg naar Zandvoort (De Ranitzweg) hoe noodzakelijk ook in de ogen van de zomerse Zandvoortvaarder is een peperdure en super-onrendabele investe ring. Immers, deze weg zal uitsluitend gedurende enkele topweken in de zomer ten volle worden benut. Vast staat, dat de nieuwe weg dan wel ettelijke duizen den auto's naar Zandvoort kan vervoe ren, maar dan rijst direct de vraag: waar moeten die blijven?" Het antwoord is simpel, aldus de NZH, Zandvoort zal de parkeervoorzieningen drastisch moeten uitbreiden. Ook de par keerterreinen zullen slechts gedurende de paar topweken benut worden. Tien maanden van het jaar zullen ze geheel of gedeeltelijk duur liggen te zijn. Volgens de NZH zal het een retorische vraag blijken te zijn als men elke wille keurige weggebruiker laat kiezen trassen enkele uren file-rijden in een smoorhete wagen of een korte rit (de NZH denkt aan een 5-minuten frequentie in de zomer) in de bus zonder parkeerellende. Wel worden vragen verwacht als: „Willen de mensen wel in de bus?" Het antwoord daarop zal bevestigend zijn, meent de NZH, mits er voor een snelle doorstro ming kan worden gezorgd en de bus niet dezelfde hinder ondervindt als de auto. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Scheveningen Radio ont ving hedenmorgen via Humber Radio een noodbericht betreffende de onder Neder landse vlag varende kustvaarder „Interwa- ve", die op de Tortonbank aan de grond was gelopen en in de richting van de kust van Scrobysand werd gedrukt. De gezagvoerder van de coaster verzocht dringend om sleepboot-assistentie. Een helikopter van de Royal Air Force gaf de juiste positie van het schip in nood door, waarna reddingsboten uit Lowestoft en Gorleston zijn uitgevaren naar de „In- terwave". Later is ook de sleepboot „Agile" naar de kustvaarder gegaan. Het bewijs dat de bus zeker aantrekke lijk kan zijn wordt volgens de maatschap pij geleverd door lijn 81 (naar Zandvoort) die over de Bloemendaalse Zeeweg rijdt. Daar is de laatste jaren een behoorlijke stijging in het reizigersaanbod waar te nemen. Het vervelende is alleen, dat lijn 81 op topdagen haar passagiers niet ver der kan brengen dan de kop Zeeweg, om dat het verkeer op de boulevard muur vast zit. Bovendien zouden op de busbaan ook politie- brandweer en ziekenwagen snel van en naar Zandvoort kunnen komen. Momenteel ontstaan door de filevorming nog te vaak precaire situaties voor deze diensten. De redactie van het NZH-maandblad besluit met de opmerking, dat de oplos sing misschien wel té simpel zal zijn om direct in het streekplan te worden opge nomen. De NZH is als openbaar vervoer der goed in staat en bereid de „Zandvoortse uitdaging" aan te nemen, tenzij daartoe op korte termijn verkeers technische maatregelen worden genomen. GEBOREN: Liesbeth G. d.v. E. M. J. van Vuuren en G. W. M. Galesloot: Alfred E. O. z.v. M. Plantinga en A. H. van Luijk; Evelina C. d.v. L. C. Rurup en M. M. Staal; Elke d.v. F. A. Giehl en M. J. T. Stet; Lies beth d.v. L. J. J. Kester en T. J. G. Briedé; Marcel C. z.v. C. H. E. Hilbers en M. D. de Reus; Domenico z.v. R. Berardi en M. A. Waterman; Inge C. d.v. H. B. den Bakker en A. Wassenaar; Norma C. d.v. T. J. Eij- king en C. Bakkum; Daniëlle D. d.v. H. Klootwijk en A. Pruimboom. ONDERTROUWD: W. T. J. Parlevliet en L. Mulder; P. J. van der Schaaf en E. S. Hollander; A. Schierbeek en A. Friso; H. A. F. Moné en J. C. van Lieshout; C. P. Numan en J. G. Hogendijk. GETROUWD: C. R. van Wilgenburg en J. J. van Beek; B. J. Hollebrand en H. Zwart; G. E. van Moeseke en P. Lotter- man; W. van Delft en A. van Beusekom M. Vos en M. J. Beentjes; J. de Busser en W. J. Kerkhof; A. van Duivenvoorde en M. C. Nielen; J. de Wit en Lodewijks; A Starreveld en S. J. Lauwers; A. J. van Houts en K. M. Keur. OVERLEDEN: J. H. Slaats, 78 jaar, ge huwd met A. Knijnenburg; G. P. Steen bergen, 78 jaar; H. Spier. 37 jaar; J. A. Oussoren, 73 jaar; C. L. Klerks, 78 jaar, gehuwd met C. H. Oudhoff. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op een verkiezingsbij eenkomst in de tuinzaal van het Concert gebouw heeft mr. B. W. Biesheuvel, voor zitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, gisteravond opnieuw de partij D'66 afgewezen als mogelijke partner voor een stembusakkoord bij de volgende Ka merverkiezingen. Eerder deze week had hij in Harden- berg deze partij „on-Nederlands en ge vaarlijk" genoemd. De heer Biesheuvel meende dat D'66 het oude paard van de volkssoevereiniteit van stal wil halen", een teruggang naar Rousseau. Vandaar ook de voorkeur van D'66 voor een referendum en het steunen op enqu- etes en onderzoekingen van NIPO en Ma- krotest, zo zei hij. D'66 zoekt uit wat de meeste kiezers willen en neemt dat als leidraad. „Maar wij menen dat politiek niet pragmatisch moet zijn, maar dient te steunen op christelijk normbesef en hogere ethische principes", zo meende de heer Biesheuvel. Ook in de komende ja ren '70 moeten de christenen deze nor men hooghouden. De heer Biesheuvel wees daarbij op de vruchtbare gesprek ken tussen de drie grote christelijke par tijen die in die richting constructief sa- mendenken. „De christelijke partijen hoeven zich in deze tijd heus niet in de verdediging te plaatsen. „Wij hebben sinds 1952 rege ringsverantwoordelijkheid aanvaard in alle kabinetten en de christelijke meer derheid in die kabinetten heeft veel werk verzet op economisch en sociaal terrein" Op een vraag hoe hij over het kabinet- De Jong dacht, antwoordde hij vervol gens dat de fractie „het steunt waar mo gelijk is en bekritiseert waar nodig is". Het kabinet heeft verscheidene pluspun ten zo bijvoorbeeld ten aanzien van het sociaal beleid. Van het buitenlands beleid zei hij dat daar wel wat. meer initiatief van verwacht kan worden.. Voorafgaand aan de toespraak van de heer Biesheuvel had de heer Hans de Boer, lijstaanvoerder voor de A.R., een rede gehouden waarin hij uiteenzette wat zijns inziens het programma van de A.R behelst en waarom het steun verdient. De heer De Boer (tevens ARJOS-voor- zitter) stelde onder meer dat alle par tijen de laatste tijd met dezelfde wense lijkheden naar voren komen ten aanzien van bijvoorbeeld meer inspraak, betere milieuhygiëne, meer recreatie. meer voorzieningen voor de jeugd en de sport, maar dat de A.R. zich er niet met een Jantje van Leiden afmaakt. De A.R. pleit ten aanzien van de Staten voor openbare commissievergaderingen, de A.R. wil dat de burgers op elk gemeentehuis, ook van de kleinste gemeente, informaties moet kunnen krijgen over het provinciaal be stuur. Voorts heeft de A.R. herhaaldelijk gehamerd op het tot stand komen van een algemeen vervoersplan voor Noord-Hol land en gepleit voor het behoud van de spoorlij n Santpoort-N oord-I J muiden. Ook de arbeid staat bij de A.R. cen traal, aldus de heer De Boer. Milieuhy giëne mag niet de boventoon voeren, maar moet in harmonie worden gebracht met de behoeften aan werkgelegenheid. „Wat is de mens zonder arbeid? Mogen werken is een stuk cultuuropdracht", zo zei hij. Als een van de sterkste motieven om uist in deze tijd A.R. te stemmen, noem de de heer De Boer voorts het feit dat de christen die zichzelf serieus neemt niet alleen op zondag gelooft „maar ook op maandag. En dat houdt niet op bij het persoonlijk leven dat moet ook tot uiting komen in de politiek. Vandaar de slagzin van de A.R.: Evangelische politiek. „Binnen onze partij zijn geen felle te genstellingen tussen werknemers en werk gevers bijvoorbeeld. Bij ons is men be wust van het rentmeesterschap dat we voor elkaar hebben". Een A.R.-lid in de zaal. mevrouw Breu kelaar, viel de heer De Boer in de daar op volgende discussie aan op diens critiek op het kabinet-De Jong die hij zaterdag voor de tv had geuit. „Ik was van plan het verkiezingsbord voor mijn huis weg te halen", zo dreigde zij. De heer De Boer verduidelijkte zijn standpunt echter en bezwoer haar dat we in een over gangsfase leven waarin de A.R. niet moet inslapen maar een nieuwe koers moet varen. De heer Biesheuvel die openlijk toegaf ook zelf wel eens van mening te verschillen met de ARJOS-voorzitter, noemde dat juist een positief punt. Hi; achtte de vrije discussie met jongeren in de partij een groot goed. HAARLEM. Vanmorgen tien over tien is een circa 50-jarige vrouw uit Over- veen over de motorkap van een auto ge schoven op de hoek van de Westelijke Randweg-Zijlweg. Ze liep vleeswonden op aan beide benen en vermoedelijk een lichte hersenschudding. De vrouw zou, met haar fiets van de Zijlweg komend uit de richting Overveen, door het rode licht gereden zijn. de Rand weg op. Daar kwam ze in botsing met een auto, bestuurd door een 45-jarige Heemstedenaar. Ze schoot over haar stuur heen op de motorkap en viel aan de andere zijde van de kap op de grond. De auto reed vanaf de Zijlweg uit de richting Haarlem de Randweg op, linksaf naar Heemstede. De vrouw is voor behandeling opgeno men in het Marinehospitaal. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het succes van de 28e Voorjaarsbeurs en de Lenteflora Haar lem overtreft zelfs de hooggespannen verwachtingen van de organisatoren. Nadat gisteren als 30.000e bezoeker het echtpaar Pipak uit Amsterdam werd verwelkomd, passeerde vanmiddag al weer de 40.000 de poort van de Kenne- mer Sporthal. Met 6.400 bezoekers was het gisteren een topdag. Verwacht wordt dat het totale bezoekersaantal de 50.000 ruimschoots zal overtreffen. Ter verge lijking: vorig jaar waren dat er 36.000. Alles wijst er dus op, dat de Lenteflora een vaste traditie gaat worden. Beide evenementen zijn tot en met zondag (op die dag van 13 tot 15 uur) te bezichtigen. Als proef werden twee bussen op het fietspad gereden, waar vroeger de trambaan lag. Het passeren levert wel wat problemen op, maar de busbaan zou best wat breder kunnen worden dan het rijwielpad. ADVERTENTIE SPAREN maakt dromen tot werkelijkheid Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op maandag 30 maart (tweede paasdag) wordt uitgaande van de Europese christelijke zending in het. Gemeentelijk Vergaderlokaal aan d« Abeelenstraat 3 een Toogdag gehouden, waarin de diensten aanvangen om half elf en half drie. Sprekers zijn die dag J. A. Malgo, voorganger van de Onafhan kelijke Baptisten Gemeente in Amster dam en J A. Visser, directeur van de Europese christelijke zending in Amster dam. De Jeugdmuziekvereniging „De Blijde Stem" onder leiding van mevrouw Leny Ploeg alsmede het Gemengd Zangkoor „Jezus Leeft" onder leiding van A. van Tatenhoven verlenen aan deze Toogdag hun medewerking. Tijdens de diensten worden in een aan grenzende zaal aparte kinderdiensten ge houden. Slangenbezweerder. Met zes slangen en een buidelrat is de Indiër Gangaram Guruappa Powar op Schiphol aangeko men. Hij treedt morgenavond met zijn diertjes op in De Bijenkorf, die hem ter gelegenheid van haar eeuwfeest heeft uitgenodigd in Amsterdam een voorstelling te geven. ADVERTENTIE Aldus begon mevrouw Harms erop te wijzen dat de acht vertegenwoordigers van de P.S.P. in de Provinciale Staten nimmer een andere houding hebben aan genomen, dan de kiezers vier jaar gele den is beloofd. Dit kon spreekster niet bepaald van de overige fracties beweren en daarom heeft zij zich voorgenomen de verkiezingsprogramma's van de andere partijen zorgvuldig te bewaren, om hier dan later eens het eer. en ander uit te kunnen citeren. Spreekster was ervan overtuigd dat de politieke tegenstander» in dergelijke gevallen niet altijd even ge lukkig zouden zijn. Verder vestigde mevrouw Harms er de nadruk op, dat voor de Provinciale Statan ook met betrekking tot de toekom stige ontwikkeling van Noord-Holland een uiterst belangrijke taak is weggelegd In dit bestuursorgaan kan men zich immers verzetten tegen een industriële uitbrei ding, waar het welzijn van de bevolking ondergeschikt aan wordt gemaakt. Ge zondheidszorg en goed onderwijs zijn voor de mens niet minder belangrijk dan een tweede huis en een auto en mede daarom moet volgens mevrouw Harms worden voorkomen, dat het groene hart tussen Amsterdam en Kennemerland met schoorstenen wordt volgebouwd .Breng de industrie naar plaatsen waar hier meer behoefte aan bestaat. Italië des noods, dan is het ook niet meer nodig duizenden vreemde werknemers aan hun geboorteland en gezinnen te onttrekken", was hierover de mening van mevrouw Harms. MARKTPLEIN-LJMUIOEN In de oproep eisen de vrouwen milieu verbetering door bindende voorschriften tegen water, lucht- en bodemverontreini ging en geluidshinder om zo alle over last aan de bron te bestrijden. Tenslotte eisen zij dat het beginsel wie het leef klimaat schaadt, hiervoor ook betalen moeten streng wordt doorgevoerd. De vrouwenbond verstuurde de oproep tijdens een bijeenkomst in de Hilde- brandzaal in Haarlem die in het kader stond van de komende provinciale ver kiezingen en de milieuhygiëne en gehou den werd in samenwerking van de PPR. In de zaal hingen leuzen als „Geluids hinder moet minder," „Natuurbehoud is zelfbehoud" en „Zijn onze longen een vuilnisvat?" P.v.d.A.-voorzitter dr. Vondeling riep op de progressieve krachten te verster. ken. Dat er zich in de P.v.d.A. interne moeilijkheden voordoen vond hij begrij pelijk. De woelingen in de maatschappi; doen zich ook in de partij gevoelen en dat is logisch omdat de socialisten in de maatschappelijke voorhoede staan, zo meende hij. Hij zei verder onder meer dat men oog moet hebben voor de grote maatschappe lijke problemen. Beslissend voor de toe. komst is dat vrede wordt bereikt en so ciale vraagstukken alsook de toenemende klassenstrijd tussen de continenten wor den opgelost. Nederland zou voor het buitenland een voorbeeld moeten worden voor democra tie, aldus de P.v.d.A.-voorzitter. Mej. Kessel van de PPR stipte het probleem van bejaarden, onderwijs en de weduwen aan. De regeringspartijen vin den dit ook wel belangrijk, zo meende zij, maar bij d e progressieve partijen krijgen deze vraagstukken veel meer prioriteit. Verscheidene spreeksters wezen op ver scheidene gevaren van de milieuveront reiniging, zoals de verzilting van het wa ter, de geluidshinder van Schiphol en de vervuiling die de mensen individueel ver oorzaken. Tijdens de bijeenkomst werd ook een filmpje getoond van de Hier en Nu-redac- tie van de NCRV over de vervuiling van de Rijn. Op schokkende wijze liet zij zien hoe het Rijnwater als open riool wordt gebruikt. Een vijfde startbaan voor Schiphol kon bij deze spreekster evenmin genad» vinden. Verplaatsing daarvan in de rich ting Purmerend, Hoorn of de Marker waard, zoals door sommigen is bepleit, betekent volgens mevrouw Harms even min een oplossing voor het probleem. In dit geval zullen immers de bewoner* van deze streken op hun beurt weer door geluidshinder vorden geplaagd. Mevrouw Harms wist een in haar ogen betere remedie. „Het is misschien een klap voor de nationale trots, voor zover nog aanwezig", veronderstelde zij, „maar deze moet dan maar aan het algemeen belang worden opgeofferd" Daarom be pleitte spreekster aan het slot van haar betoog een concentratie van het vliegver keer op drie grote luchthavens in Euro pa, waarvan bijvoorbeeld een in Noord- Frankrijk. Op deze wijze behoeft Schip hol enkel nog te fungeren als een soort station voor aanvullend verkeer met luchttaxi's. „Het belang van de mens dient nu eenmaal zwaarder te wegen dan een enorm florerende luchthaven", aldus mevrouw Harms-Matser. De heer H. de Nie hield zich vervol gens voornamelijk bezig met de milieu verontreiniging, waarbij ook hij meende te moeten waarschuwen voor de kwalij ke gevolgen van een voortdurende uit breiding van de industrie. Volgens spre ker verspreiden de schoorstenen reeds andere vergiften dan tot dusver zijn ge meten en in dit verband zou hij dan ook wel eens exact willen weten, hoeveel door Hoogovens precies aan de tuinder* als schadevergoeding wordt uitbetaald. Over de toenemende verzilting was spreker evenmin geheel gerust, omdat hij van deskundigen had vernomen dat het uitdiepen van het Noordzeekanaal over enige tijd van nadelige invloed zal zijn op de produkten van de kwekers in Aals meer. Ook protesteerde hij tegen de voorgenomen aanleg van een De Ranitz weg door het duinterrein. Dit met het oog op de drinkwatervoorziening, welke hierdoor ongetwijfeld zal verslechteren, terwijl dit nu reeds een-derde van het toelaatbaar geachte lood bevat. „Daarom heeft men de duinen verder onaangetast te laten want een snelle doorstroming van het verkeer kan im mers ook worden bevorderd door middel van kleine tunnels en gedeeltelijk onder grondse toegangswegen", meende de heer De Nie. die de aanwezigen tenslotte ver zocht mede te werken aan een verster king van de P.S.P. in de Provinciale Steten, zodat deze denkbeelden ook wer kelijk in praktijk kunnen worden ge bracht. Op deze wijze hadden beide sprekers weer voor voldoende onderwerpen ge zorgd, om de vergadering na een korte pauze met geanimeerde gedachtenwisse- lingen voort te zetten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9