Motie heeft vérgaande consequenties ROOLVINK KRIJGT HEEL KARWEI AAN ONTWERP INKOMENSBELEID 31 Spoed met beschermende maatregelen consument FELLE RECLAMESTRIJD IN LEVENSMIDDELEN SPREEK U UIT! LIJST 13 SCHEEPVAART Hess terug naar gevangenis van Spandau Adviesaanvrage inkomenspolitiek Extra honorarium voor schrijvers Beurs gesloten op Goede Vrijdag CCO wil meer financiële steun: Wall Street Geen maatregelen mogelijk tegen Dolle Mina's Kwaliteit rapport commissie-Vos valt tegen ZATERDAG 14 MAART 1970 11 GEÏNTEGREERD BELASTINGEN WELKE FONDSEN ZIJN THANS KOOPWAARDIG? KEMPEN Co. N.V. Zwijgende meerderheid Nieuwste formule Uniek initiatief Niet meer achter Polak en Beernink Volgens NVV: (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG De slag om de loonwet In de Eerste Kamer van enkele weken ge leden mag dan geen winnaar en geen verliezer hebben opgeleverd (Roolvink zit im mers met een wet die hij slechts ten koste van de arbeidsvrede kan uitvoeren), het debat dat in de senaat is gevoerd heeft toch wel degelijk zijn vruchten opgeleverd. Daarvoor hebben de Anti-Revolutionairen gezorgd. Zij dienden een motie in, die weliswaar geen genade kon vinden in de ogen van de oppositie, maar die dan toch maar iets aan de orde stelde dat alle progressieve partijen tegenwoordig bovenaan hun lijstje met wensen hebben staan, namelijk een doelbewust inkomensbeleid, ge richt op het bereiken van redelijke inkomensverhoudingen. Voorwaar geen kleinig heid. Roolvink gaf, na snel telefonisch enkele collega's te hebben gepolst, vlot zijn medewerking, maar het is de vraag of hij in de hitte van het gevecht om de loonwet voldoende de consequenties van zijn toegeeflijke houding heeft overzien. Weliswaar behoeft de minister voorshands niet meer te doen dan de SER op het probleem zetten, het formuleren van een werkelijk doelbewust inkomensbeleid grijpt toch zo diep in het regeringsbeleid in al zijn geledingen dat het karwei gewoon niet is te overzien. Want waar gaat het om. Vrijwel ieder een die zich met dit soort zaken bezig houdt, is het er over eens dat het niet eerlijk is alleen de lonen onder overheids controle te houden. De regering zal ook een greep moeten zien te krijgen op inko mens uit andere bron, inkomens uit kapi taal, inkomens uit vermogens. Het is niet eerlijk de werknemer alleen op te knap pen met de zwarte piet van de inflatie. Iedereen draagt aan die toestand zijn steentje bij. Daarom vraagt een inkomensbeleid, zo als de Anti-Revolutionairen dat willen, om een stringente prijspolitiek, die de tarie ven en honoraria in de hand houdt en die buitensporige en ongemotiveerde prijs verhogingen voorkomt, en ook om een ge richt fiscaal beleid, dat voor een verdere herverdeling van het nationale inkomen zorgt, ten gunste van bejaarden, invali den en kleine zelfstandigen. Maar er komt meer bij kijken. „De zorg van de over heid voor verantwoorde inkomensverhou dingen zal niet beperkt mogen blijven tot de opstelling en de zorg van enkele op zich zelf staande beleidspunten", zo heeft de groep van Achttien, het orgaan waarin de drie christelijke partijen samenwerken, in een vorig uitgebracht rapport gezegd. „Deze zorg dient integendeel in het ge hele overheidsbeleid geïntegreerd te zijn". Daarmee willen de Achttien zeggen dat de inkomensverhoudingen ook zijn te cor rigeren door individueel gerichte huursub sidies, door een gedemocratiseerd onder wijs dat iedereen gelijke ontplooiingskan sen biedt, door openbare voorzieningen, waarvan iedereen gelijkelijk profiteert, enzovoorts. Als Roolvink de oppositie een plezier wil doen, kan hij dit „bronnen- beleild", zoals dat wordt genoemd, nog uitbreiden met nationalisering van de grond, waardoor speculatie wordt voorko men, met vermogensaanwasdeling en in- vesteringsloon in collectief werknemersbe- heer, met overheidsdeelneming in banken en verzekeringsbedrijven, met exploitatie van de bodemschatten ten bate van de gemeenschap en dat soort zaken. Belangrijk aspect van een inkomenspoli tiek is uiteraard ook het sociale beleid. Het zorgt automatisch voor een zekere herverdeling van het inkomen. Op dat ge bied gebeurt natuurlijk al wel het een en ander. De AOW gaat regelmatig omhoog, de werknemer heeft recht op minimum loon, de sociale verzekeringen worden ge leidelijk uitgebouwd tot volksverzekerin gen, er is kinderbijslag. Maar men kan ook nog denken aan loonsverhogingen, die niet meer uitsluitend percentueel zijn op gebouwd, aan waardevaste pensioenen, aan vermogensaanwasdeling. De Achttien doen dat. Zij spreken ook over een minimum-ge zinsinkomen en komen daarmee al aardig in de buurt van het recht op een mini muminkomen dat de Partij van de Arbeid alle burgers wil geven. De socialisten gaan echter nog wel iets verder. Zij willen ook nagaan of er naar boven niet een inko mensgrens moet komen, een maximum-in- MINISTER ROOLVINK komen. Maar voor dat idee zal men de andere partijen niet gauw winnen. Als het om een herverdeling van het in komen gaat, biedt natuurlijk vooral de fiscus mogelijkheden. De optrekking van de belastingvrije voet is 'n eenvoudig voor beeld. De groep van Achttien wil echter ook de successierechten verhogen, evenals de socialisten die het daarnaast nog zoe ken in een zwaardere heffing op vermo gens. Vermogens waarvan de groep van Achttien zegt, dat ze te sterk geconcen treerd zijn bij een beperkt aantal perso nen. De opbrengst van de nationale pro- duktie moet naar de mening van de chris telijke partijen evenwichtiger aan de ver schillende bevolkingsgroepen ten goede komen. In Roolvinks eigen partij, de A.R.P. leeft de gedachte om een progressie in te bouwen in de vermogensbelasting. Deze mogelijkheid is althans opgevoerd in een situk dat ten grondslag lag aan de „brain storming" die de Anti-Revolutionairen in Utrecht hebben gehouden ter voorberei ding van hun urgentieprogramma. Daar mee is een zware vermogensbelasting na tuurlijk nog geen gemeengoed. De liberaal Portheine wilde er laatst in de Tweede Kamer nog niets van weten toen de de mocraat De Goede er als alternatief voor ADVERTENTIE Een regelmatig bericht wordt u op aanvraag gratis toege zonden door gevestigd 1903. Leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Amsterdam, Driekoningenstraat 4. Tel. 24 41 36 (drie lijnen) en 23 27 82. Ter beurze 24 41 36 (drie lijnen) Alcor 13 dw. Port Etiënne n. Santos. Amstelhoek 13 te Durban verw. Amstelmolen 13 v. Melbourne n. Albany. Bengalen 14 te Labuan. Billiton 14 te Marseille verw. Capiluna 14 te Mombasa. Carbo Tiger 13 v. Hoek van Holland n. New York. Castllla 13 v. Napels n. Benghazi. Chevron Amsterdam 13 v. Le Havre n. Gibraltar Dione 13 te La vera. Ganymedes 13 v. Bremen n. Antwerpen. Geestland 13 v. Preston n. Barbados. Korenia 13 te Aden. Liberiakust pass. 13 Dover n. Hamburg. Minos 13 te Haifa. Musilloyd 13 v. Djeddah n. Mena al Fahal. Neverita pass. 13 Dakar n. Mena al Ahmadi. Ondina 13 v. Tripoli n. La Spezia. Oranje Nassau 13 v. Georgetown n. Paramaribo Ouwerkerk 12 ten anker Pointe Noire. Philidora 13 v. Marsa al Hariga n. Rotterdam. Senegalkust 13 te Hamburg. Sinon 13 v. Genua n. Napels. Sloterkerk 14 te Genua verw. Statendam 12 v. Los Angeles n. Mazatlan. Steenkerk 13 rede Le Havre. 13 te Rouaan verw. Straat Florida 12 v. Durban n. Kaapstad. Straat Hobart 14 te Kobe. Straat Luzon 12 v. Tanga n. Port Louis. Straat Towa 13 v. Dar es Salaam n. Beira. Tamara 13 v. Kharg Eiland n. Dar es Salaam. verdere verhoging van de btw voor de dag kwam. Kloos verwees daarnaar toen hij bij het loonwetdebat in de Eerste Kamer sma lend uitriep dat van deze regering, die volgens hem haar behoudendheid in mooie sociale omhulsels verpakt, geen werke lijk inkomensbeleid kan worden verwacht. Hij weigerde dan ook zijn stem te geven aan de motie van de Anti-Revolutionairen. Dat heeft hem achteraf het verwijt opge leverd van zijn collega's Lanser (CNV) en Mertens (NKV) dat hij daarmee een kans heeft gemist. Inderdaad zou een uit spraak van de senaat als geheel naar buiten meer indruk hebben gemaakt. Nu werd de motie met slechts een paar stem men meerderheid aanvaard. En Roolvink moet zijn belofte nu waarmaken. Berlijn. (AP) Rudolf Hess, de voor malige plaatsvervanger van Hitler, is te ruggebracht naar de gevangenis van Spandau. waar hij een levenslange ge vangenisstraf uitzit. De 75-jarige Hess die aan een maag zweer lijdt, werd op 24 november vorig jaar naar een Brits militair hospitaal in Berlijn overgebracht in verband met een maagbloeding. Een geallieerde woordvoerder zei dat de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie het eens zijn over het terugbrengen van Hess naar de ge vangenis, aangezien zijn gezondheidstoe stand is verbeterd. DEN HAAG. Binnen enkele dagen hoopt de regering een adviesaanvrage in zake de inkomenspolitiek naar de Sociaal Economische Raad te sturen. Dit deelde minister-president De Jong vandaag mee na afloop van het wekelijkse kabinetS' beraad. De regering voert daarmee de motie uit, die tijdens het debat over de wet op de loonvorming in de Eerste Kamer werd aangenomen. (Van onze kunstredactie) RIJSWIJK Het Fonds voor de Lette ren zal dit jaar een aanvullend honora rium uitdelen voor publikaties van schrij vers en vertalers, dat zal variëren tussen 500 en 2000. De schrijvers moeten hun verzoek daartoe voor 1 juni indienen. Voor het aanvullend honorarium komen in aanmerking in het Nederlands of Fries geschreven gedichtenbundels, romans, no vellen, litteraire essays, kinder- en jeugd boeken, die in 1969 verschenen zijn. Toneel, radio- en televisiespelen mogen ook inge stuurd worden. Het werk moet „een rede lijke omvang" hebben en naar de mening van het bestuur van het fonds „voldoende litteraire kwaliteit". Het Fonds denkt 120 inzendingen te kunnen honoreren. Boven dien wil het een aanvullend honorarium geven voor 15 vertalingen in het Neder lands van letterkundige werken. Het Fonds heeft laten weten, dat het over toekenning of afwijzing niet wenst te discussiëren met de inzenders of andere belanghebbenden. DEN HAAG. Het ministerie van Fi nanciën deelt mee dat op 27 maart (goe de vrijdag) de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. Die dag zal voor bepaalde geldleningen niet als werkdag worden beschouwd. DEN HAAG. Het bestuur van het I adequaat tegenwicht te ontwikkelen tegen Consumenten Contact Orgaan vindt, dat de steeds groeiende stroom van gekleur- in de debatten over de begroting van het de en zelden of nooit objectieve mior- ministerie van economische zaken voor matie en vaak zelf misleidende, bedrieg- het jaar 1970 aan consumentenaangele- lijke en agressieve methoden, die bi) genheden weinig aandacht werd besteed aanbieding en verkoop worden gehan- en dat, waar dit wel geschiedde, niet vol- I teerd om de alleenstaande consument te doende duidelijkheid werd betracht. Met overreden. het oog op de openbare commissie ver- Een krachtiger steun aan de consumen- gadering op 16 maart vraagt het CCO tenorganisaties in de vorm van financiële nu in een brief voor een aantal speciale I en andere faciliteiten is noodzakelijk om punten de aandacht van de vaste com missie voor Economische Zaken. In de memorie van toelichting wordt de behoefte aan krachtige en deskundige consumentenorganisaties onderschreven, waarbij de situatie in ons land als re latief gunstig wordt gezien. De grote moeilijkheid is echter, dat de consumentenorganisaties, hoewel soms voor bepaalde activiteiten gesubsidieerd, deze situatie het hoofd te kunnen bieden. Daarnaast zal spoed moeten worden betracht met een aantal wettelijke maat regelen ter bescherming van de consu ment, waarover ten dele al SER-adviezen zijn aangevraagd of uitgebracht. Met na me wordt hierbij gedacht aan wettelijke maatregelen op het terrein van de agres sieve en unfaire verkooppraktijken, mis leidende en onjuiste reclame-uitingen een belangrijk deel van hun financiële - deze ,aatste betrekking middelen moeten putten uit de eigen be- financiële transacties als huur perkte bronnen van inkomsten. k(M)p afl£taling en persoonlijke leningen Het grootste euvel is dat het de con- en beleggingen en effectieve aandui- ADVERTENTIE Noodraad-C.D.U. (Christelijk Democratische Unie) J. A. Bomans - F. Schregardus Sr. - D. Daudey. De omzet In Wall Street was 9.56 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: industrie 772.11 4.36), sporen 173.21 1.05), nutsbedrijven 115.73 0.36). AKZO (93.40), Hoogovens (112.40), Kon. Olie 133.60 gb—134.00 (134.10), Philips 64.40—64.60 64.70), Uni lever 104.00—104.50 (103.80), KLM (129.80). Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. gisteren heden gisteren heden 25 24% Am. Motor» 9% 9% 67 65 Int. Harv. 27% 28% 291/2 28% Int. Nickel 45% 45% 24 Ta 25 Int. T. a. T. 55% 55 34 34% Kennecott 49 48% 39% 38% Radio Corp. 30% 30% 23% 24% Republic St. 35% 35% 38% 38% Royal Dutch 36% 36% 49% 43% Sears Roeb. 66% 66% 34% 34% Shell Oil 40% 41% 52% 52% Soc. Vacum. 41% 40% 333% 33% Stand Br. 52% 52% 27% 27% Stand. Oil N.J 54% 54% 28% 28% Studebaker 42% 43 23 2234 Texaco 27% 27% 34% 26% 26% Un. Aircraft 34% 71 70% Un. Corp. 9% 10 27% 27% Un. Fruit 52% 52% 20% 2034 Us. Rubber 18% 18 96% 96% Us. Steel 37% 37% 78% 77% Westingh. 66 65% 71% 70% Wool worth 34% 33% 71 7034 Ford 43 43% 27 26% K.L.M. 35 34% ADVERTENTIES vooruitgang zonder terreur lijst 3 i^A^/\/\A/\/\/\/\/|/\/\/\/\/\AAAA/\AAAA/\AAI\AAAAAAAAAAAAA/\/V\/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAA/\AAAAAAAA/\AAyV\AAAAAAAAAAAA/\AA/\AAAAAAAA/\A/\AAAAAAAA/\AAA/\AA/\AAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAA/\AJ\AAJ%A/W%AAAA (Van onze correspondent) DEN HAAG Wie goed de dagbladadvertenties van de ievensmiddelenbedry ven volgt, kan daarin de laatste jaren de steeds snellere wendbaarheid aflezen, waar over de strijdenden in de slag om de consumentengulden moeten beschikken. Er is een tjjd geweest nog maar enkele jaren geleden dat de advertenties uit voerige, strakke pryslüsten behelsden. Met vooral de nadruk op kwaliteitsaan duidingen en slechts een incidentele voordeelaanbieding. Daarna zyn in de reclame de premie-artikelen een tydje de boventoon gaan voeren ais concurrentietroef: huishoudeiyke apparaten en andere gebruiksvoorwerpen voor een aantal spaar- zegels plus bybetaling. Simon de Wit handhaaft ook nog het „grabbeltoneffect", wat blijkt uit de levendige vormgeving en het door elkaar noemen van niet bijeen behorende artikelen (bij voorbeeld koffiemelk en dames- verband). Er staan 23 aanbiedin gen in de advertentie, plus 4 aan biedingen voor zegelspaarders. Centra zet zij het in een klei nere advertentie 13 aanbiedin gen neer in een sobere, duidelijke opmaak. Albert Heijn adverteert in een he le pagina 14 artikelen. De Gruyter heeft een kleinere ad vertentie met slechts 6 artikelen. In een weer wat grotere adver tentie doet de Vivo wat men zou kunnen noemen 6 primaire (al les overheersende) en 11 neven aanbiedingen plus 2 spaarzegel- biedingen. Zoals gezegd willen de meer sobere, overzichtelijke advertenties de recla meboodschap uitdragen dat men te maken heeft met een zaak waarvan het een vanzelfsprekendheid is, dat men er voordelig zijn dagelijkse in kopen doet. Wij vinden dit streven in min of meer geslaagde vorm in de reclame van Albert Heijn, Centra, De Gruyter en Vivo. Overigens schijnt Al- bert Heijn zijn eigen formule, waar onder aanvankelijk slechts zeven aan biedingen plachten voor te komen, al thans wel wat al te rigoreus te heb ben gevonden. De grote moeilijkheid bij het doen van aanbiedingen, die niet alleen maar prijsstunts zijn, maar bovenal goedkooptesymbolen voor het adver- Bij de opkomst van de cash-and-car ry zaken veranderde de opzet weer. De winkelbedrijven beantwoordden de concurrentie-aanval met wat romme lige advertenties, waarin vooral de toon van de afprijzing sterk doorklonk. Ook het magische woord „disount" werd door sommigen op willekeurige plaatsen tussen de tekst afgedrukt. Deze „rommelige vorm" die het voordeel-element elke keer opnieuw in een eenmalige presentatie naar voren brengt, is thans in het algemeen nog wel de reclamemethode van de mees te cash-and-carry supermarkten. Maar de andere winkelbedrijven zijn in meerderheid duidelijk bezig zich er van af te keren. De nieuwste vorm, die thans in op komst is, zou men naar het groot winkelbedrijf dat er mee begon de Albert Heijn-formule kunnen noemen. Hij behelst de presentatie van prijs voordeel op een klein aantal goed gangbare artikelen, die bovenal de strekking heeft van: „zo'n goedkope zaak zijn wij nu, voor alle dingen die u dagelijks nodig hebt." Uit een willekeurig aantal adver tenties uit de afgelopen week valt het volgende af te lezen: Een cash-and-carry supermarket presenteert 69 aanbiedingen in 'n als een grabbelton opgestelde ad vertentie. Een andere cash-and-carry heeft al een wat strakkere en soberder indeling in zijn advertentie. Er staan op lange lijsten niettemin nog 40 aanbiedingen. terende bedrijf, ligt in het waarmaken van een aanbod dat zo volledig moge lijk het begrip „dagelijkse levensbe hoeften" dekt. Men kan met de prij zen van suiker of koffie stunten, en dat zijn dan ook wel dagelijkse levens behoeften, maar iedereen begrijpt dat vlees, vleeswaren, groenten en fruit nog veel meer dagelijks voorkomen in de boodschappentas van de huisvrouw. De noodzaak om deze direkte be hoefte-benadering te realiseren, heeft geleid tot een dusver' uniek initiatief binnen het vrijwillig filiaalbedrijf Vi vo. Men zat met de moeilijkheid dat, waar een grootwinkelbedrijf op risico van te lijden verlies een landelijke aanbieding kan doen, het vrijwillig fi liaalbedrijf de handicap heeft dat het niet centraal kan beslissen over het doen en laten van de zelfstandige le den. Vivo-Nederland, met 1580 aangeslo ten winkeliers, heeft binnen dit aantal ongeveer 175 supermarkten met groen ten en fruit en/of vleesafdelingen. Bij tot dusver 150 van deze supermarkten heeft de centrale organisatie begrip weten te vinden voor de noodzaak dat er landelijk moet worden gebouwd aan de bekendheid van de organisatie- naam. En wel, behalve in de „droge kruidenierswaren", met aanbiedingen voor een vaste prijs in de sectoren groenten, fruit, vlees en vleeswaren. De winkeliers die hieraan meedoen, zijn deze „dagverse waren" zelfstan dig in hun eigen plaatsen blijven in kopen, maar sinds het begin van dit jaar houden zij zich aan verkoopprij zen en aanbiedingen, die door het Cen traal Bureau een week van tevoren worden uitgezocht en gecalculeerd. En die vooral concurrerend moeten zijn. Met, als het niet anders kan, verlies voor de winkelier. Daardoor kan Vivo nu ook buiten zijn typische kruidenierswaren adver teren met aanbiedingen, net zoals de grootwinkelbedrijven. En daardoor kun nen ook elke week uiterlijk op dins dag 165.000 extra supermarkt-folders naast de 500.000 kruideniers-folders vanuit Amsterdam naar de zelf standige supers worden verzonden voor verspreiding in hun gebied. Men staat niet meer ten achter bij het grootwinkelbedrijf. Men heeft al sinds jaren zijn eigen zegelsysteem voor premie-artikelen (waaraan ont leend is de aanvankelijk letterlijke slo gan „Vivo deelt de lakens uit"). Men kan weliswaar de dagverse aanbiedin gen alleen maar doen in daarvoor in gerichte supermarkten van de combi natie, maar die beperking geldt ook voor de grootwinkelbedrijven, die ook in hun landelijke aanbiedingen boven sommige aanbiedingen hebben staan: ,,in onze supers". Dat staat wat min der negatief dan „alleen in onze su pers", maar het betekent wel hetzelf de Met dit al heeft een vrijwillig filiaal bedrijf een hele sprong verder ge maakt naar de rijen van bekende win kelnamen, temeer als men bedenkt dat Vivo pas in 1968 tot algemene lan delijke advertenties kwam. Intussen gaat de image-slag in het levensmiddelenbedrijf verder. Ver nieuwingen in de uitingen daarvan zul len ongetwijfeld voortgaan. In het kader van de noodzakelijkheid van een stringent prijsbeleid zou het nut tig zijn, wanneer duidelijke richtlijnen bestonden ten aanzien van de functione ring van de prijzenwet en de prijsbeschik- kingen voor goederen en diensten en wel met name voor de vrije beroepen, zoals onder meer artsen, tandartsen en medi sche specialisten. Ten aanzien van de plaats van de consument is het geheel van het maatschappelijk gebeuren werd het CCO-bestuur teleurgesteld door het feit dat de consumentenorganisaties als zodanig niet werden betrokken bij de be studering van de grondwetherziening. Dit immers past niet in het de laatste jaren groeiende streven om aan de consument in de samenleving meer aandacht te be steden. Het zou verheugend zijn, wanneer overleg over deze aangelegenheid alsnog mogelijk zou worden gemaakt. Met betrekking tot het mededingingsbe leid zoals dit wordt gevoerd, merkt het CCO-bestuur op dat dit met uitzonde ring van de collectieve verticale prijs- binding-voornamelijk wordt gehanteerd ten gunste van de economische zwakke producenten. Hoewel dit uiteraard uit so ciaal oogpunt aanvaardbaar kan zijn. meent het CCO dat het mededingingsbe leid meer dan tot nu toe ook zal moeten worden gericht op de bescherming van de consument. Het zou daarom aanbeve ling verdienen in de wet op de econo mische mededinging op eigen initiatief te laten handelen, dit uiteraard binnen het door die wet bepaalde kader. In dit raam past tevens de dringende wenselijkheid op zo kort mogelijke termijn te besluiten tot openbaarmaking van het kartelregis- ter, een besluit waarmee het consumen tenbelang bijzonder zou zijn gediend. DEN HAAG. De ministers Polak (Justitie) en Beernink (Binnenlandse Za ken) hebben de Tweede Kamer meege- I deeld geen aanleiding te hebben om een onderzoek in te stellen naar de actie van „Dolle Mina's, waarbij in Amsterdam aan scholieren condooms werden uitgereikt. De beide bewindslieden zeggen in antwoord op schriftelijke vragen hier over dat dergelijke gedragingen niet langer onder het bereik van de strafwet vallen. Het uitspreken van afkeuring over deze actie, waarom was verzocht. behoort naar de mening van de beide ministers niet tot hun taak. In de vragen had het (Onafhankelijk) Kamerlid Kro- I nenburg voorts ook aangedrongen op het treffen van maatregelen, om de zijns in ziens zedeloze acties te voorkomen. De ministers zeggen, dat preventieve maat- I regelen niet mogelijk zijn. UTRECHT. Het rapport van de com- missie-Vos over de premiedruk in de so ciale verzekering kan naar het oordeel van het Nederlands Verbond van Vak- verenigingen een bijdrage vormen tot de discussies die elders aan de gang zijn. De kwaliteit van het rapport valt het j NVV evenwel tegen. Het NW merkt in een commentaar in het blad „De Vakbeweging" op, dat een indeling van de ziektekosten in een wet telijk verplicht deel en een vrijwillig restpakket niet alleen de lastenverdeling raakt ,maar ook de positie van de mede werkers. Aan de positie van de mede werkers is de commissie-Vos voorbijge gaan omdat die niet onder haar opdracht viel. Het NVV vindt het weinig zinvol, een zo ingewikkeld vraagstuk als de ziek tekostenverzekering eenzijdig vanuit de lastenverdeling te benaderen. Het meent, dat een commissie, die niet alle aspecten van de zaak in haar oordeelsvorming kan betrekken zich van oordeelsvorming moet onthouden Over het voorstel van de commissie, de premies voor AOW, AWW en AWBZ voor ongehuwden van veertig jaar en ouder met twintig percent te verminde ren .zegt het NW, dat de commissie ook op dit punt zich te weinig heeft bezig gehouden met de premiegrondslagen voor de sociale verzekering in het algemeen en met het verband tussen financiering en aanspraken. Merkwaardig noemt het NW het, dat de commissie enerzijds voorstelt ,de toerekening van het risico in de werknemersverzekeringen, met name ziektewet en wachtgeldverzekering, op te heffen en dat zij dit beginsel ten aanzien van de ongehuwden in de volks verzekeringen toch weer enigermate in troduceert.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11