In hockeyselectie teruggekeerde Tippy" de Lanoy Meijer: „Ik heb geleerd een zelfdiscipline op te geweldige brengen" i RUDI ALTIG SPRINTTE NAAR EERSTE RITZEGE Streekderby voor Haarlem tegen Telstar wacht in wedstrijd van de Groningen waarheid Ruim duizend agenten in touw bij Juventus- Cagliari Van Bracht na twee dagen sterk favoriet Ebben tweede in Dortmund DE ELFSTEDELINC m dJt. Vijf Nederlanders bij voorste tien Marijke Schaar plaatste zich in halve finales Voorverkoop liep uit de hand Om driebandentitel Zeven meldingen met dertien goed 13 mMt WÊÊïmM JU ZATERDAG 14 MAART 1970 99 - h(É DOOR DICK BRUYNE STEYN sis Befog Wootje UfecWtmaar 'Jzeren Willem em Gerrit Sjoelte ue%)££ (Van onze sportredactie) AERDENHOUT De ambities van 47-voudig hockeyinternational „Tip- pij" De Lanoy Meijer hebben ook hun keerzijden. Van één van die keer zijden werd merkwaardigerwijs het Nederlands hockeyelftal, waarvoor hij zich altijd zo consciëntieus voor bereidt en waarin hjj reeds op 17- jarige leeftijd (als jongste Nederlan der aller tijden) al begaafd opereer de, de dupe. De Lanoy Meijer kon zich niet aan zijn verplichtingen ont trekken. Hij zou en moest eerst zijn cavalerie-officiersopleiding als pelo tonscommandant bij het 102e verken ningsbataljon voltooien. Het had tot direct gevolg dat de Nederlandse hockeyselectie zonder de BMHC- speler naar India vertrok waar het in het internationale toernooi in Bombay verrassend op de tweede plaats achter West-Duitsland ein digde. Verrassend ook voor De Lanoy Meier (pas terug van een militaire oefening in West-Duitsland), die concludeert: „Het heeft me nogal aangenaam verrast. Ik wist van bepaalde spelers dat de sfeer in de ploeg niet best was. Zonder dat er nu direct van ruzie sprake was, waren sommigen het gewoon niet eens met de coaching". Het Nederlands elftal was inderdaad nauwelijks op vaderlandse bodem terug gekeerd of Kruize voelde zich geroepen definitief te vertrekken. De Lanoy Meijer analyseert: „Een coach moet personali ty hebben. Dat had Bromberg. Dat had v.- -r WIELRENNEN. De Oostduitser Huster heeft de derde etappe van de Ronde van Algerije, een rit over 95 kilometer, van Bejala naar Djidjelli gewonnen. Op de tweede en derde plaats eindigden de Po len Czechoslowski en Hanusik. Deze ren ners hadden een achterstand op de win naar van twee seconden. Kruize niet". Het was dus een mentale kwestie en geen speltechnische. De La noy Meijer illustreert dit met het vol gende voorbeeld: „In feite spelen wij veel moderner hockey dan een land als India. Die tweede plaats in Bombay heeft dat trouwens wel bewezen dacht ik. India speelt constant hetzelfde stramien. Het valt over rechts aan. Via de rechtshalf, de rechtbuiten naar de rechtsbinnen. Het is prachtig om te zien, maar het werkt vertragend. Ondanks hun geweldige tech niek (vooral op loop- en omspeelgebied) konden onze binnenspelers rustig terug komen om hun aanvallen te ontregelen". Ondanks het feit dat Nederland de laatste jaren echt wel moderner is gaan spelen, werken de fluctuaties van het leidende kader (Kruizes taak is inmid dels gedeeltelijk overgenomen door Schnitger, terwijl Cees Tania zich naast de conditietraining ook met tactische trai ning bezig houdt) bepaald ongunstig vol gens De Lanoy Meijer Moderner spelen betekent echter niet beter spelen, alhoe- wel de terugkeer van De Lanoy Meijer (Bromberg kwalificeerde hem tenslotte eens als één van de beste spelers van Nederland) in de nationale selectie wel licht al een versterking op zich betekent. Hard nodig indien men bedenkt dat het Nederlands hockeyelftal zich zonder een specifiek gericht programma en zonder een full-time coach moet voorbereiden op München 1972. De Lanoy Meijer stelt: „Als ik in no vember uit militaire dienst kom, ga ik echt weer harder trainen. Ik oefen nu dinsdags en donderdags. Naar mijn ge voel veel te weinig". Hij voegt hier ech ter als resctrictie aan toe: „Als ik in november een baan krijg, waarmee het hockey moeilijk valt te combineren, dan kies ik voor mijn baan". Het Is de eeuwige vicieuze cirkel bij het vaderlandse hockey waarin ook de 27-jarige meester in de rechten De La noy Meijer zich bevindt. Hij neemt ver volgens het sterke West-Duitsland dat zich zo langzamerhand tot het sterkste hockeyland ter wereld begint te ontwik kelen als voorbeeld: „Daar heeft het hockey een professioneel tintje. Daar is het ook mogelijk dat internationals een goede baan krijgen, omdat ze toevallig goed kunnen hockeyen". In Nederland is dit nog niet mogelijk en daarom nemen talentvolle hockeyers zo vaak zonder meer afscheid van de top Een flagrant verschil met andere top sporters, want zo ziet De Lanoy Meijer zich. De man die met het nationale team met een vijfde plaats juist buiten de prij zen viel legt uit: „Als ik voor mijzelf naga, dat ik „voordat ik naar Mexico ging, een jaar niet gerookt en gedronken heb, dan zie ik mezelf als topsporter. Als ik de testen die wij hebben ondergaan in aanmerking neem, als ik het uitgebalan ceerde voedsel dat wij moesten eten be- kijk, als ik de medische begeleiding in calculeer, dan betekent dat voor mij dat wij topsport bedrijven. Als ik van Hans Kraay hoorde, dat de meesten van ons een betere conditie hadden dan sommige spelers van Feijenoord, dan beschouw ik mezelf als topsporter". Ondanks dit alles is het niet moeilijk voor hem om als de nood aan de man komt neen te zeggen tegen zijn hockey sport. Heeft het dan allemaal wel zin ge had? De Lanoy Meijer: „Voor mij wel geloof ik. Door het internationale con tact vooral met India en Pakistan ben ik mentaal gehard. Ik heb ook ge leerd een geweldige zelfdiscipline op te brengen. Het is niet moeilijk om daar on der moordende omstandigheden één of twee wedstrijden te spelen. Wel om het vijf of zes wedstrijden vol te houden. Er waren spelers die onmiddellijk na een wedstrijd in India koude Coca Cola of Seven Up dronken. Het had soms ook tot gevolg dat ze een paar wedstrijden afgeknapt waren en niet meer konden spelen. Ik dronk altijd na een wedstrijd warme thee. Op die manier probeerde ik het te ondervangen". De man die via Hilversum en Laren bij BMHC terecht kwam vindt dat men met gerichte trainingen (De Lanoy Meijer: hockey is geen gezelligheidsspelletje meer") al veel kan bereiken. Dit moet al beginnen bij de clubs. Bovendien zou de top breder moeten worden. Dit kan ondermeer door intensiever contact tus sen de topclubs volgens hem. Als er problemen zijn dan moet er wor den gepraat. Dat kan met hockeyers. De Lanoy Meijer: „De meeste hockeyers hebben een bepaalde ontwikkeling. De problemen zijn vaak snel opgelost om de eenvoudige reden, dat men goed contact met elkaar heeft". Hij denkt ook terug aan zijn periode bij Laren: „Er was ieder jaar achter eenvolgens een hockey- en een voetbal wedstrijd tussen de hockeyafdeling en de voetbalafdeling van Laren. De winstmar ges werden dan van elkaar afgetrokken en wie de voordeligste score had was win naar. Het was meestal het hockeyelftal. We verloren weliswaar met voetbal, Maar we speelden slimmer. Als we aan de bal waren dan probeerden we de zaak tactisch te bekijken. Dat lukte meestal aardig". -4„ Op dertig kilometer van de finish in de vijfde etappe van ParijsNice, waag den de Nederlanders Zoetemelk (rechts) en Van Vianen (tweede van rechts) hun kans. Met de Belgen Huysmans en Druyere ontsnapten zij uit het peloton, dat hen echter voor de eindstreep weer inhaalde. PLAN DE CUQUES. Eddy Merckx, leider in de etappewedstrijd Parijs-Nice, heeft het gisteren niet gemakkelijk gehad. De donkere Belg kon zich tot op vijftien kliometer voor de finish in het plaatsje Plan de Cuques bij Marseille zonder moei te handhaven. Zelfs had de witte-truidra- ger nog een vermetele ontsnappingspoging ondernomen, die echter snel werd ge smoord. Na 205 kilometer sloeg het noodlot echter toe. Merckx raakte met onder meer Rey- broeck, Basso en Letort betrokken bij een massale valpartij. De Belg klaagde over hevige pijn in de rug, waarschijnlijk het gevolg van de onzachte aanraking door een pedaal. Een groep van ongeveer dertig renners streed in Plan de Cuques om de ritover- winning. In een felle eindsprint wist de Westduitse oud-wereldkampioen Rudi Al- tig de eerste plaats voor zich op te eisen. Jan Janssen werd vierde en Gerben Kar stens zesde. Bij de eerste tien renners be vonden zich maar liefst vijf Nederlanders. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Altig (Wdl.) de 220 km. in 5.54,54; 2. Gui- mard (Fra) z.t.; 3. Reybroeck (Bel.); 4. Jan Janssen (Ned.); 5. Hoban (GBr.); 6. Kar stens (Ned.); 7. Pijnen (Ned.); 8. Van der Vleuten (Ned.); 9. Vianen (Ned.); 10. B. Guyot (Fr.) allen dezelfde tijd als de win naar; 20. Duyndam (Ned.) z.t.; 95. Dubois (Ned.) 5.57,19; 96. Zoetemelk (Ned.) z.t, 99. Holst (Ned.) 6.03,54. (De overige Ne derlanders finishten in de grote groep met de tijd van 5.56,01). Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel.) (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND. Barry Hughes oordeelt het voor AZ beter om zich in de streekderby niet te laten misleiden door de gedachte, dat de publiciteit rond hem en zijn elftal wel eens een negatieve invloed op zijn equipe zou kunnen heb ben. „Je loopt", aldus Hughes, „natuur lijk wel de kans dat AZ er tegen Haar lem, de club met die zogenoemde goede trainer, extra geprikkeld tegenaan gaat." Voor Telstar verlopen de zaken bijzon der ongunstig. Het kreeg niet alleen een harde dreun te incasseren tegen het Am sterdamse DWS, maar het wordt in Gro ningen geconfronteerd met een imposant herstellend (overwinningen tegen AZ en Feijenoord) GVAV. RCH kan in het Heemsteedse Sport park revanche nemen voor de indertijd geleden 1-0 nederlaag tegen De Vole- wijekers, terwijl een op twee plaatsen gewijzigd EDO gastheer is van Gooiland. Hughes ziet geen enkele reden om zijn elftal, dat tegen Ajax uitstekend voetbal de, te wijzigen. Haarlem: Paternotte; Wentink, Peijs, De Haan, Koopman; Fransz, Burgers en Van Sloten; Lefering, Hoeben, Couperus. Bij AZ bestaat de kans dat Schroder (vaste doelverdediger van het vorige sei zoen) de plaats inneemt van Vooys. Voorts is het niet uitgesloten dat Siem Tijm bij de Alkmaarders zijn rentree maakt. De vermoedelijke opstelling van AZ (Robert Heinz maakt pas morgen zijn definitieve opstelling bekend) luidt: AZ: Schroder; Visser, Kabel, Van Veen, Vonk; Dekker, Van Wijk (Stapper), Twisk, De Jager, Liberda en Vredenburg. Telstar-trainer Rab tilt niet zo zwaar aan de misstap bij DWS. Rab: „Dat drukt niet zo zwaar op mij. Ik ben er vast van overtuigd dat de wedstrijd tegen DWS het gevolg is geweest van een black-out". Projecteert vervolgens het herstel van de Groningers op Telstar. „Ik geloof dat GVAV momenteel net zo'n periode door maakt als wij hebben gehad. Ze zitten momenteel in de lift, maar dat is ook met ons het geval geweest. Er zal zondag iets moeten gebeuren. Ik kan echter verzeke ren dat die gedachte net zo fel bij de jongens leeft als bij mij." De (vermoe delijke) opstelling van Telstar: Van der Meeren; De Vries, Zwaan, Verschoor en Van Essen; Kort; Theunissen, Van Eg- mond, Bond, Beek, Stanic. Als wisselspelers fungeren: Van Bergen (reserve-doelman), Van der Lugt, De Wit en Clement. Het lijkt allesbehalve onwaarschijnlijk dat GVAV na het opzienbarende 1-0 re sultaat in de Kuip het elftal voor de strijd met de Velsenaren zal wijzigingen. Dat betekent: Van Leeuwen; Koeman, Schipper, Cornelis en Van Vlierden; Roossien, Hovenkamp en Oosterwold; Fritsen, Jensen en Elmers, die donder dagavond tegen Feijenoord na zijn op gelopen blessure tegen Haarlem, zijn ren tree maakte. RCH sloeg tegen Vitesse nogal ver rassend toe. Dat was in Arnhem. In Heemstede is het elftal vaak zonodig nog baloriger. De Volewijckers-trainer Van Veen: „RCH speelt voor de tegenstander moeilijk voetbal. Daar komt nog bij dat ze op eigen terrein moeilijk zijn te ver slaan. Het is een elftal met inhoud, dat over enkele bijzonder gevaarlijke voet bailers beschikt." Gewoontegetrouw geeft ook Van Veen zijn opstelling niet voor morgen prijs. Bij RCH is Wijers buiten het elftal ge laten. Neeskens, die weer in de achterste linie opereert, neemt zijn plaats in. RCH Bes; Driesen, Van Eijden, Neeskens, Croes; Severijnse, Koster en Smit; Ka- moen, Van den Berg en Meijer. Voor EDO valt er deze competitie nog maar weinig eer te behalen. Ook niet voor trainer Kistemaker die vertelt: „Er resteren nog elf wedstrijden. Ik ga mij nu al bezighouden met de opbouw van het elftal voor het volgend seizoen. Daarom geef ik deze wedstrijd twee jongeren, Laan en Gruijters opnieuw een kans. De oudere kern heeft voor mij een beetje afgedaan". Het heeft tot gevolg dat Van der Putten (nog niet zo oud) en Koek buiten het elftal zijn gelaten. EDO: Oos terbaan; Laan, Gruijters, Nijssen en Kos ter; Van Haalem, Breeuwer en Kroons berg; Bosdijk, Van Polanen en Van der Lubbe. Gooiland: Marisa-Vljevic; Schouten, Jansen, Coster en Brouwer; Riechelmann, Hogendrik en Sulsle;, Behm, Samardzic en Westbroek. 26.00,26; 2. Reybroeck (Bel.) 26.01,01; 3. Guimard (Fra.) 26.01,06; 4. Dancelli (Ita) 26.01,11; 5. Janssen (Ned.) z.t.; 6. Aimar (Fra.); 7. Karstens (Ned.); 8. Pingeon (Fra); 9. Raymond (Fra); 10. Vianen (Ned.); 30. Pijnen Ned.; 32. Duyndam (Ned.); 34. Van der Vleuten (Ned.); 41. Zoetemelk (Ned.); 42. Krekels (Ned.); 43. Van Katwijk (Ned.); 48. Rentmeester (Ned.); 51. Ottenbros (Ned.); 68. Dolman (Ned.); 81. Steevens (Ned.); 85. Harry Jansen (Ned.); 95. Dubois (Ned.); 96. Bukacki (Ned.); 101. Hoist (Ned.); 102. Frijters (Ned.). MENTON Marjjke Schaar-Jansen heeft zich gisteren tijdens het tennistoer nooi in Menton geplaatst voor de halve finales dames-enkelspel door een zege op de Amerikaanse Pamela Austin. De uit slag was 63 en 63. In de halve eind strijden ontmoet Marijke Schaar de onge plaatste Engelse Corinne Molesworth, die de Australische speelster Lexy Crooke uit schakelde: 62 6—0. Minder gelukkig was Trudy Walhof- Groenman. Zij moest haar meerdere er kennen in de Frangaise Gail Chanfreau. De Nederlandse kon slechts twee games op haar naam brengen: 16 16. Bij de heren deden zich in het enkelspel geen verrassingen voor. Manuel Orantes (Spa), Patrick Dominguez (Fra), George Goven (Fra) en Geza Varga (Hon) plaats ten zich voor de halve finales. Jan Hordijk en Peter Soeters zorgden voor een verrassing door het als tweede geplaatste herendubbel Manuel Orantes/ Uriel Oquendo in de derde ronde uit te schakelen. Het Nederlandse duo bleef met twee keer 64 aan de winnende hand. Later verloor de Nederlanders met 63, 26, 26 van Dent/Kuhlmey. Stanley Franken en Peter Vaarties moesten in twee sets, 36 16, hun meerderen erkennen in de Amerikaanse combinatie Lew Grinan/ Lucian Sulloway- Marijke Schaar-Jansen bereikte naast de halve finales enkelspel ook de halve eind strijden damesdubbel. Met Trudy Walhof- Groenman had Marijke Schaar weinig moeite met het Canadees/Mexicaanse duo Andree Martin en Olga Montano: 61 61. TURIJN Juventus en Cagliari spelen morgen de waarschijnlijk be slissende wedstrijd voor het Italiaan se voetbalkampioenschap. Cagliari is na 23 wedstrijden lijstaanvoerder met twee punten voorsprong op Juventus. De belangstelling voor deze topper in het Turijnse „Communale" stadion is enorm. Reeds weken tevoren waren de 71.000 plaatsen uitverkocht, de Italiaan se televisiemaatschappij RAI zal voor het eerst in de geschiedenis een com petitiewedstrijd van de eerste tot de laatste minuut uitzenden. Desondanks zijn de prijzen van de plaatsen op de zwarte markt hoger dan ooit te voren. In Turijn wilde men vrijdag tussen de 40.000 (230 gulden) en 60.000 (350 gul den) lires betalen voor een zitplaats. Ten tijde van de voorverkoop was het verkeer in verschillende wijken van Turijn volledig lamgelegd door honder den meters lange rijen bij de verkoop punten. Talrijke mensen die in de rij stonden vielen flauw, de politie moest ingrijpen bij relletjes en enkele tien tallen Turijners werden gearresteerd. Morgen zal de politie meer dan 1000 agenten inzetten om moeilijkheden in en rond het stedelijke stadion van Tu rijn te voorkomen. Zich aanpassend bij de enorm hoge prijzen die de kaarten op de zwarte markt halen er wordt geschat dat ongeveer 12.000 toegangsbewijzen in handen van zwarthandelaars zijn te rechtgekomen heeft het bestuur van Juventus zijn spelers bij winst een vor stelijke premie beloofd, namelijk 1.500.000 lires per speler, dat is bijna 9-000 gulden. WIELRENNEN. De Belg Daniël Verplan- ke heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Algerije voor amateurs gewonnen. Hij legde de 170 km van Bis kra naar Bou Saada af in 4 uur en 15 min. Tweede werd de pool Jan Magiera en derde diens landgenoot Ryszard Kur kowski. Verplanke won de sprint van een groep van 23 renners, onder wie de leider in het algemeen klassement de Oostduitser Axel Peschel. De beste Ne derlander was Van Stralen (9e). TIBURG De kopgroep die in de derde ronde van de strijd om de nationale drie bandentitel was ontstaan bleek nog lang niet definitief. AI in zijn 4e partij moest Diest Brosens weer afhaken door een nederlaag teben Hennie de Ruyter, die daardoor zijn laatste kans nog in eigen hand hield. Het duel tussen deze twee Brabantse kemphanen stond op zeer hoog peil en ging tot de helft gelijk op: 31-27 voor Brosens in 25 beurten. Toen scoorde Hennie de Ruyter in vijf beurten liefst zestien caramboles en liet de hiermee verworven voorsprong niet meer glippen. Brosens verloor met een moyenne van 1.104. Geen fout maakte Bert Teegelaar te gen Van Aart, die in het begin ver ach ter raakte, toen met series van vijf, zes en vier gelijk kwam, maar tenslotte toch nog ruim verloor: 50-60 in 77 beurten. Boven Teegelaar nestelde zich de 22- jarige Van Bracht, die oud-kampioen Herman Popeyus een gevoelige neder laag toebracht: 60-35 in 49 beurten. Geen moment was de zege van de jon ge Brabander in gevaar en toen hij mid den in de partij series van 8,4 en 6 pro duceerde werd Popeyus tot een figurant gedegradeerd. Van Bracht schroefde zijn moyenne op tot 0.974,het hoogste van de acht deelnemers. Hij is dan ook na twee dagen de uitgesproken favoriet, vooral omdat clubgenoot Soeterboek Doggen de tweede nederlaag bezorgde: 60-55 in 76 beurten. De titelhouder raakte daardoor niet alleen twee punten achter op Van Bracht, maar zag ook zijn gemiddelde bedenkelijk dalen: 0.865. De uitslagen van de derde ronde: Brosens Van Aart Popeyus Doggen De Ruyter Teegelaar Van Bracht Soeterbeek Vierde ronde Van Aart Teegelaar Brosens De Ruyter Doggen Soeterboek Van Bracht Popeyus Stand na twee hoogste serie, alge: 1. Van Bracht 2. Teegelaar 3. De Ruyter 4. Brosens 5. Doggen 6. Soeterbeek 7. Popeyus 8. Van Aart DEN HAAG De cijfers van sporttoto 31 van het afgelopen weekeinde zijn: Deelnemers: 774.488 Inleg: 1.675.458,90 Prijzenbedrag 754.956,50 Eerste en derde prijs 226.186,95 Tweede en extra prijs 150.791, 30 Meldingen: Eerste prijs: 7 uitkeringen 32.312,40 Tweede prijs: 366 uitkeringen 412,00 Derde prijs: 4065 uitkeringen: 55,60 Extra prijs: 1301 uitkeringen: 115,90 DORTMUND Anton Ebben is gister avond in de Westfalenhalle te Dortmund na barrage als tweede geëindigd in het springconcours om de Grote Prijs van de Bondsrepubliek. Tienduizend toeschou wers zagen de Italiaan Gualtiero Castel- lini met Fidux zegevieren. Hij bleef fout loos en kwam rond in 46,3 sec. Ebben liep ook geen strafpunten op, maar was met Kairouan iets trager: 47,8 sec. De uitslag was (lengte parcours in de barrage 330 meter, zeven hindernissen, negen sprongen): 1. Gualtiero Castellini (It.) met Fidux 0 fouten en 46,3 sec.; 2. Anton Ebben (Ned.) met Kairouan 0- 47,8; 3. Janet Smith (GB) met Saila 4- 43,9; 4. Bernd Kuwertz (Wdl.) met Fer- rara 4-44.4; 5. Harvey Smith (GB) met O'Malley 8-42,5; 6. Hermann Schridde (Wdl.) met Heureka 8-44,3. 60 60 7 1,000 42 60 5 0,700 38 46 5 0,826 60 46 9 1,304 53 64 7 0,829 60 64 5 0,937 60 65 5 0,923 57 65 7 0,876 50 77 6 0.649 60 77 6 0.779 53 48 6 1.109 60 48 7 1.250 55 76 6 0.723 60 76 7 0.789 60 49 8 1.224 35 49 3 0.714 dagen: (resp.: punten, neen gemiddelde) 6 8 0.974 6 6 0.773 4 9 0.966 4 11 0.927 4 9 0.865 4 7 0.796 2 7 0.836 2 7 0.704 ALGEMEEN. Tijdens de jaarvergade ring van de dovensportbond te Utrecht werd de zwemmer Frans Peters tot sportman van het jaar van de bond uitgeroepen. Hij was de enige Nederland se deelnemer, die bij de dovenolympiade in Belgrado eremetaal veroverde, name lijk de bronzen medaille op de 400 meter wisselslag persoonlijk. kVMCP WëMAKEM ER 'M MOOI SPRIMTJEV/ VAM. WE 2UI.LEW ER EEPl'JK OM PiJDÊNl OW MAM WA6 Ldlio- MEM ri 1 KM \JbOB DE PiMlSH MAKEM RICH GEREED, Voor E/kJDSPüszT v.v.v AIS/* Mou wes SPURT TrêIK Af0OEGSO AIS IK NOU WS& GPUprr, trek ik die TWêê AMOÊPênJ AMPécém .v.v.v.v.v.v.y.v.v.v A'.v ikjutu/iuW"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13