IJmuider Courant MILJONAIRSDORP BLOEMENDAAL WIL GEEN INVASIE VAN AMSTERDAMMERS Wij doen voel iets voor topmensen van elders die een huis maar dat gebeurt dan uitermate correct -. Wethouder mr. J. A. Snijders ALS ENIGE EIS stelde de mi nister, dat het dan moest gaan om „agglomeraties van enige omvang". De winst daarvan was dat er nu in ieder geval binnen zo'n agglome ratie vrij kan worden verhuisd. Tenminste, als er sprake is van „economische binding". Met andere woorden: je mag pas in zo'n agglo meratie-gemeente gaan wonen, als je ook werkt in het gebied waar voor die onderlinge afspraken gel den. Hoe zo'n agglomeratie er voor deze regeling komt uit te zien, kan de minister in feite niets schelen, is nu gebleken. Wie dwarsligger wil zijn, moet zijn eigen zaken maar zien op te knappen. In opspraak Werkgelegenheid Bloemendaal is een recreatie-gemeente, aie veel miljonairs in zijn dreven doet, maar waar slechts beperkt mag worden gebouwd voor de mensen, die het hardst om een huis verlegen zitten. - IN DE GEMEENTEN in het ge bied van de Rijnmond en dat van de Haagse agglomeratie zullen de oude bepalingen voor toewijzing van woonruimte voorlopig nog van kracht blijven. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. W. F. Schut, heeft die gemeenten tot 1 november de tijd gegeven om hun bepalingen aan zijn nieuwe voorschriften aan te passen. In beide agglomeraties is overleg tussen de gemeentebestu ren gaande om te komen tot een beleid voor hun agglomeratie. Tot die regio's behoren ongetwij feld gemeenten, die hebben deelge nomen aan het onderzoek over de gevolgen van de richtlijnen van mi nister Schut. Meer dan dertig gemeenten uit de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht boven de 20.000 inwoners willen géén vrije vestiging, zo is als onderzoekgegeven gemeld. Ze willen óók niet dat vergunning wordt gegeven aan mensen, die een leegstaand huis willen betrekken, waarvan ze eigenaar zijn. Dan krij gen jongelui nog minder kans op een bestaand huis, de enige moge lijkheid voor betaalbare huisvesting die de minst-draagkrachtigen heb ben. Deze protesten betekenen dat het beleid-Schut, ondanks de steun van de Kamermeerderheid, wordt afgewezen. en maar 6 percent is bereid nog meer te betalen. Buiten die gezinnen zoeken nog 140 alleenstaanden woongelegen heid. Dat zijn merendeels verpleegsters en onderwijzeressen DRS. KRAETZER: „Daarom gaan wij het sinds 1 maart nauwelijks an ders doen, ondanks de nieuwe richtlij nen. Wij kunnen de man van buiten nu eenmaal niet opvangen. Daarom mag hij bij bij ons niet kopen, tenzij de Bloemendalers zo'n pand weigeren. Dat doen alle gemeenten waarmee wij samenwerken. Dat zijn Haarlem, Zand- voort, Heemstede, Spaarnwoude en Haarlemmerliede Velsen doet niet mee omdat het met Beverwijk en Heemskerk een aparte agglomeratie vormt en Bennebroek is afgevallen, omdat het zelf ontheffing heeft ge vraagd. Daar willen ze de goedkope huurhuizen voor de eigen mensen vast houden". Gepensioneerden mogen zich bij de huidige stand van zaken in deze agglo meratie vestigen, ook al zijn ze niet produktief, zo blijkt intussen uit een raadsvoorstel van Haarlem. Maar Bloe- mendaal voelt daar in feite niets voor. HET IS EEN heel gtioe van op- en doorschuiven", zegt de Bloemendaal- se chef huisvesting. „Dat vraagt een grote mate van inventiviteit. Je moet relaties hebben bij allerlei instanties en ook onder de makelaars Ik heb de tijd nog meegemaakt dat het hier he lemaal gesloten was. Doordat we in wij dere kring zijn gaan werken, hebben we er bij gewonnen. Ook de makelaars trouwens. Die aunnen nu onder 200.000 man kopers zoeken Toch zouden wij een overloop over het Noordzeekanaal moeten hebben. Maar daar heeft de pro vincie amper iets aan gedaan. Er zou een satellietstad moeten zijn Heerhu- gowaard kan het het alleen niet opvan gen. In die ussentijd zitten wij hier in het verdomhoekje. Je hebt er geen idee van wat er niet allemaal over ie gezegd wordt. Daar trekken wij ons overigens niets van aan. We gaan door zoals wij vinden dat het moet" JOHN BINDELS WONEN WAAR JE WILT. Daaraan dacht Nederland, toen minister Schut en kele maanden terug de vrijheid leek te dienen met het wijzigen van de spelregels. Per 1 maart zouden alle gemeenten zonder vrije huren hun huisvestingsbeleid aan zijn richtlijnen moeten hebben aangepast. Doel was: ophouden met de papier winkel, een eind maken aan de irritatie en het voorkomen van ambtenarij. Wat is ervan terecht gekomen? Minder dan de minister er misschien zelf van heeft verwacht. In de randstad wordt ruim gebruik gemaakt van de „ontsnappingsmoge lijkheden", Die had de bewindsman in zijn maatregelen ingebouwd, om niet voor ondoordacht of onredelijk te worden versleten. Want alle regels afschaffen, zou in het dichtstbevolkte gebied van ons land niets minder dan een chaos hebben betekend. Nu dat niet is gebeurd, hebben de gemeenten tegenspel kunnen bieden. Ze hebben onder elkaar afspraken gemaakt, die als afweer middel tegen ongewenste „invasies" kunnen worden gehanteerd. De minister, die het liefst van dit soort apartheidspolitiek zou worden verlost, heeft dat goed moeten vinden. N x wv „va V-W"' 8 DE VRIJE KEUZE is dus sterk be grensd. Dat doen we niet om te „dis crimineren" maar om onze eigen mensen niet in de kou te laten staan, lichtten enkele gemeenten toe. Al ja renlang krijgen ze verwijten te incas seren, die gaan in de richting van een doelbewuste selectie. Bloemendaal, de- gemeente die zoveel miljonairs in z'n dreven doet, wil daar niet op aange keken worden. Het weigert zich uit drukkelijk te laten afschilderen als boosdoener van nationale klasse. Door recente uitlatingen van makelaarszij de is deze gemeente opnieuw in op spraak gekomen. COMMENTAAR van het raadhuis: „Daar is geen enkele reden voor. Ze ker, wij doen wel veel transacties. Als Shell of Hoogovens ons vragen of wij enkele topmensen kunnen hebben, dan doen wij wat we kunnen. Maar onze eigen woningzoekenden gaan al tijd voor. Wat voor transacties we ook doen, ze verlopen allemaal even cor rect. Er is geen Bloemendaler die daar nadeel van ondervindt." WETHOUDER mr. J. A. Snijders van Volkshuisvesting heeft er behoefte aan wat recht te zetten. „Zelfs de ma kelaars verdenken ons van onwil. Ze beweerden dat wij geen moeite deden om meer mensen te helpen. Ik begrijp niet dat die mensen niet beter geïn formeerd zijn. Want aan ons ligt het helemaal niet. Wij worden planolo gisch van hogerhand geregeerd. Dat is de werkelijke reden. Omdat wij zo lang moeten wachten op de streek- en wegenplannen, zijn wij niet in strat te bouwen waar wij dat graag zouden willen. Wij hebben enkele bestem mingsplannen klaar Maar we kunnen ze gewoon niet uitvoeren, omdat ze in het provinciehuis nog geen beslissing hebben genomen. Bloemendaal is niet selectief of discriminerend. We zijn zo'n veertig tot vijftig huizen bouwen. Maar dan moet het nog premiebouw worden tegen huurprijzen van ƒ300,- per maand. Woningwetbouw was daar niet mogelijk, omdat geen aannemer in zo'n klein project geïnteresseerd is. Als we alles mochten uitvoeren dan kwamen er in het plan Bovenweg nog 50 tot 70 huizen bij De gemeente zou graag willen dat daar patio-woningen kwamen. Ze vindt dat dit type beter past bij de bestaande bebouwing in het hart van Aerdenhout. Aan de Kenne- merweg worden het inplaats van 80 tot 100 flats ten hoogste 45. In Vogelenzang blijft er van ons eerste plan maar wei nig over. Rondom de kerk hadden wel 300 huizen gedacht. Dat zullen nu niet meer dan vijftien bejaarden- en twintig eengezinswoningen zijn". ER ZIJN NOG zo'n 700 woningzoe kenden in Bloemendaal. Dat zijn ge deeltelijk inwoners en gedeeltelijk men sen die in de gemeente werken. Vooral op die laatste groep verkijkt de bui tenstaander zich wel eens, vindt de heer Kraetzer. „We hebben hier een ziekenhuis, een groot waterleidingbedrijf en het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord- Holland. Bovendien zijn hier veel scho len. Dan zpn er nog het marinehos pitaal en het sportopleidingsinstituut CIOS. De werkgelegenheid is veel uitgebreider dan men wel eens denkt. Er zijn enkele duizenden ambtenaren in Bloemendaal. Voor onze gemeente heeft die economische binding dus wel inhoud". „De gemeente heeft de schijn van welvaart op huisvestingsgebied. Maar in feite is er veel misère. Wij hebben geen nieuwe huizen te bieden tegen be taalbare prijzen. Daarom vertrekken hier veel jongeren. De bevolking loopt terug. Vorig jaar was er een vertrek- overschot van 298. Het inwonertal daal de tot 19.345. Er doet zich een merk bare veroudering voor. Daarover ma ken wij ons zorgen". WETHOUDER Snijders: „Wij sabo teren de zaak niet. Alleen vonden wij het nodig om gebruik te maken van artikel één sub F in de regeling- Schut. Dat is: het handhaven van de economische binding voor de aggloi e- ratie. Daarover is gepraat in het In- tergemeentelij k Samen werkingsorga an Kennemerland. Want wat zou er ge beuren als wij de deur open zetten? Dan zou de kleine man aan het kort ste eind trekken. Dat willen wij niet. En Haarlem of Heemstede evenmin. Als er een huurhuis vrijkomt, dan ver koopt de eigenaar dat vaak. Heeft een Bloemendaler daar geen belangstelling voor, dan moeten we er wel een an der in laten. Maar liberaliseren, nee. Dan zouden we hier een invasie van Amsterdammers krijgen!" ER IS IN Bloemendaal een grote behoefte aan goedkope woningen. Van de ingeschreven gezinnen en echtpa ren (551) zoekt 40 percent een huis met 'n maximale huur van 120 per maand 54 percent wil tot 275 per maand gaan wel een gemeente van een bepaalde allure. Bovendien zijn we officieel re creatiegebied. Dus we zijn groten deels onaantastbaar. Dat betekent dat we niet zomaar kunnen doen wat we willen. Dat is op hoger niveau zo uit gemaakt. Niettemin proberen we er zo goed mogelijk uit te komen. Niet meer dan een fractie van alle verzoe ken om huisvesting wordt hier afge wezen. Vorig jaar was dat 4,3 percent Dat is nog niet één op de vijfentwintig gevallen." DRS. N. KRAETZER, chef volks huisvesting in Bloemendaal „toevallig ben ik ook gemeenteraadslid in Vel sen, omdat ik in Santpoort woon") geeft in het kort een verantwoording van zijn beleid. „Wij moeten zoveel mogelijk mensen onder dak zien te brengen. En die makelaars willen niets anders dan een bepaald huis verkopen. Daarbij betrachten zij wel eèns te wei nig geduld. Er is er één geweest die al schertsend met een kort geding dreigde toen hij na twee weken nog geen vergunning had. Over het alge meen doen wij onze zaken snel af. Het duurt zelden langer dan een week voordat de vergunning in de bus ligt. Maar het kan wel eens langer duren. Het is nu eenmaal het goed recht van een gemeentebestuur, de zaken nog eens te bekijken en tegen elkaar af te wegen. Er liggen hier tientallen pro blemen. Daarom overleggen wij vaak met andere gemeenten. Met Haarlem bijvoorbeeld doen we nogal wat zaken. We zeggen dan: als jullie man hier koopt, kunnen wij dan een Bloemen daler die een huis zoekt ergens in Haarlem onderbrengen? En dan wat dat bouwen betreft: wij zitten gevan gen in een stramien van wegen. Al onze bouwterreinen zijn groten deels bevroren, omdat de provincie daar iets mee voor heeft. In Vogelen zang is ons bestemmingsplan tot de helft ingekort. Ons terrein aan de Bo venweg ligt al jaren voor een kwart renteloos. Tegen de flatbouw aan de Kennemerweg zijn bezwaren binnen gekomen. De variant daarop geeft min der dan de helft van de mogelijkheden. Ons plan bij het ziekenhuis is dan ein delijk goedgekeurd. Daar kunnen we

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15