Voorzitter katholieke industrievakbond: Tweede Kamer komt niet meer toe aan wetgevende arbeid Beernink gaat praten met Van Rappard „De werknemersbelangen blijven ondergeschikt aan de partijpolitiek" Mr. Biesheuvel wenst WD „bescheiden plaats" toe Op een kreeft Dr. De Booy solidair met bezetters Maagdenhuis Problemen worden weggeduwd Samengaan confessionelen versterkt Instituut voor luchtkartering naar Enschede Olie op Noordzee aangeboord B. en W. Utrecht gaan optreden tegen rebelse school Maand voorwaardelijk en 500 boete PROF. BIANCHI OP CONGRES OVER ALCOHOL: Twee ambtenaren staan terecht voor aannemen steekpenningen de beste hekken komen uit Best' ZATERDAG 14 MAART 1970 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. Aanval C H U lijst 5 Kleuter verdronken Tot in de hoogste Haagse kringen Bewoog een kreeft uit Scheveningen Zich dansend en spelende Maar wel was het vervelende Dat op De Witte werd beweerd: „Zijn kreeftsverkeerkring is verkeerd". Trijntje Fop 99 99- Huisvesting Amsterdam Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen n GORINCHEM. Burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard van Gorinchem zal dinsdag een onderhoud hebben met minister Beernink van Binnenlandse Za ken. De minister heeft inmiddels het rap port van mr. Klaasesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, over de moeilijkheden in Gorinchem ontvangen, evenals het advies daarbij van mr. Kolf schoten, ex-burgemeester van Den Haag Nadat op 13 oktober vorig jaar elf raadsleden ontslag namen in verband met hun ongenoegen over de wijze van be sturen van de heer Van Rappard, heeft het socialistische Kamerlid Lems diverse malen bij de minister aangedrongen op het doen van een uitspraak in deze kwestie. ADVERTENTIE m HEKWERK Industrieweg 71-75 Tel. 04998-2710 UTRECHT „De wetsontwerpen met betrekking tot de positie van de werknemer in de onderneming liggen nu al geruime tfld bü de Kamer. Die schijnt echter weinig haast te maken met de behandeling. We hebben de indruk dat de Tweede Kamer de laatste tjjd niet meer aan serieuze wetgevende arbeid toekomt, maar zijn tjjd zit te verdoen met vragen en interpellaties over van alles en nog wat, en vanuit het lands belang gezien, over het algemeen over onbenulligheden. Het is deze activiteit, vooral vanuit de oppositie-partijen, die de normale functionering van de volkvertegenwoor diging frustreert, waardoor belangrijke zaken blijven liggen". Deze kritiek uitte de voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in de Industriële Bedrijven, de heer H. M. de Groodt, in Utrecht op de bondsraadsver- gadering van zijn organisatie. Hij zei, dat hij er wel in kan komen dat een volksvertegenwoordiger zijn naam wel eens in de krant wil hebben en zich als parlementariër bij gebrek aan beter via het vragen stellen waar wil maken. Of, is het zo vroeg de heer De Groodt zich af, de bedoeling van de oppositiepartijen, te ver hinderen dat deze belangrijke wetsontwer pen onder het bewind De Jong worden aanvaard, zodat tijdens de verkiezingen kan worden gezegd dat deze regering daar niets aan heeft gedaan? „Dit zou betekenen dat essentiële werk' nemersbelangen ondergeschikt worden ge maakt aan partijpolitieke belangen en dan juist voor diegenen die pretenderen aan de kant van de werknemer te staan". Over de druk die van verschillende kan ten op het Nederlands Katholiek Vakver bond wordt uitgeoefend, voorkeur voor een bepaalde politieke partij uit te spreken, zei de heer De Groodt, dat „politieke figuren" die wel de mond vol hebben van demo cratisering niet de democratische houding kunnen opbrengen om een beslissing die het NKV heeft genomen, te respekteren. De heer De Groodt staat achter het stand punt van het NKV, dat een van de wezen lijke elementen van de vakbeweging on afhankelijkheid is, zowel ten opzichte van de overheid en werkgevers en als tegenover de politieke partijen. HEERLEN (ANP) De fractieleider van de Anti-Revolutionaire Partij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Heerlen de VVD bij de komende statenverkiezingen „een even besheiden plaats in het partijleven als tot dusver" toegewenst. Mr. Biesheuvel noemde de VVD na de PvdA, D'66 en PPR. De socialsiten hebben op het congres in Groningen een programma aangenomen waar over oud-premier Drees „een vernietigend oordeel" heeft uitgesproken. D'66 komt in deze tijd met de „volkswil van Rousseau" opdraven en de PPR is, omdat zij een doorbraakpartij is geworden, een bijlage van de PvdA. zijn zijn biezen te pakken en er een eind komt aan het beleid van een over alle linies falend kabinet" aldus drs. Den Uyl. Hij noemde de confessionele partijen een sta in de weg voor een progressief beleid en meende dat de V.V.D. de grens aangeeft tot hoever de christelijke bewo genheid van de confessionele partijen reikt. De schone beloften van die par tijen voor na 1971 zijn niet geloofwaar dig. Wij hebben ze leren kennen uit de daden van het kabinet-De Jong, aldus Den Uyl. De door de drie christelijke partijen belegde verkiezingsbijeenkomst in de Heerlense schouwburg kreeg overigens een tumultueus verloop door de aanwe zigheid van een groot aantal leden of sympathisanten van andere partijen en van protesterende jongeren, al dan niet getooid met zwarte kaboutermutsen. Een van de aanwezigen, een roomse dame die de heren achter de tafel met meer furie attaqueerde dan de oppositie, werd na een lange tirade met veel moeite van de microfoon verwijderd, waarna zij naar fractievoorziter Schmelzer draafde en hem en enkele heren het woord „ver rader" naar het hoofd slingerde dit uit protest tegen de nieuwe ontwikkelingen in de katholieke politiek. Het was voor de eerste keer dat de drie voorzitters van de Tweede-Kamer fracties van de drie christelijke partijen zich gezamenlijk in de verkiezingsstrijd wierpen. Daarbij moesten zij al direct een vuurdoop ondergaan. Maandag zullen zij hun optreden in Leeuwarden herhalen. Alleen in de pro vincies Limburg en Friesland nemen de drie christelijke partijen met één lijst aan de Statenverkiezingen deel. MR. B. BIESHEUVEL K.V.P.-fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer, verklaarde in antwoord op vragen „geen enkele moeite" te hebben met de uitspraak van mr. Biesheuvel over de V.V.D., „zoals meestal" met verklarin gen van zijn Anti-Revolutionaire collega. Elke partij dient zoveel mogelijk stem men op haar eigen kandidaten te winnen, aldus drs. Schmelzer. Mr. Biesheuvel meende dat de drie christelijke partijen te lang in het defen sief zijn geweest. Een aanval op de K.V.P. is tevens een aanval op de A.R.P. en C.H.U., verklaarde hij, hieraan toevoe gend dat de K.V.P. hét „zwaar te ver duren" heeft. Dit thema werd later over genomen door drs. Schmelzer: „een aan val op een van ons is een aanval op elk van ons". „Gezien het ontstaan van D'66 en de P.P.R. hebben wij in het verleden, bij het gestalte geven aan onze idealen, vaak gefaald", aldus mr. Biesheuvel. „De ge varen van nu zullen in de toekomst blij ven bestaan: een gemeenschappelijk uit gangspunt is niet voldoende, er moet ook één programma zijn" De drie confessionele partijen zullen in 1971 moeten komen met een gelijkluidend beginselprogramma, aldus ook de fractie leider van de C.H.U. in de Tweede Ka mer, de heer J. T. Mellema. Intussen deed P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl in Deventer in een PAK-ver- gadering een aanval op het huidige kabi net. „De steeds herhaalde verzekering van de regeringspartijen, dat het kabinet- De Jong aan zal blijven ook als de ver kiezingsuitslag op grote verschuivingen wijst ten spijt, hebben de kiezers het zelf in de hand dat het kabinet gedwongen zal De vakbeweging moet kritisch staan ten aanzien van hetgeen er in de politiek ge beurt, maar de ervaring heeft geleerd dat partijpolitiek in de. vakbeweging haar schade toebrengt. Juist nu iedereen over tuigd is van de noodzaak van een grotere eenheid, aldus de heer De Groodt, kunnen we ons als vakbeweging niet de luxe per mitteren dat er om partijpolitieke redenen een scheuring binnen het NKV ontstaat, Politici die opzettelijk uitspraken doen zoals de heer Jurgens van de PPR „een guerrilla is in de vakbeweging op zijn plaats", willen volgens hem een scheuring binnen het NKV en dus de ondergang daarvan. De heer De Groodt ging ook in op de reactie van NW-secretaris Ter Heide op de door het Centraal Planbureau hoger geraamde produktiviteitsgroei. Er blijken nog steeds mensen te zijn, aldus de heer De Groodt, die macro-economische cijfers als heilig beschouwen en die kennelijk die millimeterlat voortdurend bij de hand hebben om de geringste afwijking van het nationale cijfer mte stoere uitspraken te vergezellen. De katholieke Industriële Bond stemt zijn eisen af op de ruimte in de ondernemingen en bedrijfstakken. „Als het nationale produktiviteitscijfer iets ver andert is dat voor ons nog geen aanlei ding opnieuw al onze onderhandelingen te heropenen, omdat wij daarmee al lang re kening hebben gehouden". Verheugend noemde de heer De Groodt voorts de dalende werkloosheid. Hij ves tigde er evenwel de aandacht op, dat juist de oudere werknemers het slachtoffer worden van strukturele wijzigingen in het produktiepatroon. Er komt een categorie van oudere werknemers die zelfs in een hoogconjunctuur niet meer plaatsbaar zijn." Dit strukturele probleem zal de bij zondere zorg moeten hebben van overheid en vakbeweging, zo besloot hij. ADVERTENTIE Christelijk-Historische Unie 1. Drs. J. VAN DIS, Hilversum 2. C. VAN DER ROEST, Huizen 3. K. C. VAN DER MIJE Pzn., Zandvoort 4. Mevr. Mr. H. PRINSEN GEERLIGS-MULLER, Haarlem NOORD-SCHARWOUDE. Vrijdag middag in een sloot nabij de ouderlijke woning de driejarige Robert Modder uit Noord-Scharwoude verdronken. Het kind viel bij het spelen in het water. De VVD-fractievoorzitter in de Twee de Kamer heeft een verkiezingsbezoek aan de Amsterdamse Jordaan ge bracht. Hier de heer Geertsema met (links) drs. A. Pais de lijsttrekker voor de VVD in de kieskring Amsterdam. DEN HAAG. De regering heeft be sloten het in Delft gevestigde Internatio nale Instituut voor Luchtkartering en Aardwetenschappen (ITC) over te plaat sen naar Enschede. Het instituut is in dertijd opgericht door prof. ir. W. Scher merhorn, oud-minister-president. Tot de overplaatsing is besloten aan gezien de verhuizing van het instituut in Delft niet meer voldoet. Verwacht mag worden dat het aantal studenten aan het instituut de komende jaren van de te genwoordige 225 zal uitgroeien tot rond 400, welke uitgroei gepaard zal gaan met een uitbreiding van de nu 120 leden tel lende staf, waarvan 60 leden tot het we tenschappelijke korps behoren. Minister Veringa van Onderwijs en We tenschappen zei ter toelichting dat voor Enschede is gekozen vanwege de finan ciële consequenties, het spreidingsaspect en de wat verschralende wetenschappe lijke contacten in bredere zin. Met deze overwegingen voor ogen heeft de minis ter de onderhandelingen tot huur van het leeg staande nieuwe Twentec-gebouw in Enschede in positieve zin kunnen af (Van onze correspondent) DEN HELDER. Op dezelfde plaats waar dinsdag 27 januari bij een boring in het Nederlandse deel van het conti nentale plat aardgas werd aangetroffen is gisteren ook olie aangeboord. De boring in de Noordzee werd ver richt door het booreiland „Penrod-58" van Placid International Oil Limited in Den Haag, met als hoofdkantoor de Ame rikaanse stad Dallas. Over de aardgas vondst zijn geen mededelingen gedaan. Mogelijk is de betekenis ervan niet groot geweest. Na de melding van de olievondst van gisteren is men evenmin royaal met het verschaffen van inlichtingen geweest UTRECHT. Het college van Burge meester en Wethouders in Utrecht heeft een brief gestuurd aan alle ouders en verzorgers van de leerlingen van het ge meentelijk atheneum en de school voor havo, waarin het zegt dat het de nor male voortgang van het onderwijs met elk geoorloofd middel zal verzekeren. Te gen iedereen, leerling, leraar of lid van het niet-onderwijzend personeel, die zich niet houdt aan de voor hen geldende voorschriften en aanwijzingen, zal daar om met kracht worden opgetreden. Er zijn al geruimee tijd moeilijkheden aan het gemeentelijk atheneum. Donder dag culmineerden ze in een bezetting van de school aan de Witte vrouwenkade door ongeveer driehonderd leerlingen. In de loop van de middag werden ze op verzoek van de directeur door de politie uit het gebouw gezet. Aanleiding tot de bezetting was de schorsing voor drie da gen van dertien leerlingen die lessen had den verzuimd om deel te nemen aan een demonstratie voor hun schoolkrant „Bul letjes". Vrijdag schorste de directeur twee leerlingen, die aan de bezetting hadden deelgenomen. Als reactie daarop verliet daarop een groot aantal leerlingen de school. In een vergadering die volgde, eisten de leerlingen dat de geschorsten weer worden toegelaten en dat „Bulle tje" weer kan verschijnen. Zij willen voorts een „onderzoek naar de werke lijke oorzaken" van de onlusten. AMSTERDAM (ANP) Dr. Tom de Booy, die als eerste wetenschappelijke mede werker aan de universiteit van Amsterdam in verband met de bezetting van het Maagdenhuis terecht stond, is gistermiddag door de Amsterdamse politierechter ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een geldboete van 500 gulden. De politierechter, mr. G. H. Nomes, achtte zijn aandeel in de bezetting aanzienlijk groter dan die van de studenten. „Gezien uw leeftijd, 45 jaar, en ervaring had ik meer inzicht van U verwacht", voegde de rechter eraan toe. De officier van Justitie, mr. J. H. Bergsma, had dezelfde straf geëist als waartoe het gerechtshof de studenten in tweede instantie had veroordeeld, name lijk een geldboete van 200 gulden. Zoals gemeld is de ASVA-voorzitter, Johan Middendorp, maandag wegens dezelfde overtreding het wederrechtelijk betre den van het Maagdenhuis veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 4 weken. Het kleine zaaltje De verdediging, die door de weten schappelijk hoofdambtenaar soms nogal emotioneel werd gevoerd, spitste zich tenslotte toe op de vraag of de rector magnificus de bevoegdheid heeft gehad om het Maagdenhuis ontoegankelijk te verklaren voor onbevoegden. Volgens de heer De Booy heeft de rector niet de juiste weg bewandeld. De heer de Booy was het verbod het Maagdenhuis te be treden niet via de normale kanalen (na melijk door de senaat) ter ore gekomen „De rector heeft niet de bevoegdheid om mij de toegang tot het Maagdenhuis te ontzeggen. Ik heb als deelgenoot aan het universitaire leven het recht het gebouw binnen te gaan. Ik beschouw mijn bin nendringen via het raam vorig jaar niet als wederrechtelijk en acht me dus niet strafbaar," zo zei hij. Hij noemde het een schande, dat hi; voor een delict als het onwettig binnen dringen van het Maagdenhuis terecht moest staan. De politierechter maakte hem erop attent, dat hij zelf om vervol ging gevraagd had. „Ik ben me volledig bewust van mijn verantwoordelijkheid en ik ben het Maagdenhuis binnengegaan uit solidariteit met de studenten. Ik sta volledig achter dit optreden," aldus de heer De Booy, die zei veel van ze ge leerd te hebben. ,In het belang van de toekomst in Ne derland bied ik u de gelegenheid souples se te tonen en niet strak vast te blijven houden aan de wet. Anders brengt u de parlementaire democratie in gevaar en zullen de partijen nooit tot elkaar ko men. Ik hoop, dat U begrip toont voor deze zaak en mocht het voor u te in gewikkeld zijn, verwijst U deze zaak dan naar hoger instantie", zo beëindigde ver dachte zijn betoog. De politierechter liet daarop de zitting schorsen en trok zich gedurende een half uur terug om zich op het vonnis te beraden. Hij achtte echter geen termen aanwezig om de zaak naar de meervoudige kamer te verwijzen en bleef bij zijn standpunt dat de heer De Booy de wet had overtreden en daarvoor gezien zijn verantwoordelijkheid extra ge straft moest worden. Omdat een onvoor waardelijke gevangenisstraf de verdachte als ambtenaar aanzienlijke schade zou berokkenen werd het een maand voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een boete van 500 gulden. De heer De Booy zei na afloop zeer zeker van dit vonnis in beroep te zullen gaan. AMSTERDAM. Onze benadering van de problemen van alcohol en weg verkeer lijdt aan een gebrek aan sociaal engagement. Dit betekent niet dat er niet vele deskundigen uitstekend werk verricht zouden hebben, maar bestude ring komt slechts van de grond omdat we allemaal proberen de problemen weg te duwen". Dit zei vrijdag prof mr. H. Bianchi, hoogleraar criminologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, op het con gres „Alcohol en wegverkeer", van de Nederlandse vereniging voor strafrecht en criminologie „Dirck Volckertsz Coorn- hert" in Amsterdam. Er is voor alcohol en wegverkeer ken nelijk geen structuurverandering van de samenleving nodig en daarom doet men de ogen dicht. Bovendien rust er het odium op als zou het een negatief bijver schijnsel zijn van de welvaartstaat, al dus prof. Bianchi. Bedoeld gebrek aan engagement valt te betreuren omdat het nu juist een testcase is voor strafrechte lijk sociaal beleid. De wetgever heeft totnutoe niet veel beter weten te doen dan pogingen tot intensievere repressie, die zoals dat meestal met strafrechte lijke repressie het geval is, niet tot het beoogde resultaat leidt. Hier en daar heeft men carrières kunnen knakken, maar niemand die gelooft dat daardoor de problemen opgelost worden, aldus prof. Bianchi. Zowel de ethische proble men van de opsporing (afgedwongen li chamelijk onderzoek) als die van de be straffing (de geprivilegieerde gevange nissen) wijzen in de richting dat een steeds intensiever en grimmiger straf rechtelijk beleid weinig of geen uitzicht biedt. Wellicht zullen we het meer moeten zoeken in tegenovergestelde richting, zo vond de hoogleraar, en de overtredingen van de Wegenverkeerswet in toenemende mate administratief rechtelijk afdoen. „De intrekking van de rijbevoegdheid zal aldus een nog belangrijker accent moeten krijgen, en de controle op de rij bewijzen zeer verscherpt moeten wor den. Afgezien van de controleproblemen zal veeleer het inzicht moeten worden bevorderd dat het bezit van een rijbe wijs geen recht is maar een gunst", al dus prof. Bianchi. De heer De Booy kwam onlangs In het nieuws toen hij minister Luns ervan beschuldigde gegevens achter te houden over de Shell-belangen in Biafra. Hij diende daarover een klacht in bij de Hoge Raad maar deze werd niet ontvankelijk verklaard. AMSTERDAM. De officier vanJus- titie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. van den Berge heeft gistermiddag te gen een gewezen huisvestingsambtenaar uit Amsterdam twee jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist wegens het aannemen van steekpenningen in ruil voor zijn bemiddeling bij de toewijzing van woningen. Bovendien vorderde de of- ficier de verdachte voor de duur van vijf jaar het recht te ontnemen tot het bekleden van ambten en hem te ontzet ten uit het actief en passief kiesrecht. Behalve voor omkoping stond verdachte ook terecht wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij en het opzette lijk laten plegen van abortus. De man die chef was op de afdeling statistiek van de Amsterdamse dienst volkshuisvesting, zou in augustus vorig jaar van drie woningzoekenden in totaal 2100 gulden hebben aangenomen als be taling voor zijn diensten. Blijkens de dag vaarding werkte hij hierbij samen met een 27-jarige ondergeschikte tegen wie één jaar werd geëist. Tegen twee anderen loopt een onderzoek. Dezen zouden door de chef zijn bewogen zijn auto te stelen en in brand te steken. Deze deed ver volgens aangifte van diefstal en kreeg la ter van zijn verzekeringsmaatschappij een uitkering van 3400 gulden. In zijn requisotoir zei mr. Van den Berge dat verdachte misbruik had ge maakt van de macht die hem door zijn ambt was geschonken. De verdediger vond de door de officier geëiste ontzetting volkomen archaïsch en een bijzonder foute, afkeurenswaardige bijkomende straf. De uitspraak is bepaald op 27 maart. Inmiddels heeft de Amsterdamse re cherche een 43-jarige gemeente-ambte naar bij de Sociale Dienst aangehouden onder verdenking van steekpenningen in de jaren 1966 en 1967 voor een totaal bedrag van enkele honderden guldens. De man was in die tijd ook werkzaam bij het huisvestingsbureau. Daar heeft hij van een of twee personen steekpennin gen aangenomen om ze aan woonruimte te helpen. Een van de gedupeerden, had in de kracht over de arrestatie van de van daag terecht staande mannen gelezen. Hij bracht daarop de zaak ter kennis van de politie. ADVERTENTIE is f 25,per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u f 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man. die de gasaansluiting inregeling en garantie-service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij i toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2