Wie zal woensdag winnen? Westduitse delegatie van 6 man Duistere toekomst voor Italiaanse politiek Geen volksliederen of ceremonieel BRANDT PER SPECIALE TREIN NAAR ERFURT Geen kritiek op Brezjnev en Kosygin" Reeks valse bommeldingen in de VS Finnen kiezen Rijksdag Tussentijdse verkiezingen Groot verlies voor Britse socialis ten Machtsstrijd onder Russische leiders 1" Mogelijk vervroegde verkiezingen in Frankrijk Ex-minister Pavel uit partij gestoten machine bankwerkers constructie bankwerkers pijpen- monteurs koelmonteurs elektro- monteurs instrumenten monteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars machine bankwerkers elektro- monteurs instrumenten monteurs HOOGOVENS UMUIDEN ZATERDAG 14 MAART 1970 Morgen tweede ronde Raadsverkiezingen Te voet Intern beraad Moskou: Dominerend (Van onze correspondent) WENEN Het conflict, dat sinds vele maanden in het Kremlin broeit over de recente tegenslagen in de landbouw en de industrie, schijnt nu openlijk te zijn losgebarsten. Drie leden van het politbureau, Soeslov, Sjelepin en Mazoerov, zouden een document hebben ondertekend, waarin de volle verantwoordelijkheid voor de „teleurstellende resultaten in de Russische economie in het afgelopen jaar" partijleider Breznjev en pre mier Kosygin in de schoenen wordt geschoven. Door hun „slechte partij- werk" zouden ze de economie van het land „grote schade" hebben toe gebracht. Het bewuste document schijnt in de eerstvolgende vergadering van het Centrale Comité te zullen worden besproken. Ongewoon Gevaarlijk wapen Waarschuwing (meet/regeltechniek) in dagdienst, minimum jaarsalaris 11.610,- (Van onze parlementsredactie) Als ooit een stem telt, is het aanstaande woensdag als wij de nieuwe provincie besturen gaan kiezen. Niemand is ver plicht ter stembus te gaan. Wie wel gaat stemmen, doet niet alleen een bewuste keuze maar beïnvloedt ook de kiesdeler, de drempel die overschreden moet worden om een zetel te krijgen. Hoe meer kiezers opkomen, hoe hoger die drempel uitvalt. De Statenverkiezingen zijn natuurlijk in de eerste plaats regionale verkiezingen. Maar zij zijn toch ook een belangrijke graadmeter voor de landelijke politieke verhoudingen. In de meeste provincies is de kiezer niet zo zeer bij het werk van het provincie bestuur betrokken, dat hij zijn stem daar door laat bepalen. Dat is wel het geval bij de raadsverkiezingen die ons in juni weer te wachten staan. Woensdag speelt de landelijke politiek echter een aardig woordje mee en de uitslag wordt dan ook als landelijke graadmeter hoog aange slagen. Daar komt nog bij dat met de Staten ook de kiesmannen worden ge kozen, die straks de Eerste Kamer moeten samenstellen. En die Eerste Kamer heeft nog altijd een beslissende stem bij de wet geving, zeker bij de herziening van de grond- en kieswet die ons nog te wachten staat. Zelden is er daarom zo naar de ver kiezingsuitslag gekeken als deze keer. De politici leven in deze dagen voor de ver kiezingen tussen hoop en vrees. Zij hopen dat de kiezer hun partij woensdag wel gezind zal zijn, maar zelfs de potentiële winnaars vrezen dat het toch nog wel eens zou kunnen tegenvallen. De kiezers kunnen grillig in hun oordeel zijn. Toch wordt op een van de spectaculairste stembusuit slagen van na de oorlog gerekend. Als de voortekenen niet bedriegen gaat vooral D'66 met de winst strijken. Het N.I.P.O. geeft de democraten bijna 12 per cent van de stemmen, drie percent meer dan de liberalen moeten krijgen, die overi gens van deze verkiezingen ook niet slech ter schijnen te zullen worden. De K.V.P. wordt de grote verliezer. Zij moet een zesde van haar aanhang afstaan aan an deren en wordt als grootste partij ver drongen door de P.v.d.A., waarvan men verwacht dat zij stabiel zal blijven. De tweede grote verliezer wordt de Boerenpartij, die waarschijnlijk de steun zal moeten missen van dat deel der kie zers, dat tot nu toe uit balorigheid op Koe koek stemde, maar nu om dezelfde reden thuisblijft. Behalve de vele veten die de Boerenpartij hebben geteisterd, zal ook de concurrentie van Binding Rechts, de ver gaarbak van alles wat conservatief is, Koe koek stellig parten spelen. Benieuwd is iedereen, die iets met poli tiek van doen heeft, naar de wijze waarop de Politieke Partij Radikalen uit de bus zal komen. De partij heeft bij de onlangs gehouden raadsverkiezingen in Zeeuws- Vlaanderen het er niet slecht afgebracht. De P.P.R. kan vooral in het zuiden wel eens meer aanslaan dan wordt verwacht. Trouwens, steekproeven onder kiezers heb ben maar een betrekkelijke waarde. Er kunnen op het laatste moment nog fac toren in het spel komen, die de uitslag fors beïnvloeden. Een remmende factor voor D'66 kan Van Mierlo's keuze voor de P.v.d.A. zijn. Er zit nu eenmaal in de aanhang van deze partij een aardige brok kiezers, die deze opstelling op de linkerflank niet gaarne ziet. Het zal een aantal liberaal georiën teerde kiezers ervan weerhouden op D'66 te stemmen. Maar wat er tenslotte uit de stembus zal komen, valt moeilijk te voor spellen. Het N.I.P.O. heeft er wel meer naastgezeten. Bij de vorige Statenverkie zingen in 1966 zag het instituut de opmars van de Boeren niet aankomen, die toen in landelijke verhoudingen omgerekend maar even tien zetels in de wacht wisten te slepen. Maar de vraag die woensdag beantwoord zal moeten worden, is vooral of de huidige coalitie nog wel steunt op een meerderheid onder de kiezers. Premier De Jong beschouwt verlies voor de K.V.P. echter niet als critiek op zijn beleid en weigert dan ook consequenties aan de verkiezingsuitslag te verbinden. Dat neemt niet weg dat hij wel moeilijk heden ziet aankomen als zich grote ver schuivingen in de richting van de oppo sitie voordoen en hij is niet de - enige. De oppositie wint daardoor uiteraard aan kracht en zal vervroegde verkiezingen eisen. Maar door het verlies van de con fessionele partijen wordt ook de positie van de liberalen sterker. Dat kan nog tot allerlei spanningen leiden, die het er voor de premier niet eenvoudiger op maken zijn kabinet boven water te houden en conflicten met de Kamer te voorkomen. (Van onze correspondent) BONN In een gebouw, waarop de vlaggen van beide Duitslanden wapperen en waarvoor twee groepen „geüniformeerden" staan aangetre den, zullen bondskanselier Brandt en premier Stoph volgende week don derdag in Erfurt tegenover elkaar zitten, ieder geflankeerd door vyf hoogwaardigheidsbekleders. Zo hebben de onderhandelaars in Oost- Berlijn het beslist. Als conferentieoord, zo meenden de Oostduitsers, zal het te genover het station gelegen Erfurterhof dienst kunnen doen, dan behoeft Brandt, die per trein arriveert, de straat slechts over te steken. Voorlopig moest dat echter een idee blijven, want voor het gemeentebestuur van Erfurt was de komst van de beide regeringsleiders een even grote verras- I ljyyWV\/V\rtA/\AAAhA/WWWVWWWVVWVtfVV\A/WVVA/VAlW\AAAAAAAM/Vy\/WWWWWVWWVWWWVWWWV ^VV/WVWWWVVVAArtAAA/VWWWVWWVVA/VWVWWVVVVVVVVVVWWWWVVWVWVVVWVWVVVVVVWVVWWWVV (Van onze correspondent) ROME. In de Italiaanse regerings crisis is een derde fase ingetreden met de opdracht aan Amintore Fanfani om na te gaan wat de mogelijkheden zijn om een nieuw kabinet te formeren. De 62-ja- rige Fanfani volgt in deze ernstige poli tieke crisis de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken Aldo Moro op, die 3 maart van president Saragat een on geveer gelijkluidende opdracht ontvangen had. Moro deelde de Italiaanse president mee dat hij geen kans ziet een voorstel voor een nieuwe regering te doen. Vóór Moro had de huidige demissionaire mi nister-president Mariano Rumor zijn op dracht aan Saragat moeten teruggeven. Rumor had zijn opdracht 12 februari ont vangen. De kabinetscrisis ontstond door het be sluit van premier Rumor en zijn kabi net om af te treden. Het was een chris ten-democratische minderheidsregering, waarvan de leden vonden dat zij niet meer alleen tegen de problemen van het land opgewassen waren. De regeringscrisis is ditmaal ernstiger dan bij andere gelegenheden, hoewel de regeringsloze tijdperken wel eens langer duurden dan een maand. Het gaat name lijk niet in de eerste plaats meer om de vorming van een nieuw kabinet, maar om het zoeken van een oplossing in de con troverse tussen Vatikaan en de Italiaanse republiek. Deze controverse laaide op toen de paus het nodig achtte temidden van de toch al hooglopende regeringsmoeilijkheden onverwacht te verklaren dat aan de in het Verdrag van Lateranen neergelegde echtscheidingsregeling niet te tomen viel. Deze regeling is naar moderne inzich ten een inbreuk op de vrije handelings bevoegdheid van een autonome staat als de republiek Italië. Een echtscheidingswet was dan ook al door de Kamer van Af gevaardigden aangenomen en daarna in de Senaat beland voor een nieuwe dis cussie. Als de huidige formateur faalt, zal pre sident Saragat hoogstwaarschijnlijk ver vroegde verkiezingen uitschrijven die niemand wil. De directe toekomst is dan ook nog even duister als voor de plotse linge terugkeer van Fanfani in de voorste rij van het Italiaanse politieke toneel. De Italiaanse socialistische leider Fran cesco de Martino heeft voorgesteld aldus meldt Reuter een nationale volksraadple ging te houden over de echtscheidings kwestie. Op deze wijze zou de belangrijk ste hinderpaal voor het herstel van de coalitie van centrum-links uit de weg wor den geruimd, terwijl er niet voortijdig nieuwe verkiezingen nodig zouden zijn. PARIJS (AFP en DPA) In 670 dis tricten gaan de Fransen morgen opnieuw naar de stembus voor de tweede ronde van de verkiezingen voor de algemene raden, die controle uitoefenen op het fi nancieel, huisvestings-, gezondheids- en onderwijsbeleid. De eerste ronde, afgelopen zondag, heeft in maar 993 van de 1663 kiesdistric ten tot een beslissende uitslag geleid. De links-georiënteerde partijen hebben voor de tweede ronde stembusafspraken ge maakt om de stemmen van linkse kiezers op één kandidaat te verenigingen. In de meeste districten hebben de communisten het initiatief tot een stembusafspraak ge nomen. Verwacht wordt dat er in twee derde van de 670 districten slechts een gering stemmenverschil tussen de opposi tie en de regeringspartijen zal optreden, sing als voor vrijwel alle anderen en pas gisteren konden autoriteiten uit Oost- Berlijn hun eerste verkenning ter plaat se gaan ondernemen. Dinsdag zullen de eerste Westduitse verkenners verschijnen. De Bondskanselier zal woensdagavond in een speciale trein uit Bonn vertrekken. Bij de grens van de DDR wordt hij op gewacht door de Oostduitse staatssecreta ris Kohl, een man die in Bonn enige be kendheid heeft gekregen als besteller van Ulbrichts brieven en door protocolchef Hain. Controle zal er niet zijn, maar wel moet de locomotief van de Westduitse Spoorwegen voor een Oostduitse plaats maken. Op het station van Erfurt wacht gastheer Willi Stoph. HET IS onwaarschijnlijk dat deze de standaard van de Westduitse kanselier op een Russische limousine behoeft te plaat sen, want elk mogelijk conferentieoord is uitstekend te voet bereikbaar. Volks liederen worden er niet gespeeld, mili tair ceremonieel ontbreekt. De beide eenheden die voor het ge bouw zullen staan opgesteld, werden gis teren door Ulrich Sahm, die de voorbe reidende onderhandelingen in Oost-Ber- lijn voerde, „geüniformeerden" genoemd. Sahm is een van de twee hoofdambte naren die deel uitmaken van de zes man sterke Westduitse delegatie. De regerings functionarissen zijn Brandt, Franke (mi nister van Interne Duitse Zaken), Ahlers (staatssecretaris, regeringswoordvoerder) en Dom (nog een staatssecretaris, die vooral van de partij is omdat dan ook de kleine liberale regeringspartij in de dele gatie vertegenwoordigd is). HET TOPGESPREK begint donderdag ochtend om tien uur dertig met het af leggen van verklaringen door Stoph en Brandt. Vervolgens trekken beide delega ties zich voor intern beraad terug, de Westelijke in de speciale trein van de kanselier op het station. Om 15.30 uur wordt het gesprek voortgezet, mogelijk tot in de avond. De delegatie reist de zelfde dag terug, na de Oostberlijnse gastheer voor een tegenbezoek te hebben uitgenodigd. Nu al acht men het zeer waarschijn lijk dat op de ontmoeting in Erfurt een tweede zal volgen ergens in de Bondsre publiek. Brandt zal daartoe ongetwijfeld Premier Stoph van DDR MOSKOU Zamjatin, de woorvoerder van het Russische minsiterie van Buiten landse Zaken heeft de berichten tegen gesproken dat drie leden van het polit bureau Soeslov, Sjelepin en Mazoerov in een brief critiek hebben geuit op collega's Brzjnev en Kosygin. Premier Kosygin en partijleider Brezj nev werden daarin rechtstreeks verant woordelijk gesteld voor het falen van hun beleid met betrekking tot de voor naamste economische sectoren, de land bouw en de industrie. „Dit gerucht is niets anders dan een smerige provocatie van buitenlandse persbureaus die zich gespecialiseerd heb ben in de verspreiding van leugens", al dus Zamjatin. NEW YORK. (AFT) In New York zijn meer dan vierhonderd anonieme waarschuwingen voor dreigende bomex plosies geregistreerd. Twee dagen gele den zijn bommen ontploft in de kanto ren van drie grote maatschappijen. Po litiemannen snelden na de telefoontjes van gebouw tot gebouw, zonder explosief materiaal te vinden. Niet alleen New York, maar ook an dere steden kregen zo'n golf van valse meldingen te verduren. In Washington werd het kantoor van de minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, doorzocht nadat twee jongelui hadden ge roepen, dat daar binnen tien minuten een bom zou exploderen. Er werd niets ge vonden. Voorts werd onrust gezaaid in het mi nisterie van Justitie en bij verscheidene instellingen in San Francisco, Los Ange les, Louisville en in enkele plaatsen in de staat New York. De valse meldingen zouden het werk zijn van een linkse organisatie, de „re volutionaire groep nr 9". Bondskanselier Brandt zijn residentie Bonn voorstellen. Of de heren uit Oost-Berlijn daarmee akkoord kunnen gaan, is gezien het aantal over gevoeligheden voorlopig de vraag. HELSINKI. (DPA en ANP) Morgen en overmorgen worden in Finland ver kiezingen voor een nieuwe Rijksdag ge houden. De na de presidentsverkiezingen van februari 1968 gevormde regering bestaat uit een coalitie van vijf partijen, de so ciaal-democraten, de Centrum-partij, de communisten, het Sociaal-Democratisch Verbond en de Zweedse Volkspartij. Samen beschikken deze partijen over 165 parlementszetels. De meeste minis tersposten zijn bezet door sociaal-demo craten en de Centrum-Partij. De socia listen beschikken op het ogenblik over 103 van de 200 rijksdagzetels. In de oppositie zijn de conservatieven met 26, de Liberale Volkspartij met acht en de Partij van Kleine Boeren met één zetel. PRAAG. (Reuter) Josef Pavel, mi- minster van Binenlandse Zaken van Tsje- cho-Slowakije in de tijd van partijleider Alexander Dubcek, is uit de communisti sche partij gestoten. Dit meldde het blad „Rude Pravo" gisteren. Volgens het blad heeft Pavel richtlij nen over staatsgeheimen geschonden en in 1968 tijdens de inval van War- schau-pact-troepen - „gelast de Russische troepenbewegingen in de gaten te hou den". Pavel zou ook maatregelen hebben genomen om „ambassades van socialisti sche landen in Praag te isoleren". (Van onze correspondent) LONDEN. Bij de in Bridgwater ge houden tussentijdse verkiezing, hebben de Britse conservatieven hun bestaande meerderheid ruim driemaal vergroot. De gedetailleerde uitslag was: conser vatieven 25.687, labour 14.772, liberaal 5832. Deze enorme meerderheid was de grote verrassing, vooral wegens de onzekerheid, veroorzaakt door de 7.000 nieuwe kiezers, waaronder 2500 18 tot 21-jarigen, die his torie maakten omdat Bridgwater het eer ste kiesdistrict in Engeland was waar ze mochten stemmen. De jongelui hadden de laatste weken geen leven, omdat ze dagelijks door tientallen journalisten en televisiemensen die van heinde en ver waren gekomen werden ondervraagd. Voor de conservatieven betekent deze uitslag dat ze meer dan ooit ervan over tuigd zijn dat de komende algemene ver kiezingen door hen zullen worden gewon nen. Labour daarentegen, hoewel teleur gesteld in Somerset, voelt zich aangemoe digd door het jongste opinie-onderzoek waaruit blijkt dat de heen en weer gol vende openbare mening nu weer de kant van de socialisten uitgaat. De anti-Wilson-stemming lijkt nu min der sterk dan destijds de anti-McMillan gevoelens. Wilson is met al zijn zwakhe- deii nog altijd de dominerende figuur, niet alleen in de Labour-partij, maar ook in de Britse politiek hoewel oppositielei der Heath, die jaren lang nodig heeft ge had om indruk op de kiezers te maken, langzamerhand als toekomstige premier schijnt te worden aanvaard, omdat naar mate de verkiezingen in zicht komen zijn zelfvertrouwen zichtbaar toeneemt. De uitslag van Bridgwater betekent dat Wilson er zo goed als zeker van zal afzien om in juni algemene verkiezingen te houden. Het is de vraag of de situatie voor Labour, ondanks het feit dat de re gering door de eindelijk rooskleurige be talingsbalans en de afbetaling van een belangrijk deel van de buitenlandse schul den, het pond sterling definitief heeft ge red, in oktober a.s. zozeer zal zijn ver beterd, dat de regering verkiezingen zal aandurven. ALS DIT bericht op waarheid be rust hetgeen zeer aannemelijk is dan betekent dit dat de machtsstrijd onder de Russische leiders met onge kende hevigheid is losgebarsten, om dat er anders nooit zoveel ruchtbaar heid aan zou zijn gegeven. De drie genoemde leden van het politbureau beschikken over zeer veel macht. Micnael Soeslov is al sinds Stalin de belangrijkste partij-ideoloog. Hij heeft alle zuiveringen en heroriëntaties overleefd. Sjelepin is de vakbondsleider, wiens siter na de val van Ksoesjtsjev snel is gerezen, maar die door Breznjev in 1967 nogal is geremd in zijn carrière. Mazoekov, plaatsvervangend pre mier, is de'man, die in 1965 in het Centrale Comité belangrijke economi sche hervormingen heeft voorgesteld. AL SINDS de invasie in Tsjecho- Slowakije is de zetel van Breznjev aan het wankelen. Een groep in het Krem lin zou van het begin af aan zeer sceptisch tegenover een militaire in greep hebben gestaan. De slechte poli tieke voorbereiding ervan, waardoor de hervormers nog maandenlang na de 21ste augustus 1968 in Praag hun gang konen gaan, hebben ze sindsdien als een steekhoudend wapen tegen Breznjev gebruikt. Van de slechte economische situatie hebben deze oppositiegroepen zich nu bediend om een tweede aanval op deze starre dogmatische partijleider te lan ceren. Op 15 december 1969 heeft Breznjev een rapport over de tekort komingen in de Russische economie ingediend. Dat rapport onthulde toen tot ieders verbazing zeer meedogen loos een aantal dieplingende fouten en manco's in de produktie. Waarschijnlijk heeft Breznjev die ongewone eerlijkheid helemaal niet aan de dag gelegd met de bedoeling nu eindelijk eens een grondige econo mische hervorming in te luiden, waar- waarnaar de roep van de wetenschaps mensen ook in de Sovjet-Unie, maar vooral in Siberië, steeds luider wordt. Vermoedelijk heeft hij met deze open hartigheid alleen maar zijn critisehe tegenstanders bij voorbaat de mond willen snoeren. Dat rapport en met PARTIJLEIDER BREZNJNEV enige onvermijdelijke, maar niet fun- mische hervormingen in te luiden, damentele reorganisatievoorstellen zou hij de macht in handen kunnen houden, zonder het veld te moeten ruimen voor de progressieve technologen, die sinds jaar en dag voor een radicale liberali sering pleiten. BLIJKBAAR is deze speculatie van Breznjev niet opgegaan en willen de meer verlichte geesten in het Kremlin deze kans aangrijpen om aan de macht van de geborneerde, fantasieloze Brez njev eindelijk paal en perk te stellen. In een land als de Sovjet-Unie, waar de verzorging van de bevolking met consumptiegoederen nog alles te wen sen overlaat, is een falen van het eco nomisch beleid een van de gevaarlijk ste wapens. Ook bij de val van Kroesjtsjev heeft de mislukking van het landbouwbeleid een grote rol gespeeld. Maar Breznjev weet wat er gespeeld wordt. Al in de zomer van 1966, toen zijn tegenstan ders hem tijdens zijn vakantie via het partijblad „Pravda" in diskrediet pro beerden te brengen, was hij hen te vlug af. Sindsdien heeft hij bijna al zijn gevaarlijke rivalen, de een na de ander, van de politieke tribune ver wijderd. Om Breznjev definitief ten val te brengen zou er zich eerst een kleine paleisrevolutie in het Kremlin moeten afspelen. ALS DE BERICHTEN die volgens het Britse persbureau uit Belgrado en Praag komen, op waarheid berusten dan moet het door Soeslov, Mazoerov en Sjelepin ondertekende document gezien worden als een van de scherp ste aanvallen op de Russische partij leiding sinds de critiek van een anti partij groep op de vroegere premier Nikita Kroesjtsjev in 1957. In Belgra do, noch in Praag hebben de inlich tingenbronnen zich in die zin uitge laten dat het belang van de ontwik keling is overdreven. Tsjechoslowaakse communistische kringen hebben de berichten in ver band gebracht met het bezoek dat de Russische minister van Defensie, maarschalk Andrei Gretsjko in fe bruari aan Praag bracht. Zij geloven dat de Russische maarschalk toen de politici in Praag heeft gewaarschuwd dt, wat er in Moskou ook mocht ge beuren, er geen verzachting van de disciplinaire lijn ten aanzien van de Tsjechoslowaakse situatie te verwach ten zou zijn. Hoogovens Umuiden heeft voor werktuigkundige en elektrotechnische vaklieden in de leeftijd van circa 25 - 45 jaar met een goede opleiding en ruime ervaring de volgende plaatsingsmogelijkheden: in 2-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.170,- (incl. ploegendiensttoeslag) (meet/regeltechniek) in 4-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.760,- (incl. ploegendiensttoeslag) Schriftelijke sollicitaties onder nummer HF 131 te richten aan: Hoogovens Umuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. rfWWWVWWWWWWWVWWVWWWWWWUWWVWWWVfWWlAOAAAfiAAIWWWlAi^

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3