Mr. Biesheuvel licht recente aanval op D'66 nader toe f, K. van VEELEN EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK GEVAARLIJK" betekent niet „STAATSGEVAARLIJK" Schipper blijft baas als reder aan boord is Havenberichten Keuze tussen VVD en PvdA hangt van basisprogramma af IN DE VISHAL s NU IS HET TIJD F. v. d. GRIJN ERVAREN VERKOOPSTER LEERLING- ETALEUR Goede zorg kost tijd Z Z MAANDAG 16 MAART 1970 10 MA HAARLEM Met de opmerking de vorige week in een verkiezings bijeenkomst gedaan als zou D'66 „gevaarlijk en on-Nederlands zijn heeft mr. B. W. Biesheuvel, fractie voorzitter van de A.R. in de Tweede Kamer, absoluut niet willen stellen dat deze partij staatsgevaarlijk zou zijn. Gedachtenassociaties met de NSB wijst hij volstrekt van de hand en vindt hij ook niet verklaarbaar uit de contekst van zijn woorden. Dit blijkt uit een vraaggesprek dat wi. met mr. Biesheuvel in zijn woning te Aerdenhout naar aanleiding van zijn redevoering in Hardenberg hadden. Politierechter beslist: Julien Schoenaerts overspannen J Wilt u dat wij uw Watersport-Camping Vakantie Gevonden-Verloren- Vermist Diversen Het wordt wel eens geprobeerd 'Luxaflex' jaloezieën na te maken. En die worden dan tegen dezelfde prijs of schijn baar goedkoper aangeboden. Allemaal tevergeefs. Overtuig u bij ons van de voordelen van de echte 'Luxaflex' jaloezieën. Wij demonstreren u dat met harde feiten. Bikkelharde feiten. Over de uitnemende vijf jaren garantie. Over het perfecte service-systeem. Over de duizend-en-een praktische en esthetische voordelen en toepassings mo gelijkheden. Over prijzen. Over het zeer uitgebreide moderne kleurengamma. Over het merk'Luxaflex'op koordknopje en onderlat. Over alles wat u maar weten wilt. Bikkelharde feitendie na maak het nakijken geven. Kom bij ons langs. Stel u op de hoogte, stel vragen, vraag prijzen. Over 'Luxaflex'- de wereld be roemde aluminium jaloezieën. MIDDENHAVENSTRAAT 27 - IJMUIDEN TEL.O 2550 -14108 -112 02 Erkend dealer van Luxaflex' jaloezieën en horren (Van een onzer verslaggevers) „D'66 treedt op als een fatsoenlijke partij, ook in de parlementaire discus sies zijn ze correct en het is dan ook niet vreemd dat onze fractie-zoals destijds bi; de debatten over de Europese Veiligheids conferentie wel eens steun geeft aan het D'66 standpunt", aldus de heer Biesheu vel. Hij is echter van mening dat in een land als Nederland de politieke realiteit dusdanig is dat geen partij ooit de vol strekte meerderheid zal halen. Derhalve is samenwerking van minderheidspartij en noodzaak. Wanneer nu D'66 duidelijk stelt dat eigenlijk alle andere partijen moeten verdwijnen of „ontploffen" dan vind ik dat getuigen van een zware on derschatting van eigen standpunt. En wat het on-Nederlandse van D'66 betreft: mr Biesheuvel meent dat uit de gehele histo rie van onze politiek duidelijk naar vo ren komt dat „pragmatische program ma's" daar niet in passen. Men kan zelfs teruggaan tot Erasmus, en de reforma tie wanneer men dat zou willen, altijd hebben christelijke en humanistische ge dachten de Nederlandse samenleving doordrenkt. D'66 haalt gewoon de algeme ne volkswil onder Rousseau weer van stal. Iets nieuws valt daarin niet te ont dekken. Aan Franse toestanden heeft ons land met de wil van de wereld geen be hoefte. Overigens is Mr. Biesheuvel wel wat verbaasd over het misbaar en de vele commentaren in de pers over zijn uit spraak tegen D'66. „Wat ik over D'66 heb gezegd is maar een „speldeprik" vergeleken met de aan (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „De schipper van een vis sersboot bljjft verantwoordelijk voor de visvangst, ook al vaart de reder zelf mee", beslisten vanmorgen de offclcier van ju stitie en de Haarlemse politierechter. Na een eis van 500 boete werd een 55-jarige schipper uit Katwijk aan Zee tot 200 boete veroordeeld omdat hij in augustus vorig jaar in IJrauiden 400 kilo schol be neden de minimummaat voor menselijke consumptie had aangevoerd. Enige tijd geleden behandelde de Haar lemse politierechter deze zaak voor de eer ste maal. De zaak werd toen aangehouden voor nadere informatie omdat de Katwij- ker vond dat hij niet verantwoordelijk was aangezien ook de eigenaar van het schip die tocht meevoer. De schipper was boven dien een half jaar ziek geweest en niet op de hoogte van de inmiddels gewijzigde mi nimummaat voor schol. Bij het lossen van de vis was de Katwijker trouwens niet aanwezig geweest, hij verbleef toen in Katwijk. De 37-jarige reder werd vanmorgen als getuige gehoord. „Ik voer mee als matroos, ik heb niet de benodigde papieren en ik beschouwde de schipper als baas aan boord", zei hij. Bij dit standpunt sloten de officier en politierechter zich aan. Zaterdag aangekomen ln IJmuiden: Styrsö, Londen; Eglantine, Rotterdam, IJmuiden; Zaan- stroom, Felixtowe; Jans, Goole; Ore Mina, Wor kington; Triumph, Dagenham; Holland, Pointe Noire; Breehom, Neth; Voline, Dagenham; Bommy, Ipswich; Cap Taineron, Bari; André Nisary, Rotterdam, Zaandam; Bremervorde, Rot terdam, IJmuiden; Zaan, Goole; Adonis, Bre men; Epic, Seven Islands, IJmuiden; Amstel- borg, Varberg; Joseph Camaret, Bremen; Tor Hollandia, Gothenburg; Jean E., Londen; Honds bosch, Londen; Gamess, Moh I Rana, Umuiden; Angela Jagemann, Hamburg, IJmuiden; Luther, Rochester; Aaltje, Londen; Afghanistan, New castle. Zondag aangekomen in IJmuiden; Santa Mar- gherita, Simonsvik, IJmuiden; Luhedeich, Bre men; Nerlandia, Aarhus; Tor Mercia, Gothen burg; Essex Shore, Continentaal Plat, IJmui den; Germania, Hamburg, IJmuiden; Wangeroog, Noordzee; Pamir, Norwich; Aleksis, Zwarte Zee; Brinda, Poole; Tubo, Par; Nordsee, Uddevalla; Bernard John, Invergordon; Barken, Gothen burg; Alert, Ipswich; Mailand, Bremen; York shire, Bremen; Dania, Kopenhagen; Gazelle, Rochester, Koog aan de Zaan; Embla, Gefle; Thea K., Frederikshaven; Barenstein, Bremen; Palignies, Seven Islands; Orion 2, Rödbyhavn; Jens Rand, Swansea; Theresie, Cristobal; C. V. Lightning, Felixtowe. Maandag aangekomen in Umuiden: Cayber, Grangemouth; Aryan Pey, Mormagoa, Umuiden; Novel, Swansea. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Donia, Purfleet; Helga S., Aalborg; Markborg, Udde valla; Piraeus, Piombino, Umuiden; Wangeroog, Noordzee; Aegir, Londen; Rolf Behrmann, Lon den; Zeus 2, Londen, IJmuiden; Gregham, Kings- lynn, IJmuiden; Lisa T., Grangemouth, Umui den; Dintelborg, IJstad, IJmuiden; Baltisky 66, Bremen; Styrsö, Abo: Transit, Rotterdam, Vel- sen; Brio, Oslo; Stella Maris, Newcastle; Nicoto, Antwerpen; Clyde Bridge, Seven Islands; Claus, Londen, Umuiden. Zondag vertrokken van Umuiden: Blexer- sand, Savona, Umuiden; Varangmalm, Port Tal bot; Tor Hollandia; Chiron, Immingham; Socra tes, Hamburg; Rijnstroom Shoreham; Amstel- stroom, Huil; Santa Margherita, Sheemess, IJ muiden; Tor Mercia, Immingham; Zaanstroom, Felixtowe; Marion, Genua; Epic, Rotterdam, Umuiden. (Indien achter de plaats van herkomst of besteming geen nadere aanduiding volgt be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) vallen die D'66 van meet af aan op de confessionelen heeft gedaan. Wij moesten „verdwijnen" uit het politieke leven!". De heer Biesheuvel is niet beducht voor de opkomst van D'66 De AR zal blijven bestaan onafhankelijk van het feit of hun voormannen wegvallen. „Wanneer ik me nu zou terugtrekken gaat de AR rustig door, maar bij D'66 is het de vraag wat er met die partij gebeuren gaat als men sen als Gruyters en in zeer sterke mate Van Mierlo de partij zouden ontvallen", zo zegt hij. Wel vindt hij dat de AR en de confes sionelen in het algemeen te defensief zijn geweest. Er is enorm veel verricht sinds 1945, de wederopbouw van het land, de uitgebreide sociale voorzieningen, de over gang op industrialisatie. „We leven in een overgangstijd, dat wel, maar om nu te zeggen dat we in een chaos leven waarin nodig orde moet wor den geschapen door een „pragmatische politiek", dat is gewoon onzin". Zo is zijn vaste overtuiging. „Wij wnoen in een goed bestuurd land". Het is overigens niet zo dat D'66 volgens de AR volstrekt niet in aanmerking zou kunnen komen voor een coalitie. „Maar zoals de zaken nu staan is er in ieder geval geen sprake van een stembusakkoord vooraf". Bij een formatie achteraf zal D'66 toch moeten inzien dat haar eisen bepaald worden door de uitslag van de verkiezingen". Ze heb ben zelf al gezegd dat wanneer weer het stemaandeel van de huidige 4.8 percent niet hoger zou stijgen dan tot 6 percent, de partij D'66 een andere koers moet gaan varen. Maar ook de confessionelen zullen niet kunnen rekenen op een meerderheid bi; de komende verkiezingen, ook niet als zij zullen samengaan, zoals nu duidelijk het plan geworden is. Wat dan? „We zullen eerst gezamenlijk met een verkiezings programma moeten komen, de K.V.P., de C.H.U., en AR. Ter voorbereiding daarop moeten eerst de afzonderlijke partijpro gramma's worden vastgesteld. De C.H.U. is daar al mee klaar. De K.V.P. heeft een urgentie programma bekend gemaakt en ook binnen de A.R. worden vorderingen gemaakt daarmee", aldus mr. Biesheu vel. „Op grond van dat zelfde verkie zingsprogramma kunnen we tot een ak koord komen met een of meer andere partijen voor een kabinetsformatie. Maar of dat weer de V.V.D. zal worden dan wel de P.v.d.a. is nu nog niet te zeggen Dat hangt af van de basisprogramma's waarmee deze partijen ter tafel zullen komen bij de verkiezingen van *71. De heer Biesheuvel vindt de huidige samen werking met de V.V.D. redelijk verlopen ,,De wetsvoorstellen die minister Polak (V.V.D.) indient over democratisering van de onderneming en over openbaar heid van de jaarverslagen, tonen wel aan dat de V.V.D. zich aan de akkoorden en daarmee de concessies houdt." „Het is niet met overgroot enthousias me dat de A.R. met de V.V.D. samenwerkt maar in ieder geval weten we dat de V.V.D voldoende consistent is om zich aan afspraken te houden en dus niet onder weg-door druk van de achterban-uit de boot valt", aldus mr. Biesheuvel. Hij betreurt overigens wel dat de P.v.d.A. zoals die nu reilt en zeilt, die in druk van betrouwbaarheid niet kan ople veren. Het P.v.d.A.-congres in Groningen was een toonbeeld van verwarring. On doordachte moties en resoluties werden aangenomen zonder dat men een idee had van de uitvoerbaarheid daar van. Mr. Biesheuvel vindt dat jammer, „ik ben zelf sterk sociaal gericht, „links" als u dat zo wil noemen," zo zegt hij. Het zit er echter, zoals de P.v.d.A. nu gist, niet aan de omschakeling naar Europees fe deralism e, waar voorheen toch de gedach te van „souvereiniteit in eigen kring gold, de veranderde instelling ten opzich te van ontwikkelingshulp, de democrati sering in de ondernemingen, de studies over moderne bestuurlijke vormgeving" De heer Biesheuvel is verheugd dat de vernieuwing binnen de partij tot stand kan komen zonder dat groepjes „veront rusten" die zich al of niet in een nieu we partijtje afscheiden. Het is goed dat de discussies binnen de partij mogelijk zijn, zo onderstreept hij zijn standpunt dat ook donderdagavond al naar voren kwam toen op een bijeenkomst in het Haarlemse concertgebouw kritiek uit de zaal kwam op ARJOS-voorzitter de Boer. „Ik heb hem echt wel een beetje in be scherming willen nemen. Daar had de Boer ook recht op, vond ik. Hij liet in Haarlem blijken, dat hij een principieel en zeer ter zake huidig lijstaanvoerder van de AR is", aldus tenslotte de heer Biesheuvel. De V.V.D. mag daar echter kennelijk niet de conclusies aan verbinden dat zij bij de volgende kabinetsformatie zeker kunnen zijn van hun inbreng. De heer Biesheuvel heeft hen afgelopen vrijdag in Heerlen immers „de bescheiden plaats (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Vlaamse acteur Ju lien Schoenaerts, is dezer dagen opgeno men in een psychiatrische inrichting in Tienen in België. Men neemt aan dat de acteur voorlopig er een maand of drie zal blijven. in de Nederlandse politiek toegewenst die hen toekomt". „De V.V.D. critiseert trou wens ook de R, ondanks de regerings samenwerking", zo voegt mr. Biesheu vel daar nu laconiek aan toe. Tot slot nog enkele kanttekeningen bij D'66. „We zijn ons er van bewust dat het ontstaan van kleine partijen als de P.P.R.. de Boerenpartij en D'66 mede een aan duiding is van ons eigen falen. Wellicht kan het een prikkel voor ons zijn.". Het is evenwel onzin te beweren dat de vernieuwingsdrift bij de confessionelen pas ontstaan is na deze vingerwijzing, zo meent hij. Binnen de A.R. bijvoorbeeld wordt constant hard gewerkt aan de aan passing van de partij aan de gewijzigde omstandigheden. A.R.-fractievoorzitter mr. B. Bies heuvel (hier in de Kamer in gesprek met mr. Van Mierlo van D'66) blijft bij zijn mening dat D'66 in wezen niet past in het politieke patroon van Nederland. IJMUIDEN De aanvoer in IJmuiden werd maan dag verzorgd door zeven-en-vijftig vaar tuigen en bestond uit: 10.180 kisten en 3228 kleine kisten vis. 31.000 kilogram tong en 7500 stuks stijve kabeljauw. Bij deze aanvoer waren 98 kleine kisten schel vis, 2930 kleine kisten wijting. 100 kisten en 200 kleine kisten haring, 3800 kisten schol. 35 kisten tarbot, 1466 kisten gul en kabeljauw, 480 kisten wijting, 3730 kisten koolvis en 220 kisten varia. Prijzen per kilogram: werd betaald voor: heilbot 8, 10-6; tarbot 9,20;8,60; grote tong 5,76-5,60; grootmiddel tong 6,72-6,50; kleinmiddel tong 6,52-6,31; tong een 6,83-6,51; tong twee 6,41-6,04. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140-104; middel kabeljauw 130-110; grote koolvis 65-60; middel koolvis 48-40. Per tien stuks: grote kabeljauw 110- 92; middel kabeljauw 55-41 Per 50 kilogram: grote schelvis 84-72; middel schelvis 80-70; kleinmiddel schel vis 77-64; schelvis een 84-77; schelvis twee 70-58; kabeljauw een 55-46; kabel jauw twee 52-45; kabeljauw drie 41-30; koolvis een 22-16; koolvis twee 20-16; grote schol 28-24; schol een 36-30; schol twee 38-28; schol drie 32-22; wijting 35- 28; schar 35-26; kleine kuit 88-46; grote kuit 32-20; lever 18-16; poon 86; tarbot 350-200; griet 190-140. Scheveningen De aanvoer voor Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 150 kisten en 950 kleine kisten wijting; 200 kisten gul en kabel jauw; 30 kisten haring; 800 kisten schol; 30 kisten varia; 1500 stuks stijve kabel jauw en 17.000 kilogram tong. OM UW TUIN TE VER FRAAIEN MET SIER- BOMEN en HEESTERS. Het geeft u voldoening voor jaren. Voor al deze planten tegen LAGE PRIJZEN BOOMKWEKERIJ Oude Rijksstraat weg Santpoort •l't Tussen Beeckestijn en Biezenweg Telefoon 0 2560-6540 In ons warenhuis is plaats voor Dames, die deze ervaring heb ben opgedaan in de verkoop van o.a. schoenen bijouterie en herenmode kunnen dagelijks solliciteren bij de bedrijfsleider van VROOM EN DREESMANN IJmuiden - Lange Nieuwstraat In onze etalage-decora tieafdeling is plaats voor een Wij verwachten, naast een zekere ar tistieke inslag, ook de wil om in dit beroep zich verder te be kwamen. Sollicitaties dagelijks bij de Bedrijfsleider van VROOM DREESMANN IJMUIDEN, L. Nieuw straat advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is I Vervolg Luidsprekers van pagina 12 MMMMWMMNWWMWMAWW Te koop caravan roet voor tent. type Cavalier 14015. b.jr. '68. z.g.a.nw. 5 slp-kam zeer veel bergruimte Tromp Kennlaan 159 IJm Telefoon 10770. Strandhuisjes te huur gevr. Liefst 2 voor 2 leraarsgezin nen tussen 1 juli en 15 aug Mevr Meesters, W. Barentsz- str. 12 of Tel. 15105 IJmuid Te huur IJm. strandhuisjes, staan op het strand te IJm. nog vrij van 2-5,30-5. 75. p.w. 30-520-6 130. p.w. 22-8—29-8 ƒ130 p.w. 29-8— 19-9 75 p.w Tel 02550-10316 Vechtstr. 12, IJmuiden. Wie heeft 2 blwe gympakjes in plastic zak gevonden? In of om sporthal Zeewijk. Ter. tegen beloning. Linnaeusstr. 85, IJmuiden. Trouwreportages vanaf ƒ60. Ellen Donalds, Trompstr. 19. IJmuiden. Telef. 14803 Inkoophuis van alle soorten ijzer, metalen, lompen en papier. Fa. J. Veldman, Ja mes Wattstr. 8, Industrieter rein IJmuiden. Tel. 10504 en 15609 Gas, water, elektrastoringen aan huis of bedrijfsinstall. v 9 uur gebeld, dezelfde dag hersteld. Telef. 02560-8247 en 02550-15633. N.V. Install. Be drijf De IJmond (vh. N.V. Kooiman-Leipoldt en Fa Ch. Godde) Kerkw. 26-28, Santp. VanVeelen houdt niet van na-apers wettig gedeponeerd handelsmerk

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10