OVERLEG IN ISRAEL OVER PHANTOMS ALS EEN CIRCUSPAARD Betoging bij Expo Gaullisten winnen in tweede ronde ook Berlijn kernpunt bij Oost-Westgesprek Een moeilijk departement Acties tegen Syrië en Egypte Nixon neemt deze week besluit Cambodja praat met Hanoi en Vietcong Vrouw 20 jaar in schuur opgesloten Joegoslavië rouwt om 49 mijnwerkers ommentaar op actuele zaken Brandt: „Niet tè optimistisch" Egyptisch toestel maakte geslaagde noodlanding na explosie MAANDAG 16 MAART 1970 Vandaag overleg in Pnom Pen El Salvador valt dorp in Honduras aan Aanval Hoessein Kantonnale verkiezingen in Frankrijk (Van onze correspondent) BONN „Wij vormen een ijzeren collectief", heeft Ulbricht eens over zijn regime gezegd. Met de rechtlijnigheid en onwrikbaarheid, die van zo'n strument kunnen worden verwacht, is in het begin opgetreden tegen de nieuwe regering in Bonn. U wilt praten? Welnu, wij hebben de ge spreksstof al samengevat in een ontwerp-verdrag over het aanknopen van gelijkgerechtigde betrekkingen. De heren in Bonn behoefden alleen nog maar te ondertekenen. Noodzakelijk Overgedragen ï,stïnZvS:. Uv.„a.„ r^r. Ontspanning Minister Marga Klompé heeft een de partement waaronder bij uitstek moeilijke jongens ressorteren. Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zijn sectoren die bijna de gehele sociaal-culturele evolutie omvatten en die evolutie voltrekt zich op een aantal terreinen van haar bemoei ing stormachtig en schokkend. Wat Recreatie betreft, die afdeling al leen al zou een minister in dit tijdsge wricht grijze haren bezorgen. Minister Klompé heeft daarbij tegen enkele zware figuren in het kabinet op te tornen, omdat de ruimte voor recreatie in ons overbe volkte en sterk geïndustrialiseerde land maar al te vaak als een sluitpost wordt gezien. Als de wegenbouw, de industrie vestiging, de woningbouw en de defensie bij de ruimtelijke ordening voorrang moe ten hebben, wordt de recreatieve ruimte een moeilijk te verdedigen object en ont staat zoals ook al gebleken is het gevaar dat de koek al verdeeld is voordat men tot de conclusie komt, dat de gehan teerde minimum eisen voor de recreatie schromelijk tekort schieten. Een ander, niet minder lastig object is het omroepbestel. Minister Klompé zit met een radio- en televisieproblematiek die aan alle kanten om sanering schreeuwt, maar met een historisch gegroeid omroep bestel dat nergens handvatten bezit om eens grondig te worden aangepakt. Een mengsel van omroepen die deels uit confessionele binding, deels uit handig op gekweekte populariteit en deels ook uit idealistische bronnen putten, vormen het woud der zuilen waar de NOS als geza menlijk ontmoetingspunt hevig bekneld tussen zit. De samenwerking van de om roepen is nog steeds niet volledig gericht op de zo goed mogelijke vervulling van de omroeptaak, maar lijdt onder de koorts achtige ijver van de zuilen om zichzelf alsmaar hoger op te werken. Het stelsel van de omroepklassen, waar door de wedloop om het ledental wordt ge stimuleerd, doet de omroepen hijgen naar nieuwe leden en het is eigenlijk meer een kwestie van televisie- en radioreclame dan van „vertolking van de gevoelens en het karakter der leden" geworden. Er zijn omroepen die de televisie gebruiken om de kijkers op een zuiver commerciële manier te verleiden met cadeaus, met loterijen, met uitgebreide en uit reclame-oogpunt zeer vakkundig uitgedokterde propagan- da-campagnes. En dat alles om het getal der aanhangers, een getal dat op zekere hoogte weer méér zendtijd garandeert. De vertolking van de cultureel-ideolo- gische binding, die de omroepen zeggen te hebben met een deel des volks, kan men in sommige gevallen dus eigenlijk vertalen met de vraag, wie de beste reclame-chef heeft en het is aan minister Klompé om te beoordelen of de ontwikkeling van onze omroepen en van het gehele „medium" op deze manier wel strookt met de culture le betekenis en functie van radio en tele visie in het moderne maatschappelijke beeld. Het is jammer dat minister Klompé waarschijnlijk niet veel tijd meer zal wor den gelaten, maar het is wel duidelijk dat zij met de haar ter beschikking staande Wet niet tevreden is en enkele drastische wijzigingen zou willen aanbrengen in de wijze, waarop de overheid zich met deze soort communicatie kan bemoeien. Voorlopig beperkt zij zich nog tot een krachtige verdediging van de NOS, het enige lichaam waarin iets van een natio nale culturele en maatschappelijke ether- samenwerking gestalte krijgt, maar op den duur zal deze NOS toch functioneel tot mislukking zijn gedoemd, als niet op een of andere manier de oude bunkers van de omroepzuilenlinie worden opgeblazen en de ontwikkeling van een in moderner Ne^ derlandse geest beter functionerend om roepbestel kan worden bevorderd. Als Marga Klompé het nog aandurft om de nieuwe fundamenten te ontwerpen, zij haar toegewenst dat zij er nog op tijd mee ge reed komt, voordat de politieke situatie in Nederland aan een omwenteling zal wor den prijsgegeven. en JERUZALEM (Reuter, DP A AP) Het Israëlische kabinet zal vandaag vergaderen over het uitstel van de door president Nixon beloofde aankondiging of hij meer Phantom- straaljagers aan Israel zal leveren. De goed geïnformeerde krant „Haa- retz" meldt dat de Amerikaanse pre sident heeft besloten de jacht bommenwerpers „voorlopig" niet te leveren. „Haaretz" uegt dat de reden hiervoor niet politiek is maar militair. Nixon meent dat de Israëlische luchtmacht voldoende »WUV\AAAAA/VAAAAAAAAAAA/VAA/WAAAA/WWWUVAAAA/Vt/WVWWWM\AAAAAAAAA/W\A/W\AA/WUWtAAAAAA/\AAAAAAA^ Ifl/VVVVVwvVVWWiA/NAAAAA/WVWWWVrt/VWViA/yWVVVWVVVWWVAAAIWVWWtniWWWWWVWWWVtA/WWWWWtA/WWVWWWWWV HONG KONG (Rtr). Het Noordviet- i Zuid-Vietnam in Pnom Pen hebben gega namese persbureau meldt dat Cambodja, randeerd. Deze ambassades zijn zoals be- Noord-Vietnam en de voorlopige revolutio- kend de vorige week woensdag door een naire regering van Zuid-Vietnam hebben woedende menigte geplunderd uit protest besloten vandaag in Pnom Pen een confe- tegen de „communistische infiltratie" rentie te houden om te pogen hun proble- Cambodja, men tot oplossing te brengen. I Vrijdag verzocht de Cambodjaanse rege- I ring Noord-Vietnam en de voorlopige re Het besluit is volgens het persbureau be- gering van Zuid-Vietnam hun troepen voor kendgemaakt door de Cambodjaanse mi- zondagmorgen vroeg uit Cambodja terug te nister van buitenlandse zaken, prins Noro- trekken. dom Phoerissara na een gesprek met de I j}et Cambodjaanse staatshoofd, prins No zaakgelastigden van Noord-Vietnam en de r0d0m Sihanoek, is op het ogenblik in Mos voorlopige revolutionaire regering van 1 waar hij de Russen probeert te bewe Zuid-Vietnam. De prins zou de beide zaak- gen (jruh ujt te oefenen op Noord-Vietnam gelastigden de normale functionering van I en voorlopige regering van Zuid-Viet- de ambassades van Noord-Vietnam en de nam om hun troepen uit Cambodja terug voorlopige revolutionaire regering van HAMBURG, (AP). De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gewaar schuwd tegen „te grote verwachtingen" van de topconferentie donderdag met de Oostduitse premier Willi Stoph. Brandt herinnerde er aan dat er al 25 jaar twee Duitslanden bestaan en zei dat het „zeker niet mogelijk zal zijn bij de I eerste besprekingen al vooruitgang te boe ken. Daarom moet ik waarschuwen tegen te grote verwachtingen voor deze bijeen komst", aldus Brandt tegenover het blad „Welt am Sonntag". „Na 25 jaar kan men geen snelle veran dering in de toestand verwachten. Maar j het moet mogelijk zijn een begin te ma ken", aldus de kanselier. TEGUCIGALPA, Honduras, (AFP). In Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, wordt officieel meegedeeld dat manschap pen van de nationale garde van El Salva dor zondag het dorp'San Juan de Agua in Honduras hebben aangevallen. De gevech ten hebben verscheidene uren geduurd. Verliezen zijn niet bekendgemaakt. ADVERTENTIE te trekken. Naar schatting 30.000 jongeren hebben vandaag bij het parlementsgebouw in de Cambodjaanse hoofdstad betoogd tegen de Vietcong. Eerder had de neutralistische re gering besprekingen met de Vietcong en Noord-Vietnam aangekondigd. sterk is zonder een verdere levering van Phantoms, aldus het blad. Volgens goedingelichte kringen in Washington zal president Nixon vermoe delijk deze week zijn besluit nemen. De Israëlische regering heeft in de herfst van het vorig jaar de Amerikaanse rege ring verzocht nog ongeveer dertig Phan toms en 90 „Skyhawks" te leveren. In Washington houdt men er rekening mee dat Nixon in principe akkoord zal gaan met de verkoop van deze vliegtui gen, maar dat hij over de grootte en de termijn van de leverancies telkens opnieuw een beslissing zal nemen naar gelang de verdere ontwikkeling van de toestand in het Midden-Oosten. Israëlische commando's hebben van ochtend vroeg twee bunkers en een via duct in de Syrische dorpen Jassem en Rapid vernield. Dit is door een Israëli sche woordvoerder meegedeeld. Van de beide dorpen uit werden volgens de woord voerder aanvallen op Israëlisch gebied ondernomen. Twaalf uur tevoren hadden de Israe- liërs elektriciteitsmasten in Syrië opgebla zen en een legerkamp beschoten als re- pressaille voor een aanval op een Israëli sche patrouille in de heuvels van Golan. Een Syrische militaire woordvoerder, heeft in Damascus meegedeeld dat er gis teravond bij een aanval van Israëlische straalvliegtuigen op een Syrische mili- litaire post bij de Libanese grens vijf Sy rische soldaten om het leven zijn gekomen en veertien gewond zijn geraakt. In Caïro heeft een Egyptische militaire woordvoerder meegedeeld, dat één Egyp tische soldaat is gedood en twee gewond zijn, toen Israëlische commdando's een niet geslaagde poging ondemamea het Suezkanaal in het noordelijke gedeelte over te steken. Aan die poging was een bombardement door Israëlische vliegtui gen voorafgegaan. De Egyptische troepen zouden er in geslaagd zijn, verscheidene boten van de Israëlische aanvallers tot zinken te brengen. Koning Hoessein van Jordanië heeft Is rael ervan beschuldigd de internationale normen van orde en fatsoen met voeten te treden en wel met „een arrogantie, die sinds de dagen van Hitier niet is ge evenaard". De Jordaanse vorst zei dit gisteravond aan een diner, nadat hij de Pakistaanse president Jahja Khan de hoogste Jordaan se onderscheiding had uitgereikt. Koning Hoessein is gisteren in Ra wal pindi aangekomen voor een officieel be zoek van drie dagen aan Pakistan. OSAKA (Reuter). Enkele uren nadat de Expo in Osaka voor het publiek was opengesteld is het b(j de hoofdingang van het Expo-terrein tot een hevige botsing gekomen tussen een honderdtal demon stranten, en de politie. De demonstranten, van wie het meren deel linkse studenten, hielden in het cen trum van Osaka een protestbijeenkomst en wilden optrekken naar het Expo-terrein. Toen de politie hun de toegang weigerde ontstond er een stevige vechtpartij waarbij verscheidene personen gewond raakten. Zeker twintig demonstranten werden gear resteerd. De betogers beschuldigden de Japanse regering ervan de Expo te gebruiken om de aandacht af te leiden van het Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag dat in juni weer automatisch zal worden vernieuwd. NAPELS, (Reuter. De politie van Na pels heeft in een schuur zonder ramen een 78-jarige vrouw ontdekt, die daar gedu rende 20 jaar opgesloten heeft gezeten. De politie stelde een onderzoek in na een geheime tip te hebben ontvangen. De po litie vond in een klein dorpje bij Napels de 78-jarige in lompen geklede Carolina Meo op een strobed liggen temidden van ratten en insecten. De vrouw was ziek en had moeite met spreken. Zij ligt nu in een ziekenhuis. Hangende een nader onderzoek zijn de broer van de vrouw, Michele Meo, en diens vrouw gearresteerd. (Van onze correspondent) directies vergeefs op meer zeggenschap en wat hogere lonen hadden aangedron- PARIJS De Parijzenaars hebben I gen. Tot dusver neeft deze krantensta- zich door een jouma.istenstaking van-1 king zich echter jot de hofstad beperkt morgen vergeefs tot hun krantenkiosk en buiten Parijs zijn de regionale dagbla den vanmorgen normaal verschenen. BREZA. Joego-SIavië heeft gister een In het Duitse Odenwald. waar de aj- gelopen tijd een dik pak sneeuw heeft gelegen was het voor de dieren in het bos een groot probleem om aan voed sel te komen. Dit wilde zwijn is er 'i m zo aan gewend geraakt dat hij op een bepaalde plaats voedsel van de mens krijgt, dat hij als een circus paard op zijn achterpoten gaat staan om een hapje te krijgen. Hoewel in elk politiek gesprek tus sen de regeringen van beide Duitslan den onvermijdelijk ook de kwestie- Berlijn aan de orde komt, was door het gedrag van de Oostduitsers de in druk ontstaan, dat alles zou draaien om de wens tot erkenning. Zodra de eerste contacten tot stand waren ge komen, betrok echter dat „ijzeren col lectief" met grote soepelheid Berlijn bij de problematiek. Nu is gebleken dat de Oostduitse regering het gesprek tussen Brandt en Stoph donderdag niet geheel onmogelijk wenst te maken, is dat „Berlijnse inci dent" des te opmerkelijker geworden. Het is tot dusver gebruikelijk geweest, dat Westduitse politieke reizigers, Brandt als minister van Buitenlandse Zaken incluis, via West-Berlijn reisden. Enkele dagen nadat minister Gro- miko de contacten met Bonn in Oost- Berlijn had besproken, deelde de Oost duitse regering mee dat een verblijf van Brandt in West-Berlijn niet aan vaardbaar zou zijn. Van die stap moet Gromiko en dus Moskou op de hoogte zijn geweest. VERWACHT wordt, dat in de loop van de komende maand besprekingen tussen ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie over de kwestie-Ber- lijn zullen worden gevoerd. Moskou en de DDR hebben het blijkbaar nood zakelijk gevonden de voorbereiding van het gesprek tussen Brandt en Stoph te gebruiken om nog eens dui delijk te stellen dat West-Berlijn niets met de Bondsrepubliek te maken heeft, maar als een zelfstandige, politieke eenheid binnen het gebied van de DDR moet worden beschouwd. Zoals bekend, komt er enige bewe ging in de Westduitse standpunten over erkenning van de DDR. Van ver schillende kanten zijn de laatste tijd in Bonn voorwaarden voor zo'n stap genoemd. Er is echter slechts één punt dat als een voorwaarde kan worden beschouwd, waaraan niet te tornen valt, omdat beide Duitslanden er in vloed op hebben: garantie van de sta tus van Berlijn. In de praktijk gaat het alleen om de status van West-Berlijn, dat heeft de Sovjet-Unie de drie Westelijke lan den nog eens laten voelen, toen ae Russen voorstelden het komende over leg van ambassadeurs te laten plaats hebben in het gebouw van de voor malige controleraad, een raad waarin de toen nog samenwerkende overwin naars na de oorlog over Berlijn re geerden. Het gebouw ligt in West-Berlijn en de bijeenkomst daar kan nu min of meer demonstratief aantonen, dat de Sovjet-Unie nog altijd samen met de drie Westelijke landen verantwoorde lijk is voor West-Berlijn. OOST-BERLIJN kan eenvoudig niet aan de orde komen, omdat die voor malige Russische sector aan de DDR is overgedragen als hoofstad. Dat is door de Westelijken nooit officieel er kend, maar in de praktijk al lang en het is van Oostduitse kant bezegeld met de bouw van de muur dwars door de stad. Dat Oost-Berlijn tot de DDR behoort, is inderdaad een logische er kenning van de status quo. Die status quo, die Moskou (en te genwoordig ook de DDR) zo dringend West-Berlijn, al is het door de Weste- ^nJulnnllnnmMlnn>WVMvrinP..««^^«.—«MMMMMmiMMMMMWMMWMWMMMWMmiMVMWUVIUUllUlAni ruumnjuuuunuumnnnimnnnnr, moeten wenden om hun zeer eventuele nieuwsgierigheid te kunnen bevredi gen, naar de uitslag van de tweede ronde der kantonnale verkiezingen die gisteren in een 700 Franse districten moest worden uitgevochten. In een duizendtal andere kantons kon vorige week zondag de strijd al in de eerste ronde worden beslecht. Terwijl de onkomst gisteren een nuance groter was, Jerd de algemene tendens van de eerste dag van nationale rouw gekend voor de 49 ronde wel zo ongeveer bevestigd en zelfs I 8iachtoffers van de mijnramp in Breza. lichtelijk geaccentueerd, doordat de Gaul- ucj,te radio- en televisieprogramma's n>« ntttwonden e. W..«»pv~r. te verhogen. Die geringe winsten werden stellingen en sportevenementen gingen niet vooral wel op de orthodoxe socialisten en door. De 49 mijnwerkers van wie het me- andere linkse kandidaten geboekt, terwij i ^^eel tussen de 20 en 30 jaar ond was. De twee ministers die vorige week nog diepte van 350 meter, toen als gevolg van net geen bezit van hun begeerde zetel een explosie van methaangas de gang in- konden nemen, zijn gisteren eveneens als storWe slechts 34 mijnwerkers brachten winnaars uit het strijdperk getreden. Ak ,even at Zeventien mannen moes een betrouwbare graadmeter voor de poli- tieke verhoudingen zal men deze uitsla- ten worden opgenomen in het ziekenhuis, gen overigens moeilijk kunnen hanteren: Enkelen van hen zijn zeer ernstig gewond, in de kantonnale raden mag, zoals we al eerder opmerkten, officieel geen politiek Toen de ontploffing zich voordeed in d» worden bedreven en partijprogramma's mijn op 25 kilometer ten noordwesten van hebben dan ook hoegenaamd geen rol in Serajewo, bevonden zich 83 mijnwerker» de campagne gespeeld. onder de oppervlakte. Een groot aantal m- - I woners van het 3000 inwoners tellende De afwezigheid van Panjse dagbladen s^adje Breza was gisteren op een plechtig- die zo de verkiezingsresultaten dus niet hejd ter herdenking van de zaterdag omge- konden verspreiden, vond vanmorgen in- j ^omen niannen. Mijnwerkers met helmen tussen haar oorzaak in een 24-uurstaking I droegen doodkisten uit de kantoren van van de zijde der journalisten, die bij hun de mijnonderneming naar een speciaal platform, om de laatste eer te bewijzen aan hun collega's. Een boodschap van medele ven van president Tito en het land werd overgebracht door de voorzitter van de nationale vergadering van Bosnië-Herze- gowina, die in herinnering bracht dat de mijnramp de derde is die het land in de afgelopen maanden heeft getroffen na de twee aardbevingen in Ban ja Luka in ok tober en december, waarbij honderden mensen om het leven kwamen. Na de plechtigheid werden de doodkisten over gebracht naar de woningen van de mijn- werkers voor de teraardebestlling vandaag. CAIRO (Reuter). Een Egyptisch l(jn- I vliegtuig heeft zaterdagavond een geslaag de noodlanding gemaakt b(j Cairo, nadat een ontploffing een deel van het landings gestel had afgerukt. Er waren tien passa giers aan boord, van wie er één werd ge- I wond. Het vliegtuig van „United Arab Air- I lines", dat een vlucht maakte van Athene naar Cairo, was net opgestegen na een tussenlanding in Alsxandrië toen de ex plosie zich voordeed. Alle boordinstrumen- ten werkten op dat moment volgens het Egyptische persbureau voor het Midden- Oosten normaal. Gezagvoerder Hamdl Sjannan besloot door te vliegen naar Cairo, cirkelde daar nog enige tijd boven het vliegveld rond om zijn brandstof te ver bruiken, en zette het toestel tenslotte in het licht van schijnwerpers aan de grond I op een zandvlakte naast de luchthaven. Het vliegtuig was een Russische „Anto- I nov". Ruim een jaar geleden ontplofte zo'n toestel boven de Middelandse Zee, waarbij ruim veertig passagiers werden gedood. De Egyptische autoriteiten hebben een «>m. I missie van onderzoek ingesteld. wil bevestigen, betekent echter dat lijke geallieerden nooit aan de Bonds republiek overgedragen (het recht daartoe ontbreekt evenzeer als de po litieke wenselijkheid op dit moment), cultureel en economisch een onderdeel van de Bondsrepubliek is. Politiek doet het in het Westduitse parlement voor spek en bonen mee (in belangrijke kwesties missen de Westberlijnse afgevaardigden het stemrecht), maar alleen al het feit dat de vroegere Westberlijnse burgemees ter Willy Brandt nu Bondskanselier is, bewijst dat in wezen West-Berliin ook politiek een aanhangsel van de Bonds republiek is. BERLIJN, dat is de afgelopen dagen gebleken, is bij eventuele onderhan delingen tussen Oost- en West-Duits- land evenzeer een kernpunt als de Oostduitse eis tot erkenning. Daarom krijgt het aangekondigde gesprek tussen de geallieerden en de Russen (aanvankelijk voor deze maand bedoeld) in West-Berlijn zo'n grote aandacht. Dan zal moeten blij ken of Moskou bereid is, als onder deel van het veel omvattende streven naar ontspanning in Europa, eraan mee te werken dat de veiligheid en vrijheid van de Westberlijners en de vrijheid van de wegen tussen hun stad en de Bondsrepubliek worden gega randeerd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3