verfnprngsnieuws uit oe umm „HELFT VAN BOLLENKWEKERS ZAL AFVALLEN" Kerkdienst met discussie over milieuvervuiling Als vrouwalleen leer je zo'n bank pas waarderen. Vijfentwintig gulden boete voor taxi chauffeur Algemene Bank Nederland Veel jongeren aanwezig in Velsen Bedrijf moet aan minimum eis voldoen Vliegtuigongeluk in Vietnam MAANDAG 16 MAART 1970 4 AJa proces-verbaal van mr. Van der Valk Bonman Regenachtig Velsen-IJ muiden Beverwiik Velsen-Noord Heemskerk BOLLENSTREEK Ir. S. van Veen, rijkstuinbouwconsulent in Lisse heeft in een lezing voor Theorie en Praktijk duidelijke taal gesproken. Voor hem en bijvoorbeeld zijn col lega in Hoorn, ir. W. van de Ven, staat het vast dat bloembollenkwekers met kleine oppervlakten, die hun winter tijd produktief willen maken door bollen te gaan broeien, het hoofd niet lang meer boven water zullen kun nen houden. De arbeidseenheden wor den te klein om tegen langzaam groeiende giganten op te kunnen gaan werken. Ir. Van Veen stelt dat de helft van de ondernemers zal ver dwijnen. erdubbelingen Bollen in Zuid Niet dat ik ergens bang voor ben. O neeMaar toch is 't een veilig idee als je als vrouw alleen niet je hele salaris in huis hebt liggen. Daarom laat ik m'n salaris op 'n salarisrekening bij de ABN komen. En natuurlijk ook omdat je dan betaalcheques krijgt en 31A% rente. Ik ben trouwens die bank pas goed gaan waarderen toen ik laatst financieel 'n beetje in de zorg zat. Werkelijk geweldig zoals die man van de ABN me toen heeft geholpen. Eigenlijk zou elke vrouw 'n ABN salarisrekening moeten hebben. U ook. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM-HEEMSTEDE Een „wel- les-nietes-spelletje was vanmorgen de zaak tegen taxichauffeur Harry Elzinga voor het Haarlemse kantongerecht. Elzinga werd eind vorig jaar bekeurd, toen hij op een zondag in de Heemsteedse Orchideeënlaan een vrachtje moest opha len en zijn wagen, omdat langs de laan veie auto's geparkeerd stonden, midden op de weg neerzette. De normale door gang van het verkeer werd daardoor be lemmerd en de eerste die daar hinder van ondervond, was een auto waarin offi cier van Justitie, mr. G. VV. F. van der Valk Bouman meereed. Gevolg van het fout parkeren en het niet direct tonen van een rijbewijs: een proces-verbaal dat op de bewuste zon dagmorgen. in bijzijn van de Heemsteed se korpschef door de officier werd opge maakt, nadat Elzinga door twee agenten bij de taxigarage in Haarlem was opge haald. Elzinga legde de zaak aan kantonrechter mr. B. M. Keulen uit. „Het was nood zaak dat ik daar parkeerde, want het was noodweer en ik moest een vrouw met een baby afhalen." „Het was regenachtig", verbeterde de rechter, die nog eens uitdrukkelijk her haalde dat er aan de uiterst rechtse zijde van de weg geparkeerd moet wor den. Vond hij: „Het is geen halsmisdrijf dat u moet overtrekken". Elzinga: „Voor mij is het een ernstige zaak", waarna hij zei de indruk te hebben dat de hele zaak MAANDAG 16 MAART Zeewijkschool, IJmuiden, 20 u. ouder avond, „Leermogelijkheden en leermoei lijkheden". Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voor lichtingscentrum van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geonend van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wiistelaan (gebouw Spaamberg), Sant poort-Noord, 19 tot 21.30 u.; filiaal Wil- iemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; uitleenpost I.Tmuiden-West. parochiezaal onder Petruskerk. Venusstraat 1, 19 tot 21 u.; filiaal Ve'sen-Noord, Banjaert- straat 13: 19 tot 21 u. Cultureel Centrum, Moerbergplatsoen, IJmuiden, 19.45 u.: Bridge-centrum De Jump. DINSDAG 17 MAART Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. openbare gemeenteraadsvergadering. Hotel Royal, Kennemerlaan, IJmui den. 20 u. modeshow Petit Paris. TesselschadeArbeid Adelt, ten huize van mevrouw De Clercq, Van Tuyllweg 29, Velsen-Zuid, 14.30 u. ledenvergade ring. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 10 tot 12 en 14.30 totl7.30 u. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat- Spaarnestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur: Spreekuur Medisch Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Stichting huish. en gezinsvoorlichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tele foon 02550-10715. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: Bejaardensoos, kinderclubs, potten bakken en klaverjassen, jeugdsoos. Federatie Bejaardenzorg Velsen. So ciaal advies voor bejaarden. Spreekuren IJmuiden e.o.: 9 tot 10 u. in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, tel. 02550-15010; Velsen- Noord 11 tot 12 uur in het buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28 te Velsen- Noord, tel. 02510-24025: Santpoort: 15 tot 16 u. in het gebouw CUSA, Hoofdstraat 133 te Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak: Hoofdstraat 133, Sant poort-Noord, tel. 02560-8014. MAANDAG 16 MAART Huize Scheybeeck, Velserweg. 19.30 u. spreekuur Beverwijkse Sportraad. Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 u. repetitie Beverwiikse Harmoniekapel. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. beeldhouwen. Het Groene Huis, Raamveld. 19.30 u. modern ballet (jongeren vanaf 14 jaar). 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. De Slof, Raamveld 2. 20 u. repetitie koor Zang en Vriendschap en toneelver eniging KDO. De Magneet, Vlaanderenstraat. 20 u. radiohobbyclub (15-18 jaar). Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152. 20 u. werkgroepavond AA. De Opgang, Florastraat. 20 u. lezing van dr. Eenhoorn over Homeopathie voor NCVB. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Amstel- straat 44: volwassenen 19-21 u. DINSDAG 17 MAART Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wes- (Van een verslaggeefster) VELSEN. In de fraai gerestaureerde Hervormde Engelmunduskerk aan het Kerkplein in Oud-Velsen is zondagavond een themadienst gehouden over „Kerk en Milieuverontreiniging" georganiseerd door de jeugddienstcommissie Velsen- Zuid, onder voorzitterschap van jeugd- ouderling H. R. Homburg uit Driehuis. In deze dienst ging ds. M. de Jong, indus triepredikant te Velsen voor. Hierbij stond een discussie centraal, waaraan be halve door de jongeren, in groten getale bij deze dienst aanwezig, werd deelgeno men door de Haarlemse bioloog P. van Zalinge, theoloog ds. M. de Jong, chemi cus O. de Jong en het gemeenteraadslid voor de P.P.R. (Politieke Partij Radica len) te Velsen, de heer J. Zuurbier. Een dergelijke uitgebreide discussie tijdens een kerkdienst is bepaald een novum. De dienst begon met het opvoeren van een kort spel door een aantal jongeren, een litirugisch modern opgezette situatie schets, een gedramatiseerde vormgeving zo gelopen was omdat het om de heer Valk Bouman ging. Rechter: „Ik heb al leen te maken met de zaak als zodanig." Eis van de officier mr. J. van den Oever: vijfentwintig gulden voor het blokkeren van de weg en vijf gulden voor het niet tonen van het rijbewijs. Elzinga: „Ik vind het een lage zaak." Officier: „Een lage boete, ja." Elzinga: „Nee, géén lage boete als je probeert mensen te helpen." Vonnis: twintig gulden of vier dagen voor het eerste feit, vijf gulden of één dag voor het tweede. Elzinga tot de rechter: „Waar kan ik in hoger beroep gaan?" van het thema milieuverontreiniging. Het spel, getiteld „De God economie; een vuil tje aan de lucht" geschreven door Michiel de Visser brengt de tegenstelling tussen de oudere en jongere generatie over het voetlicht omtrent de opvatting van de welvaart. De ouderen zijn daar blij mee, de jeugd daarentegen die aan dit welzijn is gewend, voelt zich bedreigd door de lucht-, water- en bodemverontreiniging. Op de vraag aan de aanwezigen aan het einde van het spel: Hebt u daarover wat te zeggen?, haakte de heer Van Zalinge direct in. Hij stelde dat de situatie van nu zo niet kan blijven en dat er iets gedaan moet worden. Met name de jeugd zal wat moeten doen. Men neemt het niet langer en de jeugd zal in dezen positief mee moe ten werken en mee denken. Dominee De Jong bracht naar voren dat de ouderen nog leefden uit angst voor het bestaan. De jongeren hebben die angst niet meer, zo zei hij. Zij zullen evenwel creatief te werk moeten gaan en een posi tieve bijdrage leveren voor een goed leef milieu. Tijdens de levendige discussie die zich ontspon, kwamen vooral twee vragen naar voren, namelijk: Is men het ermee eens dat het op het ogenblik een veront rustende toestand is met de verontreini ging en in de tweede plaats werd de vraag gesteld: welke alternatieven kunnen jul lie nu stellen? Ook de heren O. de Jong en J. Zuur bier namen enthousiast deel aan deze ge animeerde discussie, die een prettig en rustig verloop had. HILLEGOM. Bij een ongeluk op de Leidsestraatweg in Ilillegom is een 22-ja- rige schipper uit Hillegom om het leven gekomen en werden drie personen ge wond. Het slachtoffer reed met zijn auto over de Leidsestraatweg, waar de wa gen in een bocht slipte en enkele keren kantelde. De schipper liep ernstig her senletsel op en overleed ter plaatse. terhoutplein 5a. 10 u. damesgymnastiek, 11 u. herengymnastiek, 13.30 u. bridgen, 14 u. handenarbeid. Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 u. repetitie drumband Beverwijkse Harmo- niekaoel. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. Dottenbakken. De Slof, Raamveld 2. 13 u. bejaarden soos, 19 u. majorettes drumband De Zwervers en sociëteit, 20 u. klaverjassen SchopDen Negen. Brederodeschool, Laan van Blois. 19.30 u. huisvrouwengymnastiek, 20.30 u. bad minton. Het Groene Huis, Raamveld. 16 u. meisjesclubs (10-11 jaar), jongensclubs (8-9 jaar). 19 u. meisjesclubs (12-13 jaar), electroclub (12-14 jaar), volksdansen (vanaf 14 jaar), 20.30 u. informatiecen trum Vredeswerkgroep. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat 2. 20 u. clubacond schaakclub Weenink. De Opgang, Florastraat. 20 u. club avond I.Imond Dubbel Acht. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 u.. jeugd 15.30-17.30 u.: Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15.30-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 u. MAANDAG 16 maart Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13. Geopend van 19-21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. De Meerpaal, Baniaertstraat 13. 19 uur muziek- en gitaarlessen (beginners), 19.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar) en cursus fijne keuken, 20.15 u. muziekles sen (gevorderden). DINSDAG 17 MAART Handenarbeidcentrum, Schuin weg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Meerpaal, Baniaertstraat 13. 19.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar), 20 u. „Van alles" (12-15 jaar). MAANDAG 16 MAART ADO-kantine, Oosterweg. 20 u. contact avond oud-leden ADO-voetbal. De Zevensprong, Const. Huijgensstraat. 20 u. reDetitie gemengd koor Heemskerk. De Lichtboei, Maasstraat 5. 20 u. boet seren en pottenbakken, naailessen voor volwassenen. Herv. Kapel, Const. Huijgensstraat. 19.30 u. repetitie koor Stem des Volks. De Vluchtheuvel. M. van Heemskerck- straat. 20 u. instuif (12-17 jaar). De Magneet, Ten Katestraat 11. 20 u. repetitie instrumentaal ensemble voor volwassenen 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 19-21 u. DINSDAG 17 MAART De Zandkraai, Handelstraat 93. 9 u. kinderoppas, 13.30 u. bejaardensoos, 19.30 u. tiendersoos. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 16 u. instuif (6-12 jaar), 20 u. to neelrepetitie (vanaf 16 jaar). De Lichtboei, Maasstraat 5. 16.15 u. judogroep 1, 17.15 u. judogroep 2, 18.30 u. judogroep 3, 18.45 u. meisjesclubs (13-15 jaar), 20 u. Engelse conversatie en cur sus sieraden maken. De Magneet, Ten Katestraat 11. 19 u. dansen (volwassenen). De Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. jaar vergadering en filmavond NVV-vrouwen. Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. Hij kon het allemaal nog motiveren, want in de zes jaar dat hij in Lisse zetelt is er veel veranderd. De machines hebben een revolutie in het werken veroorzaakt, maar daarbij tevens van „den gerusten landman", die op zijn eigen handen zijn bedrijf kon bouwen, een rekenende onder nemer gemaakt. En rekenen is niet ieders beste kant. De prijzen van de bollen zijn DA NANG (AP). Op de Amerikaan se luchtmachtbasis bij de Zuidvietna- mese stad Da Nang is vanochtend een Amerikaans verkenningsvliegtuig neerge stort en ontnloft. Er zijn tenminste 22 mensen bij dit ongeluk omgekomen. Veer tien mensen hebben verwondingen opgelo pen. al enkele jaren aan schommelingen rond de kostprijs bezig. Dat betekent, dat de ondernemer, gemiddeld dan altijd, behalve het CAO-loon de rente van zijn inves teringen vergoed krijgt en zelfs een ver goeding voor zijn ondernemerschap. Hij zal er echter geen bokkesprongen van kunnen maken. De bedrijven die dat niet hebben gehaald en die zijn er nu eenmaal bij gemiddelden maken in de toekomst niet veel kans op de been te blijven. Ir. Van Veen stelde in het begin van zijn inleiding duidelijk, dat die stormach tige ontwikkeling niet van voorbijgaande aard is, zoals zovelen hopen. Men mag ook nauwelijks hopen, dat de prijzen meer dan 10 percent boven de kostprijs zullen kun nen stijgen. Indien het waar is en de in teresse van koperszijde zal volgens de schattingen 3 tot 4 percent per jaar stijgen dan zal men die stijgende vraag bijzonder gemakkelijk kunnen opvangen in de stij gende produktie. Zelfs dreigt het gevaar van overproduktie als de prijzen iets boven dat niveau gaan stijgen. In de bloembollenstreek wijst men nog steeds verbaasd op het feit, dat bij voort durend stijgende kosten de prijzen van de bollen nauwelijks gestegen zijn. Ir. Van Veen heeft niet veel hoop op hogere prijzen gegeven. Hoe zal men als ondernemer te werk moeten gaan om straks een verdub beling van het CAO-loon, hij schatte dat dit in ongeveer tien iaar zal gebeuren, toch op te vangen? Men zal achter het Tekenpapier moeten gaan zitten en moeten trachten de produktie per man te verdub belen. Dat blijkt nog te kunnen ook. Con structeurs en wetenschappelijke onderzoe kers ontdekken steeds betere machines, die minder beschadigen en steeds betere bestrijdingsmiddelen. waardoor minder bollen ziek worden. Bij het rekenen zal men nu al kunnen vaststellen of men mee mag blijven doen of niet. De man, die nu tussen de twaalf- en twintigduizend gulden verdient zit al op de wip. Daarboven zal de goede onder nemer de voorwaarden voor het handhaven van zijn bedrijf wel kunnen mannen. Daar beneden moet men wel heel goed gaan overwegen of men door zal gaan tot het bittere einde. De ondernemer die de 12- tot 13.000 gulden niet haalt kan beter met een bij een baas gaan werken. De leden van deze vereniging van oud leerlingen zijn gewend dat de door hun bestuur uitgenodigde sprekers nauwelijks een blad voor de mond nemen. Van de zeer bescheiden ir. Van Veen vielen deze waar heden wel hard in de doodstille zaal. Stap voor stap maakte hij duidelijk, waarom er geen andere mogelijkheden zijn. Nog steeds vraagt men zich in de bloem bollenstreek af of men wel zal kunnen blijven concurreren met bijvoorbeeld akkerbouwers. Zit er nog toekomst in de bloembollenteelt op het zand? „Zo lang de grondprijzen zo hoog zijn zal dit een be wijs zijn, dat u kunt concurreren met an deren. Grondprijzen zijn een soort thermo- metr" Uit de vraag naar bloembollen- grond, die nog steeds bestaat, mag men afleiden, dat goed werkende bedrijven ren dabel werken. Er zijn weinig cijfers over bekend, maar wij hebben wel sterk de in druk dat er nogal wat grond naar grotere bedrijven overgaat. Net als overal in de wereld vallen slecht geleide bedrijven af en komen goed geleide op. Ir. Van Veen waagde het zelfs om mini- mummatcn voor de bedrjjven te noemen. Een bloembollenkwekerij zal ongeveer 10 ha groot moeten zjjn om de verdubbe ling van de produktie in de aanstaande tien jaar te bereiken. Wil men in bloemen geld verdienen dan zal men minstens 4.000 m2 verwarmd glas moeten hebben. Een jaar of tien geleden was men met één hectare zandiand een knappe kweker, die best zijn boterham had. De bloembollenvakbladen nemen deze rede in zjjn geheel op. zodat vele bloembollenkwekers zullen weten waarom ze moeten gaan rekenen en waar op ze kunnen rekenen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4