Enkele duizenden stembiljetten verbrand bij geen dubbele demonstratie voor zelfstandig Heemskerk Veel inwoners op de been a i i M n "*nk Wandelseizoen geopend Statenlid vraagt over pierplan Vflfl Modehuis Kemp uitgebreid VASTBERADEN TEGENACTIE VAN P.v.d.A.-LEDEN - ..I In 22 gemeenten V Aangehouden voor slingerend rijden Bromfietser gaf valse naam op Inbraak in Sportfondsenbad Inbraken zonder buit MAANDAG 16 MAART 1970 TJ MUIDER COURANT 5 Onder andere in IJ mond EZEL ft éö.nm o wmÈmm jfc. j Humanistisch Verbond kristallisatiepunt Brouwer won in Lisse (Vervolg van pagina 1) HEEMSKERK Enkele duizenden oproepingskaarten voor de Statenverkiezingen zijn zondagmiddag in vlammen opgegaan, nadat de eigenaars ze hadden afgegeven aan het jongerencomité, dat ijvert voor een zelfstandig Heemskerk. Het gebeurde na een demonstratieve optocht door de gemeente, die eindigde op het Burgemeester Nielenplein met een rommelige maar bijna grimmige manifestatie. Het Comité Vrij Heemskerk heeft zo als bekend een actie in het leven geroe pen om de inwoners ertoe te brengen niet te stemmen bij de statenverkiezin gen aanstaande woensdag, dit bij wijze van protest omdat men zich niet-demo- cratisch behandeld acht bij de voorberei ding van het wetsontwerp tot herindeling van de drie IJmond-gemeenten. Een jon gerencomité heeft hierop dit weekend in gehaakt met een enquête zaterdagmid dag en de demonstratie zondagmiddag. Een lange stoet auto's, beplakt met af fiches tegen de herindeling, begeleid door de fanfare St. Caecilia en ruiters van de rijvereniging Marquette, trok door de ge meente. Een trekker bewoog twee plat te wagens voort, waarop in niet mis te verstane bewoordingen en afbeeldingen de bedoeling van de demonstratie werd duidelijk gemaakt. Een geluidswagen schalde kreten door de straten, zoals: „Moeten wij het nemen dat 28.000 inwo ners onmondig worden gehouden?" Be halve jongelui met spandoeken liepen er anderen mee die karretjes voortduwden waarop melkbussen stonden, „alternatieve stembussen", waarin menn zijn oproepings- kaart kon deponeren. Opvallend veel Heemskerkers lieten zich voor de actie op de been brengen en er ontstond dan ook gedrang voor het raadhuis toen daar een deel van de stoet demonstratief langs trok. Op het plein vond echter een stille maar vastberaden demonstratie plaats van P.v.d.A.-fractie- leider M. de Groot en oud-P.v.d.A.-raads- lid J. Nij deken. Zij droegen borden waar op stond: „Heemskerk vrij? Stop dan met dat dorpsgedoe" en „Echte ezels stemmen niet". Het laatste slaat op de bijnaam van de Heemskerker, die in de volksmond wel als ezels worden bestem peld. Een echte ezel was overigens wel bij de demonstratie. Hij stond op een van de wagens, waarop zich ook de papieren ezel bevond, die aan een galg moest wor den opgehangen door twee figuren, die minister Beernink (eerste beul) en Ge deputeerde Staten (tweede beul) voorstel den. Tot slot werd op de wijs van het lied „Het is uit het leven gegrepen", be kend van het TV-programma „Farce Ma jeure", een eigen versie gezongen aan de hand van teksten en tekeningen op grote stukken papier. De demonstratie kreeg af en toe een grimmig karakter, toen voorstanders pro beerden de beide P.v.d.A.-leden te hin deren. Later werd de heer Nijdeken van uit de geluidswagen uitgenodigd zijn stand punt uiteen te komen zetten, wat uiter aard uitliep op een (zinloze) discussie tussen hem en de jongeman achter de microfoon. Op karretjes en kruiwagens werden de „alternatieve" stembussen, open melkbussen, met de demonstratie optocht meegereden. «s (Van een medewerker) BEVERWIJK. De traditionele ope ning van het wandelseizoen van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding door de wandelsport- vereniging De Bevers is een geslaagd eve nement geworden. In totaal 576 wande laars hebben aan deze tocht deelgeno men. Er is gelopen over afstanden van 5, 10 15, 20 en 25 km. Voor al deze afstanden waren groepsprijzen beschikbaar gesteld. Zaterdagmiddag werden deze prijzen toe gekend op de 5 km. aan WIOS uit Ha- zerswoude, op de 10 km. aan TOG uit Heemskerk en WIOS uit Hazerswoude, op de 15 km. een aanmoedigingsprijs voor Steeds Voortwaarts uit Hoofddorp. Voor zondag waren de uitslagen: 5 km. De Zwervers uit Beverwijk en de Vrij buiters uit Heemskerk, 10 km. Hobby- Op een van de platte wagens slaagden de twee „beulen", minister Beernink en Gedeputeerde Staten, er na veel moeilijkheden in om de ezel, symbool voor Heemskerk, aan de galg op te hangen. club Schaesberg, die de wisselbeker de finitie veroverde, SOS uit Schaesberg en De Zwervers uit Beverwijk. De Hobby club Schaesberg kreeg voor de eerste maal ook de wisselbeker op de 15 km De 25 km. leverde een aanmoedigings prijs op voor De Zwervers. Met veel elan werd de Heemskerkse versie gezongen van het lied „Het is uit het leven gegrepen" uit het t.v.- programma „Farce Majeure". Er stond ook een echte ezel op een van de wagens, hier vergezeld van twee beulen, respectievelijk minister Beernink en het college van Gedepu teerde Staten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK In de nacht van zater- dag op zondag is een 24-jarige Beverwij ker met zijn auto op de Rijksstraatweg aangehouden omdat hij slingerend reed en meer op het linkerweggedeelte zat dan op het rechter. De man bleek onder invloed te verkeren. Het rijbewijs van de Beverwij- ker werd ingenomen. De man werd ter ontnuchtering in de cel van het politie bureau opgesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Bij een routinecontrole I hield de Velsense politie zaterdagavond een bromfietser aan. De bromfiets bleek op 25 februari in Haarlem te zijn gestolen. De bromfietser, een 21-jarige jongeman die zei in Haarlem te wonen, werd in de loop van de nacht overgegeven aan de Haar lemse politie. Daar bleek, dat hij een valse I naam en een vals adres had opgegeven. Hij I is afkomstig uit Bennebroek. BEVERWIJK In de nacht van zater I dag op zondag is er ingebroken in het Sportfondsenbad, waarbij een geldbedrag van 900,over het hoofd is gezien. Het geld zat in vier enveloppen en lag in een bureaulade. Er wordt niets vermist, maar I er is wel een en ander beschadigd. Een lo ket is opengebroken en men heeft gepro- beerd de deur open te breken naar de kluisruimte. Enkele flesjes limonade zijn leeggedronken en vervolgens in het bad gegooid. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Beverwijk, Heemskerk en Velsen behoren tot de 22 gemeenten waar, j als het door minister Beernink (Binnen- I landse Zaken) ingediende wetsontwerp tot tot wet wordt verheven, op 3 juni geen raadsverkiezingen worden gehouden. De andere gemeenten zijn Bergen, Gen- I nep, Ottersum, Hattum, Oldebroek. Hen gelo, Weerselo, Borne. Barsingerhorn, I Wieringerwaard. Sint-Annaland, Sint Maartensdijk. Oud-Vossemeer, Poort- vliet, Scherpenisse, Stavenisse, Tholen, Dordrecht en Dubbeldam. Minister Beernink wil, zoals gemeld is, een regeling in de Kieswet treffen, die het mogelijk maakt een raad tot twee jaar te handhaven in een gemeente, die betrokken is bij een reeds bij de kamers ingediend wetsontwerp tot wijziging van de gemeentelijke indeling. Bij de termijn bepaling is de bewindsman uitgegaan van de gemiddelde duur van de parlementaire behandeling van een dergelijk wetsont werp. Het wetsontwerp wordt op 24 maart in de vergadering van de vaste kamercom- I missie voor Binnenlandse Zaken in behan deling genomen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Zaterdag tussen één en elf uur 's avonds is er ingebroken in een perceel aan de Vinkenbaan in Santpoort via een vernielde ruit in een keukendeur aan de achterzijde. De benedenkamers werden vluchtig doorzocht. Er wordt niets I vermist. In de loop van de zondag werd inge broken in een pand aan de Wijkerstraat- weg, waarin beneden een slagerij is ge vestigd. Van een buitendeur in een poort is een ruit vernield. In de slagerij kwam men niet verder dan het portaal. In de daarboven gelegen woning werden kasten en dressoirs doorzocht, maar ook hier I wordt niets vermist. Een 22-jarige inwoner van Egmond aan Zee deed aangifte van diefstal van een transistorradio uit een auto die zaterdag avond geparkeerd stond op het parkeer terrein aan de Minister van Houtenlaan. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het gewest Noord- Holland van het Humanistisch Verbond had zaterdagmiddag in Slot Assumburg een bijeenkomst belegd voor humanisten, die in allerlei instanties het Verbond ver tegenwoordigden. Zij zijn in deze in stanties vaak minderheden, terwijl zij, naar het oordeel van het Verbond, in feite meerderheden vertegenwoordigen. Het Humanistisch Verbond heeft zichzelf namelijk gezien als een kristallisatiepunt van de meningen, die ook in grotere kring leven, doch niet terug te vinden zijn in een organisatievorm. Het aantal buitenkerkelijken is namelijk veel groter dan het aantal mensen dat wel lid is van een kerk. Tegen deze achtergrond werd in de morgenuren en een gedeelte van de middag een bespreking gehouden onder leiding van de voorzitter van het gewest, de heer W. F. Koeman uit Schoorl, na een inleiding van de samenlevings- opbouwdeskundige G. Neervoort uit Am sterdam. Burgemeester J. G. Bruinsma heeft het aanzienlijk uitgebreide en ver nieuwde winkelpand van Modehuis Kemp in Beverwijk op de hoek van de Breestraat en de Zeestraat ge opend. De burgemeester vertegen woordigde met de wethouders W. J. Vessies en F. R. W. Kaebisch het gemeentebestuur. De heer Bruinsma zei onder meer, dat met dit pand een parel was toegevoegd aan de kroon van de Breestraat. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Het lid van Provin ciale Staten van Noordholland J. Harm sen heeft Gedeputeerde Staten gevraagd of het zogenaamde pierplan, dat onlangs door de Zandvoortse raad met een ge ringe meerderheid van stemmen werd aangenomen, in overeenstemming is met letter en geest van het streekplan voor Zuid-Kennemerland. De heer Harmsen, die ook naar de in opdracht van ons blad gehouden repre sentatieve streekproef onder de Zand voortse bevolking verwijst, vraagt GS of zij niet van mening zijn dat, „gege ven de beperkte strandcapaciteit van-, de beperkte verkeerscapaciteit naar- en de beperkte parkeerscapaciteit in Zand- voort de stichting van nieuwe verkeer- aantrekkende projecten" niet moet wor den bevorderd. Het Statenlid vraagt GS hun stand punt te laten weten voor mei, wanneer de openbare behandeling van de herzie ning van het streekplan voor Zuid-Ken nemerland ter beoordeling zal komen. BEVERWIJK. De renners van de I Beverwij kse Rennersclub Kennemerland hebben zondag op een 4700 meter lang parcours aan de Spekkelaan in Lisse deelgenomen aan een clubontmoeting met de Ren- en Toervereniging De Bollen-1 streek. Bas Brouwer uit Velsen-Noord ze gevierde daarbij in de race voor nieuwe lingen. Hij bleef de Bollenstrekers Ruud Onos, Fons v.d. Berg en Nico Glasber gen in een eindsprint met enkele lengtes verschil duidelijk de baas. s':' 'r>'-"'f •v m.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5