Lagere school moet basis zijn voor voortgezet onderwijs Endosulfan in Rijn wordt onderzocht Overval op echtpaar Stencil voor de prullenmand" Chaotisch tv-debat xplosie bij Shell: 1 dode Generale repetitie verkiezingsdienst Nederland kan bemiddelaar zijn KOFFIE VOOR TRAMPASSACIERS VOORONTWERP WIL INDIVIDUELE LEERLING MEER ONTPLOOIEN Geen boekjes om mee naar huis te nemen... Samenwerking Nederland-Duit stand Man onder trein in Amsterdam Wethouder contra ex-raadsleden Geen plaats voor homofiel als onderwijzer SCHMELZER KWALIFICEERT P.A.K.: COMPUTER IN STUDIO NOS 2 uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 17 MAART 1970 (Vervolg van pagina 1) Het voorontwerp van wet op het basisonderwijs, dat de zes klassen van de lagere school handhaaft, stelt dat de leerlingen niet allen hetzelfde pro gramma behoeven af te werken. Ze kunnen onderwijs krijgen van groeps- onderwijzers, taakonderwijzers en vakonderwijzers. In de filosofie van het voorontwerp is het lager onderwijs geen eindonderwijs meer, maar basis onderwijs. Het moet de leerlingen „vormen vanuit hun individuele mo gelijkheden en daarbij mede de grondslag leggen voor verdere ontplooiing in het aansluitend voortgezet onderwijs". IN BUDEL Chinezen veroordeeld voor doodschieten landgenoot te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. LEERPLAN Bedrijfsongeval In Gorinchem W Schoolbestuur van jongensschool: -< Incident KVP •commissie over Midden-Oosten: DEN HAAG. De lectuurdienst van het Rode Kruis ontvangt tegenwoordig veel boekjes die door reizigers in trei nen worden achtergelaten. Men heeft bij het Rode Kruis sterk de indruk dat mannen deze boekjes opzettelijk laten liggen omdat zij ze vanwege de „speel se" inhoud liever niet mee naar huis willen nemen. Bij de boeken welke in vliegtuigen worden achtergelaten zijn opvallend veel bijbels en gebedenboeken. Dit heeft mej. C. J. Bungenberg de Jong verteld, die op 1 april met pen sioen gaat na de Lectuurdienst bijna 25 jaar te hebben geleid In die kwart eeuw is de dienst gegroeid van een éénmansbedrijf tot een centraal appa raat met een vaste staf van achttien man en honderden vrijwilligers in het hele land. In deze 25 jaar werden ruim 2.500.000 boeken en ruim 4.750.000 kilo tijdschriften verzonden Ongeveer 2.000 thuisliggende zieken en 500 zie- keninrichtingen ontvangen geregeld tijdschriften en boeken uit de 200.000 exemplaren tellende bibliotheek. Enke le honderden bejaardeninrichtingen hebben via de lectuurdienst een huis bibliotheek opgebouwd. Elke maand gaat er ook een zending naar Surina me en de Nederlandse Antillen. De inzameling gaat deels via de lec- tuurhuisjes en -kastjes, waarvan er 650 in Nederlandse steden en dorpen staan. In een toelichting op het voorontwerp wordt gesteld dat het kind centraal moet staan en niet het onderwijssysteem. Voor zittenblijven is geen plaats meer. De leer lingen kunnen alleen langer dan zes jaar op de basisschool blijven, indien het leerplan voor hen aangepaste voorzieningen bevat, aldus de toelichting. Het basisonderwijs zal moeten omvatten Gebruik en kennis van de Nederlandse en eventueel de Friese taal, eenvoudig Engels, schrijven en rekenen. Een inleiding in kennisgebieden, waar bij in ieder geval, al dan niet in onder linge samenhang, aandacht wordt be steed aan: geschiedenis (inbegrepen eenvoudige staatsinrichting), aardrijks kunde, biologie (inbegrepen eenvoudig gezondheidsleer) en natuurkunde. De ontwikkeling der expressiemoge lijkheden (tenminste handvaardigheid^ muziek en tekenen). Lichamelijke oefening waarbij zwem men verplicht wordt gesteld. I De bevordering van een juist gedrag in het verkeer. Er wordt met opzet niet van vakken ge sproken in het voorontwerp, zodat de leer stof ook in onderlinge samenhang kan wor den gegeven. Voordat Engels op de scho len verplicht kan worden gesteld, zal een ruime overgangsperiode nodig zijn. Er wordt thans een experiment met Engels bij het basisonderwijs uitgevoerd, dat be- (Van onze correspondent) Sift t 1 MIDDELBURG De Nederlandse volksgezondheidinstanties, hun Duitse zuster organisaties en het chemische concern Farbewerke Hoechst A.G. zullen een nader onderzoek instellen naar de endosulfanvergiftiging van de Rijn, die afgelopen zomer tot een ernstige vissterfte heeft geleid. Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezond heid deelde desgevraagd mee, dat hjj daarover een bespreking had gehad met het hoofd van de afdeling tot bestrijding van water- en luchtverontreiniging b(j Hoechst, dr. K. Trobisch. BUDEL. Twee mannen hebben gis teravond in Budel een echtpaar (34 en 32 jaar) overvallen. De man en vrouw be wonen een vrij afgelegen boerderij. Om even over half zes belden twee bromfietsers aan, die om benzine vroe gen. Nadat het echtpaar hen een in de buurt gelegen benzinepomp had aangewe zen, trok het tweetal plotseling een pi' stool en eiste geld. Ondanks de bedreiging ontstond er dl reet een vechtpartij waaraan ook de vrouw deelnam. De tegenstand van het jonge echtpaar was zo groot, dat beide overvallers vluchtten. De echtgenoot werd gewond. De vrouw is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM. De rechtbank in Am sterdam heeft een 22-jarige Chinese kok uit de hoofdstad wegens het medeplegen van doodslag op een 31-jarige Maleisi sche Chinees in de Chinezenwijk in Am sterdam veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Voor hetzelfde feit werd een 32-jarige Chinees veroordeeld tot drie jaar en negen maanden. De Maleisische Chinees wend het slachtoffer van de machtsstrijd om de Chinese gokhuizen in Amsterdam waarvan hij een belangrijke aandeelhouder was. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 Door Hoechst is meegedeeld, dat een produktiebestijd in West-Duitsland per dag 6 kilo endosulfan in de Main loost, wat op bepaalde momenten kan oplopen tot 10 kilo per dag. De technische in stituten van het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid treffen gemiddeld aan de grens een con centratie van het drie- tot viervoudige in de Rijn aan. „Wij willen nu wel eens weten, waar het vandaan komt", aldus dr. Kruisinga tijdens een persgesprek in Middelburg, waar deze kwestie nog eens aan de orde werd gesteld. Zoals bekend is had de staatssecreta ris gesuggereerd dat Hoechst de vissterf te in de Rijn op zijn geweten had. Neder landse instituten hadden namelijk in juli enkele duizenden kilo's van de giftige stof in het water van de Rijn aangetrof fen. Er was destijds een vermoeden dat per ongeluk enkele vaten van het gif in de Rijn zouden zijn gevallen, maar een nauwgezette controle van de transporten heeft uitgewezen, dat dit niet de directe oorzaak kon zijn. Ook na juli bleef er een aanzienlijke concentratie endosulfan in het Rijnwater, hetgeen erop moest wij zen dat constant ergens bepaalde hoeveel heden werden geloosd. gint bij de vijfde klas. In de toelichting wordt gesteld dat de aardrijkskundige lig ging van Nederland, de beperkte omvang van ons taalgebied en de geleidelijke inte gratie van West-Europa het wenselijk ma ken dat elke Nederlander met tenminste één vreemde taal enigermate vertrouwd raakt. Engels is gekozen omdat het als we reldtaal een grote gebruikswaarde heeft en omdat het ook in de brugklas van het voortgezet onderwijs wordt gegeven. Het leerplan moet door het hoofd van de school na overleg met het onderwijzend personeel worden ontworpen. Het wordt vastgesteld door het bevoegd gezag (de mi nister voor een rijksschool, B. en W. voor een gemeentelijke school en het schoolbe stuur voor een bijzondere school). Het leer plan moet de concrete doeleinden van het onderwijs aanwijzen en een overzicht van de organisatie geven. De ouders van de leerlingen moeten van de inhoud van het leerplan op de hoogte worden gesteld. Een aantal scholen voor basisonderwijs zal „oefenschool" zijn voor de praktische ofening en de vorming van de leerlingen van pedagogische academies. Het voorontwerp bepaalt dat de school adviesdiensten wettelijk geregeld moeten worden. Een uit één artikel bestaand hoofdstuk in het voorontwerp maakt expe rimenten mogelijk. Nu het zwemmen ver plicht wordt, is ook een wettelijke grond slag gegeven voor een vergoedingsregeling voor de uitgaven die de gemeente doet ter verkrijging van accommodatie voor het zwemonderwijs. AMSTERDAM. Op het centraal sta tion in Amsterdam is gisteravond de 56 jarige NS-employe H Vaarmeijer uit Bussum op de rails door een rangeerlo- comotief overreden. Ernstig gewond, zijn linkerarm werd afgereden en zijn rechtervoet verbrijzeld, werd hij naar het Binnengasthuis overge bracht. De spoorwegrecherche heeft aan wijzingen, dat de man onwel is geworden voor zijn val. GORINCHEM. „Verdwijn van het po litieke toneel en laat Gorinchem met rust", zo eindigt een open brief van de Gorin- chemse wethouder A. C. Tuinenburg, die in zijn gemeente oprichter is van een af deling van de partij Democratische Socia listen '70, tot de elf in oktober vorig jaar uit de raad gestapte raadsleden, die on langs te kennen hebben gegeven dat zij zich bij de komende verkiezingen weer kandidaat willen stellen, omdat zij zich niet door het lange uitblijven van een be slissing van minister Beernink over het al dan niet aanblijven van burgemeester Van Rappard buiten spel wilden laten zetten. Wethouder Tuinenburg houdt hun nu voor dat zij nooit een motie van wantrou wen tegen de burgemeester hebben inge diend en dat zij ook nooit om een minis teriële uitspraak hebben gevraagd. (Van onze correspondent) GRUBBENVORST. In Grubbenvorst is een grote rel ontstaan doordat het schoolbestuur van de plaatselijke jongens school een 29-jarige onderwijzer van de vierde en vijfde klas te kennen heeft ge geven dat hij niet op een vaste aanstel ling hoeft te rekenen omdat hij homofiel is. De meerderheid van de ouders van leerlingen is het met die beslissing niet eens. Er is een actiecomité opgericht, dat zo nodig een protestdemonstratie gaat orga niseren als de beslissing van het school, bestuur blijft gehandhaafd. Het schoolbe stuur heeft inmiddels verklaard met de ouders de kwestie te willen doorpraten. Leden van de actiegroep „de Lastige Amsterdammer" hebben vanmorgen bij diverse tramhaltes in de hoofd stad bekertjes koffie uitgedeeld aan de wachtenden. Dit als beloning voor het feit dat de tramreizigers hun „luchtvervuïlende" auto's hadden thuis gelaten. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De voormannen van K.V.P., de C.H.U. en de A.R.P., res pectievelijk dis. Schmelzer, J. T. Melle- ma en mr. Biesheuvel, spraken gister avond in Leeuwarden. Drs. Schmelzer voelde niets voor het opsplitsen in „vruchteloze en onvrucht bare groepen". Wij zijn een politiek krachtenveld en vanuit diepere beginse len willen wij een beleid voeren, dat al len aanspreekt. Het PAK werd door hem gekwalificeerd als een „enorm dik stencil, dat onmiddellijk door velen als een lachertje naar de prullemand is ver wezen". C.H.U.-fractievoorzitter Mellema wees er onde meer op dat de boeren die in het verleden door bundeling van economische krachten op effectieve wijze resultaat hadden geboekt, nu nog meer de krachten moeten bundelen. Dan wordt deze groepe ring een van de grootste economische machten van ons land. Mr. Biesheuvel zei onder meer dat Friesland ervoor moet zorgen dat drs. Den Uyl straks Troelstra kan nazeggen wat deze in 1918 zei: „Ik heb mij in de machtsverhouding vergist". De A.R.-lei- der gaf toe dat hij in de ogen van velen te hard vooruit loopt, maar dat dr. Vonde ling dat ook al van hem gezegd had toen hij minister van Landbouw was. „Ik loop even hard ais de Friezen en daar voel ik mij zeer wel bij", aldus mr. Biesheuvel. „Ik hoop van ganser harte dat de .P.R., die moedige partij, de grote ver rassing van deze verkiezingen zal zijn", zei P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl gisteravond in Maastricht, nadat hij de uitslagen van de jongste opinieonderzoe ken had gereleveerd, die aangeven dat de ROTTERDAM. Bij een ontploffing op de Shell-raffinaderij in Pernis is maan dag de 51-jarige schilder T. Mud uit Rot terdam om het leven gekomen. Twee mannen werden gewond. De explosie deed zich voor bij het in gebruik stellen van een platina-reformer, die wegens revisiewerkzaamheden enige tijd buiten bedrijf was. De ontploffing heeft geen brand veroorzaakt op de raf finaderij. P.P.R. en D'66 de duidelijke winnaars van de Statenverkiezingen zullen wor den. Terwijl in de bovenzaal van het Staargebouw de P.v.d.A. bijeen was, ver gaderde beneden de K.V.P. met minister Veringa van Onderwijs. Een ontmoeting tussen de kringvoorzitter van de Lim burgse K.V.P., drs. H. Veringa, broer van de minister, en het gewestelijke bestuur van de P.v.d.A. bleef niet uit, maar le verde geen verrassingen op. Drs. Den Uyl herhaalde dat als de re geringspartijen als verliezers uit de Sta tenverkiezingen komen, het kabinet-De Jong zal moeten aftreden. Als alterna tief stelde hij een progressieve regering met de P.v.d.A. Via een televisieverbinding met Leeu warden discussieerde drs. Den Uyl met zijn politieke tegenstanders. Het werd een chaotisch geheel. In Amsterdam zei minister Klompé in een K.V.P.-verkiezingsbijeenkomst „dat in onze kringen maar wordt nagepraat wat de oppositie beweert, namelijk dat het kabinet een stelletje stoffige sufferds is. Ik sta hier niet om het kabinet te verdedigen", aldus de minister, „maar driekwart van wat het heeft beloofd is uitgevoerd." Eveneens in Amsterdam zei V.V.D. fractieleider mr. Geertsema, dat de hui dige regeringscombinatie de enige moge lijke is om de regeerbaarheid van het land in stand te houden. Voorts uitte hij opnieuw critiek op de reactie van de confessionele partijen en D'66 op het V-V.D.-voorstel tot een stembusakkoord. Er ontstond een incident toen enkele toe hoorders de mond snoerden van een opposant, die mr. Geertsema luid schree- wend bleef aanvallen over het standpunt van de V.V.D. over de handhaving van het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. In Rotterdam heeft mr. Van Mierlo van D'66 opnieuw verklaard zich wat mentaliteit en zakelijke opstelling betreft nauwer verbonden te achten bij „sommi ge fractieleiders van de P.v.d.A.", dan bij die van de V.V.D. „Ik zou echter een dergelijke keuze pas maken met het pistool op de borst en bij overmacht",, aldus mr. Van Mierlo. „Het is onjuist te beweren, dat D'66 reeds voor een sa menwerking met de P.v.d.A. heeft ge kozen." Zeer fel stelde mr. Van Mierlo zich op tegen de heer Schmelzer, die naar zijn mening heeft gesuggereerd dat D'66 voorstander zou zijn van een verplichte sterilisatie. „Een dergelijke suggestie heeft een vernietigende werking op dege nen die denken dat de heer Schmelzer een waarachtig man is", aldus de heer Van Mierlo. DRS. SCHMELZER (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gezamenlijke Staten verkiezingsoperatie van het ANP en de NOS zou een teken kunnen zijn van de stroomversnelling waarin de communica tietechniek zich thans bevindt. Waren in 1946 nog 800 man personeel nodig om de uitslagen te verwerken en via de telex naar de kranten over te brengen, thans zijn dat er nog maar 118. De invoering van de computer heeft veel rekenwerk tot een minimum teruggebracht. In de grote NOS-studio in Hilversum wa ren deze 118 mensen gisteravond bijeen gekomen voor een generale repetitie. De PTT had 40 mensen afgevaardigd, het ANP 50, IBM 20 en Rank Xerox 8 man. De generale repetitie begon precies om 19.00 uur. Gedurende een uur werden er telegrammen met fictieve inhoud aan de verwerkingsploegen doorgegeven, met dien verstande dat er enkele „foutieve gegevens waren ingebakken". Een van de organisatoren van de ANP- verkiezingsdienst, de heer A. van Rijn, kon ons om 20.00 uur voldaan meedelen dat alle fouten er netjes uitgekomen wa ren. Met andere woorden, dat de compu ter van de IBM die voor deze ver kiezingen ongeveer 300.000 gulden had geïnvesteerd niet gefaald had in de verwerking van de ingewikkelde codes, waarmee plaats van herkomst, betrouw baarheid van de bron en percentagebe rekeningen waren vercijferd. IBM had speciaal een computer uit Zwitserland la ten overkomen, die reeds vanaf novem ber werd geprogrammeerd voor haar taak van aanstaande woensdag. Te midden van de geconcentreerd wer kende employees stapten met een voor alsnog tevreden gezicht de heren Carel Enkelaar van de NOS, Herman Wigbold (die belast is met de algemene redactie) en mr. Jolles, president-directeur van het ANP rond. Het vergaand initiatief van samenwerking tussen ANP en NOS bleek vooralsnog te slagen al constateerden we bij sommige der medewerkenden een nos talgisch terugverlangen naar de Rolzaal in Den Haag, de plaats van handeling bij de vorige verkiezingen. „Wij moeten ons aanpassen aan deze tijd", zo zei de heer Van Rijn. „De „Rolzaal is nu een maal middeleeuws". Meer concrete bezwaren tegen de sa menwerking van NOS en ANP waren eni ge weken geleden op een persconferentie gespuid. Enkele verslaggevers vonden toen dat het ANP in opzet een stich ting van de kranten te veel dienst be wees aan de televisie. De heer Enkelaar kon toen daartegen in brengen dat de schrijvende pers waarschijnlijk nooit die kans zou krijgen om politici zo heet van de naald commentaar te vragen op de uitslagen zoals nu, nu zij de gast zouden zijn van de NOS. In de studio zijn name lijk woensdagavond zo'n 200 politici en oud-politici uitgenodigd. De schrijvende pers heeft 10 telefoons en twee telexen ter beschikking om haar gegevens snel naar de thuis-redacties door te geven, terwijl ook nog de parlementaire redac tie van het ANP de meest saillante uit spraken van de beeldbuis zal plukken en zal doorgeven over de telex. De computer die de telex van materiaal voorziet zal zelf worden gevoed vanuit 7 telegraafdistricten in het land, die op hun beurt de verkiezingsuitslagen krijgen uit de 912 gemeenten. De ambtenaren van de verkiezingsdienst dienen ditmaal als correspondent van het ANP. Over de te lex zal achtereenvolgend worden doorge seind: a. Alle stemuitslagen uit de gemeentes plus de percentages, b. De afzonderlijke provincie-uitslagen, gerekend naar percentages en zetelver deling. c. Het totaal-overzicht van de provincies. d. De prognoses van de zetelverdeling in geval de verkiezing zou hebben gegol den voor de Tweede Kamer. e. Totaal-uitslag van Nederland, gesplitst naar: plattelandsgemeenten, verstede lijkte plattelandsgemeenten, specifieke forensengemeenten, steden tot 100.000 inwoners en grotere steden. f. De uitslagen in agglomeraties rond grote steden naar stemmen en percen tages, g. De namen van de gekozen kandidaten, h. De tussenstand van 21.00 uur (vergele ken met een daarop gebaseerde Ka meruitslag van 1971). i. Prognose op het totaal-overzicht, die respectievelijk om 22.00 en 23.00 uur worden doorgegeven. De gehele operatie neemt 9 uur in be slag, maar dit gaat over twee telexen, zo dat men rond 1 uur middernacht klaar hoopt te zijn. Tenminste als de voetbal wedstrijd FeljenoordVorwarts geen roet in het eten gooit. „De kleine gemeentes zullen waar schijnlijk snel genoeg klaar zijn omdat de tellers thuis tv willen gaan kijken, maar in de grote steden zullen er waar schijnlijk toch wel vertragingen optreden' aldus tenslotte de heer Van Rijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Nederland draagt hu manitaire en politieke verantwoordelijk heid voor het Midden-Oosten en politie ke verantwoordelijkheid als lid van do Verenigde Naties. De middelen om in vloed uit te oefenen op de situatie zijn echter zeer beperkt. Nederland kan een verbindingsfunctie en desgevraagd een bemiddelaarsrol vervullen. Aan een eventuele VN-vredesmacht zou Neder land desgevraagd een bijdrage kunnen leveren, terwijl het financieel zou kun nen bijdragen in een plan ter regeling van het Palestijnse vluchtelingenvraag stuk. Dit zijn enkele samenvattende con clusies uit een rapport dat de commissi# Midden-Oosten van de K.V.P. onder voor zitterschap van prof. Th. E. E. H. Ma- thon, maandagmiddag in Den Haag heeft gepubliceerd. In het hoofdstuk over de positie en de taak van Nederland ten opzichte van het conflict in het Midden-Oosten meent het K.V.P.-rapport dat Nederland ertoe dient bij te dragen de huidige onderhandelin gen tussen de EEG en Israel over af sluiting van een preferentieel handels akkoord met succes te bekronen. Het rapport komt verder tot de con clusie dat Israel zich in het kader van een algemeen akkoord terug zou moeten trekken uit de in de oorlog van 1967 be zette gebieden. Hierbij zouden enkele kleine grenscorrecties van geringe om vang buiten beschouwing kunnen wor den gelaten. Ook voor Jeruzalem zou dit volgens de K.V.P.-commissie niet die nen te geschieden. Als beste oplossing voor het probleem Jeruzalem ziet de meerderheid van de commissie een re geling waarbij de eenheid van de stad behouden blijft. Jeruzalem zou geheel onder Israëlisch bestuur moeten blijven, waarbij de toegang tot de heilige plaat sen voor iedereen mogelijk zou moeten blijven. Een regeling van het conflict in het Midden-Oosten zal volgens de K.V.P.- commissie waarschijnlijk demilitarise- ring van bepaalde zones inhouden en le gering van een VN-vredesmacht. Aan de betrokken staten zou dan inspraak moe ten worden verleend bij de samenstel ling van deze VN eenheden. De commis sie ziet het zionistische karakter van de staat Israel als een der belangrijkste oorzaken van het Arabisch-Israelisch conflict. Deze oorzaak zou in belang af nemen als in Israel een maatschappelijk proces op gang zou komen met als eind doel een staatsvorm waarin alle bewo ners op volledige gelijkberechtigdheid zouden kunnen rekenen. Nu is de prak tijk zo dat de moslims en christenen in Israel in de praktijk tweederangsburgers zijn, terwijl dit soortgelijk geldt voor de niet-moslims in de islamitische staten, aldus enkele conclusies van het rapport.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2