Straaljagers als troefkaart Muiters vragen politiek asiel CAMBODJA LEGT OP MUNITIESCHIP BESLAG STOEIEN MET EEN KROKODIL - Uitkomst van twee Meerderheid voor Britse toetreding EEG grote enquêtes: W esteuropeanen In Engeland 63 percent tegen Finse kiezers wijzen huidige coalitie af Verrassend bezoek van Gromiko aan Praag Brandt vrijdag voor parlement Tom Mix Gin Russische joden schrijven brief aan de VN Vliegtuigen mogen niet van Cyprus vertrekken Misdaad in VS nam minder sterk toe Pokkengevaar in West-Duitsland geweken Ojoekwoe wacht eer proces wegens hoogverraad Bomalarm voor Agnew VS opnieuw van massamoorden beschuldigd Bevolking van Massachusetts hoeft niet naar front DINSDAG 17 MAART 1970 Vredesbeweging Eindelijk is er... de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken ook puunfe borrel voor moderne mensen Bij terugkeer in Nigerië Verlies socialisten (Van onze correspondente) PRAAG Het bezoek van de Rus sische minister Gromiko aan Praag is enigszins als een verrassing ge komen. Want de gesprekken met de Westduitse staatssecretaris Bahr zijn zaterdag onderbroken, omdat Gro miko met een keelontsteking in bed moest blijven. Belangstelling Lijstje Zonder oorlogsverklaring Eén dag na topgesprek De beslissing van de Amerikaanse re gering met betrekking tot de levering van straaljagers aan Israel kan bepalend zijn voor de ontwikkeling van de crisis in het Midden-Oosten. Het is geen besluit dat beïnvloed wordt door een anti- of pro-impuls in Washington, aangezien het voortbestaan van Israel voor de Ameri kaanse regering een geijkt politiek be ginsel is. Het lijkt alleszins waarschijnlijk dat Washington een geheime verstandhouding met Moskou heeft aanvaard over de wij ze waarop de crisis in het Midden-Oosten tot een oplossing moet worden gebracht. De eventuele levering van een nieuw contingent Phantoms van vijfentwintig stuks aan Israel vormt zeer duidelijk een troef in Amerikaanse handen tegenover de Sovjetrussische partner in het spel, die ongeveer dezelfde troefkaart in de vorm van verhoogde en versnelde wapenleve ranties aan Egypte bezit. Het zou kunnen zijn dat de twee spelers elkaar hebben duidelijk gemaakt, dat beide troeven zul len worden achtergehouden óf tegelijker tijd uitgespeeld. Het is de grote vraag wat voor Israel de beste oplossing zou zijn. Niemand weet eigenlijk precies of het Israëlische ver zoek om levering van straaljagers uit nood geboren is, dan wel voornamelijk als demonstratieve intimidatiepolitiek tegei - over de Arabische landen is bedoeld. Mis schien ook zijn beide factoren aan de orde. De Israëlische luchtmacht heeft de faam verworven de sterkste ter wereld te zijn, maar die roem slaat niet zozeer op het aantal vliegtuigen dan wel op de kwaliteit van de Israëlische vliegers en de strategische spitsvondigheid van het commando. Wanneer Washington inderdaad op eni gerlei wijze tot een afspraak met Moskou is gekomen over de manier waarop nieu we vijandelijkheden op grote schaal in het Midden-Oosten moeten worden voor komen en een vredesbestand naderbij kan worden gebracht, zal Israel tot bepaalde concessies worden gedwongen. Ontrui ming van bezette gebieden zonder vooraf gaande garantie der nieuwe grenzen zal het land nooit accepteren. Maar er zijn andere mogelijkheden. De vorige week op verrassende wijze tot uiting gekomen Russische bereidheid om „grenscorrec ties" te bevorderen duidt erop. dat ook in het kamp van Israels tegenstanders iets van respect doorschemert voor de hard nekkigheid waarmee Israel zijn bestaans recht verdedigt en tot inzet van iedere be reidheid tot onderhandelen maakt. Het is bijna zeker dat Washington zijn beslissing over de levering van straalja gers uitstelt om uit te dokteren in hoe verre met Israel te marchanderen valt Een mislukking van deze geheime diplo matieke situatiebepaling zou niet alleen een nieuwe verwijdering tussen Washing ton en Moskou ten aanzien van het Mid den-Oosten veroorzaken, maar waar schijnlijk zelfs acuut oorlogsgevaar in dat gebied scheppen, doordat de her bewapening van de Arabische landen Is rael voor een „nu of nooif'-alternatief zou plaatsen. Als dié situatie zich zou voordoen, zal Amerika niet alleen de vijfentwintig Phantoms maar ook alle mogelijke andere hulp zo snel mogelijk aan Israel ter beschikking moeten stellen. Het lijkt een gewaagde veronderstel ling, maar men zou geneigd zijn tot de volgende slotsom: als Nixon de straalja gers aan Israel levert, betekent dat, dat de hoop op een politiek bestand in het Midden-Oosten vervlogen moet worden geacht. l/VVVVW*/VWWWVWWW\/WWW\AA/W>AA/VVW\AA/WWW*/VVVWWWVWWWVWWVVVVVWVV/VWVVWVW PNOM PEN/WASHINGTON (Reu ter en AP) Cambodja heeft van ochtend bekendgemaakt dat de Cam bodjaanse marine beslag heeft gelegd op een schip dat onder Amerikaanse vlag vaart. Aangenomen kan worden dat dit de „Columbia Eagle" is die door muitende opvarenden naar de Cambodjaanse territoriale wateren is ontvoerd. Het schip is aangehouden ter hoogte van het eiland Koh Rong Samloeun. Het wordt door Cabodjaanse mariniers be waakt. Zoals bekend was het 7.606 ton STOCKHOLM (AFP). Negen joodse gezinnen uit Leningrad hebben de VN- commissie voor de rechten van de mens verzocht bij de regering van de Soi-jet- Unie aan te dringen op naleving van de bepalingen in de universele verklaring van de rechten van de mens. Volgens deze verklaring heeft iedereen het recht ieder land te verlaten, zijn eigen land inbegrepen. De brief, waarin de Rus sische joden dit verzoek doen, is maan dag in Stockholm gepubliceerd door het Zweedse parlementslid Per Ahlmark, die onlangs een motie van afkeuring tegen de anti-zionistische campagne in de Sov jet-Unie heeft ingediend. De negen joodse gezinnen willen zich in Israel bij hun familieleden voegen. Zij willen ook vrij hun godsdienst kunnen uit oefenen en zich in de Israëlische bevol king integreren, aldus hun brief aan de V.N.-commissie. metende schip met munitie op weg naar Thailand. De kapitein en 11 leden van de beman ning van het Amerikaanse vrachtschip zijn vandaag in Cambodja aan land gebracht zo heeft een ambtenaar van de Amerikaan se ambassade in Pnom Pen gemeld. Hij zei dat er bij de 12 mannen die het schip verlieten ook twee waren die om politiek asiel in Cambodja hadden ge vraagd. Drie bemanningsleden, machinis ten, zijn aan boord gebleven. Een woordvoerder van het Pentagon wilde gisteravond niet ingaan op de door verslaggevers geuite veronderstelling dat een Amerikaanse vredesbeweging de hand in de muiterij zou hebben. Hij zei dat er geen inlichtingen zijn die een der gelijke veronderstelling steunen. De woordvoerder liet doorschemeren dat de beide muiters enkele scheepsoffi cieren van de Columbia Eagle gevangen hadden genomen nadat koers was gezet naar Cambodja. De 24 bemanningsleden die het muni tieschip in reddingsboten hadden verlaten nadat er door de muiters paniek was ge zaaid in verband met de gevaarlijke la ding van de Columbia Eagle, zijn van daag aan boord van het Amerikaanse v..:. .-.. De zevenjarige Donja Jungprapakorn uit Bangkok wint het hier van een krokodil. Haar vader heeft even buiten Bangkok de grootste kroko dillen-„fokkerij" van Thailand. Hij houdt er ongeveer vierduizend van deze reptielen op na die hij in binnen- en buitenland verkoopt. vrachtschip „Rappahannock" in Thailand aangekomen. Ook zij konden echter wei nig vertellen over de toedracht van de muiterij. Van een messbediende op de Rappahan nock is vernomen dat de geredde beman ningsleden niet veel van de gebeurtenis sen schenen af te weten. „Ze kregen op dracht in de boten te gaan. De tweede en derde officier gingen met hen mee. Een van de mannen vertelde mij dat hij aanvankelijk had gedacht aan een oefe ning voor brandalarm", aldus de mess- bediende. Er is een groep Amerikaanse militaire deskundigen naar de Taise havenstad deskundigen naar de Thaise havenstad bemanningsleden een onderzoek in te stel len naar hetgeen er aan boord van de Columbia Eagles is gebeurd. ATHENE (Reuter AP en AFP). De president van Cyprus aartsbisschop Maka- rios heeft alle vluchten vanaf het vlieg veld van Cyprus verboden, hangende het onderzoek naar de moord op de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Jor- katzis. Jorkatzis is met voorbedachten rade ge dood, zo blijkt uit berichten uit Nicosia. De ex-minister die vijftien maanden ge leden uit het kabinet van president Maka- rios trad, zou zich met een politieman in zijn auto naar een afgelegen plaats op zes km ten noosten van Nicosia hebben bege ven. nadat hem beloofd was dat hij belang rijke gegevens zou krijgen over de mislukte moordaanslag op Makarios. Zoals bekend was de naam Jorkatzis her haaldelijk genoemd in verband met deze aanslag. Hij mocht in verband hiermee Cy prus niet verlaten. Volgens het Amerikaanse blad „U.S. and World Report" zijn hoge officieren op de NAVO-kwartieren in Europa van oordeel dat men in het Middellandse-Zeegebied moeilijkheden kan verwachten. „De spanning neemt, met name op Cy prus toe. Het gevaar komt vooral voort uit het Nationale Front, dat wordt gevormd door zwaarbewapende terroristen die eisen dat Cyprus en Griekenland één worden", aldus het blad. WASHINGTON (AFP). Het aantal misdrijven en overtredingen in de Ver enigde Staten is in 1969 met elf percent gestegen en de politie heeft slechts twin tig percent van de daders van de ergste misdrijven gearresteerd. Dit zegt Edgar Hoover, directeur van de Amerikaanse federale recherche (het FBI) in zijn jaaroverzicht. Het stijgings percentage is echter geringer geweest dan in de vier voorafgaande jaren. Het zijn vooral de gewapende overval len die stegen, namelijk met 16 percent BONN, (DPA). Het pokkengevaar in West-Duitsland is geweken. Het West- duitse ministerie van Volksgezondheid maakte gisteren bekend, dat het district Meschede waar in januari een epide mie is uitgebroken pokkenvrij is. Tijdens de epidemie stierven vier men sen aan de besmettelijke ziekte. ADVERTENTIE aankoop GRATIS LONDEN (AP). Twee grote enquêtes in Groot-Brittannië en de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap geven de indicatie dat binnen de EEG een meerderheid voor toetreding van Engeland is, maar dat in Groot-Brittan- nie zelf een grote meerderheid tegen toe treding is. Het bureau Louis Harris heeft 10.887 kiesgerechtigde personen in Engeland en de EEG-landen gevraagd of zij voor of tegen het Engelse lidmaatschap zijn, in dc EEG blijkt 64 percent voor, acht per cent tegen en 28 percent „zonder mening" over deze kwestie. In Engeland zijn die percentages: 19 voor, 63 tegen en 18 „blanco". Volgens een enquête van zes maanden geleden was 30 percent van de Engelsen voor toetreding. In vijf EEG-landen liggen de per centages als volgt: (voor - tegen - blan co). Nederland 79-8-13; Luxemburg 70-6-24; W.-Duitsland 69-7-24, Frankrijk 66-11-23; België 63-8-29; Italië 51-9-40. Het Britse dagblad „Daily MaiU maak te de cijfers bekend die een opinieonder zoek door het blad in Engeland heeft op geleverd. Volgens deze enquête was 22 percent van d e ondervraagden voor toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG, 64 per- cent tegen. Veertien percent had geen mening. In november waren deze percentages: 26-59-15. Wel bleek 73 percent van de door de „Daily Mail" ondervraagden van mening dat Engeland lid zou worden van de EEG. Als voornaamste reden voor het afwij zen van de toetreding werd de vrees voor prijsstijgingen naar voren gebracht. Gevraagd naar het standpunt ten aan zien van het uitgroeien van de EEG met Groot-Brittannië naar een „Vere nigde Staten van Europa" in de Zes bleek 65 percent voorstander daarvan, negen percent tegen en 26 percent „blanco." In Engeland waren de cijfers: 30-48-22. Ten aanzien van een Europese rege ring die boven de nationale regeringen zou staan en verantwoordelijk zou zijn voor buitenlandse zaken, defensie en eco nomie bleek in de Zes 53 percent voor, 20 percent tegen en 18 percent „blanco". Het Britse blad „Daily Express", dat onvermoeibaar vecht gegen de toetreding van Groot-Brittanmë tot de EEG, noem de in een redactioneel commentaar de uitkomsten van de Harris-enquête moed gevend voor de strijders tegen de EEG LAGOS, (AP). Mocht generaal Ode- megwoe Ojoekwoe, voormalige leider van de afgescheiden staat Biafra, terugkeren in Nigerië, dan wacht hem een proces wegens hoogverraad. Dit is in Lagos meegedeeld door brigade generaal Hassan Katsina, stafchef van het Nigeriaanse leger en lid van de opperste militaire raad. Ook andere voormalige leiders van de Biafraanse staat kunnen terugkeren en zullen dan individueel berecht worden, al dus Katsina. De Nigeriaanse regering heeft algehele amnestie afgekondigd voor degenen die „misleid" waren door de Biafraanse op stand. Ojoekwoe is na ineenstorting van het Biafraanse verzet uitgeweken naar de Westafrikaanse staat Ivoorkust, waar hi, politiek asiel geniet. ADVERTENTIE Butim tojstjtwt (Van onze correspondent) HELSINKI. De parlementsverkiezin gen, die gisteravond in Finland werden afgesloten, hebben tot een nederlaag van de socialistische partijen geleid. De zetel verdeling, die vroeger 103-97 was ten voordele van de socialistische partijen, is nu veranderd in 91-109 Zoals al werd eerwacht, kreeg de ex treem-rechtse partij onder leiding van Veikko Vinnamo een ruime zetelwinst vergeleken met de verkiezingen van 1966. Onduidelijk is het of het hier om onte vreden kiezers gaat, die hun ongenoegen met de bestaande coalitie kenbaar wil den maken, maar in ieder geval boekte Vinnamo's partij 6,4 percent meer stem men, hetgeen hem negen parlementsze tels opleverde. Het evenwicht op politiek gebied, dat de laatste jaren door een grote coalitie, bestaande uit sociaal-democraten, Cen trumpartij en Communistische Partij, heeft bestaan, is nu volledig verlorenge- gaan. De Sociaal-Democratische Partij verloor twee zetels (Van 55 naar 53), maar blijft in ieder geval de grootste partij in het tweehonderd zetels tellende parlement. NEW YORK (AFP). In het Waldorf Astoria-hotel in New York is gistermiddag bomalarm gegeven toen vice-president Spiro Agnew zich in het hotel bevond. Het bezoek van de vice-president was privé en niet tevoren bekendgemaakt. Enkele ogen blikken na de toekomst van politie en brandweer verliet Agnew het hotel. Er werd geen bom gevonden. Er is dus een belangrijke reden voor deze reis naar Praag, de eerste sinds Gro miko eind september 1969 op het land goed Lany ten westen van de Tsjecho- slowaakse hoofdstad met zijn collega's van het Warschau-pact over de komende Europese véiligheidsconferentie vergader de. Die belangrijke reden is zeker niet het paraferen van het nieuwe verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand tus sen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie, dat vrijdag zal gebeuren en waarop be gin mei in Moskou een ratificatie zal vol gen. Dit soort verdragen bestaat tussen bijna alle partners van het Warschau pact onderling en betekent in dit geval ook niet meer dan een formaliteit. De werkelijke reden voor Gromiko's bezoek is het streven van Moskou om de strategie van het oostblok ten opzichte van West-Duitsland zoveel mogelijk te coördineren. Met die opzet is Gromiko in februari al in Oost-Berlijn en Warschau geweest, terwijl de Hongaarse minister president Jenö Fock op het ogenblik zonder twijfel voor hetzelfde doel in Moskou vertoeft. Het is langzamerhand wel duidelijk geworden, dat de gesprek ken van de DDR en Polen met de Bonds republiek door de Russische leiders nauw keurig zijn voorbereid, dat de marsroute en het tempo ervan centraal in het Krem lin worden uitgestippeld, en dat deze di rect afhankelijk zijn van de onderhand? lingen, die met Bahr in Moskou worden gevoerd. Met het oog op de aanstaande ontmoe ting tussen Brandt en Stoph in Erfurt is het voor de Sovjet-Unie natuurlijk van belang de Oosteuropese bondgenoten, en dan speciaal Tsjecho-Slowakije, hierover gedetailleerd te informeren. Want in Praag bestaat grote interesse in een hernieuwde toenadering tot de Bondsrepubliek, omdat het daarvan een intensivering van de wederzijdse handels betrekkingen verwacht. Eén van de be langrijkste barrières tussen Praag en PARIJS (Reuter) Een Franse vrou welijke advocaat en een Zuid-Vietnamese pacifist hebben de Verenigde Staten gis teravond beschuldigd van een nieuwe slachtpartij en van het verdrinken van meer dan 2.400 Zuid-Vietnamese burgers, onder wie vrouwen en kinderen. Op een persconferentie van het „Inter nationaal voorlichtingscentrum voor de veroordeling van oorlogsmisdaden" (welk centrum door de Franse leden van Lord Russells oorlogstribunaal in het leven is geroepen) zeiden Gisela Halimi en Ngoe jen Trong Kha dat begin vorig jaar in Ba Lang 300 burgers zijn afgeslacht en dat 1.100 naar een concentratiekamp zijn overgebracht, van wie 70 percent door slechte behandeling was overleden. Vol gens het tweetal waren 1200 mensen in boten gezet die door de Amerikanen op zettelijk tot zinken waren gebracht. In maart, april en november vorig jaar zijn. volgens de mededelingen van Halimi en Trong Kha, in Binh Doeong bij drie operaties 912 mensen, onder wie vele vrouwen en kinderen, gedood. verschil van opvat- het Verdrag van Bonn is altijd het ting geweest over München. Door dit verdrag, dat Tsjecho-Slowa kije in de herfst van 1938 door Hitler werd opgedrongen, zonder dat de Weste lijke mogendheden ingrepen, werden de Boheemse grensgebieden, bekend als het Sudetenland, door nazi-Duitsland gean nexeerd. Met één pennestreek verloor Tsjecho-Slowakije toen 41.000 vierkante kilometer grondgebied en 70 percent van zijn industrie en kolenmijnen. Praag heeft na de oorlog van de Bonds republiek een verklaring geëist, dat dit verdrag van het begin af aan ongeldig is geweest, omdat het onder dwang tot stand is gekomen. Daarmee zouden de Tsjecho- slowaken een forse eis tot schadevergoe ding kunnen stellen, omdat het Sudeten land het rijkste en meest geïndustriali seerde deel van Tsjecho-Slowakije was. Bonn heeft dit seeds geweigerd, het be schouwt dit Verdrag van München als een juridisch vaststaand feit en is alleen bereid het voor ontbonden te verklaren. De Sovjet-Unie heeft zich altijd ten vol le achter het standpunt van Praag gesteld en op het lijstje van de onvoorwaarde lijke Russische eisen aan Bonn komt, naast de erkenning van de DDR en van de Oder-Neisse-grens, ook de ongeldig- verklaring van het Verdrag van München voor. Zodoende bestaat er in Praag extra interesse voor de huidige onderhandelin gen met Bonn. Afgezien van dit coördinatiestreven zal Gromiko zijn bezoek aan Praag zeker ook benutten voor een algemene gedach- tenwisseling over de Europese veilig heidsconferentie. Er staat tevens een be zoek van twee dagen aan Slowakije op het programma. Vrijdag vliegt hij evenals staatssecretaris Bahr terug naar Moskou, waar de Russisch-West duitse onderhandelingen volgende week zullen worden voortgezet. BOSTON (AFP). Onder applaus van een menigte dienstplichtigen heeft het par lement van de Amerikaanse staat Massa chusetts gisteren met 136 tegen 89 stemmen een wetsontwerp aanvaard waarbij het elke inwoner van die staat verboden is in het leger te dienen in een gevechtszone zonder dat door het Amerikaanse congres een formele oorlogsverklaring is aanvaard. De wet verplicht de officier van justitie van Massachusetts tot verdediging van militai ren, die, zonder oorlogsverklaring, toch naar gevechtszones zouden worden overge plaatst. BONN (Reuter). De Westduitse bondskanselier, Brandt, zal vrijdag voor het Westduitse parlement een verklaring afleggen over het gesprek dat hij daags tevoren met de Oostduitse premier, Stoph, in Erfurt zal hebben gehad. Vandaag is een aantal Westduitse re geringsfunctionarissen naar Erfurt ver trokken, om technische voorbereidingen voor de „Duitse top" te treffen. Brandt zelf zal morgen om acht uur 's avonds met een speciale trein uit Bonn vertrekken. Hij zal in West-Duitsland de nacht doorbrengen, om donderdagmor gen om negen uur 's morgens in Erfurt aan te komen, één uur voor het begin van het overleg.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3