GRONDWERKZAAMHEDEN VOOR DE SPORTHAL Mr. Biesheuvel over D'66 AP A-KLEURBOEK IS UIT Congres over geluidshinder Eerste Tieners- en Twensbeurs Minister kon de boeren niets nieuws toezeggen Verloskundige hulp duurder *1 -•fe <-vtS -if Vernieuwing van rekenonderwijs op basisscholen GS: geen openbaar advies herindeling Vragen over optie perceel grond Commissie Zeehavenoverleg op excursie Missverkiezing, beatgroepen en stands SCHAFTKEET GESTOLEN Bij werkbezoek in Friesland Auto leeggestolen dinsdag 17 MAART 19 7 0 5 japta. 3^1 berg. Studenten gaan ermee op de markt staan In Groningen van 11 tot 14 mei VAN 30 JUNT TOT EN MET 5 JULI IN KENNEMER SPORTHAL Uitgebreid Ver dubbeling iüsP JrallaÉ- s j -- i Door een technische fout is gisteren het interview van een onzer verslag gevers met mr. B. W. Biesheuvel ver minkt in de krant gekomen. Wij her plaatsen het stuk vandaag in zijn geheel. HAARLEM Met de opmerking de vorige week in een verkiezings- Dijeenkomst gedaan als zou D'66 „gevaarlijk en on-Nederlands zijn, heeft mr. B. W. Biesheuvel, fractie voorzitter van de A.R. in de Tweede Kamer, absoluut niet willen stellen i wej_ j^aap 0m nu te zeggen dat we in een dat deze partij staatsgevaarlijk zou chaos leven waarin nodig orde moet wor- zijn. Gedachtenassociaties met de den geschapen door een „pragmatische NSB wijst hij volstrekt van de hand Politiek", dat is gewoon onzin';, zo is zijn ,rJ v vaste overtuiging. „Wij wonen in een goed en vmdt hij ook met verklaarbaar uil bestuurd land." de contekst van zijn woorden. Dit Het is overigens niet zo dat D'66 vol- blijkt uit een vraaggesprek dat wij gens de A.R. volstrekt niet in aanmerking met mr. Biesheuvel hadden in zijn zou kunnen komen voor een coalitie. „Maar zoals de zaken nu staan, is er in woning te Aerdenhoul naar aan lei- gevaj geen sprake van een stembus- ding van zijn redevoering m Harden-1 akkoord vooraf." Bij een formatie achter af zal D'66 toch moeten inzien dat haar eisen bepaald worden door de uitslag van de verkiezingen." Ze hebben zelf al ge zegd dat wanneer het stemaandeel van de huidige 4.8 percent niet hoger zou stij gen dan tot 6 percent, de partij D'66 een andere koers moet gaan varen. Maar ook de confessionelen zullen niet kunnen reke nen op een meerderheid bij de komende verkiezingen, ook niet als zij zullen sa mengaan. zoals nu duidelijk het( plan ge worden is. Wat dan? „We zullen eerst ge- „D'66 treedt op als een fatsoenlijke par tij, ook in de parlementaire discussies zijn ze correct en het is dan ook niet vreemd dat onze fractie zoals destijds bij de debatten over de Europese Veilig heidsconferentie wel eens steun geeft aan hel D'66-standpunt". aldus de heer Bies heuvel. Hij is echter van mening dat in een land als Nederland de politieke realiteit dusdanig is dat geen partij ooit de vol- zamenlijk met één verkiezingsprogramma (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het „APA-kleurboek" ls uit, compleet met op het schutblad een foto van (natuurlijk) het wegslepen door de politie van kweekschoolbezetters. Het 67 pagina's tellende boek, uitgegeven bij Van Gennep Amsterdam, is verkrijg baar in de boekwinkel. De Alternatieve Pedagogische Acade mie geeft in het boek, dat verlucht is met enkele foto's en overdrukken van kranteartikelen, haar visie op de gebeur tenissen rond de Beverwijkse kweek school. De uitgave is meer dan een tegen hanger van het witboek „Tot beter be grip" ,dat eerder door het bestuur van de Katholieke Pedagogische Academie Beverwijk, KPAB, is uitgegeven. Behal ve een overzicht van de gebeurtenissen, bevat het APA-kleurboek enkele artike len, waarin de actie in een breder kader wordt geplaatst. Woensdag staan de al ternatieven met een kraampje op de markt in Beverwijk, waar zij onder meer het boek te koop zullen aanbieden. Op een bespreking van het boek hopen wij een dezer dagen terug te komen. Dit weekend opent de APA het actie- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ongeveer honderd leerkrachten van het basisonderwijs gaan een cursus moderne wiskunde volgen die wordt opgezet door de Stichting Kat holiek Schoolbestuur Beverwijk. De cur sus is nodig om het moderne rekenonder wijs, dat gebaseerd is op de zogenaamde verzamelingenleer, op de basisscholen In te kunnen voeren. Het initiatief hiertoe is genomen door de Stichting, nadat mevrouw M. E. Schmohl-Heijnes (P.v.d.A.) en ir. Camfferman (K.V.P.) op hun vragen tij dens de begrotingsbehandeling te horen hadden gekregen, dat financieel medewer king verleend kon worden voor dit reken onderwijs, indien de leerkrachten bijge schoold zouden zijn. De cursus is voor bereid door een commissie, die bestaat uit de heren A. G. van Roode. hoofd van de Hendrik Mandeschool, J. Peters, le raar wiskunde aan het Pius X-college, en ir, J. Camfferman, voorzitter van de Stichting. De inspecteur van het basisonderwijs heeft zich van harte achter de cursus ge schaard, die wordt gegeven door de he ren J. Peters en Th. Schoor], Gezien het grote aantal deelnemers zullen er twee cursussen nodig zijn. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het Comité Vr« Heemskerk heeft maandag bericht ontvan gen dat Gedeputeerde Staten hun advies aan de minister over de gemeentelijke her indeling niet openbaar willen maken. In een onderhoud met minister Beernink had deze aan het Comité toegezegd een nieuw onderzoek te laten instellen naar enkele door het Comité als onjuist betitelde gegevens in de memorie van antwoord op het wetsontwerp. Het Comité had de mi nister daarop verzocht de eventuele advie zen, die bij G.S. zouden worden ingewon nen, openbaar te maken. Hoewel dit zeer ongebruikelijk is, had de minister beloofd het college van G.S hiervoor toestemming te vragen. Dit collegé is hiermee akkoord gegaan. centrum, dat permanent is ingericht in het vrijetijdscentrum De Slof. Sprekers zijn daarbij Nick van Rhijn, secretaris van het Medisch Komitee Vietnam, Maar ten van Dullemen, redacteur van De Groene Amsterdammer en mede-auteur van „Het Vietnam Tribunaal". Ton Reg- tien en Jaap van Ginneken. Zij zullen de problematiek rond een aantal perma nente revoluties in „de derde wereld" behandelen, met name in Vietnam en Cuba. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het raadslid D. Koger (P.C.G.) heeft het college van B. en W. vragen gesteld over een optie voor de aankoop van vijf hectare industrieterrein, die volgens een persbericht verleend zou zijn aan Makro-zelfbedieningsgroothan- del. Het bedrijf zou moeten komen op de hoek van de Parallelweg en de Buiten landen. Deze soort grondverkopen worden geregeld door het college van B. en W. nadat dit advies heeft ingewonnen bij de raadscommissie voor aan- en verkopen. De heer Koger vraagt nu in verband met de uiteenlopende opvattingen over de aard van het bedrijf, of in dit geval de raad niet zou moeten beslissen. Het raadslid meent dat een evenwich tig vestigingsbeleid voor het industrieter rein geboden is, speciaal in dit geval, waarin volgens hem overleg met aan grenzende gemeenten gewenst is. Ten slotte wil de heer Koger tevoren overleg met de verkeerscommissie, omdat hij ver wacht dat de vestiging verkeersproble men op zal roepen. Aan de Hoflanderweg is men begon nen met het egaliseren van het ter rein waarop de sporthal komt. De Hoflanderweg zelf is enige tijd voor het verkeer afgesloten voor het aan leggen van leidingen (voorgrond). (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De voorzitter van de Com missie Zeehavenoverleg ir. S. A. Post humus en drie leden van het secreta riaat van die commissie hebben een be zoek gebracht aan de havens van IJmui- den en Zaandam. Dit geschiedde in het kader van de opdracht, welke deze com missie heeft gekregen om op grond van een diepgaande studie aan de regering een advies uit te brengen over de meest gewenste ontwikkeling van de Nederland se zeehavens. Deze commissie beoogt tevens ten behoeve van die ontwikkeling het contact te bevorderen tussen de ha venbeheerders onderling alsmede tussen de havenbeheerders en het bedrijfsleven. In IJmuiden werd allereerst een bezoek gebracht aan Hoogovens, waar men werd ontvangen door drs. J. D. Hooglandt, lid van de Raad van Bestuur, door de oud voorzitter van de Raad van Bestuur dr. ir. A. Drijver en door leden van de directie. Op het Hoogoventerrein werd speciaal aandacht besteed aan de havens en de overslagvoorzieningen. Hierna werd het gezelschap bij een bezoek aan het Staatvissershavenbedvijf ontvangen en voorgelicht door de directeur, de heer J. Oorebeek. Eerder op de dag was men in Zaandam, waar de nieuwe haven in de polder Ach- tersluis bezocht werd en men vervolgens in Westzaan zich op de hoogte stelde van de moeilijkheden die zich in dit gebied voordoen in verband met de uitvoering van het streekplan Noordzeekanaalgebied. In het stadhuis van Velsen werd de dag afgesloten met een nabespreking. GRONINGEN. De Internationale Vereniging' voor Geluidsbestrijding houdt van 11 tot en met 14 mei een i nternatio- naal congres in de Martinihal in Gronin gen onder de titel „Geluid 2000". Het congrescomité, onder leiding van prof. mr. P. Zonderland, heeft drie kern thema's opgesteld waarover gediscus sieerd zal worden: de geluidsbestrijding van het vliegverkeer, op autowegen en bij bouwwerken. Sprekers zijn onder meer de Weense akoestieus prof. dr. F. Bruckmayer, prof. dr. W. Klosterkotter uit Essen, die zich bezig houdt met de gevolgen van geluidshinder voor de mens en prof. dr. ir. C. W. Kosten van de Technische Hogeschool in Delft. De organisatoren verwachten enkele honderden deelnemers. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Van dinsdag 30 juni tot en met zaterdag 5 juli zal in de Haar lemse Kennemer Sporthal de eerste Ne derlandse Tieners- en Twensbeurs wor den gehouden. De beurs wordt georgani seerd door het Haarlems theaterbu reau „Centraal". Het idee voor een dergelijke beurs ont stond een maand geleden. Op de eerste brieven hebben al talloze bedrijven posi tief gereageerd. Er komen boetieks, shoetieks, stands met pruiken, muziekin strumenten, vouwfietsen. bromfietsen, sieraden, ringen, platen en zelfs contact lenzen. Verder zullen er informatiestands zijn. Voor het showelement van de beurs Koninklijke Marine en het- ministerie van CRM. De organisatoren verwachten dat de beurs binnen een maand volgeboekt zal ijn. Voor het showelement van de beurs zorgt een Miss-verkiezing Tijdens de beurs zullen er voortdurend groepen aanwezig zijn die voor aantrek kelijk muzikaal geweld moeten zorgen. Serieuze kandidaten daarvoor zijn de groepen Gloria, George Baker Selection, Ekseption, .Earth and Fire, Brainbox Wallace Collection, Creepy en Mike Brown Selection. De Tieners- en Twensbeurs wordt dins dagmiddag 30 juni om 2 uur geopend en blijft dan tot 11 uur 's avonds open. Woensdag, donderdag en vrijdag zijn de openingstijden: van 11 tot 6 en van 7 tot 11 uur. Op de laatste dag, zaterdag: van 11 tot 6 en van 7 tot 12 uur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Terwjjl r.e bezig waren een boom te snoeien, zagen personeelsle den van de firma die werkzaamheden ver richt aan Rijksweg 9 de Morris-bestel auto, die gebruikt werd ais schaftkeet en opslagplaats, van het terrein verdwijnen, Twee mensen hadden de bestelauto aan een wagen gekoppeld en reden er doodge' moedereerd mee weg, terwijl het personeel op te grote afstand bezig was om nog in te kunnen grijpen. De wagen verdween in de richting van de Velsertunnel. In de bestel auto, die een waarde heeft van duizend gulden, bevonden zich onder meer een handmotorzaag ten waarde van duizend gulden, een gasfles en de papieren van de auto. strekte meerderheid zal halen. Derhalve is samenwerking van minderheidspartijen noodzaak. Wanneer nu D'66 duidelijk stelt dat eigenlijk alle andere partijen moeten verdwijnen of „ontploffen", dan vind ik dat getuigen van een zware over schatting van eigen standpunt. En wat het on-Nederlandse van D'66 betreft: mr. Biesheuvel meent dat uit de gehele histo rie van onze politiek duidelijk naar voren komt dat „pragmatische programma's" daar niet in passen. Men kan zelfs terug gaan tot Erasmus en de reformatie, wan neer men dat zou willen, altijd hebben christelijke en humanistische gedachten de Nederlandse samenleving doordrenkt. D'66 haalt gewoon de algemene volks wil van Rousseau weer van stal. Iets nieuws valt daarin met de beste wil van de wereld niet te ontdekken. Aan Franse toestanden heeft ons land geen behoefte. Verbaasd moeten komen, K.V.P., C.H.U. en A.R. Ter voorbereiding daarop moeten eerst de af zonderlijke partijprogramma's wor den vastgesteld. De C.HU. is daar al mee klaar, de K.V.P. heeft een urgentiepro gramma bekendgemaakt en ook binnnen de A.R. worden vorderingen gemaakt daarmee", aldus mr. Biesheuvel. .Op grond van dat ene zelfde verkie zingsprogramma kunnen we tot een ak koord komen met een of meer andere par tijen voor een kabinetsformatie. Maar of dat weer de V.V.D. zal worden dan wel de P.v.d.A. is nu nog niet te zeggen. Dat hangt af van de basisprogramma's waar mee deze partijen ter tafel zullen ko men bij de verkiezingen van '71. De heer Biesheuvel vindt de huidige samenwer king met de V.V.D. redelijk verlopen. „De wetsvoorstellen die minister Polak (V.V.D.) indient over democratisering van de onderneming en over openbaarheid van de jaarverslagen, tonen wel aan dat Overigens is mr. Biesheuvel wel wat I de V.V.D. zich aan de akkoorden en verbaasd over het misbaar en de vele commentaren in de pers over zijn uit spraak tegen D'66. „Wat ik over D'66 heb gezegd, is maar een „speldeprik" vergele ken met de aanvallen die D'66 van meet af aan op de confessionelen heeft gedaan. Wij moesten „verdwijnen" uit het politie ke leven." Dè heer Biesheuvel is niet beducht voor de opkomst van D'66. De A.R. zal blijven bestaan onafhankelijk van het feit of hun voormannen wegvallen. „Wanneer ik me daarmee de concessies houdt." „Het is niet met overgroot enthousias me dat de A.R. met de V.V.D. samenwerkt maar in ieder geval weten we dat de V.V.D. voldoende consistent is om zich aan afspraken te houden en dus niet on derweg door druk van de achterban uit de boot, valt", aldus mr. Biesheuvel. Verwarring Hij betreurt overigens wel dat de P.v.d.A., zoals die nu reilt en zeilt, die nu zou terugtrekken, gaat de A.R. rustig indruk van betrouwbaarheid niet kan op- door, maar bij D'66 is het de vraag wat er leveren. Het P.v.d.A.-congres in Gronin- met die partij gebeuren gaat als mensen als Gruyters en in zeer sterke mate Van Mierlo de partij zouden ontvallen", zo zegt hij. Wel vindt hij dat de A.R. en de confes sionelen in het algemeen te defensief zijn gen was een toonbeeld van verwarring. Ondoordachte moties en resoluties wer den aangenomen zonder dat men een idee iiad van de uitvoerbaarheid daarvan Mr. Biesheuvel vindt dat jammer. „Ik geweest. Er is enorm veel verricht sine!.- I ben zelf sterk sociaal gericht, „links als 1945, de wederopbouw van het land, de u' uitgebreide sociale voorzieningen, de overgang op industrialisatie. „We leven in een overgangstijd, dat (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Ir. P. J. Lardinois. minister van landbouw, kon gistermiddag niet zeggen dat hij de acties die er in het noorden tegen het landbouwbeleid gaande zijn gerechtvaardigd vindt Hij deelde dit gistermiddag mee op het provinciehuis in Leeuwarden, waar hij een bespreking heeft gehad met voorzitters en andere dagelijks bestuursleden van de landbouworganisaties uit de drie noordelijke provincies. Bij zijn aankomst op het provinciehuis in Leeuwarden stonden enkele honderden boeren uit Friesland, Groningen en Drente de minister op te wachten met leuzen die de ondergang van de boerenstand vermeld den bij het huidige prijsbeleid. Verscheidene boeren hadden zwarte pa raplu's met rouwlinten opgestoken om hun gevoelens te verduidelijken. De boeren waren in een bliksemactie op geroepen door de actiecomité's die de al gemene landbouworganisaties in het noor den hebben gevormd om de eisen van het landbouwschap inzake het landbouwbeleid kracht bij te zetten. Het vormen van landbouwcomité's in de Nederlandse landbouw breidt zich snel uit, Nadat de algemene vergadering van de Friese mij twee weken geleden tot de vor ming van zo'n comité overging, ontstonden ze ook in Groningen eii in de veenkoloniën, terwijl er gisteren in Leeuwarden ook UTRECHT De vroedvrouwenorga nisaties en de ziekenfondsen hebben over eenstemming bereikt over de honorering van de verloskundige hulp door vroed vrouwen in 1970. De tarieven worden voor vroedvrouwen met de zogenaamde „uitge breide bevoegdheid" verhoogd van 156 tot 174 per verlossing en voor vroed vrouwen die deze bevoegdheid niet heb ben van 151 tot 169. In deze honoraria zijn begrepen de kos ten van de geneesmiddelen die de vroed vrouw op medische indicatie toedient. De ziekenfondsen zullen 7 percent van het bruto-honorarium afdragen aan de pensi oenstichting voor de vroedvrouwen. sprake was van contacten met Utrecht en de beide Hollanden. De eomité's vormen vooral een uitdruk king van de moeilijkheden waarin de jonge boeren zijn komen te verkeren die in de. - rundveehouderij hun bedrijf niet verder I meeJ} hij. Binnen de A.R. bnvoorbeeld kunnen uitbreiden, terwijl de kosten voort- I wordt constant hard gewerkt aan de aan- u dat zo wil noemen", zo zegt hij. Het zit er echter, zoals de P.v.d.A. nu gist, niet in. De V.V.D. mag daar echter kennelijk niet de conclusie aan verbinden dat zij bij de volgende kabinetsformatie zeker kun nen zijn van hun inbreng. De heer Bies heuvel heeft hen afgelopen vrijdag in Heerlen immers „de bescheiden plaats in de Nederlandse politiek toegewenst die hen toekomt." „De V.V.D. critiseert trouwens ook de A.R.. ondanks de regeringssamenwer king", zo voegt mr. Biesheuvel daar nu laconiek aan toe. Tot slot nog enkele kanttekeningen bij D'66. „We zijn ons ervan bewust dat het ontstaan van kleine partijen als de P.P.R., de Boerenpartij en D'66 mede een aandui ding is van ons eigen falen. Wellicht kan het een prikkel voor ons zijn." Het is evenwel onzin te beweren dat de vernieuwingsdrift bij de confessionelen pas ontstaan is na deze vingerwijzing, zo durend omhoog gaan en de melkprijs een daling vertoont. Na de besprekingen in Leeuwarden zei de minister dat hij een open discussie had gehad met de landbouwbestuurders, waar in hij vooral de achtergronden van het be' passing van de partij aan de gewijzigde omstandigheden. En dat niet alleen in de ARJOS. „Sedert de vijftiger jaren is de A.R. voortdurend in beweging, denk maar aan de omschakeling naar Europees fede ralisme, waar voorheen toch de gedachte leid had geschilderd. „Ik heb uiteraard van „souvereiniteit in eigen kring" gold, geen nieuwe beleidsmaatregelen kunnen I de veranderde impelling ten opzichte van toezeggen", aldus de minister. Over de ont- I ontwikkelingshulp, de democratisering m wikkeling van de melkprijs was hij niet I c'e ondernemingen, de studies oveT moder- pessimistisch. Hij had geen aanleiding om I ne bestuurlijke vormgeving. te zeggen dat de melkprijs landelijk lager zal zijn dan in 1968 en 1969. Van de noordelijke landbouworganisaties had minister Lardinois wel een reeks wen- De heer Biesheuvel is verheugt! dat de vernieuwing binnen de partij tot stand kan komen zonder dat groepjes „veront rusten" die zich al of niet in een nieuw sen gehoord die waarschijnlijk wel in het partijtje afscheiden. Het is goed dat de beleid kunnen worden opgenomen. Er wa- discussies binnen de partij mogelijk zijn, ren ook wensen die bij uitvoering niet het zo onderstreept hij zijn standpunt dat ook effect zouden hebben dat men er van ver wacht. Als voorbeeld van een der wensen die naar voren werden gebracht in Leeu warden noemde minister Lardinois de be- las ting vrije reserveringen. donderdagavond al naar voren kwam loen op een bijeenkomst in het Haarlemse Concertgebouw kritiek uit de zaal kwam op ARJOS-voorzitter De Boer. „Ik heb hem echt wel een beetje in bescherming willen nemen. Daar had De Boer recht op, vodn ik. Hij liet in Haarlem bljjken. dat T j„«|hij een principieel en zeer ter zake kun- Mmister Lardinois heeft de^ bestuurders dj Hjstaanvoerder van de AR. is» aldu!( ook meegedeeld dat men in de landbouw tenslotte de heer Biesh„lvei. zou moeten komen tot een verdubbeling van de arbeidsproduktiviteit hetgeen nu technisch ook mogelijk is in de rundvee houderij maar economisch wel moeilijk gezien het te grote aantal boeren. De conjunctuur is echter op het ogenblik gunstig voor afvloeiing uit de landbouw. De gebondenheid aan en in de rundvee houderij is echter nog erg groot. Of dat zo (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Uit een auto, die ge parkeerd stond in de Populieriaan, is gis ternacht voor een waarde van ongeveer blijft hangt af van de werkomstandigheden zeshonderd gulden aan apparatuur gesto- in de rest van het bedrijfsleven. Die om- I 'en standigheden worden voor velen hoe langer hoe meer aanleiding om naar iets anders om te zien. Het is echter niet een proces dat de overheid zelf in de hand heeft, zei de minister. Uit de auto, die op slot was, bleken gis termorgen verdwenen te zijn een autoradio met speaker, een casetterecorder, zeven muziekcasettes en handschoenen. Bibliotheek. Alle afdelingen van de Minister Lardinois vroeg zieh wel af ol' I verenigde openbare bibliotheek Bever- men die afvloeiing zou moeten bevorderen wijk-Heemskerk zijn gesloten op Goede door een uitkoopregeling die gaal in de Vrijdag, paaszaterdag en de beide paas- richting van een omkoopregeling voor de- dagen van 27 tot en met 30 maart. Bo- genen die zich waarschijnlijk niet eens zo- vendien is de volwassenenbibliotheek van ongelukkig voelen in de landbouw. Men de Hendrik Burgerstraat gesloten van 23 zal erg voorzichtig moeten zjjn om mensen tot en met 31 maart wegens interne ver- van 50 tot 60 jaar in de landbouw met bouwing. De jeugdbibliotheken Hendrik vervroegd pensioen te sturen, zonder te Burgerstraat en Arendsweg zijn voorts pogen hen nuttig en alternatief werk te vanaf 23 maart gesloten. De nieuwe geven en daarentegen Turken en Marok- jeugdbibliotheek aan de Stumphiusstraat kanen op de arbeidsmarkt in te zetten. 46 wordt geopend op 13 april.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5