„Wij schrijven de leden geen politieke keuze voor" Wel kritische analyse van programma's Waarheid zeggen vaak groot probleem dit is rivella mei LU tweeën Verschanste boer schiet twee politiemannen neer MINISTERIE WENST REACTIES C.N.V.-VOORZITTER J. LANSER: Schut belooft extra tehuizen voor bejaarden Proefschrift over kankerpatiënten Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Nederland tegen oogstverdelgers bij oorlog Maandenlange dorpsterreur beëindigd Nieuw basisonderwijs voorlopig nog niet in werking Nederland meet meer Endosulfan dan Hoechst in de Main stort Water steeds meer met vergiftiging bedreigd DICHTER BIJ DE DIEREN WOENSDAG 18 MAART 1970 Exclusieve couture altyd RIVELLA thuis, op Uw gezondheid! Communicatie Gebruikt in Vietnam Een fraaie steen die een kokette Apin in goud had laten zetten Omdat zij dacht dat hij au fond Uit lapis lazuli bestond Bleek, naar zij langzaam was gaan vrezen, Lapis belazuli te wezen. Trijntje Fop Dr. K. Haberer: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Schut wil dit jaar zoveel vergunningen meer uitreiken als nodig zijn voor de bouw van tehuizen tot een totaal van 2000 bedden dan hij van plan was. De minister deed deze toe zegging in de Tweede Kamer tijdens de interpellatie van het Kamerlid Egas (P.v.d.A.) over de rem die de regering heeft gezet op de bouw van bejaarden tehuizen. De heer Egas kreeg steun van het A.R.-Kamerlid mej. Van Leeuwn, die op merkte dat ook bij haar de zorgen over de voorzieningen voor de bejaarden niet zijn weggenomen. Ook drs. Tilanus (C.H.U.) vond het beleid van de regering te ongenuanceerd. Hij achtte de acute stop voor de bouw van bejaardentehui zen onjuist. Staatssecretaris Van de Poel huldigt het standpunt, dat de bejaarden in gro tere mate dan tot nu toe zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven. Daarop is het beleid afgestemd. Daardoor zullen er ook minder bejaardentehuizen gebouwd wor den. In een vergelijking met het afgelopen jaar stelde de bewindsman dat het aantal bejaarden zal toenemen van 1,28 miljoen tot 1,4 miljoen. Het aantal verzorgings bedden zal in deze drie jaar toenemen van 100.000 tot 126.000 en het aantal be jaardenwoningen van 46.000 tot 82.000. Eind vorig jaar waren er voor acht per cent van de bejaarden verzorgingsbedden, eind 1972 zal dat voor negen percent het geval zijn. VEENENDAAL Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal zich niet laten in kapselen door welke partij dan ook, het zal zich niet vereenzelvigen met een poli tieke party en het zal ook geen stemadvies aan zün leden uitbrengen. Dit verklaarde de voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, in Veenendaal in een vergadering van de christeiyke besturenbond. Hy zei, dat de vakbeweging zich primair richt op het behartigen van de belangen van de werknemers en dus op een groepsbelang, ter- wyi de politieke party zich op een breder belang richt en rekening moet houden met de verschillende groepen in de samenleving. Over vraagstukken als oorlog en vrede, het buitenlands beleid en het binnenlands bestuur spreekt de vakbeweging zich niet uit. Daarin ligt voor de vakvereniging ook een reden om zich van een stemadvies te onthouden. Dat betekent niet, dat de vakbeweging zich niet intensief met de politiek zou moeten bezighouden. Tussen het werk van beide bestaat een bepaalde relatie die heel scherp tot uitdrukking komt bij vraagstuk ken die via wettelijke voorzieningen moe ten worden opgelost of geregeld, zoals de sociale verzekering, het arbeidsrecht en de democratisering van onderneming en maatschappij. Gelet op haar eigen doel stellingen zal de vakbeweging volgens de heer Lanser dan ook moeten proberen, invloed uit te oefenen op de inhoud van ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT In z«n contacten met patiënten die aan kanker lyden heeft een aantal huisartsen een politiek ontwikkeld die bepalend is voor hun doen en laten en voor hun benadering van de vraag: „Waarheid zeggen of niet?" Sommigen zeggen het nooit. Anderen zeggen het altyd. Daarnaast is er een groep artsen die dat Iaat af hangen van de patiënt. Het innemen van een tevoren vastgesteld standpunt zou kun nen leiden tot gemakzucht of het afschuiven van verantwoordelijkheid. Als het goed Is komt in de loop van de behandeling de huisarts tot een zuivere, waarachtige ver houding met de patiënt. Byna altyd komt er dan een punt waarop patiënt en arts ■amen de toestand onder ogen zien. Dit is het oordeel van de 40-jarige Wad dinxveense huisarts dr. C. A. de Geus, die vandaag aan de universiteit van Utrecht gepromoveerd is op het proef schrift „Huisarts en kankerpatiënt". In Nederland sterven jaarlijks 25.000 mensen aan kanker. Bij een gelijkmatige verdeling over de 4.500 huisartsen bete kent dat dat elke huisarts per jaar vier of vijf patiënten aan kanker verliest. De universiteit heeft hem daarop maar zeer ten dele geprepareerd. Niet alleen bij het sterven, maar nok bij de behandeling van kankerpatiënten thuis staat de huis arts ondanks de mogelijkheid van rugge spraak met de specialist als eenling in het voorpostwerk. Juist omdat het om mensen in een grenssituatie gaat, is het zeer te betreuren dat de huisarts onder linge steun en het houvast aan elkaar ADVERTENTIE Rivella: puur-natuurlijke frisdrank, hekier-goudgeel, verkwikkend, lékker! Zonder kleurstoffen of conserveer middelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die Hde slanke lijn" eerbiedigt. mist. Elke huisarts heeft er betrekkelijk veel mee te maken. In zijn werk ligt een enorm stuk ervaring, maar weinig of niets daarvan kómt aan anderen ton goe de. De praktijk is voor het contact met de patiënt een handicap, zo zegt dr. De Geus. Eigenlijk moest elke huisarts één middag in de week kunnen uittrekken voor een dergelijk contact. In zijn ziek-zijn heeft de patiënt be hoefte aan communicatie met iemand die ziekte en lijden kent, aldus dr. De Geus. Hij vindt dat bij de universitaire oplei ding de dood volstrekt terzijde wordt ge schoven. Hij zegt: „Wij weten nauwe lijks hoe de dood en het rouwen te be naderen. Ook God komt in de colleges niet ter sprake. Als het gebeurt, dan al leen bij de psychiater die ons vertelt over godsdienstwaanzin". De huisarts, met zijn schat aan erva ringen, heeft in dit grensgebied van le ven en dood de universiteit iets te bie den, zo zegt dr. De Geus. Op het woord kanker rust nog steeds een zwaar taboe. In vele in het boek ge noemde gevallen is door de huisarts te vergeefs gezocht naar een moment van openheid. Boeren lijken er meer voor open te staan dan de stadsbewoners. Met opzet heeft dr. De Geus zijn on derzoek niet laten uitmonden in resolu ties. Het proefschrift (verschenen bij Dekker en Van de Vegt, .Nijmegen) is geen afronding maar een openlegging. „Ik heb het in het midden van mijn col- legae-huisartsen willen leggen als 'n stuk waarvan ik hoop dat erover gedacht gaat worden", zegt hij. de politieke programma's van de partijen en op de samenstelling van de volksver tegenwoordiging en van het kabinet. De vakbeweging, zei de heer Lanser, zal haar eisen, wensen en opvattingen duidelijk kenbaar moeten maken en cri tisch moeten nagaan in hoeverre de par tijen daaraan voorrang en politiek gewicht toekennen. Daarom rekent het CNV het tot zijn verantwoordelijkheid, zich over de inhoud en het gewicht van de speciaal voor de werknemers van belang zijnde paragrafen van de partijprogramma's een oordeel te vormen en te publiceren De leden krijgen dan inzicht in het al of niet overeenstemmen van de doelstellin gen van de politieke partijen en die van de vakbeweging, zodat zij daar bij de bepaling van hun stem rekening mee kun nen houden. Het CNV behoudt zich de vrijheid voor, op basis van programvergelijking ken baar te maken, welke politieke samen werking het voor een goede sociaal-eco nomische ontwikkeling het meest zinvol acht. Het zal ook een oordeel geven over de waarschyniyke samenwerking van frac ties in de Kamers als indicatie voor een te verwachten sociaal-economisch beleid. Het gaat niet alleen om programma's, maar ook om mensen die bereid en in staat zijn die programma's uit te voeren. Aan politieke redenen heeft de vakbewe ging geen boodschap, als regeringspartij en met het oog daarop, op zichzelf goede en uitvoerbare voorstellen van de oppo sitie afwijzen. Bij de beoordeling van voorstellen moet ook op hun haalbaarheid worden gelet, dit in verband met het „fopspeeneffekt" dat fraaie voorstellen kunnen hebben. Een advies van het CNV aan de leden over een partijpolitieke keuze zou volgens de heer Lanser getuigen van een patriar chale houding. Het is niet de taak van de vakbeweging voor haar leden een keus te bepalen. ADVERTENTIE Dringt direct door tot mm de haard van de pijn Deumattsche pijnen, «pit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niet» werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. •VN. De woning waarin de bejaarde boer zich had verschanst. Traangas was nodig om de man tot overgave te dwingen. (Van onze correspondent). GENÈVE Mr. H. F. Eschauzier, hoofd van de Nederlandse vertegenwoor diging bij de Conferentie van de Com missie voor Ontwapening (CCD) in Ge- nève heeft gisteren verklaard dat Neder land bereid is mee te werken aan het zoeken naar een overeenkomst, die het gebruik van oogstverdelgers en ontbla- deringsmiddelen bij de oorlogvoering af schaft Dergelijke vernietigingsmiddelen worden door de Amerikanen op grote schaal toegepast in Vietnam. Dit besluit van de Nederlandse rege ring was gebaseerd op de overweging, dat het gebruik op grote schaal van der gelijke middelen op lange termijn on voorspelbare gevolgen kan hebben. Wat bet gebruik van traangas als strijdmiddel betreft, blijft de Nederland se regering volgens mr. Eschauzier twij fels koesteren. Niet zozeer het gebruik van dit strijdmiddel is aan critiek onder hevig, maar eerder het misbruik. De kar dinale vraag is of het gebruik aan be paalde regels kan worden gebonden. In elk geval zal een verbod ruimte moeten laten voor de produktie van voldoende hoeveelheden voor het bestrijden van rel len. De heer Eschauzier verklaarde voorts dat Nederland de door Engeland inge diende ontwerpovereenkomst steunt, die de biologische oorlogvoering wil verbie den. Zij beschouwt het als een voorbeeld van praktische wijsheid eerst te streven naar wat het meest voor het grijpen ligt. Hoewel verificatie bij biologische strijd middelen onmogelijk is (om praktische redenen), wil de Nederlandse regering zich nog niet vastleggen op het stand punt dat iedere mogelijkheid tot contro le voorgoed moet worden uitgesloten. (Van onze correspondent) ANGEREN Veertig politiemannen hebben gisteren een aanval uitgevoerd op een boerdery in het Betuwse dorpje Angeren, waar een 72-jarige veehouder zich had ver- schanst. De veehouder schoot met een jachtgeweer en flobertbuks op de politieman, nen die hem kwamen ophalen, omdat hy een boete van f 200 wegens huisvredebreuk had geweigerd te betalen. By de schietpartij werd de 54-jarige adjudant L. Wildschut ernstig gewond. Een andere politieman werd aan zijn oor en schouder gewond. De Arnhemse officier van Justitie mr. A. W. Holsteijn had tegen de veehouder een arrestatiebevel uitgevaardigd. In 1968 had den de veehouder en een zoon huisvrede breuk gepleegd bij de Boerenleenbank in Angeren. De bank was betrokken geraakt bij een fiscaal beslag ten nadele van de veehouder. Als gevolg daarvan pleegde de veehouder huisvredebreuk. Vorige week maandag togen acht politie- Adjudant Wildschut werd tijdens de belegering door een schot hagel in hand en been geraakt. mannen naar de boerderij om de veehou der in arrest te nemen. De ontvangst be stond uit geweerschoten. Mr. Holsteijn vond het forceren van een beslissing op dat moment te riskant en schortte de actie op. Inmiddels was het bij de politie klachten gaan regenen over terreur van de veehou der en zijn zoons op de plaatselijke bevol king. Gistermorgen om half tien ging ma joor Th. van Dolderen alleen en ongewa pend naar de boerderij om met de veehou der te praten. Maar uit het gesprek dat daar op volgde bleek dat de veehouder niet tot rede was te brengen. Toen de majoor was vertrokken zetten veertig man politie een kwartier later de actie in. Per mega foon werd gewaarschuwd dat geen verzet moest worden geboden. Het antwoord van de boer was een gericht schot op het bo venbeen van adjudant Wildschut. In de minuten die daarop volgden ont brandde een hevige strijd. De veehouder schoot op alles wat bewoog, de politie wierp traangasgranaten in de boerderij. De veehouder trok zich tenslotte terug op de zolder en nam de trap onder vuur. Uit eindelijk moest hij het na drie kwartier wegens de dikke wolken traangas opgeven. Geboeid werd hij weggevoerd. DEN HAAG. Staatssecretaris mr. Grosheide van Onderwijs en Wetenschap pen verwacht dat de parlementaire be handeling van een wetsontwerp op het basisonderwijs (waarover wij gisteren hebben bericht) enkele jaren zal duren. Mr. Grosheide zei dit gistermiddag in Den Haag in een toelichting op het gis- eren verschenen voorontwerp van wet op het basisonderwijs. Het voorontwerp, op gesteld door een commissie van ambte naren van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en leden van het Rijks- schooltoezicht, zal aan vele instanties om advies en reactie worden toegezonden. Mr. Grosheide zei te hopen, dat de re acties begin oktober binnen zullen zijn. Er kan dan een inventarisatie worden opge maakt en een definitief wetsontwerp zal dan volgend jaar bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend, aldus de staatssecretaris. Het aantal leerlingen bij het basison derwijs bedraagt rond tien percent van de hele Nederlandse bevolking. Het voorontwerp biedt de gemeentebe sturen de mogelijkheid het vervoer van leerlingen die in de gemeente wonen te organiseren en te bekostigen. Over ver- voersregelingen zal het overlegorgaan voor openbaar en bijzonder onderwijs worden gehoord. Dit overlegorgaan kan ingesteld worden in gemeenten waar scholen voor openbaar en voor bijzonder onderwijs zijn. Het zal zich onder meer bezig houden met scholenplanning en met de verdeling van de schoolruimte. Wat betreft de bekostiging van het on derwijs is bepaald dat voor het openbaar onderwijs het rijk aan de gemeente de huisvestingskosten, de inventarisatiekos- ten, de salarissen en de materiële exploita tiekosten vergoedt. Voor het bijzonder on derwijs geldt dat de huisvestings- en in- ventarisatiekosten voor rekening van de gemeente komen. De gemeente krijgt hiervoor vergoeding van het rijk. De sa larissen en materiële exploitatiekosten betaalt het rijk rechtstreeks aan de be sturen van de nijzondere scholen. De voorgestelde bekostigingsregelingen ver schillen van die in de Lager-Onderwijs- wet 1920. Volgens deze wet vergoeden de gemeenten zowel de stichtingskosten als de exploitatiekosten en krijgen zij hier voor een uitkering uit het gemeente fonds. Iedere gemeente bepaalt een eigen bedrag per leerling als ver goeding voor de exploitatiekosten. In het voorontwerp wordt gesteld dat het rijk genormeerde stichtingskosten a fonds perdu betaalt. Het rijk betaalt ook de exploitatievergoeding na centrale vast stelling. Twee vergoedingsbedragen: één per lo kaal en één per leerling. De veeboer heeft er nu een beschuldi ging bij gekregen: poging tot doodslag. Tijdens het vuurgevecht waren zijn vrouw en kinderen niet aanwezig. Een zoon, die ook werd gezocht, werd later in een hooiberg aangetroffen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Tussen het Duitse be drijf Hoechst en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid bestaat verschil van mening over de mate waarin de Duitse maatschappij het Rijnwater vergiftigt. Dit is gebleken tijdens een gesprek dal maandag werd gevoerd tussen Hoechst staatssecretaris Kruisinga van Volksge zondheid en het Rijksinstituut. Volgens Hoechst loost het bedrijf mo menteel dagelijks 4 tot 10 kg. Endosulfan in de Main. In het Nederlandse Rijnwa ter wordt echter circa 40 kg. per dag ge meten. Het is niet duidelijk waar het verschil kan liggen. Hoechst en het Rijksinsti tuut maakten gebruik van dezelfde meet apparatuur. Er zal een nieuw onderzoek worden ingesteld. (Van onze correspondent) DEN HAAG Door de toenemende in- dustralisatie wordt het gevaar van werke lijke vergiftiging steeds groter. Het is niet denkbeeldig meer dat de gehele drink watervoorziening in gevaar komt, temeer omdat men in de toekomst een steeds groter gebruik zal maken van opper vlaktewater voor de drinkwatervoorzie ning. Dat stelde gisteren dr. K. Haberer uit Wiesbaden tijdens het congres van West- duitse waterdeskundigen dat gisteren in het Kurhaus in Scheveningen is geopend. Vandaag werd het congres voortgezet. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Westduitse waterleidingorganisatie dat zij een ledenvergadering in het buitenland houdt. Op het congres, dat werd geopend door staatssecretaris Kruisinga van Soci ale Zaken en Volksgezondheid, spreken ook Nederlanders. Dr. G. Wijnstra uit Rijswijk schetste de problemen, die zich bij de watertoele vering aan Nederland kunnen voordoen. In het jaar 2000 zal naar verwachting 4,5 tot 5 miljard kubieke meter water nodig zijn. Daarvan zal 1,5 miljard uit het grondwater kunnen worden gewonnen. Voor het resterende deel is men aange wezen op de Rijn en de Maas. Deze ri vieren zijn thans al sterk vervuild. Er zullen derhalve grote spaarbekkens moe ten worden aangelegd. Hiervoor zal in de komende dertig jaar tussen de 9 en 11 miljard gulden nodig zijn, aldus dr. Wijn stra. De Amsterdammer ir. C. van der Veen achtte voorlopig het winnen van drinkwa ter uit zeewater een te kostbare en te moeilijke zaak. Daarom is het van het grootste belang dat alle landen in het stroomgebied van de Rijn rond de tafel gaan zitten om richtlijnen op te stellen, zo vond ir. Van der Veen. Dr. H. Bernhard uit het Duitse f>ieg- burg voorzag wel dat men over dertig jaar drinkwater uit zeewater zal gaan winnen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2