VAN DAG TOT DAG Recht in oorlogstijd Vietnamezen willen niet praten over terugtrekking van troepen GESPREK IN CAMBODJA LOOPT NU REEDS VAST Amerikanen dreigen met interventie in Laos Veto van VS en Engeland Spannende stemming in Veiligheidsraad Ontslag in Praag voor 21 hoogleraren „Gesprek moet leiden tot verdrag" AUTO ALS „BOOMHUIS" J „Overwinning is illusie" Eban doet beroep op Grote Vier Kwestie-Rhodesië vanavond weer in de Raad Schietpartij in Amerikaans vliegtuig Wasserij DUYN 1 Bloedige onlusten in West-Bengalen commentaar op actuele zaken m. WOENSÜAü 18 MAART 1970 Laos Columbia Eagle Lift: I twee gewonden SLANKE EXECUTIES OP CUBA (Vervolg van pagina 1) NEW YORK (Reuter, AFP en DPA) Enige uren al voordat de Verenigde Staten en Engeland de Afro-Aziatische resolutie in de Veilig heidsraad met hun veto torpedeerden bleek gisteravond dat er „bitter om de punten zou worden gevochten". Er was al sprake van enige spanning toen Spanje verzocht een afzonder lijke stemming te houden over enkele paragrafen van de resolutie. Gearresteerd Fins voorstel Partijleider UIbricht van Oost-Duitsland: mWw. m A Samenzwering De internationale rechtsorde is een bij zonder gecompliceerd weefsel van uni- en multilaterale verdragen tussen souvereine staten, waarin weinig of niets te ontdekken valt dat op enige uniformiteit lijkt. Toch kan men met een beetje goede wil spreken van een „orde". De organisatie van de Ver enigde Naties heeft een groot aandeel ge had in de totstandkoming van een funda ment, waarop langzaam maar zeker een mondiale rechtsorde zou kunnen worden opgetrokken. Een van de evenementen die alles wat op dit gebied wordt bereikt, teniet kunnen doen is een wereldoorlog. Maar juristen zouden geen juristen zijn indien zij niet zouden proberen, ook de oorlog in de rechtsorde te betrekken en regels op te stellen waaraan zo'n oorlog zou moeten zijn onderworpen. Aangezien een wereld oorlog het einde betekent van alles wat op internationale afspraak en verstandhou ding lijkt, is het ontwerpen van regels eigenlijk een zuiver theoretische zaak. In de praktijk is altijd gebleken, dat de oor logvoerende partijen zich niet aan regels houden of gedwongen worden bepaalde re gels te overtreden om niet in conflict te komen met de eisen van hun defensie. De Groningse hoogleraar prof. mr. B. Röling heeft enkele dagen geleden tijdens een ledenvergadering van de vereniging voor internationaal recht nog eens met idealistisch aandoend optimisme gepleit voor de ontwikkeling van een beter om schreven en nauwkeuriger vastgelegd vol kenrecht in tijd van oorlog. De bestaande traditionele regels zijn weliswaar in de twee wereldoorlogen grotendeels onwerk zaam gebleken, maar dat is volgens prof. Röling geen reden om niet vast te houden aan het beginsel dat het internationale recht de positie van de burgerbevolking in oorlogstijd zoveel mogelijk moet trachten te beveiligen. Vooral met het oog op moderne wapens prof. Röling doelde daarbij zowel op de atoombom als de bacteriologische en che mische strijdmiddelen achtte de Gro ningse hoogleraar effectieve verbodsbe palingen noodzakelijk, daarbij ook weer uitgaande van de overweging dat de bur gerbevolking moet worden ontzien. Deze theoretische stelling is nauwelijks voor tegenspraak vatbaar, maar zij staat lijnrecht tegenover een ander beginsel dat door de naties algemeen aanvaard is: na melijk, dat de moderne oorlog een oorlog tégen de burgerbevolking zal zijn. De aard en de technische verwerking van de A, B en C-wapens wijzen erop, dat een toekom stige oorlog het juist op de burgerbevol king gemunt zal hebben en veel minder zal worden gevoerd tussen legers en door middel van veldslagen. Zowel de guerilla- als de totale oorlog zijn in hun methoden en in het gebruik van hun wapenen pogingen tot vernieti ging van burgerbevolkingen, om daardoor de krijgsmachten te verlammen en tot ca pitulatie te dwingen. Niemand minder dan oud-president Truman van de Verenigde Staten heeft verklaard dat de vernietiging van miljoenensteden door middel van de atoombom een gerechtvaardigde methode is om een oorlog te bekorten of te beëindi gen. Hij heeft in 1945 trouwens zelf het bevel tot vernietiging van Nagasaki en Hirosjima gegeven. Gezien in dit licht heeft een discussie over oorlogsregels en over internationaal oorlogsrecht toch wel een sterk theoretisch, om niet te zeggen onpraktisch karakter. Prof. Röling is een overtuigd pacifist en is er van overtuigd dat de moderne oorlog op geen enkele wijze en vanuit geen enkel standpunt te rechtvaardigen is. Als jurist echter probeert hij blijkbaar, zodanige rechtsregels internationaal vast te doen leggen dat een moderne oorlog niet te voe ren is en dus in onbruik raakt. Is dat niet al te idealistisch gezien? Het gevaar bestaat, dat door een op papier keurig geregelde fatsoenlijke manier van oorlogvoeren minder afschrikwekkend gaat worden, terwijl in de praktijk toch alle regels en ook alle fatsoen over boord wor den gezet. Een oorlogszuchtige natie zou eerder tot geweld kunnen neigen, naarma te zij erop rekent dat anderen aanvankelijk de vastgestelde regels in acht zullen ne men. Het is duidelijk een kwestie van mooie theorie en smerige praktijk, waarbij het de vraag is of het niet beter zou zijn, de realiteit onverbloemd aan de mensen duidelijk te maken, namelijk dat de oorlog tot geen enkele orde behoort. PNOM PEN (Reuter) Er zijn moeilijkheden gerezen bij de bespre kingen in Pnom Pen tussen Cambodja, Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (waarvan de Vietcong de strijd krachten vormen) over de terugtrekking van de Noordvietnamezen en Vietcongtroepen uit Cambodja, zo is uit doorgaans betrouwbare bron in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen. Noord-Vietnam en de Vietcong zoudenthans nog 13 man. Men weet in Amerika slechts willen spreken over de vergoeding niet of die al eens van boord zijn ge- voor de schade die bij demonstraties aan gaan hun ambassades in Pnom Pen is aange- Het hospitaal van de 120 kilometer ten richt en niet op de Cambodjaanse eis tot noor(jen van Vientiane gelegen basis terugtrekking willen ingaan. Officieel is gamthong, waar het hoofdkwartier van over de besprekingen niets meegedeeld. het tweede militaire district van Laos is j gevestigd, is gisteren ontruimd, zo mei- Volgens waarnemers is de publieke opr- den westerse dipiomatieke kringen in nie en Cambodja sterk voor het verdwij- yientiana nen van de vreemde troepen. Het Cam- Honderj tot tweehonderd gewonden en bodjaanse persbureau P^iceerde een z,ek dje in het hoSpitaal lagen zijn met boodschap van Prins Norodom Sihanoek Amerikaanse vliegtuigen naar Vientiane aan zijn moeder de koningin waarin hij overeehracht. zegt de infiltratie van de Vietnamese pe evacuatie zou zijn uitgevoerd in ver- troepen te betreuren, evenals hun „in- I jjand met de bedreiging, die zeven Noord- ménging in de zaken van ons soevereine vietnamese bataljons voor Samthong als- rijk". De prins waarschuwt echter dat de mede voor de nabijgelegen Laotiaans- „activiteiten van extreeni rechts de poli- Amerikaanse basis Long Thien vormen, Cambodj afmeer Noordvietnamezen bezetten dezer da gen bij verrassing en zonder strijd een vliegveldje bij Samthong. Frankrijk heeft aangeboden een vlieg tuig naar Hanoi te sturen waarmee de boodschapper van de Pathet Lao naar Vientiane kan vliegen voor een ontmoe ting met eerste minister prins Soevanna Phoema. Dit is in diplomatieke kringen I in Vientiane vernomen. Het aanbod zou gisteren reeds zijn gedaan door autoritei- ten van de Franse ambassade in de Lao- fensie heeft bekendgemaakt dat de vier I tiaanse hoofdstad, marineschepen, waaronder de torpedoja- Zoals vorige week reeds door de gehei ger Turner Joy, die men naar de vracht- me radio van de Pathet Lao werd be- vaarder Columbia Eagle aan de Golf van kendgemaakt zou de boodschapper, een Siam had gestuurd, thans zijn terugge- kolonel, een brief naar Vientiane moeten keerd „in normaal dienstverband" brengen met door de Pathet-Lao-leider prins Soevanna Phong opgestelde punten voor het herstellen van de vrede in het land. Het nieuws van het Franse aanbod zou er op kunnen duiden dat de boodschap per zich momenteel in Hanoi bevindt. De Pathet Lao had tot nu toe slechts bekend gemaakt dat hij het door haar beheerde gebied verlaten had op weg naar Vien tiane. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, heeft dins dag verklaard dat de ontwikkeling van de situatie in Laos er toe kan leiden, dat de Verenigde Staten terugkomen van hun besluit om geen gevechtstroepen naar dat land te sturen. Hij deed dit in een vraaggesprek voor de televisie. De minister achtte het te vroeg om nu te zeggen wat er achter de activiteit van Noordvietnamese troepen in de Vlakte der Kruiken steekt. Hij zei te hopen dat Noord-Vietnam alleen zijn positie bij het vredesoverleg in Parijs wil versterken en dat Hanoi er niet op uit is, Laos ge heel onder de voet te lopen. tieke structuur van schaden dan de acties van de Vietname zen". Het Cambodjaanse staatshoofd heeft gisteren voor de tweede keer zijn vertrek uit Moskou naar Peking een dag uitge steld. De reden hiervoor is niet bekend. Hij zal de Russische hoofdstad nu van avond verlaten. Het Amerikaanse ministerie van De- w^aawaaaaaaaaaaaaaaaaaaa/wwwwwwwimaamaaawwwwwwwwwwwwwwwwwwwiaamwmww VWWWWWWWWWWVAAAAAAA/VAAfWWWWmAAAAAAAAAAAAAAAAWA/WWVAA/WWWWWWIfWWWWWy hanoukville, maar in internationale wate ren, in verband met het verzorgen van de berichtgeving. De gezagvoerder van de Columbia Eagle, Donald Swann, heeft zijn rederij meegedeeld dat hij en twee andere leden van de bemanning nog wel enkele dagen j in Cambodja aan wal zullen blijven. Aan boord van het schip bevinden zich I ADVERTENTIE HAVANNA. (AFP) Twee Cubanen die door een revolutionaire rechtbank in de provincie Camaquey schuldig waren bevonden aan moord op vier mensen, zijn gisteren terechtgesteld. Zij zouden van plan zijn geweest nog 27 mensen te vermoorden, waaronder een vrouw en negen kinderen. Drie mede plichtigen, onder wie een vrouw kregen gevangenisstraffen van één tot twee jaar. De bende beloofde de slachtoffers illega le emigratie tegen betaling van grote geld bedragen. Na ontvangst van het geld wer den zij vermoord. Daarin werden sancties voorgesteld te gen Portugal en Zuid-Afrika vanwege de hulp die deze landen aan het bewind van premier Smith verlenen. Het verzoek werd ingewilligd maar de stemming (ze- PRAAG (AFP). Zevenentwintig hoog leraren van de faculteit der wijsbegeerte aan de Karei-universiteit in Praag zijn onlangs ontslagen. Dit is gisteren uit be trouwbare bron in de Tshechoslowaakse hoofdstad vernomen. Onder de ontslagen hoogleraren bevindt zich de bekende filosoof Karei Kosik, die op 31 mei van het vorige jaar uit het Centrale partijcomité werd gestoten. An dere ontslagen professoren zijn Vaclav Cerny, specialist in de Romaanse talen en litteratuur en de historici Durman, Dolezel en Macek. Deze laatste, die direc teur is geweest van het geschiedkundig instituut van de Academie van Weten schappen, heeft actief deelgenomen aan de voorbereiding van het „Zwartboek", dat -het instituut na de inval van de troe pen van het Warschau-Pact in Tsjecho- Slowakije het licht deed zien. De politie is nog steeds ijverig bezig alle exemplaren van het „Zwart-boek" op te sporen. Daarbij beschikt men over een lijst van personen aan wie het boek is toegezonden. Intussen gaan de zuiveringen bij de uni versiteiten en andere onderwijsinstellin gen in versneld tempo voort. Zo staat vast, dat alle leerkrachten, die in juni 1968 het bekende „Manifest van 2.000 woorden" hebben ondertekend uit hun functies zijn of zullen worden gezet. Bij Melnik in Bohemen zijn drie jeug dige Westduitsers gearresteerd. Zij waren per trein Tsjecho-Slowakije binnengeko men. Volgens het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pravo" hadden zij geen passen Om controle te vermijden sprongen zij uit de trein en wilden te voet naar Praag, Zij zijn door de politie in een hut, waar in zij hun intrek hadden genomen, ge arresteerd. BOSTON (Reuter en AFP). Een 27 jarige jongeman heeft vannacht kort voor de landing in Boston de tweede piloot van een met 68 passagiers beladen DC-9 dood geschoten en de piloot ernstig verwond. Hevig bloedend slaagde de piloot er des ondanks in het toestel veilig aan de grond te zetten. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is redelijk. De 27-jarige schutter, John Divivo, schoot zich vervolgens zelf in de borst. Hij is met ernstige verwondingen even eens naar een ziekenhuis overgebracht. Niemand van de passagiers of de overige bemanningsleden raakte gewond. De DC-9, eigendom van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij „Eastern Air lines", was op weg van Newark naar ven voor en acht onthoudingen) leverde I Boston. Volgens een woordvoerder van Spanje niet het beoogde doel op. de maatschappij stapte de jongeman juist De stemming over de gehele resolutie I voor de landing naar een stewardess en leidde daarna naar het hoogtepunt van de zej dat hij geen geld had om de vlucht vergadering. In de resolutie stelden de te betalen. De stewardess zou hem daar- landen die ze hadden ingediend (Boe- op naar de piloot hebben gebracht aan roendi, Nepal, Sierra Leone, Zambia en wje hij zou hebben gevraagd: „Breng me Syrië) voor alle betrekkingen en verbin- naar het oosten." Toen de piloot vertelde dingen waaronder de lucht- en postver- dat hij dan wel eerst brandstof zou moe bindingen met het regime van Ian Smith ten innemen, vuurde de jongeman vier te verbreken. Daarnaast zouden alle lid- schoten af. staten van de Verenigde Naties zich van t t een erkenning van Rhodesie moeten ont- OntplofflIlÖ ifl Frankrijk houden. De Afro-Aziatische landen kregen bij hun voorstel steun van de Sovjet- I METZ (AFP). In een fabriek te An Unie, Polen, Formosa en Spanje. Colum- neville in Frankrijk heeft zich gister bia, Frankrijk, Finland en Nicaragua I avond een ontploffing voorgedaan in een onthielden zich van stemming. Omdat I gieterij. Achttien arbeiders hebben ern het vereiste aantal stemmen was gehaald stige brandwonden opgelopen grepen Groot-Brittannië en de VS toen nog naar het laatste redmiddel, het ve- I to-recht. Dat dit niet met veel genoegen gebeurde bleek na de stemming toen de Britse ambassadeur lord Caradon bittere critiek uitte op de indieners van de reso- lutie. Hij beschuldigde hen ervan „een daad I van obstructie" te hebben gepleegd. De minister van Buitenlandse Zaken van Zambia bracht hier tegen in dat de Afro-Aziatische landen Engeland er toe hebben gedwongen „nu eindelijk zijn ware aard" te tonen. Ook de Amerikaanse ambassadeur Charles Yost toonde zich niet bijster in- JERUZALEM (Reuter en AP). De genomen met het feit dat hij van het Israëlische minister van Buitenlandse Za- veto-recht gebruik had moeten maken, ken, Abba Eban, heeft gisteravond in Je- Hij zei dat hij voornamelijk bezwaren ruzalem een beroep gedaan op de „Grote had gehad tegen een paragraaf in de re- Vier", de Arabische landen ervan te over- solutie waarin „de voortdurende weige- tuigen, dat elke hoop op een militaire ring van de regering van het Verenigd overwinning in het Midden-Oosten een Koninkrijk geweld te gebruiken om een illusie is ei"dJte..^akenJ aan de/e.b,ellie in Zuid" Volgens Eban is het nu duidelijk dat Rhodesie werd1 veroordee d. alie diplomatieke pogingen van derden °st a^l Amerikaanse bureers om het conflict te beslechten, gefaald heb- Rhodesie nog veel A ben en dat alleen een sterk Israel nieuwe En aangezien de VS al hun consultaat in Salisbury hebben gesloten kon het nu, A hi h euerrilla-oreani- volgens Yost, niet nog eens instemmen nimmer ^Arabische guerrilla orgam met een verbreken van alle verbindingen saties zal van het land, zodat de betreffende bur gers geen enkele bescherming meer zou den genieten. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 PARIJS (AP) De Oostduitse par tijleider Walter Ulbricht heeft gezegd dat de komende ontmoeting tussen de Westduitse kanselier Willy Brandt en de Oostduitse premier Willi Stoph moet lei den tot verdere besprekingen over het opstellen van een verdrag. Daarin zou den „niet-discriminerende wederzijdse betrekkingen tussen Oost- en West-Duits- land moeten worden geregeld". Ulbricht zei in een in Oost-Berlijn op genomen vraaggesprek voor de Franse televisie verder: „Wij kunnen alleen maar hopen dat de besprekingen (in Er furt) succes zullen hebben. Dat kan het begin vormen voor verdere onderhande lingen op de grondslag van het inter nationale recht". Ulbricht impliceerde zonder dit met zoveel woorden te zeggen dat het tweede stadium van de besprekingen zou moeten worden voorafgegaan door de diplomatieke erkenning van Oost- Duitsland door Bonn. „West-Duitsland is ondergeschikt ge weest aan de Verenigde Staten vanaf het moment dat het, in 1952, de verdragen van Parijs ondertekende. Willen norma le betrekkingen tussen Oost- en West- Duitsland tot stand komen dan moet Bonn zich eerst bevrijden van de Ame rikaanse overheersing en een onafhan kelijk bêleid ontwikkelen in vreedzame en democratische zin", aldus Ulbricht. m, wm mmmm De Libanese regering heeft haar afge vaardigde bij de Verenigde Naties, Ed ward Ghorra, opdracht gegegevn de Vei ligheidsraad en secretaris-generaal Thant De Veiligheidsraad zal vanavond weer I op de hoogte te brengen van de Israëli- bijeenkomen om de kwestie Rhodesië sche aanval op het zuidelijke Libanese verder te bespreken. Waarschijnlijk zal grensgebied de Finse ambassadeur Max Jakobson dan een compromis-voorstel indienen, waar- \KClppOrt van men verwacht dat het wel aangeno men wordt. De Britse ambassadeur heeft De Palestijnse bevrijdingsbeweging ..El zich in ieder geval al gunstig over het Fatah" zou een rapport hebben ontvan- Finse voorstel uitgelaten. I gen waarin staat, dat de Israëliërs in het noorden van hun land een volledig ge pantserde brigade aan het samentrekken zijn, om daarmee op te gaan trekken te gen het zuiden van Libanon. Voor het eind van deze maand zou de aanval worden uitgevoerd. De bedoeling zou zijn de streek te zuiveren van Ara bische guerrilla's, die vandaar uit elke dag Israëlische vestingen bedreigen. Volgens het rapport van El Fatah zou over dit Israëlisch plan overeenstemming zijn bereikt tussen Israel en de Verenigde Staten, op voorwaarde dat de Israëlische strijdkrachten zich zullen terugtrekken zodra de operatie is afgelopen, waarna het terrein zou worden bezet door speciale troepen van de Verenigde Naties. In Jordanië is opnieuw de ontdekking van een samenzwering tegen de regering van koning Hoessein bekendgemaakt. Het gaat ditmaal om vijf leden van de verboden uiterst rechtse Islamitische Be vrijdingspartij, die geleid wordt door sjeik Takieddin el-Nabhani. Deze partij heeft het herstel van het islamitisch ka lifaat en het brengen van alle islamiti sche landen onder de wet van de koran in haar vaandel geschreven. Deze Amerikaanse jongen, Tony Campell genaamd, moet wel een vader hebben met begrip voor fan tastische jongenswensen. Tony wilde een echte auto als boomhuis om in te spelen hebben. Pappa Campell zorg de ervoor dat de droom van zijn zoon werkelijkheid werd. Met een grote kraan liet hij een autowrak in een boom achter zijn huis plaatsen. De „boomauto" kreeg de naam „The love Bug", naar een film van Walt Dis ney over een klein wagentje met menselijke eigenschappen. CALCUTTA. (AFP en Reuter) BIJ onlusten in India's belangrijkste industrie staat, West-Bengalen, zijn dertien men sen gedood en meer dan zestig gewond. Er deden zich bloedige gevechten voor tussen marxisten en aanhangers van an dere partijen tijdens een 24-uursstaking, die door de marxisten was afgekondigd. Op verscheidene plaatsen opende de politie het vuur. Het leger is in West-Ben galen in staat van paraatheid gebracht. De woede van de marxisten richt zich vooral tegen premier Moekherjee, leider van de liberale partij („Bangla Congress") wiens aftreden de val van de regering bewerkstelligde. Moekherjee heeft de marxisten in zijn kabinet beschuldigd van bemoeiehis met politiezaken en aan wakkering van geweld. Politieke rivalen bevochten elkaar op vele plaatsen met primitieve bommen, speren, zwaarden, geweren en andere wapens. In de buurt van Calcutta vielen leden van een stam, gewapend met pijl en boog, een kunstzij defabriek aan. In Calcutta waren winkels, scholen en kantoren gesloten. Het trein- en luchtver- 1 keer kwam tot stilstand.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3