APA-KLEURBOEK ACTIE TEVOREN ONTKENT DAT GEPLAND WAS Aanval Miliskowski op Drees inzake politiële acties V elsertunnel liep 30.000 schade op Actie tegen geluidshinder Skalclub Kennemerland gastheer voor congres Modeshow op hoog niveau van maison Petit Paris Potasch en Perlemoer blijven attractief Geen subsidie voor openbaar vervoer, vergoeding van bedrijfsvreemde lasten Niet spreken van tekorten en verliezen wel Verdienste van liet boek: héldere van beweging DUBBELTJE VOOR AGENT Afscheid van juffrouw Reitsma Dr. Kruisinga vraagt steun aan gemeentebesturen Record-aantal deelnemers naar Beverwijk IN DE VISHAL Abortuskliniek in Rotterdam STAATSSECRETARIS KEYZER IN HAARLEM: WOENSDAG 18 MAART 1970 1JMUIDER COURANT 5 (Van een onzer verslaggevers) in het „APA-kleurboek" BEVERWIJK Midden in het „APA-kleurboek" zit een volkomen zwarte bladzijde, op het punt in het chronologisch overzicht waar het op heffen van de kweekschoolbezetting wordt behandeld. Het is een treffend onderdeel van het „kleurboek", dat op de titel na in zwart-wit is uitgevoerd en voor het overige sober is gehouden. Het pas maandag uitgekomen boek. waarover wij gisteren hebben bericht, blijkt althans in Beverwijk de boek winkels uit te vliegen. De waarde ervan zit niet zozeer in het (eigenlijk korte) verslag van de gebeurtenissen, maar meer in een heldere motivering van de beweging in enkele artikelen. Beter begrip Oproep van televisie Stempel Examens (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Alle burgers moe ten politiek en maatschappelijk be reid zijn de overheid in staat te stel len een goed openbaar vervoer in stand te houden, met de financiële consequenties van dien. Ik vermijd graag het woord „subsidie" in dit ver band en dat is meer dan alleen maar gemanipuleer met woorden. Als het bedrijf dat zich met openbaar vervoer belast uitsluitend streeft naar een sluitende exploitatie komt het mis schien wel tot een vervoersaanbod dat optimaal is vanuit het gezichts punt van de bedrijfsresultaten, maar niet bevredigend vanuit een oogpunt van algemeen belang". Forse bedragen K rachtenbundeling De naam „kleurboek is gekozen om als het ware uit te drukken dat het een „alternatief witboek" is; de titel „zwart boek" zou in normale gevallen voor de hand hebben gelegen in tegenstelling tot het witboek „Tot goed begrip" van de Katholieke Pedagogische Academie Be- verwijk, dat al in januari is uitgegeven CtltuëltllgBfl door de school en dan ook. zeker in ver gelijking met dit boek, de kenmerken van haast draagt. het met vele juridische risico's gepaard gaande besluit om de school te „bezet ten", ten einde nogmaals overduidelijk stelling te nemen tegen het structureel geweld, dat alle proporties van humani teit te buiten ging". Loek Zonneveld, die de actie tegen een ideologische achtergrond plaatst. Hierin wordt nu eens duidelijk uiteengezet hoe die achtergrond er uit ziet. Dr. Herman Milikowski, die deel uitmaakt van het officiële stichtingsbestuur van de APA, benadert het probleem mondiaal met een boeiend artikel, dat uitmunt door een hel dere formulering. In dit artikel valt hij dr. Willem Drees aan naar aanleiding van een artikel van deze voormalige mi nister-president, die zich had opgesteld tegen het volgens hem autoritaire optre den van minderheden in een democratie. Dr. Miliskowski betoogt dal Drees het zelfde, maar dan in veel ergere vorm, heeft gedaan toen hij als minister van een volk van tien miljoen mensen met politiële acties getracht heeft de vrijheids strijd van een volk van tachtig miljoen mensen de kop te helpen indrukken. Niet de enkele foto's (van AP A-student Paul Hoornweg), niet een verzameling brieven, perscommuniqués en krantear tikelen moeten het doen hoewel de APA een reuzecollectie bezit maar de een voudige, door de studenten getypte en door de uitgeverij gefotocopieerde, tekst. Er zijn wel wat brieven en dergelijke overgenomen, doch louter als illustratie. In één geval is de overname echter een keiharde aanval op het witboek van de KPAB, namelijk daar waar een brief van de Katholieke Schoolraad TJmond, KSIJ, wordt afgedrukt. Zoals bekend heeft de KSIJ een be middelingscommissie geleverd, die kort voor de kerstvakantie eenzijdig door het KPAB-bestuur werd ontheven van haar taak. De commissie heeft een brief aan het schoolbestuur gezonden, waarin zij ernstig betreurt dat de bemiddelings poging zonder opgaaf van redenen be ëindigd is. Deze brief is in hel kleurboek opgenomen met het onderschrift; „Waar om werd deze brief niet afgedrukt in het witboek KPAB?" Zoals te verwachten viel wordt enkele malen het witboek „Tot goed begrip aangevallen, meteen al op de eerste blad zijde waar in de titel wordt gesproken over „Tot beter begrip". De belangrijkste aanvallen richten zich tegen de beschuldiging dat de hele APA- actie tevoren nauwkeurig voorbereid was. Met name wordt ten stelligste ont kend dat de bezetting van de school „het voortzetten van het reeds lang bestaan de conflictmodel" zou zijn geweest. Dit wordt beargumenteerd in de volgende geladen volzin; „De maandenlang du rende oeverloze discussies die nog tot geen enkel tastbaar resultaat hadden geleid, het drie maanden durende ge vecht tegen een bierkaai van formalis me. bestuurlijke halsstarrigheid, oog- kleppenmentaliteit en marchanderende ordepriesters en het voor de alternatie ven ontbreken van een andere enigszins redelijke mogelijkheid, culmineerde in Eigenlijk valt het nogal mee met de aanvallen op het witboek. Nog niet de helft van het boek is gewijd aan het chronologisch overzicht, dat voorafge gaan wordt door een stuk uit de Hande lingen der Apostelen en wondt besloten met een lang citaat van Che Guevara, Uit de Handelingen is het gedeelte geko zen, waarin de apostelen voor de hoge raad worden geleid wegers hun activi teit in Jeruzalem na de dood van Chris tus. Ook zij werden van opruiende prak tijken beschuldigd, maar een wijze fari zeeër sprak tot, de raad: „Laat u niet in met deze mensen en laat hen geworden; want indien dit streven of dit werk uit mensen is, zal het vernietigd worden, maar indien het uit God is, zult gij hen niet kunnen vernietigen. Het mocht eens blijken dat gij tegen God strijdt". Het is of de H. Schrift voor de alternatieven spreekt. Indien men de actie beschouwt als een revolutie-om-de-revolutie, dan lijkt dit citaat op misbruik van de Schrift, doch indien men gelooft in het idealisme van de APA. dan is de tekst zo slecht nog niet gekozen. Hij is overi gens tijdens de actie „aangereikt" door een predikant. Meer dan de helft van het boek wordt in beslag genomen door drie artikelen die de hele actie in een breder kader plaatsen, en door de weergave van twee toespraken van alternatief docent Wim Sprenger. Naar onze mening zit de ver dienste van het APA-kleurboek juist in de tweede helft. Daarin komt een begeesterd artikel voor van de ex-kweekschoolstudent (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De oostbuis van de Velser- tunnel heeft het dinsdagmiddag tweemaal moeten ontgelden. Omstreeks drie uur reed een trekker met oplegger, waarop een dragline geplaatst was de oostbuis in zonder dat de chauffeur een dragline-ma chinist uit; Lisserbroek erop bedacht was, dat de giek te hoog was voor de tunnel buis. De giek van de dragline sloeg tegen het tunnelplafond en vernielde een aantal platen alsmede het beton, daardoor een schade aanrichtend van f 30.000.-. Kort tevoren had er een aanrijding plaats in dezelfde tunnelbuis, waardoor de tunnelwand over een lengte van veertig meter beschadigd werd. Dit ongeluk ont stond. toen van twee naast elkaar rijden de personenauto's de zich op de linker- rijbaan bevindende automobilist schrok van lichtsignalen welke gegeven werden door de bestuurder van een achter hem rijdende vrachtauto. De man week naar rechts uit, raakte de auto naast hem. schoof naar links en schuurde veertig nieter langs de tunnelwand, alvorens tol stilstand te komen. De auto werd geheel vernield. De bestuurder, een 49-jarige in woner van Heiloo moest met een hoofd wond en een gebroken enkel door de On gevallendienst naar het Rode Kruiszie kenhuis in Beverwijk vervoerd worden. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In onze editie van za terdag 7 maart vermeldden wij een klein verhaaltje over een jongetje in Velsen dat aan een agent van politie parmantig een dubbeltje aanbood, toen deze hem had geholpen een met een riem vastgelopen fietswiel weer draaiende te Krijgen. De V AR A-televisie heeft belangstel ling voor dit jongetje, van wie wij de naam niet weten. Aan de ouders van het betreffende jongetje verzoeken wij vriendelijk even naam en adres op te geven aan de redactie van de IJmui- der Courant, tel. 15389. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De Moerbergschool in IJmuiden heeft afscheid genomen van juf frouw J. Reitsma. die van 1947 af als on derwijzeres aan deze school verbonden is geweest. De onderwijzeres wilde niets weten van een afscheidsbijeenkomst en daarom hadden loco-burgemeester H. de Boer, in zijn kwaliteit van wethouder van onderwijs en de gemeentelijk inspec teur van het onderwijs haar al thuis opge zocht om de waardering van het gemeen tebestuur tot uitdrukking te brengen, waarbij haar bloemen en een enveloppe mei inhoud zijn aangeboden. De oudercommissie en de collega's heb ben juffrouw Reitsma er tenslotte toch toe overgehaald in de school afscheid ie nemen van de vele bekenden en van die gelegenheid hebben velen gebruik ge maakL Vele sprekers gaven blijk van hun waardering, tal van geschenken on derstreepten de erkentelijkheid en vele bloemstukken vulden de tafels. Mej Reitsma dankte bewogen voor alle sym pathiebetuigingen. Verder komt in het boek een artikel voor van Ton Stam, ex-kweekschoolstu dent en ex-voorzitter van de USOOP. or ganisatie van studenten aan pedagogi sche academies, waarin deze onder de ti tel „Tussen Beverwijk en Lochem ligt een afgrond" kritiek uitoefent op de vol gens hem totaal verkeerde aanpak van de onderwijsvernieuwing in de bekende ministriële commissie van Lochem. Twee toespraken zijn opgenomen van Wim Sprenger, waaronder de bewogen rede die hij gehouden heeft dadelijk nadat de politie de kweekschool had ontruimd en de studenten waren teruggekeerd in het actiecentrum De Slof. Het boek is, behalve door de genoem den, samengesteld door een groet) van ♦ien AP A-studenten, terwiil enkele teke ningen werden gemaakt door Ton Schave- maker. Fijntjes prijkt op de omslag het stempel van de Alternatieve Pedagogi sche Academie Beverwijk, dit in navol ging van het witboek van de KPAB waarin elke bladzijde wordt gelegaliseerd door een schoolstempel. innnnnnm (Van onze correspondent) DEN IIAAG. In een rondschrijven heeft staatssecretaris Kruising a (Volksgezondheid) de gemeentebestu ren gevraagd medewerking te geven aan de bestrijding van onnodige ge luidshinder. Dr. Kruisinga denkt hierbij onder andere aan het verkeerslawaai, het la waai op bouwplaatsen en bij de aan leg en het onderhoud van wegen, het lawaai in en vanuit woningen en de geluidshinder van bedrijven. Die iawaal-overiast moet zoveel mo gelijk worden beperkt met gebruik van de thans bestaande mogelijkhe den, zoals het stellen van voorwaarden op grond van de Hinderwet ter be perking van het geluid, afkomstig van bedrijven. Ook zou volgens de staatssecretaris een intensiever toezicht op naleving van de gemeentelijke bouwvoorschrif ten kunnen worden overwogen. Verder is er de mogelijkheid lawaai in de nacht tegen te gaan. Bijzondere aan dacht vraagt hij voor de controle op „bewerkte" uitlaten van bromfietsen en auto's. Dr. Kruisinga vindt het van groot belang, dat tussen woongedeelten van de gemeente en terreinen voor ^indus trievestiging een zo ruim mogelijke af stand komt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK-HAARLEM. Dit week einde zal een recordaantal leden van de Nederlandse Skal-club naar Beverwijk komen voor een feestelijk congres. Er worden ongeveer 150 deelnemers ver wacht. Het zijn mensen uit de wereld van het toeristische en het reisverkeer en uit de horeca. De afdeling Kennemer land van de nationale Skal-club treedt op als gastvrouwe voor het congres, waar van de program ma-onderdelen zullen worden afgewerkt in Beverwijk, Wijk aan Zee, Heemskerk en Haarlem. Nationaal voorzitter G. L. W. Sliepen, voorzitter van de NW's Breda, Bergen op Zoom en De Baronie, zal het congres vrijdag 20 maart in het stadskantoor van Beverwijk openen. Daarna zijn de con gresdeelnemers de gasten van het Bever- wijkse gemeentebestuur, tijdens een offi ciële ontvangst. Tevoren is bij het con- (Ven een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het nog maar betrekke lijk kort in U muiden aan het Plein 1945 gevestigde modehuis Petit Paris (in Amersfoort al veel langer gerenom meerd) heeft in één seizoen op het ge bied van de betere en de zeer goede da meskleding tot in de verre omgeving een reputatie op weten te bouwen. Waren er tijdens de eerste modeshow in het najaar 1969 nog stoelen in de bo venzaal van hotel Royal onbezet, thans moest men tientallen cliënten teleurstel len. Lang vóór de show was er al geen toe gangskaart meer te krijgen. De directie heeft daarom onmiddellijk besloten de volgende show ministens eenmaal en waarschijnlijk tweemaal te herhalen. Men blijkt vanuit Castricum, uit Heem stede, Bloemendaal, Haarlem en zelfs heeft daarom onmiddellijk besloten de vanuit Amsterdam-Zuid graag even naar Petit Paris in IJmuiden te rijden. Dat stelt dit modehuis enerzijds in staat maar schept anderzijds de verplichting op het gebied van de damesmode een hoog niveau te handhaven en dit is tij dens de dinsdagavond in Royal gehouden show ook duidelijk tot uitdrukking ge bracht.. Er werden uitsluitend nieuwe voor- jaars- en zomermodellen getoond van onder meer modehuizen als Dick Holt- haus, Saint Joseph, Ralph, Rodier. Om de tendens in de mode aan te geven wer den er zelfs modellen getoond uit de na- jaars- en wintercollectie van deze hui zen. Van de Nederlandse couturier Frans Molenaar had men van enkele modellen zelfs de volstrekte primeur. Deze worden volgende week pas aan de Nederlandse modepers getoond. Van het huis Saint Joseph was de Ne derlandse directrice dinsdagavond onver wacht persoonlijk als gast aanwezig. Bij de grote verscheidenheid in getoon de maxi-, mini- en midi-mode heeft het weinig zin in details te treden. Over het algemeen kan worden gezegd, dat mai son Petit Paris modellen kiest die door hun vaak geraffineerde eenvoud opval lend zijn en kwalitatief aan de hoogste eisen voldoen, waarbij uitdrukkelijk zij aangetekend, dat voor de werkelijk mo debewuste vrouw opvallend heel iets an ders is dan opzichtig. Met deze shows wil hel modehuis Petit Paris niet zo zeer een doorsnee uit de aanwezige winkelcollectie laten zien dan vel modetendensen aangeven welke men in het komende seizoen mag verwachten In die opzet is men opnieuw geslaagd AMSTERDAM. Geslaagd voor kandi daatsexamen Franse taal en letterkunde A L. B. P. M. Woonings, Haarlem en D. den Nieuwenboer, Haarlem EINDHOVEN. Geslaagd voor docto raai examen technische natuurkunde G. van Straten, Overveen. AMSTERDAM. Doctoraal Spaans mevr. G. M. K. Haitsma Mulier-Cvitkovic. Haarlem. grescentrum in Wijk aan Zee een ..vlag- genparade" gehouden, waarbij de kleuren van Alkmaar, Haarlem, Heemskerk. Be verwijk en Velsen worden gehesen. Trom petters van de drumband „Schulpen en Meerweiden" uit Velsen-Noord verlenen daarbij muzikale medewerking. Nadat die dag een huishoudelijke ver gadering is afgewerkt en in Heemskerk op slot Assumburg een cabaretprogram ma is verzorgd door het Amsterdamse ge zelschap Ivo de Wijs. zal het gemeente bestuur van Heemskerk verder als gast heer optreden. Zaterdag 21 maart maken de congresis- ten een boottocht met de „Rijnpoort" van af de Zaanse Schans naar Alkmaar. Daar zal loco-burgemeester De Zeeuw het ge zelschap verwelkomen. Kaasmeisjes en de Schermer Dansers zorgen daar voor de folkloristische noot tijdens een party aan boord. Na debarkatie, die ook weer mu zikaal wordt begeleid, gaan de Skal-men sen naar hotel Het Hoge Duin in Wijk aan Zee, waar een galadiner wordt gege ven. De burgemeesters van de vijf Ken- nemerland-gemeenten (of hun waarne mers) zullen daar met hun echtgenoten aanzitten. Tijdens het diner wordt president T. Jansen van de twee jaar oude Skal-club Kennemerland tot erelid benoemd. Met onder meer een bezoek aan het Haar lemse Frans Halsmuseum wordt het con gres zondag 22 maart besloten. Congressecretaris W. Mudde uit Heems kerk deelde ons vanmorgen mee dat het de bedoeling is tijdens het congres de ver houding reisbureauwezen-VVV's aan de orde te stellen, mits men niet in tijdnood komt. De Skalclub stelt zich in het algemeen ten doel „vriendschap en saamhorigheid te kweken onder de vakmensen van het toerisme" en „door middel van het in ternalionale toerisme de goodwill en het begrip te bevorderen tussen de volkeren van de wereld." (Van een medewerker) IJMUIDEN. Negen vaartuigen heb ben woensdagmorgen in IJmuiden aan gevoerd: 3797 kisten en 227 kleine kisten vis, 1500 kilogram tong en 400 stijve ka beljauwen. Bij de aanvoer waren: 40 kis ten en 135 kleine kisten schelis, 30 kis ten en 80 kleine kisten wijting, 100 kis ten gul en kabeljauw, 1860 kisten kool- vis, 3 kisten en 12 kleine kisten heek, 1470 kisten spanharing, 220 kisten schol en 44 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 1:, grote tong 6.19-5.97, grootmiddel tong 7.29-6.99, kleinmiddel tong 7.81-7.41, tong I 8.34-7.98. tong II 7.35-6.83. Per 125 kilogran: grote kabeljauw 144- 136, middel kabeljauw 152-140, grote kool- vis 62-60, middel koolvis 50-47, grote leng 110. Per tien stuks: grote kabeljauw 110-70, middel kabeljauw 73-61. Per 50 kilogram: grote schelvis 69, middel schelvis 64-62, kleinmiddel schel vis 75-70, schelvis I 74-70, schelvis II 62- 57, kabeljauw I 66-65. kabeljauw II 71- kabeljauw III 61-59, koolvis I 23-18, koolvis II 20-17, grote schol 32-28, schol I 43-36, schol II 43-38. schol III 50-35, schar 40, poon 80, gestripte wijting 43, haring 32.80-27, heek 230. heek II 112. heek 111 60. kleine leng 49. Scheveningen Woensdagmorgen werden in Schevenin- gen aangevoerd: 100 kleine kisten schel vis, 40 kisten wijting, 130 kleine kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 750 kisten spanharing, 300 kisten schol, 15 kleine kisten heek en 500 kilogram tong. Urk Van 9 tot en met 14 maart werd in Urk in totaal 362.359 kilogram Noordzee vis ter waarde van ƒ718.509,11 aange voerd. ROTTERDAM. De Stichting voor Medisch Verantwoorde Zwangerschapson derbreking te Rotterdam (Stimezo) zal binnenkort een verzoek richten aan de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid om toestemming voor het openen van een speciale kliniek voor het onderbreken van ongewenste zwangerschappen. Zoals destijds is bericht is de Stimezo in juni 1969 opgericht. In het bestuur heb ben vier Rotterdamse artsen zitting. VELSEN Zorgeloos en ongecompli ceerd nitgaan is bijna ouderwets geworden. Toneel moet tegenwoordig steeds geënga geerd zp, er moet een boodsctiap in wor den verkondigd of liet moet de hand op heffen tegen de misstanden, die in onze samenleving helaas zo talrijk zijn. flet is daarom een verademing om eens een echte ouderwetse in de allerbeste z,in van het woord toneelavond mee te ma ken. En als men nu hoort dat het Johan Kaart en Johan Boskamp zijn. die daarvoor Aldus staatssecretaris M. J. Keijzer gistermiddag' in een voordracht voor het departement Haarlem van de M 'schap pij van Handel en Nijverheid, die han- delde over de rol van liet openbaar ver voer, tijdens een lunchhijeenkomst in Brinkmann. Het feit dat de overheid van de ver voersbedrijven vraagt dat ze zorgen voor een algemeen maatschappelijk bezien redelijke voorziening in de vervoersbe hoefte brengt in de praktijk steeds va ker mee, aldus de staatssecretaris, dat ook onrendabele activiteiten moeten wor den bedreven. Het is juist dat de hieruit voortvloeiende lasten voor rekening van de gemeenschap komen, meende hij. De juiste term daarvoor achtte hij: „Vergoeding van bedrijfsvreemde las ten". In verband met een onrendabele exploitatie zou naar zijn mening niet ge sproken moeten worden van verliezen of tekorten, omdat die de gedachte van een minder goed beleid op kunnen roe pen. Het is evenwel zo, verklaarde hij, dat de overheid forse bedragen ter be schikking moet stellen ten behoeve van spoorwegen, lokaal- en streekvervoer, ook als het bedrijfsbeleid voortreffelijk is. Het gaat heden ten dage dan ook veel meer om de prijs, die de gemeenschap moet betalen voor een goed openbaar vervoer. Ten aanzien van de Nederlandse Spoor wegen merkte de staatssecretaris op, dat de snelheid en het comfort daarvan op het ogenblik het minst zorg baren. Over de mogeüikheden tot uitbreiding en inkrimping van het bestaande net zei hij, dat men steeds een open oog moet hebben voor nieuwe mogelijkheden als de Schiphollijn, verbindingen door de IJsselmeerpolders en het deltagebied van Zeeland. Over het voorlopig aanhou den van de beslissing tot opheffing van zes spoorlijntrajecten op korte termijn verklaarde hij dit beslist niet te zien als het laten van een veer, maar er integen deel oprecht blij mee te zijn omdat op deze manier constructief gestalte is ge geven aan het begrip inspraak. Hij zei voorts over het streekvervoer, dat het een gezamenlijke taak voor de overheid en het betrokken bedrijfsleven is, de financiële positie van de bedrijven te verbeteren en de kwaliteit van de ver voersdiensten te verhogen. De samen werking tussen vervoersondernemingen zou in dit verband moeten worden geïn tensiveerd. meende hij. Het streekvervoer zal volgens hem tot een nauwe onderlinge krachtenbunde ling komen, maar bovendien moeten streven naar samenwerking met de lan delijke voorzieningen (NS) en de lokale openbare voorzieningen. De vaststelling van het verzorgingsni veau van het streekvervoer mag niet geheel in handen van de overheid wor- STAATSSECRETARIS KEIJZER den gelegd, zei de staatssecretaris voorts. Als echter een besluit genomen moet worden een niet-rendabele lijn op grond van het ruimtelijke ordeningsbe leid te blijven exploiteren, en de over heid die beslissing neemt op grond van haar verantwoordelijkheid voor de func tionering van de maatschappij in haar geheel, dan zal de overheid de daaruit voortvloeiende lasten bedrijfsvreemde lasten moeten vergoeden. Het geheel gratis maken van het open baar vervoer acht de staatssecretaris niet de juiste benadering en de juiste oplossing. in belangrijke mate verantwoordelijk wa ren, dan begrijpt n alles. Want wat zouden zjj samen anders spelen dan het legenda risch geworden tweetal Potasch en Perle moer. twee Joodse kooplui die handelen in textiel. Twee compagnons die voortdurend met elkaar over hoop liggen, maar ver schrikkelijk aan elkaar zijn gehecht en niet huiten de eeuwig durende ruzies en kifte- rijen zouden kunnen. Het kluchtig blijspel „Potasch en Perle moer" is al meer dan een halve eeuw oud en nog steeds veroorzaakt het lachsalvo's bij het publiek. Het werd geschreven door Montague Glass en Roi Cooper Negrue; dinsdagavond werd het opgevoerd in de Stadsschouwburg te Velsen en met dave rend succes. Het is in Nederland ondenk baar dat deze klucht door anderen zou worden opgevoerd dan Kaart en Boskamp. Allen die dit duo eenmaal samen hebben gezien zullen nooit aan andere vertolkingen kunnen wennen, hoe verdienstelijk die ook mogen zijn. Het heeft weinig zin om de intrige van het stuk hier uitgebreid neer te schrijven. Die heeft weinig om het lijf, is zelfs vrij onbenullig, maar daar gaat het helemaal niet om. Het gaat om de humor, de onver gankelijke humor die door het hele stuk zit verweven. Onmiddelijk daarnaast komt de menselijkheid aan de beurt, want dit Joodse handelsduo mag dan op het eerste gezicht een paar charlatans lijken, zij heb ben toch een heel klein hartje. Kaart en Boskamp, twee oude toneelrot- ten, moeten in een adem worden genoemd, al dient Johan Kaart nog eens extra be licht te worden omdat hjj ook de regie nog voerde. Johan Kaart en Johan Boskamp hebben deze beide rollen samen al meer dan duizend maal gespeeld, de vroegere voorstellingen meegerekend, en het na tuurlijk gemak waarmee zij zich bewegen is wel liet beste bewijs hoe zij zich thuis- voelen in deze creaties, die zij steeds op nieuw tot iets unieks in het genre van de klucht weten te maken. Boskamp, de oud ste van de twee compagnons, is ook de wijste en al blijft hij tegensputteren, zijn menslievendheid werkt vertederend. Jo han Kaart, de jongste, is de meest aggres- sieve. steeds achterdochtig, maar toch met een even fijn hart van goud. Naast dit. voortreffelijke duo stonden Bert van der Linden als de vertegenwoor diger Rabiner, gespeeld met humor en rou tine, Ton Vos als de geslepen advocaat Feldman. Ans Koppen als Rosie Potasch en vele anderen die de voorstelling tot een aangenaam en humorvol feest maakten. Het publiek in de Velsense schouwburg be loonde deze kostelijke voorstelling met een welgemeend en daverend applaus als dank voor de lachorkanen veroorzakende humor. K. VAN LEEUWEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5