ZIJ WERDEN GEKOZEN Statenleden uit onze omgeving Zetels in nieuwe Staten PSP verliest zes van acht zetels in ProvStaten van Noord-Holland Opkomstplicht niet herstellen GEKOZENEN IN NOORD-HOLLAND FORSE VERSCHUIVINGEN IN SAMENSTELLING K.V.P.: Verlies automatische stemmers P.S.P. Dit niet verwacht P.v.d.A.: D'66 over top heen A.R.P.: Niet ontploffen V.V.D., Coalitie niet verzwakt Ex-B.P.: Aan ondergang meegewerkt C.P.N.: Concrete politiek 1ÊMÉ POLITICI: DONDERDAG 19 MAART 1970 m pp .iiyy-" HAARLEM De Statenverkiezing voor Noord-Hol land heeft enkele opmerkelijke verschuivingen teweeg gebracht, hoewel het verlies van de confessionele par tijen in de lijn der verwachtingen lag. Dat D'66 op 9 van de in totaal 79 zetels beslag legde en dat de Boerenpartij (Van een onzer verslaggevers) slechts één van de 6 zetels behield, kan al evenmin erg verrassend worden genoemd. Opvallend is echter wel het verlies van de P.S.P., die van 8 naar 2 zetels dui kelde. Voorts is de winst van de V.V.D. en de C.P.N. groter dan werd aangenomen. P.v.d.A. 21 (20) K.V.P I-.' V.V.D 13 (10) D'66 9 (-) C.P.N 8 5) A.R.P 5 6) C.H.U 4 6) P.S.P 2 8) P.P.R 2 1) Boerenpartij 1 6) TIJDELIJK 1.25 de jam voor mannen ZWAARDEMAKER B. Neyndorf (P.v.d.A.) W. Mensink (P.v.d.A.) G. van Oort (P.v.d.A.) A. M. C. V. Groensmit-v. d. Kallen (K.V.P.) F. A. Vissers (K.V.P.) J. A. Ankum (D'66) J. ten Brink (D'66) B. G. Harms-Matser (P.S.P.) j£&ÊS8&&£&fita*. M. I). Proper (C.P.N.) J. G. C. Gieben (V.V.D.) H. Makkreel (V.V.D.) J. E. Goudsmit (V.V.D.) H. A. de Boer (A.R.P.) J. Achterstraat (A.R.P.) 1 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De nieuwe zetelver deling in Provinciale Staten van Noord-Holland (de huidige situatie staat tussen haakjes) geeft het vol gende beeld te zien: Het nieuwe Haarlemse Statenlid drs. F. A. Vissers (thans nog fractievoorzit ter van de K.V.P. in de Haarlemse raad) zei toch nog wel content te zijn met de uitslag, hoewel hij de teruggang van zijn partij betreurde. Het feit, dat een grote groep „automatische K.V.P.stem- mers" is weggebleven, heeft daarbij volgens hem een rol gespeeld. Voorts merkte hij op: D'66 heeft niet zo uitge pakt als ze hadden verwacht". „Ik had wel een achteruitgang ver wacht, maar dit' niet" aldus ir. H. de Nie, die door de teleurstellende uitslag voor zijn partij niet in de Staten terug keert. De oorzaak? „Interne moeilijkhe den. De P.S.P. heeft daardoor het ima go gekregen van een dogmatische partij, maar dat is niet juist. Dat zie je over de hele linie. Niet bij de V.V.D., want dat is geen puzzel". Hij hoopt echter, dat zijn partij spoedig een vastere vorm vindt, die de kiezers meer zal aanspre ken. „Uit dit resultaat moeten we lering trekken". „Ik ben niet ontevreden. De progno ses zijn aardig uitgekomen. We hebben wel eens politieke aardverschuivingen gehad, maar dat is nu niet gebeurd", aldus de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Staten, de heer J. Harmsen. Naar zijn mening ondervinden enkele partijen thans de reactie van ongewone winsten in het verleden. Dat is het geval bij de Boerenpartij („het ging zoals ik ge hoopt had") en de P.S.P. Het verlies van de confessionele partijen had hij groter geschat, terwijl D'66 volgens de heer Harmsen al duidelijk over de top heen is. Over de opkomst zei hij: „Het is nu toch wel duidelijk geworden, dat de hele politieke situatie weinig appe- leert aan de kiezers". De voorzitter van het provinciaal co mité van de A.R.P., de heer D. A. J. Spek, zei dat nu wel duidelijk was aange toond dit in tegenstelling tot de opi niepeilingen dat de confessionele par tijen niet ontploffen. Een nieuwe rege ring? „Dat hoeft toch niet", aldus de heer Spek. die voorts opmerkte dat de onduidelijkheid van D'66 zich nu wel had gemanifesteerd. „In elk geval is 64 percent van de kie zers de coalitiepartners trouw gebleven. Wat van de christelijke partijen is afge brokkeld, is aan de V.V.D. toegevoegd, zodat de coalitie niet is verzwakt", al dus mr. J. E. Goudsmit. Hij voegde er aan toe, dat D'66 had gehoopt de V.V.D. in te halen en dat dit duidelijk niet was gelukt. „Na de gemeenteraadsverkie zingen zullen zij terugvallen". De winst van zijn eigen partij schreef hij toe aan het feit, dat de V.V.D. geen last heeft van interne conflicten. Ex-boer Bernard Steur tenslotte, die de partij van Koekoek werd uitgestoten en met een eigen -ijst kwam, kreeg in een belangrijk deel van zijn woonomge ving (West-Friesland) 8 percent van de stemmen, maar dat was lang niet vol doende voor een zetel in de Staten. De heer Steur zegt nu: „Ik ben tenminste blij dat ik aan de ondergang van Koe koek heb mogen meewerken". „Onze partij uit zich in een concrete politiek en niet in vaagheden. Dat spreekt de mensen aan en verklaart on ze winst", aldus mr. M. D. Proper, Sta tenlid voor de C.P.N., die zich zeer te vreden toonde over de verkiezingsuit slag. Hij zei voorts dat de P.v.d.A. ge zien de verhoudingen goed is vooruitge gaan. De nederlaag van de P.S.P. schreef hij toe aan de „dubbele politiek" van deze partij. Aan de ene kant het streven naar een PAK met D'66. aan de andere kant het schreeuwen van „revo lutionaire;, holle leuzen". (-v) ADVERTENTIE rWAABDEMAXE" NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel HILVERSUM. Voor het eerst was de Nederlandse kiezer niet meer verplicht naar de stembus te gaan. Iets meer dan 30 proeent bleef thuis. Op de vraag: „Als u morgen minister van Binnenlandse Zaken zou worden, zou u dan de opkomstplicht in ere herstellen?" antwoordde: Drs. Schmelzer (K.V.P.) „Geen sprake van. We moeten de oorzaken opsporen en daar iets aan gaan doen". Mr. Biesheuvel (A.R.P.); „Geen spra ke van". De heer Mellema (C.H.U.): „Nee". Drs. J. den Uyl (P.v.d.A.): „Onder geen beding". Mevr. Van Somcren-Downer (V.V.D.): „Nee, ik ben de eerste van de V.V.D.- fractie geweest die voor de afschaffing was". De eenmansfractie Kronenburg: „Nee". P.v.d.A.: R. J. de Wit, Amsterdam; W. van der Knoop, Amsterdam; M. van den Bergh-v.d. Meer, Amsterdam; W. Vijg, Amsterdam; J. A. Dallmeijer, Amster dam; K. Nagel, Amsterdam; C. van der Veen, Amsterdam; J. IJff, Amsterdam; J. F. Hoogland, Amsterdam; K. Muije, Den Helder; A. Geuzebroek, Anna Pau- lowna; K. Bant, Schellinkhout; C. A. Koopman, Alkmaar; M. J. Hille, Wor- merveer; W. Mensink sr., Haarlem; B. Neijendorff, Haarlem; G. van Oort, Heemskerk; E. H. de Vrieze, Amstel veen; B. J. J. Timmers Uithoorn; J. Roelse, Hilversum; S. E. Steigenga-Kou- we, Naarden. K.V.P.: Th. Laan, Hoorn; H. J. Chr. Smits, Amsterdam; mr. D. H. M. Meu- wissen, Amsterdam; J. F. J. de Lange, Alkmaar; drs. J. A. M. Diederen, Zaan dijk; L. J. A. Vollebregt, Wieringerwerf; drs. Th. Koning, Volendam; J. N. Fit, Venhuizen; A. M. C. V. Groensmit-Van der Kallen, Beverwijk; drs. F. A. Vis sers, Haarlem; mr. drs. H. W. Korte, Bussum; drs. A. M. Dierick, Huizen. Ge loot om 2 zetels moet worden tussen A. G. Roobeek, Amsterdam; C. P. Jong, Schagen en drs. A. J. H. M. Mutsaers, Uithoorn. V.V.D.: A. Pais, Amsterdam; J. R. Voute, Amsterdam; J. K. O. Heijligers, Amsterdam; H. Makkreel, Aerdenhout; J. P. de Groot, Amstelveen; H. A. Hoed, Aalsmeer; A. J. Vis, Bussum; H. Machiel- sen, Hilversum; J. W. Visser-Jansen, Oudesluis; W. H. Dollekamp, Bergen; G. de Jong, Wormerveer; J. E. Goudsmit, Haarlem; J. G. C. Gieben, Bloemendaal. P.S.P.: P. Hoogerwerf, Wormerveer; B. G. Harms-Matser, Velsen. C.H.U.: mr. W. F. Reus, Amsterdam; drs. W. P. Tip, Westzaan; drs. J. van Dis Hzn, Hilversum; C. van der Roest, Huizen. A.R.P.: mr. dr. P. J. Boukema, Am stelveen; drs. J. Achterstraat, Badhoe vedorp; J. de Jong Czn, Hilversum; H. A. de Boer, IJmuiden; drs. A. v.d. Mark, Alkmaar. B.P.: A. Nuijens, Limmen. C.P.N.: A. A. Verheij, Amsterdam; W. Hartog, Koog aan de Zaan; G. Maas, Amsterdam; A. A. Korlaar, Amsterdam; mr. M. D. Proper, Haarlem; E. P. M. Aarts, Noord-Scharwoude; W. Mans, Zaandam; J. Knukkel, Enkhuizen. P.P.R.: Th. A. M. van Kleef, Amster dam; J. H. van Eerden, Uitgeest. D '66: J. P. A. Gruijters, Amsterdam; L. J. H. Duyn, Beemster; J. A. An kum, Aerdenhout; A. A. Redeker, Am sterdam; J. ten Brink, Overveen; P. Klok. Den Helder; D. van Leeuwen, Zaan dijk; K. H. Stroethoff, Limmen; H. J. Walboomers, Bussum.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15