Feijenoord balanceerde in eerste helft tegen Vorwarts op rand van afgrond Ondanks bereiken van de halve finale restte na afloop teleurstelling Zagalo trainer van Brazilië Van minuut tot minuut Bekerwinnaars Ook Leeds United, Celtic en Legia naar halve finale DE ELFSTEDELINC Sf Brox hoopt op Legia Warschau Arsenal, Inter en Anderlecht naar halve finale RCH speelt zondag tegen SVV DONDERDAG 19 MAART 1970 Om half elf restte naast een tik keltje voldoening slechts teleurstel ling. Feijenoord haalde .de halve fi nale van de Europa Cup I. Feijenoord was er. Maar de wijze waarop Vor warts Berlin de das werd omgedaan was niet imponerend. Daarover was iedereen het eens; in de eerste plaats natuurlijk de Oostduitse trainer Bel- ger en zijn militairen, maar ook de Oostenrijker Happel, de doelpunten maker Wery en de onnavolgbare Moulijn Verwachtingen Doelpunt Zelfvertrouwen Uit vorm Joviaal Runnersup cup DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S C R A C K SWAKÊLOOS OOST A/OU BLAAST CUGIS/ ACUT£&a/T »mnci ROTTERDAM Om half elf gisteravond kwam de bekentenis vlot over Happels lippen. Zijn elftal had zich nog niet geheel losgemaakt van de dwanggedachte niet te kunnen doelpunten. Natuurlijk lag de oorzaak voor de hand. Het waren de voor Feijenoord zo triest verlopen duels in het eigen stadion. Tegen ADO (00) en tegen GVAV (01). Wim van Hanegem houdt een uit gelaten Ove Kindvall in bedwang na dat hij Feijenoord een 10 voorsprong heeft gegeven. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Eentevreden glimlachende Feijenoord-manager Guus Brox wilde na afloop van het duel tegen Vorwarts wel kwijt dat hij het even benauwd had gehad. Be nauwd na die eerste helft toen het er op leek dat het maken van doelpunten opnieuw een te moeilijke opdracht voor de Rotterdamse equipe zou zijn. „Ik ben inderdaad een beetje bang ge weest", aldus Brox, „maar je kon aan de andere kant toch verwachten met het overwicht dat wij hadden, dat er doelpunten zouden vallen." De hemel klaarde boven de Kuip in de tweede helft letterlijk en figuur lijk op, zodat Brox vandaag naar Rome vliegt, waar morgen om elf uur, de loting van de halve finales worden verricht. Brox heeft een duidelijke voorkeur. „Ik hoop dat we Legia War schau lootten. Ik speel in ieder geval liever niet tegen Leeds United, dat is voor mij een duidelijke finalist. Ook het voetbal van Celtic is voor Feijen oord moeilijk te bespelen. Neen, tegen Legia hebben wij de beste kans om de finale te halen." RIO DE JANEIRO Mario Jorge Zaga lo (39) is gisteravond aangewezen als op volger van Joao Saldanha, die eerder op de dag ontheven werd van zijn functie als trainer van de nationale selectie van Bra zilië. Zagalo was linksbuiten in het natio nale elftal bij de toernooien om de wereld titels in 1958 (Zweden) en 1962 (Chili). Happel had het moeilijk in de eerste helft. Na de wedstrijd zei hij weliswaar dat hij in zijn ploeg was blijven geloven maar ondertussen. Feijenoords trainer baseerde al zijn verwachtingen voor het beslissende duel op een treffer in de eer ste helft. En juist dat doelpunt waar om heen „Der Weltmeister" (zoals Happel in Oostenrijk wordt genoemd) zijn plannen had gebouwd, wilde niet komen. Feijen oord was er vaak dichtbij Twee schoten van Laseroms (achtste en vijfendertigste minuut) en missers van de Zweedse goalgetter Ove Kindvall hadden even zo vele doelpunten kunnen zijn, maar geen enkele actie werd gehonoreerd. Precies zoals in de wedstrijden tegen GVAV en ADO. Ook toen immers liep de Neder landse kampioen storm op de doelen vpi Tonny van Leeuwen en van Ton Thie. Ook toen lukte het niet.In de rust werkte Ernst Happel zijn plannen om. Het vertrouwen van zijn spelers in een zege, hoewel getaand, was er nog. Strateeg Happel gaf zijn orders. Er moest gedurende vijfentwintig minuten in de tweede helft gewoon worden door gespeeld. Alsof er niets aan de hand was. Alsof er geen 0-1 achterstand, erfenis van de wedstrijd in Berlijn, bestond. Viel er in die vijfentwintig minuten nog geen doelpunt, dan moest alles of niets worden gespeeld. Geels zou dan naar voren moe ten en Laseroms, Israel en Van Duiven- bode zouden het achter moeten klaren. Gelukkig voor Feijenoord, gelukkig voor Happel, kwam in de eerste minuut de beste van de tweede helft het al zo lang verbeide doelpunt. Via Kindvall, Moulijn en weer Kindvall. Happel: „Fijn dat het doelpunt al di- recht werd gemaakt. We hadden het no dig. Vorwarts heeft een uitstekende ploeg, die zich niet liet verrassen." Happel trok een voor de hand liggende vergelijking met de wedstrijd AjaxCarl Zeiss Jena. „Vorwarts voetbalde aanzien lijk sterker dan Carl Zeiss. Vooral de spitsen Piepenburg, Nöldner en Begerad waren beter. Ze kwamen keer op keer gevaarlijk uit de verdediging. Als Vor warts Berlin later in de competitie naar Rotterdam was gekomen (ingespeeld be doel ik, met het juiste wedstrijdritme) nou ik weet niet of Feijenoord dan ook had gewonnen." AjaxCarl Zeiss Jena. De wedstrijd, die in een eclatante zege van Ajax ein digde: 5-1. Ook dat duel speelde de Feijenoorders gisteravond parten. De Rot terdammers wilden minstens met een even goed resultaat uit de bus komen als de Amsterdammers. Vorwarts, zo hadden de Oostduitse officials immers verzekerd, was op het ogenblik zwakker dan Carl Zeiss Jena. Gelegenheidspsycholoog Hap pel had niet nagelaten zijn spelers op dit gegeven te wijzen. le minuut: solo van Moulijn, die Kindvall in buitenspelpositie lanceert. le minuut: Nachtigall kan door een fout van Van Duivenbode ver opruk ken maar zijn schot belandt tussen de fotografen. 7e minuut: 1ste corner Feijenoord. 8e minuut: schitterend afstandschot van de mee opgekomen Laseroms, dat naast gaat. 15e minuut: 2de corner Feijenoord. 16e minuut: Een venijnige kopbal van Van Hanegem op maat bediend door Moulijn wordt door de alerte Vorwarts-doelman Zulkolfski tot cor ner verwerkt. 25e minuut: 4de corner Feijenoord. 35e minuut: opnieuw een afstand schot van Theo Laseroms, door Zul kolfski corner geslagen. 42e minuut: Kindvall voor eerste keer vrij voor Zulkolfski, zijn, schot mist echter iedere richting. 43e minuut: Geels slaagt er in om opnieuw Ove Kindvall in vrije positie voor Zulkolfski te brengen. Hij faalt opnieuw. 44e minuut: 6de corner Feijenoord. Tweede helft: 46e minuut: Via een voorzet van Geels en een misser van Müller belandt de bal bij Moulijn die zwaar belaagd door Frassdorf de naar Kindvall tikt, die dit keer geen moeite heeft om de uit positie gespeelde Zulkolfski te passeren (1-0). 48e minuut: opnieuw een doelpunt van Kindvall, die na een felle charge van zijn opponent Müller de bal met Zulkolfski en al het doel in schopt. De treffer wordt door de Tsjechische ar biter Krnavek afgekeurd wegens bui tenspel. 60e minuut: voor de derde keer is Laseroms met een kopbal zeer dicht bij een doelpunt. Voor de derde keer brengt de uitstekende Oostduitse doel- verdediger redding. 62e minuut: 8ste corner Feijenoord. 65e minuut: Kindvall wordt door de weergaloze Moulijn in vrije positie ge bracht. De Zweed faalt opnieuw pijn lijk. 68e minuut: Een schot van Hasil stuit af op de defensie van Vorwarts. De bal springt voor de voeten van de vrijstaande Wery, die onhoudbaar 2-0 scoort. 70e minuut: Moulijn wordt in het strafschopgebied onreglementair door Müller ten val gebracht. De toegeken de strafschop wordt door Kindvall niet benut. Zulkolfski brengt redding. 75e minuut: De gevaarlijkste actie van Vorwarts. Strübing lanceert Bege rad, die via de voeten van Ruud Geels de bal tegen de paal kopt. 83e minuut: Kindvall vrijgespeeld door Van Hanegem komt voor de zoveelste keer vrij voor Zulkolfski. In zijn verlangen om een goal te scoren, wil hij ook de doelverdediger nog pas seren, waardoor hij zich in een onmo gelijke positie manoeuvreert. 88e minuut: Kopbal van Kindvall zwaar geattaqueerd door de onvermoei bare Müller gaat over. 89e minuut: Een gedeelte van de 67.000 toeschouwers stroomt het veld op. Men blijkt een gebaar van de Tsje chische scheidsrechter niet helemaal juist te hebben begrepen, waarna men weer ijlings de kant opzoekt. 90e minuut: Feijenoord in de halve finale. Feijenoord, zijn elftal, dat te kampen had met een gestadig dalende vorm en dat aan zich zelf twijfelde moest zelf vertrouwen worden ingepomt. Het ver slaan van Vorwarts moest bij voorbaat een vanzelfsprekende zaak worden. Daarom was Ernst Happel spraakza mer dan ooit. Hij praatte. Uren lang. Met spelers en met verslaggevers. „Vor warts kwam internationale ervaring te kort. De Oostduitsers hadden minder con ditie. De tegenstanders van woensdag avond misten het juiste wedstrijdritme. Etcetera". Happel mixte een cocktail van zelfvertrouwen, waarvan hij hoopte dat de uitwerking voldoende was om de hal ve finale van de Europa Cup I „onder invloed" te bereiken. Het lukte gedeelte lijk; tijdens de rust hadden zijn spelers nog de hoogte. Ondanks tegenslagen, on danks het missen «an de meest opgeleg de kansen, geloofde het team nog altijd in de overwinning. Bij een enkeling hielp het paardemiddel met. Bij Kindvall bijvoorbeeld. Hij was vlak voor rust ruw door het legioen uit gejouwd. Het had het zelfde effect als een koude douche. Ondanks het doelpunt dat hij scoorde in het begin van de twee de helft kwam Ove Kindvall niet in zijn spel. Hij bleef uit vorm. Kindvall, de man met het ziedende schot, bestond het zelfs om een strafschop te missen. Happel over Kindvall: „Ove heeft kei hard gewerkt. Het lukte echter niet. Maakt hij voor de rust bij de eerste de beste kans een doelpunt, dan is hij over zijn inzinking heen en winnen we met vijf, zes nul. Moulijn over Kindvalls penalty; „douwt hij die strafschop erin en schiet hij niet in de handen van doel man Zulkofski, dan gaat Vorwarts toch nog met een vijf nul nederlaag naar Ber lijn terug. Kindvall over Kindvall (vol zelfverwij ten en ontroostbaar): „Ik ben volkomen uit vorm. Ik kan er niets aan doen. Voor elke kans heb ik gelopen. Het leverde echter weinig op. Even heb ik gedacht dat ik de inzinking had gehad. Dat was toen ik dat eerste doelpunt scoorde. Ik dacht Ove nu is het gebeurd. Nu ben je er over heen. Maar het was niet zo. Het ging verder weer slecht. Het eerste doelpunt. De Oostduitsers waren het niet eens met de beslissing van de zeer pro-Feijenoord fluitende Tsjechi sche scheidsrechter Krnavek de goal goed te keuren. Belger beweerde dat Moulijn buitenspel stond op het moment dat hij de bal ontving van Kindvall en onmiddel lijk retourneerde. Ook Otto Frassdorf wees daarop. Overigens benadrukten Belger e n Frassdorf dat Feijenoord verdiend won. Belger (na de wedstrijd verrassend jo viaal. In tegenstelling tot de dagen voor het duel): „Ik ben niet onthutst. We heb ben ons niet laten verrassen. Noch heeft Feijenoord ons overspeeld. Vorwarts is niet het zelfde gebeurd als Carl Zeiss Jena. Ik heb even gedacht dat we de voorsprong in handen konden houden. De eerste helft verliep immers uitste kend voor ons. Het eerste doelpunt viel echter te snel na de rust, Feijenoord was sterker. De overwinning komt de Rotter dammers toe. Maar ik geloof niet dat ze waren teruggekomen als de kopbal (in de vijfenzeventigste minuut; redactie) van Begerad in het net was verdwenen en niet er net naast. Bijzonder in zijn schik was Belger met Doelman Zulkovski is kansloos bij deze schuiver van Kindvall (10). De hulp van Hamann (5) komt te laat. zijn speciale verrassing voor Happel; drie in plaats van de verwachte twee spitsen. „Ja", grinnikte de Berlijnse trainer, „ik wist dat men dacht dat ik als verdedi gende partij slechts twee voorhoedespe lers zou gebruiken. Ik kwam echter met drie man in de spits omdat ik ervan overtuigd was dat de 1-0 voorsprong te schraal was. Ik moest dus wel verdedi gen én aanvallen. „Ik wilde", filosofeerde Belger verder, nadat hem was verzekerd dat Happel on der de indruk was van het vuurwerk van de Vorwarts-voorhoede, „dat ik een zo grote voorsprong had gehad als Carl Zeiss Jena. Ik had een dergelijk kans mijn neus niet laten voorbij gaan. Vor warts Berlin was dan in de halve finale gekomen in plaats van Feijenoord." Otto Frassdorf, de harde, faire naar de mening van diverse Oostduitsers (on der wie Belger) te nette schaduw van Coen Moulijn over de bliksemsnelle, gis teravond uitblinkende linksbuiten: „Hij was goed, maar ik kon ook niets doen of het publiek zat op mijn nek. Al raakte ik hem niet aan en gleed hij gewoon uit dan kreeg ik al een vrije schop tegen me De scheidsrechter was volledig op de hand van Feijenoord." Resten nog de reacties op de Feijenoord redding brengende treffer van Henk Wery. Belger: „Zulkofski is, zoals u ge zien hebt, een zeer goede doelman. Hij verzekerde mij na de westrijd, dat hij aan dat formidabele schot niets kon doen. Daarvoor ging de bal te jjard." Wery: het doelpunt? Ik ben er natuur lijk blij mee. Ik vind echter belangrijker dat ik de gehele wedstrijd fijn heb ge voetbald. Ik heb het al eerder gezegd, dat ik weer de oude ben. De dijbeenblessure is over". Happel, die na de wedstrijd tegen tegen GVAV beweerde dat Wery uit vorm was, over zijn rechtsbuiten: „Wery was fantastisch. JOHN DRIESKENS ZABRZE. De uitslagen van de kwart finales in de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars z(jn: Gornik Zabrze (Polen)Lecski Spartak (Bul.) 2-1 (1-0). Gornik plaatst zich voor de halve fina les. Spartak won de eerste ontmoeting met 3-2. Göztepe Izmir (Tur.)AS Roma (Italië) 0-0. Roma, dat de eerste ontmoeting met 2-0 won, plaatst zich voor de halve fina les. Schalke 0-4 (Wdl)Dinamo Zagreb (Joeg.) 1-0 (0-0). Manchester City (Gbr)Academica Coimbra (Port) 1-0 na verlenging. Schal ke en Manchester City plaatsen zich bij de halve finalisten. LONDEN. Uitslagen kwartfinales runners-up-cup toernooi: ArsenalDyna mo Bacau (Roemenië) 7-1 (4-1). Doel- puntmakers: Arsenal: Radford (2), Geor ge (2), Graham, Sammels (2). Dynamo Bacau: Balutza. Toeschouwers: 35.342. Arsenal plaatst zich voor de halve fina les met een gemiddelde van 9-1. Newcastle UnitedAnderlecht 3-1 (2-0). Doelpuntenmakers: Newcastle United: Robson (2), Dyson. Anderlecht: Nordahl. Toeschouwers: 60.000. Gemiddelde: 3-3. Anderlecht plaatst zich voor de halve fi nales aangezien het doelpunt in Newcast le „dubbel" telt. Internazionale Milan (Ita.)Hertha BSC (Wdl.) 2-0 (0-0). Doelpuntenmakers: Boninsegna (47 en 60 uit strafschop). Toeschouwers 12.000. Arsenal plaatst zich voor de halve finales met een ge middelde van 2-1. Met Ajax hebben zich voor de halve finales van het runners up-cup toernooi dus geplaatst: Arsenal (G.-B.), Anderlecht (B.) en Inter Milan (Ita.) Henk Wery legt al zijn kracht in dit schot. Het zou Feijenoord het tweede doelpunt opleveren. Hasil (rechts) kijkt toe hoe zijn voorzet wordt af gewerkt. HAARLEM RCH en SW, twee ver enigingen die er in hun afdeling niet be paald rooskleurig voorstaan, zullen elkaar zondag in een vriendschappelijke wedstrijd ontmoeten. De wedstrijd, tot stand geko men op verzoek van SVV, wordt op het RCH-terrein gespeeld (aanvang half drie). LEEDS. Leeds United heeft zich ge plaatst voor de halve finales van het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen door gisteren de tweede wed strijd tegen Standaard Luik met 1-0 te winnen. De eerste ontmoeting was ook in een zege van 1-0 voor de Engelsen ge ëindigd. Johny Giles scoorde voor 48.775 O toeschouwers in de 79ste minuut uit een strafschop. In Florence won Fiorentina met 1-0 van Celtic. De Schotse club plaatste zich voor de halve finales dank zij de over winning met 3-0 in de eerste wedstrijd. Ondanks een drukkend veldoverwicht heeft Fiorentina gisteravond op eigen ter rein de achterstand van drie doelpunten op Celtic niet kunnen goedmaken. Het bleef bij één doelpunt in de 38ste minuut gescoord door Chiarugi. De conditioneel zeer sterke Schotten bepaalden zich niet tot uitsluitend verdedigen. Vooral inter national Johnstone dook herhaaldelijk dicht in de buurt van het Italiaanse doel op en lokte daar enkele bijzonder ge vaarlijke situaties uit. De wedstrijd werd bijgewoond door 50.000 toeschouwers. Voor de eerste maal sinds in 1955 het toernooi om de Europe se beker werd ingesteld, heeft geen enkele club uit Zuid-Europa zich voor de halve finales kunnen plaatsen. Legia Warschau bereikte de laatste vier eveneens. In Warschau werd Galatasaray uit Istanboel met 2-0 verslagen door tref fers van Brychzv (14de minuut) en Ga- docha (53ste minuut). De eerste wedstrijd was in 1-1 geëindigd. TENNIS. Ceylon heeft vandaag in Koe- ala Loempoer een beslissende voorsprong van 3-0 genomen op Maleisië in de wed strijd voor de tweede ronde van het ten nistoernooi om de Davis-cup, Aziatische zone. Rupert Ferdinands en Bernard Pin to versloegen Azman en Tan Song Kean met 5-7, 6-3, 3-6, 6-0, 6-0.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25