De thuisblijvers Kanselier 's middags naar Buchenwald BRANDT IN DDR MET LEUZEN ONTVANGEN |Vier doden bij lawine in Italië .Russische militairen in Egypte Vlaggen zijn voor Lenin Bij razzia 2834 mensen aangehouden Spanning omtrent Phantoms Aanval van op Libanees Israel dorp Nieuwe machthebbers in Cambodja schorten de burgerrechten op I New York Times: Faculteitsgebouw in Parijs bezet Vliegtuigkaper beschuldigd van moord Baby eerst voor grammofoonnu voor hond SIHANOEK OVERWEEGT VORMING REGERING IN BALLINGSCHAP geruild Fanfani gesteund door eigen partij DONDERDAG 19 MAART 1970 Verkiezingen Rood tapijt In Tsjecho-Slowakije Perscentrum TEL AVIV (Reuter) Israëlische troepen zijn vandaag de Libanese grens overgestoken en hebben een aanval uitgevoerd op het dorp Blinda als vergelding voor de vele aanvallen van Arabische guerrilla's In Noord- Israel. Dit heeft een woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. PNOM PEN/SAIGON/WASHING TON (Reuter, AP en AFP) Radio Pnom Pen heeft vandaag gemeld dat volgens de Nationale Vergadering (parlement) van Cambodja het land in gevaar verkeert. Alle grondwette lijke vrijheden zijn er opgeschort. Het waarnemend staatshoofd, de voorzit ter van het parlement Tsjeng Heng, heeft bekendgemaakt dat Cambodja neutraal blijft en zijn verplichtingen zal nakomen. Leger verdeeld NjjW8' lUnt In Peking Ballingschap V aardig Gissingen of U het nou „hip" noemt „chique" of „in" wij hebben het Het verrassend grote aantal thuisblij vers bij de provinciale verkiezingen geeft stof voor interessante overpeinzingen. Tij dens de televisie- en radio-uitzendingen van gisteravond viel het op dat sommige politieke voormannen en -vrouwen de winst of het meegevallen verlies van hun partij dankten aan de trouwe opkomst van hun kiezers. Zij schilderden daarmee een beeld dat onmogelijk reëel kan zijn. Want volgens dit beeld zouden eigenlijk alleen Boeren en Democraten '66 zijn thuisgebleven. Het is bovendien erg gevaarlijk om het zo te stellen, want men zegt daarmee eigenlijk niets meer of minder dan dat de cijfers van de uitslagen niet de wer kelijke politieke verhouding weergeven. Immers, als zoveel Boeren zijn thuisge bleven, moet Koekoek over een enorme aanhang beschikken en als zoveel Demo craten '66 bij de kachel zijn blijven zit ten, moet Hans van Mierlo inderdaad de geweldige aanhang hebben die voorspel lers hem hebben toegedicht. De thuisblijvers kunnen bij een vol gende verkiezing best massaal komen op draven en dan delen Koekoek en Van Mierlo de winst. Dat is natuurlijk een volkomen verwrongen beeld. Eerlijk heidshalve moeten de partijleiders toege ven dat alle partijen ongeveer een gelijk ge-tal stemmen hebben gemist door de geringe opkomst, zodat de uitslag relatief niet anders zou zijn geweest als iedereen was opgekomen. En men dient daarbij uit te gaan van de overweging dat verreweg de meeste thuisblijvers zijn thuisgeble ven omdat zij niet wisten welke partij verkieslijker was, terwijl ongetwijfeld de altijd actuele wet van de individualisti sche vergissing zich gisteren sterk heeft doen gelden: wat doet die ene stem van mij ertoe? Als men uit het grote getal der niet opgekomen kiezers zou willen conclude ren dat deze onbeweeglijke menigte lie ver niets ziet veranderen in het landsbe leid, zit men al even fout als wanneer men er een gebrek aan democratische zin achter zoekt. Ten hoogste zou men kun nen stellen dat velen het provinciale be stuur niet zien als een college dat het na tionale politieke beleid uitmaakt. En het zou best kunnen zijn dat het provinciale bestuur tot dusver gefaald heeft in zijn communicatie met het publiek, te weinig aan „public relations" heeft gedaan en zich te weinig heeft doen kennen als een onmisbare democratische institutie. Men moet de kiezer niet altijd de schuld geven, als hij te weinig belangstelling toont. Belangstelling moet immers altijd worden gewekt. Misschien kunnen de pro vinciale bestuurscolleges ook eens hun eigen democratische fantasie laten wer ken? ADVERTENTIE fiUtillOVO NEW YORK, (AFP). De „New York Times" heeft uit diplomatieke bron nen in Cairo vernomen, dat vorige week groot aantal" Russische militairen „een TRENTO, (AFP en Reuter). Bjj een I lawine in de bergen nabij het Italiaanse Trento zijn vier mensen om het leven ge komen, onder wie twee vrouwen en een berggids, twee anderen werden gewond. De lawine greep elf skiërs van een groep Ivan veertien, die uit Santa Christina wa j ren vertrokken voor een tocht door het Fassa-dal. Zij waren van plan de bergketen over te gaan, die de provincies Bolzano en Trento scheidt. Het gezelschap werd door de lawine overvallen in het Duron dal. PARIJS (Reuter). Ongeveer dertig linkse studenten hebben het bureau be zet van de deken van de faculteit voor wis- en natuurkunde van de Parijse uni versiteit. Zij deden dit uit protest tegen de ver oordeling van twee van hun collega's tot elk twee maanden gevangenisstraf en een boete van ongeveer 200 gulden. De ver oordeelde studenten waren vorige week aangehouden met stenen en ijzeren sta ven in hun hand. Zij bevonden zich te midden van studenten die zich verzamel den voor een protestbijeenkomst bij het ministerie van Justitie. (Van onze correspondent) ERFURT Erfurt vlagt uitbundig, maar niet voor Willy Brandt. Een jaar lang wordt met de vlammend- rode straatversieringen Lenins hon derdste verjaardag gevierd. Voor Willy Brandt zijn voorlopig nog leuzen als: „Wij houden van onze DDR en haten degenen die het so cialisme willen vernietigen". Wie de DDR enigszins kent, weet echter dat zulke slagzinnen, waarmee Ulhrichts regime zich vooral tegen de Bonds republiek afzet, tot het alledaagse stadsbeeld behoren. Tegen die achtergrond doen de ferme leuzen, die ter ere van Brandt s bezoek langs Erfurt's stationsplein zijn aange bracht, niet eens onvriendelijk aan. Op de voorgevel van het uit gele en oudroze ste nen opgetrokken stationsgebouw wordt ge meld: „De DDR is de Duitse staat van de vrede en van het socialisme". Terzijde leest men: „Wij zijn voor vreedzame coëxisten tie tussen de DDR en de Bondsrepubliek". En eveneens: „De volkenrechtelijke erken ning van de DDR kan niemand ontwijken Dat laatste is de Westduitsers gisteren ook voor de laatste keer verteld in de Oostduitse kranten, die overigens stoer de indruk wekken dat de gemeenteraadsver kiezingen van a.s. zondag belangrijker zijn dan het topgesprek in het Erfurter Hof. Zelfs „Das Volk", de plaatselijke krant in Erfurt, bericht op zijn voorpagina in forse opmaak dat de jeugdbrigade van de tech nische industrie met volvoerd plan ter ver kiezing gaat. Het is een feit waarvan de diepe betekenis de buitenstaander uit het kapitalistische westen ontgaat, maar de normen in dit oostelijke Duitsland verschil len dan ook in vele opzichten van die in het westelijke. PRAAG (Reuter). In de Tsjechoslo- waakse gebieden Bohemen en Moravlë zijn van 12 tot 14 maart op grote schaal razzia's gehouden. Gisteren werd officieel bekendgemaakt, dat daarbij 2.834 mensen voor ondervraging zijn aangehouden. Een soortgelijke actie vond in januari plaats, kort voor de datum waarop het een jaar geleden was dat de student Jan Palach zich in brand stak en om het leven kwam. Toen werden 1.740 personen aan gehouden. Waarnemers geloven, dat de razzia's als doel hadden eventuele anti-Russische be togingen de kop in te drukken, die men verwachtte in verband met de ijshockey- wedstrijd, die gisteren tussen ploegen van Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie in Stockholm is gespeeld. Het Tsjechoslowaakse persbureau meld de, dat van de aangehoudenen 234 zijn ingesloten en dat strafbare feiten van 652 personen aan de justitie zijn gerappor teerd. BOSTON, (Reuter). De 27-jarige John Divivo die juist voor de landing in de Amerikaanse stad Boston van een met 68 passagiers beladen DC-9 de eerste piloot doodschoot en de tweede ernstig verwond de is beschuldigd van moord. De verdachte die zichzelf na de aansla gen in de borst schoot bevindt zich nog steeds in het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk, evenals van de de ernstig gewon de tweede piloot. Erfurt, dat vorige week vrijdag als ver rassing vernam dat het was uitverkoren voor de historische eerste ontmoeting tus sen de regeringschefs van beide Duitslan den, heeft gisteren tot in de avond aan de voorbereidingen gewerkt. Het 's ochtends al voor reizigers gesloten eerste perron werd met rood tapijt belegd. Het grauwe interhotel „Erfurter Hof", waar de confe rentie plaatsheeft, werd door ambtenaren van de veiligheidsdienst bewaakt. Bondskanselier Brandt en gastheer Stoph behoefden naar dat conferentie-oord slechts de straat over te steken. Op het laatste moment is echter besloten het pu bliekelijke optreden van de Bondskanse lier en diens gevolg niet geheel tot het sta tionsplein van Erfurt te beperken. In gezelschap van minister van Buiten landse Zaken Winzer zal Brandt in de middagpauze een bezoek brengen aan het Het bordje met „Halt! Zonnengrenze" is niet van toepassing op de speciale trein die met Bondskanselier Willy Brandt in een van de rijtuigen van ochtend vroeg de DDR binnenreed op weg naar Erfurt waar het Duitse topgesprek tussen Brandt en de Oost duitse premier Willy Stoph zal plaats hebben. enkele tientallen kilometers van de stad gelegen vroegere concentratiekamp Bu chenwald. Een kranslegging in het kamp, dat als museum dienst doet, zou als een gemeen schappelijk Duits gebaar jegens de slacht offers van het nazi-regime des te meer be tekenis hebben, wanneer de Westduitse re geringsleider door zijn Oostduitse collega Stoph was begeleid. De regering in Oost-Berlijn heeft 350 journalisten uit 42 landen (er waren meer dan duizend aanvragen van buitenlandse persvertegenwoordigers) toestemming ver leend Erfurt tijdens het topgesprek te be zoeken. Aan de rand van de stad is het gebouwencomplex van de jaarlijkse natio nale bloemententoonstelling het Thil- ringse centrum heeft in de DDR de naam de „bloemenstad" te zijn ingericht als perscentrum. In de paar dagen die sinds het besluit om in Erfurt te confereren zijn verstreken is een degelijk functionerende organisatie opgebouwd. De service gaat ver genoeg om Nederlandse journalisten ook van het (niet direct uitgezonden) televisie-verslag Feijenoord-Vorwarts Berlin te laten ge nieten en de keuken serveert een voor treffelijke Oekraïense soljanka en stroga- nov, waarbij bier met een glaasje wodka wordt gedronken, want men is hier wel in Duitsland, maar in „het andere Duitsland' Bij een gevecht, dat zich dinsdag in Li banon heeft voorgedaan tussen patrouil les van het Libanese leger en van de Pa lestijnse commando's is een Libanese mi litair gedood. Vier mannen, onder wie twee militairen, werden gewond. Het incident deed zich voor in het zuiden van het land, bij de grens met Israel. Dit maakte het ministerie van Defensie in Beiroet gisteren bekend. Onze correspondent in Jeruzalem meldt: De nerveuze spanning, waarmee Israel nu al enige weken Nixons beslissing omtrent de levering van verdere Phantoms en Sky- hawks afwacht, is ten top gestegen. In officiële kringen zwijgt men als het graf, kennelijk op dringend advies van de Israëlische ambassadeur in Washington Rabin, die tijdens zijn weekend-verblijf in Jeruzalem de regering de ontstemming van de Amerikaanse diplomatie zou heb ben overgebracht. Gisteren viel in Jeruzalem op het minis terie van Buitenlandse Zaken ernstige be zorgdheid te constateren. Een bericht van gisteren over een hooggeplaatste Ameri kaanse ambtenaar, die een „voorlopige weigering" van Nixon voorzag, was daar aan stellig niet vreemd. Op een vraag of deze voorspelling gedekt werd door de van ambassadeur Rabin ontvangen rapporten, onthield de woordvoerder van Buitenland se Zaken zich van antwoord onder verwij zing naar de hem door minister Abba Eban zelf opgelegde strikte geheimhouding. en luchtdoelraketten van het type Sam-3 in Egypte zijn aangekomen. Het Amerikaanse blad meldde vandaag over inlichtingen te beschikken dat Russi sche militairen met vrachtwagens waar op zich luchtdoelraketten bevinden de af gelopen week zijn gezien op de autoweg van Cairo naar Alexandrië. Men veronderstelt dat deze raketten zullen worden opgesteld bij Alexandne, een vliegveld nabij Cairo en een aantal andere plaatsen op Egyptisch grondge bied. Er zouden ongeveer 1500 Russische militairen in Egypte zijn gearriveerd. LONDEN, (AP) De Engelse baby Jackie, die destijds door haar ouders werd geruild voor een grammofoon, is opnieuw geruild. Ditmaal voor een hond. Gisteravond vertelde de 25-jarige moe der Shirley Thome van het drie jaar ou de meisje: „Voordat ik erin toestemde Jackie aan haar nieuwe ouders te geven vroeg ik in ruil daarvoor een Duitse her dershond". Jackie werd voor de arrondissements rechtbank van Cambridge officieel ge adopteerd door de landbouwer Michael Howe en zijn vrouw Margaret. Mevrouw Thorne zei verder: „Het lijkt wel of ik dat ruilen niet kan laten In mei heb ik Jackie weggegeven in ruil voor een radiogrammofoon. Ik verander de echter van gedachten en haalde haar terug. Ik ben altijd gek geweest op her dershonden. Ik heb de familie Howe ver teld dat ze Jackie kunnen krijgen als ze mij een echte herdershond zouden ge ven. Jackie zal het daar veel beter heb ben dan bij mij". Het echtpaar Thorne heeft de hond meteen verkocht voor 16 gulden om een elektrische kachel te kopen. Daarop ver kochten zij de kachel om het geld te verbrassen. Mevrouw Thorne heeft nu opnieuw een baby de drie weken oude Aman da Jane. „Van haar zal ik nooit afstand doen", zegt ze. De parlementariërs hebben voorts crl- tiek geoefend op het afgezette staats hoofd prins Norodom Sihanoek en diens vrouw, prinses Monique. Sihanoek zou het volk bedrogen en geruïneerd hebben en „monumentale fouten" hebben ge maakt. Radio Pnom Pen meldt verder dat het Cambodjaanse ministerie van buitenland se zaken in een nota aan de Amerikaan se ambassade in Cambodja heeft gepro- testeerd tegen „schendingen van het Cambodjaanse grondgebied" door Ame rikaanse en Zuidvietnamese troepen. De Cambodjaanse radio maakt nog melding van betogingen in verschillende delen van Cambodja waarbij huizen en winkels van Chinezen en Vietnamezen zijn verwoest en geplunderd. Van goed ingelichte zijde in de Cam bodjaanse hoofdstad is vernomen dat de i Pnom Pen gelegerde troepen op de rand van het afgezette staatshoofd zou den zijn. Het 35.000 man sterke Cambod jaanse leger zou zijn verdeeld in een linkse en een rechtse stroming. De link se stroming zou in de minderheid zijn. LAOSIsJIm -7 PANG CHEOM K5AN ANGKOR CHE »*SIEM RÉAP n$TUNG-TREM* :,J,a™^geCAMB0DJA PONG-SJNAN ^SBgKOMPO"4 A"<7-SJAM PHNCTM PEN KOMPONG TAKtO® ^IHANOUK VI KAM POT SS-wKZUID!® SÏVIETNAMi Jonge, in de Sovjet-Unie opgeleide offi cieren zouden er deel van uitmaken. Volgens hardnekkige maar nog niet be vestigde berichten spoeden Cambodjaan se troepen zich van de grens met Thai land naar de Cambodjaanse hoofdstad op de positie van de premier, generaal Lon Nol, te versterken. impasse in de besprekingen tussen Cam bodja enerzijds en de Vietcong en Noord- Vietnam anderzijds. De Vietcong en Ha noi weigerden te praten over de terug trekking van hun troepen uit Cambodja en beperkten zich tot besprekingen over vergoeding van de schade aan hun ver nielde ambassades in Pnom Pen. Siha noek is de Vietcong en Noord-Vietnam altijd welgezind geweest. Vorige week, voor hij uit Parijs naar Moskou vertrok, zei Sihanoek al voor een rechtse staats greep in zijn land te vrezen waardoor Cambodja in het Amerikaanse kamp te recht zou komen. „Een krachtmeting tussen mij en ui terst rechts is hoogst waarschijnlijk. Een staatsgreep is mogelijk tenzij ik aftreed voordat ze mij afzetten", zo verklaarde de prins toen. De prins heeft in Moskou en Peking willen bereiken dat er druk op Hanoi en de Vietcong zou worden uitgeoefend op dat zij zich niet langer met de zaken van Cambodja zouden bemoeien en rechts geen voorwendsel meer zou hebben om de macht over te nemen. Sihanoek is vanochtend in Peking aan gekomen. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door premier Tsjoe En Lai, de Cambodjaanse ambassadeur Nay Valentin en hoofden van diplomatieke missies. Si hanoek zei niets bij zijn aankomst. De afgezette leider, die zijn land heeft gemoderniseerd en vijftien jaar lang aan de macht is geweest, was in Moskou toen radio Pnom Pen zijn afzetting bekend maakte. De werkelijke machthebbers zijn nu de 56-jarige premier Lon Nol, die ook mi nister van Defensie is, en prins Sisowath Sirik Matak, de vice-premier. Het waar nemend staatshoofd is een welgestelde vijftigjarige advocaat. Hij zou geen po litieke binding hebben. Sihanoek is afgezet als gevolg van de daag uit uitzendingen van radio-Pnom Pen. Door deze onthulling wordt kracht bijgezet aan de mening van sommige Amerikaanse diplomaten die de ontwik kelingen in Zuid-oost Azië nauwlettend volgen. Zij zijn de mening toegedaan dat Sihanoek soepel genoeg is om terug te komen. De Amerikaanse regering beschouwt de staatsgreep als een strikt binnenlandse aangelegenheid van Cambodja. De betrek kingen tussen Washington en Pnom Pen zijn er niet door veranderd. Maar sena tor Mike Mansfield vindt dat de toestand in Cambodja reden tot grote zorg geeft „Ik vind niet, zo zei hij gisteravond, dat we het hele verhaal zo maar moeten slik ken. Prins Sihanoek is de enige man in Azië die ik niet in de steek zou willen laten." Hij vond dat de VS zich niet met de toestand in Cambodja moeten inlaten. Volgens het Amerikaanse radiostation ABC heeft de prins in Moskou gezegd dat hij een regering in ballingschap zal vor men als de Sovjet-Unie en China de nieu we Cambodjaanse regering niet erken nen. Als zij dit wel doen, zou dit voor de prins het einde betekenen. Noord-Vietnam heeft zich bereid ver klaard alle problemen van wederzijds belang met Cambodja te regelen. Deze verklaring werd afgelegd op dat Si hanoek werd afgezet. Het besluit om de prins af te zetten heeft de goedkeuring van zijn moeder, koningin Samdech Preah, zo blijkt van- De communicatiemedia gaan inmiddels voort met hun gissingen. De aankondiging, dat Israel zijn antwoord kan verwachten van het ministerie van Buitenlandse Zaken en niet van het Witte Huis, heeft depri merend gewerkt en de bladen schrijven in dit verband over een verandering ten kwade. Men kan hier namelijk niet aan nemen, dat van het State Departement, dat bij de Israëliërs in een pro-Arabische reuk staat, iets goeds zou uitgaan. Algemeen wordt ook critiek geoefend op de Amerikaanse waardering van Israels militaire potentieel, die hierop neerkomt, dat Israel het voorlopig nog best zou kun nen uitzingen en dat de nood lang niet zo hoog gestegen is als men in Jeruzalem be weert. .Ofschoon we vertrouwen hebben in Washingtons vriendschap", aldus de reac tie van een der Israëlische bladen, „kunnen we onze defensie-behoeften toch niet aan zijn uitsluitende beoordeling overlaten". Andere kranten klagen vandaag over de pressie,' die men in de V.S. op Israel zou willen uitoefenen om het gunstiger te stemmen met betrekking tot het vredes plan van Rogers. ROME (AFP) Het programma dat de Italiaanse formateur Amintore Fanfa ni aan de centrum-linkse partijen heeft voorgelegd om tot de vorming van een nieuwe regering te komen heeft vandaag de goedkeuring gekregen van de chris ten-democraten. Eerder had de socialisti sche eenheidspartij al goedkeuring gege ven aan Fanfani's programma. Men wijst er in Washington op dat Si hanoek, door vaardig tussen oost en west door te manoevreren, zijn land bijeen heeft kunnen houden, ondanks de enor me druk die er op hem is uitgeoefend, Ook wordt er de aandacht op gevestigd dat de prins nog nooit is beschuldigd van corrputie of andere kwalijke praktijken. De Britse regering is dringende bespre kingen begonnen met de Verenigde Sta ten en andere landen over de staatsgreep in Cambodja. Het ministerie van buiten landse zaken in Londen wilde nog een commentaar geven omdat men deze ont wikkelingen een „interne Cambodjaase aangelegenheid acht." Niettemin hebben regeringsambtenaren in privégesprekken laten blijken dat men zich er zorgen over maakt dat er in Cambodja een oorlog zal ontstaan zoals die in Vietnam en Laos. ADVERTENTIE Uw speciaalzaak voor lederwaren Tel. 31 10 28 Grote Houtstraat 125

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3