Patiënt beter beschermd opneming in inrichting bij- Minister Luns morgen naar Midden-Oosten Strafbepalingen tegen kapen van vliegtuigen MOOIE VRIJHEID!?" Officier eist boete tegen hoofd Arbeiderspers Lijnen niet eerder dicht dan 1972 FORD-VERKOOPCENTRUM WIJZIGING KRANKZINNIGENWET Wetsontwerp ingediend Vrouw staat nier af aan dochter Haringvloot vaart 25 mei uit Celstraf geëist voor mishandeling politiemannen Staatkundige vorming voor dienstplichti gen Mr. Hiltermann is terecht veroordeeld Proces-verbaal voor verspreiding van biljetten 2000 Meer crematoria in Nederland Tekenaar van N.S.B.-blad wil auteursrechten Nog geen totaal inzicht in crèches NS-directie sprak met staatssecretaris over on rendabele spoorzvegverbindingen VVD wil verbod van abortus opheffen VRIJDAG 20 MAART 1970 H.B.G.-HAL CRACHTWEG- LISSE Bescherming Juridische hijstand Minister Den Toom: Minister van Justitie: Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Oranje-Vrijstaat Staatssecretaris DEN HAAG. (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, ver trekt morgen voor bezoeken van in totaal acht dagen aan drie landen van het Mid den-Oosten. Hij gaat naar Libanon, Jor danië en de Verenigde Arabische Repu bliek. Het is de eerste maal dat een Neder landse minister van Buitenlandse Zaken Libanon en Jordanië bezoekt. Minister Luns voerde twee jaar geleden in Cairo besprekingen met zi.in Egyptische ambt genoot, Mahmoud Riad. Minister Riad bracht vorig jaar een bezoek aan Neder land. Minister Luns heeft herhaaldelijk ver klaard dat hij geen bemiddelaar is in het geschil tussen Israel en de Arabische lan den. Ook nu is dit geenszins zijn bedoe ling. Zijn streven is er opgericht om, dankzij de contacten die Nederland onder andere in de Verenigde Naties met beide partijen heeft, door het overbrengen van ideeën misverstanden en punten van wrij ving weg te nemen en bij te dragen aan de gedachtenvorming. De Nederlandse betrekkinge nmet de landen van het betrekkingen met de landen van het derland een wezenlijke bijdrage kan le veren tot beter onderling begrip en tot beter begrip van het standpunt van het westen. ADVERTENTIE ti (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna zeven jaar heeft het geduurd voor de Tweede Kamer gis teren het wijzigingsvoorstel van de Krank zinnigenwet in behandeling nam. Vrijwel de gehele kamer juichte het wetsvoorstel toe omdat er een betere bescherming van de burger zal zijn bij de inbewaringstel ling in een psychiatrische inrichting. Zo wel de burgemeester als de rechter kan ge lasten iemand te laten opnemen, maar in alle gevallen moet een medische verklaring van goedkeuring worden opgesteld door een zenuwarts. Een dergelijk besluit moet dan gebaseerd zijn „op een vermoeden van het in gevaar brengen van zichzelf, ande ren of de openbare orde". Een verlenging van een voorlopig inbe- waringneming van een patiënt kan alleen plaatshebben door een uitspraak van de rechter binnen drie dagen. Staatssecretaris Kruisinga verklaarde in de Tweede Kamer dat naar zijn mening het onderscheid tussen geestelijk en licha melijk gestoorden eigenlijk dient te ver dwijnen. Hij zou het liefst een regeling in een algemene wet voor de gezondheidszorg zien. Volgens de bewindsman zullen de psychiatrische inrichtingen zich steeds meer op de revalidatie richten van de pa tiënten die in de inrichtingen zijn opgeno men. D.r' Lamberts (PvdA) was zeer blij met de indiening van het wetsontwerp, omdat ook hij gelooft dat de patiënt tegen zijn eigen dokter in bescherming dient te wor den genomen. Hij wees daarbij op de vele zaken voor het Medisch Tuchtcollege en voor de Kamercommissie voor de verzoek schriften. Hij zei dat het steeds duidelijker wordt dat de meeste psychische patiënten ziek zijn geworden in en door hun milieu en niet zozeer door erfelijke factoren. Door het verbeteren van de maatschappelijke structuur op dit ogenblik zou voorkomen kunnen worden dat mensen geestelijk ziek worden. Zijn fractiegenote, mevrouw mr. Singer- Dekker, diende een amendement in waar mee zij wil bereiken dat de rechter de bevoegdheid krijgt een raadsman toe te voegen aan de patiënt, op kosten van het rijk. Bovendien wil zij via een motie er bij de regering op aandringen dat de juridi sche bijstand zo wordt georganiseerd dat over het gehele land onmiddellijk bijstand aan patiënten kan worden gegeven. Staatssecretaris Kruisinga deelde mee dat de bouw van psychiatrische inrichtin gen dit jaar aanzienlijk verhoogd is. De (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Polak van Justitie heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, dat het mogelijk maakt het kapen of het laten verongelukken van een vliegtuig te bestraffen met maximaal vijftien jaar gevangenisstraf. Ook aan slagen op vliegtuigen, zoals vernieling en beschadiging, zullen strafbaar worden gesteld. Op grond van de bestaande strafwetgeving kan maximaal twee jaar ge vangenisstraf worden opgelegd. De minister wil dit bereiken door de invoeging van een nieuw artikel in het Wetboek van Strafrecht. Op het kapen van een vliegtuig staat maximaal negen jaar gevangenisstraf. Twaalf jaar kan worden opgelegd wanneer dit feit wordt gepleegd door twee of meer daders, zwaar lichamelijk letsel wordt toege bracht of wanneer het de bedoeling is iemand op deze wijze van zijn vrijheid te beroven. Wanneer het feit de dood van iemand tengevolge heeft, kan een straf van maximaal vijftien jaar worden gegeven. De strafbepalingen zullen van toepas sing zijn: Op feiten, die op Nederlands grond gebied of in het luchtruim daarbo ven worden gepleegd; Op inzittenden van Nederlandse vliegtuigen, ook in het buitenland; Op de Nederlander, die zich aan boord van een buitenlands vliegtuig schuldig maakt aan een dergelijk misdrijf, mits het feit ook strafbaar is in het land waar het wordt ge pleegd. Er is geen strafbepaling voorgesteld tegen het kapen van een buitenlands vliegtuig, gepleegd door een buitenlan der in het buitenland. Met een dergelij ke bepaling, van belang als de dader in ons land terechtkomt, zal worden ge wacht op een bevredigende internationa le regeling. Het wetsontwerp is ingediend omdat er nog geen regeling is,, waarbij het ka pen van een vliegtuig tot internationaal delict wordt verklaard. Op deze wijze kan in ons land toch worden opgetreden tegen vliegtuigkapers zolang er nog geen speciaal verdrag is. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Een Enschedese vrouw heeft enkele dagen geleden in het St. Rad- boudziekenhuis in Nijmegen een nier afge- •taan aan haar 18-jarige dochter. De ope ratie is voorspoedig verlopen. De moeder is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. RIJSWIJK. Het ligt in de bedoeling van de reders de haringvloot op maan dag 25 mei te laten uitvaren. Aldus is namens het produktschap voor vis en visprodukten te Rijswijk meegedeeld. De gebruikelijke festiviteiten ter gele genheid hiervan zullen derhalve op zater dag 23 mei worden georganiseerd. Op deze dag zullen ook de produktschaps- prijzen voor de in 1969 best verzorgde zeevis en haring aan boord van vissers vaartuigen worden uitgereikt. De vlag getjesdag, de dag dat de vissersvaartui gen in de verschillende havens gepavoi- seerd liggen, valt op zondag 24 mei. bouwproduktie zal dit jaar totaal 73 mil joen bedragen, vorig jaar 35 miljoen, in 1967 en 1968 tezamen 52 miljoen gulden en in 1965 en 1966 tezamen 42 miljoen gulden. Ook de bouw van verpleegtehuizen voor gestoorde bejaarden neemt sterk toe: voor 9 miljoen gulden in 1965 en 1966, voor 22 miljoen in 1967 en 1968 en voor 30 miljoen in 1969. Volgens de bewindsman is er mo menteel nauwelijks sprake van een onder bezetting in de psychiatrische inrichtingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft twee straffen van twee maanden en één straf van drie maanden geëist tegen drie woon wagenbewoners uit het Haagse woonwa genkamp wegens geweldpleging tegen twee politiemannen. In de nacht van 17 op 18 januari waren de politiemannen zonder aanleiding aan gevallen door ongeveer dertig woonwa genbewoners. Eén der politiemannen liep een hersenschudding en een gebroken neusbeentje op. In de lucht schietend wist hij zijn aanvallers tenslotte van zich af te houden. Op 2 april doet de rechtbank uitspraak. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie wil een dienstplichtige in wer kelijke dienst de kans geven zijn staats- burgelijke vorming te verdiepen. Op welke manier dit kan gebeuren wordt be studeerd door de Nationale Raad Welzijn Militairen. Dit gebeurt naar aanleiding van een plan dat is ingediend door de Nederlandse Politieke Jongeren Contact- Raad. Hangende dit onderzoek wil de minister geen nadere mededelingen hier over doen. Wel heeft hij gisteren tijdens het weke lijks vragenuurtje in de Tweede Kamer uitdrukkelijk vastgehouden aan zijn standpunt dat politieke discussies in ka zernes niet geoorloofd zijn. In antwoord op vragen van de heer Wieldraaijer (P.v.d.A.) deelde de minister mee dat politieke discussiebijeenkomsten strikt buiten de militaire samenleving diehen te worden gehouden. Dit is geen nieuw beleid, zei de minister. Het ligt vooral verankerd in de functie van de krijgs macht als neutraal technisch veiligheids instrument van de staat. De heer Wieldraaijer was tot het stellen van vragen gekomen omdat hem geble ken was dat er in militaire kringen nog al wat verwarring bestaat over de vraag wat nu wél en wat niet geoorloofd is. Minister Den Toom meent, dat voorko men moet worden dat de krijgsmacht een eigen invloed op de politieke me ningsvorming krijgt. Er zal dan ook zeker binnen de kazer nes geen gelegenheid worden gegeven te discussiëren over onderwerpen als het vraagstuk van oorlog en vrede, over de verhouding NAVOWarschau-pact, over nucleare bewapening, over geweldloos verzet of over gezag en uitoefening van het gezag. In de voorlichtingslessen van de krijgsmacht komen deze onderwerpen wel eens ter sprake, maar daarbij wordt volgens de minister uitdrukkelijk voor gewaakt dat er geen eigen mening wordt gegeven en dat er geen discussies wor den gehouden. Een suggestie van de heer Wieldraaijer om bij dergelijke voorlich tingslessen niet-militairen en politici uit te nodigen, wees de minister als absoluut onaanvaardbaar van de hand. De kunstschilder Jan Sierhuis heeft op de schutting rondom, de Nieuwe Kerk in Amsterdam vijf schilde ringen aangebracht. Deze hebben be trekking op de tentoonstelling „Mooie Vrijheid!?" die van 23 april tot 20 juni in de kerk zal worden ge houden. Op deze afbeelding een partisaan die door fascisten is op gehangen. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Minister Polak van Justitie denkt er niet aan bij de procu reur-generaal bij de Hoge Raad in over weging te geven cassatie in het belang der wet aan te tekenen in de zaak van de Volkskrant tegen de politieke com mentator van de AVRO, mr. Hiltermann. De heer Hiltermann is onlangs veroor deeld omdat hij voor de AVRO-microfoon de Volkskrant anti-semitisch heeft ge noemd. Hij heeft later voor dezelfde mi crofoon de overwegingen van het Am sterdamse hof moeten voorlezen. Het P.v.d.A.-Tweede Kamerlid Roethof meent dat het niet past iemand te dwin gen een waarderingsoordeel te herroe pen. „Men had de heer Hiltermann kun nen beboeten, men had hem een schade vergoeding kunnen laten betalen, men had hem desnoods kunnen dwingen op zijn hoofd hangend voor de beeldbuis de toestand in de wereld eens van de an dere kant te bekijken, maar men had hem niet mogen dwingen zijn waarde oordeel te herroepen", aldus de heer Roethof gisteren tijdens het vragenuur tje in de Tweede Kamer. De heer Roet hof meent dat door deze uitspraak de democratie geweld wordt aangedaan. Minister Polak is een geheel andere mening toegedaan. De democratie is vol gens hem niet in gevaar door deze han delswijze. De heer Hiltermann heeft zijn waarderingsoordeel niet behoeven te her roepen. Hij heeft slechts mededeling moe ten doen van de uitspraak van het hof. Overigens meent minister Polak dat men erover van mening kan verschillen of de uitspraak van de heer Hiltermann over de houding van de Volkskrant wel een waarderingsoordeel is. ADVERTENTIE ■f <1 - v. •-/- V> 'V-' V - AMSTERDAM. Wegens het uitdelen van biljetten van 2000 aan het publiek, is donderdagavond op de Dam in Amster dam een 40-jarige man aangehouden. Te gen de man werd op het hoofdbureau proces-verbaal opgemaakt. Het op de gangbare bankbiljetten van 1000 gelij kende drukwerk zou dezer dagen in om loop zijn gebracht door „Omroep 2000". De arrestant maakte deel uit van een groep van ongeveer 50 aanhangers van „Oranje Vrijstaat". De jongelui begaven zich later naar het hoofdbureau, waar zij zittend op straat, om de vrijlating van de arrestant riepen. Na enige tijd verdwe nen zij. De politie trad niet op. DEN HAAG. In Nederland hebben In 1969 in totaal 12.468 crematies plaats gehad, dat wil zeggen 11,6 percent van het totaal aantal overledenen. De Stich ting Voorlichtingscentrum Crematorium- bouw, die dit meedeelt, heeft sinds haar oprichting in november 1968 van ver schillende gemeenten het verzoek om in lichtingen en advies gekregen over cre matorium bouw. Wat de bouwactiviteiten betreft: ook in Enschede wil men een dergelijk com plex realiseren. In Overvecht in Utrecht en in Amsterdam op „Westgaarde" wor den momenteel crematoria gebouwd. In Friesland wordt de bouw zeer urgent ge acht, maar G.S. hebben nog geen toe stemming gegeven. Ook in Drente is een crematorium gewenst. Ook in Schagen en Eindhoven bestaan bouwplannen. AMSTERDAM De officier van Justitie mr. H. E. van Renesse bij de Amster damse rechtbank heeft tegen het hoofd van de uitgeverij n.v. De Arbeiderspers in Amsterdam, de heer D. Landwehr, wegens inbreuk op het auteursrecht f 25 boete geëist. Dit auteursrecht zou berusten b(j de 75-jarige Utrechtse kunstschilder Maarten Meuldjjk, die indertijd in het partijblad van de Nationaal Socialistische Beweging „Volk en Vaderland" tekeningen publiceerde. In 1967 gaf de Arbeiderspers het boek „Hou zee kameraad" uit, een documen taire over de NSB, dat geïllustreerd was met voornamelijk uit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie afkomstig ma teriaal. Daarbij waren 31 tekeningen van de heer Meuldijk, die zonder zijn toestem' ming waren gepubliceerd. De kunstschilder tekende vanaf 1933 tot het einde van de oorlog voor Volk en Vaderland. Naar zijn zeggen 1.500 teke- DEN HAAG. De belangrijkste mo tieven tot plaatsing van kinderen in een dagverblijf zijn het werken van de moe der in loondienst en de woonsituatie. Dat is een van de conclusies die kunnen wor den opgemaakt uit een, in opdracht van de staatssecretaris van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, gehouden inventarisatie van kinderdagverblijven. Dit onderzoek vond plaats in 25 gemeen ten met een inwonertal van meer dan 75.000. De gegevens zijn nog slechts gedeelte lijk verwerkt. De bewindsman schrijft dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. Padt-Jansen (P.v.d.A). Hij heeft nog geen inzicht in de vraag hoeveel percent van de kinderdagverblijven vol doet aan de eisen, die men globaal zou moeten stellen. Er worden gemiddeld 30 kinderen per kinderdagverblijf opgevan gen. De tarieven van de dagverblijven ver schillen per gemeente en lopen per kind zeer uiteen tot een maximum van 25 gul den per dag. Noch over de hoogte van de bijdragen van de overheid, noch over de normen voor de berekening van de ouderbijdrage die plaatselijk worden vastgelegd, staan geen gegevens ter be schikking. UTRECHT De onrendabele spoorlijnen zullen op zijn vroegst in 1972 worden ge sloten. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren met staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat besproken wat er moet gebeuren met de vijftien lijnen, die de N.S. in 1967 bij de regering als „onrendabel" aanmeldde. De N.S. stelden daarbij de vraag of het reizigersvervoer op deze trajecten moest worden gestaakt of dat het kon worden voortgezet met overheidsvergoeding. Van de vijftien lijnen zijn er negen weer op „continuïteitsbasis" terugge bracht. Over vijf lijnen neemt de rege ring pas een definitieve beslissing als het eindrapport van het Nederlands Econo misch Instituut begin 1972 is verschenen. De lijnen waar het hier om gaat zijn Santpoort-Noord-IJmuiden, Almelo-Ma- riënberg, Tiel-Elst, Zutphen-Winterswijk en Kerkrade-Simpelveld. De sluiting van de lijn Sneek-Staveren tenslotte zal niet ter sprake komen voordat er een goede vervangende wegverbinding is en dat is niet vóór 1977 het geval. Er bestaan al plannen voor een ver eenvoudigde exploitatie van de spoorlijngft Santpoort-Noord-IJmuiden, Leeuwarden- Harlingen en Leeuwarden-Staveren. Investeringen en groter onderhoud heb ben voor de vijftien aangemelde lijnen sinds 1967 praktisch stil gestaan. Er mo gen nu weer kosten voor worden gemaakt. Op sommige lijnen kan een vereenvou digde exploitatie worden ingevoerd door de bediende beveiliging op de stations te vervangen door een eenvoudig centraal geleid systeem, door automatisering van de overwegen en door het overbrengen van de kaartverkoop van de stations naar de trein en naar agentschappen, zodat met „onbemande" stations kan worden gewerkt. De NS'ers die op de stations overbodig worden zullen worden overge plaatst. De spoorwegen verwachten niet, dat ontslagen nodig zullen zijn. In een incidenteel moeilijk geval zal wachtgeld worden toegekend. Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft toestemming gege ven tot sluiting van 20 van de 114 laad- en losplaatsen die eind december voor sluiting zijn aangemeld. Voor 1 januari zijn al zes goedkeuringen afgekomen. De sluiting valt samen met het begin van de nieuwe dientsregeling. De NS hopen, dat op dat moment ook de toestemming voor sluiting van de overige 88 los- en laadplaatsen binnen is. Wat de kosten van de wissels betreft: ruim 3200 wissels zijn op het ogenblik voorzien van een verwarmingsinstallatie die dichtsneeuwen en vastvriezen moet voorkomen. Voor ongeveer tweederde er van wordt propaangas gebruikt, voor 29 percent aardgas en voor 4 percent elec- triciteit. Als al deze wissels tegelijk moe ten worden verwarmd, kost dat per et maal ongeveer 21.600 aan gas en stroom. ningen. Van 1939 tot 1941 was hij hoofd redacteur. De Arbeiderspers had de tekeningen overgenomen uit de editie die het Rijks instituut bezit. Na de oorlog was het bezit van de uitgeverij van Volk en Vaderland door het Beheersinstituut verbeurd ver klaard. De kunstschilder diende in 1967 een klacht in bij de officier van Justitie tegen de Arbeiderspers. De Arbeiderspers had hij bericht bereid te zijn tot een redelijk com promis en tot intrekking van zijn klacht. De heer Landwehr had contact opgenomen met de heer Meuldijk, doch dit telefoonge sprek was, zo verklaarde hij ter zitting, „niet prettig verlopen", zodat hij besloot niet op het compromisvoorstel in te gaan. In maart 1968 seponeerde de officier de klacht, omdat hij geen termen voor ver volging zag en omdat het boek zijns in ziens bestemd was als een boek voor het onderwijs en andere wetenschappelijke doeleinden. De kunstschilder wendde zich tot het hof, dat een jaar later een strafvervolging gelastte. De heer Meuldijk vond de publi- katie der tekeningen verschrikkelijk on aangenaam en een oprakeling van het verleden. „Waarom moeten anderen mij nog eens straffen. Bij mij bestaat de vrees dat dit voor mij schadelijk zal zijn", aldus de heer Meuldijk. De rechtbank doet op 2 april uitspraak. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractie van de V.VJ). in de Tweede Kamer wil het abortus-verbod opheffen en de verant woordelijkheid voor de ingreep meer bij de arts leggen. De fractie wil de bepa lingen in het Wetboek van Strafrecht vervangen door een regeling in de nieu we Wet op de Uitoefening van de Ge neeskunst, welke in voorbereiding is. De ze wet zal de voornaamste indicaties moeten geven op grond waarvan tot abortus kan worden overgegaan. Mevrouw Veder-Smit pleitte gisteren in de Tweede Kamer voor een systeem waarbij de vrouw zich tot haar huisarts wendt. Indien twee artsen in onderling overleg een positief advies uitbrengen, kan de ingreep plaats vinden. Adviseert één van de twee artsen negatief dan richt de vrouw zich tot een oommissie, bestaande uit een gynaecoloog, een kli- nisch-psycholoog, een psychiater en een maatschappelijk werkster. Als ook deze commissie negatief adviseert, blijft de beslissing aan de vrouw. Volgens mevrouw Veder-Smit zal het onderzoek naar de indicaties, op grond waarvan de medewerking tot het ver richten van abortus kan worden gege ven, zo snel mogelijk moeten worden vol tooid. Om het aborteren door onbevoeg den tegen te gaan zal de strafwet bepa lingen op dit punt moeten blijven bevat ten. Gewest Almelo. De gemeenteraden van Almelo, Hellendoorn, Tubbergen Vrie- zenveen en iWerden hebben besloten een gemeenschappelijke regeling aan te gaan onder de naam „Gewest Alme lo". De verwachting bestaat dat ook Dalen en Rijssen over enkele maanden tot het gewest zullen toetreden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2