Voor Laos, het sprookjesland der ontelbare olifanten, is geen plaats in deze wereld SCHIMMENSPEL VAN DE DRIE PRINSEN: HARDE REALITEIT Oefenterrein voor CIA, B-52's en Vietnamezen m Rijden met een glaasje op In ernstig geval kan justitie het rijbewijs vasthouden RECHT, WET PRAKTIJK 11 CIA ZATERDAG 21 MAART 1970 Geneefse conferentie Mislukte coup POSTZEGELS G. BAKKER (Van onze correspondent) HAARLEM Drie prinsen, een koning, een boze generaal, ontelbare olifanten, vele kruiken en 60.000 verdwaalde Noordvietnamezen: Laos voor de Amerikaanse bombardementen. Drie prinsen, een koning, een boze gene raal, ontelbare olifanten, vele scherven, veel minder verdwaalde Noord vietnamezen: Laos na de Amerikaanse bombardementen. Een wrange vergelijking over een Zuidoostaziatische staat die eigenlijk in een sprookjes wereld thuis hoort. Alle ingrediënten zijn aanwezig. Het sprookje wordt echter steeds grimmiger. Even onzichtbare als reusachtige B-52- straalbommenwerpers spugen, door com puter geleid, steeds groter voorraden ex plosieven uit boven de Vlakte der Krui ken en de Ho Tsji Minh-route, beide zeer rekbare geografische begrippen. Met het geld dat wordt uitgegeven aan één dag bombarderen zou, zo wordt in de Lao- tiaanse hoofdstad Vientiane cynisch op gemerkt, de hele Ho Tsji Minh-route tot zesbaans snelweg met ongelijkvloerse kruisingen kunnen worden omgetoverd. Voor het sprookjesland Laos, Lane Xang of land van de ontelbare olifanten, is geen plaats in de huidige wereld. De Laotianen worden niet met rust gelaten, ze krijgen de tijd niet om hun eigen pittoreske maar eveneens bloedige ge schillen uit te vechten. Links, rechts en neutraal bestrijden elkaar, voor de bui tenlandse inmenging gebeurde dat speels en weinig fanatiek. Praten en vechten ging tegelijkertijd, want terwijl op de Vlakte der Kruiken (genoemd naar de talloze oude kruiken die er door archeologen zijn gevonden) werd geschoten, onderhandelden de drie partijen in het parlement in Vientiane of elders in een of ander prinselijk buiten verblijf. Nog steeds is de leider van de linkse Pathet Lao, prins Soephanoe Vong (om het nog wat schilderachtiger te maken: een halfbroer van de neutralistische pre mier Soevanna Phoema en eveneens fa milie van de rechtse prins Boen Oem) vice-premier en minister van Defensie van Laos. Hij woont alleen tijdelijk niet meer in Vientiane, hij voert oorlog, een soort familietwist. Laos heeft het grote nadeel van zijn strategische ligging. Het grenst aan Chi na, Birma, Thailand, Cambodja, Noord- Vietnam en Zuid-Vietnam. In Laos be vindt zich tragisch genoeg de natuurlijke militaire route tussen Noord- en Zuid Vietnam, waarvan de Noordvietnamezen al ten tijde van de strijd tegen de Franse overheersing druk gebruik maakten. Laos is een oefenterrein geworden van CIA, Amerikaanse luchtmacht en Noord- Vietnam. De geschiedenisboeken spreken pas in de veertiende eeuw van Laos als staat kundige eenheid, in 1353 regeerde er de tirannieke koning Fa Ngoem, die het boeddhisme introduceerde. Veertig jaar lang heerste deze vorst als een dictator om in 1353, na een staatsgreep, te worden verbannen. De Lao's voerden een strijd van eeuwen tegen Aziatische stammen als de Birma- nen, Annamieten en Khmer. Maar ook onderling werd gevochten: verschillende takken van het kinderrijke koningshuis betwistten elkaar de troon. In 1565 wordt Vientiane de hoofdstad van het rijk. Het Westen weet dan nog niets van Laos. Pas in 1640 wordt het eerste contact gelegd met een Europeaan, een Nederlander. De Oostindische Com pagnie stuurde in dat jaar onderkoopman Gerrit Wuysthoff naar Vientiane en naar d eresidentie Loeang Prabang om pools hoogte te nemen. In de achttiende eeuw valt Laos uiteen in drie staatjes: Vientiane, Loeang Pra bang en Champassak. De drie rijkjes zoe ken steun bij verschillende buurlanden en sluiten zich slechts af en toe aaneen als een van de buren, in plaats van steun te verlenen in de onderlinge strijd, de macht geheel wil overnemen. Een verwarrende periode waarin de be grippen vriend en vijand op onnavolg bare wijze door elkaar worden gehusseld. Dan, in het begin van de negentiende eeuw, slaagt Thailand (toen nog Siam) erin Vientiane in te lijven. Frankrijk in de negentiende eeuw be zig met de stichting van een geweldig koloniaal rijk in Zuidoost-Azië onder werpt na een jarenlange strijd met Siam een groot deel van Laos in 1893. Het schenkt de Laotianen beperkte zelfstan digheid en erkent later de heerser van Loeang Prabang als koning over geheel Laos. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt de Franse heerschappij voor enkele jaren onderbroken door de onstuitbare opmars van de Japanners. Na de oorlog krijgt Frankrijk zijn kolonie evenwel terug en bereidt het land voor op onafhankelijk heid. Op 19 juli 1949 wordt Laos een soevereine staat, een constitutionele mo narchie. De onderlinge verdeeldheid tussen de drie voormalige staatjes die nu weer zijn samengevoegd blijft evenwel bestaan. Dat bleek in 1953 toen Vietminh-troe- pen die in Vietnam de Fransen bestreden, Laos binnenvielen. Aanvankelijk wisten gecombineerde Frans-Laotiaanse eenhe den de Vietminh onder de rook van de residentie tegen te houden en te keren. Een jaar later slaagden de Vietnamese vrijheidsstrijders geholpen door afvallige Laotianen er echter in door Laos heen te breken. Dien Bien Phoe, de genadeslag voor Frankrijk, volgde. De Vietminh werd gesteund door de troepen van prins Soephanoe Vong, de man die tussen de Japanse nederlaag en de terugkeer van de Fransen enige tijd hoofd van een onafhankelijke regering was geweest maar later voor het Franse geweld moest vluchten naar Thailand. De troepen van Soephanoe Vong vorm den na de nederlaag van de Franse strijdkrachten in Vietnam de Pathet Lao, een linkse vrijheidsbeweging, geleid door de man die voor de Fransen en de vorst van Loeang Prabang had moeten wijken Op de eerste Geneefse conferentie van 1954 werd door Engeland, Rusland, Ame rika en Frankrijk gepoogd de zaken in Zuidoost-Azië te regelen. Voor Laos werd overeengekomen dat de buitenlandse troepen (de Vietminh) zouden moeten vertrekken. De Pathet Lao zou voorts moeten wor den geïntegreerd in de regering van prins Soevanna Phoema, de leider van een groep die zich „neutralisten" noemde en voorheen had samengewerkt met de rechtse, pro-Westerse krachten in Laos geleid door generaal Phoemi Nosavan en prins Boen Oem. Onder toezicht van de Internationale Controle Commissie slaagden Soevanna Phoema en Soephanoe Vong er na lang durige onderhandelingen in een nationaal eenheidskabinet te vormen in 1957. Een jaar later werden verkiezingen ge houden. De Pathet Lao boekte geweldige winsten en veroverde bijna de helft van alle parlementszetels. Om het linkse gevaar te keren, vorm den rechtse voormannen daarop een nieu we partij, die erin slaagde een nieuwe re gering te vormen zonder Pathet Lao- leden. Volgelingen van Soephanoe Vong werden gearresteerd; de guerrilla van de linkse troepen brak opnieuw uit, het geen het leger van de rechtse krachten de kans bood de regeringsmacht aan zich te trekken teneinde orde en rust te kunnen herstellen. Neutralistische troepen brachten iets la ter bij een staatsgreep prins Soevanna Phoema weer aan de macht. Rechtse troe pen onder leiding van generaal Phoemi Nosavan namen hieraan een voorbeeld en verjoegen Soevanna Phoema, die tijdelijk naar het buitenland vluchtte. Prins Boen Oem werd premier. In 1961 werd op initiatief van de beide voorzitters van de Geneefse conferentie een nieuwe bijeenkomst in Genève bij eengeroepen. Veertien landen moesten daar voor Laos een neutralistische koers uitstippelen. Na veel geharrewar over de uit Laos af te vaardigen partijen slaagde men erin de drie prinsen om de conferentietafel fe krijgen. In 1962 bereikte men op pa pier een akkoord. Soevanna Phoema keerde terug als premier. De prinsen ble ven praten en bleven elkaar bestrijden met inachtneming van korte adempauzes. Twee jaar later officieel was alles in der minne geschikt, want zowel rechts, links als neutraal (overigens steeds meer pro-westers) was in de regering verte genwoordigd kwam er weer een breuk. Soephanoe Vong, vice-premier en minis ter van Defensie verliet, nadat er in Vien tiane een politieke moord op een links politicus was gepleegd, de hoofdstad om zich geheel aan de strijd te wijden. De regering werd gewijzigd, maar de Pathet Lao ministers, allen afwezig, ble ven hun post behouden. De rechtse krach ten reageerden hierop met een staats greep, die evenwel mislukte. Generaal Phoemi Nosavan, die prins Boen Oem ge heel naar de achtergrond had geschoven, vluchtte naar Thailand. Een tijdlang was er rust in Laos; ko ning Savang Vatthana en premier Soe vanna behielden hun posities, de gevech ten in de Vlakte der Kruiken, het strijd perk van de Pathet Lao, luwden. In 1966, na een kabinetscrisis in Vien tiane viel de luchtmacht van de rechtse prins Boen Oem de hoofdstad aan. Bij het bombardement vielen dertig doden, maar de coup slaagde niet. De leider van de actie vanuit zuidelijk Laos, generaal Thao Ma moest evenals Phoemi Nosavan de wijk nemen naar Thailand. De positie van Laos werd steeds moei lijker. Amerikaanse luchtmachteenheden bombardeerden met grote regelmaat de voor de bevoorrading van de Noordviet. namese troepen zo belangrijke Ho Tsji Minh-route in Laos. Noordvietnamese troepen bleven de weg, die geen weg, maar meer een begaanbaar traject door het oerwoud is, gebruiken. Nog niet zo lang geleden kwamen de eerste berichten van grote Noordvietna mese troepenconcentraties in de Vlakte der Kruiken. Deze was verrassend en vrijwel zeker met hulp van Amerikaanse „adviseurs" en wapens zomer vorig jaar door de Meo-stam veroverd op de sterke Pathet Lao-troepen. In februari, kort nadat premier Soevan na Phoema had voorgesteld de vlakte te neutraliseren, begon de Noordvietnamese actie en volgde het Amerikaanse ant woord. Zestigduizend Noordvietnamezen slaag den erin binnen twintig dagen de vlakte te veroveren, zonder veel strijd overi gens, want op verzoek van de V.S. trok ken de regeringstroepen zich terug. Ame rikaanse burgers en Laotianen waren toen al geëvacueerd en in kampen onderge bracht. De Verenigde Staten zetten daar op vanuit bases in Thailand, Zuid-Viet nam en vanaf vliegdekschepen voor de Zuidoost-Aziatische kust hun grootste luchtactie in, ooit in dit gebied van de wereld gevoerd. De neutralistische, linkse en rechtse krachten en hun legers, 9000 man, 50.000 man en 55.000 man sterk, konden niets anders dan toekijken. Het initiatief was hun uit handen geslagen. Terwijl Noord-Vietnam in Laos strijd voert en Amerikaanse bommen uit de hemel regenen, „adviseren" voormalige groene baretten in dienst van de CIA, de centrale Amerikaanse inlichtingendienst, in de buurt van de Vlakte der Kruiken de Laotiaanse regeringsmilitairen. Oe CIA-mannen bevinden zich op het ogen blik, zo blijkt uit een verslag van ver schillende westerse correspondenten die illegaal de basis zijn binnengedrongen, in Long Xieng, zuidwestelijk van de vlakte. Volgens berichten uit Laos heeft de CIA in dit gebied een omvangrijk clan destien leger toegevoegd aan de verschil lende troepenmachten die in Laos al een legaal bestaan leiden, hoewel hun belan gen tegengesteld zijn. Dit inheemse leger, gevoed en getraind en bewapend door de Amerikanen, vormt het geheime wapen, waarmee de Verenigde Staten de strijd in de toekomst willen beslechten zonder Amerikaanse militairen te moeten inzet ten. Het gaat niet meer om de Laotianen, het gaat om de Noordvietnamezen en hun Ho Tsji Minh-route. Enige tijd geleden heeft de Pathet Lao- leider, strijdend aan de zijde van de Noordvietnamezen de regering-Soevanna Phoema in Vientiane aangeboden te on derhandelen. Soevanna Phoema heeft zijn halfbroer positief geantwoord. Deze onderhandelingen zullen, wat voor resultaat ze ook hebben, gezien de huidige stand van zaken niet veel meer beteke nen dan een volgend bedrijf in het Lao tiaanse schimmenspel. W .j# Laotiaanse soldaten helpen een kameraad, een dertienjarige „vrijwilliger" uit een loopgraaf te klimmen. De jongen kon, omdat hij zo klein was, de loopgraaf niet zelf verlaten, maar zijn karabijn houdt hij vast. De foto werd gemaakt bij de verdediging van de buitenpost Kalong, in de buurt van de Ho Tsji Minh- route. Regeringstroepen in Laos worden in hun strijd tegen het Volksleger van de Pathet Lao gesteund door Amerikaanse bommenwerpers die per dag soms 400 tot 500 aanvallen uitvoeren op door de Pathet Lao veroverde gebieden. Op de foto een stuk luchtdoelgeschut van de Pathet Lao HAARLEM Volgens artikel 27 van de Wegenverkeerswet (W.V.W.) is de bestuurder van een motorrijtuig, tegen wie procesverbaal wordt opge maakt wegens „rijden onder invloed", verplicht op eerste vordering van de politie zijn rijbewijs af te geven. Het ingevorderde rijbewijs moet tegelijk met het procesverbaal worden opge zonden naar de officier van Justitie. Deze is bevoegd het rijbewijs onder zich te houden in afwachting van de berechting van de automobilist. Bij de parlementaire behandeling van de wegensverkeerswet is van de zijde van de Tweede Kamer bezwaar gemaakt te gen deze aan de officier van justitie toe gekende bevoegdheid. Men vreesde, dat de rechtszekerheid in het gedrang zou komen. Maar de toenmalige minister van Wa terstaat achtte deze bevoegdheid onmis baar voor de verkeersveiligheid. Een vol ledige rechtszekerheid voor de autobe stuurder zou veelal een grote onzeker heid voor het leven van de overige weg gebruikers betekenen. Artikel 27 slaat op zeer ernstige gevallen, waarbij de veilig heid in hoge mate is betrokken., aldus de minister. Een amendement, dat door de minister werd overgenomen, werd arti kel 27 aangevuld met een bepaling, welke aan iedere belanghebbende de bevoegd heid geeft bij de rechter een bezwaar schrift in te dienen tegen de invordering van het rijbewijs door de politie en het onder zich houden van het rijbewijs door de officier van Justitie. Van de beschikking van de rechter kan zowel de belanghebbende als de officier van Justitie in cassatie gaan bij de Hoge Raad. De Hoge Raad waakt tegen mis bruik van artikel 27 en houdt daarbij re kening met de bedoleing van de wetge ver, zoals deze uit de parlementaire be handeling naar voren is gekomen. Zo kon een afwijzende beschikking van de rechtbank in Breda geen genade vin' den in de ogen van de Hoge Raad, om dat de rechtbank de teruggave van het rijbewijs had geweigerd op de enkele grond, dat ernstig rekening moest wor den gehouden met de mogelijkheid dat de strafrechter de bijkomende straf van ont zegging van de rijbevoegdheid zou opleg gen. De strafrechter kan deze bijkomende straf immers ook opleggen in andere dan de zeer ernstige gevallen, waarop de mi nister heeft gedoeld. De beschikking van de rechtbank werd vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof in 's Her togenbosch. Het Hof gelastte de terugga ve van het rijbewijs, omdat het hier niet een zeer ernstig geval betrof. De ver dachte had onder invloed een lantaarn paal in een dorp omvergereden. In een ander geval reed een automobi list over de Herengracht in Amsterdam Op het kruispunt met de Hartenstraat gaf hij geen voorrang aan een van rechts komende auto, ofschoon de bestuurder van die auto naar zijn zeggen licht signalen had gegeven. Er volgde een bot sing. De politie kwam er aan te pas en constateerde, dat de eerstgenoemde auto mobilist onder drankinvloed verkeerde, De man werd meegenomen naar het po litiebureau en zijn rijbewijs werd inge vorderd. Ten einde zijn rijbewijs terug te krij gen diende de automobilist een bezwaar schrift in bij de rechtbank. Hij wees er op, dat hij zijn rijbewijs dringend nodig had voor de uitoefening van zijn beroep. Maar de rechtbank vond deze omstandig heid niet van zodanig gewicht, dat het belang der strafvordering hiervoor zou moeten wijken. De rechtbank wees voorts op het zeer dringende belang van de ver keersveiligheid en op de ernstige inbreuk daarvan door de automobilist. In diens bloed was een alcoholgehalte van 1,30 pro mille geconstateerd. De rechtbank kwam tot de conclusie, dat de verkeersveilig heid zó ernstig door de automobilist In gevaar was gebracht dat zijn rijbewijs terecht was ingevorderd. In cassatie verklaarde de automobilist voor de Hoge Raad, dat hij vóórdien nim- mer bij een verkeersongeval betrokken was geweest. Hij had nu begrepen, dat hij reeds door het gebruik van enige gla zen bier althans de verdenking op zich kon laden van rijden onder invloed. Hij had zich voorgenomen zich geheel van al coholhoudende drank te onthouden alvo rens te gaan rijden. Gevaar voor herha ling was er dus niet. De automobilist kon voorts niet inzien, welk belang van de strafvordering met de afwijzing van zijn verzoek gediend kon zijn. Het voorbereidend onderzoek door de teruggave van het rijbewijs niet worden geschaad. Er was geen sprake van een zeer ernstig geval, waarop de minister het oog had. In een rechtstaat is geen plaats voor een ingrijpende rechts maatregel als de inhouding van het rij bewijs, indien daarvoor geen duidelijke noodzaak aanwezig is, zo betoogde de automobilist. De Hoge Raad gaf toe, dat de recht bank wel tot het oordeel had kunnen ko men, dat de invordering van het rijbe wijs destijds terecht was geschied. Maar de rechtbank heeft gezwegen over de vraag, of ook thans nog een zodanige be dreiging van de veiligheid op de weg van de zijde van de automobilist zou zijn te duchten, indien hij de beschikking over zijn rijbewijs zou terugkrijgen. De Hoge Raad vernietigde de beschikking van de rechtbank, omdat zij onvoldoende gemo tiveerd was, en verwees de zaak ter ver dere berechting naar het gerechtshof in Amsterdam. Mr. C. A. BARON BENTINCK. ADVERTENTIE vandaag besproken in de ERBIJ Postzegelrubriek zijn verkrijgbaar bil POSTZEGEL- SIGA. REN- en MUNTEN- HANDEL Snelliusstraat 53. IJmuiden Telefoon 15053 VVWVVVVWVWVVVVVVWVWWVVMVWWMVWVVWIVMWMAM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11