r Vultink voert wanhopige strijd tegen zichzelf Resultaten tot nu toe Legia Warschau indrukwekkend Groenendijk, voorzitter NKGB-district Haarlem: BONDEN VORMEN STRUIKELBLOK Ongewijzigd Haarlem naar Nijmegen Voetbalsupporters moeten snel zijn Eerste prijs in sporttoto ruim drie mille Leen Pfrommer en Kees Broekman blijven aan Subliem Zweden verraste Rusland Okker geplaatst voor Johannesburg Zeslandenwedstrijd zwemmen in gevaar ZATERDAG 21 MAART 1970 15 DOOR BRUYNE STEYN Gunstiger Underdog Wereldtitel vlieggewicht voor Chartchai Ghionoi Het elftal van Legia Warschau v.l.n.r.: Brychczy (35 jaar, 60 interlands), Grotynski (24 jaar), Blaut (29 jaar, 23 inter lands), Deyna (22 jaar, 12 interlands), Gadocha (23 jaar, 8 interlands), Stachurski (24 jaar), Smijevski (26 jaar, 14 inter lands), Zygmunt (20 jaar), Pieszko (27 jaar), Korzeniovski (25 jaar) en Foltyn (31 jaar). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Lucjan Brychczy (35 jaar) is de meest opvallende spe ler van de Poolse kampioensploeg Legia Warschau, tegenstander van Feijenoord in de halve finales van het toernooi om de Europese beker van landskampioenen. De sterspeler kwam niet alleen zestig keer uit voor liet Poolse nationale elftal, maar fungeert bovendien als assistent van Edmund Zientara, de coach van de militaire sportclub. De supervisie over Legia Warschau berust hij gene raal Wojciech Baranski. Naast Brychczy heeft Legia Warschau de beschikking over nog enkele gerouti neerde krachten. De middenveld spelers Deyna (22 jaar) en Blaut (29 jaar) maken ook herhaaldelijk hun opwachting in de nationale ploeg. Andere internationals zijn Smijevki en Gadocha, heide voorhoedespelers. Als clubteam opereert Legia onge kend sterk en produktief. Het lands kampioenschap sedert dertien jaar werd behaald met 51 doelpunten uit 26 wedstrijden. Het was vooral de verdienste van de Tsjechische trainer Vejvoda, die Legia naar de titel leid de. Op last van de Tsjechische autori teiten werd Vejvoda na een verblijf van één jaar in Warschau weer naar zijn woelige vaderland teruggeroe^ pen. Hij werd opgevolgd door Zien tara. die vele jaren in het eerste team speelde. Internationaal heeft de Poolse club nog niet zo gek veel ervaring. Legia is tot nu toe twee keer uitgekomen in het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. In het seizoen 1954-65 versloeg Le gia in de eerste ronde Admira Wien. Ver volgens werd na een beslissingswedstrijd Galatasaray uitgeschakeld (dezelfde club die de Polen nu voor de kwartfinales hebben verslagen), waarna Bayern Mün- chen een voorlopig einde aan de Poolse successen maakte. In het seizoen 1966- 1967 was Legia heel wat minder succes vol in Europa Cup II. Chemie Leipzig Oost-Duitsland) sneed de Polen in de eerste ronde opnieuw de pas af. SCHIPHOL. Wie in Warschau de halve finalewedstrijd van Feijenoord te gen Legia wil bijwonen moet snel hande len, want voor een reis naar Polen is een visum vereist met alle papieren for maliteiten die daaraan voorafgaan. „Als men bedenkt, dat de Poolse am bassade natuurlijk met Pasen gesloten is", aldus de heer Hoegen, directeur van evenementsreizen op Schiphol, „dan heb ben we alleen nog de eerste vier dagen van de komende week om alle formali teiten te vervullen". Het komt er dus op neer, dat alleen supporters die thans over een niet ver lopen paspoort beschikken nog de moge lijkheid hebben om Feijenoord aan te moedigen. De verrichtingen voor Europa Cup I (waar zij dit jaar voor het eerst aan deel nemen) zijn echter bijzonder indrukwek kend. Eerst werd de Roemeense kam pioen Uta Arad via 1-2 in de uitwedstrijd en 8-0 thuis, van het veld geveegd, waar na vervolgens de Franse kampioen St. Etienne er aan moest geloven. De over winning tegen de Fransen is het meest saillant. St. Etienne kon de hoog gespan nen verwachtingen (na een totale 5-0 winst op Bayern München in de eerste ronde) geen moment waarmaken en moest tot twee keer toe voor de Polen buigen. Na de thuiswedstrijd met een 2-1 over winning te hebben afgesloten slaagde men erin om in Frankrijk verrassend met 0-1 aan de winnende hand te blijven. In de kwartfinale van het toernooi be hoefden de Polen evenals in de eerste ronde tegen het Turkse Galatasaray opnieuw niet tot de bodem van hun kun nen te gaan. De Turken waren zowel thuis (eindstand 1-1) als uit (2-0) con stant de minderen van Legia. Dat de ploeg nog niets aan kracht heeft ingeboet wordt geïllustreerd door het feit dat men in de lopende competitie de eerste plaats op de ranglijst innneemt met twee pun ten voorsprong op Gornik Zabre. In het Feijenoordkamp werd na het be- ked worden van de loting de voor de hand liggende vergelijking getrokken tus sen Vorwarts en Legia Warschau, twee teams die hetzelfde sóórt voetbal spelen. De tot nu toe vlekkeloze resultaten van de Poolse kampioenen hebben het opti misme in Rotterdam nauwelijks een halt kunnen toereoepn. Temeer daar de Polen niet zo'n volslagen onbekende tegenstan der voor Feijenoord zijn als Vorwarts was. Terwijl Happel het elftal van Vor warts voor de wedstrijden tegen zijn équipe niet in actie zag, heeft hij de Po len vorige maand nog zien voetballen. Happel weet dus wat voor vlees hij in de „Kuip" krijgt.De Weense oefenmees- ter woonde in gezelschap van Feije- noord-speler Frans Hasil de vriend schappelijke wedstrijd in Antwerpen te gen Beerschot bij. Het duel werd door de Polen met 2-1 gewonnen. Happel en Ha sil zijn uiteraard naar Antwerpen ge reisd omdat Legia op het lijstje van de mogelijke tegenstanders van Feijenoord stond. Het is dus geen vergeefse reis ge weest. De wedstrijd in Antwerpen brengt Ha sil tot de conclusie: „Legia en Vorwarts zullen in kracht nauwelijks voor elkaar onderdoen. Ook Legia is zo n typische ploeg uit het oosten. Snel voetbal, hard en een goede mentaliteit. Dat bewees men in Antwerpen. Ze kwamen met 1-0 ach ter maar wisten toch nog te winnen. Zij beschikken tevens over een behoorlijke voorhoede, waarin vooral Gadocha de aandacht trok. Een ontzettend snelle voet baller, die in een oogwenk de mogelijk heden overzag. Daarbij kwam het mid denveld steeds goed op. Alleen de achter hoede leek mij die avond niet zo sterk. Wel hand, maar niet bijster intelligent voetballend. In elk geval is onze achter hoede van grotere kwaliteit. Dit kan wel eens van doorslaggevende betekenis wor den in de beide duels. Daarom geloof ik, dat wij al met al, in staat zijn om dit Legia te verslaan". Hij wordt bij deze uitspraak geflankeerd door een peinzend voor zich uit starende Ernst Happel, die ogenschijnlijk diep in gedachten verzon- i J J1 J1rtnnvi mntvion+ (Van onze sportredaetiet) DUISBURG. Hans Vultink, die Neder land vertegenwoordigt in het Europese bil jartkampioenschap 47-1, het moeilijkste van alle gangbare kadersoorten, voert nog steeds in Duisburg een wanhopige strijd tegen de voor hem volkomen vreemde compositieballen. Hoewel de man uit Groenlo, ook gistermiddag geen tegenstan der tegenover zich vond van wie hjj veel te duchten had, de Oostenrijker Hanz Stenzei, slaagde hjj er niet in het „geheim" van de nieuwe soort silber-aramith-ballen, waar mee de toernooileiding op het laatste mo ment op de proppen kwam, te doorgron den. Vultink: „ik heb geen greintje zelf vertrouwen met deze harde, springerige dingen. Op het laatst nam Vultink in het taaie duel met Stenzei toch maar zijn toevlucht tot bruut caramboleren, waarbij elke op bouw en alle krijtlijnen werden vergeten. Het gevolg was dat de Oostenrijker geen enkele „aanvaardbare" stoot meer kreeg en niet verder kwam dan totaal 216 (25 beur ten). Gisteravond plaatste Muller zich samen met Dieles alleen en ongeslagen aan de kop, mede omdat Hans Vultink zijn eerste en zeker niet onverwachte nederlaag kreeg te incasseren. Vultink werd vernietigend verslagen door Roland Dufetelle, die dit seizoen van prof weer amateur is gewor den. De kleine Fransman speelde een keurige, echt professionele wedstrijd, oerdegelijk, zonder enkele franje, hoewel niet met be paald briljant kader. Hij zette Vultink van acquit meteen al een ontmoedigende serie van 124 voor de neus, waarmee deze, gezien zijn grote gebrek aan zelfvertrouwen, in feite al was verslagen. Na twee beurten was de stand 128-79, maar daarna miste onze landgenoot weer in simpele situaties. Tegen het einde verschanste Dufetelle zich bovendien achter de carotte en bereikte reeds in negen beurten de eindstreep, De laatste stoot van Vultink in de nabeurt was een schrille kets, waarmee op 138 het jam merlijk einde kwam. Dieter Muller, die zijn landgenoot Metze- macher in tien beurten versloeg, heeft nu het beste algemeen gemiddelde. Dielis had negen beurten nodig om af te rekenen met de Zwitser Burgener als derde volgt Vul tink met twee punten achterstand maar bovendien een algemeen moyenne dat bij na an hnlfi. i« van dat van Miiller. Wil hjj dan zullen er in de laatste dagen revolutio naire dingen in Duisburg moeten gebeuren. Vultink zelf is waarschijnlijk de laatste die daarin gelooft. De uitslagen derde ronde zijn: Dielis (Bel) 300 8 Metzemacher (Wdl) 70 8 Burger (Zwi) 240 14 Müller (Wdl) 300 14 Vultink (Ned) 300 25 Stenzei (Oost) 216 25 Dufettelle (Fra) 300 17 Galvez (Spa) 217 17 203 27 53 101 36 45 92 50 De uitslagen vierde ronde luiden Burgener Dielis Müller Metzemacher Dufetelle Vultink Stenzei Galvez 82 300 300 122 300 138 280 300 10 10 9 9 20 20 55 137 73 44 124 54 134 64 37.50 8.75 17.14 21.42 12.00 8.64 17.64 12.76 9.11 33.33 30.00 12.20 33.33 15.33 14.00 15.00 Stand na twee dagen: 1. Müller 2. Dielis 3. Vultink 4. Dufetelle 5. Galvez 6. Metzemacher 7. Stenzei 8. Burgener 127 203 81 124 79 57 134 55 24.00 19.35 12.50 17.51 12.87 9.30 9.93 9.45 DEN HAAG De cijfers van sporttoto 32 van het afgelopen weekeinde zijn deelnemers 776.870 bruto-inleg 1.685.971,80 prijzenbedrag 758.687,31 eerste prijs f 227.606,20 68 meldingen bruto 3.347. 151.737,46 1517 meldin- tweede prijs gen 100.-. derde prijs gen ca. 17.60 extra-prijs 151.737,46 403 meldingen 376.50 227.606,20 12.930 meldin- SCHERMEN. De Russische equipe Boe- revestnik Moskou heeft in Parijs de Euro pese beker floret voor landskampioenen heren veroverd door in de finale OFC Bonn (West-Duitsland) met 9-4 te ver- HAARLEM. Het heeft er even naar uitgezien dat Haarlem voor het competi tieduel In het Goffert-stadlon in Nijme gen tegen NEC, niet de beschikking zou hebben over spits Wytze Couperus. Hij werd geplaagd door een tijdens de trai ning opgelopen verrekte beenspier. Tij dens de laatste inspectie van Haariem- clubarts dokter Hilbrink, besloot men gis teravond om Couperus alsnog in te zet ten. Jammer voor Surinamer Oosthuizen, die op het punt stond zijn competitiede buut voor Haarlem in het eerste te ma ken. Hughes is echter verheugd dat Coupe rus van de partij is. „Want", vertelt hij, ,het wordt precies zo'n wedstrijd als te gen AZ en Go Ahead. We zitten in de zelfde groep en in dergelijke wedstrijden is Couperus vaak goud waard". Het elf tal van Haarlem speelt in ongewijzigde samenstelling. HAARLEM: Paternotte; Wentink, Peijs De Haan, Koopman; Fransz, Burgers en Van Sloten; Lefering, Hoeben, Coupe rus. NEC: De Bree; Donners, Comelis, Pijs en Mellaart; Werts, Kriigh, Bonnen; Jendrossek, Oosterveld en Verdonck. Van de overige clubs uit de omgeving komt alleen RCH in actie. Het speelt in het Heemsteeds Sportpark een vriend schappelijk duel tegen SW. Herman Ka- moen speelt vandaag met het Nederland se Amateurelftal in Oosterhout tegen Wales. Hij is derhalve buiten het elftal gelaten. Zijn plaats wordt ingenomen door Kees Smit. Meijer heeft griep. Hij wordt vervangen door Van Tongeren. RCH: Bes; Driessen, Van Eijden, Kos ter en Van Ramselaar; T. Smit, Van Doesselaar en Neeskens; K. Smit, Van den Berg en Van Tongeren. SVV: Van de Roer; Van Beek. Lang horst, Van Leeuwen en Van de Korput; Van Beveren, Warnaar en Ciric; Van Meeteren, Koudijzer en Don. ZANDVOORT. De trainers van de nationale schaatskernploegen, Leen Pfrommer en Kees Broekman, hebben hun contact met de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond met twee jaar tot en met het seizoen 1971-1972 ver- (Van onze sportredactie) HAARLEM. Met rond de negendui zend leden en enkele turnsters van na tionaal topniveau, waaronder Neder lands kampioene Margot Hilders, vormt het district Haarlem van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond een be langrijke afdeling in de nationale orga nisatie. Een afdeling ook waarvan de stem door het hoofdbestuur van de bond niet weggecijferd kan worden. Dat be seffen de bestuurders van het district terdege. Meer dan eens namen zij reeds initiatieven die tot veranderingen in de bond moesten leiden. Bij de moeizame onderhandelingen tussen de katholieke organisatie en het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond liet het district on miskenbaar blijken dat het vóór een sa mengaan van de twee monsterorganisa ties (met een totaal ledental van 356.000) was. De Haarlemmers kregen echter te wei nig bijval in de twintig overige distric ten van de bond, waardoor het hoofdbe stuur zich bij de mening van de over grote meerderheid moest neerleggen en een fusievoorstel van de neutralen' van de hand wees. Deze laatste „act' de afwijzing van het zogenaamde drie- fasenplan van het KNGV vond vorig jaar september plaats. Sinds die tijd was het, stil rond de fusiekwestie, die zich nu al jaren voortsleept. Voor de buitenwereld leek het erop dat alle acties voor een volledig samen gaan van de bonden verstomd waren Niets was echter minder waar. Het dis trict Haarlem bleef praten over de fu sie. Er werd achter de schermen ge werkt tot de jaarvergadering van de af deling, die vorige week werd gehouden. Daarin kwam duidelijk aan het licht hoe men in de verenigingen uit Haarlem en omgeving over een fusie dacht. „Als het aan de verenigingen gelegen had dan was het nu al tot een breuk met het hoofdbestuur gekomen. De leden zijn voor honderd percent voor een fusie' zegt de heer G. J. Groenendijk, voorzit ter van het district Haarlem. Een scheuring werd echter voorko men. Men kwam op de vergadering over een niet direct tot actie over te gaan, maar het hoofdbestuur voorlopig tot I oktober de kans te geven te werken aan nieuwe fusieplannen. Groenendijk: „Maar gebeurt er voor die datum niets, dan neem ik aan dat het district zich van de NKGB af zal scheiden en en bloc overgaat naar de „neutrale bond Het dreigement van het district had snel succes. Nog vorige week had men een onderhoud met afgevaardigden van het hoofdbestuur, die beloofden aan de zaak te zullen gaan werken. Het district zette daar de belofte tegenover voor 1 oktober nog geen verdere acties te on dernemen. De eerste dag van oktober werd gekozen omdat dan het resultaat van de najaarsvergadering bekend zal zijn. Groenendijk: „Er volgt eerst nog een voorjaarsvergadeinrg, maar daar verwachten wij nog niet veel van. De tijd om te handelen is daarvoor te kori". 'Voorzitter Groenendijk heeft overigens goede hoop dat het niet tot een afschei ding zal hoeven komen. Na de gesprek ken met de bondsbestuurders heeft hij redenen om aan re nemen dat er binnen kort weer iets positiefs op tafel komt. „De fusie komt er volgens mij toch eens. Het kan tegenwoordig toch niet meer dat er in een klein land als Nederland vier gymnastiekbonden zijn. De verschil lende nationale organisaties vormen een struikelblok bij de samenwerking die de verenigingen uit de verschillende bonden nu reeds overal aangaan. In Haarlem is de samenwerking tussen de gymnastiekclubs uitstekend. Maar de turners en turnsters moeten nog steeds aan verschillende wedstrijden meedoen. Daaraan zal door een fusie een einde komen. Om dan nog maar niet te spre ken van financiële voordelen die een grote bond biedt boven een aantal klei nere", aldus de heer Groenendijk. FM ELFST&O&O -TbCUT VOOGCHR/f KD|<£ MAAI2 Mfe, M Mee Vallfctje 'TV/ALT MEE, AL- LEEM HET WEOÓUHEL. MAG'X (525E?tS-A/ 7 Gunstiger zal de situatie in een grote bond ook zijn voor de topsporters in de katholieke bond. Groenendijk: „Niet dat de vertegenwoordigers van de NKGB nu onvoldoende wedstrijden zouden heb ben. Wij hebben minstens evenveel con tacten ook in het buitenland als het KNGV, terwijl ook het peil van onze top- turnsters en turners zeker gelijk ligt aan dat van de „neutralen". De prestaties van onze mensen worden echter niet vol ledig erkend, zolang zij ze niet als le den van het KNGV leveren". Volgens de heer Groenendijk zijn er veel verenigingen die met „Haarlem sympathiseren. Na het bekend worden van het ultimatum van de Haarlemmers heeft een groot aantal clubs positief ge reageerd. Van de districten heeft zich echter geen enkele achter Haarlem ge schaard. Utrecht is nog steeds de enige die de mening van Haarlem deelt, maar dat was al voor de publicatie van het ul timatum aan het bondsbestuur bekend. De geringe bijval zal echter geen in vloed hebben op de handelwijze van het district Haarlem. De leden van deze pro gressieve afdeling zijn definitief van me ning dat zij zonder uitzicht op een sa menvoeging niet langer in de katholieke bond willen blijven. De argumenten die het NKGB-bestuur hanteerde bij de af wijzing van het .neutrale" plan wuift de heer Groenendijk weg: „De bond zou Voorzitter Groenendijk: „Plannen niet zonder meer afwijzen, maar er eerst over praten". niet kunnen fuseren omdat de principes van de katholieken in het gedrang zou den komen. Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Als ik principes heb dan blijf ik die in een algemene bond ook wel houden. Katholieke turners en turn sters zullen in het KNGV zeker ook de kans krijgen om hun principes na te le ven". len wij zeker niet. Wij zijn van mening dat er altijd nog over gepraat kan wor den. Als dat nu nog niet kan dan gaat het district zelf over, al komen wij dan als „underdog" het verbond binnen", STOCKHOLM Zweden heeft bij de wereldkampioenschappen ijshockey voor een sensatie gezorgd door lijstaanvoerder Rusland de eerste nederlaag toe te bren gen. De Zweden wonnen met 4-2. Rus land nam door Starsjinov in de twaalfde minuut de leiding maar had grote moeite de flitsende Zweedse aanvallen het hoofd te bieden. Een minuut voor het einde van de eerste speeltijd maakte Sterner gelijk. Kort na het begin van de tweede speel tijd moest de Russische keeper Konova- lenka met een hersenschudding uitvallen. Hij werd vervangen door de 18-jarige Tretjak, die niet kon verhinderen dat Zweden door Carlsson en Nilsson de 2e periode afsloot met een voorsprong van 3-1. De Russen kwamen terug. Na een hevig offensief verkleinde Sjarlanov de achter stand, maar zestig seconden later nam Zweden opnieuw afstand; Lundström zorgde voor 4-2. Tsjechoslowakije versloeg Finland met 9-1 (1-0) (5-1) (3-0). „Dat houdt trouwens niet in dat wij zonder meer met de algemene bond zou den willen samengaan. In onze organi satie zijn zeker ook goede delen die wij bij een fusie mee moeten nemen. En dat zou bij een aanvaarding van het driefa- senplan niet mogelijk geweest zijn. Daar in kwam het er min of meer op neer dat de katholieke bond op zou gaan in het KNGV. Met liet plan als zodanig zou ook het district Haarlem niet zonder meer in willen stemmen. Maar direct afwijzen zoals ons hoofdbestuur gedaan heeft, wil JOHANNESBURG. Tom Okker, die donderdag vroegtijdig werd uitgescha keld in het internationale Dunloptennis- toernooi te Sydney, is door de organisa toren van het toernooi om de open kam pioenschappen van Zuid-Afrika ,dat vol gende week in het Ellis Park in Johan nesburg begint, als tweede geplaats in het enkelspel. Eerste op de lijst is de Australiër Rod La ver. Sterren als Tony Roche, John Newcombe, Ken Rosewall en Arthur Ashe ontbreken. Bij de dames neemt de Australische Margaret Court de eerste positie in voor Ann Jones (Gbr) en Billie Jean King I (Vst.) De stand 1. Rusland 5 4 0 1 8 26-7 2. Zweden 5 4 0 1 8 27-10 3. Tsj. Slowakije ..5 3 0 2 6 24-13 4. Finland 5 3 0 2 6 15-13 5. Oost-Duitsland 4 0 0 4 0 3-23 6. Polen 4 0 0 4 0 4-33 UTRECHT. De zeslandenwedstrijd zwemmen, die op 18 en 19 april in Bus- sum zal worden gehouden, is vermoede lijk de laatste in zijn soort. De wedstrijd die ook wel de naam van Eurovisie-ont moeting heeft gekregen, wordt gespon sord door de televisiemaatschappijen van de deelnemende landen West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië. Neder land en Zweden. Met uitzondering van de BBC zien de sponsors er geen heil meer in het evenement voort te zetten. Het bestuuur van de KNZB heeft zich nu tot de vijf andere nationale bon den gewend ten einde nieuwe plannen (indien gewenst) te creëren. Daartoe zal waarschijnlijk in Bussum een bespreking worden gehouden waarbij ook de EBU aanwezig zal zijn. BANGKOK. Chartchai Chionoi uit Thailand heeft gisteren in Bangkok de wereldtitel boksen in het vlieggewicht van Effren Torres uit Mexico overgeno men door Torres op punten te verslaan. Chartchai Chionoi was overwegend ster ker en zijn zege was onbetwistbaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15