IJmuider Courant SFEERVOL TAFELEN VOOR EEN REDELIJKE PRIJS het antwoord van een groep horeca bedrijven op de heksenjacht tegen prijsopdrijvers ^RrOmcintió c Secretaris Middelbeek van de vereniging Romantisch Tafelen in zijn spitbraadkeuken te Egmond aan Zee. BREDA/EGMOND AAN ZEE Even rustig gaan eten. Zonder een elektroni sche scheldpartij van gitaren. Niet in de rij staan voor de keuken-artillerie die tegen een lekker prijsje zijn lopen van chroom en formica op je keelgat richt. Kan dat nog in Nederland? Hebben wij na de reeksen stokslagen, door prijs- bewakers uitgedeeld, nog keus? Wis en waarachtig, vin den de restaurateurs. Al die frontale aanvallen zijn ze meer dan beu. Natuurlijk be taal je het tafelzilver en de glimlach van de ober. Maar dat eetgerei is dan ook geen gooi- en smijtbestek. En die ober verstaat méér van het vak dan voor het serveren van pinten nodig is. De res taurateurs zeggen: Wij heb ben het niet zo bont gemaakt als de verhalen willen. Jawel, er zijn aanmerkingen geweest van de toeristische organisa ties en van de minister. En de processen en boze publika- ties liggen nog vers in het ge heugen. Maar waren die alle maal zo eerlijk? De restaura teurs menen van niet. Ze be weren dat er sterk over dreven is. En dat er zonde bokken zijn gezocht om re denen, die meer met politiek dan met de ernst van de over treding te maken hadden. Een hetze, die niet over de hele linie gerechtvaardigd was, vindt de meerderheid. Extra voordelen Kenschetsen Niet alledaags Aan de bediening zal speciale aandacht worden besteed. Vooral dames die uit eten gaan kun nen daar erg kieskeurig in zijn. DE BREDASE herbergier Jan Stevens, een Limburger die in Utrecht even aan de Randstad heeft geproefd en daarna weer „op smaak" is gebracht in het blijmoedige zuiden, heeft een mooie uitdrukking bedacht voor de littekens in het gezicht van de vaderlandse horeca. Hij zegt: dienstbetoon met de dag' toe neemt en de bestedingsmogelijk heden ruimer worden, is een ge zellig etentje niet langer een privilege van de bovenlaag. De behoefte zal juist verder toene men zodra de vrouw, meer dan tot nu toe, haar aandeel in de gezinswelvaart gaat leveren. HET MAG dan waar zijn, dat copieuze maaltijden nog altijd het beste middel zijn om tot za ken te komen, daar staat tegen over dat vriendschap zonder winstoogmerk bij gezellig tafe len minstens zo goed kan ge dijen. De maaltijd heeft onmis kenbaar een verbroederende functie. Wie ervan wil genieten moet er de tijd voor nemen. De conversatie er omheen, de sfeer van het huis en de kwaliteit van de gerechten, kunnen een sterk ontspannende uitwerking heb ben. Tenminste, als de keuken meester niet zondigt tegen de gezondheidsregels. Want we hebben geleerd zuinig te zijn op ons hart en onze vaten. Ook daarmee moet een restaurateur rekening houden! HET NIEUWE initiatief heeft dus alle kansen. Het zou boven dien onze eetgewoonten (geen ontbijt, snelle lunch) kunnen verbeteren. Directeur T. Nolson van het Amsterdamse Miranda- paviljoen, inmiddels voorzitter van de vereniging Romantisch Tafelen, heeft dat goed gezien. Waar het nu op aan komt, is een sluitende organisatie. En daar wordt hard aan gewerkt. De romantische restaurants wil len gezamenlijk gaan inkopen. Denk eens aan al die ingrediën ten, die in geen enkele restau rantkeuken mogen ontbreken. Of aan de import van wijnen en ge distilleerd. Die samenwerking kan besparingen opleveren waar van de klant dan weer voordeel heeft. Dat merkt hij nog eens extra als hij donateur wordt. Eet hij a la carte bij een van de romantische restaurants, dan krijgt hij 5 percent korting op de volledige rekening, inclusief de drank. Jan Stevens: „En daar blijft het niet bij. We gaan elkaar ook aanbevelen. In iedere zaak ko men er folders over de aange sloten restaurants. Dan weet het publiek waar het terecht kan als het eens iets anders wil. En dat het welkom is, wat het ook be stelt. Als restauranthouder moet je niet alleen maar zitten reke nen. Je bent gastheer en dat houdt in, dat er ook wat van jou wordt verwacht. Nog niet zo lang geleden heb ik iets op m'n kaart gezet waarvan sommige klanten zeiden: Ik snap niet dat-ie het ervoor doen kan. Dat komt natuurlijk omdat je hele omzet weer goed maakt, wat je er bij één artikel op toelegt. Het gaat er mij om dat er mensen binnen komen. Hoe meer hoa liever. Want waar het druk is, daar wil een ander ook zijn." STRAKS LOOPT ook de bui tenlandse toerist niet langer op de bonnefooi ergens binnen. Hij krijgt dan het boekje van de ro mantische restaurants met ken schetsen van alle aangesloten bedrijven. Dat moeten goede ty peringen zijn, die volledige in formatie geven over de stijl van het bedrijf en het prijsniveau. Niemand hoeft meer door de gordijnen te loeren, voordat hij naar binnen gaat. In het boekje staat ook te lezen, dat in al die restaurants een menu van vijf gangen te krijgen is voor 18,50. Duur? Nee, vinden de restau ranthouders. Dat kost een rijst tafel in een niet eens zo heel duur Chinees restaurant ook. En nu er toch een onderscheid in za ken wordt gemaakt: het boekje moet ook daarover voorlichting geven. Er hoort in te staan dat „Altenburg" in Egmond een zes- tiende-eeuwse trap in zijn spit- braadzaal heeft, dat De Arent in Breda een admiraalskamer rijk is en dat Spaander in Volendam zijn wanden vol schilderijen heeft hangen, waarmee berooide kunstschilders in vroeger jaren hun rekening pleegden te beta len. Over de bediening mag ook wel iets worden gezegd. Vooral dames die uit eten gaan, zijn daar erg kieskeurig in. De ver eniging gaat daar extra aandacht aan besteden. Er is al aan uit wisseling gedacht, voor zover de bedrijven zich daartoe lenen. TOCH ZIJN er nog een paar dingen, die de vereniging moet regelen om de schijn van een te grote zelfingenomenheid te ver mijden. Zo zou er een klachten- dienst moeten komen, die het mogelijk maakt, een restaurant houder het lidmaatschap te ont nemen, wanneer hjj onder de dekmantel van het RR-embleem de hand zou lichten met de re gels. Bovendien zouden de dona teurs mee moeten kunnen bepa len, wie wel en wie niet in de club mag. Of het nu de kwali teit van de gerechten of behan deling van de gast betreft, het romantische restaurant mag niet in de fouten vervallen, waarmee andere zaken zich uit de markt hebben gewerkt. Die fouten zijn de littekens, die de horeca zo snel mogelijk wil vergeten. Mis schien lukt u dat bij romantisch kaarslicht ook. Smakelijk eten alvast. JOHN BINDELS „Je kon gerust spreken van een image-crisis. Die heeft tot een flinke omzetvermindering geleid. Bij mij was dat ongeveer vijftien percent. Maar ieder bedrijf heeft er last van gehad. Tóch hebben we ervan geleerd. We zijn om zo te zeggen geïnspireerd tot een nieuw antwoord. Dat gaan we geven in de vorm van een nieu we organisatie: de romantische restaurants. indruk maken. Weg met de drempelvrees, zeggen de restau rateurs. Wie maar een gulden wil uitgeven, moet net zo goed binnen kunnen als de man die het duurste couvert van de zaak bestelt. Wat zou er anders over blijven van het gastheerschap? Dat verdraagt geen enkele vorm van klantendiscriminatie. land. Daarom moeten we hun stijl conserveren. Van de andere kant moeten we vakbekwame, onder nemende mensen ook de ruimte geven om de open plaatsen op te vullen." VINDEN DE restaurateurs dat er niet genoeg wordt getafeld? „Dat niet, maar je zou wel een andere verdeling over de ver schillende typen zaken kunnen tele" koken voor heel wat man nen een geliefkoosde vrijetijds besteding geworden. Tel daarbij op de ervaringen van buiten landse vakantiereizen en je hebt een verklaring voor de critische smaakontwikkeling en een toe nemende kwaliteitsbewustheid. De restaurateur die daar geen rekening mee houdt, is geen za kenman. Commercieel zijn bete kent nu dus: het publiek niet STEVENS wil dat Nederland zo snel mogelijk van dat ant woord kennis neemt. Hij is, toen enkele weken geleden de eerste vergadering in zijn „Auberge de Arent" werd gehouden, meteen de publiciteit gaan aanpakken. Meer dan vijftig restaurants uit Nederland en België hebben in tussen op het idee gereageerd. Op 6 april komen ze in „De Ridderhof" in Maassluis spijkers met koppen slaan. De eerste RR-emblemen voor de vereni ging Romantisch Tafelen zijn in ontwerp gereed. En koninklijke goedkeuring is aangevraagd. WAT MOETEN we nu roman tisch noemen en wat niet? Het woordenboek is daar niet bijster duidelijk over. Wie genoe gen wil nemen met de vertaling: „niet alledaags", zoals Van Dale die geeft, zoekt het dus in zaken waarvan er géén dertien in een dozijn gaan. De statuten van de vereniging bieden iets meer hou vast. Het gaat om tafelgenoegens „in de ruimste zin van het woord en in een aangepaste sfeer". Of dat criterium voldoende moge lijkheden geeft om aan culinaire monumentenzorg te doen, staat nog te bezien. SECRETARIS J. H. Middel beek van Romantisch Tafelen, in Egmond aan Zee, gastheer in het decoratieve „Altenburg", geeft toe dat de zakelijke druk op de vereniging groot kan worden als het lidmaatschap eenmaal een internationale „renommée" ge worden is. „Toch moeten er bij een vereniging als deze zo min mogelijk concessies aan de glad de zakelijkheid worden gedaan. Dat is niet zo gemakkelijk. Want de vraag is welke maatstaven je bij de selectie moet aanleggen. Als je in een restaurant goed ontvangen wordt en daar niet tot bestedingen wordt gedwongen die je niet aanstaan, dan zou ik zeggen: laat zo'n zaak toe. Maar dan moet-ie wel iets ka rakteristieks hebben. Iets eigens voor een streek, of een stijl die uitzonderlijk is. Andere criteria kan ik op dit moment niet geven." HET GAAT BIJ dc vereniging „Romantisch Tafelen" in ieder geval niet om een club van chique bedrijven, die het gewo ne publiek doorgaans afschrik ken omdat ze zo'n gereserveerde Het wordt tijd dat ook het be dienend personeel van de oude stempel daar eens rekening mee houdt. SECRETARIS Middelbeek: „De goede herberg is in Neder land praktisch verdwenen. Tus sen de karakterloze cafetaria en het klasse-restaurant zit niet veel. Als je in een stad als Düs- seldorf komt, dan zie je zaken, waar een hoogleraar zich naast een fabrieksarbeider best op zijn plaats voelt. Want ze komen voor dat voortreffelijke glas bier en voor die niet te omschrijven sfeer, die ze samen maken. Zulke zaken zijn er te weinig in Neder- ltrijgen. Vandaar dat op een zo breed mogelijke samenwerking wordt aangestuurd. Want laten we eerlijk zijn: de vereniging dient in de eerste plaats een commercieel belang. Alleen: dat belang heeft een andere inhoud gekregen. De res taurateur die het met opgevoer de rekeningen dacht te winnen, heeft zijn lesje intussen wel ge leerd. Het publiek laat zich niet meer bedonderen. Het is anders gaan reageren, sinds de vroeger zo „exclusieve" gerechten zo goed als panklaar in de super markt kunnen worden gekocht. Bovendien is het „experimen- onderschatten. Zorgen dat je niet achter loopt en oog hebt voor het ongewone, dat in z'n op rechtheid het sterkst kan aan spreken. ZEG NIET dat het restaurant geen toekomst heeft omdat we het zelf allemaal goedkoper kun nen. Dat is een burgerlijke dwa ling, waarvan men sneller te rugkomt naarmate de kleurloze gestroomlijnde zakelijkheid ster ker wordt ervaren als een maat schappelijk of zelfs als een cul tureel verlies. In een tijd, waar in de betekenis van het attente

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17