Socialistisch voor sterke regime koos bewapening Sinds Napoleon niet betrokken in een oorlog De „Saab-viggen" (Bliksem flits) is een basisontwerp dat voor verschillende doeleinden kan worden uitgebouwd. De aanvalsjager en een trainings versie zullen het eerst worden gefabriceerd, later volgt een verkenningsuitvoering. Het toe stel heeft een computer aan boord, die de vlieger van veel reken- en navigatiewerk verlost. IDEOLOGIE ZES MILJARD Torpedoboot T-102 „Plejad" verlaat zv,n schuilplaats in de rotsen van een der duizenden eilanden voor de Zweedse kust. ONDERGRONDS MATERIEEL ONMISBAAR DEUK Twee mijnenvegers in het dok in de ondergrondse reparatiewerk plaats Muskoe. Zeventig meter graniet beschermen dit in totaal vijf kilometer lange tunnelcomplex in het inwendige van een berg tegen elk mogelijk bombardement. ZWAKKE PUNTEN ZWEDENS NEUTRALITEIT WORDT DUUR DETAALD ZWEDEN is een der weinige landen die twee we reldoorlogen aan zijn grenzen voorbij zag gaan. Als het tot een derde wereldbrand zou komen hoopt het land opnieuw buiten de strijd te blijven. Daar om handhaaft het een strikte neutraliteit en een zeer efficiënte, tot aan de tanden gewapende defensie, die enorme offers van de belastingbetaler eist. Offers die zonder morren gebracht worden omdat de Zweden er van overtuigd zijn dat voor de handhaving van vrede en welvaart geen prijs te hoog is. (Van onze STOCKHOLM Sinds Napoleon is Zweden niet meer in een oorlog betrokken geweest en het land hoopt voor tenminste nog eens 150 jaar neutraal te kunnen blijven. Toch geeft het per hoofd van de bevolking na de Verenigde Staten, Israel en de Sovjet-Unie meer uit aan zijn bewapening en zijn strijdkrachten dan alle andere landen van de wereld. Een merkwaardige tegenstelling? Nee, het Zweedse correspondent) voorbeeld leert dat neutraliteit, of beter gezegd het welbewust onafhankelijk willen blijven en niet wil len deelnemen aan een van de grote machtsblokken, duur is. Ongelooflijk duur. Alle acht miljoen Zweden kiezen voor de politiek van de vrije handel, maar zij moeten hoofd, schouders en handen voor de volle honderd percent inzetten om dit te kunnen bekos tigen. DE ZWEEDSE neutraliteit ligt, an ders dan in Zwitserland, niet in de grondwet verankerd en is ook niet, zo als in Oostenrijk en Finland, geba seerd op internationale afspraken. In theorie kan zij elke dag bij parle- mentsbeslissing worden verlaten, maar er is in de nu al dertien jaar alleen regerende Sociaal-democratische Par tij, noch in één van de vier oppositie partijen ook maar één kriticus te vin den, die voor een dergelijk wijzigings voorstel zijn hoofd in de strop zou wil len steken. Neutraliteit is voor de Zweden bij na een religie „een heilige koe", zei een wat brommerige conservatief maar zij hebben er het geld en de benodigde persoonlijke inzet voor over. Van Kiruna in het noorden tot Mal- mö in het zuiden is de spaarzaam ver spreide bevolking van dit mooie, nog voor de helft met bossen bedekte land, vastberaden iedere meter van de 450.000 vierkante kilometers met hand en tand te verdedigen. Er is een heel sterke ideologie voor nodig om het zover te brengen. En meer nog om het, in weerwil van de zware belastingdruk, zo te houden, maar de Zweden hebben een paar goe de redenen. Ten eerste is er het wel begrepen eigenbelang: in een even tueel wereldconflict te worden betrok ken betekent afzien van het luxueuze welvaartsleven, waaraan de Zweden nu al zo lang gewend zijn. Ten tweede is er de gunstige geo grafische ligging, juist buiten de di recte ontmoetingssfeer van de politie ke grootmachten in Europa en ver verwijderd van eventuele volgende machtsblokken in Afrika en Oost- Azië. Ten derde zijn de Zweden te recht van mening, dat hun onaf hankelijke positie als bufferstraat, tus sen de NAVO-partner Noorwegen en het van de Sovjet-Unie afhankelijke Finland, de beste bijdrage is, die zij kunnen leveren aan de politieke sta biliteit in Noord-Europa. Twee uitspraken, die men in dit ver band vaak van politici en militairen kan horen: „Vergeet u niet, dat wij 1500 kilometer grens tussen oost en west bewaken, dat is even ver als van Hamburg tot Napels" en: „Er is geen twijfel aan, dat wanneer wij ons of ficieel ten gunste van het westen zou den uitspreken, de Sovjet-Unie on middellijk Finland zou bezetten. Door buiten de NAVO te blijven doen wij meer voor de democratie dan door erin te gaan". Wijdverbreid is buiten Zweden het misverstand, dat men voor een dergelijke neutrale opstelling geen be wapening nodig zou hebben. In Stock holm weet men wel beter. Politieke analyses en planningen on lange termijn, waarin de Zweden onbetwiste grootmeesters zijn, hebben uitgewezen en wijzen nog steeds uit, dat neutraliteit naar alle zijden ge waarborgd en geloofwaardig moet zijn, wil zij in een derde wereldoor log een kans op overleven hebben. De goede raad aan een eventuele aan valler om zijn handen van Zweden af te houden, moet waar gemaakt kun nen worden. Bovendien moet het voor twee met elkaar in conflict geraakte grootmachten absoluut duidelijk zijn, dat-het land voor de ander niet als een zacht eitje is in te slikken. DIT IS DE filosofie die aan de Zweedse houding ten grondslag ligt en de onderdanen van koning Gustav Adolf hebben er, zoals gezegd wel wat voor over om haar met hart en ziel te belijden. In 1970 brengen zij zes miljard kronen op voor de defensie, dat is omgerekend in guldens nog iets meer dan wij met een bevolking van dertien miljard mensen doen. In absolute zin stegen de Zweedse defensie-uitgaven in de afgelopen tien jaar met 85 percent, gecorrigeerd op inflatie en prijsstijgingen met 25 per- cent. Per hoofd van de bevolking wordt in de Verenigde Staten 396 dollar per jaar aan bewapening besteed, in Is rael 224, in de Sovjet-Unie 169 en in Zweden 128. Nederland komt op deze internationale ranglijst op de dertien de plaats met 71 dollar, na Frankrijk, fors, Saab en de scheepswerven in Go- tenburg. Wereldberoemde produkten als de Saab-straalj agers en de toren- loze, zijn tijd ver vooruit zijnde S- tank zijn er de uitkomsten van. OOK MET andere voorbeelden kan geïllustreerd worden, dat Zweden van de 150.000 eilandjes voor de kusten tot in de hoogste bergmassieven van het centrale binnenland goed wordt verde digd. De luchtmacht beschikt over tiental len ondergrondse opstelplaatsen voor vliegtuigen en geleide projectielen. Menige autoweg is zodanig aangelegd, dat ook de snelle jagers „Draken" en „Viggen" er in tijd van nood kunnen opstijgen en landen. Het technisch per soneel is erop getraind met ploeg] es van zeven man in de bittere koude een vliegtuig in zeven minuten te tanken, van nieuwe munitie te voorzien en op 25 vitale plaatsen te controleren. De marine vindt voor de honderd schepen, waaronder één kruiser, dertig torpeoboten, twintig onderzeeërs en vijftien jagers, afdoende schuilplaatsen tussen de talloze eilanden en dicht on der de kust. Voor reparatiedoeleinden werd bovendien in Muskoe, zestig ki lometer ten zuiden van Stockholm een alleen via een drie kilometer lange tunnel te bereiken ondergrondse kern- bomvrije werf gebouwd. Ook de grootste schepen kunnen hier binnenvaren en als de stalen toe gangsdeuren zijn gesloten en de in de rotsen uitgehouwen dokken worden leeggepompt vinden de duizend man personeel op de bodem voldoende vis voor een copieuze maaltijd. Op vis al leen behoeven zij trouwens niet te leven. Australië, Tsjecho-Siowakije, Oost- Duitsland, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Noorwegen en Canada en vlak voor Zwitserland en Saoedi-Ara- bië. HEEL OPMERKELIJK is ook, dat Zweden van alle landen ter wereld het meeste geld steekt in militaire mate- rieelaankopen. Door een uitgekiende planning en grote rationalisatie is het land in staat 39 percent van de de fensiebegroting te bestemmen voor be wapening, (Wij komen niet verder dan twintig percent). De Zweedse strijdkrachten, in oor logstijd te begroten op een sterkte van 750.000 man en nu beschikkend over rond 100.000 man met inbegrip van 40.000 jaarlijks op te roepen dienstplichtigen, vormen dan ook be paald geen luxe legers. Op 12.000 man beroepspersoneel heeft het leger maar tien generaals, de marine doet het met zes vlagofficieren en de luchtmacht met vier. Het is duidelijk, dat bij een zo gun stige verhouding tussen materieelbud- get en personeelskosten de inzet van laag-betaalde dienstplichtigen onmis baar is. Ook in dit opzicht tonen de Zweden echter dat het hun ernst is met de wil het vaderland te verdedi gen. Voor de verschillende categorieën dienstplichtigen duurt de eerste oefe ning, al naar gelang de specialisatie 251 tot 540 dagen, waarna de solda ten tot aan hun 47ste levensjaar nog vijf maal voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen, de onder-officie- ren en officieren tien maal. Naast deze zeer sterke parate en goed-geoefende reservestrijdkrachten onderhouden de Zweden bovendien nog een krachtige civiele verdediging, waarbij 300.000 mannen en vrouwen zijn betrokken. Na hun eerste oefening en basisoplei ding worden de dienstplichtigen inge deeld in sterk regionaal gebonden ba taljons, zodat zij hun herhalingsplicht zo dicht mogelijk bij huis kunnen ver vullen. Hierdoor wordt de motivering om te vechten versterkt en wordt bovendien bereikt, dat de troepen in het uitge strekte land op de snelst mogelijke wijze paraat zijn. Wapens en andere uitrustingsstukken liggen opgeslagen in 1500 over het hele land verspreide loodsen, die niet bewaakt worden. Toch komen wapendiefstallen spora disch voor. Een in de buurt wonende boer of stadsofficial heeft de sleutel en gaat van tijd tot tijd eens kijken of alles nog in orde is. IN TECHNISCH opzicht is de uitrus ting van de Zweedse strijdkrachten voorbeeldig. Als onderdeel van de neutraliteitspolitiek en ter versterking van de nationale economie wordt er naar gestreefd zoveel mogelijk wapens in eigen land te ontwikkelen en aan te kopen. Het Instituut voor Onderzoek en Ontwikkeling ten behoeve van de Rijksverdediging is het grootste in Noord-Europa en omvat 1600 man per soneel. Daarbij komen dan nog de in spanningen van de merendeels parti culiere bewapeningsindustrieën als Bo- Toch wel, gezegd is al, dat het voor de naar verhouding kleine bevolking niet meevalt deze gigantische inspan ning, die veertien percent van het na tionale budget opslokt, te bekostigen. Er wordt werkelijk gewoekerd met de middelen. Niettemin betekent de defensie-inspanning zo'n zware last voor de Zweedse economie dat de munteenheid voortdurend onder druk staat. De technische vooruitgang en de stijgende lonen maken nieuwe wapens steeds duurder. Reeds zijn er stemmen, die beweren dat Saab het toestel, dat na de Viggen moet komen, onmogelijk meer alleen zal kunnen vervaardigen en ook voor de huidige „Draken" en voor de nu in zes prototypes vliegende „Viggen" wordt al naarstig naar ex portmogelijkheden gezocht. Verkoop van dergelijke gecompliceerde wapen systemen aan andere landen kan, ook al is er strenge selectie op de afnemers toch een afbrokkeling van de politiek van niet-betrokkenheid inhouden. Elke eventuele koper zal zich er immers van willen verzekeren, dat hij ook in perio den van crisis nog reserve-onderdelen kan krijgen. BOVENDIEN en dat is de meest eerzame, tegelijk echter de gevaar lijkste deuk in het schild van de neu traliteit het kan voor niemand aan twijfel onderhevig zijn aan welke zijde Zweden staat. In hun hart staan de Zweden aan de kant van het Westen. Zij kunnen het alleen niet al te vaak hardop zeggen en dat wekt in NAVO- kringen wel eens misverstand. Neutra liteit hewaren is niet alleen duur, maar ook moeilijk. DE MAGAZIJNEN van dit onder grondse Den Helder, dat onder andere over een ziekenhuis met twee opera tiekamers beschikt, bergen voedsel voor drie weken. Bovendien 220.000 verschillende soorten onderdelen, vier maal zoveel als het aantal soorten goe deren, dat het grootste warenhuis in Stockholm te koop aanbiedt. AFGEZIEN van het minder plezie rige onderwerp klinkt dit alles nogal rooskleurig. Zijn er werkelijk geen zwakke punten in de Zweedse wapen rusting?

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25