Sectievoorzitter A.B.O.P. Kleine mammoet volmaakt met Bisschop moet voor eenheid met Rome zijn Broer schiet zusje neer TANKERS MUURVAST NA BOTSING Op een virus Vorig 58.700 jaar stonden huizen leeg Nu opkomstplicht is afgeschaft Waarom bleven veel kiezers PAUW Koperdief kwam om het leven Jongen ontwerpt plan voor metro in Den Haag Extra geld voor gemeenten met slechte bodem DICHTER BIJ CIJFERS VAN CBS: Jeugdlokaliteiten bakermat voor misdaad Voor 20 mille aan haarden gestolen de beste hekken komen uit Best' DE DIEREN ZATERDAG 21 MAART 1*70 2 Onrust Enquête onder kerkgangers in bisdom Rotterdam B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen VERMISTE MAN VERDRONKEN Fractieleider P.v.d.A. in Zeist verlaat raad Van alle minimeisjes die Men van Parijs tot Krommenie Kon rien flaneren door de straten Had Snizia de kleinste maten Daar zij naar afkomst en naar ras Een influenzavirus was. Trijntje Fop Crisisinvloed Te veel keusf Drankbestrijders expert (Van onze correspondent) ARNHEM In d$ Algemene Bond van Onderwijzend Personeel vindt men, dat de „kleine mammoet" van staatssecretaris Grosheide bepaald niet voorop loopt ten aanzien van de interne democratisering van het onderwijs. Dat sei de heer J. D. van den Bosch, voorzitter van de sectie basisonderwijs van de A.B.O.P., vrijdagavond in «ijn openingswoord op de jaarvergadering in Arnhem. Het voorontwerp van een wet op het basisonderwijs omvat geen duidelijke inschakeling van de onders en van het personeel van de scholen. Het ontwerp bevat elementen die reeds tot de wensen voor het basisonderwijs behoren. Hij meende, dat wie het meest bij het basisonderwijs zijn betrokken het voorontwerp in studie moeten nemen Daarom wilde hij ok niet te gauw met een stellingneming van bovenaf komen. Wel zei hij het bijzonder teleurstellend te vinden, dat, wat de interne democratie betreft, het voorontwerp niets aan de huidige situatie verandert. Bij de beoordeling van het vooront werp stuit men op een paar moeilijke punten, aldus de heer Van den Bosch, Hij constateerde dat belangrijke nadere regelingen in zeer grote mate zullen af hangen van algemene maatregelen van bestuur. Voor de beoordeling nu zou het toch wel wenselijk zijn althans enige ge dachten over die nadere regelingen te vernemen. De ABOP is er bijzonder blij mee dat de staatssecretaris probeert te komen tot oordeelsvorming van onderaf in plaats van bovenaf over het voorontwerp. Daar aan wil men in de eigen organisatie zo breed mogelijk meewerken. De heer Van den Bosch sprak ook over de grote onrust in het onderwijs, waar voor hij in het algemeen wel sympathie kan opbrengen. Daarbij maakt hij echter één uitzondering: Hij sprak zich ten stel Iigste uit tegen consolidatie van het hui dige maatschappijbeeld en tegen gerichte maatschappijverandering door middel van het onderwijs. Pasklaar maken van de mens voor een (door wie?) gewenste maatschappij vindt hij verwerpelijk. Het onderwijs dient de opgroeiende mens in zijn ontwikkeling zo te begeleiden, dat hi; kan komen tot zelfstandig en kritisch oordelen en besluiten. „Een afschuwelijke situatie" noemde hij het dat het voltooid verleden tijd is dat (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De nieuwe R.-K. bis schop in Z-Holland moet op de eenheid met Rome zijn gesteld. Dat vindt bijna 70 percent van de tachtigduizend zondag se kerkgangers die hebben meegedaan aan het opstellen van „Het profiel van een bisschop", een enquête over een nieuwe bisschop van Rotterdam. Kerk gangers van het platteland zijn meer op Rome gesteld, dan die uit de grootstede lijke agglomeraties, zoals Den Haag en Rotterdam. Het profiel is samengesteld aan de hand van een begin februari in de kerken inge vulde enquêteformulier, 61 brieven die er als reactie op de actie „postbus-bisschop" zijn binnengekomen en gesprekken met speciale groepen gelovigen uit het bis dom. Aan de hand van het profiel zal de diocesane pastorale raad in april een al fabetische lijst van kandidaten opstellen, het blijft aan het diocesaan kapittel voor behouden om een voordracht van drie personen te maken. De uiteindelijke be noeming geschiedt door de paus in Rome. De helft van de gelovigen vindt dat hij «telling moet durven nemen in politieke vragen. De huidige bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, wordt 27 augustus 65 jaar. Geheel in overeenstemming met de uitslag van de enquête is dat hij dan zijn functie wil neerleggen. Of op die datum in de opvolging van mrg. Jansen is voorzien, hangt van de «nelheid van Rome af. In de zomermaanden werken ze meest al in Rome niet. ADVERTENTIES HEKWERK Industrieweg 71-73 Tel. 04998-2710 Nederland kon denken één van de beste onderwijsstelsels ter wereld te hebben. Hij kan het begrijpen dat de onderwijs krachten onrustig worden nu blijkt dat er te midden van de stormachtige ontwikke lingen op het punt van bij- en herscho ling weinig of niets geregeld is. BREDA, Met een flobert pistool heeft een 20-jarige student in de politie ke en sociale wetenschappen uit Breda gistermiddag in de ouderlijke woning zijn 14-jarig zusje Corrie levensgevaarlijk ge wond. Hij schoot haar drie kogels in hoofd en buik. Na zijn daad is de jongen gevlucht. Hij heeft het pistool vermoede lijk nog bij zich. Afgelopen maandag was hij voor enke le dagen naar huis gekomen. Wat in het verleden al zo vaak gebeurde, kwam nu weer voor: de jongen zocht weer ruzie met zijn zusje. Vrijdagmiddag verliet hij zijn huis om boodschappen te doen. Zijn ouders deden hetzelfde. De vier andere kinderen van het gezin waren naar school. Later is de jongen teruggekomen en heeft zijn zusje neergeschoten. Zeer ern stig gewond waarschuwde het kind nog de buren, die haar direct naar het zieken huis brachten. Daar werd zij geopereerd. Haar toestand is uiterst zorgwekkend. ARNHEM. Bij het stelen van koper draad bij het electriciteitsbedrijf in Arn hem (PGEM) is een bjj de politie als ko perdief bekend staande 49-jarige Arn hemse arbeider om het leven gekomen. Personeelsleden van de PGEM vonden hem vrijdagochtend dood in een opslag loods. De man moet op een zes meter hoger gelegen balk geklommen zijn vanwaar hii met een stuk touw met een trekhaak de rollen koperdraad omhoog kon halen uit de door gaas afgesloten ruimte. Hij heeft daarbij het evenwicht verloren en is gevallen. ADVERTENTIE is 125,— per m3 te duur? Beslist I ZELFBOUW bespaart u f 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man. die de gasaansluiting inregeling en garantie-service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 ,v I AMSTERDAM. De verkeerssituatie in Den Haag vereist een andere aanpak meent de 15-jarige John Lage, leerling aan de Haagsche Grafische School. Daar om heeft hij een plan uitgewerkt voor een metronet, dat in de Haagse binnen stad volledig ondergronds is. De metro zal voor iedereen moeten worden open gesteld. Van de Hagenaars zal een jaar lijkse bijdrage van 300 per gezin worden gevraagd, die door iedereen moet worden betaald. De kosten van het gehele metro project schat John Lage op 540 miljoen gulden. Met dit plan dingt de Haagse leerling mee naar de prijzen, die de „Stichting de jonge onderzoekers" de jeugdige deel nemers aan een wedstrijd voor bijzondere projecten in het vooruitzicht heeft ge steld. Vrijdag 27 maart zal een jury zich uitspreken over de creativiteit, inventivi teit, wetenschappelijk benadering, tech nische vaardigheid etcetera. Van de 23 projecten, die 38 jongens inzonden. Daar na zullen deze op een tentoonstelling in het congresgebouw RAI in Amsterdam te zien zijn. AMSTERDAM De 49-jarige Ernst Snabilie uit Amsterdam die sinds 6 fe bruari werd vermist, blijkt te zijn ver dronken. Zijn stoffelijk overschot werd vanochtend opgedregd uit de Nieuwe Vaart in Amsterdam. (Van onze par lemen tsredactie) DEN HAAG. De ministerraad heeft vrijdag besloten aan gemeenten met een slechte bodemgesteldheid een extra uit kering uit het gemeentefonds te geven. Het betreft hier in totaal 101 gemeenten, die extra hoge kosten hebben met onder andere wegenaanleg doordat de bodem gesteldheid in die gemeenten bijzonder slecht is. De regeling heeft een terugwerkende kracht tot 1968. Er is voor dat jaar een bedrag van 31,5 miljoen gulden mee ge moeid. Onder de gemeenten die voor een uit kering in aanmerking komen zijn Am sterdam en Rotterdam. STOCKHOLM (Reuter). Een Neder- landse en een Zweedse tanker zijn giste ren in de eilandengroep voor Stockholm in aanvaring geweest. Er zijn geen slacht offers. Het Nederlandse schip is de 12.143 ton metende „Katelysia" van de Shell Tan kers NV, die in Den Haag is geregis treerd. De „Katelysia", een olietanker, heeft geen lading. Het Zweedse schip, de 2.274 ton metende „Otello", heeft wel olie, waarvan duizenden tonnen inmid dels in zee gevloeid zijn. De twee tankers zitten aan elkaar vast in de buurt van het toeristeneiland Vax- holm. Men probeert de olie van het eiland weg te houden. ZEIST. De fractieleider van de P.v.d.A. in de gemeenteraad van Zeist, drs. W. Bins, heeft zijn functie neerge legd en is uit de raad getreden. De heer Bins kan zich niet verenigen met de wijze, waarop het Progressief Accoord in Zeist tot stand is gekomen Gedurende enkele tientallen jaren heeft de heer Bins het raadslidmaatschap voor de P.v.d.A. in Zeist vervuld. DEN HAAG Op 1 oktober van het vorige jaar stonden er in Nederland 58.700 woningen leeg. Daarvan waren er 13.100 niet meer geschikt voor bewoning wegens bouwvalligheid, gebrek aan woon comfort, afgelegen ligging en dergelijke Van de resterende 45.600 niet bewoonde huizen zijn er 38.600 reeds bewoond ge weest en 7.000 nog nimmer. Dit blijkt uit de eerste uitkomsten van een onderzoek, ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gegevens wijzen uit dat van de 38.600 „oude" woningen er 23.700 (61 per cent) korter dan vier maanden onbewoond waren en 14.900 (39 percent) vier maanden of langer. Voor de 7.000 „nieuwe" wo ningen bedroegen deze aantallen respec tievelijk 4.800 en 2.200. Dit betekent dat bijna tweederde van de 45.600 voor bewoning geschikte woningen slechts gedurende een betrekkelijk korte periode leeg staan en weer vrij snel door de nieuwe bewoners worden betrokken. De overige woningen staan gedurende een langere periode leeg, omdat zij bijvoor beeld betrokken zijn bij een intensieve ver bouwing, een gerechtelijke procedure, dan wel omdat zij qua prijs, grootte en der gelijke minder gewenst zijn, aldus een publikatie van het ministerie van Econo mische Zaken dat deze gegevens bekend maakt. Een vergelijking van de jongste ge gevens met vorige onderzoeken leert dat voor Nederland als geheel het aantal onbe woonde woningen een zeer gelijkmatige ontwikkeling vertoont. In de periode 1 april tot 1 oktober 1969 nam de kort stondige leegstand van „oude" woningen toe met 200 tot 23.700 en die van de „nieuwe woningen" met 500 tot 2.200. Bij deze laatste cijfers wordt opgemerkt, dat Voor het eerst is Nederland naar de stembus gegaan zonder dat „het moest". De opkomstplicht, ingevoerd in 1917 te zamen met het algemeen kiesrecht en het systeem van evenredige vertegen woordiging, is pas opgeheven. Daardoor heeft Nederland zich decennia lang niet hoeven interesseren in de vraag wie er niet en wel geneigd zijn uit vrije wil te gaan stemmen. In de meeste westerse democratieën bestond die plicht traditioneel niet en daar is dan ook herhaaldelijk onderzoek gedaan naar de man of vrouw die niet gaat stemmen. In die andere landen zou men doorgaans ook helemaal niet opkij ken van een opkomstpercentage van rond de zeventig, zoals Nederland nu te zien gegeven heeft, in de Verenigde Sta ten is in de jaren twintig zelfs wel eens een opkomstpercentage van veertig voor gekomen en dat bij de presidentsverkie zingen. Met andere woorden: Zeventig percent is bepaald niet onthutsend, afge zien nog daarvan dat het hier ging om verkiezingen voor regionale organen. Die zijn nergens erg populair, omdat men van het effect van hun bestuur betrekke lijk weinig merkt. De beoefenaars van de politieke we tenschap hebben zich steeds sterk geïn teresseerd voor de groep van niet-stem- mers. Onderzoek daarover is op grote schaal verricht in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië en de Scandinavische landen. Hoe wel er onderling vrij veel verschillen be staan in kiesgedrag in al deze landen de Noren en Zweden gaan in veel gro ter getale naar de stembus dan de Fran sen en de Britten zijn er toch ook een aantal factoren die algemeen geldig zijn. De Amerikaanse politicoloog Lipset heeft daarvan een tabel gemaakt aan de hand van vergelijkingen tussen onderzoeken alle westerse democratieën. Daaruit blijkt, dat groepen mensen met een hoog inkomen en een hoog opleidingsniveau veel trouwer naar de stembus gaan dan groepen met een laag inkomen en wei nig scholing. Zakenlui, ambtenaren en kantoorpersoneel gaan trouwer naar de stembus dan ongeschoolde arbeiders, het lage overheidspersoneel en bedienden. Boeren met grote bedrijven stemmen vaker dan keuterboertjes en pachters, Geschoolde arbeiders (mijnwerkers bij voorbeeld) gaan meer ter stembus dan ongeschoolde. Vrouwen vertonen meer neiging tot thuisblijven dan mannen. Jongeren laten het gauwer afweten dan mensen van middelbare leeftijd en bejaarden Mensen die al lang in een bepaalde streek wonen, gaan eerder naar de stem bus dan zij die zich pas kort ergens ge vestigd hebben. Getrouwde mensen stem men vaker dan vrijgezellen, mensen die lid zijn van verenigingen of clubs gaan meer stemmen dan mensen die nergens lid van zijn. Een internationaal verschijnsel is ook, dat het opkomstpercentage in tijden van crisis veel groter is dan in perioden met stabiele politieke verhoudingen. In het vooroorlogse Duitsland is de opkomst nooit zo hoog geweest als in 1933, toen de nazi's 43 percent van de stemmen be haalde. Met andere woorden: men hoeft in het algemeen niet zo blij te zijn met een hoog opkomstpercentage. Nu het aantal stemmers in Nederland afgelopen woensdag aan de lage kant is geweest, zou dus eerder een plei dooi zijn voor de stelling dat de Ne derlandse kiezer redelijk tevreden is met zijn regering en dat hij vindt dat het goed gaat in ons land, dan een argu ment voor de stelling dat hij zich „in groot onbehagen van de politiek af wendt", zoals P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl meent. Voor een aantal kleine groepen zal dat wel juist zijn, maar voor de grote massa gaat dat zeker niet op, Een geringe opkomst is doorgaans in het voordeel van de grotere partijen en in het nadeel van splintergroepen. De heer Koekoek heeft dat deze week ervaren. Om de achtergronden van het thuis blijven goed te analyseren is een diep gaand onderzoek nodig naar de motie ven die tot niet-stemmen hebben geleid. Voor wat Nederland betreft is daar op dit moment nog erg weinig van te zeg gen. Toch kunnen aan de hand van het bui tenlandse onderzoek wel een aantal ver moedens worden uitgesproken. De feite lijke regeringspolitiek is een belangrijke factor, vooral voor diegenen die er gere geld direct mee te maken hebben, zoals ambtenaren en zakenlieden, of voor hen die er om wat voor reden dan ook goed mee op de hoogte zijn. Zij, die verder van de regeringspolitiek afstaan, zullen gemakkelijk geneigd zijn thuis te blij ven, tenzij zij vinden dat de regering het al te bont maakt. Dat is in Nederland op dit moment kennelijk niet het geval. Belangrijk is ook de vraag of er duide lijke politieke alternatieven zijn, die als het ware uitdagen tot een keuze. In Ne derland is dat zeker niet het geval. Men zou kunnen zeggen dat er veel te veel keus is, en bovendien nauwelijks moge lijkheid tot een duidelijke keus. Men moet dan ook niet vreemd opkijken als vrij veel mensen dan maar liever thuis blijven. Als het tot grotere politieke con centraties zou komen, die bovendien kans zien om zich duidelijk van elkaar te onderscheiden, dan mag redelijker wijs verwacht worden dat de opkomst bij volgende verkiezingen groter zal zijn. Een derde factor is ongetwijfeld de zich duidelijk doorzettende deconfessio nalisering, het geleidelijk afbrokkelen van de zuilen in het maatschappelijk bes tel. Bij velen zat dat er toe leiden, dat zij hun zekerheid van vroeger op wie te moeten stemmen geleidelijk verliezen, zonder daarvoor een nieuwe zekerheid in de plaats te krijgen. Zij voelen zich heen en weer geslingerd tussen de oude tra ditionele plicht en de neiging, gehoor te geven aan de roep tot ontzuiling. Mis schien is dat een van de verklaringen voor het relatief lage opkomstpercentage in Limburg. De ontzuiling is er zeer dui delijk. Maar bij velen leidt zij tot op houden met stemmen, niet alleen op de KVP maar in het algemeen. Tenslotte is er geen gemakkelijker manier van kiezen dan helemaal niet kiezen en thuis blijven. Waarschijnlijk is D'66 daarvan het slachtoffer geworden en heeft het een groot deel van de winst, die het bij de opiniepeilingen kreeg, moeten afstaan aan niet-stemmers. Als men weet dat D'66 het moet hebben van bewoners van gro te steden, jongeren en proteststemmers (allemaal groepen met een laag opkomst percentage), dan is een deel van de te leurstelling van D'66 al verklaard. Volgens de opkomstcijfers zou men zeg gen, dat de kiezer wel de indruk heeft dat er een en ander aan het veranderen is, maar dat er volgens hem nauwelijks sprake is van een politieke crisis. Dat zou de voortdurende kreten over een crisis in de politiek van Nederland in een wat ander daglicht zetten. Uiteraard is Nederland toe aan politieke vernieu wing en verkeert de politiek in een groei- crisis, maar dat is iets anders dan te doen alsof de politiek op weg is naar de ondergang. Er is op zijn hoogst sprake van een situatie, die een flink stuk vin dingrijkheid, redelijkheid en de wil tot doorbreking van verstarde instituties vraagt. Inmiddels vraagt de kiezer naar duidelijke alternatieven. als gevolg van de gewijzigde opzet een beter inzicht is verkregen in de feitelijke omvang van de langdurige leegstand. Per 1 oktober begon men met een individuele opgave van de woningen die vier maanden of langer onbewoond zijn. In het noorden (Groningen, Friesland en Drente) zijn 5.300 voor bewoning ge schikte huizen onbewoond, in het oosten (Overijssel, Gelderland, Zuidelijke IJssel- meerpolders) 6.400, in het westen (Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, Zee land) 25.900 en in het zuiden (Noord-Bra bant en Limburg) 8.000. Als percentage van de woningvoorraad bedragen deze aantallen respectievelijk 1,3 voor het noorden, 1,0 voor het oosten, 1,4 voor het westen en 1,1 voor het zuiden. Relatief gezien heeft het westen dus het hoogste percentage niet-bewoonde wo ningen en het oosten het laagste. Hieruit mag niet zonder meer worden afgeleid dat de woningvoorziening in het westen gunstiger verloopt dan in de overige lands delen. Over het algemeen hebben de gro tere steden ten behoeve van de doorstro ming ook een grotere behoefte aan leeg stand dan de kleinere gemeenten. UTRECHT. De Algemene Neder landse Drankbestrijders Organisatie (ANDO) zegt in baar blad „Nuchter Be keken dat het aantal verkooppunten van alcoholica sterk is gestegen na de in werkingtreding van de nieuwe Drank en Horecawet. Vooral in de noordelijke provincies is de stijging groot. De organisatie signaleert ook een on verantwoordelijke houding van de mees te plaatselijke overheden ten aanzien van de gelegenheden waar jeugdigen samen plegen te komen. In tal van lokaliteiten wordt niet voldaan aan de lokaliteits- eisen en evenmin aan de morele eisen die aan een vergunninghouder zijn ge steld, aldus de organisatie. „In tal van plaatsen zijn deze jeugdlokalen de baker mat gebleken van misdaad". De nieuwe wet heeft volgens de ANDO desintregrerend gewerkt. Ze meent dat van een centraal beleid op dit gebied nauwelijks sprake meer is. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. In Bergen op Zoom is een omvangrijke haardendiefstal aan het licht gekomen, waarvan de haar- denfabriek Beckers N.V. de dupe is ge worden. Een 27-jarige magazijnbediende van het bedrijf is in verband hiermee gearresteerd. Twee medeplichtigen aangehouden. Er is voor aan haarden gestolen. zijn eveneens 20.000 gulden ADVERTENTIE Hetgeen U In „Cara- ran Sport" van maart over de Knaus cara vans las, kunt u bij ons in werkelijkheid zien. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Boei Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2