Volgende week donderdag GROTE VIER GAAN OVER BERLIJN CONFEREREN ZANGER AAN DE BORST Op Cyprus zou een staatsgreep op handen zijn Dajan vreest suprematie Arabische luchtmacht Rumor moet het weer proberen Labour wint tussentijdse verkiezing Sihanoek afzetting Brandweer op Heathrow werkt weer acht zijn illegaal Oppositie een koude bezorgde douche Brandt na Erfurt de Bondsdag m NAVO-satelliet gelanceerd Nieuwe vriend schapsverdragen tussen Praag en Moskou Regering van India neemt gezag over in West-Bengalen Kostbare latafel Twintig doden bij hotelbrand in Verenigde Staten VOORNAMELIJK CRITIEK OP DETAILPUNTEN VAN TOPGESPREK Jordaniërs krijgen in VS opleiding str aalj agerpiloot 2 ZATERDAG 21 MAART 1970 3 Een nieuwe jas dan ook een nieuwe tas Agitatie Nieuwe poging Italiaanse regering te vormen (Van onze correspondent) BONN De korte vergadering van de Bondsdag, waarin kanselier Brandt gisteren een eerste verslag uitbracht van zijn ervaring in Erfurt, is een interessant vervolg geworden op de gebeurtenissen van de vorige dag. De kanselier legde een welover wogen verklaring af, waarna oppo sitieleider Barzel zich verloor in een detailcritiek waaruit bleek hoe moei lijk de oppositie in Bonn het met Brandts Duitsland-politiek heeft. Spookbeeld Misplaatst Teleurstellend ZQ APAKT.„.. Kennemerlaan 38 IJmuiden telefoon: (02550)-13781 BERLIJN (AFP, Reuter en AP) De regeringen van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie zjjn overeengekomen op 26 maart besprekingen over Berlijn te beginnen, aldus een communiqué van de Westelijke bevelhebbers dat gisteren in Berlijn is gepubliceerd. De conferentie wordt gehouden in het gebouw van de voormalige geallieerde controleraad. De Westelijke mogendheden willen spreken over verbetering van het ver keer in Berlijn en de toegang tot de ver dere stad, terwijl de Sovjet-Unie slechts over de toestand in West-Berlijn wil pra ten. De bespreking is voorgesteld door de Westelijke mogendheden, nadat de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko juli vorig jaar had gezegd dat zijn regering bereid is „over het elimi neren van complicaties over Berlijn" besprekingen te openen. Op 10 februari verklaarde Moskou het in principe eens te zijn met besprekingen over Berlijn en stelde als plaats van onderhandeling het genoemde gebouw in West-Berlijn voor, terwijl het Westen afwisselend in beide delen van de stad bijeen had willen ko men. De Westelijke mogendheden had den op 27 februari voorgesteld eind maart met de bespreking te beginnen. Het resultaat van de besprekingen zal afhangen van de bereidheid van de Sov jet-Unie om mee te werken aan de tot standkoming van een ontspanning in Europa, zo is men te Washington van oordeel. Als de Sovjet-Unie wil meewerken aan ADVERTENTIE Grote Houtstraat 125 UW speciaalzaak voor lederwaren Tel. 3110 28 ATHENE (Reuter). De ambassa deur van Turkije, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in Athene hebben gis- aan de Griekse minister van buitenland se zaken om te praten over de geruch ten inzake een op handen zijnde staats greep opi Cyprus. Zoals gemeld verklaarde de Turkse minister van buitenlandse zaken Cagla- yangil donderdagavond uit betrouwbare bron berichten te hebben ontvangen dat men op Cyprus een staatsgreep aan het voorbereiden was, die aansluiting bij Griekenland ten doel had. Turkije zou zich daar krachtig tegen verzetten. Zo wel de regering van Cyprus als die van Griekenland hebben de geruchten met klem tegengesproken. Over het onderhoud van de ambassa deurs met minister Pipinelis zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. JERUZALEM, (Reuter). De Israëli sche minister van defensie, Mosje Dajan, heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de televisie gezegd dat Israel de „Sovjetisering' 'van de Egyptische oor lofsmachine en een mogelijke weigering van de Verenigde Staten om Israel vlieg tuigen te leveren met grote bezorgdheid beschouwt. Hij noemde de levering van de Russi sche luchtdoelraketten van het type "SAM-3" de eerste stap op weg naar Sovjetisering van de oorlog en zei te gelo ven dat de Russen een infrastructuur op de grond uitbouwen die het bemannen van Russische vliegtuigen met Egyptische her kenningstekens door Russische vliegers zou vergemakkelijken als de Russen dat wensen. Als de Verenigde Staten niet meer vlieg tuigen zouden leveren dan zou tegen 1971 de verhouding in de lucht tussen Israel en de Arabische landen 1 op 4 in het nadeel van Israel zijn, vergeleken met 1 op 3 vlak voor de zesdaagse oorlog van 1967 Dajan zei dat de stationering van de SAM-3-lanceerinrichtingen de militaire situatie moeilijker maakt voor Israel „Maar", zo voegde hij eraan toe, „oor log is een zaak van twee kanten en ik hoop dat wij erin zullen slagen de statio nering van nieuwe lanceerbases te voorko men in gebieden die vitaal zijn voor on ze militaire greep op de zóne van het Suez-kanaal en voor de doelmatigheid van onze luchtoperaties bij diepere pe netraties". CAPE KENNEDY (AFP en Reuter) Kort voor middernacht onze tjjd is op Cape Kennedy de verbindingssateliet NAVO-1 gelanceerd. Via deze kunstmaan kunnen de regeringen van de NAVO landen, de generale staven en de NAVO vestiging in Brussel storingvrij en onver wij ld met elkaar in contact treden, wat nodig kan zijn by ernstige moeilijkheden Later zal nog een tweede kunstmaan worden gelanceerd. Manlio Brosio, de secretaris-generaal van de NAVO, woonde de lancering bij die geschiedde met een „Delta"-raket van drie trappen. De kunstmaan wordt in een synchrone baan op 36.000 kilometer hoogte gebracht. De NAVO-2 wordt in juni gelanceerd, Het zal nog ongeveer een jaar duren voor dat het verbindingsstelsel volledig opera tioneel is. Gezaghebbende kringen in Athene ver klaarden gisteren dat „de recente ge beurtenissen op Cyprus, en in het bijzon der de geruchten verspreid door de com munistische partij aldaar, het gevolg zijn van de agitatie van het Russische pers bureau Tass, waardoor de Turkse leiders zijn beïnvloed en in Ankara ongegronde angst is gewekt". Volgens deze kringen zou de Turkse regering zich moeten realiseren wat het doel van deze berichten is, „aangezien het internationale communisme ernaar streeft de betrekkingen tussen Grieken land en Turkije te verstoren en de zuid oostelijke flank van de NAVO te ver zwakken". Diplomatieke waarnemers in Athene merkten op, dat Griekenland er veel aan gelegen is de Turkse vrees over Cyprus te sussen. Men voelt in Athene weinig voor een herhaling van de gebeurtenis sen van november 1967, toen het geschil om het eiland beide landen aan de rand van een oorlog bracht. de ambassadeur Smirnovsky, het In Londen bezocht van de Sovjet-Unie, Foreign Office voor een gedachtenwisse- ling over de geruchten inzake Cyprus. De ambassadeur sprak een twintigtal mi nuten met een staatssecretaris. het verbeteren van de toestand „in en om Berlijn" dan zal dit een sterke aan duiding zijn dat Moskou de banden met Europa wil verstevigen. De Westerse drie hebben een beperkt programma dat zij willen afwerken en dat zich in de eerste plaats bezighoudt met verbeteren van de verbindingen tus sen Oost- en West-Berlijn en het vlotter maken van het verkeer van mensen en goederen tussen de twee stadsdelen on derling. De Sovjet-Unie wenst daarentegen te gaan praten over „de status van West- Berlijn". (Van onze correspondent) ROME De demissionaire eerste mi nister Mariano Rumor is nogmaals aan gewezen om te proberen een nieuwe Ita liaanse regering te vormen. Al zes weken geleden kreeg hij deze opdracht, nadat dezelfde Rumor als mi nister was afgetreden. Na hem probeerden Moro en Fanfani een nieuwe midden-links regering te formeren. Deze pogingen mis lukten steeds weer. Naar wordt verwacht zal ook de tweede poging van Rumor mis lukken. Zijn opdracht is te proberen een vier-partij en-regering te vormen op basis van de onderzoekingen die Fanfani afge lopen week heeft verricht. Fanfani gaf het donderdag op. Het had er eerder die dag nog naar uitgezien dat Fanfani's pogingen te elfder ure zouden slagen. Donderdagavond werd gemeld dat president Saragat op aanraden van Fan fani het parlement zou belasten met de taak om uit te zoeken wat er nu zou moe ten gebeuren. Het parlement zou eventueel ook te beslissen hebben gehad over de vraag of er algemene verkiezingen moeten worden gehouden. Deze zouden drie jaar voortijds komen en zouden door alle grote partijen worden gevreesd. PRAAG (AFP). De ministers i Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije, Gromyko en Marko hebben gisterenochtend in Praag een nieuw verdrag voro vriendschap, samen werking en bijstand tussen hun twee lan den geparafeerd. Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau het verdrag, „met be houd van de doelstellingen en beginselen van het verdrag van 1943, de verdere uit breiding van de vriendschappelijke en broederlijke betrekkingen tussen de twee volkeren en een versterking van de vei ligheid in Europa en de wereld". Minister Gromyko, die sinds maandag een officieel bezoek brengt aan Tsjecho Slowakije, werd gisteren ontvangen door president S'voboda. De zevenjarige Nigel Saxton-Howes zal de jongste solist zijn die ooit op de planken van het Londense Covent Garden Opera House heeft gestaan. Hij zal optreden in Alban Berg's tra gische opera „Wozzeck". Op de foto koestert hij zich aan de borst van Marie Collier die in de opera de rol van zijn moeder speelt. De kleine zanger zal echter heel wat uren op de planken moeten doorbrengen voordat hij zijn twaalf noten ten gehore mag brengen. AYR, Schotland, (Reuter). De La- bourpartij heeft gisteren met een onver wacht grote meerderheid een tussentijd se verkiezing in het Schotse AYR gewon nen. De Labour-kandidaat James Sillers be hield zijn zetel in het Lagerhuis voor Ayrshire met een meerderheid van 10.886 stemmen op zijn Conservatieve en Schots- nationalistische mede-kandidaten. De Con servatieve kandidaat Christopher Grave behaalde 9.778 stemmen, de nationalist Sam Purdis 7.785. Ten opzichte van de algemene verkiezingen van 1966 was de meerderheid van Labour 1.169 stemmen minder, een verschuiving naar de Con servatieven van 2,9 percent. Vergeleken met de verschuiving naar de Conserva tieven bij de tussentijdse verkiezingen van de afgelopen twee jaar is dat weinig. LONDEN (Reuter) De brandweer lieden van het Londense vliegveld Heath row hebben gisteren bij stemming beslo ten hun staking van bijna drie weken te beëindigen en om 23.00 uur weer aan het werk te gaan. Voor het eerst sedert negentien dagen is Heathrow vannacht weer voor het luchtevrkeer open geweest. Tot nu toe konden slechts vliegtuigen landen en starten tussen 8 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds in welke tijd de brandweerofficieren voor de bemanning van de wagens zorgden. De eis van de brandweer om twee pond sterling per week voor wisselende dien sten, is nog niet ingewilligd maar daar over zal met spoed worden onderhandeld. NEW DELHI (Reuter) De Indische regering onder mevrouw Indira Gandhi heeft 't bestuur over West-Bengalen tijde lijk overgenomen. Bij ongeregeldheden in deze staat zijn onlangs enige tientallen mensen om het leven gekomen. LONDEN. Een 18e eeuwse commod» is donderdag bij Christie in Londen ge veild voor 350.000. Het meubel is ge maakt door Adam Weisweiler, een Duit ser die aan het hof in Parijs heeft ge werkt. De latafel was afkomstig uit de verzameling van wijlen Lord Wharton. De nieuwe eigenaar kocht ook een secre taire die ongeveer 145.000 opbracht. PEKING (AFP). Prins Norodom Si hanoek heeft gisteren in Peking op een persconferentie verklaard dat hij zijn af zetting door de nationale vergadering en de raad van het koninkrijk Cambodja „absoluut illegaal" acht. Hij zei dat hij echts door een nationaal referendum zou kunnen worden afgezet. Het parlement beeft zichzelf tot „spe ciale rechtbank" verheven om het staats hoofd te veroordelen. Deze rechtbank is illegaal en ongrondwettig. Zij heeft zelfs SEATTLE (AFP). In Seattle in de Amerikaanse staat Washington zijn gis teren 20 mensen omgekomen bij een ho telbrand. Er zijn 14 gewonden. De brandweer vermoedt dat de brand is gesticht omdat hij op twee plaatsen tegelijkertijd is uitgebroken en waar schijnlijk een zeer brandbare vloeistof is gebruikt. niet de moeite genomen om de beklaagd#, in dit geval mijn persoon, te dagvaarden om zich te kunnen verdedigen voordat de veroordeling werd uitgesproken, aldus Sihanoek. De groep die de staatsgreep van maart 1970 gepleegd heeft, heeft opzettelijk de vrede van het land en zijn politieke sta biliteit verstoord door handlangers in on ze steden en provincies zogenoemde be togingen te laten houden. Onder het valse voorwendsel dat het staatshoofd land en volk zou verraden, dat de Vietnamezen die zich tegen het Amerikaanse imperia lisme verzetten in ons land zijn geïnfil treerd en dat het land in een noodtoe stand zou verkeren, hebben de regering van Lon Nol en het parlement van Tsjeng-Heng ongestraft het onschuldige Cambodjaanse volk kunnen treffen door alle grondwettelijke rechten op te heffen en een dictatuur voor onbepaalde tijd in te stellen, aldus prins Sihanoek. PHOENIX (AFP). Op de Ameri kaanse luchtbasis Williams bij Phoenix in de staat Arizona worden op het ogen blik Jordaanse jachtvliegers geoefend op de f-5. Dit is gisteren bevestigd door een woordvoerder van bet Amerikaanse mi nisterie van defensie die zei dat ook Perzische vliegers op de basis hun op leiding op het toestel krijgen. Terwijl Brandt bewust slechts een en kele opmerking maakte over de spontane ontvangst in Erfurt, noemde Barzel zo'n ontvangst vanzelfsprekend. Hij wekte de indruk alsof die los stond van de persoon van de kanselier. De journalisten die de gebeurtenis in de Oostduitse stad mee maakten, hebben echter ervaren dat de hulde van het publiek bepaald de per soon Willy Brandt gold en niet in het al gemeen de Bondsrepubliek. Deze ont vangst zou Kiesinger (eens een actief Nazi, hetgeen in de DDR anders wordt beoordeeld dan in de Bondsrepubliek) zeker niet ten deel zijn gevallen. Wat de Oostduitsers van Brandt ver wachten, is dat hij de verstarde verstand houding tussen Bondsrepubliek en DDR in beweging brengt. Hereniging is taboe, erkenning een onderwerp dat door Oost' Berlijn als het enige belangrijke ge spreksthema wordt gepropageerd. Werke lijk belangrijk lijkt de Oostduitse bevol king echter te vin-den dat een normaal verkeer tussen beide Duitse staten moge lijk wordt, omdat in beide staten Duit sers wonen. De kanselier heeft in de Bondsdag nog eens herhaald dat hij bereid is het naast elkaar bestaan van twee Duitse staten in verdragen vastgelegd, te erkennen. Het louter erkennen van de DDR is voor hem echter niet voldoende en de eerste be spreking met Stoph heeft hem gesterkt in de overtuiging dat de Oostduitse regering in maatregelen die alle Duitsers het le ven veraangenamen niet geïnteresseerd is. De spontaniteit, waarmee de bevolking van Erfurt hem ontving, is voor Brandt een bewijs dat nog altijd van één Duitse natie kan worden gesproken. Hij heeft zich dan ook voorbereid op een langdurig en geduldig overleg om zijn doel te berei ken. Barzel roept nu het spookbeeld op van het ongerechtvaardigd (er is immers nog altijd geen vredesverdrag) prijsgeven der Duitse eenheid en hij eist dat de Oost duitse regering eerst een eind maakt aan het schieten bij de Berlijnse muur. Als uitgangspunt zijn zulke kwesties echter even onaanvaardbaar als het standpunt van de Oostduitse premier Stoph, die vindt dat erkenning op zich niet voldoen de is omdat daarna in Bonn nog altijd de monopoliekapitalisten en de NATO-mili- taristen de macht in handen zullen heb ben. Het ontbreken van wederzijds respect zal op zijn minst verzwegen moeten wor den, ook om de enige doelen te bereiken die voor de oppositie van CDU en CSU gelden: verlichting van het lot der DDR- burgers, behartiging van de belangen der verdrevenen, zelfbeschikkingsrecht voor alle Duitsers, etc. Het stellen van voor waarden is nu net wat Brandt niet doet, waardoor het mogelijk is geworden een ontwikkeling op gang te brengen waartoe Kiesinger kansen ongebruikt voorbij heeft laten gaan. Brandt is bereid de oppositie over zijn politiek in te lichten. Omdat hij met Stoph overeengekomen is de inhoud van het besprokene vertrouwelijk te houden, heeft hij de parlementaire leiders van CDU en CSU, Barzel en Stücklen, gisteren uitgenodigd voor een bijeenkomst met het kabinet. Dat de oppositieleiders weiger den, is gezien hun afwijkende opvattin gen begrijpelijk. Dat Brandt hen daar door slechts oppervlakkig inlicht (name lijk in het parlement) is onvermijdelijk. De scherpe kritiek op het gebrek aan openheid is echter misplaatst. De indrukwekkende ontvangst en de belangrijke ontmoeting tussen Brandt en Stoph werd ennu echter door die situatie een dag later al onderwerp van een on waardig Bondsdagdebat. Barzel verweet Brandt wel minister Schmidt te gen Stophs aanval te hebben verdedigd, maar niet Adenauer, Strauss en Schroder. Waarop zijn directe tegenstander in het parlement, SPD-fractieleider Wehner, re pliceerde dat het beter is geen aandacht te besteden aan degenen die vroeger slechte voorbeelden hebben gegeven. Naar aanleiding van Brandts reis naar Buehenwald om de slachtoffers van het Hitler-regime te eren, wees Barzel op de slachtoffers van Stalin en Ulbricht. Wehner: „Moet men zelfs het herdenken van de doden gaan interpreteren en com mentariëren?" Wat een stuk nationale politiek zou moeten zijn en in de Westduitse pers na de ontmoeting van Erfurt ook de indruk kan wekken dat te zijn, was een dag later in de Bondsdag onderwerp van een on waardige en kunstmatige (want tegen de Duitsland-politiek als geheel willen CDU en CSU zich niet verzetten) twist, waar bij de algemene verklaring van kanselier Brandt vooral het niveauverschil duide lijk maakte dat op dit punt tussen de re- geringspolitiek en de politiek van de op positie in Bonn bestaat. Walter Ulbricht, de Oostduitse staats en partijleider, heeft de houding van Brandt bij de conferentie met Stoph „te leurstellend" genoemd, omdat de West duitse bondskanselier „nog niet bereid was over volkenrechtelijke betrekkingen op voet van gelijkheid" te praten. In plaats hiervan had Brandt zich op verdra gen en akkoorden met de drie westerse mogendheden beroepen, die tegen de DDR en haar bondgenoten zijn gericht, aldus Ulbricht, die gisteren het woord voerde op een bijeenkomst in Suhl, een plaats in Thüringen. Het tot stand komen van een vredes verdrag met de beide Duitse staten wordt, zo meende Ulbricht, geblokkeerd door de verdragen van Parijs tussen de „imperia listische westerse mogendheden". „De DDR beijvert zich om. 25 jaar na het ein de van de oorlog, eindelijk de voorwaar den voor een vreedzame coëxistentie van de twee Duitslanden te herstellen." Het Russische partijorgaan Prawda schrijft, dat Brandt een antwoord op de Oostduitse voorstellen voor het vestigen van normale betrekkingen tussen de twee Duitslanden ontweken heeft. Brandt handhaafde tevens het „onrealistische' standpunt van Bonn omtrent West-Ber lijn. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3