Antoniusziekenhuis uitgebreid met moderne afdeling arbeidstherapie Muizenval' moeilijk te plaatsen in het Micro Theater Motie KVP Heemskerk tegen verkiezingswet Uitgevaren visserij vaartuigen Brandje onder flatgebouw Nieuwe plannen Winkeliersveren. „Wijkeroog" Eerste repetities majorettes Nieuwe organisatie van Koopvaardij- officieren Ook jeugd op kandidatenlijst IJmuidenaar exposeert in „Felison" Kerkelijk nieuws Lustrumviering „Felisenum" voortgezet ZATERDAG 21 MAART 1970 Training Opening Fusie van verenigingen Vieuwe maatregelen voor bescherming van zeevis (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Als eerste verpleeginrichting in Kennemerland kan het Antoniusziekenhuis in IJmuiden thans beschikken over een ultra-moderne afdeling voor arbeidstherapie, waar lichamelijk of geestelijk gehandicapten op hun terugkeer in de maatschappij kunnen worden voorbereid. Hiervoor is een fraaie en lichte ruimte gecreëerd, welke is voorzien van de modernste attributen en apparatuur, waarbij enkele hulpmiddelen van een soms ver bluffend ingenieuze samenstelling blijken. De patiënten die door ziekte of ten gevolge van een ongeval in bedrijf of verkeer tot de gehandicapten zijn gaan behoren, worden voor korte of lange tijd in deze afdeling ver pleegd, waarbij dan in de eerste plaats door artsen en therapeuten wordt onderzocht, welke mogelijkheden er voor deze gehandicapten nog zijn overgebleven. Dit geschiedt door middel van een functietraining, onder meer bestaande uit verschillende soorten handarbeid, zoals weven, emailleren, werken met pitriet of enige lichte technieken. Een en ander na dat de klinische behandeling in het zie kenhuis reeds is voltooid. Uit de geleverde prestaties trekt de arts zijn conclusies, waarna de aan het licht getreden moge lijkheden verder door therapeuten wor den ontwikkeld, uiteraard met de bedoe ling de patiënt een optimale zelfstandig heid te geven. Voorts worden de gehandicapten hier voorbereid op het moment, dat zij weer in hun woningen en gezinnen zullen te rugkeren. Voor de invalide huisvrouw is ln deze afdeling bijvoorbeeld een soort wonderkeuken geïnstalleerd, waarvan al le onderdelen zoals aanrecht, kastjes en kranen door middel van elektriciteit met een lichte druk op de knop naar omhoog of omlaag kunnen worden gebracht. Op deze wijze kan worden vastgesteld aan welke voorwaarden de keuken thuis straks dient te beantwoorden, teneinde de gehandicapte huisvrouw in de gelegen heid te stellen haar eigen huishouding zo goed mogelijk te blijven waarnemen. Ook kan door middel van al deze bevindingen rekening worden gehouden met het tref fen van de noodzakelijke voorzieningen bij de patiënte thuis, zoals aangepaste deurknoppen, schakelaars, kranen, kap stokken en drempels. Bij dit alles beschikt men in deze nieu we afdeling nog over een aantal rolstoe len in verschillende uitvoeringen, waar van er een zelfs geheel door elektriciteit wordt voortgedreven, zodat nauwkeurig kan worden vastgesteld welke soort door de patiënt het meest eenvoudig valt te bedienen. Niet minder belangrijk is de training welke de gehandicapte hierin ondergaat voor het gebruik van de badka mer en het toilet, waarvoor eveneens een hoogst vernuftig sanitair is ingericht. Op deze wijze kan voortaan ook in het Anto niusziekenhuis op het gebied van de re validatie veel mooi en nuttig werk wor den verricht. Deze nieuwe afdeling is vrijdagmiddag zonder enig officieel vertoon in gebruik- genomen door de geneesheer-directeur, dr C. J. F. Lampe, die ter gelegenheid hier van in de aula van het ziekenhuis een korte toespraak hield. Dr. Lampe wees daarbij op de stormachtige ontwikkeling, welke de laatste tijd bij het reactiveren van gehandicapten kan worden waarge nomen en hij was dan ook bijzon-der ver heugd met deze nieuwe afdelingarbeids- therapie, waarmee thans in het Antonius ziekenhuis zoveel ongekende mogelijkhe den zijn geschapen. Dr. Lampe ver zuimde daarbij niet mejuffrouw A. Forta- nier zijn grote erkentelijkheid te betuigen voor het vele voorbereidende werk, dat zij als arbeidstherapeute voor deze afde ling heeft verricht. Voor gehandicapte kaartspelers is een vernuftig apparaatje uitgedacht, waardoor hij het klaverjassen het schudden met de hand overbodig wordt. Tenslotte wend door dr. Lampe meege deeld dat zo juist de ministeriële toestem ming is ontvangen voor de inrichting van „Kennemergaarde" voor negentig bejaar den, evenals goedkeuring is verleend de capaciteiten van het huis voor langdurig zieken tot honderdzestig bedden op te voeren. Dr. Lampe stelde nog vast dat op deze wijze schakel voor schakel kan wor den gebouwd aan de uiteindelijke totaal bestemming, een nieuw ziekenhuis, dat over vijf jaar tot zeshonderd bedden is uitgegroeid. Na deze korte toespraak werd door G. B. de Keijser, revalidatie-arts nog een in leiding over de arbeidstherapie gehouden, waarna mejuffrouw A. Fortanier met be hulp van kleurendia's een toelichting gaf op de praktijk daarvan. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. -- Vrijdagmiddag om streeks vijf uur is brand ontstaan in een opslagruimte onder een flatgebouw aan de Van Lennepstraat, waar een aantal kartonnen dozen en verfbussen vlam had der. gevat. Er ontstond een hevige rook ontwikkeling, maar de brandweer had het vuur binnen het kwartier onder de knie De schade was zeer gering. De ingenieus ingerichte keuken van de nieuwe afdeling. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD De winkeliersver eniging „Wijkeroog" aanvaardde ongeveer een maand geleden het voorstel van de jongere generatie winkeliers, meer activi teiten te ontwikkelen. Vrijdagavond kwam men in het Statenhuis bijeen om nieuwe acties te bespreken. Maandelijks zal een geschenk worden thuis bezorgd bij een aantal klanten die volle zegelboekjes inleverden. Medewer king, onder meer in de vorm van het be schikbaar stellen van prijzen, zal worden verleend aan de wielerronde in Velsen- Noord op koninginnedag en aan de kinder spelen op bevrijdingsdag. Aan het ge meentebestuur is vergunning gevraagd voor avondverkoop op 8 mei en als deze eerste koopavond slaagt zal men de mo gelijkheid overwegen wekelijks een koop avond in te stellen. Gestreefd wordt naar uniforme ope ningstijden op zaterdag, waarbij alle win kels tussen de middag open zullen zijn. Een dergelijke regeling hoopt men nog vóór de paasdagen te realiseren. Voorts werd het houden van een na- jaarsbeurs in „De Schouw" besproken, tij dens welke modeshows van schoenen en kleding zullen worden gegeven. Mogelijkheden zijn in onderzoek in de zomer een braderie te houden. Volgend jaar zal het budget van de ver eniging tweemaal zo groot zijn en vrijdag avond werden reeds suggesties gedaan om de mogelijkheden die dit biedt te be nutten. Thuisblijvers. De P.v.d.A.-afdeling in Zwolle wil proberen te weten te komen waarom veel kiezers in Zwolle ongeveer een kwart van het aantal stemgerechtigden zijn thuisgeble ven. Bij een enquête zullen alle poli tieke partijen worden ingeschakeld. BEVERWIJK. Tot de meest popu laire toneelstukken in het speurdersgenre behoort Agatha Christie's „De Muizen val", dat ook door amateurs veelvuldig op de planken wordt gebracht. In Londen presteert men het zelfs om het stuk al generaties lang in hetzelfde theater avond aan avond op te voeren. En vrijdagavond was het zover dat het in het Beverwijkse Micro-Theater terecht kwam door middel van het Groninger Studenten Toneel Ge zelschap „Neemt Ons Zoals Wij Zijn". „De Muizenval" is niet zomaar één der meest gespeelde thrillers, de intrige mag dan niet bijster origineel zijn, toch weet de schrijfster volgens beproefd recept de vereiste spanning op te roepen, welke dan zorgvuldig wordt vastgehouden tot aan het laatste bedrijf. Het verhaal is simpel. In een eenzaam (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In IJmuiden is een ma jorettepeloton opgericht dat de naam „Dandy" heeft gekregen. Er meldden zich voldoende meisjes als gegadigden. Zij gaan in het komende jaar enthousiast oefenen, op de donderdagavonden van half negen tot tien uur in de grote zaal van het buurthuis „De Brulboei" aan de Kanaalstraat. Hoe de costuums van de meisjes er uit zullen zien blijft voorlopig nog een verrassing. ROTTERDAM. De leden van de Cen trale van Kapiteins en Officieren ter koop vaardij (CKO) en van de vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren (VNKO) hebben gistermiddag op afzon derlijke vergaderingen in Rotterdam be sloten, hun verenigingen te liquideren en gezamenlijk een nieuwe organisatie op te richten: de Vereniging van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (VKO). Dit besluit is genomen nadat onder de leden van beide verenigingen een refe rendum is gehouden, waarbij met over weldigende meerderheid is gekozen vóór de fusie van CKO en VNKO. De nieuwe officierenorganisatie telt bij na 6000 leden, dit is 60 percent van alle koopvaardij-officieren. Deze verbindt zich met de Federatie werknemersorganisa ties in de zeevaart. Deze sluit zich 1 april aan bij het NW. landhuis is een jong echtpaar zojuist ge start met een pension. Het is bar en boos weer en de voortjagende sneeuw zorgt er voor dat het landhuis binnen de kortst mogelijke tijd volkomen is ingesneeuwd. Als even later de telefoon ook nog de fect blijkt is het moment gekomen dat het echte thrillerwerk kan losbarsten. Dat gebeurt doordat een politieman op ski's het gezelschap in zijn isolement komt be zoeken met de mededeling dat zich on der de aanwezigen een gewetenloos moor denaar moet bevinden, wachtend op het juiste moment om zijn dodende praktij ken voort te zetten. Agatha Christie heeft de personages in dit stuk elk zo gekozen dat een ieder de verdenking op zich laadt. De toeschouwer kan pas een zucht van verlichting slaken wanneer op het al lerlaatste moment de ware schuldige wordt gegrepen. De opvoering welke door de Groninger Studenten van dit stuk werd gegeven mag redelijk wonden genoemd, al kan het niet ontkend worden dat er wel erg veel schoonheidsfoutjes aan kleefden. Veel daarvan mag de spelers niet kwalijk wor den genomen, want voor een dergelijke opvoering is het Micro-Theater niet alleen te klein, maar dat kan het ook tech nisch moeilijk verwezenlijken. Er moest tè veel worden geïmproviseerd, men moest zich tè veel behelpen. Nu trof het ook ongelukkig dat de politieman die be hendig op de ski's naar boven moest ko men, zijn arm in het gips droeg, waar door het skiën minder geloofwaardig klonk. Toch was niet alles negatief. Marlies van Paperecht was een verrukkelijk na ief pensionhoudstertje, dat zeer aanvaard baar toneel speelde. Han van Huis was een komische Christopher Wren en Wi nold van der Putten gaf een rake type ring met een wat gemengd accent van de geheimzinnige mr. Paravicini, Frangoise Ledeboer had haar gedachten er misschien niet helemaal bij, waardoor zij af en toe eens even achter bleef met haar tekst. De overige leden van het ge zeischap sloten zich redelijk bij het ge zeischap aan. Tot slot wil ik opmerken dat Mini Rost Onnes had gezorgd voor een vlotte voorstelling door het stuk in haar regie voldoende tempo te geven. K. VAN LEEUWEN (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op de vergadering van de plaatselijke afdeling van de K.V.P. waarop de kandidatenlijst voor de raads verkiezingen is vastgesteld, is een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het wetsontwerp om raadsverkie zingen te vervroegen in gemeenten die aan grenswijzigingen onderhevig zijn. In de motie, die is toegestuurd aan de Kamerleden en het hoofdbestuur van de K V.P., wordt geprotesteerd tegen het wetsontwerp, omdat men dit ondemocra tisch vindt en omdat dit een van de be langrijkste grondrechten aantast, name lijk dat men ten minste eens per vier jaar een vertegenwoordiger mag kiezen. De motie spreekt het vertrouwen van de af deling uit, dat de Tweede-Kamerleden dit ontwerp niet zullen goedkeuren. Bij het vaststellen van de kandidaten lijst werd een ingekomen stuk behandeld van de heer IJ. Schuyt, die zijn kandida tuur introk om drie redenen: 1. omdat hij vaak de belangen van zijn cliënten bij de gemeente moet verdedigen; 2. wegens de uitbreiding van zijn kantoor, 3. omdat hij meent dat de K.V.P. in Heemskerk te links en te progressief is. De alfabetische kandidatenlijst ziet er nu als volgt uit: P. Aertssen, mr. drs. H. G. van Beek (Raadslid), J. A. Beemsterboer, C. Been tjes (bestuurslid veiling), M. Beentjes (middenstand), H. Boerée (raadslid) J. J. S1. Dicker, J. S. Duijn (raadslid), A. van Herpen (wethouder), W. Hollebrand (vrijgestelde KWJ), P. Kuyper-Walta, M. Liefting (raadslid), J. H. Maartens, H. Goudeleeuw, H. Roozen (wethouder), P. Turken, P. Verduin (raadslid), J. Ver hoeven (raadslid), mevrouw M. Ver ouden-van der Mijl (raadslid), J. Zonne veld en H. Zürlohe. De lijst is waarschijn lijk niet volledig, want op deze avond heeft de jeugd opvallend veel belangstel ling getoond en de wens uitgesproken om ook op de lijst gezet te worden, waarmee het bestuur graag rekening wil houden. Wethouder Van Herpen wil zich niet kan didaat stellen voor het wethouderschap. Tevoren was overeengekomen dat men met een eigen lijst zou uitkomen, dus niet in combinatie met de andere christelijke partijen. Overigens staat men open voor elke constructieve vorm van samenwer king, mits er niet te kort wordt gedaan aan het programma en mits de begelei dingsgroep ermee instemt. Die begelei dingsgroep is in het leven geroepen een aar geleden om de fractie te begeleiden. Er zitten vertegenwoordigers in van het NKV, de LTB, de middenstand, de frac tie en het bestuur, terwijl men de groep wil uitbreiden met vertegenwoordigsters van vrouwenorganisaties. (Van een onezr verslaggeefsters) IJMUIDEN. De tentoonstelling die op vrijdag 27 maart in „Felison" wordt geopend, is geheel gewijd aan het werk van de schilder Ipitsj, pseudoniem van de IJmuidenaar Wouter Piersma. Getoond worden schilderijen en tekenin gen, waaruit Ipitsj naar voren komt als landschapsschilder. Vooral in zijn vroege re werk was hij de schilder van zijn eigen woonplaats en werd hij bijzonder geboeid door een onderwerp als de vissershaven Hij schilderde en tekende toen nog in een duidelijke herkenbare vormentaal. Het werk dat op de expositie hangt toont een veel sterkere neiging naar het ab- strakte, waarbij dan toch het landschap model heeft gestaan, Ipitsj heeft de laatste jaren veel door Europa gezworven. Vooral het Zuidfran sa landschap heeft hem sterk geïnspi reerd. Van de in 1929 geboren schilder, die op zijn achtentwintigste jaar voor een kunstenaarsloopbaan koos is onder meer werk aangekocht door het rijk, door de gemeenten Alkmaar, Zutphen, Haarlem en Velsen en door de Culturele Raad Noord-Holland. De tentoonstelling is „Fe lison" is zijn eerste eenmansexpositie. De expositie blijft geopend tot 20 april, da gelijks, ook tijdens de weekeinden, van 14 tot 17 uur. In verband met de verkiezingen wer den er drie commissies ingesteld: een voor financiën onder leiding van de heer H. Schaap, een voor de propaganda onder leiding van mevrouw A. Smulders-Drie- huis en een voor de verkiezingsbijeen komsten onder leiding van de heer T. Scholten. Overeengekomen werd dat het politiek café voortaan gehouden zal worden in zaal Dam. DEN HAAG. De regering heeft vol gens voorstellen van de minister van Landbouw en Visserij een aantal alge mene maatregelen van bestuur in voor bereiding, die onder meer in het belang van de visserij bescherming van de zee visstand beogen. Op aanbeveling van de Noord-Oost At lantische Visserijcommissie zal worden voorgesteld zeevisserij vaartuigen voortaan aan internationale inspectie te onderwer pen. Nederlandse zeevissers zullen zo doende verplicht zijn aan buitenlandse inspecteurs hun medewerking te verlenen wanneer deze hun inspecterende taak moeten uitoefenen. Een en ander in samenhang met nadere voorschriften voor het gebruik van netten met het oog op de ondermaatse vis. Nederlands Hervormde kerk: Beroepen te dokkum: G. A. Cnossen in Twijzeler- heide. Beroepen in Ede: Th. Lekkerkerk in Oosterwolde (Gld.) Gereformeerde kerken Beroepen in Dubbeldam: C. J. Tissink in Amsterdam- Osdorp-Slotervaart. Benoemd tto Studen tenpastor in Kampen: E. Th. Thijs, aldaar. Bedankt voor Nijmegen: D. N. Wouters in Pijnacker. Gereformeerde Gemeenten: Bedankt voor Haarlem: D. Hakkenberg in Dord recht. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het gymnasium „Feli- senum" heeft de viering van het vierde lustrum vrijdag voortgezet met een reeks lessen" die werd gegeven door een viertal oud-leerlingen. R. E. Groeneveld, chemisch-fysisch deskundige op het ministerie van justi tie sprak over „Moderne aspecten der misdaadbestrijding". P. O. Numans, par lementair journalist van de Nieuwe Rot terdamse Courant, belichtte enige aspec ten van de parlementaire journalistiek J. R. Möckel vertelde als geoloog bij Shell Nederland over zijn werk en P. Boerlage, student Slavische talen aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam wijdde een beschouwing aan de Rus sische literatuur. In de tekenzaal werd voorts een „paint- in" gehouden. Voor de middaguren ston den onder meer poppenkastvoorstellin gen en het eerste optreden van het lied jescabaret van de tweede klasse-leerlin gen op het programma, alsmede de ver toning van de door leerlingen van de school vervaardigde film „De man met de handjes". Een tamelijk groot aantal leerlingen nam in de aula deel aan het volksdan sen onder leiding van de oud-leerling Jan Pieter van 't Wout die met een kleine groep medewerkers(sters) ook demonstra ties gaf. In de vooravond werd op het podium in de aula het programma „Jeugdsenti ment gepresenteerd, verzorgde Van Heyst een kort cabaretprogramma en volgde een herhaling van het liedjescabaret. La ter werd er feest gevierd in oude en nieuwe stijl, dat wil zeggen met mede werking van een dixilandband en van een luidruchtiger muzikaal ensemble. Volksdansen in de aula onder leiding van oud-leerling Jan Pieter van 't Wout. Maandag 9 maart: mt. Marian Ellen KW. 159 Dinsdag 10 maart: mt. Wilhelmina Johanna KW. 39. Donderdag 12 maart: hektrawler Rijnmond I KW. 15, mt. Haarlem IJM. 9. Vrijdag 13 maart: mt. Brittenburg KW. 121, mt. Pieter Jacob KW. 195. Zaterdag 14 maart: hektrawler Zeehaan IJM. 57 Hendrika Johanna KW. 81, Comelis Vrolijk Fzn. SCH. 171, mt. Cornelia Maria SCH. 135. Maandag 18 maart: hektrawler Tetman Hette KW 74, Willv KW. 141, Comelis den Duik KW. 144. Annie Hillina KW. 170, mt. Meyert Menno IJM. 209 (17 maart binnen), Wiron II IJM. 211 (17 maart binnen). Koraalbank KW. 3, Jacob KW 55, Marrv Marion KW. 149, Onderneming III SCH. 117, Onderneming I SCH. 261, Ursinus VL 1 Ada VL. 7, Voorloper VL. 16. Anita VL. 34 Caroline VL. 90, Elizabeth VL. 105, Willem VL. 121, Petronella VL. 131, Liesje en Rutger VL. 153, ml. Sola Gratia KW. 52. Michiel KW. 167 (17 maart binnen), mk. Jannette IJM. 17 (17 maart binnen), Maarten Cornelia IJM. 44, De Hoop I IJM. 45. De Hoop IV IJM. 46 (17 maart binnen). Wiron VIII IJM. 205 (17 maart binnen), Wiron III IJM. 221 (17 maart binnen), Deo Volente II KW. 11. Rose Marie KW. 34. Rudi Robert KW. 66, Alnilam KW. 90, Arendje KW. 98, Alie KW. 109 (17 maart binnen), Rianne KW. 110, Klazina Marijke KW. 127, Urania KW. 136 (17 maart binnen), Maartje Jacoba KW. 137, Anna Lydia KW. 145, Solea KW. 180. Aleida KW. 183, Valk KW. 185, Elly KW 187, Hans KW. 189. Margaretha Christina KW 190 (17 maart binnen). Deo Volente KW. 191. Vrouw Prijna KW. 193, Antje KW. 200, Waterman II KW. 202, Yvonne Yolanda KW. 206, En Avant KW 210. Geertruida KW. 211, Marlena KW. 212 Jana KW. 213, Klaas Dubbelaar KW. 214, Anna Hendrika KW. 215. Carry Anita KW. 218, Jamny Jacoba KW. 220 (18 maart binnen). Arie Jacob KW. 221, Jacob Senior KW. 226, Dieuwina WR. 45. Dinsdag 17 maart: hektrawler Rijnmond III KW. 44, Rijnmond IV KW. 85. mt. Sakina Mar- tine KW. 32, Antje KW. 49, Ora et Labora KW. 51. Dirk Maria KW. 80, Albatros KW. 87, Fran- cina KW. 153, Elly VL. 73, Voorbode VL. 103, Bets en Gerda VL. 112, Petronella VL. 131, Voorwaarts VL. 142, mk. Eben Haëzer KW. 194, Maarten Comelis KW. 222. Woensdag 18 maart: hektrawler Holland KW. 123, mt. Marry Ada KW. 54, Soli Deo Gloria KW. 152, ml. Nestor KW. 101, Sursum Corda KW. 124, Jacoba Catharina KW. 132, Michiel KW. 167, Arend Comelis KW. 205, mk. Swift IJM. 54. Limanda KW. 33. Arie KW. 67, Jean- nette KW 93. Helena KW. 164. Alida Jacoba KW. 165, Aquarius KW. 173, Cornelia KW. 174, Margaretha Christina KW. 190, Willem Senior KW. 194, Marco WR. 32, Tiny WR. 33, Bastiaan WR. 61.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5