NEDERLANDSE KUNSTENAARS EXPOSEREN IN KEUKENHOF .Maar journaal- Het anarchisme van The Dream Top de pop pop dertien Badpret met mini-Mary Earring in T reslong Zaalhouders in Negram Soosagenda Creedence Clearwater naar Nederland Commissie selecteerde ruim dertig beelden Tentoonstelling' blijft minstens zes weken otnews uit wrfew, IJmond en AMRO-BANK in S antpoo rt-Noord 6 KEUZE WERKEN UIT DE ZAKENWERELD ZATERDAG 21 MAART 1970 (Van een onzer verslaggevers) LISSE Een Keukenhof zonder beelden is niet denkbaar meer. De nationale bloemententoonstelling werd de laatste achttien jaar opge luisterd door een show van zorgvul dig geselecteerde werken van binnen- en buitenlandse beeldhouwers. De traditie wordt ook nu voortgezet. De minnaars van beeldende kunst zullen ditmaal in de Keukenhof tevergeefs zoeken naar kunstwerken van buiten landers. Het zijn nu Nederlandse kunstenaars, die hun geestesproduk- ten hebben afgestaan ter opluistering van de bloemenpracht in Lisses lust hof. Voor een groep die onder meer met Steppenwolf en Pink Floyd is opgetreden, de komende zo mer een groot aantal festivals in het buitenland op het programma heeft staan en met name in Frank rijk en Engeland erg veel succes heeft, is de Tielse groep „The Dream" eigenlijk vrij onbekend Goed, het totaal-theater „De Paauw en de Rat" heeft destijds wel pu bliciteit gehad maar veel was dat toch niet. Aangezien The Dream ook nog één van de weinige groe pen in Nederland is die de immer brutale en nooit bescheiden nieuwsjager en daarmee de lezer ook nog wat te vertellen heeft (buiten het traditionele verhaaltje hoe heten jullie, wat spelen jullie en denken jullie dat je nieuwe plaat het werkelijk gaat maken) trokken we op een bloederig koude vrijdagmiddag in maart naar Am sterdam, waar we Koos Kolven- bach (maker van alle nummers en zanger) troffen. -NIEUWS- Ieder jaar weer blijkt uit de reacties, dat de honderdduizenden bezoekers van deze immense bloemenshow grote belang stelling aan de dag leggen voor de tus sen de borders met bloemen geëxposeer de kunstwerken. Heel duidelijk wordt -! - - i gedemonstreerd, dat bloemen en beelden zeer goed samengaan en dat zelfs in een klein tuintje voor of achter het huis een beeldhouwwerkje beslist niet misstaat. Ook nu weer heeft de Nederlandse Kunststichting in Amsterdam op verzoek van en in samenwerking met de stichting Nationale Bloemententoonstelling Keu- „DO LOVELY THINGS in your bath", jubelt Mary Quant, de vrouw die de mini-rok introduceer de en nu goud verdient met kleding en cosmetica. Wil je aan Mary's uitnodiging gehoor geven dan moet je natuurlijk wel een bad hebben, en het aantal badkamers in Neder land is niet overweldigend. Wij moeten netjes en vlug onder de douche of in de zinken teil op zaterdagavond. Maar de geluk kigen die zich lui achterover kun nen laten zakken in het behaaglijk warme water kunnen dat doen met Mary's badmiddeltjes. Zij heeft „bad-bolletjes" om hard water zacht te maken en het tegelij kertijd de kleur van de Middellandse zee te geven, badolie om een fluwe len huid van te krijgen en lotion om er daarna nog eens extra zorg aan te besteden. In de wereld van mode en make-up is het zaak om steeds met aantrekke lijke namen voor kledinglijnen, kap sels of cosmetica te komen. Guerlain heeft een nieuwe kleur lippenstift nu „Capri" gedoopt. Binella uit Zwitserland heeft voor de klanten een cosmetische pas in petto. Een computer rekent uit welke mid delen en kleuren voor een bepaalde vrouw geschikt zijn. Payot zet de mooie namen voort met de maquillage „Candide" die een stralende teint onbevangen blik en schitterende lippen belooft. Wie het bij zeewater wil zoeken kan maskers opbrengen van Alexander By ron, genaamd Hydra Sea Mask, en daar zijn volgens de makers algen aan te pas gekomen. Helena Rubinstein gaat door met haar Hlumination-serie en brengt foun dation in de tinten „amber, beige, al- mond, apricot, mink en pastel". Harriet Hubbard Ayer werkt al eni ge seizoenen samen met de Franse meesterkapper Alexandre om een mooi vrouwenhoofd te creëren. Het gezicht valt onder de naam „Aquarius", het nieuwe astrologische tijdperk dat zowel in de musical Hair als op songfestivals wordt bezongen. De „Waterman-lijn" is doorschijnend en toch mat, met gefilterde kleuren voor de oog-make-up. Alexandre noemt zijn bijpassende haarlijn „Tango lijn". Hij brengt die lijn in verschillende vor men, de losse „fladder"-lijn, de helm achtige coupe en de Spaans aandoende lage chignon. General Cosmetics, oftewel Invite, legt nog eens de nadruk op de ver schillende kleuren oog-make-up waar mee het mogelijk is als een schilderes de eigen oogstreek te versieren. ELK JAAR WORDT tegenwoordig de „Naaldprinses van Europa" geko zen, en waarom zou u dat niet kunnen zijn? Wie vaardig is met naald en schaar en graag eigen kleding maakt, komt in aanmerking. In de komen de weken zullen in een aantal West- europese landen amateur-modeshows worden gehouden waarin de kandida tes eigen gemaakte kleding tonen. Voor Nederland staan er 25 op het programma. De eindstrijd is op 18 juli in Luzern. In Haarlem wondt op vrijdag 10 april een voorronde gehouden in de Hildebrandzaal van Brinkmann. Wie mee wil doen (of alleen wil kijken) kan zich wenden tot de firma Ascot, Grote Houtstraat 130, Haarlem. Zaterdagmiddag 21 maart toont Hans van der Heijden in de socië teit Teisterbant (onder Brink mann) aan de Grote Markt sie raden van goud en zilver. Hij ontwierp Aragne-sieraden, een zomercollectie bij de maximode. De zilveren sieraden zijn opge bouwd in overwegend bolle vor men. De gouden sieraden zijn luchtig en merendeels van draad. Op de foto enkele ontwerpen van Hans van der Heijden. Anton Siegers maakte in 1967 dit beeld figuren in kontrast". kenhof in Lisse haar medewerking ver leent aan het tot stand komen van deze beeldenexpositie. Het geschiedt voor de negentiende maal in successie. Er zullen ditmaal zo'n dertig beelden te zien zijn. De keuze en plaatsing van deze beelden steunen op advies van een commissie, be staande uit drs. A. J. Berends, voorzitter Deze drie meter hoge creatie is van Lo van der Linden en werd in 1969 vervaardigd. De naam van het werk is „Meteoroloog". van de stichting Nationale Bloementen toonstelling Keukenhof, C. Kneulman, beeldhouwer in Amsterdam, drs. A. M. Mees, oud-directeur en oud-Dresident- commissaris van de Sikkens Groep n.v. in Sassenheim, drs. R. W. D. Oxenaar, directeur van het rijksmuseum Kroeller- Mueller in Otterlo, drs. H. L. Swart, di recteur van de Nederlandse Kunststich ting in Amsterdam. M. J. Veldhuvzen van Zanten, bestuurslid van de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof, drs. Th. van Velzen, hoofd afdeling beeldende kunsten van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in Rijswijk, mr. E. L. L. de Wilde, directeur van de gemeentelijke musea in Amster dam en J. Th. M. Zwetsloot, bestuurslid van de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof. Maar deze commissie van advies zou niets kunnen doen als de kunstenaars hun werken niet zouden willen afstaan. Over de medewerking van die ziide heeft men echt niet te klagen. Het blijkt dat onze beeldende kunstenaars graag expo seren op Keukenhof en dat zij het wel een beetje als een eer beschouwen uitge nodigd te worden een van de werken af te staan. Er zullen dit jaar dertig werken te zien zijn. Werken, waarvan we mogen zeggen, dat ze het oog zullen boeien. Vaak vooral door de vorm en het materiaal, waarvan ze zijn gemaakt. Opmerkelijk is, dat er heel weinig steen en veel metaal en kunststof is gebezigd om deze kunst uitingen gestalte te geven. Aantrekkelijk zijn ze, dat staat vast. Er zijn veel wer ken bij, die vorig jaar gemaakt zijn en die nog niet eerder werden tentoonge steld. Het is natuurlijk ondoenlijk een over zicht te geven van alle werken, die straks op Keukenhof te zien zullen zijn. Heel werkwaardig is „Crusoë" van de Nij meegse kunstenaar Peter van de Locht (24). Het is een 2.80 meter hoog gevaarte, gemaakt van tentstof, gummi en ijzer, dat doet denken aan een luchtschip aan een landingspaal. Het overheerst wel in de omgeving. Kunstig is „Schelp" in brons van de Amsterdamse kunstenares Hanna Mobach en ook „Drie Ruimtelijke Stadia, Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. Om dan toch maar even met de tra ditionele gegevens te beginnen. The Dream kwam in september 1968 van de grond dankzij eerder genoemde Koos Kolvenbach, Karei Zwart (drums) Rini Wikkerink (gitaar), Eddy Swa- nenberg (bas) en John Ludlow (or ganist). Die bezetting is tot nu toe ongewij zigd, weinig minder dan een unicum in de popwereld. In januari 1969 werd een optreden in Fantasio versierd, wat de waardering van de Amsterdamse scène tot gevolg had. Daarna twee plaatjes bij Negram die alleen in Tiel en omgeving de hitlijsten bereikten. Eind 1969 volgde een erg fijne toemee van bijna een maand langs vele En gelse clubs. Tussendoor werd Frank rijk regelmatig met een bezoek ver eerd. In april komt de groep 20 minuten voor de AVRO-tv en een vol uur stereo op de VPRO-radio. Verder die maand twee concerten in Straatsburg. In mei een week Spanje en een festival in Düsseldorf, in juni 15 dagen Frankrijk en verder in de zomerfestivals in Praag, Bilzen en in Hyde Park (half augustus met onder meer Jefferson Airplane). The Dram treedt tenminste 5 keer per week op en verdient mede daar door veel geld. Tot slot: The Dream speelt lekkere, keiharde dreunende rock. De uitwisseling van deze gegevens kostte vijf minuten. De resterende an derhalf uur vlogen om met een boeien de discussie over anarchisme. Koos, Karei, Rini, Eddy en John zijn alle vijf overtuigd anarchist. Dat Koos Kol venbach daarbij in Utrecht op weten schappelijk niveau het Nederlandse recht bestudeert mag paradoxaal klin ken, maar dat is het volgens Koos niet. „Met rechten kun je alle kanten uit. Maar je moet wel je eigen standpunt bepalen en in een bepaalde richting werken. Wat ik doe is eigenlijk rechts filosofie en dat is net zo goed een sociale filosofie als het anarchisme". „Ik vraag me af: waarom is er recht en: is recht wetten dus eigen lijk noodzakelijk? Ik kan me heel goed een maatschappij voorstellen, waarin ieder individu zijn eigen leef regels opstelt en dat zodanig doet dat hij niet met de ander in conflict komt". Als we bedenkelijk kijken voegt hij daar iets feller aan toe: „Of dat kan, hangt af van de mentaliteit, de opvoe ding de scholing. Die moeten uiter aard veranderen. De mensen zijn ver schrikkelijk onzelfstandig. Ze worden dwangmatig geleefd. Kijk maar naar het huwelijk, naar het bezit: dit is van jou en dit is van mij". The Dream met geheel links Koos Kolvenbach. Maar uiteraard vraagt ook The Dream wat Kolvenbach „muntjes" noemt voor een optreden. Koos: „Ja, maar door dat geld dat wij uit de maatschappij zuigen kunnen we gratis concerten geven voor zaken als Pro- vadja en politieke acties, kunnen we onze ideeën uitdragen waardoor bij voorbeeld meer mensen alles wat mooi er gaan zien en bijvoorbeeld verdo vende middelen gaan gebruiken. Ande re middelen om die overtuiging te brengen zijn interviews en uiteraard de muziek. Alle teksten gaan ook de anar chistische kant op". Publiciteitsman Willem-Jan van de Wetering valt in: „Vandaar dat we erg voorzichtig moe ten zijn met een toernee door Ame rika". Koos: „In onze muziek vertellen wij hoe wij de maatschappij zien. Onze denkbeelden zijn erg impopulair. We doen alles in het Engels. Een univer sele gedachte vraagt om een universele taal". Kolvenbach is er zich wel van be- Na een uitermate succesvolle toer nee door de VS is de Golden Earring vandaag op Schiphol geland. De groep is vier maanden in de States geweest en heeft ook nog in Toronto opgetre den. Op 4 april kunnen alle fans beluis teren wat er van de Earring gewor den is tijdens een nachtconcert in de prins Willem Alexanderzaal van het Nederlands Congresgebouw i n Den Haag. De vreselijk kwieke jongens van sociëteit Aladin in Hillegom heb ben de Earring gecontracteerd voor een optreden op 5 april. positief/negatief" van de in Velp woon achtige Eugène Terwindt, dat van polyes ter is gemaakt, mag er zijn. Indruk zal zeker maken de drie meter hoge „Mete oroloog" van de Limburger Lo van der Linden. Het is geheel van ijzer gemaakt (buizen en uitgewalste platen) en doet inderdaad bij nadere beschouwing den ken aan de toren van het meteorologisch instituut in De Bilt. De beeldenexpositie van Keukenhof zou niet van deze tijd zijn als sex buiten de hekken bleef. Ernst Kersting uit Rot terdam brengt daarom „Sekssimbool". Een twee meter hoge „vlotte" dame ver vaardigd van polyester met lange wappe rende haren. Je moet wel lang turen om te weten te komen wat boven en onder is. Proportioneel is er hoegenaamd geen verschil. Genoeg over die Keukenhof- beelden. De liefhebber moet ze zelf maar gaan zien en zelf zijn oordeel vellen. Dat er boeiende stukken bij zijn staat vast. Het zijn ook niet de eersten de besten, die waardig zijn bevonden hun werk op Keukenhof te exposeren. Het is van 26 maart af minstens gedurende zes weken in Lisse te zien. Koos Kolvenbach van The Dream over zaalhouders: „Daar zijn vaak niet al te lieve mensen bij. We moeten vaak vechten voor onze muntjes. Ze hebben altijd wel een of andere smoes. Zo van: „Jullie waren vijf minuten te laat" of: „Jullie hebben niet goed ge speeld". Als ik zo terugdenk aan wat we niet gekregen hebben dan is het heel ,vat. Hoeveel? Dat loopt in de duizenden guldens". Publiciteitsman Willem-Jan van de Wetering over de LP die The Dream gaat maken: „Het mag gek klinken, maar de platenmaat schappijen vechten erom. Ze heb ben geweldige aanbiedingen ge had, vooral van Negram. Koos Kolvenbach „Je mag het wel weten. Negram biedt ons drie gul den voor elke plaat en er worden er 20.000 van geperst. Dat bete kent dus 60.000 gulden". wust dat een groot aantal lieden in Ne derland daardoor een hoop mist. Een anarchistische visie op de maatschap pij in het Engels is per slot van reke ning wel iets anders dan het veel ge predikte „1 love you, I need you". Soos Umpff, Werfstraat 35, zater dag: The Ektion. Kamis, Nieuwe Groenmarkt 11, za terdag: dansavond, woensdag: film programma. Las Vegas, Berlagelaan 20a, zater dag: Dead Dog's Eye. Jokaka, Eemstraat 6, zondag: Daijn Disco Bar. Soos T'16, Koudenhom 34, donder dag: jeugdsoos. From Above, Essenstraat 5, zater dag: coffeetaverne. Het Anker, Parklaan 45, vrijdag: jeugdsoos. Barbarella, De Princehof, Glipper- weg, Heemstede, zondag: disco-dan sen. Atlantic, HS V-gebouw Engeland- laan, zondag 2-5 en 8-11: dansen. Sfeer '69, Ged. Oude Gracht 24, vrij dag en zaterdag: disco. Riverside, Spaarne 91, zaterdag; disco. Scuff, Eemstraat 6 zondagmiddag dansen. Revival, gebouw VZOD, Werfstraat, zaterdag en dinsdag: discodansen met Kees van der Steege en Arnold van Strien. Rotanhuis, Amsterdam, zaterdag: Soulful Blues Quality. Boule Seven, Noordwijkerhout, zon dagmiddag: Soulful Blues Quality. Electric Centre, Bakenessergracht 10, vrijdag: hedendaagse jazz met pianist Kees Hazevoet, altsaxofonist Peter Bennink, bassist Maarten van Regteren Altena en drummer Ralph de Jong. zaterdag: „Snowflakes en Sunshine", popgroep. Na 24 uur: 17de, 18de en 20ste eeuwse muziek door het ensemble Quadro Hotteterre. Zondag: Exclusief optreden van de Amerikaan se blueszanger Johnny Shines. Idee '67, Snelliusstraat 41, IJmui- den, zondagmiddag: Ekseption. La Pointe '70, geb. Domi, O verveen, zondagmiddag: Disco. Entre Nous, Grote Houtstraat 176, zaterdag en zondag: The Question Marks. Ars Nova, gebouw De Paauw, Kromhoutlaan, zondag: disco-avond. Creedence Clearwater Revival komt naar Nederland. Amerika's meest ge ruchtmakende groep geeft op zaterdag 11 april twee concerten in de Rotter damse Doelen. Eén om 20.15 uur en één om 24.00 uur. Het optreden is een onderdeel van een bliksemsnelle Europese toernee waarvoor de Creedence hun eigen 4 ton zware geluids- en lichtinstallaties uit San Francisco laten overvliegen. Behalve naar Nederland gaat de groep naar Engeland, Zweden, Denemarken Frankrijk en Duitsland. 1. Let it be Beatles 2. Lay down Melanie en The Edwin Hawkins Singers 3. Who'll stop the rain Creedence Clearwater Revival 4. Dear Ann George Baker Selection 5. Bridge over troubled water Simon and Garfunkel 6. Mijn gebed D. C. Lewis 7. Song of Joy Miguel Rios 8. No dogs allowed Jose Feliciano 9. Instant Kharma Plastic Ono Band 10. Bitter Tears Shuffles 11. Seasons Earth and Fire 12. It's five o'clock Aphrodites Child 13. Love grows Edison Lighthouse VAN DE IJMOND SANTPOORT. Wethouder J. van Leeuwen heeft vrijdagmiddag op de Win kelgalerij aan de Hagelingerweg in Santpoort-Noord een nieuw kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank NV ge opend. Op uitnodiging van AMRO's dis trictdirecteur E. Smit opende de verte- genwoordiger van Velsens gemeentebe stuur een kluis, waarin hij een cheque van vijfhonderd aantrof, welk geld de wethouder van sociale zaken voor chari tatieve doeleinden zal bestemmen. Ban ken zijn thans instellingen, waar niet al leen welgestelden en zakenlieden maar ook zeer velen die zich daartoe niet re kenen zonder enige schroom binnentre den om gebruik te maken van de dien sten die de bank aan hem wil verlenen. De Hagelingerweg wordt weieens „Wall- straat van Velsen" genoemd en dit slaat dan op de concentratie van bankkantoren in dit deel van de gemeente, aldus de heer Van Leeuwen, die besloot met de AMRO-bank, de beheerder van het nieu we kantoor, de heer J. Wijker, en zijn medewerkers veel succes toe te wensen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6