Nieuwe centrale werkplaats bij Hoogovens in gebruik Forse aanvoer van bloemen Stormvogels en Hollandia hebben punten hard nodig Het Voetlicht speelde een amusant blijspel Tropica zoekt werkers voor „Aqua Home" „Bij wegenkwestie politieke spel op Kennemerland spits gedreven' is Nuttige functie buitenhaven IJmuiden Immens gebouw kostte f21,5 min. Prijzen daalden aan eind van de week Kansen voor VVB tegen Ripper da Actie Heemskerk kost KVP restzetel TOPMAN RIJKSWATERSTAAT IN NOORD-HOLLAND IR. A. K. W.UNGER GAAT MET PENSIOEN Voorjaargroenten zijn in aantocht ZATERDAG 21 MAART 1970 .7 IJMUIDEN Wegens ziekte van In de derde klasse A ontvangt koplo- Wevers die zich eerst met. per De Kennemers staartclub Alcmana de regie had belast, moest de tweede toneelavond in dit seizoen van de toneelvereniging „Het Voetlicht" uit IJmuiden enige weken worden uitge steld, maar met Chris Sluiters als plaatsvervangend regisseur is het er vrijdag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan dan toch van gekomen. Gespeeld werd het amu sante blijspel „Aan d'oever van een snelle vliet" door Esther Mc. Cracken, dat voor deze vereniging toch wel een TFL 1 SOM I enisszins te zware opgave bleek. 1 tL' 1 «uwu I Want het stuk beschikt nauwelijks en Tel. 14864 - GarageScheldestraat 87 over een intrige die de spelers enig TAXI 3000 TEL. 23000 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De man, die de afgelopen tien jaar als afgezant van Den Haag in Noord-Holland over de voorzieningen ten behoeve van het verkeer op land, te water en in zekere zin ook in de lucht alsmede de water keringen heeft gewaakt, neemt volgende week donderdag in het Provincie huis afscheid. Zijn naam: ingenieur Anne Karei Wilhelm Unger. Functie: hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland. Een bedrijf met 800 man personeel. Tijdens ons gesprek in zijn werkkamer met uitzicht op het Florapark wijst niets er op, dat hij zo kort voor zijn pensionering staat. Er zijn telefoontjes en nog een waslijst van vergade ringen. „Toch is het zo", zegt ir. Unger, „en misschien is het ook wel ge lukkig want je gaat toch verouderen. Tenslotte stam ik nog uit de periode dat er nog geen moderne dingen werden gedoceerd". Politiek spel Schiphol houvast zou kunnen geven, zodat de opvoering daarvan geheel van een al of niet bekwaam tekstgebruik af- hankelijk is, Examens (Van een onzer verslaggevers) ÏJMOND. Bij Hoogovens is vrijdag middag de nieuwe centrale werkplaats in gebruik genomen. De grootste werkplaats welke ooit door het Hoogovenbedrijf is gerealiseerd met een oppervlakte van 196 bij 121 meter, onderverdeeld in vier immense hallen, waarvan de bouw ƒ21,5 miljoen heeft gevergd. Alle werkplaats activiteiten van het bedrijf worden hier van nu af geconcentreerd. De ingebruikstelling geschiedde vrij dagmiddag door ir. G. Wilmink, onderdi recteur nieuwbouw. Deze gaf allereerst een overzicht van de historie der centra le werkplaatsen op het bedrijf, waarmee bij de start van Hoogovens reeds een be gin gemaakt werd in de vorm van een houten gebouw van waaruit de mobiele eenheid opereerde. Uitbreidingen en nieu were eenheden volgden later, waarbij de wagonwerkplaats tenslotte via Walserij Oost terecht kwam bij de Vestiging Be verwijk, de voormalige Beijnesfabrieken. De plannen bij Hoogovens om te ko men tot een 10 min ton staal per jaar produktie maakten het nodig zich ook te beraden over de onderhoudsdiensten. Dit resulteerde tenslotte in de bouw van de ze nieuwe centrale werkplaats waarvan oo 4 november 1968 de eerste paal werd geslagen. Kennis en outillage worden daardoor geconcentreerd, waardoor te vens apparatuur van grotere capacateit kon worden aangeschaft. Alle reparatie- werkzaamheden worden dus weer gecon centreerd, de Vestiging Beverwijk kreeg nu de bestemming voor opslag van ma gazijngoederen. In de nieuwe werkplaats is veel aan dacht besteed aan intern transport, werk omstandigheid en veiligheid. Zo zijn alle ingangen voorzien van hete-luchtscher- men, waardoor trek in het gebouw wordt voorkomen. Merkwaardig doet het aan, dat het gebouw niet is voorzien van dak- lichten. Oorzaak daarvan is, dat kraan drijvers vaak hinder ondervinden van zon licht. Kunstlicht maakt overigens, dat overal een gelijkmatig verlichtingsni veau is bereikt, met daardoor ook een beter contact tussen de kraandrijvers en de grond. Inmiddels is besloten deze nieuwe werkplaats uit te breiden met een werkplaats voor electrotechnisch- en in- strumentenonderhoud en met een mate riaalopslag. Tevens zal een eerste aan zet worden gegeven tot vernieuwing van het machinepark. Tot de vele genodigden, waaronder het personeel, dat hier aan de slag zal gaan, werd voorts het woord gevoerd door B. de Heer (onderdirecteur technische dienst); ir. J. Montauban van Swijn- drecht (chef centrale werkplaats) en ir. W. L. van Wierst (projectleider). Met Een overzicht van een deel van de immense werkplaats, waar een aantal loco's ruim plaats kan vinden. Deze werkplaats is uitgerust met bordessen, waardoor het mogelijk is tijdens het onderhoud op drie niveaus te werken. Voorts is een schoonspuitinstallatie in aanbouw. een rondgang door de grote hallen werd dit officiële gedeelte van de opening af gesloten. Vandaag is er in deze nieuwe werkplaats een zogenoemde familiedag, waartoe de familieleden van het perso neel werden uitgenodigd. BEVERWIJK Bloemenveling ,,'t Centrum" kreeg deze week wederom een enorme aanvoer van bloemen en plan ten te verwerken. De aanvoeren waren zo groot, dat lang niet alles in de vei linghallen kon. Men was daarom maar bljj dat er kwekers pas om 3 uur met hun bloemen kwamen. Toen was er weer ruimte voldoende, want de beide vei- lingklokken die om half twee beginnen te draaien, hadden tegen die tijd al heel wat verwerkt. De export kocht grote hoeveelheden, vooral tulpen, narcissen, rozen en fre sia's. De prijzen waren goed, vooral in het begin van de week; maar onder toe vloed van de enorme aanvoeren was het aan het einde van de week weer iets goedkoper geworden. Bij de tulpen lagen de meeste prijzen tussen 140 en 300 cent per bos, er ko men nu partijen van duizend bossen tulpen binnen. Narcissen gingen in het begin van de week even boven twee gul den per bos, ook hier werd het later goedkoper en kocht men de Carlton voor 135-150 cent per bos, Golden Harvest en Dutchmaster kwamen tot 190 cent per bos, de Flower Record varieerde van 70 tot 100 cent per bos. Bij de irissen lag de prijs tussen 150 en 380 cent per bos, grote partijen fresia werden verkocht voor een prijs van 123 tot 310 cent per bosje, de dubbele fresia ging tot 410 cent per bosje. Rozen werden door de ruime aanvoer ook iets goedkoper en kwamen niet meer boven 75 cent per bos uit. De babyroos ging tot 32 cent per stuk.è Anjers blijven wel zo'n beetje op dezelfde prijs van 16 32 cent per stuk hangen. Er is verder nog een ruim sortiment van andere bloemen die alle vlot verkocht werden. Ook de pot- plantenhandel leeft weer op, de aanvoe ren werden groter, men verwacht ook hiervan de komende week een grote aan roer. De noteringen waren vrijdag: amaryllis 18-31, anjers 18-50, trosanjers 165, ane moon 50-110, blauwe druif 41-58, chry sant jaar rond 200-360, forsytia 22-56, fresia 130-160, gerbera 26-40, hyacint 18-28, iris 170-340, lelie per tak 65-120, narcis 70-185, orchidee 65-140, roos 40- 65, baby roos 18-32, tulp 115-320. (Van een medewerker) Victrix. Op het oog een duidelijke zege voor de Beverwij kers, maar in de ÏJMOND Eersteklasser Stormvogels I praktijk zal het een moeilijke opgave staat zondag weer voor een belangrijke worden om een zwaar verdedigend Alc- ontmoeting. Staartclub Hollandia komt rnaria enkele malen te passeren. De uit- op bezoek en de ploeg uit Hoorn heeft wedstrijd tegen RKAFC (1-1) zal de Be- evenals de IJmuidenaren de punten hard verwijkers echter wel hebben gewaar- nodig. Hollandia heeft twee wedstrijden schuwd. In Heemskerk wordt de streek- minder gespeeld dan Stormvogels en be- derby ADO'20-Beverwijk gespeeld. ADO' zit slechts twee punten minder, zodat de 20 dat na een knappe start steeds verder ploeg uit Hoorn zich door een zege boven terugvalt, zal het zwaar te verduren krij- Stormvogels zou plaatsen, 'n Voorspelling in deze afdeling is ondoenlijk gebleken, gen tegen Beverwijk dat zwak startte, maar zich langzaam herstelt. Een zege Beide ploegen versloegen AFC dit seizoen voor Beverwijk lijkt de meest waarschijn- op eigen veld en leden diverse nederla gen met slechts een doelpunt verschil lijke uitslag. In 4C heeft KIC een vrije dag. VSV Zeker is wel dat Stormvogels om een dat stevig in de middenmoot prijkt, kan reële verbetering op de ranglijst te ver krijgen, zal moeten winnen. daar blijven door een kleine zege in de uitwedstrijd tegen NAS. Men zal echter moeten rekenen op een zich stevig ver- Van de IJ mond-tweedeklassers speelt I werend NAS dat de punten hard nodig alleen VVB thuis. De Breesapers hebben heefti om(jat de voorsprong op nummer nieuwe moed geput uit de verrassende laatst DCO, slechts twee punten be- 0-1 zege op Zaandijk en ontvangen het Ljraagt. Haarlemse Ripperda dat er beter voor staat. Ook hier bestaat echter weinig krachtsverschil, zodat er zeker kansen liggen voor VVB, dat de punten hard no dig heeft. DEM dat afgelopen zondag Velsen bedwong, gaat op bezoek bij kop loper Vitesse'22 en kan zichzelf en Vel sen een goede dienst bewijzen door de ploeg uit Castricum een nederlaag toe te brengen. Dat is alleen HFC dit seizoen slechts gelukt in Castricum. Velsen gaat naar mede-debutant De Foresters en zal moeten winnen om de tweede plaats te kunnen behouden. ADVERTENTIE IJMUIDEN Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55 (Van een medewerker) VELSEN-NOORD. In het clubge bouw aan de Grote Hout- of Koningsweg heeft de aquariumvereniging „Tropica" vrijdagavond haar jaarvergadering ge houden. Het belangrijkste doel van de bij eenkomst was wel de opwekking tot de leden om stevig aan te pakken bij de bouw van het nieuwe „Aqua Home", dat op 23 mei gereed dient te zijn. De voor zitter de heer W. D. van Setten deelde mede, dat het zonder medewerking van de zijde van de leden in het geheel niet naar uitziet, dat de streefdatum ook de openingsdatum zal worden. Bij de jaarverslagen van de penning meester en de secretaris kwam naar vo ren, dat de vereniging financieel wat was teruggelopen, doch dit komt door de for se investeringen in het „Aqua Home" Met een bestuursverkiezing, een gedach- tenwisseling over contributieverhoging en de verkoop van aquariumbondigheden werd de avond besloten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op de ledenvergade ring van de K.V.P.-afdeling Heemskerk heeft men vastgesteld, dat het niet opko men bij de verkiezingen om het Comité Vrij Heemskerk te steunen de K.V.P.- fractie in Provinciale Staten een restze tel heeft gekost. Die zetel zou nu naar de P.v.d.A. zijn gegaan. De balans opmakend van tien jaar Noord-Holland, zegt de in Delft geboren en getogen waterstaatsman dat hij zo ongeveer alles heeft kunnen realiseren, wat hij zich als taak had gesteld. „Ik hou er nu eenmaal van de zaken af te maken". Met de kwestie van de wegen in Zuid- Kennemerland heeft ir. Unger als zoda nig niets te maken. Dit is een provincia le zaak. Toch heeft hij er wel een me ning over. „De situatie is nog precies eender als toen ik hier kwam. Ze zijn nog geen stap verder gekomen. Ik be treur het, dat het door Gedeputeerde Sta ten voorgestelde duinvoettracé niet wordt gevolgd. Verkeerstechnisch was dat toch de beste oplossing. De constructie langs de spoorlijn is erg gewrongen". Over de bezwaren van de natuurbeschermers: „Over de schoonheid van het landschap kun je van mening 'verschillen. Het is een aardig landschap, maar je ziet er nooit een kip. Recreatief is deze weg aantrekkelijk en het grote verkeer wordt straks toch door Rijksweg 16 opgeno men". De vraag of de weg De Ranitz er moet komen, hangt naar zijn mening af van wat men met Zandvoort („als badplaats vind ik het niets, daarom kan die pier er nog wel bij") wil. Als men Zandvoort wil bevriezen, laat dan al die 3-tonners maar over de Zandvoortselaan rijden met alle gevolgen vandien. De moeilijk heden over de wegen is volgens hem veroorzaakt door het politieke spel. Is hij daar afkerig van? „Dat niet, maar hier wordt het op de spits gedreven" Een prognose over het jaar dat de om streden wegen er liggen. „Ik wens ze toe, zo gauw mogelijk. Maar verder ga ik niet". Ir. Unger is nog voorzitter van de com missie, die de plannen voor een tweede grote sluis en een buitenhaven voor IJmuiden bestudeert. „Ik geloof", zegt hij, „dat de buitenhaven een nuttige functie in het geheel heeft. Je moet het echter wel zien als een aanloopbaan voor een beperkt aantal schepen. Het wordt echter beslist geen Maasvlakteproject". Of de haven er komt? „Dat hangt ook af van de economische situatie gezien te gen de achtergrond van het hele zeeha vengebied van de regering". Door zijn f unctie is hij automatisch commissaris van Schiphol geworden. De vijfde startbaan van de luchthaven. „Daarmee moet ik met m'n twee petten op wel moeite hebben. Aan de andere kant zal er binnen enige tijd wel grote be hoefte aan bestaan". Deze baan steekt ook een spaak in het wiel van het pro ject Rijksweg 16, die van de Belgische grens tot de kop van Noord-Holland moet worden aangelegd. Het probleem is thans dat het aanslui- tingspunt van deze weg met Rijksweg 6 (van Velsen naar het zuid-oosten) „in de baan" van het uitbreidende Schiphol is het westen („met de aantrekkelijke mo gelijkheid, dat hij de oostelijke stadsrand- weg van Haarlem vervangt") werd be studeerd. Een tweede tegenvaller is ech ter, dat er een fors stuk van het Spaarn- wouderbos zou moeten worden afgeknab beld, waartegen reeds verzet is gerezen. „Een moeilijk probleem", aldus ir. Un ger, te meer daar hierdoor een herzie ning van het streekplan voor het Noord zeekanaal noodzakelijk zou zijn. De boeiendste episode uit de loopbaan van de scheidende directeur-generaal, die in veel plaatsen in Nederland (onder an dere in Zeeland tijdens de watersnood ramp) werkzaam is geweest? „Dat was in 1952, toen in net diepste geheim grote werken in de Rijn en de Waal moesten worden uitgevoerd. Dat hield verband met de verdediging van ons land tegen een vijand uit het oosten. Hiervoor werd een groot inundatieplan voor de IJssel tot stand gebracht. Het is nu niet interessant meer en de werken worden alweer ge sloopt". Zijn er bij Rijkswaterstaat wel eens blunders gemaakt? „Dat wil ik niet di rect zeggen. Wel is het zo, dat de oplos singen die we voor de oorlog hadden nu lachertjes zijn. Maar ja, in die tijd reed ik in een T-Ford en nu Ir. Unger is het niet eens met de op vatting dat Rijkswaterstaat nog een staat in de staat zou zijn. „Die tijd is", zegt hij „grandioos voorbij en ik zou hem ook niet meer terugwensen. Anderzijds is het wel eens nodig, dat je doordouwt". at.rms KAN van de inhoud alleen wor den naverteld dat deze betrekking heeft op de vrolijke wederwaardigheden van de familie Royd, die haar tijdelijke intrek in klein zomerhuisje heeft genomen. Nauwelijks gearriveerd, wordt men dan prompt geplaagd door een ware invasie van buren en logé's, die zich onledig houden met elkaar in allerlei mallotige situaties te brengen. Deze bezoekers kun nen naar hun karaktereigenschappen wor den onderverdeeld in film-, golf- en hen gelsportmaniakken, bedrijvige en onbe nullige dames, plus de traditionele femme fatale. DEZE FIGUREN zijn door de schrijf ster in hun onderlinge verhoudingen bij zonder geestig geobserveerd, waarnaast het juist de bijna alledaagse gebeurtenis sen zijn welke dit blijspel zijn grote charme verlenen. Kleine problemen over de maaltijden, het stropen van een zalm door een rechter nota bene! de niet te stillen eetlust van een buurmeis je en andere onbeduidend lijkende facto ren zijn de gegevens, waar dit blijspel op berust. MET EEN betrekkelijk groot aantal weinig geroutineerde krachten heeft re gisseur Chris Sluiters zoveel mogelijk naar een vlotte voorstelling gestreefd, waarbij door hem vooral bij de typering van verschillende figuren verdienstelijke resultaten werden bereikt. Wij denken hierbij aan de bedrijvige en onverstoor bare Mildred Royd van mevrouw R. An derson, de fatale Rowena Marriot van mevrouw J. van Dorp en de levendige Miranda van Elly van Dorp. Bij de he ren waren R. Koene als Arthur Royd en J. Koster als Jim Brent op hun best. Bij de overige spelers vielen wel enige zwakke plekken waar te nemen, ook wat uitspraak en tekstbehandeling betreft, hetgeen niet wegneemt dat de vele aan wezigen zich toch kostelijk met stuk en bezetting heeft geamuseerd. BEVERWIJK In het algemeen vei lingbeeld gaat aan de groenteveiling spi nazie een belangrijke rol spelen. Daar naast komen er enige partijen sla en ra dijs, zodat het voorjaar wel in aantocht is. De spinazieprijzen bleven aardig „han gen" al waren door de landelijke gro tere aanvoeren de prijzen wel iets te ruggelopen. Er werd vrijdag van 73 tot 91 cent per kilo betaald. Sla varieerde van 19 tot 22 cent per kropje, radijs bracht van 34 tot 53 cent per bosje op. Witlof kon deze week de prijs van één gulden per kilo niet halen, bij een matig aanbod betaalde men van 73 tot 97 cent per kilo. Prei blijft goed op prijs maar de aanvoer is klein, tussen 52 en 94 cent per kilo werd ervoor betaald. Spruiten raken op, voor de geschoonde partijtjes werd tot 195 cent per kilo betaald. Rode kool ging tot 58 cent per kilo, witte kool kwam tot 23 cent per kilo. Breekpeen gaat stug weg, men kwam niet hoger dan 15 cent per kilo, uien worden steeds duurder nu was 84 cent de hoog ste kiloprijs. Waspeen is goedkoop en lag tussen 18 en 22 cent per kilo. De note ringen waren vrijdag: sla 19, spinazie 73- 91, breekpeen 6-15, rode kool 51-58, witte kool 17-23, prei 52-94, radijs 34-53, sprui- Iten 65-195, witlof 73-97, uien 62-84, was peen 62-84. DELFT Geslaagd voor kandidaats examen civiel ingenieur J. L. J. Sonne- ville, Beverwijk. AMSTERDAM (V.U.) M.O.-examen wiskunde (A) A. S. A. Mesman, Badhoeve dorp.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7