Onderwijsvernieuwers: Gelijke eisen van alle kinderen benadelen de zwaksten Oplichting met vakantie adressen PvdA moet actiepartij worden F rontale botsing 2 doden Leegstaande huizen bezet in Amsterdam Arrestaties bij betoging voor Zwarte Panters Stimulans tot politiserende acties Kamerlid Jongelingj tevreden over stembusuitslag Toestand meisje niet meer kritiek SGP-raadsleden in Rijssen afgetreden Minister Luns in Libanon Veel bekijks voor brandende bielzen Prof. J. Ochse overleden Hiswa had wind in de zeilen Politie wist het wel C. EGAS OVER FUNCTIE VORMINGSWERK: Dessa zomiebloemmargariri zit boordevol meervoudig onverzadigde vetzuren. Die houden de bloedvaten schoon,dus gezond! Lange reis werd verstekelingen fataal MAANDAG 23 MAART 1970 Honderd gedupeerden Nieuw Links: Broer schoot op zusje TABAKSROOF: BUIT VAN TWEE TON ,Geen bemiddelaar' Bedrijfsongeval: één dode Dessa is een kwaliteitspiodukt van Brinkers. ARNHEM In de jaarvergadering van de sectie basisonderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel kreeg de afgevaardigde Wieringa van de afdeling Kennemerduin, naar eigen zeggen één der weinige kweekschoolstudenten binnen de A.B.O.P., de vergadering achter zich bij een urgentievoorstel, waarin het sectie- bestuur wordt verplicht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de Alternatieve Pedagogische Academie in Beverwijk, geboren uit het kweekschool conflict van de laatste maanden. „Er moet ruimte komen voor experimenten", zei de student. „We houden de A.B.O.P. alleen strijdbaar als we niet vast berusten in formalisme". In deze vergadering bleek dat reeds een ingrijpende wijziging van de struc tuur van de ABOP in voorbereiding is. De afdeling West-Friesland had aange drongen op het vormen van grotere plaat selijke eenheden binnen de ABOP. Voor zitter J. D. van den Bosch liet merken dat de Westfriese wens voor het hele land kan gelden. Een structuurcommissie bereidt een situatie voor met grotere, meer om vattende afdelingen. In de nieuwe struc tuur moet de verdeling in secties voor de verschillende onderwijssoorten worden doorbroken. De afdeling moet een ontmoe- GULPEN. De politie van het Zuid- tingsplaats worden van alle mensen uit limburgse Gulpen heeft een eind gemaakt betonderwijs. aan een nnlichtinir met vakantie adres .le onderwijsvernieuwers voerden in aan een oplichting metvakantie-adres- de jaarvergadering het woord. Drs. K. sen, waarvan zeker honderd Nederlandse Doornbos, de auteur van „Opstaan tegen gezinnen de dupe zijn geworden. het zittenblijven", zette uiteen dat er [slechts heil van leerlingschaalverlaging is Twee mannen zijn gearresteerd die via te verwachten als tevens de inhoud van advertenties in landelijke dagbladen cara- het onderwijs radicaal wordt gewijzigd vans, vakantiehuisjes en apartementen in Verdwijnen moet het systeem van het de Eiffel, de Belgische Ardennen en stellen van gelijke eisen aan alle kinde- Luxemburg te huur aanboden, waarover ren, waardoor de zwaksten worden bena zij echter niet beschikten. Het was het deeld. Hij zei dat in het huidige onder- oplichtersduo om de eerste aanbetaling wijs telkens nieuwe groepen van de zwak te doen. Deze aanbetalingen varieerden sten worden geschapen, door telkens een groep af te voeren naar een of andere vorm van het b.l.o. Dr. J. H. N. Grandia uit Rotterdam zei eveneens dat alle kinderen zoveel moge lijk bijeen moeten worden gehouden in de normale basisschool, die dan wel een flexibele organisatie moet hebben. Dr. N. Deen. leider van een in 1971 be ginnend experimenteel project in het on- derwijs in en om Amsterdam, zei dat van onderwijzers verwacht mag worden dat zij hun normale dienstbetrekking ruimer opvatten dan de schooluren. Hij vond het redelijk dat bijscholing en groepsdiscussie van onderwijzers buiten schooltijd gebeurt. Hij en andere sprekers waren van oor deel dat verwezenlijking van de doelein den van het onderwijs en verhoging van I de uitgaven voor het onderwijs alleen zijn na te streven als de onderwijsmen sen zich inlaten met de praktische poli tiek. van zestig tot honderd gulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Nieuw Links, de radi cale stroming in de Partij van de Arbeid, vindt dat deze partij heeft gefaald als actiepartij. Er moet daarom worden ge tracht de P.v.d.A. om te buigen tot een partij die sneller inhaakt op buitenparle mentaire acties, zoals de CPN dat doet In Groningen en de PSP in Limburg. Voor stellen in die richting zullen worden uit gewerkt. MADE. In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij een korte felle brand in Made 44 chincilla's om het leven ge komen. De dieren, die worden gekweekt voor de bontindustrie, vertegenwoordig- Nieuw Links heeft in een brief aan het ^en een waarde van 18.000. P.v.d.A.-bestuur voorgesteld het ont werpen van een minimumprogramma niet zelf ter hand te nemen, maar dit over te laten aan het PAK-congres, dat in de loop van dit jaar zal worden ge houden. Het rapport dat de PAK-werk- groep onlangs heeft gepubliceerd, zou voor een dergelijk programma een goed uitgangspunt zijn. Volgens Nieuw Links I heeft het partijbestuur te negatief op dit rapport gereageerd. Nieuw Links heeft ook plannen ontwor- i pen om meer eigen representanten op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer te krijgen. Behalve aan drs. Den Uyl en dr. Vondeling wordt hierbij ook gedacht aan Kloos, Van der Louw, Van den Doel, Van Thijn en Wierenga. Zij zouden na de verkiezingen samen een soort fractiepre sidium kunnen vormen. AMERSFOORT. Het Tweede-Kamer-1 lid P. Jongeling van het Gereformeerd Politiek Verbond heeft zich in de jaarver gadering van zjjn party erover verheugd getoond dat de oppositie van links er bij de Statenverkiezingen niet in is geslaagd de positie van het kabinet te ondermijnen. „Ook wij hebben grote bezwaren tegen dit kabinet", aldus de heer Jongeling, „vooral vanwege het neutralisme ten aan zien van Gods woord en wet en de afbraak van de zedelijkheidswetgeving, maar een aflossing van de wacht door de PvdA zou het op dit punt niet beter maken". Hij had ook critiek „op de onevenredig wilde wijze van oppositie voeren" door de linkerzijde, waardoor z.i. de behandeling van belang rijke wetsontwerpen wordt opgehouden. Het verlies van de Boerenpartij noemde de heer Jongeling moedgevend. „Deze par tij is wel eens met gerechtvaardigde grie ven naar voren gekomen, maar heeft geen enkele weg tot verbetering gewezen," zei hij. De geringe opkomst van de kiezers achtte de heer Jongeling een slecht cijfer voor de politieke partijen, die deze men sen niet hebben weten te boeien. Hij toon- HEEZE. Bij het vormingswerk zul- de zich wel beducht dat de slag om de len de sfeer, deskundigheid en methodie- thuisgebleven kiezers zal ontaarden in bui- ken beschikbaar moeten zijn voor per- tenparlementaire acties, „met gevaarlijke manente educatieve processen van be- revolutionaire inslag naar het voorbeeld wustwording en geestelijke groei. Het van de CPN". vormingswerk zal ook in ruimere zin de (Van onze correspondent) BREDA De toestand van de 14-jarige I Corrie uit Breda, die vrijdag door haar broer, een 20-jarige student, in zijn ouder-1 Iijke woning met drie schoten uit een flobert-pistool zeer ernstig werd gewond, Is thans niet meer kritiek. Het meisje had verwondingen aan hoofd en buik en moest worden geope reerd. De broer is nog voortvluchtig. RIJSSEN. In de kiesvereniging van de Staatkundig Gereformeerde Party in Rijs sen zjjn moeilijkheden gerezen. Drie van de zeven zittende raadsleden hebben van het bestuur bericht ontvangen dat zij niet meer in aanmerking zullen komen voor een kandidatuur als raadslid. De drie raadsleden hebben daarop beslo ten hun raadszetel onmiddellijk ter be schikking te stellen. Volgens de SGP-kiesvereniging hebben deze drie raadsleden in bepaalde pricipiële zaken een te vooruitstrevend standpunt ingenomen. Zij stemden o.m. voor het re creatieschap Twente en voor subsidiëring van de openbare bibliotheek, waar naar de mening van het bestuur van de kiesvereni ging onaanvaardbare boeken worden uit geleend. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het afgelopen weekeinde is aan de Stationsweg in Den Haag het pakhuis van een groothandel in tabaks artikelen leeggeroofd. De schade wordt ge- a M<5TVT?na n/r it- raamd op tweehonderdduizend gulden. AMSTERDAM. Vermoedelijk door het Een groot aantal jonge mensen is het Amsterdamse vooningbeleid beu. Sinds zondagmiddag hebben zij twee huizen, die al lang leegstonden, bezet. Zoals wij hebben bericht zullen op 5 mei ook in Haarlem leegstaande huizen worden bezet. ZUIDWOLDE. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de pro- vincialeweg 13 Assen-Ommen zijn afge lopen nacht bij Zuidwolde (Dr.)' de bei de bestuurders, de 23-jarige A. Kat uit Dedemsvaart en de 21-jarige P. Blanken uit Hoogeveen om het leven gekomen. De botsing ontstond toen de heer Kat bij een inhaalmanoeuvre op het linkerweggedeelte kwam en Inreed op de tegemoetkomende auto. bestuurd door de heer Blanken AMSTERDAM De onlangs opgerichte Actiegroep '70 die zich bezig houdt met hulp aan slecht behuisden, heeft zondag middag twee panden aan de Sarphatistraat in Amsterdam bezet en die provisorisch gereed gemaakt voor enkele ongehuwde moeders en studenten. De panden, eigen dom van de gemeente, zjjn bestemd voor uitbreiding van het Weesperpleinzieken huis. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een op zichzelf kleine demonstratie van sympathisanten met de Amerikaanse Zwarte-Panterbeweging heeft zaterdagmiddag tot een nogal tu multueuze toestand geleid op het Leidse- plein in Amsterdam. Vier jongens werden aangehouden; twee zitten nog in arrest. De betogers waren bijeengekomen om dat ze bij de Stadsschouwburg geen kraam voor hun actie ten gunste van de Zwarte Panters mochten neerzetten. Ze staken spandoeken in brand. Een auto raakte bij na in brand. Twee auto's kwamen met el kaar in botsing. Op het Weteringcircuit werd één jonge man aangehouden wegens verzet tegen de politie; hij is later vrijgelaten. Hij maakte deel uit van een groepje jongelieden van het kabouterland „Oranje Vrijstaat", die probeerden op het Weteringcircuit kleine kerstboompjes te planten. BEIROET Minister Luns is zaterdag avond in stromende regen in de Libanese hoofdstad Beiroet aangekomen, het land, dat, zoals hij zei, een soort brug vormt tussen Europa en de Arabische landen. De minister, die nadrukkelijk verklaarde geen bemiddelaarsfunctie te vervullen, meende dat Libanon een bij uitstek ge schikt land is om de gevoelens die de Arabische landen bewegen, uit te leggen en daarbij tevens begrip te tonen voor de Westelijke landen. Omdat Nederland uitstekende relaties met Israel heeft is het mogelijk beide standpunten misschien wat beter ken baar te doen maken. Minister Luns ver klaarde tevens dat Nederland van oor deel is dat het probleem van de Palestijn se vluchtelingen een van de voornaamste oorzaken van wrijving is. Nederland zal indien mogelijk aan een oplossing bij dragen. De Libanese regering heeft be langstelling getoond voor nauwere ban den met de gemeenschappelijke markt. Het kan daarbij rekenen op Nederlandse steun, aldus de minister. raamd op tweehonderdduizend gulden. De inbraak is gepleegd tussen vrijdag avond en zondagmorgen. De daders zijn zeker een half uur bezig geweest met het naar buiten sjouwen van de dozen met si garen, shag en sigaretten, die vermoedelijk met één of meer vrachtauto's zijn wegge bracht Halverwege Rijswijk en Delft heeft gistermiddag een grote brand gewoed in hoog opgetaste stapels pas geteerde houten bielzen. De rookkolom was tot bij Rotterdam te zien. Vele tienduizenden zijn naar de brand gaan kijken. De brandweer slaagde er niet in het vuur te doven. Op de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam deden zich enkele botsingen voor als gevolg van onoplettend heid van automobilisten die meer oog voor het vuur hadden dan voor de weg. Onlc. 1 IIPtBpT) mitn'Q 1c«c IsVno nm rln mon rijden met te hoge snelheid is vannacht de 19-jarige student M. Hartog uit Doe- tinchem met zijn auto tegen een boom gebotst en op slag gedood. Twee ande re studenten, die bij hem in de auto zaten, werden gewond. UITHOORN. De 23-jarige mevr. Lam mers-Van Diemen uit Kwakel (Uit hoorn) is bij een verkeersongeluk op een kruising in Uithoorn om het leven gekomen. De echtgenoot van de vrouw raakte ernstig gewond. Hun auto werd door een autobus in de flank gereden. GROESBEEK. De 2-jarige Jaap Nolet is in Groesbeek onder een personenauto gekomen en later aan zijn verwondin gen overleden. De vader probeerde het kind nog te redden, maar ook hij werd aangereden en ernstig gewond. GROEDE. In Groede (Zeeuws-Vlaan- deren) is de 49-jarige visser L. Moel- ker uit Breskens verongelukt, toen hij met zijn auto tijdens een inhaalmanoeu vre op de verhoogde middenberm kwam. De auto, waarin hij zat, kantelde. OUD GASTEL. Tijdens een inhaal manoeuvre in Oud Gastel is een auto met vier inzittenden tegen een boom gereden. De bestuurder van de auto, een 45-jarige Marokkaan uit Roosen daal, was op slag dood. De drie ove rige inzittenden, eveneens Marokkanen werden ernstig gewond. ROOSENDAAL. In Roosendaal is de 47-jarige C. Molenaar omgekomen toen hij onverwacht de weg overstak. Hij werd aangereden door een auto. MONSTER. Zaterdagavond is op het terrein van de transportonderneming Van Spronsen uit Monster de 23-jarige chauf- I feur H. Bekx uit Den Haag omgekomen. De man raakte bekneld tussen de ach terkant van een vrachtauto en de voorzijde van een vorkheftruck. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij na aankomst in het zieken De voorzitter van de sympathiserende stichting „U Vrij", de heer A. Schmidt, die als woordvoerder voor de actiegroep op treedt, deelde vanavond mee dat men niet van plan is de woningen, die volgens hem i in goede woonbare staat verkeren, te ver- D T ~VT T T D T TI |7' I laten. „We zullen ook andere leegstaande -LvXn vJ IJJ_v IJ x 1 huizen in Amsterdam gaan bezetten. We nAT hebben een lijst van honderd adressen. Het I |X| l-*l I I I II- k is een schande dat de panden aan de Sar- phatistraat al minstens twee jaar leeg staan". De bezetters willen, met het oog op even tuele uitzetting, iedere vorm van geweld vermijden. Ze zijn volgens de heer Schmidt spontaan bereid tot het betalen van de huur, die eventueel gevraagd zal worden. De politie, die rapport over de bezetting heeft uitgebracht, laat de bezetters voor lopig ongemoeid. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Op 78-jarige leeftijd is in Rotterdam overleden prof. dr. Jacob Ochse, expert van wereldfaam op het ge bied van tropische en sub-tropische land bouw. Prof. Ochse was in het toenmalige Nederlands Indië onder andere leider van 's Lands Plantentuin in Buitenzorg. In 1946 werd hij hoogleraar aan de uni versiteit van Miami. De laatste jaren bracht prof. Ochse, die samen met zijn broer stichter was van de Polygoon film maatschappij, in Nederland door. AMSTERDAM. Met een totaal bezoe kersaantal van 212.394 dat is bijna 10.000 meer dan vorig jaar sloot zon dagmiddag de in de RAI in Amsterdam gehouden Hiswa zjjn poorten. Volgens de organisatoren kan men in alle opzichten spreken van een uitstekend geslaagde tentoonstelling met in verschil lende sectoren een verkoopresultaat, dat aanmerkelijk beter was dan de laatste ja ren werd bereikt. Bij de schepen betreft dit vooral de categorie tussen de 30.000 en 80.000, waarin juist vorig jaar een ze kere windstilte heerste. Opvallend was ook de belangstelling voor kleine kajuitjacht- es van polyester in seriebouw. In de kampeersector werden eveneens goede zaken gedaan. De goedkopere tenten PARAMARIBO. De Surinaamse ex- premier J. A. Pengel, leider van de in oppositie zijnde Nationale Partij Surina me, heeft vrijdagavond op een massa-bij eenkomst van zijn partij verklaard dat hij in de politiek zal blijven. Hij zei dit naar aanleiding van het feit dat opposanten in eigen gelederen zijn af treden als voorzitter van de N.P.S. had den verwacht. Hij verklaarde voorts me delijden te hebben met de huidige Suri naamse regering „aangezien nu reeds ge bleken is dat zij het werk niet aankan". Het was de eerste maal dat de heer Pengel in het openbaar optrad, sinds zijn partij bji de verkiezingen van 24 oktober vorig jaar, na zes jaren aan het bewind te zijn geweest, een nederlaag leed. DEN HAAG. De Haagse politie werd in de nacht van zaterdag op zon dag te hulp geroepen door een 18-jarige babysitster. De politie-alarmcentrale stuurde er de bemanning van een sur veillance-auto op af, die een radeloze babysitster aantrof bij een zes weken jonge baby, die blauw zag na anderhal# uur schreeuwen. Deskundig loste de politie dit probleem op door de baby de fles te geven, waarmee de oorzaak van alle ellende bleek te zijn wegge nomen. ADVERTENTIE inventieve en creatieve mogelijkheden van de deelnemers een kans op active ring moeten geven. Een belangrijk as pect is voorts, dat het vormingswerk een bijdrage kan leveren tot het stimuleren van politiserende acties. Daarbij mag de grote aandacht, die momenteel bestaat voor maatschappijvernieuwing en actie, niet leiden tot verwaarlozing van minder progressieve meerderheden. Zo schetste zaterdagmiddag de heer C. Egas, oud-staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, in „Kapellerput", een centrum voor levensoriëntatie in Heeze., de plaats en functie van het vormingswerk in de zeventiger jaren. „Kapellerput" is een sinds november 1968 bestaande oecumenische stichting, de voortzetting van het voormalige re traitehuis in Heeze. Bij het werk voor scholengemeenschappen richt dit cen trum zich intensief op het samenspel van docenten, leerlingen en ouders. Zaterdag werd in „Kapellerput" een werkbijeen komst gehouden ter gelegenheid van de officiële opening van het centrum voor levensoriëntatie. De inleiding van de heer Egas gold het onderwerp van de dag: functies van het vormingswerk als onderdeel van een welzijnsbeleid. De heer Egas wees er op, dat bij het vormingswerk voor de permanente edu catieve processen van bewustwording en geestelijke groei betrouwbare en geva rieerde informatie dient te worden ver strekt over mens en samenleving. Daar bij is het van belang gespreksmethoden verder te verbeteren en deze met name te richten op een algemene deelname aan de dialoog. Hij meende, dat bij het vormingswerk voor activering van de inventieve en creatieve mogelijkheden de handvaar digheden nog te weinig aan bod komen. „Het is irreëel de manuale en creatieve vaardigheden in schoolverband aan te prijzen en in het vormingswerk niet te benutten. Nog steeds wordt in het vor mingswerk een te groot beroep gedaan op intellectuele en verbale vaardigheden en te weinig op de creatieve verbeel dingsmogelijkheden", aldus de heer Egas. Over de vraag in hoeverre het vor mingswerk mag en kan bijdragen tot het stimuleren van politiserende acties lopen de meningen van vormingsleiders en besturen uiteen. Welke richting het uit zal gaan zal de tijd leren, meende de heer Egas. Hij vond, dat ook in dit op zicht nazorg wenselijk is, die wellicht mogelijkheden geeft. Hij constateerde een duidelijke neiging tot progressieve elitevorming, die het vormingswerk exclusief zou kunnen doen worden. Hij hield zijn gehoor voor, dat vormingswerk van belang is voor pro gressieven en traditionelen, voor jeugdi gen en ouderen, voor intellectueel ge- schoolden en minder ontwikkelden, voor stedelingen en plattelanders. Daarbij zou het zeer gunstig zijn subculturele ver-1 schijnselen in traditonele of progressie ve zin niet alleen te bespreken, maar I ook de confrontatie er mee te zoeken. .,Men werkt te weinig met de levende werkelijkheid en spreekt te veel vanaf een afstand over opvallende verschijnse len", aldus de heer Egas. ROTTERDAM. Zoals zaterdag reeds werd bericht zijn in een van de ruimen van het 8.000 ton metende Nigeriaanse vrachtschip „River Beneu" bij aankomst in Rotterdam twee door honger en dorst omgekomen verstekelingen gevonden, vermoedelijk afkomstig uit Ghana of Ni geria. Een derde verstekeling is in ernstige toestand in het Havenziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Hij verklaarde dat hij naar Hamburg wilde, de volgende aanloophaven van de River Beneu. Hij noemde ook nog Casa blanca. Misschien hebben de mannen in de mening verkeerd, dat het schip deze haven zou aandoen. Dit zou ook verklaren waarom zij geen of weinig voedsel en een beperkte hoeveelheid water bij zich had den. De mannen hadden gerekend op een verblijf van zeven dagen in het ruim. Het werden er twaalf. In het ruim van het schip bevond zich geen eetbare lading. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2