en en handelen Raketleveranties verontrusten de VS NIXON WAARSCHUWT SOVJET-UNIE DE Spionagenet opgerold in Saigon Nog eens Sharpviüe Toch enig succes voor Bahr In Leningrad komt Duits consulaat Geen Thaise troepen in Laos" Dubcek wordt waarschijnlijk teruggeroepen uit Turkije Grote in de zuivering van liberale leiders Tsjechoslo waakse Partij comi Wasserij DUYN „Booreiland van Israel vernield" Guerrilla-aanval op hoogvlakte van Golan Zeehond j es j acht is weer open MAANDAG 23 MAART 1970 3 1 Volgens „Al Ahram": PRAAG (Reuter, AFP en DPA) Alexander Dubcek, de leider van de Tsjechoslo waakse hervormingsbeweging in 1968 en nu ambassadeur in An kara, is geschorst als lid van de communistische partij. Zijn politieke daden zullen aan een onderzoek worden onderworpen. De maatregel tegen Dubcek is onderdeel van een nieuwe zuivering door de huidige Tsjechoslowaakse partijleiders, gericht tegen de hervormingsgezinden die nog in de commu nistische beweging waren overgebleven. Geheim Kriegel Spacek In twee dagen 25.000 dieren afgeslacht Uw bagage problemen lossen wij vlot op Hoe onmondig de werknemers bij fu sies, samenwerkingsplannen en het afsto ten van bedrijfsactiviteiten in de prak tijk nog zijn, is de afgelopen dagen in een even triest als schandelijk machtsspel ge bleken. Enkele duizenden mensen wer den van de ene op de andere dag als koop waar verkwanseld, zonder vooraf ook maar te zijn geïnformeerd over hun toe komstkansen. De protesten over dit stui tende gebrek aan overleg zijn dan ook niet van de lucht geweest. Er is gedreigd met stakingsacties, die tot uitvoering zul len komen als de afspraken tussen werk gevers en werknemers, zoals die in het fusierapport van de Sociaal Economische Raad zijn neergelegd, niet onverkort wor den nagekomen. De actualiteit van dit rapport, naar de bemoeiingen van de SER-voorzitter in de wandeling ook wel „Pouselijke Encycliek" genoemd, is de afgelopen week omgekeerd evenredig ge weest aan het economische lijnenspel van de werkgevers. Zij kondigden achtereen volgens aan: de overname van de Ne derlandse Kabelfabrieken door Philips, een bundeling van activiteiten in de vleesindustrie bij het AKZO- en het Uni- lever-concern, en het afstoten van haven activiteiten bij Pakhoed. De positie van de SER-voorzitter is vooral door de NKF- affaire in de knel gekomen. De vakbewe ging heeft hem gevraagd nogmaals in overweging te nemen of de combinatie van enkele commissariaten en zijn strikte neutraliteit vereisende SER-functie nog wel met elkaar te verenigen zijn. Drs. De Pous zélf verklaarde tegenover ons daar mee geen moeite te hebben. Hij voelt zich ten onrechte in opspraak gebracht, om dat zijn houding door de vakbeweging in diskrediet is gebracht, terwijl het met name NW-voorzitter Kloos bekend moest zijn, dat het blazoen van de heer De Pous nog steeds onbesmet is. De SER-voorzit ter heeft in zijn hoedanigheid van com missaris zowel bij Philips als bij de NKF aangedrongen op het naleven van de spelregels. Die regels houden onder meer in: vooroverleg met de werknemers, in formatie vooraf en het opstellen van een sociale blauwdruk, om de positie van het personeel te regelen. Dat die zaken bij de NKF met voeten zijn getreden, wijt de SER-voorzitter aan communicatiefouten. Hij heeft die, naar hij zegt, niet kunnen verhinderen. De heer De Pous heeft zijn gezag als SER-voorzitter niet willen mis bruiken, om als commissaris bij de NKF pressie uit te oefenen op de directie, die trouwens nog van niets wist, toen de com missarissen al over overname spraken. Als hij dat zou hebben gedaan, dan zou er pas sprake zijn geweest van een onaan vaardbare vermenging van functies. Niettemin heeft de SER-voorzitter nu ervaren dat het niet altijd zo nuttig is door middel van commissariaten directe contacten met het bedrijfsleven te heb ben. Het conflict van plichten mag dan tot heden zijn uitgebleven, de dreiging er- blijft bestaan. Bij de fusie Rijn- Schelde, waar de SER-voorzitter even eens commissaris is, kwam het ook al even om de hoek kijken. Daarom kan het voor de heer De Pous zelf raadzaam zijn, SAIGON, Reuter). De politie in Sai gon heeft een spionagenet van de Viet- cong opgerold, dat in verbinding stond met hoge Amerikaanse functionarissen, de onpartijdigheid van zijn functie te be-1 Dit heeft het hoofd van de speciale poli- schermen tegen iedere aanval van bui- tie, kolonel Ngoeyen Mau meegedeeld, tenaf. De Sociaal Economische Raad moet jjy zej op een persconferentie, dat de als belangrijkste beleidsadviescollege van organjsatie onder de codenaam „V5" tien de regering, in de persoon van zijn voor- jaar in gaigon had gewerkt en dat aan zitter geen aanleiding tot ook maar de de activiteit daarvan vorige maand een geringste verdachtmaking geven. In dat gind was gemaakt. Veertien personen, licht bezien zijn de kritische opmerkin- onder wje de leider Boei Vac Sac, wer- gen van Mertens en Kloos te billijken. den gearresteerd. Sac, die een inkomen Wanneer zij ook maar iets te maken zou- van bijna 50.000 gulden per maand had den hebben gehad met het loonpolitieke voor zijn onkosten, had vele bijeenkom- spel dat de door hen geleide vakcentrales sten met hoge Amerikaanse functionaris- spelen, zou dat een kwalijke zaak zijn ge- sen in gaigon. weest. Voorlopig aannemend dat zowel SER- voorzitter De Pous als de vakcentrales De spionage-activiteiten kwamen aan het licht toen de pofitie microfilms vond in een huis waar Sca woont en dat eigen- het beste voor hebben met de positie van dom is van generaal Ngoeyen Thi die nu situatie tot Iln de Vs m ballingschap woont. Generaal de werknemers, dwingt de snel handelen. De fusiespelregels moeten I Thi was leider van de mislukte coup te gen de vroegere president Ngo Dinh onmiddellijk de betekenis krijgen, die ze Diem in 1960, maar Mau legde geen ver zouden hebben gehad als ze in een al van band tussen de verbannen generaal en het optreden van de spionage-orgamsatie. kracht geworden wet vastlagen. Dit houdt Een woordvoerder van de Amerikaanse in, dat er controle zal moeten komen op ambassade deelde mee geen commentaar het naleven van de regels, waarover in de te hebben op de mededelingen van Mau. SER op basis van vrijwilligheid vaste afspraken zijn gemaakt. Werkgevers die zich daaraan, gedreven door allerlei za- I kelijke motieven, niet gebonden achten, moeten weten dat zij met die houding niet te verwaarlozen risico's lopen. Het heeft geen enkele zin instituten in het leven te roepen, die op papier democratische rech ten garanderen, maar in werkelijkheid niets meer dan een schijnmondigheid ver tegenwoordigen. Dat leidt tot obstructie, I die meer geld kan kosten dan de aan deelhouders wel eens aangenaam zou kun- nen zijn. Dat niet alleen de zuinigheid, maar ook I de zwijgzaamheid de wijsheid hier wel eens zou kunnen bedriegen, hebben de vakbonden inmiddels in klare taal duide- lijk gemaakt. WASHINGTON (Reuter, AFP en DPA) President Nixon heeft de Sovjet-Unie nadrukkelijk gewaar schuwd het militaire evenwicht in het Midden-Oosten niet door wapen leveranties aan Egypte te verstoren. De Verenigde Staten zouden anders stappen moeten ondernemen om de veiligheid van Israel te waarborgen. De Amerikaanse president, die onver wacht de pers op het Witte Huis bijeen had geroepen, wekte evenwel de indruk, dat Washington op het ogenblik het Is raëlische verzoek om levering van ge vechtsvliegtuigen niet zal inwilligen. Nixon noemde de berichten, dat Rus sische „Sam-3" geleide luchtafweerraket- ten aan Egypte zijn geleverd, .„verontrus tend". Het nieuws daarover is pas in Washington ontvangen, nadat de beslis sing over het Israëlische verzoek al was genomen, zei Nixon. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit van voorlopige aard is en dat de politiek van de Verenigde Staten gebaseerd is op het respecteren van het wapenevenwicht in het Midden- Oosten. Mocht dit evenwicht worden ver stoord dan zal de Amerikaanse regering deze politiek herzien en eventueel over gaan tot het leveren van extra militair materieel aan Israel om het evenwicht te herstellen. Nixon zei verder, dat de Verenigde Sta ten de neutraliteit van Cambodja zullen blijven respecteren en dat zij van Noord Vietnam hetzelfde verwachten. Washing ton heeft na het afzetten van prins Siha noek betrekkingen op „tijdelijke basis' met de regering van generaal Lon Nol gevestigd, aldus de president, die meende dat de gebeurtenissen in Cambodja nog moeilijk te overzien zijn. Hij bevestigde indirect, dat Thailandse eenheden in Laos actief zijn. Nixon zei daarover: „Het belang van Thailand bij Laos en de deelneming van Thailanders aan het in stand houden van de neutralis- tische regering in Laos zijn al jaren be kend." Als Laos ander Noordvietnamese heerschappij zou komen, zou dit een „enorme bedreiging" voor Thailand be tekenen. In het huidige stadium waren de gebeurtenissen in Laos volgens Nixon ze ker nog niet van invloed op zijn plan voor een Vietnamisering van de oorlog in Vietnam en een nieuwe terugtrekking van Amerikaanse troepen uit dat land. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 CAIRO, (AFP) Egyptische comman do's hebben enige dagen geleden in de haven van Abidjan (Ivoorkust) een boor eiland vernield dat bestemd was voor het opsporen van olie door Israel ter hoogte van de Sinaï. Dit heeft het Egyp tische blad „Al Ahram" bekendgemaakt. Het blad zegt dit uit een Britse krant te hebben vernomen. Het voorval is streng geheim gehouden maar toch uit gelekt, aldus „Al Ahram". Het booreiland „Cunting" was eigen dom van een Canadese firma. Het werd volgens het blad gesleept door een Ne derlandse sleepboot. Onlangs was ver nomen dat het booreiland op 7 maart uit Dakar was vertrokken en een week later in Abidjan was aangekomen, op weg naar de Rode Zee via Kaap de Goede Hoop. De „Daily Express" had vorige week als enige Britse krant gemeld dat er zich op een booreiland in de haven van Abi djan een ontploffing had voorgedaan. De explosie zou geringe schade hebben aan gericht. (Van onze correspondent) BONN In het gesprek tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie is een lange pauze ingetreden. Nadat minis ter Gromiko en de Westduitse staatsse cretaris Bahr zaterdag o.a. het eerste ge sprek tussen Brandt en Stoph hebben be sproken, werd in Moskou een gemeen schappelijk communiqué gepubliceerd, waarin de opening van een Russisch consulaat-generaal in Hamburg en een Westduits in Leningrad werd aangekon digd. Bahr behoefde dus gisteren niet geheel met lege handen naar Bonn terug te ke- «VVVWVVWVVVVVWVVVVVVVVWVWVVVWOTVVWVWWVVWVVVVWWWVVVVWVVVVVVWVVVWVVVVWVVWWWVVVWVVWAW» jMWVVMVWVWWVMWWWWMVVWVMVMWWWWWIWWVWWWMWWMWWUWVMWWWWMWWWWWMVMVWWWWWWItWWWW» van president Soeharto van Indonesië. Laotiaanse regeringstroepen en Noord vietnamese eenheden zijn zaterdag in de buurt van het belangrijke steunpunt Long Tsjeng in Noord-Laos in gevecht geraakt. Dit heeft een piloot, die over het gebied vloog, meegedeeld. Volgens hem kwamen de troepen ongeveer zes kilometer ten noorden van Long Tsjeng met elkaar in botsing. Long Tsjeng is het hoofdkwartier van het door de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) gesteunde leger van de Meo-bergstam, dat wordt ingezet tegen de communisten. Waarnemers hadden na de troepenconcentraties in dit gebied ver wacht, dat de communisten Long Tsjeng nog voor het weekeinde zouden aanval len. Via een luchtbrug waren de laatste dagen regelmatig versterkingen naar het steunpunt gevlogen. Boven Laos is het zevende Amerikaan se vliegtuig in elf dagen neergeschoten, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. BANGKOK. (AFP) De premier van Thailand, maarschalk Thanom Kittika- sjorn, heeft gisteren officieel tegengespro ken dat troepen van zijn land in Laos zouden strijden. Hij gaf toe dat mogelijk vrijwilligers deelnemen aan bepaalde operaties van Laotiaanse regeringsgroepen. „Dat is hun persoonlijke zaak", aldus de premier. Deze mensen wonen in het grensgebied en willen hun familieleden in Laos be schermen. De enige hulp die Thailand aan de regering van Laos verschaft bestaat uit levensmiddelen en medicamenten, zei hij. De maarschalk verklaarde dit op het vliegveld van Bangkok, bij het vertrek De maatregelen zijn zoals gemeld, be kendgemaakt in het blad ,Rude Pravo". Gaat de maatregel tegen Dubcek niet zo ver dat hij zonder meer uit de partij wordt gezet, men verwacht dat hij uit Ankara zal worden teruggeroepen tien andere vooraanstaande liberale comm"- nisten hebben hun partijlidmaatschap wel verloren. Een van de bekendsten is Josef Smrkovski, voormalig voorzitter van de nationale vergadering en een van Dub- ceks naast medestanders. Het bericht in „Rude Pravo" was het eerste officiële nieuws, dat bekend werd van een geheime bijeenkomst van het partijpresidium, op 6 maart onder voor zitterschap van Gustav Husak gehouden. Volgens goedingelichte kringen was de vergadering bijeengeroepen door Husak zelf, die bloot stond aan scherpe critiek van ultradogmatische partijgenoten. Deze hadden enkele dagen eerder op een bij eenkomst een aanval op Husak gedaan en hem verweten dat hij te zacht optrad tegen de liberalen van Dubcek. Hoofdredacteur Moe van „Rude Pravo" schreef, dat het noodzakelijk is de partij en het openbare leven te zuiveren van „revisionisten en gevaarlijke elementen, die de zaak verstoren". Degenen die uit de partij zijn gezet zijn: Joseph Smrkovski: voormalig lid van het partijpresidium. Hij werd in sep tember vorig jaar uit het Centrale Co mité van de partij gestoten. Smrkovsky is de man die in februari 1968 het sein gaf voor de „Praagse lente". Naast Alexander Dubcek is hij in de ogen van veel van zijn landgenoten de personifica tie van de vrijheids- en soevereiniteits- beloften. Zdenek Mlynar: Voormalig lid van het partij presidum, werd op 17 november 1968 uit deze functie en uit die van secretaris-generaal van het Centrale Co- mité gezet. Hij is bekend als opsteller van het „actieprogramma" van de partij, dat werd beschouwd als het handvest van de liberalisering". Frantisek Kriegel: voormalig voorzitter van het Nationale Front, lid van het par tijpresidium. Hij maakte deel uit van de delegatie die met president Svoboda naar Moskou ging om met de Russische leiders te onderhandelen na de inval van de troepen van de landen van het Warschau Pact. Hij is er voornamelijk van beschul digd met Smrkovski en andere „talrijke revisionistische en opportunistische ele menten" in het partijprogram te hebben gebracht. Vaclav Slavik: Titulair lid van het partijpresidium en lid van het secreta riaat van het Centrale Comité. Uit zijn functies gezet in mei 1969. Hij was de voornaamste woordvoerder van de groep- Dubcek. Slavik is er, evenals Smrkovski en Kriegel, van beschuldigd revisionisti sche en opportunistische elementen in het partijprogram te hebben gebracht. Josef Borubka: Lid van het presidium van het Centrale Partijcomité en minister van Landbouw in het kabinet-Cernik. Was bekend voorstander van de hervor mingsgedachten en maakte deel uit van de groep-Dubcek tijdens de „lente van Praag". Bohumil Simon: Titulair lid van het presidium van het Centrale Partij comité, secretaris van de partij voor Praag en voorzitter van de partijcontrolecommissie. Hij wordt gezien als aanhanger van de Dubcek-politiek. Simon nam deel aan de onderhandelingen in Moskou. Josef Spacek: Lid van het presidium van het Centrale Comité en hoofd van de commissie voor partij-ideologie. Maria Mikova: Lid van het Centrale Partij comité, waar zij door een in septem ber 1969 gehouden plenaire vergaderig uit werd gezet. Zij koos krachtig de zijde van Smrkovski in het liberalisatieproces Cestmir Cisar: voormalig minister van Onderwijs en Cultuur. Hoofd van de af deling cultuur en wetenschappen van het centrale partij comité en aanhanger van de hervormingsbeweging. Frantisek Vodsion: Voormalig lid van het centrale partijcomité. Hem werd on der meer verweten in het parlement te hebben gestemd tegen het ontwerpver drag dat de legering van Russische troe pen in Tsjecho-Slowakije bekrachtigde. Tien jaar geleden werden in de Zuid- afrikaanse plaats Sharpville 69 men sen door politiemannen doodgescho ten en 180 gewond. De massaslachting is in Londen op het Trafalgar Square herdacht met een realistische heropvoeringtwintig als Zuid- afrikaanse politieagenten verklede demonstranten schoten met imitatie mitrailleurs op een zingende menigte van betogers, die de negers in Sharp ville voorstelden. Ook in andere Britse steden zijn betogingen tegen de apartheidspolitiek gehouden. Men wil zo verhinderen dat een Zuid- afrikaanse cricketploeg in de zomer een rondreis door Engeland zal maken. AMMAN (Reuter en AFP). El Fatah strijders hebben een raketaanval gedaan op een kibboetz en een kamp in de hoog vlakte van Golan, zo is in Amman bekend gemaakt. Drie Israëliërs en drie Aarabieren zijn gisterochtend gewond door een handgra naat die tussen een rij arbeiders in Gaza werd gegooid. De arbeiders stonden op de bus te wachten om naar hun werk in Israel te gaan. De dader is nog niet gevonden. Twee Israëlische burgers zijn gedood en elf gewond toen twee auto's gisteren ten zuiden van El Arisj in de Sinaï over land mijnen reden, dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Een woordvoerder van Palestijnse Gue rilla's heeft bekendgemaakt, dat El Fatah- strijders gisteren een sterke explosieve la ding hebben neergelegd in het gebouw van een zionistische jeugdclub in Holoun ten zuid-oosten van Tel Aviv. „Door de aanslag werd een aantal Israëliërs gedood of ge wond". ren. Het voornaamste onderwerp van ge sprek bleef echter, in tegenspraak met vele voorspellingen, in een voorbereidend stadium: Moskou en Bonn zijn nog niet toe aan concrete onderhandelingen over een niet-aanvalsverdrag. Bahr, die gistermiddag bondskanselier Brandt en minister van Buitenlandse Za ken Scheel inlichtte, zal waarschijnlijk pas in mei opnieuw naar Moskou reizen. Het in Moskou verschenen communiqué heeft onmiddellijk geleid tot vragen van de Westduitse oppositie. Gemeld wordt namelijk dat men is uit gegaan van de in Europa bestaande rea liteiten. CDU en CSU verlangen een toe lichting, aangezien dit riekt naar erken ning van de status quo. Nu er waarschijnlijk een rustperiod# in de regeringsactiviteiten jegens Oost- Europa is aangebroken (wat de DDR be treft: tot het gesprek Brandt-Stoph van 21 mei in Kassei) wordt in Bonn verwacht dat de nadruk zal komen te liggen op d« scherpe controverse tussen regering en oppositie. Nadat oppositieleider Barzel vrijdag in de Bondsdag duidelijk had ge maakt dat CDU en CSU niet bereid zijn Brandt te steunen, verklaarde het afgelo pen weekeinde CDU-voorzitter Kiesinger dat de regering de Duitse zaak nu al heeft geschaad, namelijk door te accep teren dat de kanselier niet over West- Berlijn naar de DDR zou reizen. CSU- vcorzitter Strauss od zijn beurt zei giste ren dat Brandt op net punt van de staats rechtelijke erkenning der DDR al te ver gegaan is. In de DDR zelf verkondigde minister van Buitenlandse Zaken Winzer dat de bondskanselier het oostelijke Duitsland in feite heeft erkend door in Buchenwald een erecompagnle van de Volksarmee en het Oostduitse volkslied te respecteren. Premier Stoph, die zaterdag verslag I van zijn onderhoud met Brandt uit bracht aan het parlement in Oost- Berlijn, heeft verklaard dat de bondskan selier ontwijkende antwoorden of zelfs in het geheel geen antwoord heeft gegeven op het punt van het Oostduitse ontwerp verdrag voor het opnemen van gelijkge- I rechtigde betrekkingen. Hij herhaalde echter dat het gesprek in Erfurt nuttig is geweest. De reactie van oppositieleider Barzel in de Bondsdag is in het Oostduitse par tijblad „Neues Deutschland" een explosie van revanchisme genoemd. Barzel heeft inmiddels verklaard dat hij nu de onder handelingen tussen de VS, de Sovjet-Unie Groot-Brittannië en Frankrijk over Ber lijn als een test voor alle andere gesprek ken beschouwt. Die onderhandelingen zullen donderdag beginnen. CAP-AUX-MEULES (Reuter) Tien I Canadeze jachtschepen hebben in de eer ste twee dagen dat het jachtseizoen open is in de Golf van St. Lawrence ongeveer de helft van de toegestane 50.000 zeehond 1 jes gedood. Volgens een woordvoerder van het Ca nadese ministerie van visserij zijn er 400.000 zeehonden in het gebied. Tweeën twintig ambtenaren en vertegenwoordi gers van een aantal organisaties houden toezicht op de jacht. Het jachtseizoen sluit 23 april in de Golf. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 125 UW speciaalzaak voor lederwaren Tel. 31 10 28

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3