Operatie „Thank you Canada Emigranten danken Canadezen voor bevrijding Nederland PSP de Hoe is het ontstaan nieuws gierigste partij I ae °°rtoe - sz Antwoord kan wel duizend gulden kosten NKV stelt eisen voor ontwikkeling Noorden Adviesbureaus KAMERLEDEN KUNNEN MEER VRAGEN DAN ÉÉN MINISTER KAN BEANTWOORDEN ,7mm m Meer werkgelegenheid nodig I DON 11 WOENSDAG 1970 MAART Dit woord: GRIEF Dit woord: NABESTAANDE Dit woord: TROTS JEU GD (Van onze correspondent) DEN HAAG Onze volksver tegenwoordigers maken steeds gre tiger gebruik van het recht om schriftelijke vragen te stellen aan ministers. Regeringsgetrouwe Ka merleden hebben hun bezorgdheid hierover al meer dan eens geuit De jongste klacht komt van het jongste Tweede-Kamerlid, de libe raal H. Wiegel. „Het wordt tot het idiote opgevoerd", zei hij. Koploper Dure zaak Actiefste vragensteller Voor jarigen tussen 21 maart en 21 april 1. mm ah «a soa m mm ipirap* wm Een Ram is een man met persoonlijkheid. Wilskrachtig. Enthousiast. Is niet bang voor een moeilijkheidje. Hij is een eerlijke vechter. Op en top idealistisch. Hij houdt van eigentijdse opvattingen, ideeen. Hij houdt van Boldon. De after shave met de eigentijdse roller. En met de geur die past bij zijn eerlijk karakter. 2m an affi 88 km AFTER SHAVE (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Nederlandse kolonie in Canada gaat van 30 april tot 18 mei op grootscheepse wijze zijn dank overbrengen aan de Canadezen voor hun belangrijke aandeel in Nederlands bevrijding van de nazi's. Hoogtepunt in deze operatie „Thank you, Canada" is de aanbieding van een zogenoemd positief van een concertorgel aan het National Arts Centre in Ottawa op 17 mei. Dit or gel, een Zaandams fabrikaat van f 279.000, is de afronding van de bouw van het centrum. De bouw van het eigenlijke orgel vergt drie jaar, in de tussenliggende tijd fungeert het posi tief. De Canadezen zijn erg verguld met dit geschenk. De 45-jarige Pieter Speelman, die dit alles vertelt, toont een brief van de secretaris van het Canadese kabinet, G. Pelletier, die schrijft: „De Canadese re gering is diep getroffen door deze daad, die eens te meer de grootsheid aantoont van de nieuwe Canadezen uit Nederland. Dit orgel stelt het „National Arts Centre" in staat tot muzikale activiteiten die tot dusver onmogelijk waren." Canada heeft in de Tweede Wereldoor log, als lidstaat van de Britse gemenebest, 65 brigades naar Europa gezonden die hebben deelgenomen aan de bevrijding van Nederland. Zevenduizend soldaten zijn hier gesneuveld, 20.000 werden ge wond. Een aantal van hen wordt nu, 25 jaar later, nog altijd verpleegd, onder meer in het Sunny Brook Hospital in Toronto. Sinds 1948 zijn 175.000 Nederlanders naar Canada geëmigreerd. Die groep is daar uitgegroeid tot een half miljoen mensen, die onderling nauw contact on derhouden. Eind vorig jaar hebben zij het Dutch- Canadian Comittee 1945-'70 opgericht om in hun nieuwe vaderland hun dank uit te spreken voor het niet te meten aandeel dat Canada heeft gehad in de bevrijding van Nederland. „Deze Nederlanders", zo vertelt de heer Speelman, „zijn de enigen daar die iets ondernemen. Canada her bergt immers ook immigranten uit ande re landen die door Canadezen zijn be- vrijd, zoals Fransen en Belgen." I nen periodiek een oranje diapositief Voor alle festiviteiten die op touw zijn I waarop in rood het woord „operation", in gezet, is zeer veel geld nodig, maar alleen wit „thank you" en in blauw „Canada". Nederlandse immigranten worden uitge- I De 360 radiostations roepen af en toe een nodigd bij te dragen. Van anderen wordt mededeling van gelijke strekking om, zij niets geaccepteerd. I roepen de Nederlanders daar op bij te De Canadese televisie, radio en pers 1 dragen, zij wijzen iedereen op de komen- itaan zeer sympathiek tegenover deze de festiviteiten, herdenking en besteden er ruime aan- 'mmw if- iMNHlKM •'"V- irei usriLTvuig k/vo^uv-.» - 1 dacht aan. De zestig televisiestations to- FEESTEN In het Middelnederlands had het woord grief de betekenissen: leed, pijn droefheid, krenking, letsel. Op het ogenblik verstaat men er onder: de reden die iemand heeft om misnoegd te zijn over iets, de grond van zijn wrok, al datgene wat men iemand euvel duidt of kwalijk neemt. Het Nederlandse en ook het Engel se woord grief zijn ontleend aan het Franse grief dat in twee lettergrepen wordt uitgesproken en dat op zijn beurt teruggaat op het Latijnse woord gravis', zwaar. De grondbetekenis is dus: datgene wat bezwaart of drukt. In later Latijn is dit gravis tot grevis geworden onder invloed van levis: licht en grevis leverde het Italiaanse greve en het Oudfranse grief op. Het woord nabestaande is bezig een eigenaardige betekenisontwikkeling te ondergaan. De eigenlijke betekenis is: bloedverwant, iemand die tot anderen in een nabije familiebetrekking staat. Vandaar dat ook de vorm naastbe- staande voorkomt in dezelfde beteke nis. In de laatste tijd wordt evenwel door velen het woorddeel na niet meer be schouwd als nabij, maar als het voor zetsel na' later. In het bijzonder be zigt men nabestaande in de betekenis: de familieleden die overblijven wan neer een familielid overleden is. Men leest bijvoorbeeld dat er na de begra fenis gelegenheid bestaat de nabe staanden deelneming te betuigen en bedoelt dan: de achtergebleven ver wanten. Sinds de Lutherbijbel in het Neder lands is vertaald, komt het zelfstandige naamwoord trots in onze taal voor in de betekenis: hoogmoed, overmatig gevoel van eigenwaarde, verwaten heid. Het werd ook gebezigd voor de uit hoogmoed voortkomende honende bejegening en betekende dus ook: kwetsend woord, smaad. Men kon iemand een trots aandoen en bij Hooft leest men: hij deed dit om den Koning eenen trots te spelen, dus: om de ko ning te grieven, te beledigen. Vandaar zegswijzen als: met een trotsdrei- gend en ten trots van iemand: om iemand uit te dagen. In een oud ge schrift leest men dat een krijgsman op de wal ener belegerde stad bleef staan „den vijandt ten trotse". Daar is trots al bijna het voorzetsel ondanks, dat wij kennen in zinnen als: trots alle gevaren hield hij stand. Sommige festiviteiten omvatten heel Canada, andere zijn plaatselijk. Eind vo rig jaar is begonnen met de verkoop van 150.000 tulpebollen, waaruit over enige tijd rood-oranje tulpen worden verwacht. Deze tulp is geregistreerd en heeft de naam Holland-Liberation Tulip gekregen. Voorts stuurt het comité een brief aan I alle oud-strijders, waarin de Neder- I landers nogmaals hun dank uitspreken. In vijftig Canadese steden vanwaar een regiment naar Nederland is gezonden, wordt een bronzen plaquette aangeboden I waarvan de tekst luidt: „Tot blijvende I herinnering aan de leden van het regi ment uit deze stad, zowel de overlevenden als de gesneuvelden, die samen met an dere Canadese en geallieerde soldaten deelnamen aan de glorieuze campagne van 1944 en 1945 die leidde tot de bevrij- I ding van Nederland." Het zogenoemde positief van het Zaandamse concertorgel dat is aange boden aan National Arts Centre in Ottawa. De stijging is inderdaad aanzienlijk. Ook is het een feit dat leden van de op positie ruim twee keer zoveel van het vraagrecht gebruik maken als parle mentariërs die het kabinet een goed hart toedragen. In het lopende zit tingsjaar zijn achthonderd schriftelijke vragen ingediend. Dat is al meer dan het totaal in de zittingsperiode 1965- 1966 (723). In het zittingsjaar 1968- 1969 schreven de 150 leden van de Tweede Kamer gezamenlijk 1230 in formatiebrieven aan de regering. Als dit zo doorgaat wordt dit jaar dit in drukwekkende aantal ruimschoots overtroffen. Wij hebben de eerste 700 papieren vragen van het lopende zittingsjaar eens nagegaan. Voor de 700 vragen „turfden" wij 983 namen. Het komt nogal eens voor, dat Kamerleden een vraag gezamenlijk stellen. Van die 983 waren er 339 van leden van de rege ringspartijen; in verhouding tot de 83 zeteld die K.V.P.-V.V.D.-A.R.P.-C.H.U. bezetten een gemiddelde van ruim 4. Het gemiddelde van de oppositiepar tijen ligt iets beneden de tien: 644 op 67 zetels. Bij het vragenstellen is de Partij van de Arbeid de onbetwiste koploper met 401. In verhouding tot de 37 zetels een gemiddelde van bijna 11. Ook de radicale groep Aarden kontt aan dit gemiddelde: 32 op drie zetels. Als men alleen het gemiddelde als maatstaf neemt is de P.S.P. veruit de nieuwsgierigste partij: 70 keer zette een P.S.P.-Kamerlid zijn handtekening onder een schriftelijke vraag; op vier Kamerzetels een gemiddelde van bijna 18. Het minst nieuwsgierig is de C.P.N. Slechts 4 keer troffen wij de naam van een communist aan op de 700 vragen. Van de regeringspartijen toont de A.R.P. de minste schriftelijke belang stelling (gemiddelde 2,5). De C.H.U. kan bogen op de hoogste score binnen het gouvernementele kamp: gemiddel de 5. Van de K.V.P. is bekend dat zij veel leden in de Kamer telt die zelden of nooit het spreekgestoelte be klimmen. Hetzelfde verschijnsel ken merkt deze partij bij de schriftelijke vragen: 12 van de 39 K.V.P.'ers hiel den zich dit zittingsjaar buiten het schrijfgewoel. Daarbij moet worden aangetekend, dat de K.V.P. in haar ge lederen de Kamervoorzitter telt. Doorgaans beslaat de beantwoording één of twee kantjes. De K.V.P.'er De Vreeze kreeg echter op zijn vraag naar de gezondheidstoestand van dienstplichtigen een antwoord van 24 pagina's, rijkelijk geïllustreerd met grafieken. Het was de eerste vraag die de heer De Vreeze als Kamerlid stelde. Tot nu toe ook zijn laatste. In het „persoonlijk klassement prij ken acht P.v.d.A.-leden en twee P.S.P. 'ers op de eerste tien plaatsen. De naam van de P.v.d.A.'er C. Laban kwamen wij 37 keer tegen, waarmee hij de lijst aanvoert. Na hem volgen zijn partijgenoten Oele, Voogd en Van den Doel en de P.S.P.'er Van der Lek. De beantwoording van schriftelijke vragen kan een vrij kostbare affaire zijn. De V.V.D.'er Joekes informeer de in juli vorig jaar naar de kosten. Minister Beernink zei toen dat volgens de titel: „Daar komen de Canadezen", die vrijwel op alle scholen wordt ver toond. Voorts krijgen de leerlingen een overdruk van een distributiestamkaart, op vertoon waarvan de Nederlanders vanaf het begin van de oorlog enig voedsel, wat kolen of iets anders konden kopen. Vier andere films worden op verzoek aan allerlei verenigingen voor vertoning toegezonden, de film „De Overval" (op de strafgevangenis van Leeuwarden, eind 1944), „De slag om Arnhem", „De Weg naar de Vrijheid en „De Vlag". „Het is slechts een greep uit het hele programma", zegt de heer Pieter Speel man, die in de oorlog aan het verzet ac- tief heeft deelgenomen. Hij werd daartoe I cialii^tie"*in het bedrijfsleven en de geïnspireerd door zijn broer Wim, die al ienfle vrraap naar advies zijn voor een in augustus 1940 begon met de versprei- v00raanstaande bedrijfsadvies- ding van illegale blaadjes. pn raadgevende ingenieursbureaus in Ne- Wim Speelman was mede-oprichter van derland aanleiding geweest tot de op Vrij Nederland" en heeft mede het eerste richting van een adviescentrum. Na de oorlog heeft de heer Pieter Speel- verstrekken. De bij het eentruni ssnee- man economie gestudeerd aan de univer- sloten leden h^5n° siteit van Amsterdam. In 1953 is hij naar kundigen die zij in dienst hebbenover Canada gegaan. Daar heeft hij nu een een gevarieerd pakket van kenms en er een ruwe schatting de beantwoording van een ietwat ingewikkelde vraag meer dan 1000 gulden kan kosten en vragen aan meer dan één bewinds man gesteld zelfs enige duizenden gul dens. Ook wees hij erop dat het voor de betrokken ministers en het ambte narenapparaat een tijdrovende bezig heid kan zijn. Niet minder dan 190 vragen, vooral over economische en sociale kwesties, konden niet door één bewindsman wor den afgedaan. Een krachtige onder steuning van de opvatting, dat een nieuwe departementale indeling ern stig moet worden overwogen. Onder wijsminister Veringa en zijn staatsse cretaris Qrosheide zijn de meest be laagde bewindslieden: 90 keer kon dit departement de beantwoording alleen af. Het ministerie van Verkeer en Wa- staat volgt op ruime afstand als twee- de. De geringste schriftelijke belangstel HANS WIEGEL, geen orgeldraaier, maar het jongste Tweede-Kamer lid voor de V.V.D. ling krijgt minister Udinks ontwikke lingssamenwerking en het departe ment van Algemene Zaken van pre mier De Jong. De actiefste vragensteller, het P.v.d.A.-lid Laban, zegt over zijn „koppositie" dat daaruit vooral niet moet worden afgeleid dat hij er een sport van maakt. „Ik houd mij voor namelijk met onderwijs bezig en dat terrein is enorm breed. Bij de begro tingsbehandeling en het mondelinge overleg in de Kamercommissie moet je je beperken tot de grote problemen. Het is ondoenlijk om allerlei zaken via aparte besprekingen met de mi nisters door te nemen". Hij heeft niet de indruk dat een mi nister het lastig vindt veel vragen te krijgen. Minister Veringa van Onder wijs is er volgens de heer Laban wel gelukkig mee. Schriftelijke vragen ge ven hem de gelegenheid in publieke stukken in te gaan op zaken waarvoor veel mensen belangstelling hebben. Over de grote vraagactiviteit van de oppositie zegt hij: „Vragen rijzen meestal naar aanleiding van misstan den. Iemand loopt daarmee sneller naar een lid van de oppositie dan naar een Kamerlid dat de regering steunt. De oppositie reageert zelf ook vaker op allerlei toestanden". De P.S.P.'er Wiebenga, de aanvoer der van de nieuwsgierigste partij in de Tweede Kamer zegt: „Het vraagrecht Is een wezenlijk recht voor elke volks vertegenwoordiger en het zou dwaas zijn om daar zuinig mee om te gaan. In vragen kunnen belangrijke kwesties aan de orde worden gesteld. Vaak geven ze aanleiding tot concreet ingrijpen". De heer Wiebenga ziet voor een kleine partij in de schriftelijke vragen een manier om politieke akti- viteit te ontplooien. 1 ÏO. w 1 AMSTERDAM. De toenemende spe WOENSDAG. Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond heeft een aantal ei sen geformuleerd met betrekking tot de ontwikkeling van het noorden. Ze zullen ter tafel worden gebracht bij het beraad tussen de drie vakcentrales over een ac tieprogram voor het noorden. De NKV- Ook de Canadese jeugd krijgt deel in de eer. Er wordt een film vervaardigd met ADVERTENTIE GEEF HET AANEEN RAM produkt 88 BOLDON: After shave, pre shave, scheercrème. haarlotion, haar crème 't is wonder koel, t is wonderful eisen omvatten een betere infrastruc tuur, beter onderwijs, gerichte werkge- muleringsmaatregelen en een goede or ganisatie van de arbeidsmarktpolitiek. De noodzakelijke structuurverbetering kan volgens het NKV onder meer wor den gesteund door het gebruiken van een belangrijk deel van de opbrengsten van een eventuele exploitatie van de recente kalium- en magnesiumvondsten voor de oplossing van de problemen van het noorden. De heer W. H. A. Winter, districtsbe stuurder van het NKV, meent dat in een aantal noodgebieden in de noordelijke provincies op zeer korte termijn nieuwe werkgelegenheid moet worden gescha pen. „Als dat niet gebeurt blijft er niets anders over dan de mensen te adviseren naar het westen te trekken. Dan moet Den Haag zijn nota's over de ruimtelijke ordening, die uitgaan van drie miljoen mensen in het noorden in het jaar 2000, maar vergeten". De heer Winter staat achter de motie Wiebenga-Wieringa, die vandaag door de Tweede Kamer wordt behandeld en waarin wordt geëist dat niet één ar beidsplaats mag worden opgeheven zon der dat er vervangende werkgelegen heid is. Ook meent hij, dat het divisie project Ter Apel (het plan-Kikkert) niet mag worden afgewezen als niet op even korte termijn een alternatief werkgele genheidsproject van minstens dezelfde omvang wordt gerealiseerd. Volgens de heer Winter moet de over heid via kapitaaldeelname de bedrijvig heid in het noorden stimuleren zoals dat ook is gebeurd in Zuid-Limburg en bij Verolme. Als dat onvoldoende resultaat oplevert zal aan staatsvestiging moeten worden gedacht. Verder staat de heer Winter op het standpunt, dat het Noor den hoge prioriteit moet krijgen bij de spreiding van de overheidsdiensten. Ten aanzien van de infrastructuur eist het NKV versnelling van woningbouw, krotopruiming en stadsanering, versnel ling van de uitvoering van grote ver keersverbindingen met het westen, het oosten en West-Duitsland, het tot uitvoe ring brengen van het Eemshavenpro- ject, het stimuleren van de activiteiten in en rond de haven van Harlingen (in clusief het aanleggen van een industrie gebied), alsmede het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden van vestiging in dit gebied van een tweede nationale vlieghaven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11