ARREST VAN HOGE RAAD: BIJ FILE INHALEN STRAFBAAR Reorganisatie van Stokvis vordert Mr. Beernink ziet niet veel in de gekozen burgemeester Nettowinst 68 pet hoger „Mens helpt zich zelf Haar journaal- Een all-round auto, dieMercedes280 Een klasse apart. Al eens gereden? h h om zeep UJN REUMATISCHE- 01 SPIERPIJNEN E*10 „CPN'ER TEN ENEMALE ONGESCHIKT" de candy drop Van der Grinten biologische Raad Vijftien maanden voor poging tot doodslag van WIJK van MECHELEN SINAS Wasserij DUYN WOENSDAG 25 MAART 1970 19 r da VOORDE SLANKE Winst 2Vi min Hoe is die Italiano nou? advertentie 't is een babbelaar een sabbélaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoldertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus èlles? Ja, 't is een lekkertje! I Pofmouwen en lange schootjes De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij eeu proefrit met de Mercedes 280 Sof SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comiort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. N.V. AUTOBEDRIJF GARAGE V Directiesecretaressen verenigen zich ftn>üdriKjk« vtrfidttinq na ADVERTENTIE (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG. Elke automobilist heeft het wel eens bij de hand gehad: het is spitsuur, bumper aan bumper kruipen de auto's door de stad; ook buiten de bebouwde kom blijft het file rijden. Plotseling breekt een auto uit de rij en gaat inhalen. Na één of twee auto's gepasseerd te zijn, verschijnt er een tegenligger en de inhaler eist een plaatsje in de file terug. Een brutaal en riskant gedrag dat de overige weg gebruikers irriteert. Onlangs verscheen in de Nederland se jurisprudentie (1970 nr. 122) een ar rest van de Hoge Raad. waarbij dit verkeersgedrag aan de orde kwam. Het betrof een geval waarbij de inhaler geen gelegenehid kreeg zich in de file te voegen, omdat de onderlinge afstand van de auto's te klein bleef. De tegen ligger kon een frontale botsing slechts voorkomen door zijn auto de berm in te sturen, waarna deze kantelde en in een sloot tot stilstand kwam. De bestuurder van de inhalende auto werd vervolgd omdat hij zich op het weggedeelte voor het tegemoetkomend verkeer bevond, waardoor voor dit te gemoetkomend verkeer gevaar of be lemmering kon ontstaan. Dit leverde een overtreding op, waarvoor de ver dachte werd veroordeeld tot 100 boete en een half jaar ontzegging rijbevoegd heid. De strafrechtelijke veroordeling is vooral van belang voor de civiel-rech- telijke aansprakelijkheid. Staat im mers de schuld aan het ongeval vast, dan is de dader uok aansprakelijk voor de hierdoor ontstane schade. In drie instanties heeft de verdachte betoogd dat hij niet strafbaar was, met een beroep op overmacht. Toen hij begon met de inhaalmanoeuvre, aldus hef verweer van de verdachte, was er nog geen tegenligger te zien, zodat op dat moment zijn gedrag volstrekt ver antwoord was. Omdat de file rijders hun verplich ting om buiten de bebouwde kom vol doende afstand te houden voor invoe gen niet nakwamen, ontstond een ge vaarsituatie, waaruit het ongeluk re- solteerde. Dit verweer is in alle drie instanties verworpen. De rechter acht te het voldoende, dat de bestuurder, door de inhaalmanoeuvre te onderne men zichzelf in een situatie brengt waardoor gevaar kan ontstaan voor het tegemoet komend verkeer. Of een inhaalmanoeuvre verant woord is hangt niet alleen af van het al of niet verschijnen van een tegen ligger, maar ook van de verkeersinten siteit de onderlinge afstand van de auto's, het aantal enzovoorts. In een noot onder het arrest wijst prof. mr. Ch. J. Enschedé er op dat het bij het snelverkeer gaat om een inspelen op eikaars gedrag. Zo zijn er bepaalde omstandigheden denkbaar waarbij de inhaler er op moet kunnen vertrouwen dat hem ruimte gegeven wordt voor invoegen. De wet schrijft dit trouwens ook voor. Vooral omdat het opsporen van overtredingen bij be wegend verkeer een moeilijke zaak is, bestaat er nogal eens de neiging bij verkeersdeelnemers om op zich af keurenswaardig gedrag te „bestraf fen" door het zelfde te doen of door bijvoorbeeld te gaan snijden, te hinde ren en dergelijke. Een dergelijke vorm van eigen rechter moet vermeden wor den. Daarvoor zijn de risico's eenvou dig te groot. In het besproken geval is niet aan de orde gekomen of de filerijders expres geen ruimte gaven of dit niet konden doordat bijvoorbeeld daardoor weer het risico van een kettingbotsing zou ont staan. In elk geval toont het aan dat het vermijden van ongelukken voorop moet staan. Ook in het verkeer komt „boontje niet altijd om zijn loontje" en wordt een onschuldige derde, werkelijk slachtoffer. ADVERTENTIE ROTTERDAM. Bij R. S. Stokvis en Zonen N.V. te Rotterdam is de concern omzet van 1969 van 680 min tot 700 min gestegen. De omzet van het moe derbedrijf nam toe van 441 min tot 474 min. De stijging van de exploitatie kosten kon worden beperkt tot minder dan 114 percent. De nettowinst steeg van 264.000 tot 2,5 min. Voorgesteld wordt, dit bedrag »an de reserve toe te voegen. De reorganisatie- en saneringsmaat regelen hadden over 1969 minder nade lige gevolgen op de omzet dan oorspron kelijk werd verwacht. Deze plannen zijn thans geëffectueerd of in uitvoering, bestaan geen plannen voor verdere in krimping van de activiteiten. De genomen sanerings- en reorganisa tiemaatregelen zullen in de jaren 1970 en 1971 invloed hebben op de omzet in dier voege, dat circa ƒ240 min omzet wordt afgestoten, deels in 1970 en deels in 1971. Op basis van de gesaneerde res terende omzet van circa 500 min. en de inmiddels ingetreden verheugende verbetering in de financiële positie, ziet het bestuur de verdere ontwikkeling van de vennootschap met vertrouwen tege moet, aldus een communiqué. werd gesteld. Minister Beemik ging daar echter niet verder op in. De minister formuleerde wel een groot aantal bezwaren tegen de gekozen bur gemeester. Zo brengt zo'n eerste burger volgens hem de decentralisatie van het bestuur in gevaar, omdat de centrale overheid dan meer invloed wil hebben en de gekozen burgemeester bepaalde taken (handhaving van de orde bijvoorbeeld) zou ontnemen. De invloed van de kiezer <yp de samenstelling van de kandidaten lijst is zei minister Beernink uiterst gering. De gemiddelde kiezer heeft er geen idee van wat een burgemeester is en doet en kan daardoor niet beoordelen aan welke eisen een burgemeester moet voldoen. De minister maakte vooral bezwaar te- (Van onze correspondent) UTRECHT. Als een gemeente waar de burgemeestersfunctie onbezet is, de Kroon eensgezind om een bepaalde bur gemeester vraagt, dan wil minister Beer nink van Binnenlandse Zaken daar wel naar luisteren. „Ik ben bereid om aan een unaniem verzoek tegemoet te ko men", zo zei hij gisteren in Utrecht tij dens een discussie-avond over het onder werp gekozen of benoemde burgemeester. Minister Beemik vertelde dat hem in een paar gevallen via het recht van pe titie om een bepaalde burgemeesterskan didaat is gevraagd en dat hij daar ,ja' op heeft gezegd. Een unaniem verzoek om een commu nist tot burgemeester te benoemen, zou minister Beernink echter afwijzen. „Wij gen een gekozen burgemeester, omdat een kijken bij een benoeming van een nieu- verkiezing diens neutraliteit in gevaar we burgemeester naar de geschiktheid zou kunnen brengen. Bovendien is een en de bekwaamheid. Een C.P.N.'er mist gekozen burgemeester geen manager, die ten enenmale de geschiktheid om burge- zich daadwerkelijk met het bestuur be- meester te worden. De gezagshandhaving zighoudt, maar een representatieve figuur, is bij een dergelijk persoon niet in goede Minister Beernink voorspelde dat door handen" zo zei de minister. Die opmer- gebrek aan deskundigheid van zo'n bur- 11--1- 'gemeester het ambtelijk apparaat de lei ding zou kunnen nemen met als gevolg minder openheid. Hij wees daarbij naar West-Duitsland, waar de ambtelijke Stadtdirektor meer macht in handen heeft dan de burgemeester. Nog een bezwaar voor mr. Beernink: een gekozen burgemeester is volstrekt af hankelijk van de meerderheid van de king beviel een aantal aanwezigen hele maal niet: „Bij een burgemeestersbenoe ming staat dus de handhaving van^ het gezag voorop en niet de democratie zo AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 raad. Verkiezing betekent meende hij propaganda, speeches, wijzen op te kortkomingen van voorgangers en mede kandidaten, waarbij ook het doen van be loften niet kan worden vermeden. VENLO. Voor Van der Grinten NV is 1969 een goed jaar geweest. De auto nome omzetstijging bedroeg 22 percent; de acquisitie van twee buitenlandse be drijven (resp. in Italië en Frankrijk) voegde daar nog 13 percent aan toe. De nettowinst steeg met 68 percent (de twee nieuwe bedrijven meegrekend) van 7,4 miljoen in 1968 tot 12,4 miljoen in 1969. Dit blijkt uit bet vandaag ver schenen jaarverslag. De omzet ging van 162,3 miljoen in 1968 naar 218,3 miljoen in 1969. Het bruto bedrijfsresultaat over 1969 be draagt volgens de geconsolideerde winst en verliesrekening 29 miljoen (v.j. 19 miljoen). Zoals reeds gemeld, zal wor den voorgesteld het dividend te bepalen op 22 percent. In een meerjarenplan zijn richtlijnen vastgesteld ten aanzien van assortiment, penetratie buitenlandse markten en finan cieel beleid. Dit plan is er op gericht Van der Grinten's huidige sterke positie in de Europese diazokopieermarkt bin nen een beperkt aantal jaren uit te bou wen tot een plaats van betekenis op de algemene wereldmarkt in reprografische pridukten. Het doel is in 1975 een omzet te realiseren van ongeveer 5 percent van de geraamde wereldmarkt. De omzet in de eerste maanden van het boekjaar 1970 vertoont een bevredigende ontwikkeling. Voor de eerstkomende jaren moet een hoog niveau van investeringen worden verwacht. In de eerstkomende twee ja ren wordt een investerings-niveau van ongeveer 25 miljoen per jaar verwacht, overnemingen van bedrijven niet meege rekend. De liquide middelen zijn vol doende om de noodzakelijk geachte aan koop van op korte termijn te verwerven ondernemingen te financieren. ALMELO De rechtbank in Almelo heeft een 19-jarige jongen uit Enschede veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf omdat hij met een sten- gun een poging tot doodslag had onderno men op een 21-jarige cafébezoeker, met wie hij ruzie had gehad. In een steegje had hij vijftien kogels afgevuurd op zijn tegen stander. Drie daarvan troffen diens benen. Pas een week na de schietpartij kwam deze zaak aan het licht, omdat buurtbewo ners uit vrees voor represailles niets ge zegd hadden over het nachtelijk tumult. i ADVERTENTIE 0 Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023 - 32 62 50 Hoofddorp, Marktplein 43, tel. 02503 -1>5 47 ZEER OUDERWETS DETAIL in sommige jurken voor komend zomer seizoen: de pofmouw. Verwerkt in tot over de knie vallende katoenen jurken met lange mouwen en schootjes die. voor de zoveelste maal, weer zo uit grootmoeders garderobe lijken te zijn weggelopen. Geweldige stroken raken trouwens ook weer „in", ze worden recht of diagonaal geplaatst op luchti ge korte of halflange genopte middag en avondjurkjes. EEN INTERIEUR DAT in rood is uitgevoerd wordt al sinds onheuglijke tijden als „stimulerend beschouwd, en iedereen mag voor zichzelf uitmaken hoe hij of zij dat begrip wil interpre teren. Weekblad „Woman" vertelt dat we ook geel als een zeer stimulerend kleurtje moeten beschouwen. Blauwe en groene tinten in een interieur ge ven de bewoner rust, maar teveel groen kan deprimerend werken, even als een te rustig interieur zonder één brutaal kontrasit-kleurtje. „Woman" keek nog even om de hoek bij twee bekende vrouwen en weet te melden dat prinses Margaret haar zitkamer heeft gestoffeerd in de opgewekte kleuren lichtbruin met steenrood. Sophia Loren heeft de kin derkamer van haar kleine boven alles beminde Carlo geheel in geel laten uitvoeren. Dat kind blijft niets be spaard. KONINGIN JULIANA IS van plan op maandag 11 mei in Den Haag de opening bij te wonen van de Inter nationale Conventie van de „Interna tional Inner Wheel Clubs". Deze orga nisatie bestaat uit echtgenote# van le den van Rotary-clubs. REGENMANTELS VOOR HET voorjaar zijn oudroze, pastelgroen of beige. Ze hebben opgestikte schouder stukken, zakken in alle maten en mo dellen en knopen in goud-, zilver- of parelmoerkleur. INDE GROTE-SCHOONMAAK-tijd vlug even raapstelen met sour cream klaarmaken, dat lijkt nog wat meer dan sla met „petat" en een knak worst. Zet anderhalve kilo schoongemaakte jonge raapstelen op met aanhangend water. Laat ze op een flink vuur even slinken en vervolgens in 20 minuten op een zacht vuur gaar worden. Voeg op t iets zout toe. Roer één-achtste liter sour cream met een lepel bloem en bind de raapsteeltjes hiermee onder goed roeren. Eet er varkenshaasjes bij en cara- melvla (kant en klaar te koop) toe. Voor een lentewandeling wordt het nu zo langzamerhand tijd. In elk opzicht bij de tijd is men met deze set van jas, laarzen, parapluie en tas van afwasbare regenbestendige stof met krantenmotief. AMSTERDAM. De Nederlandse biolo gen maken zich ernstig zorgen over de continuïteit van de biosfeer, de omgeving dus waarin het leven van de mens moge lijk wordt gemaakt: de lucht, het water en het land. De techniek is volgens hen op weg om zo hard tegen de biosfeer aan te schoppen, dat „de mens zich daardoor zelf om zeep helpt" De Biologische Raad van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen in Amsterdam heeft die verontrusting geuit in een brief aan de ministerraad, ver gezeld van een verslag over een in septem ber vorig jaar in Londen gehouden bijeen komst betreffende de veranderingen in het milieu door toedoen van de mens. De Bio logische Raad organiseert zelf op 31 maart en 1 april in het RAI-congrescentrum in Amsterdam een symposium, waar de pro blemen van lucht-, water- en landveront- reiniging opnieuw aan de orde gesteld zul len worden. Tijdens een persconferentie maakte dr. W. H. van Dobben, directeur van het In stituut voor Oecologisch onderzoek van de academie, met historische voorbeelden duidelijk hoe catastrofaal de gevolgen kun nen zijn van de invloed van de mens op de bodemgesteldheid. De toename van fijne stofdeeltjes in de lucht is volgens hem onrustbarend en de Nederlanders springen als barbaren om met het water, waarin teveel afval wordt geloosd. Omdat in dit opzicht niet alleen landelijk gedacht kan worden sprak de heer Dobben zich uit voor een internationale coördinatie van wetgevingen, die zullen moeten voor komen dat de industrie producten op de markt brengt waarvan de afvalstoffen niet op natuurlijke wijze worden afgebroken. Men zal moeten voorkomen, dat bepaalde stoffen zich in levende wezens ophopen. AMSTERDAM. De directiesecreta ressen van de Amsterdamse verzeke ringsmaatschappij de coöperatieve vere niging „Centraal Beheer" hebben het initiatief genomen tot de oprichting van een vereniging van directiesecretares sen in Nederland. Het wordt geen vakbond, maar een or ganisatie die door middel van lezingen, cursussen, excursies, congressen en het uitgeven van een vakblad de leden op de hoogte zal houden van de snelle ontwik kelingen in het bedrijfsleven. ADVERTENTIE Doorstraalt «pieren let ia de prtickta H u—stitetx pijnen, (pit, renrwpljoen, verstuikingen, stijve nek en ledematen ■ills weekt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk ia de huid doordringend, srerkt Algesal diep op de weefsels ia tot aaa do baard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de bnid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot la de gewrichten, Renmatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn etthreektl Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te veriiebUas. ALGESAL hij si Ie spoLk. sa drag.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19