Briefpost - nu rendabel wordt niet duurder Op Inzet: „kroonjuwelen van zigeunerkoning Geen oefenterrein in Zuid-Nederland \^cc ft sCC. J Getroffen echtpaar vandaag naar Australië onderweg Tokio kiest Miss Young International PTT-winst dit jaar 200 miljoen Meubeldieven deden zich voor als verhuizers Geen kans op voorjaarsvakantie voor rijksscholen Dankzij snelle hulpactie Protestantenbond viert eeuwfeest in november Schoolparlement bij Utrechts athenaeum Nieuwe aanpak van voorlichting over alcohol Artsen-dichtheid 3,74 per 10.000 inwoners Protesttelegram tegen Grieks proces Kort geding Haagse Rechtbank Alsnog uitkering voor vissers die in de oorlog dienden RAAD VAN ADVIES VOOR RUIMTELIJKE ORDENING: Acht maanden voor taxi-chauffeur WOENSDAG 25 MAART 1970 Telefoon 1 PRO afgewezen Wagons-Lits-dochter voor vliegreizen opgericht Drankbestrijders: Dertig miljoen voor Haagse semi-metro „De ezelsbruggetjes ontstaan", Zo sprak een ezel uit Oostzaan, „Doordat de ezelsidealen Waartegen bij het ademhalen En anderszins wordt aangeleund Door balken worden ondersteund' Trijntje Fop Drie keer overreden DOLFIJNEN- en ZEELEEUWENSHOW IN ZANDVOORT - i ERNATIONAAL DANSORKEST MET FLOORSHOW (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een oplettende politie agent uit de buurtschap Driemond bij Weesp heeft een einde kunnen maken aan de praktijken van twee meubeldieven. Deze meubeldieven deden alsof zjj verhui zers waren en gebruikten een vrachtwagen waarmee ze naar woonarken en huizen reden als de bewoners afwezig waren. Meestal ging het om zomerhuisjes, week endhuisjes, woonboten en dergelijke. De nietsvermoedende buren zagen dan zonder alarm te slaan de inboedels wegdragen. Ook de politieman van Driemond was enige tijd geleden getuige van zo'n „ver huizing". Hij was nog maar pas in Drie mond, kende de bewoners niet en wist daarom niet of de zaak wel in orde was. Uit voorzorg noteerde hij het kenteken van de auto. Toen een paar dagen later door de eigenaar van de woonark aangifte werd gedaan wegens diefstal van meubels ter waarde ongeveer 1800 gulden leidde dit door de agent genoteerde kenteken tot de arrestatie van twee Amsterdammers. DEN HAAG. Het ligt niet in het voornemen van de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, aan de rijksscholen richtlijnen te geven tot aanpassing van vakanties aan de regeling van vrije dagen die door veel diensten en bedrijven voor de pe riode van 30 april tot 11 mei is getrof fen. De toevallige omstandigheid dat dit jaar bedrijfssluiting op een viertal dagen een aaneengesloten vakantie oplevert, rechtvaardigt naar de mening van de be windsman het nog niet van een ontwikke ling naar een aaneengesloten voorjaars vakantie in het bedrijfsleven te spreken, zoals het Tweede-Kamer-lid C. Laban (P.v.d.A.) in een serie schriftelijke vra gen aan de regering had gedaan (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Minister Bakker zei gisteren in de Tweede Kamer dat de post- tarieven voor periodieken en drukwerken in 1971 drastisch moeten worden verhoogd, omdat de PTT niet meer tegen de huidige tarieven kan blijven werken. De tarieven voor brieven zullen in de nabije toekomst niet ook niet in 1971 behoeven te worden verhoogd, omdat de briefpost sinds de jongste tariefsverhoging van 20 cent tot 25 cent, rendabel is. In 1969 is op de briefpost 60 miljoen gulden winst gemaakt. Op de bezorging van nieuwsbladen is daarentegen een verlies geleden van 52 miljoen gulden. Volgens de minister maken de dagbla den slechts een fractie uit van deze pe riodieken. De overgrote meerderheid be staat uit weekbladen, zoals omroepgidsen en dergelijke. De bewindsman meende dat als de dagbladen in moeilijkheden zouden komen te verkeren door een ta riefsverhoging, er dan overleg met het mi nisterie van CRM moet worden gepleegd Het kabinet zal dan moeten oondelen over een speciale ondersteuning van de dagbla den, zo meende minister Bakker. Het kabinet heeft in principe besloten de Postcheque en Girodienst de rente te laten vergoeden over de tegoeden van de inleggers. De minister vindt dat PTT een 'gezonde concurrentie met de bankbedrij ven niet uit de weg moet gaan. Volgens minister Bakker is er een vraag-explosie ontstaan bij de telefoon dienst waaraan PTT niet op korte ter mijn kan voldoen. Er is een categorie aanvragers bijgekomen, die vroeger geen aansluiting verlangde. Het verhoogde tarief voor telefoonaan sluitingen voor hardhorenden zal worden verlaagd tot het normale telefoontarief De aanvragers moeten dan wel een me dische verklaring kunnen overleggen. Minister Bakker zei dat PTT in 1970 waarschijnlijk ongeveer 200 miljoen winst zal maken. Over 1969 bedroeg de winst ongeveer 260 miljoen gulden. Daar tegenover staat dat dit jaar de lasten on geveer 250 miljoen zullen bedragen. Hoewel minister Bakker destijds heeft beloofd dat hij in 1969 met een wetsont werp zou komen waarbij de status van PTT zodanig zal veranderen dat PTT een zelfstandige n.v. zou kunnen wonden, zei de bewindsman gisteren dat hij hoopte dat er eind dit jaar een oplossing zal ko men voor het probleem, dat op inter-de- partementaal niveau hierover is ontstaan. Volgens ingewijden zou vooral minister Witteveen er niet voor voelen om al te veel speciale tegemoetkomingen in het leven te roepen voor een dergelijke naam loze vennootschap. (Van onze correspondent) VLKMAAR Het echtpaar Van den Aakster is dankzjj een hulpactie van de vereniging Inter-Co-op Kontakt in Utrecht vanmiddag met een ljjnvliegtuig van de KLM naar Sydney in Australië vertrokken De gemeente Alkmaar had voor paspoorten en de Australische ambassade in Den Haag voor visa gezorgd. In Australië lieten vorige week hun 44 jarige zoon Jan en diens twee oudste kin deren een 18-jarige zoon en een 16-jarige dochter het leven bjj een auto-ongeluk Zjjn vrouw bleef met drie kinderen van 12. 10 en 8 jaar achter. De verongelukte Jan van den Aakster zou in augustus naar Nederland terugke ren na een verblijf van dertien jaar. De Alkmaarse familie was al bezig met de voorbereidingen van het feest, dat bij dé terugkomst van zoon Jan en zijn gezin ge vierd zou worden. Ook zijn werkkring in Nederland was reeds geregeld. Hij kon als telefoonmonteur bij PTT in Alkmaar ko men. De ouders gaan nu naar Australië om DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse Protestantenbond heeft be sloten geen gebruik te maken van het aanbod van de VPRO, aan de viering van het eeuwfeest in november aandacht te schenken. Het hoofdbestuur heeft nog niet beslist of en van welke omroepvereniging men voor dit feest aandacht zal vragen. Ook wil men de beslissing afwachten van minister Klompé op de aanvraag om zendtijd, die de Protestantenbond vorig jaar heeft ingediend. Voor het eeuwfeest, dat in november in het Jaarbeurscongresgebouw in Utrecht zal worden gevierd, zijn internationaal be kende buitenlandse theologen uitgenodigd, o.a. Harvey Cox en Dorothy Sölle. Ook is overleg gaande over een Europese pre mière van een Amerikaanse musical, die in samenwerking met de studentenvereni ging van de Vrijzinnig Christelijke Stu- dentenbond zal worden opgevoerd DEN HAAG. AJs Nederlandse doch teronderneming van de Compagnie Inter nationale des Wagons-Lits et du Tourisme is opgericht de Silver Jet Tours NV, die zich specifiek met de organisatie van luxueuze vakantievliegreizen gaat bezig houden. Tot directeur is benoemd de heer André Slootman, tot voor kort werkzaam bij de directie van Wagon-Lits in Parijs. hun schoondochter in deze moeilijke dagen bij te staan. Vermoedelijk zullen zij na tien dagen terugkeren. Het auto-ongeluk gebeurde in de Zuid- australische plaats Stepney. De heer Van der Aakster stond met zijn twee oudste kinderen in de auto te wachten voor een verkeerslicht, toen een 20-tons beladen vrachtauto van een helling afkwam en, jloordat de remmen weigerden, tegen de auto botste waarin de drie gezinsleden Van den Aakster zaten. UTRECHT Aan het gemeentelijk athenaeum in Utrecht heeft de wethouder van Onderwjjs een proefparlement geïn stalleerd. Het is het eerste schoolparle ment in Nederland dat niet alleen advi serende maar ook beslissingsbevoegdheid heeft. Het parlement is samengesteld uit twaalf leerlingen, vijf docenten, vier ouders en twee vertegenwoordigers van het niet- docerend personeel. De beslissingsbevoegd heid bestaat uit het recht, algemene ge dragsbepalingen vast te stellen voor de ge hele schoolbevolking en sancties bij over treding van die bepalingen. Vorige week is een rumoerige periode op deze school afgesloten. Er hebben lange tijd ernstige conflicten bestaan tussen leer lingen, docenten en schoolleiding. Begin maart werd zelfs de politie te hulp ge roepen om 300 leerlingen uit het school gebouw te verwijderen. De Utrechtse ge meenteraad heeft vorige week een lang durig debat aan het conflict gewijd. UTRECHT. De voorlichting over al cohol en drugs zou in één instituut moeten worden ondergebracht. Hierin zouden ook de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, de Nationale Commissie Alcoholisme, de instellingen voor de zorg van alcoholisten en andere verslavingszieken en het Verbond voor Veilig Verkeer vertegenwoordigd moeten zjjn, zo schrijft det Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO) in een nota. Dit nieuwe instituut, dat een stichting zou moeten zijn, zou voorts goede verbin dingen moeten leggen met universiteiten en voorlichtingsmedia. Een dergelijk voor lichtingsinstituut zou moeten kunnen re kenen op ruime steun van de regering, aldus ANDO. Het structuurvoorstel, waar bij de ANDO zichzelf in feite buitenspel zet, maar als vereniging van geheelont houders zal blijven functioneren, wordt besproken op de algemene vergadering van de ANDO, die op 10 en 11 april wordt ge houden. ANDO zegt verder dat functioneel drankgebruik als mogelijkheid moet wor den aanvaard, en dat drinkgewoonten niet op zichzelf moeten worden afgewezen, doch wel als riskant moeten worden aan gemerkt. f DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft meege deeld. dat het beeld van de artsen-dicht heid in de grote steden minder veront rustend is dan aanvankelijk werd gedacht. De artsendichtheid per 10.000 inwoners was landelijk in 1969 3,74 en voor Den Haag op 1 januari 1970 4,20, voor Rotter dam 3,38 en voor Amsterdam 3,76. In ons land worden jaarlijks vier mil- oen kiezen en tanden getrokken tot een totaal gewicht van 8 ton. De gezamen lijke tandartsen verrichten gezamenlijk 6 miljoen vullingen per jaar. De staatssecretaris noemt de pokken- vaccinatie in ons land in het algemeen bijzonder hoog. Het landelijke gemiddel de in 1967 was 89,4 percent. Per gemeen te geven deze gemiddelden echter grote verschillen te zien. Dr. Kruisinga verwacht een verdrie dubbeling van het tandartsenbestand in de eerstkomende twaalf jaren. Medio dit Jaar wordt het rapport van de Gezond heidsraad over het gebruik van fluor ver wacht. Hannie Dijkstra nam in Tokio deel aan de verkiezingen voor „Miss young international". Dit in het kader van de EXPO-festiviteiten. Deze verkie zingen vormen een junior-versie van de grote „Miss international"-verkie zingen. NIJMEGEN. De vertegenwoordigers van de Griekse verzetsorganisaties PAM- PAK-da, het comité „Vrij Griekenland" en de gezamenlijke Griekenlandwerk groepen in Nederland en België hebben aan minister Luns van Buitenlandse Za ken een telegram gezonden om hun on gerustheid te uiten over een in Grieken land te houden strafproces. „Er bestaan sterke aanwijzingen, dat in een vrijdag 27 maart beginnend massa proces waarin 35 Grieken voor het mili tair tribunaal te Athene terecht zullen staan, tegen enkelen van hen de dood straf geëist zal kunnen worden. Tot de belangrijkste beklaagden behoren de pro fessoren Mangakis en Karayorgas, de voorzitter van de Socialistische Unie, Protopappas, de rapporteur van de Raad van State, Kosmas en d e voormalige NAVO-generaal Iordanidis. De laatste is verbindingsofficier bij het NAVO-hoofd kwartier te Parijs geweest. Wij verzoeken u dringend de geëigende stappen ter be scherming van de beklaagden te onder nemen, door op zijn minst waarnemers naar dit proces te sturen", aldus het tele gram. DEN HAAG. Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft Den Haag een voorlopige rijkssubsidie van ƒ30.475.000 toegekend in de kosten van aanleg van de eerste fase van de semi-metro. Deze fase houdt onder meer de bouw in van drie op viaducten gelegen semi-metrobanen, die stations en een gedeeltelijk overdekt ver keersplateau boven de N.S.-perrons van het nieuwe Bezuidenhout-station. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De „kroonjuwelen" van de Nederlandse zigeunerkoning vormden dinsdag de inzet van een kort geding, dat deze bij de Haagse rechtbank had aangespannen om te voorkomen, dat deze juwelen ter waarde van ruim 176.000 gul den aan het Haagse juweliersbedrijf Si mons worden teruggegeven. De zich „zigeunerkoning" noemende man heeft de juwelen ongeveer een jaar geleden bij de juwelier gekocht en ze naar zijn zeggen ook betaald. De firma Simons ontkent echter ooit betaling te hebben ge kregen. Bij vonnis van de Haagse recht bank werd de „koning" wegens flessen trekkerij veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf, maar de rechtbank bepaal de niet aan wde de juwelen moesten wor den toegewezen. De officier van justitie kon vervolgens een beslissing nemen en wees de kost baarheden op grond van het vonnis toe aan Simons. Diens opponent vroeg daar op de rechtbank aan hem de juwelen toe te wijzen, maar de rechtbank wees dit verzoek af. Simons liet er toen beslag op leggen, maar om te voorkomen dat de juwelier ze in handen zou krijgen, deed de ander dat ook. De president van de Haagse (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vissers, die tijdens de oorlog '40-'45 in Engeland in dienst zijn geweest bij de vrijwillige hulpschepen dienst van de Kor»r>t'>ike Marine krijgen alsnog een uifk- weduwen van in de Tweede 'og omgekomen vissers in i de marine komen voor ee. in aanmerking, De uitkering aan de vissers, ten bedra ge van 150 gulden per jaar, wordt gege ven met terugwerkende kracht vanaf de zestigste verjaardag. Weduwen krij gen een jaarlijks bedrag van 90 gulden, eveneens met terugwerkende kracht, ge rekend vanaf het jaar van overlijden van de echtgenoot. De minister van Landbouw en Visserij heeft hiertoe billijkheidshalve besloten omdat tot nu toe deze categorie op grond van de beschikking vaarplichtbeloning visserij als militairen niet voor een uit kering in aanmerking kwamen en even min aanspraken konden maken op mili tair pensioen omdat hun diensttijd daar voor weer te kort was. Aanvragen kunnen tot 31 december van dit jaar worden ingediend bij de directeur van de Visserij op het adres le Van den Boschstraat 4 te Den Haag. DEN HAAG. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening heeft in een ongevraagd advies aan de regering over het vraagstuk van de situering van regionale oefenterreinen voor de Konink lijke Landmacht, meegedeeld dat in het zuiden van ons land in wezen geen plaats is voor een volwaardig militair oefenter rein van 3.000 ha. Het ligt meer in de lijn om hier, evenals ook voor de Veluwe zou moeten gelden, de militaire activitei ten eerder te beperken dan uit te brei den, zo meent de Raad Het Lauwerszeegebied wordt door de Raad niet in zijn advies betrokken. In ieder geval, zo zegt de Raad, zal wel nog een regionaal oefenterrein in het noorden moeten worden gesitueerd, waar bij in de eerste plaats het gebied bij Sellingen in het raam van het nader te bestuderen zogenoemde divisieproject- Ter Apel zal kunnen worden bezien. De militaire bezigheden op het Veluwe- massief zullen niet moeten worden uitge breid, maar teruggebracht. De recreatie ve betekenis van dit gebied, door de re gering in eerder instantie aangemerkt als parkgebied van nationale betekenis, is van doorslaggevende aard. De Raad acht zelfs geen enkele vorm van militair gebruik van De Harskamp aanvaardbaar in verband met de grote natuurweten schappelijke waarde van dit gebied. Het schietkamp zou verplaatst moeten wor den naar minder goede landbouwgronden in de Noordoostpolder of naar het nog niet ontgonnen deel van Oostelijk Flevo land en in geen geval naar het Kuinder- bos. De Raad acht het slechts verant woord de situering van een terrein in De Harskamp opnieuw in overweging te ne men, indien zowel in het buitenland als in eigen land geen alternatief aanwezig blijkt te zijn. Over een eventueel oefenterrein in het zuiden van het land zegt de Raad dat als het feit, dat bij het huidige terrein in de omgeving van Oirschot militaire instel lingen zijn gevestigd, waarvan de over plaatsing vermoedelijk niet op korte ter mijn zal kunnen worden gerealiseerd, voor de regering doorslaggevend zou zijn voor de vestiging van een regionaal oefenterrein, deze vestiging slechts een tijdelijk karakter zal mogen- hebben. Van tevoren zal er dan bovendien via een op te stellen landschapsplan rekening mee moeten worden gehouden dat een over gang kan plaatsvinden van militair ter rein naar parkgebied. En indien toch aan een meer permanente oplossing zou moe ten worden gedacht, dan zal het bestaan de complex moeten worden overgebracht naar elders, waarbij men dan niet a priori behoeft te denken aan het in de regeringsnota genoemde alternatieve ter rein ten zuidoosten van Volkel, zo conclu deert de Raad. Rechtbank werd gisteren in kort geding door Simons gevraagd dit laatste beslag op te heffen. Maar aangezien er op het ogenblik een civiel proces wordt gevoerd tussen de par tijen om het recht op de juwelen, betoog de de advocaat van de zigeunerkoning, mr. dr. K. W. P. Klaassen, dat het beter zou zijn als de president nu geen uitspraak doet, mede om de rechtbank niet in een moeilijk parket te brengen. Hij zag geen reden voor spoed, omdat de juwelen veilig liggen opgeborgen. Mr. Klaassen zei in staat te zijn door middel van getuigen te bewijzen dat de betaling heeft plaatsgevonden. De getui genverklaringen zijn door de rechtbank echter genegeerd omdat men ze niet be trouwbaar achtte. Mr. Y. H. M. Nijgh, advocaat van de eisende partij,, vond de bewering, dat er is betaald, wel merkwaardig. Simons heeft de man door heel Nederland nage reisd om zijn geld te krijgen en heeft hem zelfs 20 mille aangeboden als de juwelen teruggegeven zouden worden. De koopsom is niet in de boeken verant woord. Waar zou het geld dan gebleven moeten zijn? Misschien om de fiscus te misleiden, achtergehouden? Een firma als Simons kan op een dergelijke manier haar reputatie niet op het spel zetten. Mr. Nijgh vond, dat er wel haast bij de zaak is om dat de uitspraak van de rechtbank lang op zich kan laten wachten. Zo zouden bij een tussentijds faillissement van de zigeu- nerkoning, de juwelen in de boedel kun nen vallen. DEN HAAG. De rechtbank In Den Haag heeft vanmorgen een 24-jarige taxi chauffeur uit Leiden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, benevens voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, wegens poging tot doodslag op een 30- jarige tuinarbeider uit Oegstgeest. Na een ruzie in een café reed de taxi chauffeur met zijn auto het slachtoffer omver. Toen deze op straat lag, reed hij nog twee maal over de man heen, die er wonderlijk genoeg met een schouderfrac tuur af kwam. Verdachte had zich reeds eerder aan gewelddelicten schuldig ge maakt De officier van Justitie had twee weken geleden tien maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist DOLFIKAMA ADVERTENTIE Naast BOUWES PALACE t.o. station dagelijks shows om avondshow 12-2 en 4 uur om 9 uur Têl02507-5741 MOBILARIUM een bijzondere attrak- tie voor jong en oud dagelijks open van 11 tot 6 uur. ueaurende de Paasdagen en dagelijks vanaf 1 april 's Zondags matinee Telefoon 0 2507-50 41

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2