Gespannen toestand Weer golf van geweld in Londonderry NIEUWE CAMPAGNE VAN BERNADETTE DEVLIN Wellicht spoedig hervatting Russisch-Amerikaans gesprek Tumult in Lagerhuis Finland uit de NORDEC Morgen gesprek over Berlijn Brandt diende CDU scherp van repliek Lon Nol: Cambodja blijft neutraal" ÜE KUYPEE Carolientje gaat exposeren achtergrond Overleg Midden-Oosten in New York Griekse uitgevers en journalist Twee Jordaniërs in Karlsruhe gearresteerd telegrammen WOENSDAG 25 MAART 1970 Neer geknuppeld „Eruit" Stenen Herstelbetalingen e Sihanoek Verstoring Geheel Columbia Eagle Voor uw vakantie- of zakenreis eerst kijken bij uw De toestand in Noord-Ierland blijft, on danks de pacificatiemaatregelen van de Britse en Noordierse regeringen, gespan nen. Naarmate het voorjaar nadert is er alle kans dat het opnieuw tot uitbarstin gen zal komen, hoewel het Britse leger een burgeroorlog moet verhinderen. Doch er is geen twijfel aan dat wapens en agitatoren hun weg naar Noord-Ierland vinden. Op last van Londen tracht men het partijdige karakter van de koninklijke Ulster gendarmerie op te heffen en eerst de hulppolitie, de beruchte B-specials, te ontbinden. In plaats daarvan komt er een nieuwe politiereserve, die onder het Britse departement van Defensie zal res sorteren. Al deze maatregelen, inclusief het tegengaan van discriminatie van rooms-katholieken op het gebied van werkgelegenheid en huisvesting, stuitten echter op verzet van tenminste de helfi van de Unionistische Partij. Premier Chichester-Clark, een neef van kapitein Terence O'Neill, zijn voor ganger, die wegens zijn vooruitstrevende politiek moest aftreden en nu lid is van het Britse Hogerhuis heeft door het stellen van de vertrouwenskwestie zich voorlopig ontdaan van vijf scherpslijpers, onder wie de vroegere minister van Bin nenlandse Zaken William Graig, die we gens tegen-stemmen of onthouding uit de Unionistische fractie zijn gezet, maar als onafhankelijken blijven zitten. Er zullen jaren voor nodig zijn om een geestesgesteldheid van godsdiensthaat en pedanterie tegenover andersdenken den, die al eeuwen heeft geduurd, te doen verdwijnen en zeker zolang de gematig den de fanatieke ultra's, aangevuurd door ds. Paisley, tegenover zich vinden. De moeilijkheid is ook dat de Unionistische partij 50 jaar lang het politiek monopolie heeft gehad en dat er nog steeds geen eens gezinde oppositie is, die de regeringstaak kan overnemen. Men kan zich daarom af vragen hoe lang Chichester-Clark zich zal kunnen handhaven in een partij, die nog altijd verteerd wordt door angst voor het rooms-katholieke zuiden en weigert zich aan de moderne tijd aan te passen. MUinnnniwinnnnnnnnnnni------- NEW YORK. (Reuter) De VN-am- gisteren aanvallen uitgevoerd op Egypti- bassadeur van de vier grote mogendhe-1 sche stellingen langs het Suezkanaal en den hebben hun tweeëndertigste vergade- aan de Golf van Suez. Volgens een woord ring over het Midden-Oosten die morgen voerder in Tel Aviv werden een radar in New York zou plaatsvinden, uitgesteld station, artilleriestellingen en luchtdoel tot 31 maart. Goedingelichte kringen voor- batterijen getroffen. j spelden evenwel een spoedige hervatting Een Syrische militaire woordvoerder van de bilaterale besprekingen tussen de heeft meegedeeld, dat Syrische patrouil Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. les vijf Israëlische militairen hebben ge dood bij schermutselingen op door Israel Later zeiden Amerikaanse functionaris- bezet gebied achter de bestandslinies. Bij ten dat het bilaterale overleg, onderbro- deze gevechten waren zes Syriërs gesneu- ken sinds november jl-, mogelijk vandaag veld. Een zevende Syrische militair wordt al wordt hervat. vermist. Minister van Buitenlandse Zaken Ro gers ontvangt dan de Russische ambas sadeur Dobrynin op het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De impasse in de be sprekingen ontstond nadat de Sovjet-Unie in volgens de VS negatieve zin had gerea geerd op Amerikaanse voorstellen voor een gezamenlijk vredesplan, dat als basis OD2*0Oclkt moest dienen voor onderhandelingen tus- I Ir O Ir sen Israel en de Arabische landen via VN- bemiddelaar Jarring. I ATHENE (Reuter en AFP). De Griek Israëlische jachtbommenwerpers hebben se veiligheidspolitie heeft hoofdredacteur Kapsis en de uitgevers Kyriazis en Nikolo poulos van het Atheense dagblad „Ethnos' gearresteerd, Zij zijn voor ondervraging naar het po I litiebureau gebracht. „Ethnos", dat de laatste maanden een heftige campagne te gen de regering voerde, heeft gisteren een I vraaggesprek gepubliceerd met Ionnis Zigdis, die minister in de regering-Papan dreoe was. In het vraaggesprek sprak Zigdis zich uit voor een regering van na- KARLSRUHE (AFP) Naar de recht- tionale eenheid, „de enige die het hoofd bank van Karlsruhe bekendmaakte, zijn in I ^an bieden aan de ernstige situatie op het afgelopen weekeinde twee Jordaniërs Cyprus, waardoor de Griekse Cyprioten gearresteerd in verband met de poging tot verdeeld dreigen te raken", een aanslag op een toestel van de Israeli- Er wordt nog gezocht naar Zigdis, maar sche luchtvaartmaatschappij „El Al" in (je ex-minister schijnt Athene te hebben DUBLIN Terwijl in de r.-k. volkswijk Bogside van de Noordierse stad Londonderry de stenen en fles sen weer rondvliegen, is de kleine Bemadette Devlin, het onafhanke lijke Lagerhuislid voor Midden-Ulster, met een betoging voor de ambts woning van premier Wilson een nieuwe campagne begonnen. Z\j zat in een deken gehuld dertien uur lang in de koude nacht voor de beroemde deur van Downing Street nr 10. Enkele uren leunde zij, samen met andere leden van de Noordierse Beweging voor Gelijke Burgerrechten, tegen de grote tralies van het hek op het trottoir. De rest van de tjjd zat z(j in haar in een doodlopend straatje geparkeerde blauwe sportwagen. Het doel van haar actie is een nieuw onderzoek naar de dood van Samuel De- venney, vader van acht kinderen, die in april van het vorig jaar het slachtoffer werd van bruut politie-optreden in Londonderry. Volgens Bernadette Devlin en anderen zou zijn dood na een reeks hartaanvallen het. rechtstreekse gevolg zijn geweest van het feit dat hij door de politie in zijn eigen huiskamer is neergeslagen. Ernstig gewond bleef hij liggen, waarna hij twee maanden later stierf. Volgens het officiële onderzoek zou dit een natuurlijke dood zijn geweest. Zolang dit wordt aan genomen kan er geen sprake zijn van financiële schadeloosstelling van het ge- Tijdens de onlusten stond Devenney met enkele buren voor de deur van zijn wo ning, toen plotseling een troep jongens, die door de politie werd achterna gezeten, zijn huis binnenvluchtte om via de tuin weer te verdwijnen. Devenney probeerde daarna de politiemannen tegen te houden door de deur dicht te drukken. De politie sloeg toen de onderkant van de deur in, stormde naar binnen en knuppelde Deven ney en nog enkele anderen, terwijl zijn kinderen dit moesten aanzien, neer. De man werd zwaar gewond naar het plaatse lijke ziekenhuis vervoerd en later naar dat van Belfast. Er moesten twintig hech tingen aan zijn hoofd worden aangebracht, Sir Arthur Young, de door Londen aan gestelde inspecteur-generaal van de Ulster gendarmerie, heeft verklaard dat het onderzoek in deze zaak onbevredigend is geweest. Maar premier Wilson, die Berna dette gistermiddag in zijn werkkamer in het Lagerhuis ontving, is in dit stadium niet bij machte een nieuw onderzoek te gelasten. Hij zei echter het grootste ver trouwen in Sir Arthur te bezitten om de werkelijke feiten te bemachtigen. Bernadette Devlin heeft na een maandag gedane eerste poging, gisteren opnieuw tevergeefs getracht een spoeddebat over de kwestie-Devenney en de situatie in Lon donderry te verkrijgen. Maar de voor zitter was niet te vermurwen. Er ontstond een groot tumult, toen het Noordierse unionistische lid kapitein Orr Bemadette ervan beschuldigde geweld in Londonderry aan te wakkeren. De kapitein staat aan het hoofd van de protestantse „Oranjemannen". Het duurde drie kwartier voordat de ge moederen waren bedaard. Kapitein Orr en drie andere Noordierse Lagerhuisleden onder wie Robin Chichester-Clark, de broer van de Noordierse premier, verlieten tenslotte uit protest de zaal, nadat Labour- leden steeds weer in koor: „Out, oud, out! (Eruit)" hadden gebruld. Toen het viertal eindelijk vertrok, ge beurde dit in dramatische doodse stilte, In Londonderry hebben jongelui drie avonden achtereen de Britse militairen, die daar dagelijks met de bajonet op het ge weer patrouilleren, met stenen en flessen bekogeld. Er werd niemand gewond. De schade is gering. Maandagavond werden acht personen gearresteerd. Het verzet laaide op, kort nadat Rose mary Brown (Dana) na het winnen van het Eurovisiesongfestival in Amsterdam, feestelijk in Bogside was binnengehaald, (Van onze correspondent) HELSINKI De Finse premier Maun» Koivisto bezorgde dinsdagavond z'n Scan dinavische collega's een schok door te ver klaren dat Finlands interesse voor een Scandinavische EEG (Nordec) beneden het nulpunt was gezonken. Nu duidelijk gebleken is dat enkele an dere landen van de Noordse economische unie erop uit zijn aansluiting bij de EEG te zoeken, is het voor ons moeilijk aan het verwezenlijken van het Nordec-project verder mee te werken, zo zei premier Koi visto in een commentaar. De Finse regering die op 3 april a.s. zal aftreden naar aanlei ding van de laatste verkiezingen, wenst de overeenkomst over de financiële structuur van de organisatie niet te ondertekenen. Ruim 16 jaar heeft men in Scandinavië gewerkt aan de Nordec. Ondanks alle in spanningen zijn er weinig regeringswoord voerders te vinden die een succes durven te garanderen. Vanuit Fins oogpunt is het torpederen van de Nordec verklaarbaar. De regeringspartijen die zware verliezen hebben geleden tijdens de afgelopen ver kiezingen, hopen op een voortzetting van de bestaande regeringscoalitie, waarvan de communistische partij een belangrijk on derdeel vormt. De onwil van communis tische zijde, gebaseerd op het gevreesde ge vaar van EEG- en daardoor NAVO-invloed in Scandinavië, is oorzaak van de Finse ommezwaai. Carolientje, het Aziatische olifantje uit de dierentuin van San Diego in de Verenigde Staten is helemaal be zeten van haar nieuwe liefhebberij: schilderen. Er moet ook wel hard gewerkt worden want over enkele dagen zal haar werk worden geëxpo seerd. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt heeft de Westduitse oppositie gisteren laten we ten dat hq ook zonder haar steun de „om vangrijke poging om de vrede in Midden- Europa veilig te stellen" zal voortzetten. Nadat CDU en CSU vorige dagen scherpe critiek hadden geleverd op z(jn activitei ten in Erfurt zei Brandt gisteren: „Met sterke woorden alleen of zelfs met een greep in de mottenkist zijn de Duitse be langen niet gediend". De kanselier benutte voor zijn reactie op de vele kritische uitlatingen van politi ci van de oppositie enkele toespraken in Saarland, waar de SPD zich voorbereidt op de deelstaatsverkiezingen van juni en de campagne min of meer opende met het optreden van partijleider Brandt. Deze heeft in een eveneens gisteren be kend geworden vraaggesprek met het ge- illustreerde weekblad „Stern" de verzuch ting geslaakt dat hij gaarne net als Enge- lands premier Wilson grondwettelijk het recht zou hebben om het parlement te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Hij is er namelijk van overtuigd dat zijn politiek jegens Oost-Europ" een veel grotere ondersteuning in de bevolking heeft dan blijkt uit de regeringsmeerder heid in de Bondsdag. Inmiddels, aldus Brandt in Saarbrucken, is de regering vastbesloten de noodzake lijke maatregelen desnoods met een geringe parlementaire meerderheid te nemen. Zij wil met de DDR tot een „geregelde ver houding" komen. De ontmoeting met de Oostduitse premier Stoph in Erfurt heeft München. verlaten. autobus geschoten waarmee de passagiers op het vliegveld München-Riem werden vervoerd. Eén van de passagiers werd hier-- I bij gedood en zeven anderen werden ge wond. ADVERTENTIE frah''e (Van een speciale medewerker) PHNOM PENH „Eigenlijk zijn we zélf ook wel verrast door de ge beurtenissen van de laatste tijd". Generaal Lon Nol, Cambodja's nieuwe „sterke man", glimlacht breed als hij dat zegt. Maar onmiddellijk daarna trekt zijn gezicht weer in de plooi: „Wij zijn vastbesloten op de inge slagen weg voort te gaan". De 57-jarige premier en opperbevelhebber van de Cambodjaanse strijdkrachten Lon Nol is een vriendelijk man een kettingroker, welgemanierd, opvallend lang voor een Cambod- jaan. Hij spreekt vloeiend Frans. Iedere keer als hij het over de ver dreven prins Norodom Sihanoek heeft, begint hij zacht te grinniken. Leedvermaak? Zeker is, dat Lon Nol desnoods met geweld zal voor komen dat het afgezette staatshoofd naar Cambodja terugkeert. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, De Kuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. Ons gesprek het eerste vraagge sprek van Lon Nol sinds de staatsgreep heeft plaats in zijn villa, een mooi, maar niet overdreven weelderig huis aan de rand van Cambodja's hoofd stad Phnom Penh. Overal om het huis staan pantservoertuigen. Herhaaldelijk benadrukt de generaal dat het hem er in de eerste plaats om te doen is de Noordvietnamese eenhe den uit zijn land te verjagen. Zijn re gering wenst een politiek van „aktieve neutraliteit" te voeren, reden waarom hij de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, alsmede de Geneefse conferentie heeft verzocht de Internationale Controle Commissie naar Cambodja te laten te rugkeren. „Sihanoek moest verdwijnen, nadat hij de anti-communistische demonstra ties in Phnom Penh en de rellen voor de ambassade van Noord-Vietnam en de Viet-Cong openlijk had afgekeurd", aldus de generaal, die toont nogal gepi keerd te zijn over het telegram dat Si hanoek weet de slechte gang van za- stuurde en waarin hij de staatsgreep toeschreef aan „verraders". Generaal Lon Nol: „Het Cambodjaan se volk past ervoor zich de wet te laten voorschrijven door de Vietnamezen. Si hanoek verweet de slechte gang van za ken in Cambodja aan verraders van de rechterzijde. Dat ging ons te ver. Het volk voelde dat de prins méér de kant van de Vietnamezen heeft gekozen dan van zijn eigen mensen. De prins drong zijn eigen volk de rol van verrader op. Toen hij in Parijs zat, besloot het ka binet twee gezanten te sturen om hem op de hoogte te brengen van de ernst van de situatie in Cambodja. Maar Si hanoek wenste onze boodschappers niet eens te woord te staan. Ook weigerde hij telefonisch overleg. Het enige dat wij te horen konden krijgen, was dat wij verraders waren". De generaal zegt ervan overtuigd te zijn, dat prins Sihanoek nog aan de macht zou zijn, als hij onmiddellijk na dat de onrust was uitgebroken uit Pa rijs naar Cambodja was teruggekeerd. Er bleef volgens Lon Nol, de regering nu niet veel andere over dan de hulp van het leger in te roepen. De regering plaatste zich officieel achter het optre den van de strijdkrachten, evenals het parlement (volgens generaal Lon Nol), dat daarna naar huis werd gestuurd. „Het ingrijpen van de strijdkrachten is een volkomen legale zaak", aldus Cam bodja's nieuwe premier, die heftig ont kent dat de Amerikaanse geheime dienst, de beruchte CIA, ook maar iets Terwijl het leger in Cambodja in- te maken heeft gehad met de staats greep. greep, vloog Sihanoek van Parijs naar Moskou en vervolgens naar Peking. De aankondiging, dat het afgezette staats hoofd een regering in ballingschap zou vormen, was voor Lon Nol aanleiding het internationale vliegveld te sluiten, omdat, zoals hij zegt, de rust in Cam bodja alleen maar verstoord zou wor den door aan- en afvliegende missies van prins Sihanoek. Langzaamaan keert de normale gang van zaken op het vliegveld van Phnom Penh terug. „Prins Sihanoek, zijn fa milieleden de moeder van de prins, prinses Sissowath Kossomak, verblijft nog steeds in het koninklijk paleis in Phnom Penh en zijn (politieke) vrienden mogen het land niet uit. Op de vraag, wat er zou gebeuren als prins Sihanoek werkelijk zou pro beren naar Cambodja terug te keren, barst de generaal in lachen uit. Blijk baar beschouwt hij mijn vraag als een goede grap. Vervolgens, weer ernstig: „De prins is nu een doodgewone Cam- bodjaan. Als hij plannen heeft, die te gen onze wetten ingaan dan zal hij dat merken. Ik heb de legerorder uitgevaar digd, dat iedere gewapende aktie, on dernomen door de prins, met geweld moet worden neergeslagen. U moet goed begrijpen, dat Sihanoek zijn persoon lijke macht heeft misbruikt. Cambodja zal in de toekomst een democratisch geregeerd land zijn, waarin geen plaats is voor de willekeur van machthebbers". volgens de kanselier de juistheid aange toond van de these dat er twee Duitse staten bestaan. De regering in Bonn heeft niet het voornemen „juridisch werkzame" verdragen met de DDR te ontwijken. Naar in Bonn verluidt onderzoekt de regering nu of Stoph's eis tot grote her stelbetalingen van de Bondsrepubliek aan de DDR onderwerp van gesprek kan zijn in Kassei als beide regeringsleiders elkaar daar op 21 mei ontmoeten. Brandt heeft Stoph vorige week al voorgesteld de hoog te van de naoorlogse belastingen voor de beide Duitslanden te onderzoeken. Hij heeft echter bovendien duidelijk gemaakt dat de regering in Oost-Berlijn de West duitsers onmogelijk verantwoordelijk kan stellen voor de gevolgen van de maat schappelijke politiek die de SED, de Oost duitse Communistische Partij, heeft ge voerd. Tegenover „Stern" verklaarde Brandt zich bereid om in Kassei over alles te praten wat op tafel ligt, dus ook over het Oostduitse ontwerp-verdrag voor het aan knopen van gelijkgerechtigde betrekkingen. Voordien zal hij laten onderzoeken of op bepaalde punten een zekere overeenstem ming tussen Bonn en Oost-Berlijn valt te bespeuren. De kanselier ziet de gesprekken met de Sovjet-Unie, Polen en de DDR en de mor gen beginnende onderhandelingen tussen Amerikanen, Britten, Fransen en Russen over de positie van Berlijn als één geheeL Vandaar dat hij grote betekenis hecht aan de ontmoeting op 10 en 11 april met president Nixon in Washington. De VS, Frankrijk en Groot Brittannië zijn schrif telijk al over het gesprek in Erfurt inge licht. De ontmoeting met Nixon is van bijzon dere betekenis omdat Brandt's pleidooi van Erfurt voor geleidelijke vermindering van de buitenlandse troepen in de twee Duits- landen (waar de Sovjet-Unie tot dusver nooit van heeft willen horen) niet los kan staan van de steeds luider wordende roep in Washington om vermindering van het aantal Amerikaanse militairen in Europa. BIJNA GELIJKTIJDIG met de staats greep had het gebeuren plaats met het Amerikaanse munitieschip „Columbia Eagle". Zoals bekend werd dit schip door jonge Amerikaanse pacifisten de territoriale wateren van Cambodja bin- PREMIER LON NOL nengeloodst. Het schip werd opgebracht. De daders kregen politiek asiel. Volgens generaal Lon Nol wilde de Amerikaan se regering het schip ophalen, maar de Cambodjaanse regering weigerde in dit plan toe te stemmen om geen misver standen te wekken in de communis tische wereld. Ook na de machtsovername probeert Cambodja alles om de wereld duidelijk te maken dat het een neutrale koers wenst te varen. De generaal verzeker de mij tijdens ons gesprek, dat het Ame rikaanse schip niet zal worden terug gegeven. En liever dan een beroep te doen op de Nixon-doctrine (Amerikaan se militaire hulp voor bedreigde Azia tische naties), zal hij om interventie van de Verenigde Naties verzoeken als de handhaving van de neutraliteit dat noodzakelijk zou maken. Podgorny. De president van de Sovjet- Unie, Nikolai Podgorny, is naar Tehe ran vertrokken voor een officieel be zoek aan Iran. Demonstratie. Israëlische militairen heb ben een einde gemaakt aan een demonstratie van Israëlische studenten in Hebron, gelegen in bezet Jordanië. De studenten demonstreerden tegen het stichten van Israëlische vestigingen in het bezette Arabische gebied. Anti-terreur". In een anonieme brief aan het Duitse persbureau „DPA" in Frank fort heeft een zich „Internationale anti terreurorganisatie" noemende groep aan gekondigd elke aanslag op een naar Israel vliegend vliegtuig met twee aan slagen op toestellen van Arabische luchtvaartmaatschappijen te zullen be antwoorden. Neergeschoten. Boven Laos is een Ameri kaanse helikopter neergeschoten. De vier bemanningsleden verloren het leven. ADVERTENTIE I juumnnRnnnAnnnnnnnnnnnfwvwvwvwryi...v~~m.^mm~mmmmm^^^^^j-j-w^jwwi-#wi#^^-wwwwww,jwwwwwwvwvvwi*vvvwwwwwwwmvwwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvwvvwwvvvvwvww, speciaalzaak voor lederwaren Tel. 3110 28 m Grote Houtstraat 125

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3