BOMEN WEC VOOR VERBINDINGSWEG Gevolgen van kuilverbod Veiling „Kennemerland" boekte in afgelopen jaar recordomzet TWEE ZEEHONDEN VOOR BURGERS DIERENPARK I ■XV lü3 weken haarlems dagblad^ B Ü3 weken ijmuider coURftNTH B ÜÏ3 weken Beverwijkse CourantUl B Bouwen, wonen en leven in Heemskerk Opvang centrum in Arnhem Veiling „KennemerlancT boekte in afgelopen jaar recordomzet A. H. Aardenburg werd ere-lid Microkorfbal Man lag naast bromfiets Handbaltoernooi Zandvoortmeeuwen j Onderzoek bij I betrokken I bedrijven Kamerlid vraagt over bestuurlijke relaties IJmond- gemeenten „Swieb" verrichtte doop en overdracht in Dolfirama Expositie en inleidingen IJmuidenaar na aanrijding overleden [Plan voor tweede Moerdijkbrug Ton Sijbrands naar de „Grote Haagse" WOENSDAG 25 MAART 1970 IJMUIDER COURANT 5 TV-HELD Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u of of of Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 op A B C. NAAM: -- ADRES: --- WOONPLAATS --- Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. BEVERWIJK. In de dinsdagavond in de afmijnzaal gehouden jaarvergade ring van de coöperatieve tuindersvere niging Kennemerland heeft de voorzitter de heer A. N. Aardenburg na zestien jaar de voorzittershamer in handen te hebben gehad, zijn taak als voorzitter neergelegd. De vergadering benoemde hem tot ere-lid van de vereniging. Overigens maakte de vergadering het de scheidende voorzitter wel eens even moeilijk. Dat betrof dan vooral het laat ste agendapunt waarin het bestuursvoor stel naar voren kwam om tot statuten wijziging over te gaan. In verschillende voorbesprekingen met de leden waren deze wijzigingen al in grote lijnen door genomen, maar dienden nog wat bijge schaafd te worden, doch nu doorkruiste een plan van een groep leden weer de bestuursplannen, zodat hierover lang durig van gedachten gewisseld werd. Niettemin was de voorzitter van de veiling erg optimistisch gestemd. Het jaar 1969 is voor Kennemerland heel gunstig verlopen. Men boekte een re cordomzet van ruim acht en een half miljoen gulden, de hoge prijzen in^ de zomer, door schaarste elders in West- Europa, waren wel de oorzaak hiervan Maar de doorsnee-tuinder zal een moei lijke tijd tegemoet gaan. Door de steeds stijgende kosten en de nieuwere teelt methoden zal men over veel vakkennis moeten beschikken waarbij men dan met hard werken toch een goede boter ham kan verdienen. Voor bestuur en di recteur is het een moeilijk jaar geweest door de vele veranderingen die op en om de veiling plaats vonden. De fusie van de Noordhollandse veilingen kwam ter sprake, terwijl de voorzitter ook stil stond bij de samenwerking met de bloe menveiling ,,'t Centrum". Als twee Be verwij kse veilingen kan men hier geza menlijk door intensieve samenwerking veel bereiken. De balans en de exploitatie-rekenin gen werden van het nodige commen taar voorzien door de directeur, de heer J. J. Appelman naar voren ge bracht. De balans sloot met een bedrag (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM De uitslagen van de dins dagavond in De Kennemer Sporthal te Haarlem gespeelde microkorfbalwedstrij- den luiden als volgt: Eerste klasse: Water vliet 1—Oosthoek 1 1—8; Tweede klasse: Parkwijk 2—Nieuw Flora 3 2—3; Haarlem 3—Oosthoek 2 3—2; Rapid 2—Neptunus 3 30; Derde klasse: Aurora 6IJmondia 2 6—3; Oosthoek 3—Oosterkwartier 4 14 HEEMSKERK. Een 42-jarige Heemskerker is dinsdagmorgen om 9 uur bewusteloos naast zijn bromfiets in de Jan van Scorelstraat aangetroffen. De man is vermoedelijk door het vastlopen van het voorwiel ten val gekomen. Hij is waarschijnlijk met een zware hersen schudding naar het St. Jozef ziekenhuis vervoerd. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. De paasdagen worden door de handballers traditiegetrouw be stemd voor het organiseren van toer nooien. In de sporthal Pelikaan in Zand- voort organiseert Zandvoortmeeuwen op tweede paasdag een zaalhandbaltoernooi waaraan o.a. wordt deelgenomen door ploegen van Lüdenscheid (Duitsland), Ookmeer, Blinkert, IJmond, Concordia en de organiserende vereniging Vriendschap. Enkele Haarlemse verenigingen bezoe ken met hun teams het grote paastoernooi van Niloc in de Amsterdamse sporthal Zuid. van 2.545.562,21 waaronder een batig saldo van 71.620,88. De exploitatie-re kening sloot aan lasten en baten met een bedrag van 803.435,93. De vergadering ging akkoord met het bestuursvoorstel om van het batig saldo 1 percent terug te betalen op leden re kening. De veilingprovisie werd voor 1970 vast gesteld op 7 percent voor leden en op 9 percent voor niet leden. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heren C. Beentjes, Jac. Lim men en D. Schipper. Zij werden bij ac clamatie herkozen. De voorzitter A. N. Aardenburg stelde zich niet meer hei- kiesbaar in zijn plaats werd C. Verduin gekozen. Laatstgenoemde maakte deel uit van de raad van toezicht. In de daar ontstane vacature werd voorzien door de benoeming van G. Numan. In deze com missie was R. Docter periodiek aftre dend. Hierin werd voorzien door de be noeming van J. Niesten. Met een bespre king over de statuten wijziging werd de ze vergadering besloten. De plaats waar de nieuwe weg zal worden aangelegd, gezien vanaf de Heerenduinweg, met op de achter grond tussen het nog aanwezige geboomte juist zichtbaar: het PTT- gebouw aan de Lange Nieuwstraat. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Degenen, die regelmatig gebruik maken van de Herenduinweg zul len opgemerkt hebben, dat op de zoge noemde schapenweide ter hoogte van de Van Ostadestraat een aantal prachtige beuken is omgehakt. Dit wekt het ver moeden dat de bomen het hebben moe ten afleggen tegen de zon en de zeewind. Gedeeltelijk is dat juist, doch het verwij deren van de bomen heeft nog een oorzaak. Zij moesten namelijk ver dwijnen voor een aan te leggen weg als verbinding tussen de Heerenduinweg en het hart van de gemeente. Als het ware als een verlengstuk van de Spaarne- straat zal er namelijk een weg door de ze speelweide worden aangelegd, welke direct aansluiting geeft' vanaf het Markt plein en het postkantoor naar de Heeren duinweg als randweg van dit deel van de gemeente. Gebleken is, dat doortrekken van de Spaarnestraat door de weide heen meer voordelen biedt, dan het leiden van het verkeer over de Van Ostadestraat, waar reeds een vrij levendig autoverkeer is en steeds kinderen spelen. Bovendien wordt dit nieuwe weggedeelte een meer recht streekse verbindingsweg. Hoe node men ook het besluit heeft moeten nemen het grasgazon te splitsen, het bleek de enige mogelijkheid. Rijmonders. De Rijmonders houden zaterdag 4 april hun „1 april rit". Start: 13.31 uur. bij IJmond Paviljoen, Strand boulevard IJmuiden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Tijdens het onlangs ge voerde mondelinge overleg tussen de mi nister van landbouw en visserij en de Vaste Tweede Kamercommissie voor de Visserij over de invoering van de Sane ringsregeling IJsselmeervIoot 1969, heeft de bewindsman nog eens uitvoerig uiteen gezet, waarom hij zijn besluit, de kuilvis- serij op het IJsselmeer met ingang van 1 mei 1970 te verbieden handhaaft. Dit blijkt uit het verslag, dat de commissie thans heeft uitgebracht. Minister ir. P. J. Lardinois herinnerde er aan, dat het in zijn bedoeling lag om in het begrotingsjaar 1970 een aanvang te maken met een saneringsregeling voor het IJsselmeer. Er waren ook reeds gel den voor uitgetrokken op de begroting. Plotseling deed zich echter het verschijn (Van een onze verslaggevers) IJMOND. Het lid van de Tweede Kamer, mevrouw A. M. C. V. Groensmit van der Kallen (K.V.P.) heeft aan de mi nister en de staatssecretaris van Binnen landse Zaken gevraagd of het onderzoek I van het ministerie naar de bestuurlijke relaties van Amsterdam met omliggende gemeenten ook betrekking heeft op Vel- l sen, Beverwijk, Heemskerk, Purmerend en Zaandam. Zo ja, dan wil het Kamerlid weten of aan de besturen van die gemeenten ook om inlichtingen is gevraagd omtrent hun I relaties met de gemeente Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de school aan de Laan van Assumburg wordt van 4 tot 12 april een tentoonstelling gehouden over „Bouwen, wonen, leven in Heemskerk". Deze expositie wordt officieel geopend op vrijdag 3 april om acht uur. Tot 12 april is deze tentoonstelling iedere dag geopend van 19-22 uur. Over het thema „Bouwen, wonen, le ven" worden tijdens de avonden dat de expositie geopend is samenspraken ge houden in de vorm van inleidingen, dis cussie, films en een forum. Zo houdt de heer B. Zuiderhoek, stedebouwkundige BNS en architect BNA een lezing over internationale bouwstromingen, op maan dag 6 april. Met een inleiding, films en een forum wordt op dinsdag 7 april aan dacht besteed aan het werk van de Stichting Eigen Woningbezit. De kinder arts dr. Ph. H. Fiedeldij Dop spreekt op woensdag 8 april over het onderwerp ..Woonmilieu, woonomgeving, leefbaar heid". Op vrijdag 10 april ten slotte geeft de heer Ad. v. Dien, directeur van de Nationale Stichting Nieuwe Woonvor men zijn visie op „Alternatieven voor het wonen" en probeert hij tevens een antwoord te geven op de vraag waarom deze er nog steeds niet zijn. In het ka der van deze tentoonstelling wordt in het najaar van 1970 een cursus van vier avonden gegeven over de kunst van het wonen. Zowel de expositie als de lezingcyclus is tot stand gekomen in een samenspel tussen het gemeentebestuur van Heems kerk, de Stichting Wonen in Amsterdam, de kinderarts dr. Ph. H. Fiedeldij Dop, het interscholair contact van scholen in Heemskerk, de vormingsinstituten voor de werkende jeugd in de IJmond, het bu reau voor stedebouw en architectuur D. Zuiderhoek, de Stichting Eigen Woning- bezit in Heemskerk, de Nationale Stich ting Nieuwe Woonvormen, het NVN-over leg (Nivon, Volksuniversiteit en 't Nut) en de sectie tentoonstellingen van de Ge meenschapsraad Heemskerk. De expositieruimte is te bereiken 'ia de schoolingang aan de Dirk van der Lekstraat 2. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Burgers Dieren park in Arnhem is twee zeehonden rijker geworden. Als reactie op het met een hooivork doodsteken van de enige zeehond in het Arnhemse dierenpark besloot de directie van Dolfirama in Zandvoort de zeehond, die 2 december van het vorig jaar uitgeput op het strand werd gevon den en die na een verblijf van enkele maanden in de badplaats geheel is hersteld, aan te bieden aan het dierenpark. Joop Doderer of liever gezegd Swie- bertje was gisteren naar het Dolfirama gekomen om het diertje te dopen en over te dragen aan de directie van Burgers dierenpark, die was vertegenwoordigd door de heer A. van Hooff. Het toeval wilde dat even te voren een tweede zee hond op het Zandvoortse strand was aan gespoeld. Ook dit diertje zal na een qua rantaine periode in de badplaats naar Arnhem verhuizen. Bij de doopplechtigheid en de over dracht was ook aanwezig Harry Willems die na het doodsteken van het zeehond je in Burgers dierenpark spontaan een actie op touw zette om een nieuwe zee hond voor het park te kopen. Tot nu toe was hiervoor twaalfhonderd gulden bin nengekomen. welk bedrag echter niet meer aan zeehonden behoeft te worden besteed. Met de twee nieuwe aanwinsten is het park weer ruim voorzien. Het geld zal nu worden gebruikt voor de bouw van een opvangcentrum voor zeehonden Swiebertje droeg de zeehond symbolisch over aan de heer A. van Hooff van Burgers Dierenpark. in Burgers dierenpark. Daartoe zal on dermeer een binnen- en buitenbassin ge bouwd worden, dat aansluit op de huidi ge accommodatie in Arnhem. Voor de doop van de grijze zeehond, die aan onze kust zelden voorkomt, wa ren honderden gehandicapte kinderen uit Nederland naar Zandvoort gekomen. Swieb, naar wie de zeehond werd ver noemd, peddelde onder luid gejuich, in een rubberboot het bassin van het Dolfi rama binnen, waar hij een dolfijnendres- suur trachtte weg te geven. Het succes bleef beneden de verwachtingen, ook al omdat de dieren niet veel van de tv-held wilden weten. Zo had Swiebertje op zijn vlot moeten worden voortgetrokken door een dolfijn, maar dat lukte maar ten dele. Na enkele verplichte oefeningen met de „dolvissen en walfijnen" zoals Swieb de dieren noemde, was het ogenblik aan gebroken dat het zeehondje gedoopt moest worden. Hij werd met vis naar de doopvont gelokt, waar Joop Dode rer met een kwast het diertje de naam „Swiebertje" gaf en inzegende. „Swie hertje" schrok echter zo dat hij ijlings terugwaggelde naar zijn hok. De over handiging aan de heer Van Hooff ge schiedde dan ook met een stand-in: een plastic zeehond. sel voor van de snoekbaarsexplosie in 1969. De vraag rees toen, of met een ge leidelijke saneringsregeling waarin een kuilverbod op langere termijn was inbe grepen kon worden volstaan. Het in middels bekende advies van het Rijksin stituut voor Visserij onderzoek (RIVO) i« basis geweest voor de beslissing, die de bewindsman tenslotte heeft genomen. Het verwijt, als zou de minister nauwe lijks een verbod hebben uitgevaardigd, werd in het gesprek door hem met klem van argumenten van de hand gewezen. Hij legde de nadruk op de blijvende plaats die voor de beroepsvisserij op het IJssel meer zal worden gereserveerd, aangepast aan oppervlakte en capaciteit van het vis water. Het blijkt de wens van de sportvis- serij te zijn, nu zo snel mogelijk tot een partnership met de beroepsvisserij te ko men. Voor de vrees, die onder deze vissers blijkt te bestaan, is beslist geen grond. De belangstelling voor de afvloeiingsre geling schijnt, zo deelde de bewindsman verder mee, op dit ogenblik ongeveer even groot te zijn als die voor alternatieve vis serijmogelijkheden. Ten aanzien van de rokerijen en de gemeentelijke afslagbe- drijven is de minister bereid hun finan ciële situatie in de eerstkomende jaren zorgvuldig te onderzoeken en te bezien, of het nodig is ten behoeve van aanpas sing aan de gewijzigde structuur de hel pende hand te bieden. Overigens is hoog stens 20 pet. van de in Nederland aan de man gebrachte paling afkomstig van de kuil. Er wordt meer paling geïmporteerd dan hier gevangen. Van de eigen produk- tie wordt minder dan de helft door de kuilvisserij geleverd. Naar aanleiding van de bedenkingen, die de Vaste Commissie aanvankelijk tegen de getroffen regeling inbracht, verklaar de de minister, dat deze er in belangrijke mate toe hebben bijgedragen dat de oor spronkelijk voorgenomen vergoedingen toen met twintig percent zijn verhoogd. HAARLEM. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo is dinsdag de 47-jarige boekhouder D. Dekker uit IJmuiden, die in de nacht van zaterdag op zondag ern stig gewond raakte bij een aanrijding op de Kinderhuisvest, overleden De man stak 's-nachts om tien voor drie op de Kinderhuisvest bij de bocht naar het Kenaupark over en werd daarbij aange reden door een auto, bestuurd door een 23-jarige inwoonster van Haarlem. Het slachtoffer werd met een hoofdwond, een hersenschudding, hersenletsel, een gebro ken neusbeen en een gebroken been op genomen in de Deo. DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat bereidt de bouw voor van een tweede Moerdijkbrug, die in de omgeving van de bestaande brug gen moet komen en die een deel van de verkeersstroom uit het zuiden zal moe ten verwerken. Voorts worden plannen ontwikkeld om de peilers van de oude brug wat te verplaatsen om de duwvaart wat meer ruimte te geven. Minister Bakker van Verkeer en Wa- terstaat ging gisteren in de vergadering van de Kamer-commissie uitgebreid in I op alle problemen en situaties van het Rijks wegennet. Hij gaf toe dat er in het westen relatief per hoofd van de bevol king minder gebeurt o p wegenbouwge- bied dan bijvoorbeeld in het noorder, maar hij vindt dat er eerst begonnen moet worden met de grote verbindingen naar Groningen, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Verkeer en Waterstaat meent dat er per jaar niet meer dan dertig uur file vorming in ons land mag voorkomen. I „Dit is een ideaal niveau, waarnaar met het Wegenfonds wordt gestreefd," zei de minister. Hij doelde niet alleen op file vormingen op rijkssnelwegen, maar ook op de rijen wachtenden bij bruggen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Ton Sijbrands, Europees en nationaal damkampioen, topspeler van het Amsterdamse VAD, zal per 1 april deze nationale kampioensclub verwisselen voor het Residentie Dam Genootschap, dat dit seizoen zijn verloren plaats in de ereklasse heroverde. Sijbrands wordt trainer-speler van de „Grote Haagse". Duikboot. De „Ojiwa", een duikboot van de Canadese marine, is woensdagmor gen, op doorreis naar Amsterdam, in IJmuiden aangekomen. De Canadees zal tot het weekeinde in de hoofdstad zijn.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5