Kans op koude Pasen Onwerp-program van actie A.R. AANVAARDT VERHOGING VAN BELASTINGEN Voorstel van Pathet Lao afgewezen BUS-CAO AKKOORD esprek over Berlijn is begonnen jka artie voor Autoverkoop schiet omhoog „Staatsgreep" breekt macht van bank-baron Amsterdam zal woningbezetters niet ongemoeid laten SAUNA HELSINKI T oeristeninvasie blijft beperkt Voorrang voor ontwikkelingshulp AGENDA pag. 13 Verder in de krant HET WEER Ongeluk op Expo Soms lange levertijden KLM laat bezwaar tegen gehuwde stewardess vallen Commissarissen Bank Handel en Scheepvaart mogen nu meebeslissen Burgemeeste Samkalden: Verdachte bekent moord op meisje uit Doetinchem Lr Automobielbedr. KUYT 60e JAARGANG NUMMER 120 DONDERDAG 26 MAART 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyk» E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en teldagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Iets kouder DEN HAAG Het partijbestuur van de Anti-Revolutionaire Partij heeft een ontwerpprogramma van actie gepubliceerd, waarin de hoogste voorrang wordt gegeven aan de uit breiding van de ontwikkelingshulp. „Een gestadige verhoging van de overheidsbijdrage daarvoor is nood zakelijk", aldus dit ontwerp. Zonodig dienen daarvoor aan de Nederlandse bevolking afzonderlijke lasten te wor den opgelegd. Bepleit wordt een zwaardere belasting van niet uit ar beid verkregen vermogens, te weten: Een verhoging van de vermogen belasting en belasting van tot on rechtvaardige verrijking leidende speculatiewinst en Een belangrijke verzwaring van de successierechten op de ver erving van grote vermogens. Het woord is aan Crèches Auto's voor raad SPIJKER woninginrichters SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 IJMUIDEN Autobedrijf KONING N.V. grote autoshow DAVERENDE PAAS-SURPRISE IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) DE BILT. W(j gaan de Paasdagen tegemoet met kans op een nieuwe koudegolf. In de afgelopen nacht kwam by na in het hele land lichte, plaatseiyk zelfs matige vorst voor van min 6 graden in Twente. Een stormdepressie boven de IJszee voert koude poollucht aan. Op IJs land is de temperatuur tot min 10 graden en in Schotland tot om het vriespunt gedaald, waarbij in deze koude stroming hagel en sneeuwbuien voorkomen. De eerste gure buien zijn morgen in ons land te verwachten, waarbij eveneens hagel of natte sneeuw mogelijk is. De Paasvooruitzichten moeten door deze ontwikkeling ongunstig worden ge noemd. De temperatuur zal overdag belangrijk beneden de waarde van ongeveer 12 graden blijven, welke als normaal voor eind maart geldt. Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht dit jaar met Pasen geen re cordaantal buitenlandse gasten. Het is nog te vroeg voor tochten langs de bollenvelden waar de tulpen, narcis sen en hyacinten alleen nog met een groen neusje boven de koude grond uit steken. Niettemin zijn er veel toeristen die van de Paasdagen een lang uitgaanswee- kend willen maken. Als toch een weersverbetering optreedt, is het dan ook te verwachten dat ons land toch vrij veel Duitsers, Belgen, Fransen en Britten op bezoek krijgt. Grotere drukte wordt verwacht in de eerste meidagen, als de bollen waar schijnlijk in volle bloei zullen staan. Voor Duitsland, Frankrijk en België is vrijdag 1 mei een vrije dag, zodat velen van dit lange weekend gebruik zullen maken voor een trip naar Hol land. VIENTIANE (AP) Prins Soevanna Phoema heeft vandaag een voorstel van de Pathet Lao afgewezen, dat de Ameri kaanse bombardementen in heel Laos moeten worden gestaakt voordat vredes onderhandelingen kunnen worden be gonnen. In een vraaggesprek zei Soevanna Phoema ten aanzien van de vooruitzich ten op een overeenkomst met de Pathet Lao: „Het zal nogal moeilijk wonden om dat de gestelde voorwaarden onaanvaard baar worden geacht." fJit het binnenland2, 19 Buitenlands nieuws3, 21 Plaatselijke nieuws 4,5, 9, 11 Films 9 Weerrapport 13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 A angestipt 13 Kunst 77 Radio en tv77 Economisch nieuws27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Sport25 Luidsprekers 23 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrijdag avond Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, later mogelijk met hagel. Matige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Min der koude nacht. Morgen iets lagere middagtemperaturen dan .vandaag. (Van een onzer verslaggevers) Een verhoging van de omzetbelasting met compensatie voor de minst- dr aagkr achtigen Het fiscaal beleid zal in bijzondere mate rekening moeten houden met de be langen van de laagste inkomenscatego rieën. De belastingdruk op het inkomen van de werkende gehuwde vrouw en van de ongehuwden dient nader te worden be zien. De A.R.P. is voor periodieke aan passing van de belastingtarieven aan mogelijke waardevermindering van de munteenheid, als de overige doelstellin gen van het financieel beleid daardoor niet worden aangetast. De A.R.-partij acht het noodzakelijk ter verwezenlijking van haar program te streven naar samenwerking en ge meenschappelijk optreden met andere partijen, welke in hun praktische politiek voor zulk een beleid mede verantwoorde lijkheid willen dragen en waarna ook overeenstemming bestaat over het uit gangspunt. Dit geldt met name voor de C.H.U. en de K.V.P. Het ontwerp zal naar de kiesverenigin gen worden gezonden en tevens naar al le 85.000 leden van de A.R.-partij. Op 12 en 13 juni zal het program van actie voor de jaren 1971-1975 definitief worden vastgesteld in een partijconvent. (Zie verder pagina 2) UTRECHT. Minister Roolvink heeft werkgevers- en werknemersorganisaties in het streekvervoer vanmorgen laten weten, dat hij de CAO autobusdienston- dernemingen ongewijzigd heeft goedge keurd. In de nieuwe CAO is onder meer vast gelegd, dat het beloningsniveau in het streekvervoer gelijk moet zijn aan dat van de gemeentelijke vervoerbedrijven. De overeenkomst heeft een looptijd van 1 maart 1970 tot 30 september 1971. De functieionen en toeslagen zullen met te rugwerkende kracht per 1 maart worden verhoogd met 7,3 percent. De lonen zul len tegelijk met die van de ambtenaren worden „bijgesteld". In afwachting van de resultaten van het loonstructuurrap- port krijgen alle werknemers een voor schot van 25 tot 28 per maand. De ar beidstijd zal uiterlijk per 1 oktober 1970 worden teruggebracht tot 42uur per week. BERLIJN (AP). De ambassadeurs van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn van morgen in het voormalige gebouw van de geallieerde controleraad in West-Berlijn het viennogendheden-overleg over Ber lijn begonnen. Dit gesprek is het eerste sinds zestien aar dat tussen de vier grote mogendhe den plaatsvindt over de kwestie Berlijn. De drie ambassadeurs Kenneth Rush van de V.S., de Fransman Frangois Sey- doux en de Brit Sir Roger Jackling, ar riveerden gisteren met een speciaal vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht. Zij werden verwelkomd door de burge meester van West-Berlijn, Klaus Schütz, en vertegenwoordigers van de geallieerde militaire missies in Berlijn. De Russische ambassadeur in Oost-Berlijn is Pjotr Abrassimov. (zie vender pagina 21) OSAKA (Reuter). Op de wereldten toonstelling Expo- '70 in Japan zijn van daag 31 mensen gewond, van wie zes ernstig, toen een rolstoep defect raakte. La Rochefoucauld: Iedereen klaagt over zijn gebrek aan geheugen, niemand over zijn gebrek aan verstand. Geholpen door een van de leden van zijn cabaret klimt Paul van Vliet hier moeizaam in een boom in het Am sterdamse Vondelpark om een paasei te verstoppen. Het zijn uiteraard Haagse eieren: Ze zijn van kalk en dragen een merkje. De Amsterdam mers die een dergelijk ei vinden, kunnen het inwisselen tegen een vrij- kaartje voor „Pepijn". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De verkoop van au to's is in de eerste maanden van dit jaar omhoog gevlogen. In januari en februari werden 58.928 wagens verkocht, twintig percent meer dan in de eerste twee maanden van vorig jaar. De maand maart wijkt van deze trend niet af. Bijna de helft van de verkochte auto's heeft een prijs van tussen de vijf- en zevenduizend gulden. Het zijn de familie auto's die in de verkoopcijfers altijd voor op liggen. Verscheidene fabrieken werken met le vertijden. Voor bepaalde kleuren en ty pen bestaan wachttijden die kunnen va riëren van 3 tot 6 maanden. SCHIPHOL. KLM-stewardessen, die gedurende hun vijfjarige contractperiode in het huwelijk treden, zullen voortaan hun functie kunnen blijven uitoefenen. In overleg met de vereniging van KLM- cabinepersoneel is in geval van een eventuele zwangerschap een regeling ge troffen. Wanneer een stewardess wegen* zwangerschap haar functie niet kan uit oefenen zal zij tijdelijk elders in het be drijf te werk worden gesteld, of indien zij dit niet wenst zal worden voorzien in een financiële overbrugging. De nieuwe regeling gaat 1 april in. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Na een „staatsgreep" van een groep commissarissen is de dic tatuur van bankbaron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza, president-directeur en groot-aandeelhouder, bij de Rotter damse Bank voor Handel en Scheepvaart gebroken. De commissarissen weigerden zich nog langer voor „joker" te laten gebruiken. Zij hadden onder het bewind van de baron niets te vertellen. Dat leid de vorig jaar al tot een conflict in de top. Het uittreden van drie directieleden was daarvan het gevolg. Uit het commentaar van de baron van uit Lugano bleek toen, dat hij het vertrek van dr. W. Hoefnagels, oud- staatssecretaris van Financiën, mr. C. ba ron de Vos van Steenwijk en dr. Cl. Graaf von Stauffenberg „betreurde". In tussen nam het conflict, dat zich inmid dels ook tot de raad van commissarissen had uitgebreid, steeds onrustbarender vor men aan. Onder leiding van mr. J. Mey- nen, oud-president van de AKU en voor heen ook minister van Oorlog, is nu een soort „coup" uitgevoerd, die tot een ver gaande reorganisatie heeft geleid. De heer Meynen heeft als president van de raad van commissarissen bij de Bank voor Handel en Scheepvaart kunnen bereiken, dat de informatie zal worden verbeterd, dat er controle kan worden uitgoefend en dat er invloed is op het dagelijkse beleid. Een onderzoek van het Amerikaanse bu reau Mc. Kinsey heeft de commissarissen in hun actie geruggesteund. Baron Thys- sen blijft wel aan de top staan, maar hij wordt vice-voorzitter van de raad van commissarissen. Die raad wordt uitge breid met vijf jonge buitenlandse werk gevers en moet eens in de maand verga deren over het beleid waarbij de com missarissen meebeslissen. De ongeveer vijftig werkmaatschappijen van het con cern (22.000 werknemers) worden onder gebracht in een houdstermaatschappij met vier divisies, die elk onder een een hoofdige leiding komen. Een van die di visiehoofden wordt voorlopig baron Thys- sen. De afzonderlijke secties zijn: scheep vaart, scheepsbouw, handel en transport en overige activiteiten. De bankactivitei- ten gaan ressorteren onder de nieuwe financiële directeur, de heer G. Huis kamp, afkomstig van Shell. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Burgemeester Sam kalden heeft in de Amsterdamse gemeen teraad medegedeeld dat nog niet gezegd kan worden wat van de kant van het col lege zal worden gedaan tegen de bezet ting door de Actie '70 van twee huizen in de Sarphatistraat. Er zal echter snel een beslissing worden genomen. Dr. Sam kalden keurde het optreden van Actie '70 af. „Het eigen rechter spelen kan niet I worden toegestaan. Men kan niet zelf be- I palen wie van de woningzoekenden 't ur gentst is". Hij liet al wel weten dat de bezetters tenslotte toch de huizen ait zul len moeten. „We kunnen deze praktijken niet toe staan, want als je het nu wel zal doen, zal je het anderen ook niet kunnen ver bieden". De burgemeester wil intussen wel graag met de Actie '70 praten over het algemene vraagstuk van het aan onder dak helpen van schamel-behuisden, of dit nu studenten zijn, ongehuwde moeders of getrouwde paren. De twee voormalige kantoorpanden van de gemeente zijn bestemd voor uitbrei ding van het Weesperpleinziekenhuis. B. en W. zullen voorts bij het rijk plei ten voor hogere subsidies voor dagverblij ven en kinderspeelplaatsen. B. en W. na men een motie over die vier fracties had den ingediend. Zij wensen voor de Amster damse bevolking betaalbare crèches. De voorzitter van de V.V.D.-raadsfrac tie, drs. Pais, maakte bezwaar tegen de begrotingspost van 300.000 voor het ver voeren van raadsleden in gemeente-auto's naar en van het gemeentehuis. Hij meent dat de raadsleden wel per tram naar het raadhuis konden komen. Wethouder Polak van Financiën beloof de dit te zullen bekijken. Hij wegg er wel op dat de gemeente-auto's geenszins uit sluitend voor het vervoer van raadsleden worden gebruikt. Baron Thyssen zal volgens het commu niqué van de bank de groepsactiviteiten „richting geven en coördineren". De Bank voor Handel en Scheepvaart is ge lieerd met de Thyssen-Bornemisza-groep en publiceerde tot dusver een uiterst summier jaarverslag, dat nauwelijks in formatie over de gang van zaken gaf. De bank heeft belangen in tientallen be drijven in Nederland en Duitsland. De raad van commissarissen, die het machtsgevecht tegen de baron heeft ge wonnen, bestaat behalve uit mr. Meynen uit drs. P. Justman Jacob, voorzitter van de raad van bestuur Hoogovens, D. Swart, oud-directeur van het BHS-concern en mr. P. Blaisse, oud-Kamerlid van de K.V.P. en thans hoogleraar. De pas over leden ambassadeur in Parijs, A. baron Bentinck, maakte eveneens deel uit van de raad van commissarissen. ARNHEM. De moord op het 12-jari- ge meisje Christiena Wielheese uit Doe tinchem is opgelost. Een 22-jarige Arn hemmer heeft gisteravond in het huis van bewaring in de Gelderse hoofdstad een bekentenis afgelegd tegenover de of ficier van Justitie, mr. J. van den Berk hof. Het onderzoek naar de omstandighe den is nog in volle gang. Dit verklaarde vanochtend het hoofd van het Arnhemse arrondissementsparket, mr. A. W. Hol- steijn. Zoals gemeld werd het Doetinchemse meisje op 5 februari in het Slangenburg se bos op nog geen 100 meter van de ouderlijke woning aangerand en door wurging om het leven gebracht. Het ont zielde lichaam werd 's avonds om negen uur gevonden naast haar rijwiel. Het meisje was die avond naar gymnastiek les geweest. Rechercheurs van de gemeentepolitie in Doetinchem, versterkt met een recher- cheploeg van de rijkspolitie en van de dienst opsporingsbijstand in Den Haag (in totaal meer dan 30 rechercheurs) zijn wekenlang in touw geweest om de dader op te sporen. ADVERTENTIES Official dealer: v./h. W ZW1EB Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Een weldaad voor lichaam en geest Dit zijn onze openingstijden Voor damesmaandag- en donderdag avond van 19.00 tot 22.30 uur; dinsdag en donderdagmiddag van 13.30 tot 17.00 u. Voor heren: dinsdag-, woensdag- en vrij dagavond van 19.00 tot 22.30 uur. Prijs 5.25. Komt een andere tijd u beter uit maak dan een afspraak, de prijs is dan 8.00 per 2 uur. Masseuse en masseur aanwezig. SAUNA Hoofdstr. 137 Santpoort-N. Telefoon 7193 0 2560 Herenkapsalon Hoofdstraat 135 Santpoort-N Reeds vrijdag 13.00 uur begint de van betere occasions met bij Joh. de Breukstraat 1 Haarlem Telefoon 25 05 00

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1