Op 2 april hoorzitting in Den Haag STICHTING BINNENVAART PROBEERT SCHIPPERSBEURZEN NOG TE REDDEN mco OO^Ui 1 T ransburg koopt bontweverij Regering bereid tot garantie overbruggings krediet KNTU GROEN&Co UITGAAN IN HAARLEM DE STERRENHEMEL IN APRIL I? 'f „Eif eiland" stoutenbeek MAKELAARS: GEEN CHAOS ELKE WOENSDAGAVOND IN APRIL VOETBAL OP T.V. EMS sluit in Scheveningen circustheater Caravan in Europa Gevaert Santpoort VRIJDAG 27 MAART 197 0 15 Verwarring Duurder varen Catastrofe niet vergeten- Fricoeten 7D APART. Kennemeriaan 38 Umuiden telefoon:(02550M3781 Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels OOISTER Prijzen vanaf 2690,— 1e Paasdag gesloten 2e Paasdag geopend van 14.00-17.00 uur. 1 VELSEN/DEN HAAG De problematiek van de binnenvaart zal op 2 april in Den Haag aan de orde komen op een openbare hoorzitting van de commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. De diverse belangengroepen zullen dan hun standpunten uiteenzetten naar aanleiding van het wetsvoorstel tot opheffing van de wettelijk geregelde schippersbeurzen per 1 juli. De makelaars voorzien overigens dat de invoering van het nieuwe vrije systeem wel enige maanden zal worden ver schoven omdat men bp de parlementaire behandeling al in tijdnood is geraakt. In de memorie van toelichting heeft staatssecretaris Keijzer onder meer gezegd dat de evenredige vrachtverdeling aan de wilde vaart te weinig mogelijkheden geeft zich aan te passen aan de vervoersbehoeften. Een van de nadelen is dat de evenredige vrachtverdeling de overcapaciteit bestendigt. „Er is geen natuurlijke selectie, omdat het systeem aan de zwakste bedrijven nog levenskansen biedt". De Europese vervoers- politiek maakt verder een voortzetting van het oude systeem in de toekomst niet goed mogelijk, aldus staatssecretaris Keijzer. Het wetsontwerp voorziet in een aantal regelingen (onder meer periodieke uit keringen, slooppremies), om het de klei ne schippers gemakkelijker te maken hun werk neer te leggen. De opheffing van de evenredige vracht verdeling (distributie van scheepsvrach- ten) op door de overheid geregelde schip persbeurzen zal naar de vaste overtui ging van de Vereeniging van Nederland- sche Makelaars in Scheepvrachten geen chaos veroorzaken. Het verdwijnen van het „nummeren" op de schippersbeurzen per 1 juli (het kan iets later worden) heeft in de schip perswereld, vooral in de zogenoemde wil de vaart, een verwarring verwekt, die nog steeds groter wordt. De plannen om tot concentratie te komen, slaan niet aan bij de schippers, die vrij willen blijven. On danks deze ontwikkelihg zijn de make laars niet ongerust, aldus voorzitter H. Tromp (Rotterdam). „Het aanbieden van vrachten zal normaal op de bestaande beurzen voortgaan. In het geval er door omstandigheden andere of nieuwe plaat sen van samenkomst nodig zijn, zullen de makelaars al of niet mat andere gegadigden deze plaatsen van samen komst oprichten." De makelaars zullen er verder naar streven dat er tegen even tuele misstanden (zeer lage vrachten in stille perioden) wordt opgetreden. Het door de overheid in te voeren referentie tarief zal er voor zorgen dat de overheid voortdurend geïnformeerd is over de stand op de vrachtenmarkt De makelaars in scheepsvrachten wij zen op de goede gang van zaken in de vaart op het buitenland, die nimmer door de evenredige vrachtverdeling werd ge regeld. „Dit vervoer heeft zich sterk ont wikkeld, er worden in de regel in Rot terdam meer schepen bevracht naar het buitenland dan voor binnenlandse be stemmingen. De schippers op het buiten land zijn in staat geweest hun schepen te vervangen, te moderniseren en bij de tijd te houden", aldus voorzitter Tromp, die een zelfde ontwikkeling in de binnen landse vaart na een zekere sanering zeer aannemelijk acht. Voor de kleine en oude schepen is er zijns inziens geen perspectief. De makelaars verwachten dat er gezien de hoeveelheid werk geen moeilijkheden zullen optreden. In het prijsniveau zullen aldus de heer Tromp zeker veranderin gen optreden. De korte afstanden (30 a 40 km) thans in verband met de ta rieven niet aantrekkelijk zullen duur der worden, de grotere, bij voorbeeld het verkeer Rotterdam-IJssel v.v., goed koper. DEN HAAG. De algemene Rijnschip pers Bond, de Algemene Schippers Ver eniging, de Christelijke Bond van Onder nemers in de Binnenvaart en de Neder landse r.-k. Bond van Reders en Schip pers hebben ernstig bezwaar tegen de voorgenomen afschaffing van de evenre dige vrachtverdeling voor de binnen vaart. Algehele afschaffing van de vracht verdeling berooft de binnenvaart „van een bij uitstek geschikt middel tegen voorshands onvermijdelijke gevaren", al dus deze organisaties, verenigd in de Stichting Nederlandse Particuliere Bin nenvaart. Ook een meerderheid van de leden van de Nederlandse Vereniging van Reders in de Binnenvaart is van oordeel, dat de opheffing van de evenredige vrachtverdeling ernstige problemen zal oproepen. De stichting wijst er op, dat als gevolg van het ingrijpend wijzigen van de orga nisatiestructuur van de markt voor het ongeregeld vervoer te water een aantal binnenvaarders deze overgang als onder nemer niet zal kunnen meemaken en dat de positie van een aantal hunner acuut in negatieve zin zal worden beïnvloed. Ter compensatie dient hulp te worden geboden door zeer bewust de regeling in het kader van het ontwikkelings- en sa neringsfonds voor het midden- en klein bedrijf ruimer toegankelijk te maken. De stichting Nederlandse particuliere bin nenvaart acht de zogenoemde beursover- dracht de grote remedie tot verbetering van de situatie en zegt toe graag aan een dergelijke overdracht te zullen meewer ken. De Nederlandse Vereniging van Reders in de Binnenvaart stelt zich op het stand punt, dat de huidige evenredige vracht verdeling vooralsnog gehandhaafd dient te blijven, zij net dat de uitvoering van de bestaande ev. aangepast dient te wor den aan de tegenwoordig te stellen eisen van vervoerder en verlader. Van deze zijde is voorgesteld het aan tal schippersbeurzen in te krimpen tot twaalf. De beurzen worden geleid door het beursbestuur, bestaande uit 'h vervoerders en Vs verladers. De 12 beurs besturen moeten overkoepeld worden door een hoofdbeursbestuur, samenge steld uit Vs vervoerders en Vs verladers, alsmede enige regeringsfunctionarissen, Het hoofdbestuur moet gevestigd worden in Rotterdam. De beurzen moeten alleen toegankelijk zijn voor: vervoerders in het bezit van een vervoersvergunning: voor verladers; voor makelaars in scheeps vrachten en voor personeel in dienst van de beurs. De suggesties van de Nederlandse Ver eniging van Reders in de Binnenvaart betreffen voorts onder meer de tariefop stelling, de bevrachting, de acquisitie en de bevrachtingsyoorwaarden. Een drasti sche herziening van de huidige bevrach tingsvoorwaarden acht de Nederlandse vereniging noodzakelijk. Afwijkingen bij alle vervoer te water van die voorwaar den zouden bij de wet strafbaar moeten worden gesteld. De Stichting Nederlandse Particuliere Binnenvaart is van oordeel, dat met het verdwijnen van de vrachtverdeling een soort bundeling verloren zou gaan. Af schaffing van de vrachtverdeling zou, naar het oordeel van de stichting, in de huidige omstandigheden het zeer grote risico meebrengen dat de bestaande ver voersvoorziening verbrokkelt, zonder dat er vervangende organisatievormen van voldoende importantie voor in de plaats zijn gekomen. De stichting wijst erop, dat zowel op het gebied van de ontwikkeling als van de sanering een ge vaarlijke achterstand bestaat, die bij scherpere verhoudingen töt een catastrofe zal kunnen leiden. De stichting vat de voordelen van beursoverdracht boven afschaffing van de vrachtverdeling als volgt samen: Er komt geen vacuum, want er blijft een doeltreffend middel tegen markt- ontwrichting door onderbezetting be staan. De bestaande concentratie- en orga nisatievormen worden niet vernie tigd maar worden verbeterd en uit gebouwd. De mogelijkheid bestaat tot werke lijk commerciële verhoudingen te ko men, waartoe evenwichtige verhou dingen van de overdracht de moge lijkheid bieden. De algehele vrijheid zal veelal de mogelijkheid van een zeker evenwicht in economische po sitie tusen partijen niet bieden en zeker niet bij een onvoldoende ge saneerde binnenvaart. Naarmate de structuurverbetering vordert, kan een verdere versoepe ling van het systeem en een verder gaande tariefvrijheid volgen. Dezelfde stichting en de Stichting Ne derlandse Particuliere Rijnvaart-centrale in Rotterdam hebben voorts aangedron gen op maatregelen, gericht op een kwa litatieve verbetering van het vlootbe- stand. De gehele bedrijfstak binnen scheepvaart zou moeten worden aange wezen als vallende onder de werking van het bedrijfsontwikkelingskrediet. Ook vragen beide stichtingen om een hypo thecair garantiekrediet en om een her invoering van een mate van vervroegde afschrijving en/of investeringsaftrek, waardoor de noodzakelijke reconstructie van de binnenvloot gunstig zou worden beïnvloed. De beide stichtingen constate ren, dat de kans op een winstgevende exploitatie van binnenvaartuigen duide lijk ten goede is gekeerd. De genoemde organisaties en ook de Vereniging van Nederlandse Makelaars in scheepsvrachten zullen volgende week in de Tweede Kamer op een hearing worden ontvangen, wanneer het voorstel tot afschaffing van de evenredige vrach tenverdeling in een Kamer-commissie aan de orde zal worden gesteld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE FRICO. KAAS MET EEN GROTE K ^expositie 2e PAASDAG van 12.00 tot 17.00 uur Een feest van bloemen, kleuren, meubelen en stoffen... dat is de Paasexpositle bij Uw Top-form adviseur. Hij onthaalt U op een verjongde kollektie, helemaal aangepast aan deze tijd. U hoeft dus niet ver te gaan om een duidelijk inzicht te krijgen van wat "blij wonen" in 1970 betekent. INTERIEURVERZORGING Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem Telefoon 32 08 50 PORCELEINKAST wortelnoten (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De besprekingen tus sen de textielfabrieken, de Nederlandse bontweverij en de NV Transburg, beiden in Enschede, zijn in beslissende positieve fase gekomen. Ofschoon de directies va*i deze ondernemingen zich in een vrijwel volledig stilzwijgen hullen en een bevesti ging van die zijde niet kan worden ver kregen, hebben wij reden aan te nemen dat de aankondiging van de overneming van NV Transburg (500 man) door de Ne derlandse bontweverii op korte termijn haar beslag zal krijgen Dit zou rondom Pasen het geval zijn De artikelpakketten van deze bedrijven vullen elkaar goed aan. De Nederlandse Bontweverij, fabrieken in Enschede en Slagharen is een expansieve onderneming met goede winstmogelijkheden. Er zijn ongeveer 400 personeelsleden. DEN HAAG De Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS) n.v. heeft besloten het circustheater in Schevenin gen per 1 juni te sluiten. De EMS heeft dit in een door president-directeur K Zwolsman en dr. G. Veldkamp getekend schrijven namens directie en raad van commissarissen aan het college van B en W van Den Haag meegedeeld. In de brief wordt gezegd dat het voor de EMS volstrekt onmogelijk is het sinds de opening van het circustheater ieder jaar met 800.000 oplopende tekort te dragen. De gemeente Den Haag wilde niet in het tekort, inmiddels opgelopen tot 3,3 miljoen, bijdragen. De eis van het Haagse college dat bin nen een jaar na principiële overeenstem ming inzake de grondtransacties voor het Nervi-project door de EMS mt de bouw moet zijn begonnen, zal de maatschappi; niet inwilligen., omdat deze eis onrede lijk is en indruist tegen haar rechten. De EMS houdt het gemeentebestuur aanspra kelijk voor de schade die hieruit kan voort vloeien. ADVERTENTIE Welke jonge man boven de 20 jaar (of hij die niet in militaire dienst hoeft) wil ons tapijtteam komen versterken? Onze tapijtafdeling omvat de cocos-, linoleum-, en koperafdeling en van zelfsprekend de tapijten. Wij zoeken geen wonderman, maar wel een harde werker met een gezon de werklust. Wij beloven ook geen hemel op aarde, maar wel prima salaris simulanspremie 5 daagse werkweek Wij eisen wel een volledige inzet bij zijn werk en een heel goed humeur. Indien U belangstelling heeft bel of schrijf ons even. Wij nodigen U dan ook uit voor een gesprek, waarin U alles te weten kunt komen over sala ris, gratificatie en verdere arbeids voorwaarden. Mondelinge sollicitaties van 8.30 tot 12.00 en van 14.30 tot 18.00 uur (be halve maandags). Breestraat 74-84 - Beverwijk Tel. 02510-2 51 41 DEN HAAG De regering is in beginsel bereid een garantie voor overbruggings krediet te verstrekken aan de Koninklijke Nederlandse Textielunie. De ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben daartoe in overleg met hun ambtgenoot van Financiën besloten. Ze hebben gisteren een bespre king gehad met het bestuur van de KNTU en vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties in de textielindustrie. Uiterlijk tot eind 1970 zal de Nationale In vesteringsbank het krediet verstrekken. Nadere mededelingen volgen zodra het overleg terzake volledig is afgerond, zo zegt het ministerie van Economische Za ken. ADVERTENTIE Stadsschouwburg, (Wilsonsplein) Zater dag 28 maart 20.15 u.: Toneelgroep Cen trum: „Gered". Zondag 29 maart 20.15 u.: Dylan Thomas Society: Llaregyb Players: „Under Milkwood". Maandag 30 maart 20.15 u.: Toneelgroep Centrum ^Amphi tryon". Donderdag 2 april 20.15 u.: Toneel groep Studio: „Hunka, hunka 69". MUZIEK Kathedrale Basiliek, (Leidsevaart) Zon dag 15.30 u.: Concert door het „Bowling green state University collegiate choral and chamber orchestra". Ned. Herv. Kerk, (Wilhelminaplein, Heemstede) Zondag 10.30 u.: Uitvoering paascantate van G. H. G. von Brucken Fock door Oratoriumkoor Bennebroek, de Heemsteedse Jongerencantorij o.l.v. Ri chard Heidema. Treslong (Hillegom). Dagelijks, behalve maandag: diner-dansant. Cabaret-dancing Caramella (Zandvoort), zaterdag „The Sellers". Hotel Bouwes. (Zandvoort) zaterdag zondag en zondagmiddagmatinee. Optre den kwartet Cor Halle. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van wer ken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Boven dien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de collectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 39) Permanente tentoonstelling van oude re ligieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid van 10 tot 12.30 en van 14-17 u. zondags 14-17 uur. Teylermuseum, (Spaarne 16). Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve op maandag van 10 tot 12.30 en van 14-17 u. De eerste zon dag van de maand van 13-16 uur. Koudenhornkazerne (Koudenhorn). Per manente tentoonstelling van de Stichting Meervoudig Amateur Centrum Ruimte- waarneming en Onderzoek (MACRO) ge opend maandag en vrijdag van 9.30-22 u. dinsdag en vrijdag 14-17 u. en zaterdag 13-17 uur. Museum Kunstcentrum De Ark (Nieuw- Heiligland). Permanente expositie van voornamelijk Haarlemse kunstenaars. Bezichtigen van gebrandschilderde ra men uit 1602. Geopend dagelijks behalve dinsdag 10-20 uur. Van 20-24 u.: klassie ke grammofoonplaten. Vis- en Vleeshal (Gr. Markt). Een keu ze uit eigen bezit. Expositie van Am sterdamse impressionisten tot nieuw fi- MERCURIUS is een planeet die slechts zelden goed te zien is. Van 4 tot 20 april zal men hem evenwel kun nen waarnemen in de nabijheid van Venus. De afstand tussen beide planeten zal op 12 april minimaal zijn; op 4 april bereikt Mercurius' helderheid een maximum. Op 18 april bevindt Mercurius zich op haar grootste oostelijke elongatie: Haar grootste schijnbare afstand van de zon. Als men weet dat het juist de zon is die door haar helder schijnsel het waarnemen van Mercurius zo moeilijk maakt, valt het te begrijpen dat er zich nu een gunstige gelegenheid voordoet. Toch bevindt de pla neet zich ook nu nog dicht in de nabijheid van de zon, men dient dus vlak na zonsondergang in het westen te kijken. Mercurius zal als een fel lichtpuntje in de sche mering te zien zijn. Ook Venus zal 's avonds in het westen te bewonderen zijn ten zuiden van de Ram. Deze planeet is veel hel derder dan Mercurius, men kan haar dus niet met deze laatste verwarren. Mars is 's avonds nog steeds in het westen zichtbaar. Hij staat verder in schijnbare afstand van de zon dan Venus. Mars bevindt zich rechts van de Pleïaden en heeft een opvallend rode glans. Mars is minder helder dan Venus en vrijwel even helder als Mercurius. Jupiter schittert de gehele nacht in het sterrenbeeld Maagd. Langzaam nadert deze „reuzeplaneet" de ster Spica, hoofdster van de Maagd. Jupiter staat links van Spica. Na de zon, de maan en Venus is Jupiter het helderste object aan de hemel. Op 21 april komt Jupiter in oppo sitie. De planeet bevindt zich dan precies tegenover de zon aan het firmanent. Bij zonsondergang komt Jupiter dus op en bij zonsopkomst duikt hij onder. Rond midder nacht staat Jupiter pal in het zuiden. Optica %ü£gulus WATERSLANG Voor Saturnus neemt de periode van zichtbaarheid deze maand een einde. Deze planeet staat dicht bij Venus, ze ver dwijnt spoedig in het storende licht van de schemering naarmate zij meer in de buurt van de zon komt. Van 7 tot 11 april kan men 's avonds opnieuw het asgrauwe maanlicht bewon deren. Op 8 april kunnen we bovendien te 23 uur de smalle maansikkel zien in conjunctie (samenstand) met Mars. Op 21 april bevindt de volle maan zich om 20 uur in de nabijheid van Jupiter. Van 31 maart tot 30 april lengen de dagen met 1 uur 58 minuten. Maan: Nieuwe Maan6 april te 5.09 Eerste Kwartier 13 april te 16.44 Volle Maan21 april te 17.21 Laatste Kwartier 28 april te 18.18 Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 april te 21 uur. Vopr vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aan gegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Mer curius (m), van Mars (M), van Venus (V) en van Jupiter (J) aangeduid. De stippel lijn die door de Zwaan gaat duidt de hart lijn van de Melkweg aan. De andere ge stippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belang rijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. guratieven. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur. Zondag van 13-17 uur. Tot en met 19 apriL Raadhuis Bloemendaal, (Bloemendaal- seweg 158). Expositie van Corry Borst, sieraden; Anne Hof te en Eva Mendlik, beelden en Hanne Meijer-de Heer, wand kleden. Geopend dagelijks van 14-17 u. Tot en met 5 april. Galerie Eylders (Haltestraat 77), Ex positie van Wim Jonker, beeldhouwer en Rob Clous, graficus. Geopend dinsdag tot en met zaterdag 13-17 uur. Sociëteit Duysterghast, (Boulevard P. Loot 1). Expositie van werken van me vrouw N. li Vastert-EzechielS. Zaterdag en zondag 14-16 uur. De Waag (hoek Damstraat/Spaame). Expositie ingezonden werken van kunst lievende leden „Kunst zij ons doel". Geo pend zaterdag en zondag 14-17 uur. Tot en met 6 april. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a). Ex positie handgeweven wandkleden van Bo- dil BlokkerVeggerby en handgeknoopte rya-modellen uit Scandinavië. Geopend maandag 13-17.45 u., dinsdag 9-12.45 uur. woensdag tot en met zaterdag 9-17.45 uur. Gemeenschapshuis (Louis Davidsstraat, Zandvoort). Nationale fototentoonstelling „Kijken en Zien". Tot en met 30 maart van 11-22 uur. DIVERSEN Waagtaveerne, (Hoek Spaarne/Damstr.). Dagelijks open podium; geopend van 10-24 uur. Vrijdags en zaterdags tot 01 uur. Dagelijks pentekenen, schilderen en sie raden maken. Vrijdags kunsttonen; audi tieprogramma. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein). Zaterdag 14.30 u.: Het sprookje van de zon". Dinsdag en woensdag 14.30 u.: De toverhoed". Donderdag en vrijdag 14.30 u.: „Het torenhaantje". Clubhuis naast d'Appelaer (Damstraat), zaterdag 13.30 en 15.30 u.: Kindervoor stelling. Stadsdoelen (Gasthuisstraat). Zondag 19.30 uur volksdansen. ADVERTENTIE De voordeligste ine) BTW Modellen 1970 te zien dagelijks van 9-5 uur zondag van 2-5 uur Rijksweg 496. tel.: 0 2360 - 87 24 Verhuur - Verkoop - Reparatie

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15