Ideeën personeel Hoogovens met gemiddeld f 103.- beloond ,Meester-brandkastkraker' op vrije voeten na eis van anderhalf jaar Expositie Puzzel van de week SCHR1JVENDELEZERSSCHRIJVENDELE interieurs Gorinchems burgemeester mag nog blijven Minister Luns vandaag naar Egypte SP9KER BR DEKEN EN umCKETS Bedrijf profiteert van denkkracht en interesse Eis van drie en twee maanden voor inbraak Behang is opwindend nieuw. Behang is anders. In destaalboeken 70 van R&D. SR m Rotterdammer ontkent inbraak in Beverwijk Minister geeft nog één kans VRIJDAG 27 MAART 1970 Tegen Heemskerkers !|g/ Wat zeg je van het nieuws? 2 it. Weg door de duinen Woningbeleid in Koninginnedag Rijwielstalling Velserbad Up-to-date van buitengewone textiele - kunst van de Haarlemse kunstenares Corrie Wortel Spaarndam 17 Puzzelprijswlnnaars I LEE.LEVIS, i ROY ROGER (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De centrale ideeëncom- missie van Hoogovens kreeg in 19G9 een recordaantal inzendingen te verwerken. Er werden niet minder dan 6056 ideeën ingezonden; in 1968 bedroeg dit aantal 4571. Van de beoordeelde inzendingen (5458) werden er 1837 uitgevoerd en be loond. wat neerkomt op een percentage van 33,7. Aan beloningen werd een be drag van netto 189.410,- uitgekeerd. De gemiddelde beloning was netto 103,11. In 1968 waren deze cijfers respectievelijk ƒ135.880,- en ƒ86,77. Voor de sterke stijging van het aantal ingezonden ideeën wordt in het jaarver slag van de centrale ideeëncommissie een aantal factoren genoemd. De belang rijkste hiervan zijn: uitbreiding van het aantal fabrieken en het aantal perso neelsleden; duidelijk hogere beloningen voor de ideeën; frequenter publikaties, onder andere in de personeelsbladen; de stimulerende invloed van de chefs be treffende het inzenden van ideeën. „Het belang van de ideeënbus is twee ledig, namelijk in ideëel en financieel op zicht. Het bedrijf profiteert van de denk kracht en de interesse van zijn perso neelsleden. Door het inzenden van ideeën laat het personeel blijken, dat het zijn werk bewust doet". Aldus jhr. ir. B. de Jonge, directeur produktie van Hoog ovens, tijdens de jaarbijeenkomst van de ideeënbus in het verenigingsgebouw „De Schouw" in Velsen-Noord. De voorzitter van de centrale ideeëncommissie, ir. W. Singer, memoreerde dat 1969 voor de ideeënbus een recordjaar is geweest. De heer Singer sprak de verwachting uit, dat het aantal inzendingen van het afge lopen jaar meer dan 6000 ook in 1970 zal worden bereikt. Een hoogtepunt van de bijeenkomst was het uitreiken van de bekers voor de meest succesvolle inzenders van het afge lopen jaar. Achttien personeelsleden uit zeventien bedrijfssectoren mochten uit handen van ir. De Jonge een trofee in ontvangst nemen. Van de sector staal kwamen twee personeelsleden voor het ontvangen van een beker in aanmerking, (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Twee inwoners van Heemskerk, van 19 en 20 jaar, moesten donderdag voor de Haarlemse rechtbank terecht staan voor het plegen van een in braak in Beverwijk. Op 23 februari braken de twee Heems kerkers in een school aan de Luxemburg laan in en probeerden daar iets van hun gading te vinden. De komst van een po litieauto maakte een einde aan hun ge zoek. De 20-jarige jongeman was al eens eer der met de justitie in aanraking geweest, daarom eiste de officier tegen hem een hogere straf, vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk. Tegen de andere verdach te eiste hij vier maanden waarvan twee voorwaardeli j k. De raadslieden van de jongelui, mr G. A. P. de Kort en mr. C. A. M. Splin ter, lichtten de omstandigheden waarin de twee jongens verkeerden nader toe. Zij vroegen onmiddellijke invrijheidstel ling. De rechtbank ging op dit verzoek in en besloot reclasseringsrapporten in te winnen voor de uitspraak. De prijswinnaars poseren met hun trojeeën. omdat zij beiden even succesvol waren geweest. De prijswinnaars zijn: E. Boon tjes, C. W. Vervest en A. Wagenaar uit Beverwijk; J. Buis, P..C. de Doodt en J.F. Klaassen uit IJmuiden; N. L. van der Pol, J. W. de Vos en C. van Ling uit Sant poort; D. Silvius., C. W. Tobias en A. Wouters uit Velsen-Noord; T. M. van Langen en P. Verschoor uit Heemskerk; W. G. Grapendaal uit Alkmaar; R. See der, Heerhugowaard; W. van der Sluis, Assendelft en H. F. Smit, Dirkshom. Namens de winnaars werd door de heer J. Buis, die reeds voor de derde maal een beker ontving, een dankwoord ge sproken. Drs. A. de Graaf, bedrijfspsycholoog te Amsterdam, hield een inleiding rond het thema „Eén idee per man per jaar", de slagzin die momenteel door het ideeën bureau wordt gehanteerd. Hij noemde het krijgen van een idee „een spontaan gebeuren" en pleitte voor de mogelijkheid voor het individu zich spontaan te kunnen uiten. „Om dat te bereiken zullen we moeten voorkomen dat het individu door zijn omgeving ge ïmponeerd raakt", aldus de heer De Graaf. ADVERTENTIE mg» n Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R81D - vooruitgang in behang. Prettig te lezen dat (dolle) „Mina" De Kat zulk een waarde aan mijn ingezonden stuk je hecht dat zij dit zuinig bewaart. En te vens doet het mij genoegen te weten dat zij behoort tot die kleine groep van voor- uitstrevenden (voornamelijk jongeren) ie de persoonlijke identiteit ziet als een sine qua non voor de verwezenlijking van de vrijheid op ethisch, religieus en politiek terrein een vrijheid waar wij in onze westerse wereld overigens nog lang met aan toe zijn. Ik behoef slechts te wijzen op de wetgeving aangaande de echtscheiding, de abortus en de pornografie; een wetge ving gebaseerd op een met de ethiek weinig uitstaande uitgeholde sexuele moraal. Ik besluit deze schriftelijke ge- dachtenwisseling met de vriendelijke groe ten van een „dolle" man ook als is hij dan de veertig gepasseerd en vader van drie jonge kinderen. A. W. M. WIERCX, Haarlem. Vele verontrusten met mij, wat uit de gehouden enquête reeds is geblekeii, is het geharrewar en de besluiteloosheid onbegrijpelijk, die aan de dag^ gelegd wordt over het „rampzalige plan om een weg door de duinen aan te willen leggen. Deze mooie natuur, bijna nog het enige wat ons rest in de reeds over volle agglomeratie van naar schatting 250.000 mensen, zou toch onaangetast dienen te blijven. Welk een blamage voor ons nageslacht. Ook de houding van Heemstede in deze zo vlak bij dit recreatiegebied is mij onbegrijpelijk. Moge dit desastreuze plan voor goed in de ijskast verteren. j. D. van VOORTHUYSEN Haarlem Jarenlang hebben verschillende bewo ners van Oud-IJmuiden er bij de Oranje vereniging IJmuiden-West op aangedron gen kinderspelen en dergelijke te organi seren in hun buurt. Tot hun grote vreugde gebeurde dit de laatste jaren. Nu echter gaat dit feest niet door. Er zijn geen kin deren in Oud-IJmuiden. Is dit wel zo? Zijn er niet drie goed bevolkte scholen? Zit ten er niet ongeveer 500 kinderen op de basisscholen? En op de kleuterscholen? Toch ook wel 200? Of speelt de komende sanering van Oud IJmuiden hier soms een rol? Ruikt dit niet naar discriminatie? G. STAM, IJmuiden Controle is er bij het Velserbad helaas niet en zodoende worden door bepaalde individuen je fiets en bromfiets vernield. De schade is dan f 15 tot 25 en dat geld moet je maar van je zakgeld opspa ren. Je durft gewoon niet meer naar het zwembad te gaan. Is het niet mogelijk dat Burgemeester en Wethouders hier hun medewerking verlenen en dat er weer controle tegen vergoeding wordt uitge oefend? Vele vrienden van het water zul len hen hier zéér dankbaar voor zijn. T .WESSELING, Santpoort (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft donderdag geboeid geluisterd naar de vakkundige uiteenzettingen van een 50-jarige „meester-brandkastkraker" uit Rotterdam. De Rotterdammer, die de helft van zijn leven in de gevangenis heeft doorge bracht, wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij een grote brandkast- kraak in Beverwijk op 4 januari. Op die dag werd de gezamenlijke kluis van de n.v. Slagerijen Jan de Boer en het aannemersbedrijf Koelman in het pand van het aannemersbedrijf met een snijbrander opengemaakt aangetroffen. De brandkast van de n.v. De Boer, die zich in de kluis bevond, was eveneens opengebrand. Er was 57.000 uit gehaald. Van de dader (s) geen spoor. Een bri gadier-rechercheur van de Beverwij kse politie moest donderdagmorgen als getui ge ook toegeven: „Er was geen enkele aanwijzing". Alle onderzoeken liepen op niets uit. Geen vingerafdruk werd gevon den en als er niet een tip van een „ver linker" was gekomen, had de politie nooit aan het adres van de huidige verdachte aangebeld. Na de tip ging de politie bij de Rotter dammer kijken en vond daar ongeveer 14.000, waaronder een biljet van hon derd met de aantekening „Toren" er op En dat biljet zou het enige eventuele be wijs blijven. Want de administratie van de bestolen Beverwijkse slagerijen maak te af en toe op een bankbiljet die aan tekening om aan te duiden dat dit geld van een slagerij uit de Torenstraat af komstig was. Hoeveel biljetten op die manier gemerkt waren wist hij niet meer. De verdachte vond het in elk geval geen bewijs. „Dat hebben ze me in han den gestopt om me daarna aan te kun nen geven", zei hij. Het verder aange troffen geld was volgens hem afkomstig van pokeren en wedden. De wijze van brandkastkraken in Be verwijk wilde hij niet op zijn naam ge noteerd zien. „Ik zou me doodschamen tegenover mijn collega's. Ik werk met up-to-date- materiaal, ik kom met een weekendtasje, meer niet, niet met acethyleen en gas flessen", aldus de Rotterdammer die haarfijn uitlegde hoe hij het cijferslot en sleutelslot van de kluis zou hebben ge opend. Het grove snijbranderwerk was hem te min. Ook bij een warenhuis in Haarlem ging verdachte enkele jaren geleden volgens zijn verfijnde methode te werk, maar toen werden hij en zijn collega's op heterdaad betrapt. Ontkennen had toen geen zin Hij kreeg toen drie en een half jaar. Nu kon de Rotterdammer met veel succes blijven volhouden dat hij er niets van wist. De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond de toevallig heid van hef bankbiljet toch te groot en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. De raadsman mr. L. Laus zag echter geen enkel wettig en overtuigend bewijs geleverd, ook niet van heling of schuld- heling. Hij vroeg onmiddellijke invrijheids- stelling van zijn cliënt. De rechtbank stemde in met dit verzoek, de uitspraak volgt op 9 april. ADVERTENTIE Wij hebben het genoegen u uitte nodigen deze wondermooie, nog niet eerder tentoongestelde kleden te komen zien in onze expositieruimten. Op 2e Paasdag zal Corrie Wortel zelf aanwezig zijn om desgewenst haar kunstwerken toe te lichten! Op 2e Paasdag zijn wij van 11 tot 5 uur geopend. LID GOEDWONEN Wagenweg 1 en 3, Haarlem Telefoon 312172 Hoek Wagenweg-Houtplein parkeergelegenheid voor de deur Toen ik het bericht in de pers las over het raadsvoorstel betreffende het Oude Sluisje aan het Visserseinde in Spaarn dam heb ik mij even afgevraagd waar we in ons dorp naar toe gaan, ofwel op het ogenblik aan toe zijn. Immers, men wil 60.000 gulden uittrekken voor restau ratie van dit sluisje, waarbij er op ge wezen wordt dat het perceel ernaast al gerestaureerd was. Herhaaldelijk heb ik er in het verleden op gewezen dat dit perceel te slecht en te vreemd gebouwd was om te restaureren. Dit werd terzijde gelegd, hoewel ik hier toch wel over kon oordelen, nadat ik er 18 jaar de narig heid van had gemaakt. Welnu, het eerste gezin is door de rotheid van het huis al gedwongen dit, op verzoek nog wel, te verlaten. De restauratie heeft dan ook on geveer 200.000 gulden gekost. Moeten wij Spaamdammers tevreden blijven met de ze zand-in-de-ogen-strooierij? Is het voor een gezin met een normaal inkomen nog mogelijk in Spaarndam een behoorlijke woning te bemachtigen zonder hiervoor een anders dood te wensen? O, ja, er worden woningen aan de Grote Sluis ge bouwd, maar de prijs is afschrikwekkend. Ook de huur van de nog te bouwen wo ningen aan de Kerklaan wordt veel te hoog, vooral als de kwaliteit maar half zo slecht zal zijn als die van de woningen die er al staan. Zou het nu niet beter zijn eerst het plan Visserseinde eens uit te voeren, waarbij het geld besteed wordt aan hoognodige bejaardenwoningen en niet aan een onnodige restauratie van een sluisje? Het is tegenwoordig zó, dat de bejaarden gedwongen worden van Spaarndam weg te trekken, willen ze nog een beetje kans hebben op een aange paste' woning. Is er nu niets aan te doen dat mensen woningen kopen, maar ze dan jaren leeg laten staan? Dat bijvoor beeld het Hoogheemraadschap van Rijn land zijn woning op de Oostkolk eens bewoonbaar maakt? Dat de Gemeente Haarlem geen woningen dichtspijkert die nog goed bewoonbaar zijn? En waarom wil het Groene Kruis met alle geweld een gebouw in Spaarndam-Oost zetten, mede waardoor het bouwen van een Dorpshuis van de baan raakt en de aloude Spaarn- damse dorskern verplaatst wordt? Wil men, wat toch heel goed mogelijk is, een hechte Spaamdamse gemeenschap krij gen, dan zal men toch alles vanuit een centraal punt moeten uitleven en niet ver der gaan verdelen. De mogelijkheden zijn hier gerust wel voor aanwezig. M. de VRIES -MEI JERS, Spaarndam 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Mocht burgemeester Van Rappard van Gorinchem door zijn wijze van handelen onverhoopt wederom stof voor conflicten opleveren, dan zal hij worden ontslagen. De heer Van Rap pard is daarvan op de hoogte gesteld." Aldus luidt de conclusie van een brief, die minister Beernink gisteren over de kwestie-Van Rappard aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft gezonden. Intussen is de minister van mening, dat de burgemeester, gezien zijn grote ver diensten voor Gorinchem, zijn leeftijd en zijn veeljarige staat van dienst, gelegen heid moet worden geboden te tonen dat hij bereid is gedurende de jaren die hem nog scheiden van zijn pensioen op nor male en verantwoorde wijze leiding te geven aan het bestuur van de gemeente Gorinchem. De minister heeft zich laten inlichten door de commissaris der koningin in Zuid-Holland, door de adviseur voor Go rinchem, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de leden van de Gorinchemse gemeente raad en de uitgetreden leden van die raad. Ook heeft de minister met de bur gemeester zelf gesproken. Zowel de zittende als de uitgetreden raadsleden hebben de minister verze kerd, dat zij bereid zijn zich in de raad te laten herkiezen en dan op constructie ve wijze de gemeentebelangen te behar tigen. Naar de minister meedeelt, heeft bur gemeester Van Rappard tegenover hem erkend, in verschillende opzichten fout te zijn geweest. Hij had, zo zegt hij nu, niet aan de raad een voorstel moeten doen het vertrouwen in een wethouder op te zeg gen, hij had denigrerende uitlatingen over personen achterwege moeten laten en hij had, toen in een raadsvergadering elf leden uittraden, moeten proberen de betrokkenen te verzoenen in plaats van er zijn vreugde over uit te spreken. De minister verklaart van oordeel te zijn dat de heer Van Rappard op enkele punten in zijn beleid en gedragingen ern stig heeft gefaald. Desalniettemin is hij bereid hem nog één kans te geven. AMMAN (ANP). Minister Luns die vandaag naar Egypte reist heeft in de Jordaanse hoofdstad Amman gezegd, te I geloven dat de Arabische landen bereid zouden zijn een speciale status voor Jeru- I zalem te accepteren mits de soevereini teit gewaarborgd werd. Het zou afhangen van de vorm van I deze speciale status of de Israëlische re gering ermee akkoord zou gaan. Israel beseft, aldus mr. Luns, dat overeenstem ming moet worden bereikt op basis van de resolutie die door Israel zelf is aan vaard. Minister Luns vond de kwestie- Jeruzalem „niet zo verschrikkelijk moei lijk". Tijdens zijn besprekingen in de ochtend met de Jordaanse minister van Buiten landse Zaken ad interim, Nasir. was ook het vraagstuk van de vluchtelingen van de westelijke Jordaan-oever aan de orde gekomen. Minister Luns hoopte dat al thans een deel van hen terug zou kunnen keren naar hun woonplaatsen, maar acht te de vooruitzichten somber. Koning Hoessein, een man die altijd een optimist is geweest en nog steeds op een oplos sing hoopt, was begrijpelijkerwijs een pessimist geworden, vond de minister. Hij gelooft dat de Arabische leiders die hij gesproken had, nu beter op de hoogte zijn van de indrukken die hij had opge daan ten aanzien van het Israëlische standpunt. ADVERTENTIE PUZZEL No. 12 Horizontaal: 1. beroep, beroep, 2. vogel, land door water omgeven, aanhaling, trei ter, 3. zijrivier van de Donau, stofmaat, meisjesnaam, jongensnaam, dierengeluid, 4. selenium (afk.), houding, plaats in Utrecht, leidsel, 5. vogel, in orde (afk.), on derricht, zeilboot (afk.), 6. voorzetsel, ge graven water, zangstuk, hennepbraak, 7. voorzetsel, ik (lat.), wettelijke aansprake lijkheid (afk.), meetk. figuur, goud (fr.), 8. toegang tot een vertrek, oosterse titel, na deren, uitroep, 9. sportartikel, siersteen, vrucht, uitroep, 10. kansspel, land in Euro pa, tijdperk, voorzetsel, 11. titel (afk.), bloedvat, trots, vruchtje, 12. wiel, immer, groet, deel van de bijbel (afk.), vervoerbe drijf (afk.), 13. vervoermiddel, titel, alvo rens, familielid, 14 geogr. aanduiding (afk.), heldendicht, loot, plaats op Ameland, maand, 15 beroep, beroep. Verticaal: 1. beroep, beroep, 2. rivier in Frankrijk, leer van het heldendicht, groot moeder, op de wijze van, 3. gewapende rui ter, onderste deel van de ruggegraat, re kest, 4. voorzetsel, in casu (afk.), frans lid woord, kleur, N.V. (duits), naschrift (afk.), 5. telwoord, pupil, koning (fr.), 6. deel van de arm, hoofdslagader, selenium (afk.), 7. bosgod, telwoord, werklust, 8. tot nader or der (afk.), familielid, voorzetsel, stelsel van buizen of draden, 9. lusthof, zware storm, en anderen (afk.), netto (afk.), 10. kijkkast, iemand die zich in de betere kringen be geeft zonder de nodige beschaving te heb ben, 11. stof of korst die zich op iets heeft vastgezet, plaats in Gelderland, water in Engeland, en dergelijke (afk.), 12. bijwoord, vergissing, vaartuig (afk.), 13. Europeaan, eiland in de Oostzee, geogr. aanduiding (afk.), vervoermiddel, lengtemaat (afk.), 14. rijkaard, reis, dochter van Cadmus, vogel- produkt, 15. beroep, beroep. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No. 11 Horizontaal: 1. isar, 4. blij, 7. staken, 13. spa, 14. reeks, 16. ovale, 17 rots, 19. drevel, 21. aks, 22. an, 23. garen, 25. ds, 26. esp, 28. sen, 30. ar, 32. of, 33. verlegen, 36. se, 37. agent, 39. anita, 40. deze. 42. dl, 43, ea, 45. teer, 46 aries, 48. aarde, 50. tl, 51. vierkant, 52. te, 54. si, 55. lus, 57. neo, 60. mt, 62. ze dig, 64. gm, 65. lea, 67. verona, 69. raam, 71. verte, 73. reine, 74. ale, 75. ankara, 76. let, 77. bier. Verticaal: 1. israel, 2. spons, 3. aat, 4. be dreigd, 5. leren, 6. ijken, 8. tol, 9. av, 10. kaas, 11. elk, 12. nest, 15. sv, 18. sg, 20. ei, 24. as, 25. drent, 27. poëzie, 29. peter, 30. ala, 31. ketel, 33. vn, 34. gieten, 35. nar, 36. serie, 38. eland, 40. dav, 41. eerst, 44. adju dant, 47. ski, 49. at, 53. lommer, 55. lenie, 56. si, 58. egale, 59. alva, 60. mark, 61. pe, 62. zoel, 63. gr, 66. een, 67. ver, 68. rr, 70. aai, 72 ta. i "y x i T "•I'L-f'—Jy.''*-- 10.00 M. Wolters, Kruisbeeklaan 26 Velsen-Noord. 7.50 N. van Vliet, Lange Nieuwstraat 484, IJmuiden. 5.00 Mevrouw A. W. Brouwer, Bloe- mendaalsestraatweg 7a, Santpoort RIBCORD VELOURS DENIM KINDERMATEN VA. 13,90 DAMES EN HERENMATEN VA- 17,50 PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17