Deining rondom motie in Rijnmondraad UITSPRAAK OVER VOOR HOOGOVENS-VESTIGIN G EN TEGEN GEVRAAGD Reorganisatie bij Bruynzeel Thomassen en Drijver kon zich niet laten isoleren Pakhoed bereid tot onmiddellijk overleg positie werknemers Gure pasen Voetenwerk INKOMSTEN UIT TOERISME AFGENOMEN Directie-voorzitter in Deventer: Vliegtuig gekaapt B. en W. Rotterdam contra Rijnmond Wegtransport tegen hogere wegenbelasting Wall Street SGHEEPVAART VRIJDAG 27 MAART 1970 19 Onbehagen Kort economisch nieuws i *- Geen bezwaar Stipt WÈÊtSÊÊÊÊSÊÊËt uu,j, ROTTERDAM De raad van het openbaar lichaam Rijnmond heeft in een merk waardige stemming met 23 stemmen voor (P.v.d.A. en P.S.P.) en 2 tegen (C.P.N.) een motie aangenomen waarin meer openheid wordt gevraagd over de voor- en nadelen van de vestiging van een hoogovenbedrijf van Hoogovens/Hoesch op de Maasvlakte. Merkwaardig was de stemming door het vertrek uit de vergaderzaal van alle leden van de andere fracties: K.V.P., A.R., C.H.U., V.V.D. en S.G. Deze Rijnmondraadsleden vormden zo samen een vertrekkende meerderheid. De fracties waren het niet eens met de door de P.v.d.A. en P.S.P. gevolgde procedure. De motie werd namelijk inge diend bij de behandeling van een interpellatie van de K.V.P.'er Van Bergen die zonder instemming maar met toestemming van zijn fractieleider De Vos (ook wet houder van Rotterdam) zeven critische vragen over de Hoogovenvestiging stelde. De K.V.P.-er De Vos noemde de mo tie een inbreuk o p de spelregels. Hij vond het onjuist dat een lid van de Rijn- mondraad een motie indient, aanslui tend op een interpellatie van een ander en dan zonder overleg met de interpel- lant. Hij kondigde aan dat zeer velen of allen in de K.V.P., A.R. en C.H.U.-frac- ties zich van stemming zouden onthou den. In de P.v.d.A.-fractie werd gezegd dat de motie bedoeld is om een duide lijke inspraak te krijgen over voor en te- gén van de Hoogovens. Er is geen enke le spelregel, die een motie naar aanlei ding van een interpellatie verbiedt. In het overleg tussen de interpellant Van Bergen en P.v.d.A.-fractieleden is zo stelde de P.v.d.A.- een kortsluiting ontstaan. ZAANDAM. Bij de Bruynzeel-groep is de heer G. Franken, thans directeur van de Bruynzeel Fineerfabriek nv, be noemd tot 3e algemeen directeur naast de heren A. C. van Wijngaarden en dr. C. Plomp. De heer Franken zal worden be last met de stafdiensten. Deze beslissing vloeit voort uit het voornemen van de Bruynzeel-groep zich in de komende jaren rialen dan hout, die ook in Bruynzeelpro- dukten toepassing kunnen vinden. Gezien de noodzaak om te werken met duidelijke doelstellingen en taken wordt ten behoeve van de systematische bewa king en planning de centrale staf ver sterkt met een stafdienst Economische Zaken. In een communiqué deelt de directie mee, dat rekening dient te worden gehou den met de opkomst van andere mate rialen dan hout, die ook in Bruynzeelpro- dukten toepassing kunnen vinden. Verder is het volgende besloten: De verkooporganisatie van de particu liere markt voor keukens wordt uit' gebreid via eigen verkooppunten. De snijfineerproduktie wordt uitbe steed. De al sterke inkooppositie in de wereld van de grondstoffen zal nog meer worden versterkt en de ver koopactiviteiten voor het produkt zul len worden uitgebreid. 0 Nagegaan wordt, of er mogelijkhe den zijn om de activiteiten op het gebied van vloerbedekkingen te bun delen. Hierbij zullen de vestigings plaatsen van de fabrieken (Zaandam en Bergen op Zoom) niet worden ver anderd. A De algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen heeft zich in Utrecht uitgesproken vóór een fusie met de bond van rooms-katholieke zieken fondsen (een instelling van het NKV) en parti cipatie van de drie vakcentrales in de nieuwe organisatie. Slechts één van de dertig CBOZ- fondsen stemde tegen het voorstel. Het meent dat teveel het accent zal worden gelegd op de vertegenwoordiging van de vakbeweging, die veertig percent van de bestuurszetels zal gaan bezetten. Wessanen's koninklijke fabrieken n.v. te Wormerveer hebben besloten aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1969 een slot- dividend van fl. 2,40 per aandeel van fl. 20,— te declareren Het totale dividend op de gewone aandelen zal dan fl. 3,60 (18%) epr aandeel van fh 20,— bedragen over het door de 5% agio-uitkering ln 1969 vergrote aandelenkapitaal. a Het Indische hogerhuis heeft het westont- werp van premier Gandhi aangenomen, dat voor ziet in de naasting van 14 grote banken Het lagerhuis ging dinsdag met het wetsontwerp akkoord. Het ontwerp wordt wet als president Giri er zijn handtekening onder zet. Het omstreden wetsvoorstel, bedoeld om op een gemakkelijker manier dan tot dusver kredieten te krijgen voor die sectoren van de economie ene prioriteit hebben, moet gezien worden als de neerslag van de eerste fase van premier Gandhi s socialistische economische politiek die werd aan genomen toen de regerende congrespartij ln twee bestrijdende groeperingen uiteenviel. a De Erven Van Nelle n.v. te Rotterdam heeft besloten over 1969 een dividend van 14 pet (onv) uit te keren Voorts is' besloten, aan de vergadering van houders van prioritetts-aandelen voor te stellen. 5% over het geplaatste aandelenkapitaal uit de agioreserve belastingvrij in aandelen uit te rei- ken, aldus een communiqué. a Het bestuur van Albert Heijn n.v. deelt mee, dat aan de komende algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend op de gewone aandelen over 1969 vast te stellen op ƒ4,20 per aandeel van 20,— nom. (v.j. ƒ4,20, waarvan ƒ1,ln aandelen). m De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. de heer S van der Ploeg heeft in Utrecht in een vergadering van de vakgroep zuivel van de ANAB verklaard, dat de strijd in de zuivelindustrie de komende tijd liarder zal worden. Hij voegde hieraan toe, dat zijn bond liever wint door overleg dan door strijd, maar dat de ANAB zonodig een vuist kan maken. Na de voorgenomen fusie <22 april tussen de ANAB en de algemene bedrijfsbond voedlngs- en genotmiddelen beschikt de nieuwe organisatie over een stakingskas van tien miljoen gulden. Als het nodig ls, zal dit hele bedrag worden gebruikt. De omstreden motie spreekt van „ern stige ongerustheid onder de inwoners van een belangrijk deel van het Rijn mondgebied en „gevoelens van onbeha gen" over de procedure die voor de even tuele Hoogovenvestiging wordt gevolgd. „Een definitieve beslissing over een dergelijk, zo zeer in onze samenleving ingrijpend plan mag eerst worden geno men, nadat alle voor- en nadelen uitput tend zijn bestudeerd en openbaar ge maakt." Aan de voorwaarden voor een gefun deerde beslissing over het Hoogovenpro ject is nog niet voldaan, aldus de motie, die het dagelijks bestuur vraagt om te bevorderen dat de raad van Rijnmond zich tijdig over het Hoogovenproject kam uitspreken. Interessant is dat Rijnmond zelf geen enkele beslissende bevoegdheid heeft over een vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte. Deze beslissing zal moeten vallen in de Rotterdamse gemeenteraad. De motie zal ter kennis worden ge bracht van de regering, de Eerste en Tweede Kamer, de Provinciale Staten van Zuid-Holland en de gemeenteraden in het Rijnmondgebied. Rijnmondgecommitteerde Van der Drift (K.V.P.) die de economische kant van de Hoogoven vestiging belicht te zei voor de stemming over de mo tie nog, dat het dagelijks bestuur van Rijnmond er geen enkel bezwaar tegen heeft om in overleg met Rotterdam en Hoogovens tot een maximale duidelijk heid te komen, voordat de raad van Rot terdam zich definitief over het Hoog ovenproject op de Maasvlakte zal uit spreken. De C.P.N.-fractie was tegen, omdat de motie niet ver genoeg zou gaan. „Wij zijn tegen de vestiging van Hoogovens, we zijn ook tegen deze motie, omdat de ze de mogelijkheid van vestiging open laat", aldus de C.P.N. Het K.V.P.-lid Van Bergen uit Hoek van Holland, zei onder meer dat de be slissing over de Hoogoven-vestiging aan Rotterdam is, maar dat de effecten van de beslissing (onder meer luchtverontreini ging) zich buiten Rotterdam afspelen. Hij vroeg zich verder af, of het verantwoord is vele duizenden buitenlandse arbeiders aan te trekken en of er risico's genomen mogen worden ten aanzien van de lucht vervuiling. Hij deed de suggestie de over heid te laten deelnemen in de dure zui veringsinstallaties, nodig om het afstoten van vuile stoffen zeer drastisch te be perken. Het dagelijks bestuur van Rijnmond zei bij de beantwoording onder meer dat een sociaal-economische kosten-baten- analyse op korte termijn niet mogelijk is. dus het dagelijks bestuur, doordat de milieuhygiënische eisen nog moeten wor den opgesteld. Het gebruiken van open bare geldmiddelen voor zuiveringsinstal laties bij het Hoogovenbedrijf achtte het dagelijks bestuur in de huidige situatie niet mogelijk. Later werd dit nog verdui delijkt door gecommitteerde Engelsman (P.v.d.A.), die stelde dat Hoogovens zelf volledig voor de zuiveringsinstallaties zullen moeten investeren. De vrees voor toenemende luchtver vuiling in het Rijnmondgebied bleek ook weer uit het jongste debat in de Rijnmondraad. Nationaal-eoonomisch zijn er, aldus ge committeerde Van der Drift (K.V.P.), re denen om ja te zeggen tegen Hoogovens, onder meer omdat metallurgische bedrij ven tot de stuwers van de economie be horen. Ook regionaal gezien zijn er gunstige gevolgen te verwachten: de huidige eco nomische structuur van het Rijnmondge bied is te eenzijdig bepaald door te sterke groei van de petrochemische sector. Over de milieuverontreiniging valt in dit stadium niets definitief te zeggen, al UTRECHT. „Na gesprekken tussen de drie betrokken bonden (NBV, KBV en CBC) en de raad van bestuur en de on dernemingsraad van Pakhoed, verklaart de raad van bestuur zich bereid tot on middellijk overleg over een aanbod aan zoveel mogelijke werknemers om bij de ondernemingen die de bedrijven van Pakhoed overnemen, in dienst te treden in een gelijkwaardige positie." Dit heeft de raad van bestuur van Pak hoed gisteravond in een communiqué meegedeeld. Zoals bekend hebben de vakbonden za terdag tijdens een buitengewone verga dering in Utrecht ernstige kritiek geuit op Pakhoed omdat dit bedrijf zonder overleg met de bonden of de onderne mingsraad heeft besloten het stuwadoors- bedrijf Presto NV te verkopen aan Quick Dispatch en de veemactiviteiten aan de Rijnhaven in Rotterdam over te doen aan „Handelsveem". Ze gaan nu akkoord met het communiqué en hebben hun acties opgeschort. De raad van bestuur is tevens bereid onmiddellijk overleg te plegen over de continuïteit in de werkgelegenheid en in de gelijkwaardige positie van de werkne mers die overgaan naar deze bedrijven. De raad van overleg wil gaan praten over een overgangsregeling voor hen die niet naar de andere ondernemingen kun nen worden overgeplaatst en als gevolg van de herindeling van de taken bij Pak hoed NV overcompleet zouden worden. De leden van de raad van bestuur heb ben meegedeeld dat zij niet het voorne men hebben om op afzienbare termijn tot reorganisaties van soortgelijke omvang in Nederland te komen. Volgens het com muniqué hebben de gesprekspartijen een stemmig vastgesteld, dat in verband met het feit dat de werknemers sterk betrok ken zijn bij de bedrijfsontwikkelingen, al le bepalingen met name die in de CAO-havenbedrijven en in de CAO-tank- opslagbedrijven betreffende fusies, in grijpende reorganisaties en sluitingen door partijen stipt in acht zullen worden genomen. „De vakbonden en de ondernemings raad zijn van mening dat het openen van het overleg op deze basis een bijdrage is tot ontspanning van de huidige tegenstel lingen. Het overleg en de mate van over eenstemming zullen het wegnemen van de onrust en het herstel van het vertrou wen onder de werknemers bevorderen", aldus het communiqué. HAVANNA (AFP) Een Brits Cessna- toestel, dat de verbinding onderhoudt tus sen Belize in Brits Honduras en een eilan dengroep, is door twee mannen gedwongen, naar Cuba te vliegen. Behalve de piloot en de twee luchtplraten, waren er maar twee passagiers aan boord, een Chinees-Ame rikaans echtpaar. Dochter. Keizerin Farah van Iran heeft het leven geschonken aan een dochter, het vierde kind van haar en de sjah. Het keizerlijk paar heeft nu twee zoons en twee dochters. Ontslagen. Vassilev, directeur vor het gebied van Moskou van de Russische luchtvaartmaatschappij Aerflot, is van zijn functie ontheven wegens „ernstige tekortkomingen". Soebandrio. Het hoofd van de Indone sische inlichtingendienst, Ali Moertopo, heeft verklaard dat de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, nog steeds nodig is bij een onderzoek naar het gedrag van een aantal gearresteer de leger- en marine-generaals. ROTTERDAM. B. en W. van Rotter dam, voelen niets voor een sterker Rijn mond dat taken als industrievestiging, havenbeheer, openbaar vervoer, distri butie van energie, van Rotterdam zou willen overnemen. „Deze ideeën van de Rijnmondbestuurders zijn gericht op de ontmanteling van Rotterdam", zeggen B. en W. van de Maasstad.. Het scheiden van hoofdzaken en deeltaken zou leiden tot ondoorzichtige structuren, tot con flictsituaties op terreinen waar zij tot nu toe niet voorkwamen en tot een onver mijdelijke desintegratie, aldus B. en W. „Een voorontwerp van wet, opgesteld door het bestuur van Rijnmond, spreekt herhaaldelijk over de overdracht aan Rijnmond van gemeentelijke taken. Het gaat daarbij echter overwegend om Rot terdamse taken. Het is, zo zeggen B. en W., voor ons onaanvaardbaar dat Rotter dam wettelijk een andere positie zou krij gen dan Amsterdam en Den Haag". DEVENTER. „Het zou verkeerd zijn geweest Thomassen en Drijver in Europa te isoleren, omdat we niet meer zouden hebben kunnen meekomen". Dit heeft de voorzitter van de directie van Thomas sen en Drijver, de heer B. ter Haar, ge zegd op een informatieve aandeelhouders vergadering van Thomassen en Drijver in Deventer. In antwoord op van te voren schrifte lijk ingediende vragen van de heer A. Vondeling, voorzitter van de Partij van de Arbeid, deelde het bestuur mee, dat het bod ad 140 gulden per aandeel bijna ten volle correspondeert met de intrinsieke waarde van de onderneming, zoals die uit de publikatiebalansen per 1 januari 1969 en 1 januari 1970 blijkt. Van stille reserves en goodwill die nu aan het licht zouden treden, is nauwelijks sprake. Naar de mening van het bestuur is de koers stijging van het aandeel Thomassen en Drijver in de eerste zeven weken van dit jaar een gevolg geweest van het feit, dat in oktober 1969 en opnieuw in janu- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. In enkele delen van ons land was het vanmorgen met lichte vorst en een laagje sneeuw volslagen winter weer. Doordat in de bovenlucht nog wat koudere lucht wordt aangevoerd, met op 5 kilometer hoogte temperaturen van on geveer 40 graden beneden het vriespunt, neemt de activiteit van sneeuw- en ha gelbuien tijdelijk nog even toe. In de komende nacht zal het weer licht vriezen met gevaar voor gladde wegen. Een zeer gure en koude aanloop voor Pasen, al kan zondag de aanvoer van koude lucht door een volgende IJslanddepressie wor den afgesneden en het weer iets minder guur maken. Een sportvliegtuigje met vijf mensen aan boord maakte gisteren een inge wikkelde noodlanding op het be sneeuwde Zweedse vliegveld Norr- palje. Vlak voor de landing ontdekte de piloot dat een draad van het landingsgestel was gebroken. De tweede piloot, de 44-jarige Karl An dersen, hield toen tijdens de landing de landingsski met zijn voet in de juiste positie. DEN HAAG De N.O.B. Wegtransport heeft opnieuw critiek op de verhoging van de opcenten op de Motorrijtuigenbelasting met 11 a 12 percent. De N.O.B. Wegtrans port betreurt het dat de regering ander maal eenzijdig het wegverkeer gaat be lasten, met als oogmerk de hogere kosten van wegenaanleg (75 miljoen) te finan cieren, terwijl toch van meet af aan de af spraak bestond dat de wegenaanleg ge zamenlijk gefinancierd zou worden door overheid en bedrijfsleven. Iedere wegge bruiker moet nu zo langzamerhand het onbehaaglijk gevoel krijgen stapje voor stapje van de weg te worden „belast", terug naar trein en bus. Er wordt hem geen vrije keuze gelaten, aldus N.O.B. Wegtransport. De omzet fa Wall Street was 11.35 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: industrie 791.05 0.92) transport 173.28 0.46), nutsbedrijven 117.94 0.22). Avondverkeer Amsterdamse beurs: Kon. Olie 136.50141.20 (136.50), Philips 64.40—64.70 (64.60). Santa ré Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen Electr. Gen. Motors Goodyear T. gisteren heden 23% 24% 30 24% 35% 38 24% 40% 49 34% 63% 32% 28% 28 23% 29 71% 27% 21% 98% 79% 73% 75% 28 20% 24% 34% 37% 24% 40% 49% 35% 53% 33% 29% 28% 23% 28% 70 27% 21% 98 79 74% 75% 28% Am. Motor» Int Harv. fat Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum, Stand Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolwortb Ford KX.M. gisteren beden 10% 10% 28% 45% 55% 50% 31% 36% 37% 67 41% 42% 53 57% 45% 27% 36% 10% 52% 18% 37% 67 34% 47% 36% 28% 46% 54% 51 30% 35% 39 67% 41% 43% 52% 57% 45% 27% 36% 10% 53 1894 37% 67 34% 46% 37 Vivipara 26 v. Tokuyama n. Miri. Voome 26 v. Le Havre n. Las Palmas. Waardrecht 27 te Porto Cortes. Wissekerk pass. 26 Tafelbaai n. Genua. Woltersum 26 te Houston Wonogiri 27 te Moji verw Wonorato 27 te Inchon verw Zafra 26 v. Trinidad n. Bonny. Zaria 26 v. Fahal n. Khora la Maya. Zonnekerk 27 te Barcelona verw. Zuiderkerk 26 v. East London n. Port Elizabeth. Forest Lake 26 te Curasao. s; IH Forest Lake 26 te Cu ragao. ari 1970 berichten zijn gepubliceerd over de besprekingen die gaande waren om- trent de oprichting van Europemballage, en van het in oktober 1969 uitgegeven tussentijdse bericht over de gang van za ken. Daarin werd uiting gegeven aan de verwachting dat het resultaat over 1969 beter zou zijn dan dat over 1968. De heer Vondeling had gevraagd welke garanties er zijn over de voortzetting van de Nederlandse bedrijven. Het bestuur heeft hierop geantwoord, dat garanties in het bedrijfsleven niet zijn te geven en daarom ook niet zijn gevraagd Maar het is duidelijk, aldus het bestuur, dat wan neer men bereid is om 160 miljoen gulden te betalen voor de aandelen Thomassen en Drijver, men zoiets niet doet met de bedoeling om de aangekochte bedrijven te sluiten. Alioth pass. 26 Canarische Eilanden n. Bremen. AmeTskerk 26 v. Kaapstad n. Singapore. Ampenan 26 v. Colombo n. Karachi. Archimedes 26 v. Hamburg n. Bremen. Aristoteles 27 te Santa Cruz. Asmidiske 27 te Port Alfred. Atlantic Crown 26 v. Southampton n. New York. Atys 27 te Miri. Balong 27 te Port Elisabeth. Banggad 26 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Batjan 27 te Melbourne. Bawean 27 te Dar es Salaam Billiton 27 te Amsterdam verw. Capiluna 27 te Bombay. Capisteria 27 v. Essider n. Lavera. Capulonix 26 dw. Ras al Hadd n. La Spezi». Carchester 26 v. Norfolk n. Manchester. Chevron Amsterdam 26 v. Zueitina n. Perth Amboy. Chevron Delfzijl 27 v. Rotterdam n. Eastham. Chevron Leiden 26 v. Naha n. Bahrein. Chevron Naples pass. 26 Gibraltar n. Ras Lank. Congokust 27 te Warri. Coral Maeandra 26 te Brunsbuttel. Dione 26 ten anker rede Essider. Eemhaven 27 te Buenos Aires. Forest Hill 26 v. Augusta n. Cagliari. Forest Town 27 te Thameshaven. Gaasterdijk 27 te Mobile. Garoet 26 te Kuwait. Geertje Buisman 26 te Haifa. Geestland 26 v. Dominica n. Preston. Geeststar 27 v. Preston n. Barbados. Giessenkerk 26 v. Tanga n. Genua. Hermes 28 te Bremen. Kamperdijk 27 te Antwerpen. Katsedijk 26 te Hamilton. Kennemerland 26 te San Lorenzo. Kinderdijk 26 te Le Havre. Korendijk 26 v. Bremen n. Antwerpen. Korenia 27 te Bandar Mahsshahr verw. Krebsia 26 ten anker Teesport. Kreon 26 v. Nassau n. Savanrah. Kryptos 26 v. Gibraltar n. Malta. Laarderkerk pass. 26 Durban n. Bushire. Maaslloyd 26 v. New Westminster n. Nanalmo. Mamelloyd 26 v. Durban n. Lourenco Marque». Minos 26 v. Ashdod n. Antwerpen. Neder Ebro pass. 26 Kaap Guardafui n. Massawah. Neder Lfage 26 v. Bremen n. Antwerpen. Neder Rijn 27 te Bremerhaven. Nieuw Amsterdam 27 v. St. Lucia n. Barbados Onoba 27 te Forcados. Oranje Nassau 26 v. Porta Delgada n. South ampton. Ossendrecht pass. 26 Cristobal n. Brake. Ouwerkerk 26 v. Matadi n. Luanda. Parthenon 27 v. New York n. Oranjestad. Bhilidora 26 v. Hamburg n. Essider. Philippia 26 v. Porto Miranda n. Porta Cardon. Prins der Nederlanden 26 v. Kingston n. Curasao. Papendrecht 25 v. Manilla n. Inchon. Radja 27 v. Londen n. Kaapstad. Schelp wijk 27 te San Fernando. Senegalkust 26 v. Rotterdam n. Lagos. Sepia 27 te Tranmere. Sinon 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Sloterkerk 26 v. Beyrouth n. Lattakia. Socrates 26 te Antwerpen. Solon 26 v. Curasao n Houston. Stad Zwolle 26 v. Dakar n. Bordeaux. Statendam 26 v. Martiniue n. St. Thomas. Straat Agulhas 27 te Port Elisabeth. Straat Hobart 27 te Singapore. Straat Hongkong 26 v. Keelung n. Yokohama. Straat Lombok 26 te Durban. Straat Singapore 28 te Hongkong verw. Streefkerk 27 te Kobe. Tahama 29 te Mena al Ahmadi verw. Themis 27 v. Bremen n. Hamburg. TJinegara pass. 26 Flores (Ind.) n. Singapore. Tjitarum 25 v. Singapore n. Mogadiscio. Togokust pass. 26 Las Palmas n. Amsterdam. DEN HAAG. Nederland heeft niets extra's verdiend van het toeris me. Dat blijkt uit het kwartaalover zicht van de Nederlandse Bank. De inkomsten uit het toeristenverkeer, zijn afgenomen. De hippie-invlasie heeft er blijkbaar toe bijgedra gen dat wat beter gesitueerde toe risten maar liever een straatje omgin gen. Aan de andere kant trokken heel wat meer Nederlanders dan in de voorgaande jaren over de grenzen om elders hun vakantie door te brengen. Ook al had het weer van de afgelo pen zomer best aanleiding kunnen ge ven om het dichter bij huis te zoeken. Terwijl de Nederlanders met elkaar 1.956 miljoen uitgaven aan buiten landse vakantiegeneugten, gaven de buitenlanders hier met elkaar 1.210 miljoen uit. Het gevolg was dat er een gat was van ƒ746 miljoen op de toe ristenbalans dat uit de deviezenont- vangsten uit anderen hoofde moest worden aangevuld. De Nederlandse uitgaven waren ca. ƒ300 miljoen hoger dan in 1968, toen er 1.656 miljoen werd uitgegeven, terwijl de buitenlanders 1.238 mil joen in het laatje brachten. Het te kort was toen maar ƒ418 miljoen, zodat er in 1969 328 miljoen meer moest worden bijgepast. Het is een hele ommekeer sinds een jaar of zeven geleden, want toen was er nog een overschot op de toeristen balans als gevolg van het feit dat het welvaartspeil bij de oosterburen toen veel hoger lag dan bij ons, zodat des tijds aan onze stranden meer Duits werd gesproken dan Nederlands. In 1962 gaven de Duitsers hier ƒ324 miljoen uit hetgeen 12 percent minder was dan het cijfer waarmee zij voor 1969 bij de Nederland se Bank in het vierde kwartaal te boek staanl want dat bedraagt 369 mil joen. Daarentegen gaven onze landge noten verleden jaar in Duitsland ƒ438 miljoen uit tegen 145 miljoen in 1962. Minder in trek Tussen 1962 en 1969 stegen ontvang sten uit het reisverkeer met gemiddeld 6 percent per jaar, de uitgaven gingen met ruim 17 percent per jaar omhoog. Dat Nederland steeds minder in trek raakt als vakantieland voor buitenlan ders kan ook worden afgeleid uit het feit dat de ontvangsten sinds 1965 niet meer zijn toegenomen. Ondanks het feit dat hét gestegen prijspeil de ge middelde uitgaven per toerist deed toe nemen. In het vierde kwartaalbericht rap porteert de Nederlandse Bank verder dat het produktiepeil per industrie in de laatste drie maanden van het jaar in vergelijking met de twee vooraf gaande tijdvakken iets is afgezwakt. Dit blijkt uit enige vermindering van de produktiestijging in de nijverheids sector en een teruggang in de bouw. De voortgaande economische expan sie, welke niettemin optrad, ging ge paard met een verdere toeneming van de spanningen op de arbeidsmarkt. juuurcrLnLnnwnnnnnnf» rwnfinr-rr-r-r

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19