Verenigingen zijn nog lang niet tevreden BETAALD VOETBAL KRIJGT UIT TOTO MILJOEN GULDEN EXTRA Plan Stoop in ijskast Leeds United met flonkerende Billy Bremner in cupfinal Schaakkampi oenschap heeft eindelijk een „thuis" gevonden Ook Stiles en Sadler mee naar Mexico ;3 weken Haarlems dagblad^ GD ^3 weken ijmuider courant^ GD tred muscnter Terug van weggeweest Remmers tekende voor Den Bosch Winst Okker tegen Brebnor Nederlandse dames weer ronde verder HANS REE KAN TITEL NIET VERDEDIGEN 21 i3 weken Beverwijkse Courant= GD c VRIJDAG 27 MAART 1970 Goochelaar Vermaaksindustrie VOORSEIZOEN- AANBIEDINGEN DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K ce -piloot mag» WIET ©ESTÓORD WORDEN ...HU vult A/o jursr (Van onze sportredactie) UTRECHT De sectie Betaald Voetbal van de KNVB krijgt nog dit jaar een extra-uitkering uit de totopot van één miljoen gulden ter leniging van de nood. Bovendien zal in het seizoen 1970-1971 uit die zelfde pot vijf honderdduizend gulden vloeien, die moet dienen om een begin te maken met een fonds ter sanering van het betaalde voetbal. Dit is het belangrijkste nieuws uit een brief, die de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. Marga Klompé, de Sectie Betaald Voetbal stuurde. Het is een antwoord op een schrijven van de sectie, dat op 20 juni 1969 werd ver stuurd. De minister schreef verder dat zij voordat tot een meer duurzame regeling kan worden overgegaan overleg nood zakelijk vindt. En dat zij hoopt, dat de vijfhonderdduizend gulden, die zullen worden gereserveerd een nieuwe impuls zullen geven aan de saneringsplannen. De voorzitter van de sectie Betaald Voetbal Jos Coler las de brief van de minister gisteravond voor in een zaal van het Beatrixgebouw te Utrecht op een be sloten vergadering van de sectie. In de door de KNVB belegde persconferentie, na de bijeenkomst, vertelde Coler dat een werkgroep zal worden samengesteld uit ^VVWWWWVWWWWWWWWWWVWVWVVVVWWVi vertegenwoordigers van het sectiebestuur van de voetbalclubs, van het ministerie van justitie en van CRM, van het NSF (Nederlandse Sport Federatie), van het COF (Centraal Overleg Fondsenwerving) van de toto en de voorzitter van het ama teurvoetbal De commissie moet gaan praten over de door de minister bedoelde „meer duurzame regeling". De verga dering gaf het sectiebestuur de opdracht tot keihard onderhandelen. Coler c.s. zul len moeten duidelijk maken dat het be taalde voetbal niet gered is met één mil joen gulden en dat er op korte termijn maatregelen moeten worden genomen omdat een aantal clubs het financiële water tot aan de lippen is gestegen. Coler heeft het weer gepresteerd. Als een goochelaar heeft hij het konijn op het juiste moment tevoorschijn getoverd. Met de brief van de minister in de hand waarvoor hij naar zijn zeggen dagenlang aan de telefoon heeft gehangen om het schrijven op tijd te krijgen, leidde hij de vergadering prachtig om een netelige zaak; het plan Stoop. Hij kreeg de voor zitter van DWS zelfs zo ver te verklaren dat hij akkoord ging met het in de ijskast zetten van zijn plannen (die onder andere een afvloeiing van vijftien betaalde clubs naar de amateurs inhielden). „De vergadering verliep", aldus Coler „goed. Het was een opbouwende bijeen komst. Ach natuurlijk, zoals in elke grote vergadering was er een groepje radica len een aantal clubs wilde de toto geen voetbalprogramma's meer verstrekken maar deze voorstellen werden voorlopig afgewezen Ontspannen vertelde de voorzitter van de sectie Betaald Voetbal vervolgens dat hij een toespraakje van een half uur had gehouden, waarin hij de vertegen woordigers van de clubs wees op het feit dat de financieel benarde sifuatie van twee kanten benaderd kan worden. A. Wat kunnen we er zelf aan doen. B Wat kunnen we van anderen verwachten, In het hoofdstuk „wat kunnen we zelf doen", ontwikkelde Coler weinig nieuwe ideeën, evenals trouwens in het tweede deel van zijn causerie. „De clubs moeten zich", zo zei hi; „instellen op de veranderde structuren in de wereld. We gaan langzaam maar zeker op weg naar een vierdaagse werk week. De vrije tijd zal moeten worden besteed. Voetbal, als voornaamste ver maaksindustrie in de sport, zal daarin een voorname plaats innemen. Tenminste daar zullen de voetbalclubs voor moeten zorgen. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren door beter en attractiever voetbal, het weer invoeren van een jeugdcompetitie om het peil van het voetbal in de toe komst te verbeteren (de FBO onderzocht hoe de standpunten van de betaalde clubs liggen ten aanzien van de jeugd competitie. Een kleine meerderheid was voor een opnieuw organiseren van een dergelijke jeugdopleiding, red.), door op een moderner wijze reclame te maken, door de service op de terreinen te ver groten, door vooral op gezinscreatie te letten (creches bijvoorbeeld) en door een beter programma te brengen (ook ande re zaken dan voetbal)". „De verenigingen moeten zich ook be zinnen", aldus nog altijd Coler, „over de vraag of hun financieel-economische huis houding wel optimaal functioneert. De voorzitter vond het noodzakelijk dat de clubs, die niet weten of zij deze vraag wel positief kunnen beantwoorden, zich op wetenschappelijke wijze laten voorlich ten. Het tweede thema van Coler „van wie en wat kunnen we van anderen ver wachten" kenden de clubs al uit hun hoofd. Het lijstje met gevers is namelijk beperkt: de toto. de NOS, Rijk en gemeen ten en de KNVB. Binnenkort zal het sec tiebestuur praten met de heer Rengelink van de NOS, die overigens al heeft aan gekondigd dat hij geen cent meer geeft voor de flitsen, die het NOS-sport-pro- gramma uitzendt van voetbalwedstrijden Op 25 april heeft het bestuur een gesprek met een commissie van wethouders. Co ler en getrouwen zullen bij de gemeen telijke afgevaardigden in het bijzonder aandringen op het afschaffen van de ver makelijkheidsbelasting. De voornaamste wapens van het be taalde voetbal in de commissie, die gaat praten over de vergroting van het part uit de toto-pot, zijn: de subsidie van een- en-vijftig miljoen, die de overheid ver strekt aan culturele groepen, zoals thea ter- en muziekgezelschappen en de be reidheid van de KNVB om door mid del van een aangekondigd marktonder zoek het betaalde- voetbal te saneren Coler daarover: „Een-en-vijftig miljoen Dat is allemaal belastinggeld. Wij het betaalde voetbal krijgen geen cent subsidie. Terwijl toch in het seizoen '67- 68 schouwburgen etc. 2,8 miljoen bezoe kers trokken en het betaalde voetbal 5,1 miljoen mensen. Wij willen overigens geen subsidie. Wij wensen slechts een vergrote bijdrage uit de toto". Op de vraag in welke orde van grootte het be drag ligt, dat het betaalde voetbal wenst te ontvangen schatte Coler; „Ongeveer vijf miljoen gulden per jaar Het marktonderzoek is een hoofdstuk apart. Op het ogenblik is men nog bezig met het opzetten van een vooronderzoek. De commissie, die zich bezig houdt met deze zaak, is het nog altijd niet eens met het marketingbureau over de vragen die zullen worden gesteld. Bovendien is het nog lang niet zeker dat de clubs als het vooronderzoek positieve resultaten oplevert zullen besluiten een markton derzoek te laten houden. Volgens Coler zal het zo'n vaart niet lopen. Tegelijkertijd speelt hij duidelijk met het idee het ministerie van CRM voor zijn karretje te spannen. Hij wil na melijk de gezanten van mejuffrouw Klom pé een overgangsfase voorstellen van on geveer twee jaar. In die tijd moet het betaalde voetbal financieel op de been worden gehouden. Zou er echter door het betaalde voetbal na de twee jaren geen vooruitgang zijn geboekt met de sane ring, dan zou het ministerie kunnen overwegen de financiële steun in te trek ken. CRM zou als het toestemt Coler een prachtige stok in handen ge ven om de clubs, die niet aan een markt- Lachende gezichten van voetbal bonzen: v.l.n.r. Burgwal (secretaris penningmeester KNVB), Meuleman (voorzitter KNVB), Van Praag (Ajax) en Stoop (DWS). Op de achtergrond Huybregts (KNVB). onderzoek willen om de oren te slaan, en ze te dwingen toch maar toe te hap pen. Mr. Van Vloten, voorzitter van de FBO (zoals bekend de vakvereniging van de clubs uit het betaalde voetbal) geloofde evenals Coler dat de verenigingen wel zullen instemmen met een marktonder zoek. „Ik zie namelijk geen ander alter natief meer", zo zei hij. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Jan Remmers (47), die deze week zijn ontslag indiende als trai ner van NEC, treedt het komend seizoen in dienst van FC Den Bosch. Hij volgt daarmee Ben Tap op met wie de Brabant se eerste divisieclub het contract niet ver lengde. Remmers, die NEC van het tweede naar de eredivisie leidde, zal het beroep van trainer opnieuw als nevenfunctie uitoefe nen, omdat hij niet bereid is zijn baan als procuratiehouder bij een Bossche bankinstelling op te geven. JOHANNESBURG. Tom Okker heeft de derde ronde van de open kampioen schappen van Zuid-Afrika in drie sets doorstaan. Hij versloeg de Zuidafrikaan Brebnor met 6-1, 6-3 en 9-7. Judith Salo me werd in de tweede ronde uitgescha keld door de Australische speelster Krantzcke 2-6, 3-6. De belangrijkste uitslagen van gisteren zijn verder: heren enkelspel, derde ron de: Pilic (Joeg.)Seymour (Z.A.) 4-6 6-0 11-9 6-2 ,Saul (Z.A.)Bowrey (Aus) 6-3 6-3 2-6 3-6 6-4, Gonzales (Vst)—Krog (Zaf) 11-13 6-4 6-2 8-6, Stillwell (Gbr)— Pattison (Z.A.) 7-5 2-6 10-8 4-6 6-4, Buch- holz (Vst)—McDonald (Zaf) 6-4 6-2 6-4. MONTE CARLO. De Nederlandse speelsters Marijke Schaar, Trudy Walhof en Nora Blom hebben zich gisteren ge plaatst voor de derde ronde dames enkel spel van het internationale tennistoernooi in Monte Carlo. De resultaten waren: Damesenkelspel, tweede ronde: Marijke Schaar (Ned)—Joyce Venturino (Fra) 61, 6—3; Trudy Walhof (Ned)—Irene Skulj (ZS1) 61, 62; Nora Blom (Ned)Nicole Cazaux (Fra) 6—3, 62. Herendubbelspel, tweede ronde: Goven en n' Godrella (Fra)Hordijk en Soeters (Ned) 4—6, 6—1, 6—4. BOLTON. Billy Bremner heeft Man chester United de das omgedaan. Billy Bremner, de kleine roodharige Schotse international, die eerder deze week werd gekozen tot de Britse voetballer van het jaar, was ook donderdagavond de beste van de 22 Britse voetbalsterren in het flonkerende derde duel tussen Manches ter United en Leeds United. Billy Brem ner maakte ook nog het enige doelpunt voor Leeds United, in de achtste mi nuut ai. Billy Bremner was ook het slachtoffer van een woede-aanval van Denis Law, die na rust als invaller bij Manchester (Van onze schaakmedewerker) LEEUWARDEN Meesters, halve titel houders en z\j die het zo dolgraag zouden zijn, leveren op het ogenblik in Leeuwar den slag om de vakante titel „schaakkam pioen van Nederland". Het betreft een do zijn adepten van Caissa, die de opvolging van Hans Ree in hardhandige duels pogen te regelen. Hans Ree, die in 1967 de troon besteeg en na een narrow escape in 1969 een gedeelde eerste plaats behaalde met Langeweg, kon niet naar het noorden tij gen. omdat hem het studie-vuur na aan de schenen is gelegd. Hij moet afstuderen als wiskundige. Dat is een partij die hij on getwijfeld tot een goed einde kan brengen, doch hij diende de studieboeken uitgere kend open te slaan terwijl de kalender de kampioenswedstrijd aanwees. Al te rouwig is hij daar niet om, want „het zwervende bestaan" dat deze wedstrijd eertijds leid de, is voorgoed voorbij. HU krügt nog zo veel kansen als hij de toekomende jaren maar wil benutten. Dit laatste eist een interim-belichting. Een schaaktoernooi „deugt" pas, krijgt eerst traditie en vaste grond onder de voe ten, als het een naam heeft, een vaste Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u: of of of Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 op: A a C. NAAM ADRES WOONPLAATS -- Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. speelstad en speeldata, die nauwelijks van het voorafgaande jaar afwijken. Dat is de KNSB dan, na jaren tenslotte gelukt. Evenals IBM, Hoogovens, Niemeyer, Dan- lon, V-en-D-toernooi, en vult u maar ver der in, staat het thans vast, dat jaarlijks omstreeks Pasen in Leeuwarden het Frie- sche Vlagtoernooi om het kampioenschap van Nederland zal worden verspeeld. De organisatie is in handen van een regionaal comité, uiteraard opgebouwd rond de Frie se schaabond. Zo had men het altijd willen hebben, thans is het dan reeds twee jaar praktisch functionerend. Dat het een goed figuur zal slaan staat voor ons wel vast. Wie de perfectie en de soepelheid van de organisatie nu meemaakt, vindt nauwe lijks* meer iets te klagen. Enfin, genoeg waardering aangedragen, thans de kritiek, die nogal rauw en ongenuanceerd is uit gestort. .Gegeven de deelnemerslijst is de krachtmeting zwak bezet", aldus luidt zo ongeveer de opinie van de goe-gemeente, die per formule uit een meerderheid van outsiders bestaat. Men dient dan te weten, dat bijvoorbeeld Ree en Kuijpers niet konden uitkomen. Ze werden vervangen door de kandidaat-meesters Jongsma en Hartoch. Het uitvallen van Donner vond compensatie in het meespelen van Eddy Scholl, derde in de kampioenswedstrijd 1967 in Zierikzee. Genoemde drie behoren tot de kanshebbers in de aan de gang zijn de krachtmeting zoals het trio niet-op- gekomenen uiteraard eveneens daartoe diende te worden gerekend. De „onbeken den" in deze wedstrijden zijn tops van hoofdklasseniveau of zelfs meer, die via selectie-wedstrijden het recht tot spelen verwierven. Zonder meer is het dus zo dat „de invallers" op papier sterker zijn dan de promovendi, een feitelijkheid, die tot de buitenwacht niet erg is doorgedron gen. Dit neemt niet weg, dat op een totaal van 12 spelers een aantal van 4 hele en halve titelhouders (Langeweg, Zuidema Hartoch en Jongsma) magertjes is. We ge loven, dat het toernooi-comité na over leg met de KNSB in alle redelijkheid mag stellen, dat de afvaardiging fifty- fifty dient te zijn. Daaronder verstaan we dan zes hele en halve titelhouders, bene vens 6 anderen, met dien verstande, dat de titelhouders groter in aantal mogen zijn, doch niet de omhoogstrevende hoofdklasse. Dat is in de nationale verhoudingen bo vendien een haalbare kaart, het zou het titeltoernooi een permanente constante al lure geven. De situatie thans: 4 op 8, die wat aan kritiek onderhevig is, is door een samenloop van omstandigheden ontstaan. Geen sterveling kon er op het laatste ogenblik nog iets tegen doen. Doch zoals reeds prof. dr. Max Euwe, de ere-voorzit- ter van het Friesche Vlag-toernooi, ter ge legenheid van de ouverture opmerkte: ,Het betreft een toevalssituatie". Daar het toernooi als zodanig aan de in het begin genoemde drie basisvoorwaarden is blijven voldoen, behoeven we het ietwat uit balans geraakte deelnemersveld nau- welUks met een droef oog te bezien. Vol gende jaren is de affaire ongetwijfeld voorgoed in kannen en kruiken. Daar aan is dan de actuele hoop verbonden, dat prof. Euwe (die vermoedelijk in het voor jaar van 1971 de professorstoga aan de kapstok zal hangen) weer actief zal gaan schaken in Leeuwarden. In de vierde ronde is de kopgroep van vijf spelers geslonken tot twee, namelijk Marcus en Scholl, die wonnen van resp. De Ruiter en Vogel. De partij van Van der Weide tegen Kort werd remise en ook Langeweg en Zuidema deelden het punt. De uitslagen van gisteren: De Ruiter Marcus 0-1, Van BaarleKerkhoff Vz - V2 KortVan der Weide Vz-Vz, Scholl—Vo gel 1-0, Langeweg—Zuidema Vz-Vz, Har tochJongsma 1-0. De stand na vier ronden is nu: 1. Mar cus en Scholl 3 pnt.; 3. Hartoch, Lange weg, Zuidema en Van der Weide IVz pnt; 7. Van Baarle, Jongsma, Kerkhoff en De Ruiter IVz pnt. 11. Vogel en Kort 1 punt. LONDEN. Nobby Stiles en David Sad ler, de beide middenveldspelers van Man chester United, zjjn tot veler verrassing gekozen bij de 28 spelers, die voor Enge land bU het wereldkampioenschap voetbal in Mexico het bezit van de Coupe Jules Rimet zullen moeten verdedigen. Na een voorbereiding van bijna vier jaar heeft manager Sir Alf Ramsey de volgende ploeg bekendgemaakt: Doelverdedigers: Gordon Banks (Stoke City), Peter Bonetti (Chelsea), Alex Stepny (Manchester United) en Peter Shilton (Lei- cester City), Achter: Terry Cooper (Leeds), Emelyn Hughes (Liverpool), Paul Reany (Leeds), Keith Newton (Everton), Tommy Wright (Everton). Midden: Alan Mullery (Tottenham Hots pur), Jackie Charlton (Leeds), Bobby Moore (West Ham United), Norman Hunter (Leeds), Brian Labone (Everton), Dave Sad ler (Manchester United) en Nobby Stiles (Manchester United). Voor: Jeff Astle (West Bromwich Al bion), Alan Ball (Everton), Colin Bell (Manchester City), Francis Lee (idem), Martin Peters (Tottenham Hotspur), Peter Thompson (Liverpool), Allan Clarke (Leeds), Peter Osgood (Chelsea), Ralph Coates (Burnley), Brian Kidd (Manchester United), Bobby Charlton (idem) en Geoff Hurst (West Ham United). Bij de 28 voetballers, die Ramsey geko zen heeft, ontbreken slechts drie spelers uit het wereldkampioenschapselftal van 1966. Het zijn de achterspelers George Cohen en Ray Wilson en de voorhoedespeler Roger Hunt. Geen van drieën spelen meer voetbal op topniveau. United binnen de lijnen was gekomen. Het lukte Manchester United niet de achterstand weg te werken. Dat prikkel de de ploeg en vooral de niet van zelfbe heersing overvloeiende Schot Dennis Law, de oude ster, die donderdagavond voor 56.000 toeschouwers niet voldoende kwaliteit kon opbrengen om zelfs maar bij Billy Bremner in de schaduw (van het kunstlicht) te mogen staan. Law wil de zich wreken op Leeds United en koos daarvoor aanvoerder Billy Bremner. De zware overtreding van Law tegen Brem ner kostte hem een officiële waarschu wing. Leeds United was donderdagavond op het terrein van Bolton Wanderers weer groots, vooral in zijn volmaakte verde diging, die op weg naar Wembley, waar Chelsea, dat evenmin ooit eerder de cup won, tegenstander zal zijn, slechts een doelpunt heeft moeten toestaan. Vijf en een half uur hebben Leeds en Manchester United tegenover elkaar ge staan. In de eerste vier uur werd geen doelpunt gemaakt, maar in de achtste minuut van de wedstrijd scoorde Billy Bremner. Peter Lorimer bracht de bal hoog voor doel, Allan Clarke kopte hem neer voor de voeten van Billy Bremner, die van de rand van h et strafschopge bied raak vuunde. Van dat moment heeft Manchester United desperaat alles op de aanval ge zet, maar de Mancunians ontmoetten overal op het veld de kleine Bremner. Hij was actief bij de tegenaanvallen, aanwezig in de verdediging, attent op het middenveld, kortom steeds daar waar Manchester gevaarlijk zou kunnen worden. Leeds vertrouwde op zijn hech te verdediging en trok zich enigszins t e- rug, aan Manchester United de taak 1 a- tend het middel te vinden die perfecte grendel open te maken. Manchester Uni ted heeft tachtig minuten gezocht, maar niet gevonden. De ploeg viel „stil" voor de voortreffelijk georganiseerde verdedi ging en kon in tachtig minuten aanvals drift maar twee kleine kansen scheppen. Bobby Charlton en Brian Kidd konden die echter niet verzilveren. Leeds United gaat ongeschokt verder naar het grote doel waarvoor geen enke le andere club de durf zou hebben zich in te zetten. De ploeg strijdt nog steeds op drie fronten: tweede in de league achter Everton, met kampioenskansen, finalist in het Engelse bekertoernooi, halve finalist tegen Celtic in het Euro pese toernooi van de landskampioenen. De ploeg van Don Revie, dertien wed strijden in 29 dagen, lijkt onvermoei baar. ADVERTENTIE DIVERSE o.a.Beginnersracket compl. 27.50 DUNLOP „Rod Laver" racket^ met 1e kwal. darmbesp. Geheel seizoen garantie frames en bespanningen. Ook aanbiedingen in schoenen, ballen, enz. 75.00 op alle J. v. Goyenstr.at 18 Heemstede - Tel. 285309 Ruime parkeergelegenheid Kalm Bl'AteW meweer «sma keloos DErJK ■TOCU DIE EKlCEME PEPVJ OVERJAP-K5E tu/Ueabo UE U VfMCQAG LLH6TEE '5 SCHOONHEID, \JtaAAG ETFE aan) HE- WEERDE PILOOT OF lE'W BEETJE WIL VOORTMAKEN WAfliAWHiJ CMSTW/WTlö Mille schele^ L/C MIS VE PiFTTZECf? WKJ MV TdóERf/ 2-V 'POOLTOI?- MUL/Ef? /A

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21