In Amsterdamse BEZETTE Sarphatistraat HUIZEN ZONDER INCIDENTEN ONTRUIMD Burgemeester weet nog geen oplossing i „Mirabel" Drugpatiënten spelen therapie als toneel „Autoritair besluit van curatorium" „Er zijn geen MAVO-leerlingen, maar we maken ze!" Vaste stelregel: terug naar vaderland Bankemployé verduisterde 353.000,- ^uure Nederland helpt bij ontwikkeling West-Suriname Tekort van 101,3 miljoen Nog 350 overwegen sneller beveiligen Plank doorboorde auto: één dode en drie gewonden „THE CONCEPT" UIT NEW YORK Weer boete geëist tegen betogers Antillenhuis JOURNALISTENSCHOOL NEEMT GEEN NIEUWE LEERLINGEN AAN Drs. H. Jacobs pleit voor middenschool GHANESE VERSTEKELING MAG (TOCH) BLIJVEN Oud pak van voorzitter en 200,- per maand..." Overval werd door beambten verijdeld V R IJ D A G 27 MAART 1970 2 v'RIJ Amsterdams begroting Boutique NS.'brief belooft: UNIEKE COLLECTIE BRUIDS JAPONNEN va. 195, (Van onze correspondent) AMSTERDAM Van 2 tot 15 apri] maakt een uiterst New Yorks „toneel gezelschap" een tournee door ons land en vervolgens door andere Europese landen. Een groep patiënten van „Daytop Village", een kliniek, beter leefgemeenschap voor verslaafden aan verdovende middelen, die hun eigen spel „The Concept" spelen. Zij doen dit om een groter publiek be kend te maken met de problemen van het gebruik van „middelen", maar ook ter versterking van het eigen zelfbewustzijn. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Langs een haag van politiemannen verlieten gistermiddag 35 jongemannen en vrouwen en 8 kinderen twee panden aan de Amsterdamse Sar phatistraat, die het afgelopen weekeinde door Actie-70 werden bezet. Personeel van de Centrale Voorzieningsdienst, on derdeel van de Stadsreiniging, haalden vervolgens het beseheiden huisraad naar buiten, laadden het in vier vrachtauto's en sloegen het op in een loods van de Rei niging. De huizenbezetters trokken naar het stadhuis waar zich tot in de avond in een van de zalen een discussie voltrok met burgemeester Samkalden. De burgemeester trok zich de nood van de jongelui wel aan, maar kon ook geen directe oplossing geven. „U staat hier, maar duizenden verkeren in gelijkesi tuaties als u. Als ik u nu zou helpen, zou ik een slecht beleid voeren. Daarom is het eigen rechter spelen door het bezetten van gebouwen onaanvaardbaar." B. en W. hadden daarom tot deze ont ruiming besloten, welke niet zo spoedig was verwacht. De groep verliet het stadhuis en trok opnieuw naar de Sarphatistraat. De sa- W, '.'AWW v>. tig aangegroeid door de binnenstad, in de richting van de ambtswoning van bur gemeester Samkalden, waar de politie de weg evenwel had afgezet. In een voorma lig kantoorpand van de gemeente aan de Herengracht drongen enige jongelui naar binnen. Ze kwamen er spoedig echer weer uit. De ramen en de deuren van het gebouw werden daarna dichtgetimmerd. Allengs begon de groep kleiner te worden en tegen middernacht was het weer rus tig. Eén jongeman werd aangehouden we gens mishandeling. Hij had een brigadier, die het verkeer stond te regelen, een stomp in het gezicht gegeven. De leiding van de Stichting Hulp voor Onbehuisden heeft meegedeeld ervoor te voelen om leegstaande kantoorpanden, die daarvoor geschikt iijn, te huren en ze aan mensen onder te verhuren die geen dak boven het hoofd hebben. BURGEMEESTER SAMKALDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring staat in principe positief tegenover de plannen van de Surinaamse regering om West-Suriname tot ontwikkeling te brengen. Na een bezoek van de minis ters Witteveen en Bakker, die op 7 april zullen vertrekken naar Paramaribo, zal besloten worden hoeveel onze regering zal bijdragen voor de uitvoering van dit plan. De Surinaamse regering wil een spoor lijn van Paramaribo naar de Korantijne- rivier aanleggen om in West-Suriname de bauxietontginning op gang te brengen en een aluinaardefabriek te stichten. Daar de bevolking naar de hoofdstad trekt, wil de Surinaamse regering West-Suriname in ontwikkeling brengen. De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, drs. De Pous, die de leiding heft van de stuurgroep voor de ontwik keling van Suriname, zal in april eveneens een bezoek aan dat rijksdeel brengen. Een aluinaardefabriek zal aan veel ar beiders werk verschaffen omdat het een arbeidsintensief bedrijf is. De Surinaamse regering wil ook op agrarisch gebied West-Suriname tot ontplooiing brengen. AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraad heeft gistermiddag de be- begroting van 1970 met 32 tegen 7 stem men aanvaard. Tegenstemmers waren de fracties van de P.S.P. en de Boerenpar tij, het provoraadslid Roel van Duijn en mevrouw Baank (onafh). De begroting vertoont een tekort van 101,3 miljoen te gen 104,7 miljoen in 1969. ADVERTENTIE Deze week uit Holland KERKO JAPONNEN 34,95 WOLLEN PULLOVER met mouwtje 14,75 Maten 34 t.m. 44. Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 31 08 73 Bij de ambtswoning van burgemeester Samkalden kwam het opnieuw tot een treffen met de politie. menstelling van de groep was al enigs zins veranderd. Moeders met kinderen hadden elders onderdak voor zichzelf en hun kroost gezocht en gevonden. Sympa thisanten met de actiegroep hadden zich aangesloten. In de Sarphatistraat drongen de jonge lui in de avond het huis op nummer 105 binnen. Ze kwamen er spoedig echter overleg met de politie en met de eigenaar van het pand gingen ze weer de straat op. Laat in de avond zwierf het gezelschap inmiddels tot een man of honderdvijf UTRECHT De NS streeft naar een zo'n 350 van de 750 onbeveiligde overwe gen. Op de 400 overwegen die dan nog overblijven is de omvang van het verkeer zo gering, dat het aanbrengen van een kostbare automatische beveiliging niet verantwoord zou zijn. Tevens zal een aaptal van de nu nog handbediende overwegen van een auto matische beveiliging worden voorzien. Al dus de directie van de Nederlandse Spoor wegen in een antwoordbrief op de nota van het Verbond voor Veilig Verkeer over het overwegbeleid van de NS. In deze no ta, die het verbond ongeveer twee weken geleden aan de NS stuurde, verlangde het verbond reservering van meer gelden voor versnelde automatische beveiliging alsme de opstelling van een meerjarenprogram ma voor de aanleg van ongelijkvloerse overwegen. BA VEL De 60-jarige J. van Gils uit Gilze heeft gisteren het leven verloren bij een auto-ongeluk op de Gilzerweg in Ba- vel. De wagen waarin hij meereed kwam een vrachtwagen tegemoet waar planken op waren geladen. Een van de planken schoot los op het moment dat de personen wagen vlak bij was. De plank boorde zich door de voorruit en kwam via de achterruit weer uit de auto. De bestuurder P. van Gils uit Al phen werd zwaar gewond. Twee zusters van Van Gils, die achterin de auto zaten, werden licht gewond. ADVERTENTIES MAISON Kalverstraat 134, Amsterdam, tal. (020) 2443 64 De voorstelling heeft in Amerika zeer grote indruk gemaakt, en komt naar ons land op initiatief van de actrice Josephine van Gasteren, met steun van onder an dere het Toneelverbond en enige gemeen telijke overheden. Josephine van Gasteren zegt, dat zij de voorstelling in oktober in New York zag, overwoog om het stuk hier te laten spelen door jonge acteurs, maar dat bij nader inzien het stuk onspeelbaar is als men zelf die gruwelijke ervaringen van de verslaafdheid en de ontwenning niet niet heeft meegemaakt. De tournee, die nu is georganiseerd .be oogt geen winst: Ronald Birch, directeur van Daytop Village en zelf oud-verslaaf de, legde er bovendien de nadruk op dat het voor de patiënten zelf een geweldige ervaring en steun is dat er ook in ons land belangstelling voor hun werk en problemen bestaat. De patiënten blijven twee tot drie jaar in het centrum en leven daar in een ge zinssfeer, waarin men elkaar ziet en be handelt als broers en zusters. Men pro beert elkaar tot het inzicht te brengen dat alleen door een fundamentele wijziging van de instelling tegenover de buitenwe reld en tegenover de medemens een we zenlijke genezing mogelijk is. Men heeft daar verschillende methodieken voor, en een daarvan is de voorstelling van „The Concept". Men is begonnen met improvisaties, en geleidelijk is de voorstelling gegroeid. De bezetting die deze voorstelling speelt be staat uit patiënten die reeds een jaar of langer in het centrum verblijven .Het is inmiddels de tweede bezetting: de eerste heeft het centrum verlaten, een derde bezetting is nu bezig met een voorstel ling voor de Amerikaanse president, en een vierde met het instuderen en impro viseren van hun eigen versie. Data en plaatsen van de voorstellingen in ons land: 2 en 3 april Mickery Loen- dersloot; 4 april de Koornbeurs Arnhem; 5 april de Raadskelder Utrecht; 8 en 9, april Piccolotheater Rotterdam; 10, 11 en 12 april ergens in Amsterdam, waar is nog niet bekend; 13 april Globe Eind hoven; 14 en 15 april HOT Den Haag. DEN HAAG. De officier van Justi tie bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen een 22-jarige op Curacao geboren en in Den Haag wonende administrateur en tegen een 27-jarige architect 100 boe te of tien dagen hechtenis geëist wegens openlijke geweldpleging in vereniging bij de demonstratie voor het Antillenhuis, op 1 juni van het vorig jaar. Ongeveer 700 man demonstranten hadden zich daar verzameld na een protestmars tegen het beleid van de Antilliaanse regering en tegen het inzetten 'van Nederlandse mari niers op Curacao. Er werd met stenen naar het Antillenhuis gegooid en het kwam tot gevechten tussen politie en be togers. Er wenden 17 personen opgepakt, van wie er negen na verhoor werden heengezonden. Van de acht anderen wa ren er reeds vier op 26 februari veroor deeld tot 100 boete. Eén demonstrant werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Bij verstek werd tegen een 27-jarige uit Suriname afkomstige en in Amsterdam wonende journalist eveneens 100. boete geëist. In alle drie zaken uitspraak op 9 april. UTRECHT. Het besluit geen eerste jaars aan te nemen voor het komend cursusjaar, dat zoals wij gisteren meldden door het curatorium van de School voor de journalistiek is genomen, heeft zelfs insiders overvallen. Behalve dr. M. Schneider, de directeur van de School voor de Journalistiek in Utrecht, is niemand van de schoolbevolking, do centen noch studerenden, op de hoogte geweest van het besluit. Het besluit is be kendgemaakt op een tijdstip dat de school was gesloten, wegens de Paasvakantie. De bereikbare docenten en studenten ver klaarden volledig verrast te zijn. Drs. P. Zijlstra, docent en lid van de commissie die zich bezig hield met het opstellen van een leerplan voor de school, zegt dat er van de zijde van de curato ren wel op spoed is aangedrongen maar dat nimmer ultimatieve data zijn gesteld. Hem leek het niet onmogelijk toch nog vóór de zomervakantie een leerplan bij curatoren en vervolgens bij het ministe rie in te dienen. „Deze beslissing is een plotselinge en snelle doorkruising van de plannen, waarvan ik de noodzaak niet zie", zei hij. Volgens de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen zijn er op de School voor de Journa listiek talrijke problemen en dit, gekop peld aan de grote golf van aanmeldingen (momenteel ongeveer 250), was de enige weg die bewandeld kon worden: één jaar overslaan. „Er kunnen weinig mensen méér teleur gesteld zijn dan curatoren dat ze dit be sluit moesten nemen", zei mr. A. Stem pels, voorzitter van het curatorium van de School voor de Journalistiek. „Het be sluit, het komende studiejaar geen eers tejaars toe te laten, is genomen, niet om dat wij schade voor het onderwijs vre zen, maar omdat de hele procedure met het leerplan op de school nog niet heeft geleid tot een in september realiseerbaar geheel. In het onderwijs is de laatste tijd enige stagnatie ontstaan". Mr. Stempels zei dat niemand van de docenten en studenten is gehoord, omdat „het duidelijk is dat dat alleen maar frus traties van alle kanten zou hebben gege ven. Had men „nee" tegen de maatrege len gezegd, dan zouden ze toch genomen zijn". De verantwoordelijkheid van het curato rium kan niet door andere geledingen van de school worden gedeeld. Mr. Stempels gaf toe dat het besluit van de curatoren formeel gezien wel autoritair is. Het gaat echter in de eerste plaats de aankomende eerstejaars aan en niet de studerenden die al op de school zitten, zo meende hij. Op 6 april wordt een bijeenkomst van curatoren en docenten gehouden. Maar deze bespreking is, aldus mr. Stempels (Van onze correspondent) DEN HAAG. Er zijn nog niet veel mensen in Nederland die een beeld heb- heb van de middenschool, waarmee in augustus 1971 experimenteel wordt be gonnen. Drs. H. J. Jacobs, directeur van het Onderwijskundig Studiecentrum, gaf informatie over de middenschool aan de gisteren in Den Haag vergade rende leerkrachten bij het christelijk MAVO. „We moeten gaan werken aan de fase na de mammoet", zei hij. „De mammoetwet heeft een verschuiving ver oorzaakt naar scholengemeenschappen, die nog dagelijks in aantal groeien". Hij voorspelde dat de experimentenwet over een paar jaar een nieuwe verschuiving naar de middenschool te zien zal geven. De heer Jacobs vreest dat bij de hui dige vorming van twee soorten scholen gemeenschappen (de één VWO/HAVO/ MAVO, de ander MAVO/LBO) alles vast roest. Hij wil een middenschool omdat er nu al op 12-jarige leeftijd een keuze moet worden gemaakt. Die keuze wordt zeer sterk bepaald door sociale herkomst en het onderwijs versterkt vervolgens nog eens die sociale herkomst. Hij doel de hiermee op de vele jongens en meis jes die worden verwezen naar technisch en huishoudonderwijs omdat ze een ge brek aan taalvaardigheid hebben. Toelatingstoetsen voor VWO/HAVO/ MAVO zijn volgens hem onmogelijk. „Er zijn geen MAVO-leerlingen, we maken ze door ze te plaatsen in een MAVO-school" zei hij. Over het beroepsonderwijs zei drs. Ja cobs: „Over 15 jaar hebben we meer beroepen die we nu nog niet kennen, dan beroepen die we nu nog wel kennen. In de toekomst hebben we de LTS'en en de huishoudscholen die we nu bouwen niet meer nodig. Die z(jn in 5 of 10 jaar over bodig. ROTTERDAM De 25-jarige Cha- nees Ch. Quansah, de verstekeling die het afgelopen weekeinde meer dood dan le vend in het ruim van een Nigeriaans vrachtschip in Rotterdam aankwam, mag in Nederland blijven. Dit op ministerieel advies. De Rotterdamse vreemdelingen politie kwam de Chanees dit gisteravond vertellen in het ziekenhuis in de Maas stad waar hij na zijn trieste reis van Mon rovia naar Rotterdam, wordt verpleegd. Quansah sloop zoals bekend l'/i week geleden met twee vrienden aan boord van de Nigeriaanse vrachtboot River Benue. Dit schip zou hen als verstekelingen naar Europa moeten vrengen. Tijdens de 12- daagse reis overleden de twee vrienden van honger en dorst. Quansah was ech ter nog in leven toen de bemanning van het schip hem tijdens het binnenlopen van de Rotterdamse haven in een van de ruimen vond. De nu genomen beslissing is uitzonder lijk. Vrijwel altijd wordt de verstekeling weer teruggestuurd. Hoewel Quansah (door de noodlottige afloop voor zijn vrienden) volop in de belangstelling heeft gestaann betekent hij voor de Rotterdam se vreemdelingendienst niet meer dan een routinegeval, zoals alle andere (ge middeld) tachtig Rotterdamse versteke lingen per jaar routinegevallen zijn: een fractie van het werk van de vreemdelin genpolitie. Verstekelingen een probleem? „Wel nee," zeggen chefs van zowel rivier- als vreemdelingenpolitie. „De vreemdelin genwetgeving is waterdicht en onverbid delijk." De enige, die met een probleem zit, is de rederij wiens schip de verste keling meebrengt. Degene die de blinde passagier meeneemt is er tegen wil en dank verantwoordelijk voor. Als het enigs zins mogelijk is en in de praktijk ge beurt dat meestal wel moet hetzelfde schip de ongewenste vreemdeling weer mee terug nemen. De rederij moet dus de kosten betalen: de kosten voor levens onderhoud aan boord als de verstekeling zich meldt of als hij ontdekt wordt, de „pension-kosten" bij de politie en de reis terug. In het geval van de drie Ghanezen is de rederij cru gezegd nog „meer kwijt": de begrafeniskosten van de twee overle venden en de ziekenhuiskosten van Quan sah komen er nog eens bij. Sommige re derijen hebben zich tegen verstekelingen verzekerd. Met name rederijen, die op de westkust van Afrika varen. Want wat blijkt: de meeste ongewenste passagiers stappen daar aan boord. De motieven: van verstekelingen zijn veelal een verlangen naar het westelijk welvaartsparadijs zucht naar avontuur en proberen in de westelijke landen po litiek asyl te krijgen. Af en toe komt er van achter het ijzeren gordijn een „asiel klant" binnen. Zijn zaak wordt behandeld door het ministerie van justitie, dat be paalt of de verstekeling al dan niet in Nederland mag blijven. Van de 100 ver stekelingen gaan er echter 99 terug. De heer F. de Weger, hoofdinspecteur bij de Rotterdamse rivierpolitie. „De meeste verstekelingen komen tevoor schijn als het schip goed en wel het zee gat uit is. Zij krijgen dan eten en meestal worden ze wel door de kapitein aan het werk gezet. Bij het naderen van een ha ven worden ze in hun hut opgesloten." „De kapitein is verplicht de politie van het land waar het schip naar toe vaart te waarschuwen. De politie komt dan de ongewenste passagiers van boord halen. Wij zijn een soort doorlaatpost: wij bren gen de verstekeling naar de vreemdelin gendienst. De vreemdelingendienst maakt een klein rapport op, zoekt kontakt met de rederij en zorgt dat de verstekeling weer aan boord van hetzelfde schip het land wordt uitgezet." Zijn er vreemdelingen die zich niet mel den, die niet ontdekt worden en slagen het land binnen te komen? De heer Weger: „het is onzin te ver onderstellen, dat dit niet zo is. De mees ten duiken echter na verloop van tijd wel op, omdat zij geen papieren en middelen van bestaan hebben. Hoofdinspecteur Weger en twee rivier politiemannen vertellen enige tragische praktijkgevallen: twee keer een verdrin- kingsgeval van verstekelingen die in het zicht van de haven overboord sprongen om zich in veiligheid te stellen. Een an dere keer een geval van zelfmoord door „onberedeneerde angst." Gebeurtenissen, die zich nog kortgeleden hebben voorge daan. Gaan er ook Nederlanders als verste keling naar het buitenland? Volgens de heer Weger gebeurt dat wel. Het gebeurde zeker vlak na de tweede wereldoorlog, toen met ieder schip van de Holland-Amerika-lijn wel een of twee Nederlanders clandestien naar het wei welvaartsland Amerika reisden. Vaak reizen de verstekelingen in groep jes van twee, drie of vier. Het is niet moeilijk aan boord te komen. Een rivier politieman: je trekt maar een overall aan, doet alsof je een havenarbeider bent en je stapt aan boord. Dan is er vaak niemand die iets in de gaten heeft. uitsluitend informatief. Er kan geen in vloed worden uitgeoefend op het besluit. De heer Stempels, zei, nu nog niet te kunnen zeggen of er docenten moeten wor den ontslagen. De voornaamste zorg van de curatoren was, dat de aankomende stu derenden geen leerplan kon worden aan geboden. Dr. M Schneider, directeur van de school, vindt het besluit van de curatoren een juiste maatregel. DEN BOSCH Tegen een 40-jarige bankemployé, die in tien jaar f 353.000 had verduisterd, heeft de officier van Justitie b(j de Bossche rechtbank twee jaar ge vangenisstraf geëist. De verdachte was op 15-jarige leeftijd in dienst gekomen bij een spaarbank in Eindhoven. In 1953 werd hij wegens zijn bekwaamheid en ijver belast met het be heer van het filiaal van deze bank in Strijp. Zijn salaris bedroeg echter slechts f 200 netto per maand. Daarbij werd nog van hem verwacht dat hij zich in het maat schappelijke leven zou bewegen om daar door relaties te kweken. Toen hij op een gegeven moment geen geld had om een nieuw pak te kopen, kreeg hij van de voorzitter een oud kostuum, dat op kosten van de bank vermaakt werd Van die tijd dateren de eerste kleine verduisteringen, die spoedig door grotere werden gevolgd. Hij deed dit door verval singen in de boekhouding van „slapende" rekeningen. Door de voortdurende vrees voor ontdekking raakte hij aan de drank. Toen zijn salaris de laatste jaren zodanig was verhoogd, dat hij de verduisteringen niet meer nodig had lichtte hij zelf de directie in over zijn fraude. De rechtbank zal 9 april vonnis wijzen. (Van onze correspondent) PUTTEN. De 24-jarige loketbedien de J. Kamphorst is de held van het post kantoor in Putten, waar gistermiddag om streeks half vier een overval werd ge pleegd. Met grote koelbloedigheid heeft hij een van de drie daders weten te grij- De loketbediende die één der over- vallers in de houdgreep nam. pen, toen deze met een bijl in de linker hand op de rand van de balie was ge sprongen om met zijn rchterhand een greep in de geldla te doen. De man kon aan de gealarmeerde politie worden over gegeven. Een tweede overvaller, die met een alarmpistool het personeel van het post kantoor onder bedwang moest houden, werd toen hij vluchtte achterna ge zeten door de PTT-beambte Renes. Deze zag de man in een blauwe Fiat springen, die met draaiende motor stond geparkeerd met de derde man achter het stuur. Met een zware stempel, die hij tegen een van de autoruiten gooide, heeft hij nog getracht de beide mannen het wegrij den te beletten. Het kordate optreden van de beambten is er de oorzaak van dat de politie ook snel de hand op deze beide overvallers Men beschikte daardoor immers over een nauwkeurige omschrijving van auto en mannen. Beiden bleken Brit te zijn. Een werd in zijn hotel te Amsterdam aange houden, de ander langs de Rijksweg in het veld. DEN HAAG Eind vorige week is in Kinsjasa een luchtvaartovereenkomst tus sen Nederland en Kongo ondertekend. Op basis van deze overeenkomst krijgt de KLM het recht vluchten op Kinsjasa te mogen uitvoeren. De KLM heeft de mogelijkheden die door deze overeenkomst zijn geopend, thans in studie.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2